Prof. Lieftinck verdedigde zich in een rede van drie uur rwegen I 6 Juni? Tweede Kamer aanvaardt Unificatie van accijnzen Slingerwegen en haarspeldbochten bezorgden rallye-rijders strafpunten Sanatorium Berg en Bosch gaat 600.000 gulden lenen Minister vermomd als boer tandarts en struikrover Opa Hulstkamp op de tribune De sneeuw lag nog voetendik op hoge etappe-gedeelten Ileerd r liter de prijzen i HANDEL Geen pot-verteerder Scheepsberichten Stakingen in Spanje en Perzië ten einde Geen voorschot voor gepensionneerden Nieuws in hef korf Aalmoezenier Sehins gaaf naar Korea Joego-Slavië vraagt garanties Statutenwijzigingen K.A.B.-instellingen Van over de grenzen Vraagt BEHANGSELS SVERWACHTINC :ld door het K.N.M.I. geldig van Donderdag- Vrijdagavond. EERSOMSLAG jke bewolking met ikele plaatselijke buien, in het binnenland nog ,ind. overigens matige fdzakelijk tussen Noord Morgen overdag op de latsen belangrijk lagere ren dan vandaag. Advertentie) >ELIE VOLKOMEN GEÏSOLEERD LIE. Met het oog op k van ir. F. Q. den Hol- Dresident-directeur der jorwegen, aan Hoorn, open zal staan voor uit de omgeving over er, hebben 380 personen 40 zielen van het dorp in één dag tijds een lijst waarop wordt aange- ip enig middel van ver- tr hier iedere verbin- andere plaatsen ont- LHTENLANDSE IGSTELLING VOOR NIEUWE LAND IGERMEER Met de a het wel wat erg late hebben de vreemdelin- hun entrée gemaakt in re land. De hoofdopzie- lomeinen kon een dezer ;n groot gezelschap jonge boeren in het Do- >or te Wieringerwerf ïeten, alwaar hij hen izetting over de Wierin- ;af. Na een rondrit door gaf Ir. Reedijk in het ïly een toelichting op de van de Wieringermeer. heer F. Jarl van het Staatslandbouw proef- Uppsala bracht in ge- van de Directeur van landbouwproefstation te r bezoek aan de Wierin- ij vernemen staan de van meerdere buiten- selschappen aan de Wie- :r en de Afsluitdijk op amma, terwijl de orga- van enige internatio- jressen, die dit jaar in l gehouden zullen wor- rwegen de deelnemers congressen dit jong stul: 1 te tonen. gisteren door de 1 thcms nog de - TELEFOON 2581 skend gemaakt, dat het ik zou ziin de datum van ;riid te wijzigen. itie in Rotterdam heeft rs aangetoond, dat ong. to'g extra verwacht wor- at deze niet, ook al be- wedstrijd om acht uur, kunnen worden, r Lotsy, die tijdens het van de Kopenhaagse jnd in de Deense hoofd officials van de Noorse )nd ontmoet, zal dan ;erie bespreken, iretaris van de Noorse and, Esbjorn Halvorsen, it onmogelijk de wed- 9 of 10 Juni te spelen, i dio dagen andere wed- [espeeld worden. Hij gaf weinig hoop, dat de roetbalbond het verzoek aarden. n is als scheidsrechter wedstrijd Nederland sn als scheidsrechter :en de Italiaan Galoatti. Nederlandse grensrecn- in later worden aange- l ons niet bekend is, eerst nu door do Rotter- ilitieautoritoiten bezwaar kt tegen het spelen vart rijd op 8 Juni, kunnen niet anders dan vreemd dat niet reeds eerdek i gepleegd met de KNVB. d 15,000 kg witlof II 23—36: III 21—27; IV 600 kg uien 3.60; 40.000 n A 8.60—12,50; B 4— 00 kg peen B 11.60—— 12.80—14.30. DONDERDAG 26 APRIL 1931 PAGINA 3 In verband met het te graven Amsterdam Rijnkanaal nabij Zui len, de zgn. Betuwse Band, die dwars door de Betuwe zijn aan sluiting krijgt op de Waal bij Tiel, ixrldoet het Merwedekanaal 4 j 1111111 i 111111 1111111111 met meer aan de etsen die door het scheep- vaartverkeer er aan worden gesteld. Men maakt het kanaal thans bevaarbaar voor schepen van 2000 ton. Het weggraven van een gedeelte van de oever bij Zuilen. