Zwolse equipe straf puntloos het eerst in Clermont Ambtenaar van GB.V.O. pleegde verduistering Herstel van evenwicht in betalingsbalans bereikbaar VLUCHT IN DE NACHT RADIO Al te stipte Deense politie Nationale Reserve kon landing van de vijand niet voorkomen „Achilles" tast de kusten af Krijgsrumoer langs de Westfriese kust Stand van de groentegewassen DE LAATSTE ETAPPE GING IN Eerste speciale etappe gewijzigd Een jaar voorwaardelijk Dr. M. W. Holtrop: door E. J. Rath WOENSDAG 25 APRIL 1951 PAGINA 3 Enkele Engelse oorlogsbodems, die deelnemen aan de „Achilles", in de haven van Enkhui zen. Op de achtergrond de Drommedaris. (Van onze verslaggever) Het geduld van de patrouille rende militairen langs de kust van het IJselmeer werd wel lang op de proef gesteld. Uren achter een hadden zij in de duisternis getuurd, luisterend naar t motor- (Vervolg van pag. I) Gisteravond om one. elf uur kwamen van de nosten. die wii hadden uiteezet on diverse nlaat- sen in de noordeliike provinciën, de eerste meidineen binnen. Zii waren alarmerend eenoee. Lan- dinesboten waren vanaf de Friese kust in zee eestoken on wee naar de stranden van Nrd.- Hollands kon. De doelen, die genoemd wer den, waren Enkhuizen, waar on middellijk de bruggen omhoog gingen. Enkhuizen kon om mid dernacht wel iets verwachten, zo werd er gezegd. Om negen uur waren mariniers uit Den Helder vertrokken, die om rond elf uur aan de Afsluitdijk konden zijn. En.... zoals we al lazen: ze wa ren er vechtlustig en energiek en prompt op tijd! Britse torpedojagers en lan- dingsboten waren zo werd ge meld waargenomen, terwijl zij de oorlogshaven van Nieuwediep verlieten met als vermoedelijk doel het strand bij Kamperduin. Tenslotte werd bericht ontvangen uit Lemmer, waar een kleine een heid zich had ingescheept met bestemming Hoorn. Terwijl de dag nu wij dit schrijven langzaam opkomt, zien de troepen op het Noordhol landse vasteland uit over het IJselmeer en de Noordzee. Nat. Reserve en 7-December divisie staan gereed. Een grote landing Om half vijf werd bekend, dat een „Task Force" van ongeveer 400 man op landingsboten en vermoedelijk afkomstig uit Lem mer tussen Enkhuizen en Hoorn aan land was gegaan. Deze troepen rukten op in de richting Benningbroek. Uit Schagen zijn de 7 December- troepen onmiddellijk ter verster king uitgerukt. PROGRAMMA HONDERDAG 26 APRIL HILVERSUM I, 402 m. 7.00 KRO; 10.00 NCRV; 11.00 KRO; 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gramo- foonmuziek; 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Sport; 8.20 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.30 Wa terstanden; 9.35 Gramofoonmu ziek; 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gramofoonmuziek; 10.15 Morgendienst; 10.45 Vocaal kwar tet; KRO: 11.00 Voor de zieken; 11.45 Schoolradio; 12.00 Aangelus; 12.03 Gramofoonmuziek; (12.30- 12.33 Land- en tuinbouwmedede- lingen); 12.50 Sport; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Gra mofoonmuziek; 13.30 Symphonie orkest; NCRV: 14.00 Metropole orkest en soliste; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gramofoonmuziek; 15.30 Sopraan en piano; 15.50 Gra mofoonmuziek; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Vocaal ensemble; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Tussen Dollard en Schelde, voordracht; 17.50 Rege ringsuitzending: Jeugduitzending: Correspondentieclub o.l.v. Regina Zwart: „Wij slaan op de tong tong"; 18.00 Verozekprogramma; 18.30 ,.Land- en tuinbouw", cau tie; 18.45 Gramofoonmuziek; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.15 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.30 „In dienst van het vader land" ;19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevarieerd pro gramma: 22.25 Buitenlands over- jucht; 22.45 Avondoverdenking; 23-00 Nieuws; 23.15—24.00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM n, 298 m. