Op zoek naar een Achilleshiel De Minister van Financiën kreeg het zwaar te verantwoorden Een rapport over de activiteit van eigen coöperaties Ant de Regering wenst normale verhouding met Duitsland Mgr. Cardijn stak vuurwerk af over de Kajotters Waarom 3000 militairen binnen moesten blijven Het Koreaanse gevechtsterrein vóór de grote Chinese aanval De Middagpatrouille langs de kust „Rood" at nasi goreng en ging toen in de stellingen Vijandelijk vermogen 727 mil Hoen EERSTE KAMER Diep pessimisme bij A.R. Verbondsraadsvergadering K.A.B. Werkclassificatie Zijn vrouw bedreigd met een mes Misdadigers van 16, 17 en 18 jaar Stachanovs ook in Argentinië Naar wij vernemen Gespionneerd voor Darul Islam Ernstige misdragingen? oper Bevrij Wege wist BEURSOV WOENSDAG 25 APRIL 1951 (Van onze speciale verslaggever) TE VELDE, Dinsdagavond. De oorlogstoestand tussen Blauw en Rood is dan eindelijk vanavond om zes uur ingegaan. We zijn er nog altijd niet helemaal achter, hoe lang hij precies zal duren, maar geleidelijk-aan hebben we wel de indruk gekregen, dat het zwaartepunt van de operaties op zee en in de lucht zal vallen. En men heeft ons verteld, dat de grotere Britse oorlogs bodems eerst Donderdag van Nieuwediep zullen uitvaren. Maar dan zijn de landstrijdkrachten waarschijnlijk al weer naar hun garnizoenen teruggekeerd. n n e e •r e e V >f Ti Tl >1 :c i( c II 1! Omdat als ge dit leest, de lan dingsoperaties, waarover we gis teren schreven, zo goed als ze ker alweer tot het verleden zul len behoren, behoeven we ook zo geheimzinnig niet meer te doen over „ergens in Nederland" en zo. We weten dat het Engelse landingsvaartuig Jupiter" als een soort moederschip fungeerde voor een klein invasievlootje dat Maandag al in de Harlinger ha ven werd gevormd. En vanavond werd ons met stelligheid verzekerd, dat om acht uur uit Stavoren en Lem mer andere invasievloten zou den uitvaren in de richting van de West-Friese kust. De IJsel- meervissers werden nogal laat overigens gewaarschuwd voor het optreden vannacht van ge blindeerde marinevaartuigen bo ven de lijn VolendamKamper eiland, zodat hen werd geadvi seerd uit de buurt te blijven. Dat belooft wat voor de nacht, die we nog moeten ingaan als wij dit tussentijds rapport voor u in gereedheid zitten te bren gen. We hebben namelijk vanmid dag patrouille gereden langs de gehele „bedreigde" Noordhol landse Oostkust, te beginnen bij het Hoornse Hop en te eindigen bii Hippolvtushoef op Wierin- gen. Daartussen in moest zich wel ergens het punt bevinden waar de Blauwe vijand vannacht aan gaat grijpen. En het kan de Rode strategie toch niet meer storen, wanneer wij Blauw bij voorbaat alvast een klinkende overwinning voorspellen. De lezer weet dat onze oude Griekse vriend Achilles, een van de helden voor Troie, slechts kwetsbaar was aan ziin hiel. de olaats waar zijn moeder Thetis hem had vastgehouden toen ze de jonge held in de Styx onder dompelde en hem aldus voor het overige van onkwetsbaarheid voorzag. De paradox wil nu, dat wij van de Rode verdediging bij de operatie met de heldhaftige naam de indruk kregen, dat zij daarentegen slechts onkwetsbaar was op één nunt. en voor het overige rijkelijk van kwetsbaar heden voorzien. Maar goed: het was tenslotte nog zeer vroeg toen we de Rode linies aan een inspectie poogden te onderwer pen Niet één De kronkelende kustlijn vol gend zagen we niet één verdedi ger tussen de Hoornse Ooster- en de Enkhuizer Koepoort. Schel linkhout. Wiidenes, Oosterleek er» Broekerhaven lagen of ston den sudderend te dgomen in het felle zonlicht. Van iedere tien mannen in deze buurt werkten er zeker acht op het land. zoals alle mannen deden in de gehele streek, en veel vrouwen daarbij. Er lag een merkwaardige forma tie