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Lieftinck heeft gisteren in de Eerste Kamer een parabel verteld, waarmede hij een antwoord gaf op de critiek, die de vorige dag, vooral door mr. de Wilde (A.R.) op zijn zesjarig beleid was geoefend. Mr. de Wilde had betoogd, dat de minister zich achter Korea verschool. De werkelijke oorzaken van de zorgelijke finan ciële toestand zouden z.i. echter gezocht moeten worden in de wijze, waarop het na-oorlogse financiële beleid was gevoerd. De bewindsman vond hierin aanleiding om zich met een boer te vergelijken, die zijn best had gedaan om de akker tot wasdom te brengen. En dat scheen ook aardig te gelukken. Het gewas stond er goed hij. waren dus de donkerste na-oor- loese jaren. Toen moesten inder daad buitenlandse reserves wor den aansresoroken. maar van over heidswege was zulks in veel sre- rin cere mate geschied dan door particulieren. De Marshallhulp, die daarna kwam, was naar het oordeel van de minister wel degelijk goed besteed. Moest men het de rege ring euvel duiden, dat zij hier mede de industrie had helpen herstellen? Wat aldus tot stand kwam, ontlast ons voor de toe komst en vooral onder de huidige omstandigheden is dat een voor deel. Tijdens de Marshallhulp werden geen buitenlandse lenin gen meer opgenomen, wel, werd er afgelost. Ook ons deviezenbe- zit vermeerderde. Dat Korea intussen niet alleen de zorgelijke financiële toestand had veroorzaakt, gaf de minister volmondig toe. De heer Pollema (C.H.) had gelijk toen hij betoog de, dat ook Indonesië een rol had gespeeld. Er moest een leger uit de grond gestampt worden, waar mede milliarden gemoeid waren. Later ging de repatriëring grote bedragen vragen en zelfs nu drukte de afwikkeling van het Indonesisch conflict nog voor 150 millioen op onze begroting. Wel bleef echter onverminderd waar, dat Korea onze handelspositie zeer en zeer nadelig had be- invloed. Door de verslechtering van onze ruilvoet (duurder inko pen dan^verkopen) was een tekort van een' milliard op de betalings balans ontstaan. Maar toen kwam er een hacrel- bui. die de vruchten van inee- snannen arbeid grotendeels te niet deed. De boer maakte daaroo een collega deelgenoot van ziin zorgen. Maar het antwoord luid de: Gii verschuilt n nu wel ach ter de hagelbui, maar de oorzaak ligt ergens anders, gii hebt ver keerd eeDoot! Hoe zou de boer on een dergeliike bemerking reage ren? De minister gaf reeds zelf het antwoord. Hii zou het nemen voor wat het was en zich onder- wiil aangorden voor nieuwe ar beid. De minister volstond echter niet met deze parabel. In een rede, die een kleine drie uur in beslag nam, verdedigde hij zijn beleid ook met kracht van argu menten. Op de eerste plaats ging het daarbij om zijn persoon. Dat hij geen critiek kon verdragen ontkende de bewindsman ten stelligste. Ware dit zo, hij zou al lang niet meer achter de rege ringstafel zitten. Thuis had hij een hele verzameling spotpren ten en op verschillende hiervan werd hij zelfs als een struikrover uitgebeeld! Neen, de bewindsman dacht over deze critihk zelfs mild. Er was nu eenmaal een groot onderscheid tussen het pijnlijk gezicht waarmede iemand bij de tandarts verscheen en de harte lijke handdruk, waarmede hij, na de operatie, afscheid nam. Beslis send was tenslotte dat de patiën ten hun vertrouwen bleven ge ven en daarover had ook hij, terugziende op een