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00— 24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Och tendgymnastiek, 7.30 Gramofoon muziek; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gramo foonmuziek; 8.45 Idem; 9.00 Mor genwijding; 9.15 en 9.30 Gramo foonmuziek; 10.30 De Antwoord- gepuf van de vissersvaartuigen en voortdurend op hun hoede voor „saboteurs", van wie op een ge geven ogenblik was gemeld dat zij in een kleine eenheid aan wal waren gegaan. Dit alarmerende bericht bleek juist te zijn. Toen het daglicht begon te gloren gin gen nabij Onderdijk fluitende groene en rode lichtkogels om hoog. De „sabotage-groep" wenkte hiermede de landingsvaartuigen, die met troepen en materiaal op- stoomden naar de kust. In de ochtendschemering waren de logge schepen duidelijk zicht baar; ogenschijnlijk logge vaar tuigen, maar o zo doelmatig bij het uitvoeren van landingsope raties. Hun komst trok de troepen op de wal uit hun detacheringsplaat sen naar de bedreigde punten. Motoren en vrachtwagens dreun den over de dijk en hun motor lawaai mengde zich met het ge gier van de razend-snelle vlieg tuigen, die zich thans in veel ruimere mate dan 's nachts meng den in het krijgsgewoel. Bij Onderdijk viel van een fel MARKT PURMEREND PURMEREND, 24 April De handel in de vette koeien was al reeds in de vroegte heel kalm, maar daar het aanbod nog al aanhield, werd het er niet beter op en de prijzen waren lager. Wel hielden de beste nog wel het beste woord. Maar van de geldekoeien was de markt vandaag wel wat overvoerd: het iets betere weer heeft daartoe wel meegewerkt. En door het grote getal, was de gang wel iets slepend, maar degene die dacht een goed gebruiksbeest voor pittig minder te krijgen, kwam bedrogen uit, daar die nog wel verkoopbaar waren; met de afwijkende was het heel stug. Met de verse melkkoeien was het nog wel geen volle vreugde, maar de verkoops mogelijkheid was toch wel iets beter dan we de laatste weken gewoon waren. In het jonge vee was ook een aardige keuze maar daar was het nog heel stil mee. De nuchtere kalveren waren vooral in de vroegte vlug te ver kopen en duurder: later werd het door het nog flinke aanbod wel iets stugger. Maar de fok kers waren minder goed ge vraagd, daarmede was het heel wat kalmer. Op de schapenimarkt is de grote gang er ook uit, ofschoon er vanmorgen nog wel heel goe de weideschapen onder waren, maar de kooplust was minder. Dit is al hetzelfde met de vette: de prijzen staan zeker te hoog. Met de schapen met lammetjes daar was nog wel de beste gang in. Een mooi stelletje brengt nog goed geld op. Met de vette varkens was het ook niet zo best; de inzet ƒ1.84 was maar een heel enkele en liep al gauw een paar centen terug, om later nog lager te sluiten. De iets lichtere deden 1.64—1.66 en de vette zeugen zo om de 1.74. Ook met de biggen was het niet beter; er was maar weinig kooplust. Men klaagt al gemeen, dat er met mesten met de dure voederprijzen, geld bij moet. Ook voor de fokzeugen was weinig liefhebberij. Ook op de paardenmarkt was het zeer stil. En op de pluimvee- markt was het met de konijnen er ook niet beter op; een stugge gang. man; 10.45 Gramofoonmuziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Lichte muziek; 11.40 Gramofoon muziek; 11.45 „Is er iets nieuws onder de zon", causerie; 12.00 Hawaiian-muziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 „In 't spionnetje"; 12.38 Sport; 12.43 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Avro-allerlei; 13.20 Dansmuziek; 13.45 ,.U kunt het geloven of niet"; 13.50 Gramo foonmuziek; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Fluit en piano; 15.00 Voor de zieken; 16.00 „Van vier tot vijf"; 17.00 Voor de jeugd; 18.0 Nieuws; 18.15 Sportpraatje; 18.20 Sport; 18.30 Musette-mu- ziek; 19.00 Reportage; 19.10 Or kestconcert; 19.45 „Eindexamen doen", causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Radio