van acht vissersschuiten op de Hoornse rede en koeien ston den er loom naar te kijken. In eer» vooruitspringende bocht kookte een dijkwerker in een grote ketel eer» tovermiddel en waarachtig zagen we al iemand zwemmen. Maar Achilles: nee. In Enkhuizen stieten we ech ter op passagierende jn-hrozen, Britse. Nederlandse. En de ha ven was van marine-vertoon niet slecht voorzien. Wc telden negen bodems, waaronder vier Britse en twee Nederlandse stormboten, twee hnlpschepen en 'n marine- tankertje. Ze waren er vanmorgen ko men binnenvaren en zouden tot de avond blijven. Een matroos stond in de open cockpit wee moedig harmonica te. spelen. Enkhuizer en Urker botters tioekten met luide motoren de haven uit. en de Drommedaris strooide een vriendeliik liedie over dit zonnig beeld van Achil las met het wapen bii de voet. Hier wandelde ook wat Natio nale Reserve nog in_ ruste: één van hen bekeek peinzend een ijsje van vijftien cent. In de rnirr'e verloren Voort reden we, Westwaarts terugbuigend naar Andiik. Daar stopten twee trucks met Natio nale Reservisten in een bocht achter de zware dijk, die de man. 25 April: S. Marcus, Evangelist God laat zich niet onbe tuigd. Als iemand in eenvoud des harten alles aan Hem opdraagt zal Hij onherroe pelijk luisteren naar zijn bede. Zo heeft Marcus een grote plaats in het hart van God verworven omdat hij zich in alle eenvoud heejt onderworpen aan de Meester gedurende zijn rondgang op deze aarde en na de verrijze nis aan de apostel Petrus. Het gelovige vólk heeft dat begrepen en daar bij het ko men van het voorjaar Gods zegen nodig is voor het wel slagen van de arbeid op het land komen ze heel handig bij St. Marcus aankloppen om de Heer te smeken was dom te geven. En zij zijn daarvoor bij een goed kan toor! Hebt gij het ook aan St. Marcus gevraagd of hebt gij het vergeten? Herstel het dan' T r, In Deserto schappen vervolgens als gem zen begonnen te beklimmen. Zoals ze daar tenslotte met hun dertig, veertigen stonden, vormden ze een nietig groepje in een oneindigheid van ruimte. Links en rechts verloor de zee wering zich aan de einder en vóór hen was de zee. uit welker onbestemde verte speciaal op dit punt de nacht wel eens verderf kon baren. Eén reservist maakte hier wel de meest passende op merking van het ogenblik: „We hebben hier véél te kort man." Op weg naar Medemblik kwa men ons in Onderdijk twee meis jes tegemoet fietsen. Zes reservis ten zagen wij statig twee aan twee achter haar voortwielen: een krijgshaftige formatie. Ook in Medemblik heerste nog stilte voor de storm: helmen en gewe ren lagen in rijen op het voor plein van het kasteel Radboud, waar strategisch opgestelde ma trassen noodden tot een zonne bad. In de schaduw van het gemaal Lely werden we vervolgens aan gehouden door de eerste bewa pende man die we zagen. Hij waarschuwde ons ernstig, in de Wieringermeer voorbij de Oude Zeug niet al te hard te rijden, daar er met scherp zou worden geschoten. Maar langs héél de lange dijk zagen we niet erg veel meer dan eenzame radio- posten, om de paar kilometer, en véél fazanten. Wespennest. En toen waren we in Den Oever bii de ditmaal onkwetsbare Achilleshiel. De kon van de Af sluitdijk was in een wespennest van prikkeldraad en Spaanse rui ters veranderd en overal wemel den uniformen rond bunkers en forten. Er waren carriers geparkeerd, en de asperges stonden al weer dreigend met de puntige koppen Friesland-waarts. Een mobiel radio-station zocht verbinding met het Schager hoofdkwartier en verder was het ook hier nog afwachten geblazen, hetgeen geen al te zwaar corvee mocht heten met zoveel zon in het rond. Op Wieringen zochten wii ver geefs naar verdedigers en in de Wieringermeer moest het tot Middenmeer duren eer we op