onafgebroken ministerschap van zes jaar, geen klagen! Wel maakte de minister er bezwaar tegen, dat hem be doelingen in de schoenen werden geschoven, die hij beslist niet had en hij illustreerde zulks met en kele voorbeelden. Wat het beleid zelf betreft, er kende de minister, dat de waarde van onze munt was gedaald. Af gezien van het feit, dat hij de eerste was geweest die de deva luatie betreurd had, was het ech ter zo, dat ook in andere landen, zelfs in Amerika, de waarde van de munt gedaald was. Ook de geldhoeveelheid viel. in vergelij king met België, ten onzen gun ste uit. Bij het overzien van de staatsschuld moest mede in aan merking worden genomen dat 't Rijksmarkensaldo was overgeno men en ook de verplichtingen als gevolg van de oorlogsschadever goeding liepen in de papieren. Vervolgens verweerde de mi nister zich tegen de beschuldiging dat hii een nolitiek van Dotverte- ren zou hebben gevoerd. Tot '48 hadden wii het zonder buiten landse huln moeten stellen en dat H.H. Cletus en Marcelltnus pausen en martelaren Van de Pausen vóór de Con- stantijnse Kerkvrede (311) zijn heel weinig levensbij zonderheden bekend. Alleen dit dat zij allen zonder uit zondering de getuigenis voor Christxis met hun bloed heb ben bezegeld. Ware helden moed.' Heel wat anders dan tegenwoordig, nu men bang is om te getuigen. Men durft niet mee te doen aan de Ka tholieke demonstraties, om dat andersdenkende buren of kennissen er wat van zul len zeggen. Men durft in 'n modern gezelschap, waar smalend gesproken wordt over de zin en de betekenis van het huwelijk, niets te zeggen, omdat men niet uit gelachen of voor bekrompen gehouden wil worden. Dan waren de eerste Christenen onder leiding van hun op perpriesters toch anders. In deserto Maar in Engeland had de sober- heidspolitiek toch betere vruch ten afgeworpen, aldus hadden de heren de Wilde en Pollema be toogd. Deze tegenwerping deed de minister de vraag stellen of genoemde woordvoerders dan eveneens in een beperkte deelne ming aan de liberalisatie hadden willen bewilligen. En daarnaast was het zo, dat Engeland van de gestegen grondstoffenprijzen voordelen had geboekt. Dat de Nederlandse aanpassing aan de nieuwe verhoudingen op het nieuwe kabinet had moeten wachten, ontkende de bewinds man. Het vorige kabinet had wel degelijk alle voorbereidingen ge troffen. Dat deze politiek door de crisis was onderbroken, be treurde ook hij. Met de heer Regout (KVT) was de minister het eens. dat de aan gekondigde bezuinigingen voor een deel slechts verschuivingen waren naar het vorig iaar. Daar om was het nu reeds nodig zich een beeld van '52 te vormen, een beeld, dat de bewindsman in een nota aan de Ministerraad bereids had trachten te schetsen. Of er bij de P.T.T. nog meer bezuinigd kon worden betwijfelde hij. Het apparaat was in omvang toegenomen en 60.000 aanvragen voor telefoonaansluiting lagen nog te wachten. Wat de defensie betreft zou de 1.5 milliard zeker maar niet zonder meer worden uitgegeven. Wel stond reeds vast, dat dit bedrag niet te hoog was geraamd. De minister erkende dat bij de nieuwe Staatslening slechts voor een beperkt bedrag aan vrij geld was ingeschreven, maar men moest niet vergeten, dat het hier om een consolidatielening ging. De maatschappelijk zwakken, waarvoor in dit debat met zoveel ijver was 'gepleit, zou de bewinds man zeker niet vergeten. In navolging van de heren Re gout en Pollema wilde ook minis ter Lieftinck niet pessimistisch