Philharmonisch orkest en solist; 21.20 „Een dis met Ortolanen", hoorspel; 22.15 Gramofoonmu ziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport; 23.302.400 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 324 en 484 m. treffen tussen beide partijen vrij wel niets te bespeuren. Wel had een landïngsboot hierheen koers gezet, maar de diepte ter plaatse is zeer gering, met het gevolg dat het schip aan de grond liep. De manschappen uit Medemblik had den hun maatregelen getroffen. In de berm van de dijk hadden zij hun stellingen ingenomen, maar de tijdelijke stranding van de tegenstander maakte hun taak aanvankelijk bijzonder licht. Dan hadden de mannen nabij Andijk het zwaarder te verduren. Ze konden de numeriek veel ster kere vijand niet aan en verloren hier een der hunnen als krijgs gevangene. De weerloze soldaat werd opgebracht in de jeep die met de landing was meegevoerd. Tussen Oosterleek en Wijdenes stroomden de militairen van de „Blauwen" uit twee landingsboten aan wal. Ook hier moesten de leden van de Nationale Reserve na vertragende tegenstand het veld ruimen. De vijand consoli deerde de bruggehoofden en rukte op naar het binnenland, waar de hoofdmacht der verdedigers thans heftige tegenstand biedt, om diepere penetraties te voorkomen. Generaal Baay pp patrouille. De verwachtingen zijn bewaar heid geworden. Onze berichtge vers melden niet alleen gevech ten in en om Den Oever maar ook ergens aan de dijk tussen Medemblik en Enkhuizen waar L.V-'s ook troepen aan land zou den hebben gezet. Daarom zal de Schager bezetting zich vermoe delijk wel derwaarts begeven. Persoonlijk constateren we ge weervuur en lichtkogels even wijdig aan 't dorp Benningbroek en inderdaad om vijf uur is het belangrijkste deel van de Schager bezetting op de kruising Provin- cialeweg nabij Wognum aange komen. Onder aanvoering van de Commandant en in gezelschap van Generaal Baaij. Vanuit de verte naderen vliegtuigen. Een angstige spanning, gelukkig het zijn Spitfires. Die schijnen daar ergens aan de kust wel iets te bombarderen en mitrailleren, dan liggen daar stellig landingsvaar tuigen van de vijand want de Spitfires behoren tot onze eigen „Rode" ploeg. Dan opeens rang., plotseling heftig vuren dat even plotseling weer verstomd. Dit kwam uit de richting Nibbixwoud dus daar moet de vijand wel zit ten. Onmiddellijk snellen 'n groot aantal vrachtwagens met man schappen gevolgd door tankcar riers de driehoek Benningbroek NibbixwoudWognum binnen om deze af te grendelen. Nog vallen er enige schoten, maar het is of de, vijand in het niet is opgegaan. Waar zitten ze nu? Het is 6 uur in de morgen en in zware legerwagens en ach ter de kanonnen en mitrailleurs liggen de jongens in haast onwe zenlijke rust. Voor onze ogen ontrolt zich een verwoed luchtge vecht tussen vier Spitfires en drie Glosters boven de vermoedelijke landingsplaats. Naar 't heet zou daar een L-V. in het zand gelopen zijn en buiten gevecht gesteld. Toch schijnen de aanvallers er in geslaagd te zijn een brugge- hoofd te vormen en na ver sterking zelfs tot expansie over te kunnen gaan. Men hoort aan voorbijgangers vragen of zij een koppei jeeps gezien hebben liefst twintig nog wel. Stel je voor, twintig volbemande, en wel toe geruste jeeps zouden in de omge ving rondtoeren, wie weet wel licht in Schagen de koffie gaan opdrinken, die wij daar koud hebben achter gelaten. Onrust overvalt ons. Half zeven. De onrust maakt De groentegewassen in de open grond ondervonden in sterke mate een nadelige invloed van het aanvankelijk koude en gure voorjaarsweer, zo deelt men ons van de zijde van het Ministerie van Landbouw!