nieuw een rode concentratie in het vizier konden krijgen. Het liep toen al naar zessen en de mannen keken verlangend uit naar de Nasi Goreng die hen te wachten stond als troostende versnapering vóór de opmars naar de stellingen aan de diiken. Ze waren intussen tuk op spion nen en vonden het jammer dat ze op de brug alleen maar mili taire voertuigen mochten aan houden. Maar dat deden ze dan ook streng. Voor het overiee vonden ze het een tamme oefening: ie mocht hier nergens on een akker ko men. terwijl ze on de Veluwe in de ruimte konden zwemmen. Tenslotte waren dat echter geen raadsels die zij behoefden on te lossen, en ze hadden veel schik met iong-Middenmeer. dat hen overal voor de voeten liep en in dichte zwermen rond de cantine- wagen dromde. Vanmcrren had den ze ook hier oroefalarm ge had. maar vannacht gaat het pas komen, zeiden ze. Wel. we wach ten gespannen af. Autorijles duurder Het hoofdbestuur van de alge mene bond van autorijschoolhou ders in Nederland deelt mede, dat de ruim 100 bij deze bond aange sloten scholen met ingang van 1 Mei 1951 het lesgeld voor autorij lessen zal verhogen van 8 1/3 pet. De aanleg van het nieuwe Amsterdam-Rijn-kanaal maakte het noodzakelijk dat de spoorlijn tussen Houten en Schalkwijk op het traject Utrechtden Bosch over een afstand van 2'(» km. verlegd moest worden. De laatste werkzaamheden aan het dubbele spoor op het nieuwe baanvak, dat heden Woensdag in gebruik is genomen. Links het oude spoor, I nale politiek maakte het echter dat gaat verdwijnen. nodig eerder hiertoe over te gaan. In de M. v. A. van de regering op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van het besluit vijandelijk vermogen en het wetsontwerp, houdende regelen m.b.t. de bestemming van het vijandelijk vermogen, wordt o.m. het navolgende opgemerkt: De regering zal op de ingesla<- gen weg voortgaan om een nor malisering van de betrekkingen tussen Nederland en Duitsland tot stand te brengen. In de opvattin gen van de leden der Tweede Ka mer ziet de regering een aan sporing in deze geest. De meest normale gang van zaken zou zijn geweest, dat de diplomatieke betrekkingen waren hersteld na de beëindiging van de staat van oorlog. De snelle ontwikkeling van de internatio- (Van onze parlementaire redacteur) Om de Hofvijver waren de bomen, op uitnodiging van de bijna zomerse zon, in blad geschoten. De Senatoren, die gisteren algemene financiële beschouwingen hielden, hadden daar ech ter geen oog voor. Zij staardennaar het beeld, dat uit de Rijks begroting voor hen oprees en dat beeld stemde de meesten somber. „Het ziet er allemaal maar even droevig uit", zei de heer de Wilde, de woordvoerder van de A.R. en hij was dan ook ongetwijfeld de zwartste pessimist van het gezelschap. De heer Regout (KVP) eindig de althans met het uitspreken van de hoop, dat wii er toch wel weer bovenop zouden komen en prof. Molenaar (WD) had die zekerheid nog wel niet -op alle punten, maar hij maakte zie*? toch alvast gereed om zich door minister Lieftinck gerust te laten stellen. Deze bewindsman kreeg intussen weer heel wat te horen. De heer De Wilde (A.R.) be paalde zich niet tot de huidige begroting, neen, hij nam de hele na-oorlogse periode onder de loupe. En in die periode had maar steeds dezelfde man op de Kneu terdijk gezeteld. De heer Regout (KVP) wilde daar het bewijs uit putten, dat er nog stabiele krachten in dit land aanwezig zijn. De heer De Wilde erkende, dat prof. Lief tinck, gedurende deze zes jaar, steeds de „Hondenwacht" had betrokken, maar ook zijn verant woordelijkheid was daardoor heel groot geworden. En wat waren dan de vruchten van dit beleid? De heer De Wilde had er eigen- (Van onze verslaggever) Reeds lang heeft in de K.A.B. de vraag geleefd, wat