eindigen. Ons volk was een ge zond volk en zou zeker de ener gie kunnen opbrengen om er weer bovenop te komen. De heer Regout had de hoop uitgesproken, dat de minister bij deze gezamenlijke inspanning 'n bindend element zou kunnen zijn, maar op deze uitnodiging durfde de minister niet in te gaan; de heer de Wilde had hem de wenk gegeven voortaan bescheidener te zijn! Zo eindigde de minister even strijdbaar als hij begonnen was. Te zeggen dat het venijn in de staart van dit debat zat is mis schien wat sterk gezegd, maar het was in elk geval zeker niet het onbelangrijkste deel. 's Morgens had de woordvoerder van de P.v.d.A., de heer v. d. Kieft, een vrij gepeperde rede gehouden. De minister had nu wel de oorzaak van de moeilijk heden aangegeven, aldus de hoofdinhoud, maar waar bleven de middelen om de toestand weer gezond te krijgen? In zijn ant woord had de minister, wat dit punt betreft, slechts andermaal benadrukt, dat de aangekondigde maatregelen op monetair en fis caal gebied het tekort op de be talingsbalans zouden moeten op heffen. Bij de replieken bleek echter, dat dit antwoord de heer v. d. Kieft geenszins had bevre digd en prof. Molenaar (VVD) moest het van het hart, dat hij geen duidelijk beeld van het te kort had gekregen en dat was toch de basis van alles. Met ziin wederwoord zal de minister beide woordvoerders ze ker niet bevredigd hebben. Maken wii ons over prof. Mo lenaar niet direct zorgen. Wèl bleef de onaangename indruk achter, dat het tussen de PvdA en minister Lieftinck wel eens beter gekloot heeft dan thans....! Skaubryn, Djakarta-Rotter dam, 21 April van Colombo. New Australia, Djakarta-Am sterdam, passeerde 25 April Kaap de Gata. Kota Inten, Rotterdam-Nw.- Guinea, passeerde 24 April Kaap Guardafui. Willem Ruys, Djakarta-Rot terdam, 24 April in Suez Kanaal. Castel Bianco, 24 April te Rotterdam van Djakarta. Grote Beer, Djakarta-Amster dam, 24 April bij Massawa, Rode Zee. Somersetshire, Djakarta-Am sterdam. passeerde 25 April Socrota. BILBAO. Tienduizenden ar beiders die staakten in Bilbao, in San Sebastian en de provincie Gnipuzcca hebben Woensdag het werk hervat. Slechts in enkele fabrieken duurt hier en daar de staking nog voort. Het is de werkgevers streng verboden loon uit te be talen over de dagen waarop niet gewerkt is. Te Tolosa demon streerden vrouwen voor de vrij lating van hun mannen, die i.v.m. de stakingen waren gearresteerd. Er deden zich geen incidenten voor. Ook de stakingen in de olie raffinaderijen in het Perzische centrum A b a d a n kunnen als geëindigd worden beschouwd. Van de 28.000 arbeiders hebben er 24.000 het werk hervat. De productie bedroeg ongeveer 65 pet. van de normale winning per dag. De Anglo-Iranian Oil Company schat dat de door haar geleden verliezen aanzienlijk zul len blijken. (Van een onzer redacteuren) De publieke tribune van de Tweede Kamer heeft een eigen geschiedenis. Van hieraf zijn gloeiende profesten de verga derzaal ingeslingerd. Er zijn partijen slaags geraakt en wat al niet meer. Vanmiddag is aan deze geschiedenis een nieuw hoofdstuk toegevoegd. Temid den van nuchtere burgers had hier in de middagzitting plaats genomen een achttiende- eeuwse voorvader, Ope Hulst kamp, die met gekruiste, wit- gekouste benen het moment afwachtte, waarop de Kamer het wetsontwerp tot unificatie van de accijnzen in stemming zou nemen. Voordat deze stemming werd gehouden vroeg de heer Stokvis (Comm.) een interpellatie aan