*1 Visserij en Voed selvoorziening mede. Ook bij de ontwikkeling van verschillende onder glas geteelde gewassen was de invloed van deze weersgesteld heid merkbaar. De stand van de onder glas geteelde aardbeien overtreft het gemiddelde van de laatste jaren met bijna 20 pet. Het gewas heeft zich gunstig ontwikkeld. Gelet op de bloei - en vruchtzetting mag dan ook op een goede oogst wor den gerekend. De stand van de andijvie is vrij goed. Bloemkool onder glas is nog slechts weinig geoogst. In nor male jaren is de teelt hiervan in druivenkassen omstreeks deze tijd afgelopen; thans moet als gevolg van de weersomstandig heden het product nog worden geoogst. Het gewas vertoont even wel een goede stand en belooft een bevredigende opbrengst. De bloemkool in de volle grond is zeer verwaaid. Gevreesd wordt, dat het verschijnsel van klem harten veel zal optreden. De ontwikkeling van de kas- komkommers liet aanvankelijk te wensen over; thans echter kan de stand normaal worden ge noemd. De platglaskomkommers ontwikkelden zich tot dusver (door te weinig zon en te lage temperaturen) slechts matig. Peen vertoont een goede stand, maar is evenals alle andere gewas sen dit jaar laat. Sla onder glas heeft zich de laatste weken goed hersteld en geeft thans een bevredigende stand te zien. Het vullegronds-product staat er ech ter matig voor. Ook de ontwikke ling van de in de open grond geteelde spinazie is matig. De stand van tomaten is vrij goed tot goed. Een uit de zev'entiende eeuw bestaand gebruik, dat uitgaat van de oude gilden, is de „Sechselduten" optocht, die telkenjare in Zurich gehouden wordt, om de winter uit te luiden. Foto toont de stads- president Dr. Emïl Landolt, als historische burgemeester Salomon Hizzel in de groep „Westingbouw in Zurich van 1640 tot 1660". zich van ieder meester, want er is geen spoor van de vijand te ontdekken en een regelrechte be dreiging van Schagen begint al lengs meer tot de verbeelding te spreken. De commandopost wordt van de Provincialeweg verplaatst naar Benningbroek waar de eerste ge vechtsgroep in stelling ligt. Be houdens een verdacht opkomend zware rookmassa is er van geen vijand een spoor te bekennen. Dat er verder naar het Oosten nog wat zit, staat wel haast als een paal boven water, maar waar is het. Enkele manschappen waren inderhaast naar het vermoedelijk bedreigde Schagen gezonden doch bij aankomst aldaar was alles wel in rep en roer en uiterste vorm van paraatheid met tank carriers en mitrailleurs op de straathoeken, maar nog geen vij and. En laat ten overvloede onze correspondent nu nog berichten, dat ook 't bataljon Middenmeer, Oostwaarts is gedirigeerd- Daar zitten we nu, waar is de vijand? En dat met perfect functioneren de verbindingen. Wachten maar, want tegen zoveel onverklaar baars is geen kruid gewassen. CLERMONT-FERRAND Dinsdagavond Te Clermont-Ferrand, het knooppunt van de Rallye, begon voor de deelnemers de eigen lijke krachtproef Na een dag en een nacht rijden, voor sommige twee nachten en een dag, hadden zij afstanden overbrugd van 1800 a 1950 km. en nu hadden zij nog 1700 km voor de boeg, langs een gemeen schappelijke route, die de vier fameuze speciale etappes omvatte en die hen tenslotte bracht waar ze moesten zijn: Noordwijk met z'n tulpen waar ze Woensdagmorgen kunnen arriveren. Zij moesten afgelegd worden met verschillende snelheden, al naar gelang van de laagste, ter wijl bovendien van de sportwa gens nog een beetje meer gevergd werd dan van de standaard-mo dellen, in die zin, dat voor de eerste categorie het gemiddelde circa 8 pet. hoger kwam te lig gen. Voor al deze etappes werd het parcours tot het laatste ogen blik geheim gehouden. Men weet, dat de organisato-' ren als wijze voorzorgsmaatregel twee circuits hadden ontworpen, een voor goed en een voor slecht weer, anders gezegd, een zwaar en een licht parcours. Tot giste ren toe hoopte men, dat men het zware parcours zou kunnen handhaven. Maar bij een gehou den verkenningstocht bleek dat de sneeuw in een dikke laag over 4 KM afstand de weg tussen Mu- rols en Chambon bedekte, zodat men genoodzaakt was het