precies de houding moet zijn, welke men tegenover de coöperatie heeft aan te nemen. Thans heeft een door het wetenschappelijk ad viesbureau van de K.A.B. daartoe ingestelde commissie een uitvoerig rapport uitgebracht, dat in de middag van de tweede dag der Verbondsvergadering in behandeling kwam. In de conclusie van dit rapport wordt gezegd, dat de coöperatieve activiteit in beginsel niet strijdig is met de strikte noch met de sociale rechtvaardigheid, noch in het algemeen met de naasten liefde en de sociale liefde. Nadrukkelijk wordt echter ge steld, dat de coöperaties moeten streven naar een goede verstand houding en samenwerking met de particuliere middenstand en zijn organisaties. In bepaalde geval len zal het wel eens mogelijk zijn dat de oprichting van coöperaties achterwege kan blijven als na overleg het particuliere bedrijf zo kan functionneren, dat de be langen van we verbruikers niet geschaad worden. In bespreking kwam de vraag of de K.A.B. niet-katholieke coöperaties zou "kunnen steunen. Aansluiting van de katholieke coöperatie bij de (neutrale) cen trale der Nederlandse gebruiks- coöperaties moet afhankelijk worden gesteld van het voldoen aan de voorwaarden der katho lieke levensbeschouwing. Mgr. Cardijn. Een welkome afwisseling in 't programma van deze middagver gadering bracht Mgr. J. Cardijn, algemeen proost van de K.A.J. in België, die in de verbondsraad vergadering sprak over de pro blemen van de jeugd. Deze vete raan in de strijd voor verheffing der jeugd, zoals bondsvoorzitter De Bruijn de Monseigneur noem de. gaf een overzicht van de groei der kaj ottersbeweging in België waarbij hij er op wees, dat men er van het begin af aan overtuigd was geweest, dat in het arbeidersvraagstuk het vraag stuk der jeugd besloten ligt. De belangrijkste van het leven, om dat in deze periode vele proble men komen toestormen, die ook later hun invloed blijven doen gelden. Daar is in de wereld een school nodie en willen wii het nroleta- riaat ooheffen. dan zal men de arbeidersieued een levensschool moeten eeven. welke de K.A.J. kan ziin. Er zal een organisatorische band moeten bestaan tussen de arbeidersbeweging en die der ieugd. Maar de volwassenen moe ten haar niet leiden doch eerder steunen en begrtinen." Na deze enthousiaste en op vuurwerk gelijkende rede van Mgr. Cardijn behandelde de ver- bondsraadsvergadering nog het door een commissie uitgebrachte rapport over werkersclassifica tie, waarvan in de conclusie wordt gezegd, dat dit systeem, goed toegepast, bevorderlijk is voor 't bereiken van billijke on derlinge loonsverhoudingen en dus voor sociale rechtvaardigheid. Het kan daardoor tevens een gunstige uitwerking hebben op de arbeidsproductiviteit. De com missie was, aldus de heer v. d. Brink, in zijn toelichting van me ning, dat uniformiteit in de. thans toegepasite werkclassificatie-me- thode zeer gewenst is. De spreker wilde de suggestie, die uit de ver gadering werd gedaan en welke inhield, dat het rapport als leidraad kan dienen voor het werk der vakbonden in deze ma- jaren van 14 tot 25 jaar zijn de terie overnemen. Als zodanig dan is dit rapport slechts met de te genstem van de Houtbewerkers- bond door de Verbondsraad aan vaard. Het openbare gedeelte van deze Verbondsraadsvergadering werd daarmede besloten. Vandaag zul len de beraadslagingen in beslo ten zitting worden voortgezet. Tijdens de besloten vergadering van Maandagavond, werd op voorstel van het bestuur zonder discussie besloten het voorstel van de Metaalbewerkersbond be treffende de bedrijfsgewijze or ganisatie van de arbeidersvakbe weging van de agenda af te voe ren. De Rotterdamse rechtbank ver oordeelde gistermorgen de 45- jarige schilder G. Th. B. uit Rot terdam tot een