over het gratiebeeld der regering. Over deze aanvraag zal in de eerstkomende vergadering worden beslist. Aanleiding tot dit verzoek is het aantal graties, dat in de afgelopen maanden aan oorlogs misdadigers is verleend. Hierna werd in stemming ge bracht het amendement van de heer v. d. Heuvel (A.R.)' dat met 38 stemmen tegen en 34 vóór werd verworpen. Dit amendement hield in, namen als Gero-zilver en Sola-zilver te handhaven. Het wetsontwerp tot unificatie van de accijnzen dat o.m. betekent een verhoging van de accijns op gedistilleerd, werd daarna aan genomen met 64 stemmen vóór en 9 tegen De V.V.D. en Com munisten stemden tegen. Zorg voor genensionneerden De heer v. d. Sleen (P.v.d.A.) heeft deze middag vragen gesteld aan de minister van Binnenlandse Zaken over de toekenning van bijzondere toeslagen aan gepen sionneerden. Hij vroeg spoedige indiening van het aangekondigde wetsontwerp en om de eerste nood te leningen -een voorschot op de in uitzicht gestelde ver hoging. Minister van Maarseveen deel de mede, dat in Februari een desbetreffend wetsontwerp gereed was. Het is niet bij de Kamer ingediend omdat de regering het gewenst achtte, het ontwerp aan de veranderde omstandigheden aan te passen. Inmiddels is het wetsvoorstel gewijzigd en aan de adviesinstanties voorgelegd. Op de kortstmogelijke termijn zal het ontwerp aan de Kamer worden voorgelegd. Ook de mi nister was van oordeel, dat het dringend geboden is met de grootst mogelijke spoed aan de nood van de gepensionneerden tegemoet te komen. Het toekennen van een voor schot brengt de Pensioenraad, die zit volgepropt met werk, in zulke grote moeilijkheden, dat de mi nister niet in staat is aan het ver zoek van de heer v. d. Sleen te voldoen. Het indijken van de Biesbosch. De Tweede Kamer heeft zich voorts beziggehouden met het be schikbaarstellen van 2,5 millioen Marshallgelden voor het watervrij maken van het gebied van de Donge en het Oude Maasje en de indijking van de Biesbosch. De heer Burger (P.v.d.A.) zeide o.m. dat de voorbereiding van het plan onvoldoende is geweest en diende bij de replieken een motie in, waarin de regering wordt uit genodigd nadere plannen over te leggen waaruit kan blijken op welke wijze Dordrecht en ver schillende polders in het gebied van de beneden-rivieren zullen worden beveiligd tegen het te tengevolge van de onderhavige werkzaamheden verwachte ho gere stormvloed-peil. Minister Wemmers zegde toe een nota over dit onderwerp te zullen indienen. De motie komt op 8 Mei aan de orde. VIJF KOEIEN VERBRAND HOOGEVEEN. Gisteravond ontstond vermoedelijk doordat kinderen met vuur speelden een brand in een veeschuur van de heer L. Bakker aan de Wolfsbos- straat te Hoogeveen- Van de 12 niet verzekerde aldaar gestalde koeien van de veehandelaar E. Trompetter kwamen er vijf in de vlammen om. Bovendien kreeg een der andere koeien zo ernstige brandwonden dat zij moest wor den afgemaakt. De brandweer was spoedig ter plaatse en kon de bij de veeschuur staande boerde rij behouden. EPINAL: de eerste speciale etappe, het cricuit van de Puy de Dome, heeft de ervaren rallyerijders geen zorgen gebaard. Onze landgenoot Smit, die met de Brit Odell (Jowett-Javelin) te Harro gate is gestart, vond er eigenlijk geen aardigheid aan. Het was veel te gemakkelijk, zei hij. De uit Kopenhagen komende Nederlandse ploeg Quirijns—Te Siepe met Plymouth had eveneens met het grootste gemak het voorgeschreven gemiddelde gehaald. Maar