stuk MurolsChambon, Col de Dy- ane-Puy de L'Aiguiller-Randanne te laten vervallen. Het zoge naamde lichte parcours is ont worpen in het massief tussen Clermont Ferrand, de Mont Doré en de Puy de Dome Bij nacht is het rijden natuur lijk een moeilijke zaak en dan zal men toch wel een goed Rallye rijder moeten zijn om in de spe ciale etappes geen strafpunten op te lopen. Na de eerste controle te Cler mont Ferrand, dus vóór de aan vang van de sneciale etannes. ar riveerde als eerste Dinsdagavond enkele minuten over half acht met twee uur voorsDronc on het riischema en zonder strafnunten de te Konenhacen srestarte Ne derlandse Dloee. de heren Qui- rims en Te SieDe uit Zwolle met Plymouth. Zii waren niet err te spreken over de Deense politie, die de rallyeriiders tot aan de Duitse rrens een escorte van vier automobielen en motorrijders meegaf, alleen em er on te let ten dat de maximum snelheid van 60 KM niet werd overschre den. Onderweg werden nog hier en daar agenten verdekt onge steld en toen enige deelnemers de waarschuwing kregen, dat zii bii overtreding van het maximum drie uur lang zouden worden vastgehouden, was er niemand meer die harder dan 60 durfde te rijden. Van 9 uur af was het aan de controle te Clermont een groot gedrang van rijders, die hun car net kwamen aanbiedena De groep Harrogate, maakte queu aan de lange tafel in de vestibule van het Grand Hotel en daarna ver schenen al spoedig de ploegen uit Kopenhagen. Om half tien hadden zich in totaal 55 ploegen gemeld, allen op tijd. Op het speciale circuit trokken de koplampen van de eerste aan stuivende Engelsen al spoedig lange lichtsporen in de donkere nacht Roi-te's door dc Bollenvelden CftRTQ-5133 Mr. J. F. Hoeffelman, procu reur-generaal bij het Amsterdams Gerechtshof, heeft gisteren een jaar voorwaardelijk geëist tegen de 43-jarige voormalige ambte naar van het Centraal Bureau voor de verzorging van Oorlogs slachtoffers R. H. uit Overveen, die in 1948 door de rechtbank te Haarlem tot acht maanden was veroordeeld, waarvan vier maan den voorwaardelijk waren opge legd. De verdachte had in 1946 als inspecteur een functie bij de af deling Vervoer van het Centraal Bureau en was speciaal belast met het kopen van autobanden en auto's. Hij erkende dit materiaal voor het grootste gedeelte zwart te hebben ingekocht, waarvan naar hij zeide zijn superieuren op de hoogte waren en gaf toe, dat hij in de vele gevallen, waar in de verkopers hem geen kwi tanties hadden gegeven, zelf valse kwitanties te hebben opgemaakt, waarbij hij bedragen vermeldde, die hoger waren dan hij in wer kelijkheid had uitgegeven. In totaal zal hij op deze wijze, vol gens zijn eigen bekentenis, f3200 hebben verduisterd. Hoewel dit geknoei door presi dent en procureur-generaal ge kwalificeerd werd als een „dave rende reeks van corrupte hande lingen", achtte mr. Hoeffelman het niet nodig verdachte vijf jaar later nog een onvoorwaardelijke gevangenisstraf op te leggen. De voormalige ambtenaar had schoon schip gemaakt, het verduisterde bedrag geh,eel aangezuiverd, zo dat het Centraal Bureau inmid dels schadeloos was gesteld en tenslotte had hij nog een blanco strafregister. Dit gaf mr. Hoeffelman aan- SCHAKEN ACHTTIENDE PARTIJ AFGEBROKEN Gunstig voor Bronstein De achttiende partij van de tweekamp om het wereldkam pioenschap schaken, tussen Bot- winnik en Bronstein, werd bij de 41ste zet afgebroken in een gun stige stelling voor Bronstein. Bronstein speelde met wit. De partij had een zeer spannend ver loop. Bronstein won, zonder zelf een stuk te verliezen, drie pion nen. leiding vernietiging van 't vorige vonnis te vragen en een jaar voorwaardelijk te requireren met een proeftijd van drie jaar en met onder toezichtstelling. Het Hof zal in deze zaak uit spraak doen op 8 Mei a.s. des morgens te tien uur. IN- EN UITVOER Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samen gestelde