gevangenisstraf van zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Hem was poging tot doodslag subsidiair zware mishandeling ten laste gelegd. Op 12 Januari van dit jaar heeft B. met een mes in de hand zijn vrouw bedreigd. Hi.i liep op haar toe en omdat zij achteruit liep, kreeg zij alleen een schram aan de hals. ZOON VAN NOORSE MARINE OPPERBEVELHEBBER GEARRESTEERD Wegens spionnage OSLO, 24 April (N.T.B.). De arrestatie van Per Edward Daniel- sen, zoon van de opperbevelheb ber der Noorse marine, geschiedde vorige week op beschuldiging van spionnage voor de Sowjet-Unie. Hij bevond zich in gezelschap van een vertegenwoordiger van de Russische ambassade te Oslo, toen hij werd gearresteerd. Kort na de oorlog was Per Da- nielsen toegetreden tot de com munistische partij en voerde samen met zijn echtgenote ver scheidene vertrouwelijke opdrach ten uit in een communistische groep in het westelijke deel van Oslo. De laatste tijd was hij actief betrokken bij de communistische vredescampagne. lijk geen goed woord voor over. Onze buitenlandse reserves wa ren opgeteerd, we hadden maar credieten opgenomen en voor 't overige op de zak van de Mar shallhulp geleefd. Prof. Molenaar (VVD) nam de minister een beetje in bescher ming. Het was niet zo, dat de be windsman eerst nu had erkend, dat de financiële toestand zorge lijk was. Ook eerder had hü al gewaarschuwd, maar de grief van prof. Molenaar was, dat er onder het vorige kabinet geen daden waren gevolgd. Deze hadden op het nieuwe kabinet moeten wach ten en ook de heer Regout(KVP) was van mening, dat de crisis in dit opzicht als een soort van shok-therapie had gewerkt. Be langrijker dan de blik in het ver leden, was intussen de blik naar de toekomst. Nadat de heer Regout in de middagvergadering de mogeliik- heid van bezuinigingen bij de P.T.T. en de Spoorwegen onder het oog had gezien, borduurde 's avonds de heer Pollema (CHU) zij het wat zachtzinniger op hét stramien van de heer De Wilde, wiens bezorgdheid hij kon delen. Hij had echter voor de be windsman ook veel waardering. Na het gebruikelijke slotpraatie van de communisten werd de vergadering tot vanochtend 11 uur verdaagd. De Amsterdamse Kinderpolitie heeft na een uitgebreid onderzoek dat vele dagen in beslag nam een drietal jeugdige misdadigers voor de Officier van Justitie geleid. Het zijn een jongen van 16, de hoofddader, en twee jongens van 17 en 18 jaar, de medeplichtigen. Bovendien zijn een tiental Am sterdamse sigarenwinkeliers in moeilijkheden geraakt doordat zij als helers fungeerden. De jongste van het drietal werkte bij een grossier in rook- accessoires als jongste bediende. Gedurende de laatste zes weken nam de jongen bijna dagelijks kostbare artikelen, pijpen, siga rettenkokers, aanstekers, poeder dozen, enz. weg. Hij gaf deze aan zijn beide vrienden, die op hun beurt de goederen verkochten aan sigarenwinkeliers. Het geld, dat zij ontvingen, ging op aan uitjes snoepgoed en rokerij, meestal nog dezelfde avond, „want morgen is er toch weer nieuw". De jongste van het drietal die vorig jaar voor een soort gelijke misdaad werd gearresteerd is vastgehouden; de beide an deren zijn na verhoor door de Qfficier van Justitie voorlopig heen gezonden. In drie kleine fabrieken in Buenos Aires is een „Arbeidsma- rathon" begonnen. Het doel is 'n „wereldproductierecord" te vesti gen en de rest van het land aan te sporen harder te werken. Arbeiders in twee fabrieken van loden pijpen en in een rub berfabriek zijn van plan aan hun werkbanken te blijven, totdat zij van vermoeidheid in elkaar zak ken. Verleden week zijn twee arbeiders, die lantarens vervaar digden, met de „Arbeidsmara- thon" begonnen. He een hield 't 78 uur vol, de ander 98 uur. Bei den moesten na hun Marathon in het ziekenhuis wodren opgenomen en konden eerst Dinsdag het werk hervatten. zal de levende have van circus Strassburger op 5 Mei medewer ken aan het Ganzenbordspel in het stadion te Nijmegen vertoeft Air Chief Marshall Saun ders, lnehtmachtchef-staf van Gen. Eisenhower van 26 tot 28 Mei in ons land heeft de Ned. Bioscoopbond zich in de ledenvergadering te Amster dam beziggehouden met de hoge vermakelijkheidsbeslasting voor films. 