de nieuwelingen in de rallye dachten er anders over. En toen wij de man van de Britse ploeg Nahum-Tanner met Healy zijn mening vroegen, kregen wij te horen: very very difficult. Van de eerste 66 ploegen, die zich na de ronde bij de controle meldden, hadden er slechts een viertal de tiid# overschreden. De rest haalde het gemiddelde. En er waren er verscheidene bij, die ver beneden het tijdschema ble ven. Wil dit nu zeggen dat het cir cuit van de Puy de Dome maar een peuleschilletie was? Geens zins, want het riiden van een dergelijk nachtelijk traject zet de deelnemers toch nog wel on der zo sterke spanning dat er later vaak een inzinking op volgt. En dezelfde heer Smit, die de speciale etappe kinderspel vond, erkende dat hij een paar uur later, evenals zijn Britse makker zo'n rake tik van de man met de hamer had gehad, dat zij het liefst aan de kant van de weg waren gaan slapen. Franse ontvangst te Chalon De ontvangst te Chalon, de eerste controle na Clermont Fer- rand was Frans geweest, dat wil zeggen zeer hoffelijk en vol goe de wil. maar ook gekenmerkt door de kleine organisatie-fout die een hoop strubbelingen kun- De wandschilderingen die Dolf Henkes niet lang geleden aan bracht in de foyer van de Rotter damse Schouwburg, hebben door een te schrale bepleistering los gelaten. Hij gaat nieuwe maken. Ambtelijke molens malen lang zaam: minister v. Maarseveen heeft thans o.m. commandant L. A. C. de Bock van de Ned. Ar beidsdienst per 18 Sept. 1944 ont slagen De Amsterdamse „Straaljager" rijwielfabriek gaat naar Volendam verhuizen, waar zij tweemaal meer ruimte krijgt. 3000 „Straaljagers" gaan naar Brazilië. Op Tweede Pinkster dag bestaat de V.P.R.O. 25 jaar. Dan worden op vijf plaatsen in Utrecht kerkdiensten gehouden en een grote bijeenkomst in de Jaarbeurshallen. In de Zuid- Sloepolder worden tien akker- bouwbedrijven van 30 en elf fruitteeltbedrijven van 4 tot 12 ha gesticht. De O.E.E.S. heeft er bij de aangesloten landen op aangedrongen, de productie van zwavel uit lichtgas en industriële gassen te vergroten. H. M. de Koningin ontving gisteren de Moderamen der Ned. Herv. Kerk die haar voorlichtten over de nieuwe kerkorde, en de aarts bisschop der Oud-Katholieke kerk dr. A. Rinkel. Amsterdam stelt een ton beschikbaar voor het massa-Röntgenonderzoek op t.b.c. van de Amsterdammers boven 15 jaar. Het commando over de marinebasis Parera op Curacao is gisteren overgedragen aan It. 1 zee le kl. F. G. H. v. Straaten. Het rapport over de uitbreiding van de Scheveningse haven is ge reed. Ook de havenhoofden zou den worden uitgebouwd. (Advertentie) DEN HAAG (K.N.P.). Ma joor-Aalmoezenier H. P. Schins C.S.Sp. zal op 5 Mei a.s. naar Korea vertrekken om het zware en moeilijke werk van Majoor- Aalmoezenier L. v. d. Vrande te verlichten. De bedoeling is, dat zij om beurten dan tevens hun krachten geven aan het Militaire Hospitaal te Tokio, waar twee duizend militairen worden ver pleegd, van wie 60 Nederlanders. Aalmoezenier Schins vertrok op 5 Februari 1947 met 4-11 R.I. naar Indonesië. Op 15 Maart 1950 keer de hij daarvan per Kota Inten terug. Sindsdien heeft hij de zorg gehad over de Indonesische sol daten en hun gezinnen, die in kamp Princenbosch te Chaam zijn ondergebracht. BELGRADO. Joego-Slavië heeft Engeland. Frankriik en de V.S. verzocht zich gedurende drie of vier iaar garant te stellen voor enig tekort, dat het on ziin iaar- liikse betalingsbalans mocht heb ben. Aangenomen