voorlopige cijfers be droeg de waarde van de totale invoer in Februari 1951 f 779,9 millioen (v. m. f 797,3 millioen) en van de totale uitvoer f 574,9 millioen (v. m. f532,2 millioen). RETRAITEHUIS BERGEN Verhoogt logiesvergoeding BERGEN In verband met de steeds stijgende onderhoudskos ten, welke de laatste jaren de ex ploitatie van het Retraitehuis „St. Petrus Canisius" te Bergen voor steeds groter moeilijkheden stel de, heeft de Directie zich genood zaakt gezien om, hetgeen tot nu toe was vermeden, de vergoeding voor logies en verzorging enig zins te verhogen. De verhogingen bedragen voor de gebruikelijke vergoeding van f 9,50, de som van f 1,50; de vergoeding van f 12,50 is op f 14,gebracht en die van f 15,op f 17,50. RETRAITE-AGENDA: 58 Mei, Heren Middenstan ders 1215 Mei, Mannen en Jonge mannen 1518 Mei, Meisjes. Het betalinesbalanstekort is seen symptoom van een ongenees lijke ziekte, waaraan de Neder landse volkshuishouding zou lil den. Het oDenbaart slechts, dat in ons land meer wordt uitgegeven dan uit het lopende inkomen wordt verdiend, hetgeen alleen mogeliik is door gebruik te ma ken van z.g. inflatoire financie ringsmiddelen. d.w.z. middelen ontleend aan nieuwe eeldcreatie of aan activering van oude lioui- diteiten. Nu de productieve kracht van ons land is hersteld, dient aan het beroep op inflatoire financie ring een eind te komen, temeer daar op voortzetting van de bui tenlandse hulp, op civiel gebied, nog slechts korte tijd mag wor den gerekend. Aldus een uitspraak van dr. M. W. Holtrop. president van de Ned. Bank, in het verslag over het boekjaar 1950. Dr. Holtrop concludeert, dat van het opbouwen van een in terne prijs- en inkomensinflatie in Nederland, althans in de laat ste jaren, geen sprake is geweest. Wel moet elk gebruik van infla toire financieringsmiddelen zich voor ons land openbaren in de vergroting van het betalingsba lanstekort. Met klem rijst de vraag of, en zo ja met welke middelen het gebruik van inflatoire finan cieringsmiddelen kan worden beperkt om te bereiken, dat het betalingsbalanstekort binnen toe laatbare grenzen worde gehou den. Drie factoren kunnen het mo netaire evenwicht verstoren: de geldcreatie door het bankwezen ten behoeve van de overheid, de creatie door het bankwezen ten behoeve van het bedrijfsleven en de activering van rustend geld, waarneembaar uit de verminde ring van de circulatie. Dr. Holtrop meent, dat deze drie in voldoende mate kunnen worden beheerst om het betalingsbalanstekort binnen de toelaatbare grenzen te houden. Voor de handhaving van het betalingsbalansevenwicht is ook het voeren van een op juiste be ginselen- gebaseerde loonpolitiek van grote betekenis. De mogelijkheid om tot herstel en handhaving van het monetaire evenwicht te geraken is duidelijk gegeven. De creatie van nieuw geld ten behoeve van de Staat is beheersbaar, de creatie van nieuw geld ten behoeve van het be drijfsleven is beïnvloedbaar. Her stel van het monetaire evenwicht ligt binnen ons bereik. Herstel van hifi betalingsbalansevenwicht zal daar met zekerheid op volgen. FEUILLETON 9. Maar ik wou niets vragen en nergens op aansturen. Het geval moest zich maar volgens zijn eigen lijnen ontwikkelen. Ik wenste geen verdere medewer king te verlenen dan ik al ge daan had. Ik leidde haar een restaurant binnen, waar ik wel meer kwam; ik wist, dat het er goed was. Het was een der best beklante zaken in de hotelwijk van Washington, maar de gewone middagdrukte was al voorbij, het kostte ons dus geen moeite, een tafel te vinden in een rustige hoek van de zaal. Opnieuw vond ik haar hou ding prettig. Ze bestelde name lijk vlot en zonder aarzeling wat zé hebben wou. Ik ben er niet sterk in maaltijden samen te stellen voor dames; en ik erger me altijd een beetje, als ze het menu zitten uit te pluizen, als- of ze het vraagstuk varj de financiële kant bekijken en daarna toch een