114 gemeenten hebben deze belasting thans verminderd komt vanavond de violist Yehudi Menuhrin nit Parijs op Schiphol aan. draagt op 1 Mei a.s. te Amster dam de oude Synode van de Ned. Herv. Kerk zijn mandaat over aan de Synode in nieuwe samenstel ling De regering kan geen rekening houden met de huidige politieke situatie in Duitsland. Zij heeft te maken met de toestand, zoals deze was bij de Duitse inval in 1940. De regering ziet dan ook geen aanleiding tot een discrimi nerende behandeling ten ongunste van personen uit Oost-Duitsland. Beheersinstituut. Het ligt in de bedoeling, om zo spoedig mogelijk nadat het rap port van de algemen'e rekenkamer gereed zal zijn, een wetsontwerp in te dienen, strekkende tot ver evening van de uitgaven van het Nederlands beheersinstituut over de jaren 19461949. Opbrengst schadevergoeding Het is niet juist, aldus de rege ring, dat de opbrengst van het vijandelijk vermogen in het koninkrijk de enige schadever goeding is. Nederland heeft ook machinerieën en schepen ontvan gen, waarvan de totale waarde thans kan worden geschat op ruim f 38.000.000. Stellig is echter het vijandelijk vermogen op 31 Dec. 1950 bedra gende f 127.000.000, samengesteld als volgt: privévermogens f 81 millioen, bedrijfsvermogens onge veer f 38 millioen en losse vermo gensbestanddelen f 8 millioen. Op brengsten van gedeeltelijk geli quideerde vijandelijke vermogens zijn reeds in de schatkist gestort. De uit Duitsland teruggekeerde kunstschatten behoren niet tot het vijandelijk vermogen. Voor zover de eigenaren konden wor den opgespoord en zij in aanmer king kwamen voor rechtsherstel, is hun de gelegenheid gegeven de kunstschatten terug te krijgen te gen betaling van de eventudel door hen genoten tegenwaarde. Grenslanderijen. Teruggave van grenslanderijen heeft plaats gevonden in slechts enkele gevallen aan Duitse grens- boeren en in een dertigtal geval len aan kerkelijke instellingen. De betrokken grensboeren kwa men daarvoor in aanmerking we gens hun belangrijke diensten jegens Nederland tijdens de oor log. Aan de kerkelijke instellin gen werd ontvijanding verleend wegens haar religieus of charita tief karakter. TWEE IAAR HECHTENIS VOOR NEDERL. SOLDAAT Het hoog militair gerechtshof verwierp gistermorgen het beroep van de dpi. soldaat H. J. R. uit Halfweg. R. behoudt dus de ge vangenisstraf van twee jaar en zes maanden, hem opgelegd bij vonnis van de krijgsraad West in Den Haag. R. was tijdens zijn diensttijd in Indonesië wegens diefstal veroor deeld tot drie jaar gevangenis straf. Op 9 September 1950 wist hij uit het militair provoosthuis te Djakarta te ontsnappen. De korporaal-portier, die J»em de weg versperde, sloeg hij neer met een ijzeren staaf. Na zijn vlucht sloot R. zich eerst aan bij de Darul Islam om vandaar over te gaan naar de T.N.I., waar hij spion- neerde voor de Darul Islam. Betreffende de moeilijkheden in het kamp Wittenberg deelt de Legervoorlichtingsdienst ons thans o.m. het volgende mede: Bij de aanvang van de herhalingsoefeningen was door de leger plaatscommandant, de luitenant-kolonel J, Beaumont, bepaald, dat de militairen na het einde van de dienst het kamp Witten berg mochten verlaten en zich vrijelijk in het garnizoen Apel doorn konden bewegen. Op Zaterdagmorgen, 21 April, meldde de waarnemend