beroep doen op mij hoewel ik verre van vin dingrijk ben om tot een keuze te komen. Deze vrouw wist 'ten minste, wat ze wou en ze be stelde het, zonder vooraf naar de prijzen te kijken. Een der vele buitensporig heden van de mannelijke ijdel- heid, zoals ikdie bestudeerd heb, is deze: ze worden graag gezien, als we met een knappe vrouw in het openbaar verschij nen. We zullen maar denken, dat we daarin een bewijs zien van onze persoonlijke aantrek kelijkheid, van ons veroverings- talént; zoals een meisje geniet, als zij door iemand in uniform tot gezelschap wordt uitverko ren. Enfin, ik voelde mij op die grond behaaglijk en keek on willekeurig rond of ik wel vol doende gezien en benijd werd, en toen viel mijn oog op een groepje van drie dames, op kor te afstand aan een tafeltje ge zeten. Ik kreeg een gloeiend hoofd, als een schooljongen, die door zijn onderwijzer op een wandaad wordt betrapt. .Mijn blos schijnt duidelijk waarneembaar, te zijn geweest mijn gezellin had er tenminste erg in, keek me glim lachend aan en vroeg: „Is er iets?" „Nee, wat zou er zijn", ant woordde ik vlug. „Ik vind het hier alleen een beetje te warm." Maar er was wél iets, er was iets heel ergs. Twee van de drie dames, die juist klaar waren met lunchen, kende ik; het waren mevrouw Fenwick en haar doch ter Jeannette. En met Jeannette Fenwick was ik verloofd. Dat was een ontmoeting waar op ik niet had gerekend. Was ik maar naar een ander restaurant gegaan- Want al was ik me van geen kwaad bewust, wat had ik aan moeilijkheden en gerede neer? Jeannette had me vast en zeker gezien. Dat mijn gezellin haar evenmin bekend was als mij, mocht ik gerust aannemen. Maar even zeker was dat zij in die onbekende een bijzonder aantrekkelijk jong meisje had gezien. Ik zeg nog eens: ik was me van geen kwaad bewust. Ik had niets misdaan. Ik zou niet weten, wat er in het algemeen voor kwaad in stak, een dame mee uit lunchen te nemen, vooral niet, als je hoegenaamd geen po ging in het werk stelt om dat feit te verbergen. En mócht er misverstand rijzen, dan was het makkelijk uit de weg te ruimen: ik hoefde Jeannette maar te ver tellen, hoe de vork aan de steel zat. Maar met dat al, de uitdruk king van Jeannette's gezicht be viel me niet. Ze keek me geen seconde aan en eerlijk gezegd deed ik generlei poging, om een blik van haar op te vangen. Haar moeder was bij haar. zo als ik al zei; de derde dame kende ik niet. Mevrouw Fen wick genoot nogal aanzien onder haar kennissen; zij vond, dat zij geëerd en naar de ogen gekeken moest worden, en bovendien was ze nogal streng in haar op treden en ietwat bekrompen in haar opvattingen. Als mijn ver schijning met die jongedame in het bruin en mijn houding tegenover haar aanleiding moch ten geven tot misverstand, dan zou dat in de geest van mevrouw Fenwick diep wortel schieten, dat kon ik op mijn vingers wel natellen. Als ik Jeannette het geval uit legde, had ik meer kans begre pen te worden, dan wanneer ik met haar moeder sprak. Maar voor zover ik met zo'n korte blik uit Jeannette's gezicht kon op maken, zou ik zelfs haar niet bijster toegankelijk vinden voor verklaringen. Eén- of tweemaal keek ik nog naar de andere tafel; dan kon me later'ten minste niet worden aangewreven, dat ik getracht had te doen alsof ik de dames niet herkende; maar Jeannette was steeds in een druk gesprek met haar moeder gewikkeld. Het was wel een beetje al te toeval lig, vond ik, dat ze mij niet zag; het gaf me een ietwat ongemak kelijk gevoel. De enige, die mijn blik niet ontweek, was de dame, die ik niet kende. Zij keek mji onver holen aan met een bedaard, nietszeggend gezicht: vervolgens dwaalden haar ogen af naar mijn gezellin en begon zij die op haar gemak van het hoofd tot de voeten te bekijken. Ik wist wel bijna zeker, dat ik het on derwerp van gesprek was aan de andere tafel. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3