garnizoenscommandant dat, blijkens vele ingekomen rapporten, een aantal militairen van het kamp Wittenberg zich ernstig had misdragen. Na bespreking van de situatie met de bataljons- en compagnies commandanten, heeft de luite nant-kolonel Beaumont daarop besloten om de algemene vergun ning om zich na afloop van de dienst naar Apeldoorn te bege- Keurig in formatie razen straaljagers van het type F-86 „Sabrejet" der Amerikaanse Luchtmacht door het luchtruim om een aantal B-29 bommenwerpers boven vijandelijk gebied in Noord-Korea te escorteren. De uitlaatgassen geven als donkere strepen de baan der vliegtuigen aan. ven, voor alle voor herhalings oefeningen opgekomenen van hoog tot laag voor de Zaterdag en Zondag in te trekkerl. Door de getroffen maatregel werd snel en afdoende een einde gemaakt aan misdragingen, welke in een goede militaire organisatie niet kunnen worden getolereerd. Van enige onaangename stem ming over de maatregel, anders dan gericht jegens de militairen, die deze door hun wangedrag hadden nodig gemaakt, is niets gebleken. Toch ontstemming! Voorts verneemt het A.N.P. dat de chef van de generale staf een reserve-majoor, commandant van een der bataljons van voor her halingsoefeningen onder de wa penen zijnde manschappen, we gens gebrek aan bezieling bij de uitoefening van de dienst, uit zijn commando heeft ontzet en een majoor van het hoofdkwartier van de generale staf in diens plaats heeft benoemd. Ook een der compagnies-commandanten is uit zijn commando ontzet. Tot zover de mededeling van de Legervoorlichtingsdienst. HETE LUCHTMOTOR Binnenkort in productie Een vrijwel geruisloos klein aggregaat voor stroomopwekking, de eerste heteluchtmotor van Philips, zal over enige tijd in fabricage komen, aldus deelde ir. F. J. Philips mede. Het aggregaat zal zware batterijen en accumu latoren in van stroom verstoken gebieden kunnen gaan vervangen. Een sensed karest. Kon: heeft gebod gedaan op Antonescu. mompelt reed: ming hebben vanië aan met de gei laten arrest De jonge van de geru luut niet w; Carol heeft gewoonte gel tekst en uitl geheimen de tiek. Michaël is 19 jaar, maar aux serieux; no thans ning Carol ir gekscherend de kroonprim het is de September, „Uwe Majes naar de troonzaa ANTOl RöNTGENFOTC OP HUN Een inspecteui wacht, die met radingsautootje HaagAmsterda aangehouden Bloemendaal, wagen had. E wees uit, dat wagen defect kwam de arts daar hij op 1 ziekenhuis in Röntgenfototo's hij voor een sp< had. De inspecteur niet. Hij gaf aan een andere toevallig arrive dokter naast men en reed naar Leiden. De dokter k langrijke foto rechtsomkeert nen het half u strande auto, bleven Wegenwa ste hand legde van de inmidde kabel. Zonder tijdverl togen arts zijn AMSTERDAM stelling tot giste: dergrond van Effectenbeurs v stig. Vooral hee stemming op markt. Investe wisten zich gehei stellen van het verlies en noteerc tot 92 7/8. Ook densbeleggingen punt aan. Tei nier» echter niet de gevolgen van hoging en de sl rentevoet volledii niettemin maakt stemming in ie prettige indruk Ook voor de' ae koersavances aan anders. Dat crisis in Indonesi -laatste berichte misschien tot het nehoren, werd 1 voornaamste oor Ue handel had betekenen. De d: soorten, Deli, HV oam Rubber, ava drie punten. Ook soorten waren vr Van de indu geinig opmerkelij Evenals gisteren "he een arbitrae *®g?n°ver een kc er buiten deze tw 2 2«de lichte werd getoond, ste ronds van 296% t /?fe industriepal mermede in oi toonden zich '/"L?" vast 23214 (299). De scheepvaart m tegenstelling tc ^fr wat luier, do markttendens kv. tot uiting, zodgt d eens goed op pei stom11 'rokken v stelling De mees waren goed prij agio steeg een fra ■Prolongatie 3% p<

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4