wordt, dat dit Joego-Slavië in staat zou stellen belangrijke leningen te verkrij gen van de Wereldbank, die de voorwaarde heeft gesteld, dat Joego-Slavië eerst zijn nadelig saldo voor de buitenlandse han del, dit jaar geschat op 180 mill, dollar, in vreemde munt, zal heb ben weggewerkt. nen veroorzaken, totdat zij met de bekende Franse slag uit de wereld worden geholpen. Men verkeerde door een of ander misverstand in de mening, dat de eerste rijders pas om half vijf zouden aankomen, terwijl ze a] om voor vieren Chalon bin nenreden. En zo was er in de tot een joyeuse feestzaal omge bouwde voormalige graanschuur, waar de controle werd uitgeoe fend, eigenlijk niets klaar. De koffie was nog niet gezet, en de melk moest nog gehaald worden en de broodies waren op komst, en de man die dat alles moest regeler» had het zo druk, dat ieder dacht dat hii onder de last zou bezwijken. De 15 hergen en de bonhomme Woensdag viel de vuurproef voor de rallye-rijders, in de vorm van speciale etappes der vijftien bergen en het narcours van de bonhomme. Beide trajecten moesten gewijzigd worden om dat op sommige hoge gedeelten, en dat waren natuurlijk juist die punten, waarvan de organi satoren het meest verwachtten met het oog op de vele moeilijk heden. de sneeuw nog enige voe ten dik lag. Evenwel is het in de Vogezen, het land van bergen, bossen en dalen van slingerende wegen, met elk gewenst stïi - gingspercentage en haarspeld bochten zonder tal, niet zo erff lastig aan automobilisten een moeilijk parcours voor te zetten. Dit parcours van de vijftien bergen heeft vandaag zeer vele deelnemers, wel de helft, straf- ,,Pas voor Europese jeugd" BONN. Het West-Duitse ka binet heeft zijn goedkeuring ge hecht aan het uitvaardigen van een algemene „Pas voor de Euro pese jeugd". Dergelijke passen kunnen slechts door personen beneden de 25 jaar worden aan gevraagd; houders ervan hebben geen visum nodig. Bondskanse lier dr. Adenauer heeft kortgele den met de Franse minister van Buitenlandse Zaken Schuman overeenstemming bereikt over het uitvaardigen van een dergelijk internationaal paspoort. ELKE SECONDE GAAT EEN LAMP AAN Tijdens de klassements proeven van de Tulpenrallye, die morgen op het circuit van Zandvoort worden gehouden zal het publiek onmiddellijk de gemaakte tijden kunnen aflezen. Op de pit van de tijdwaarnemers, die de ge maakte tijden tot op een dui zendste seconde nauwkeurig kunnen bepalen, is een acht meter lange tijdschaal aange bracht, die onderverdeeld is in seconden. Zodra de rijder start flitst seconde na seconde een lamp aan. Bij 't finishen blijft de laatste lamp bran den. punten bezorgd. Het bleek na melijk al gauw, dat de vastge stelde gemiddelden, vooral voor de zwaarste klasse en de sport wagens, aan de hoge kant wa ren. Een circuit van 140 km tus sen Cernay en Gerardmer levert geen moeilijkheden op, wanneer met het op zijn dooie gemak kan rijden Maar het was een lastige opftaaf dit met een ge middelde van 60 of 65 km te doen. Dan jaagt men de motor licht over zijn toerental, als men slechts drie versnellingen heeft, en wordt van de remmen vaak te veel gevergd in de bochten. Wii zagen dan ook verscheidene deelnemers met kokende moto ren aan de kant van de weg staan. (Advertentie) King's Cross is meer waard, dan ze kost!" "still making friends' (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. De laatste dag van haar beraadslagingen heeft de Verbondsvergadering van de K.A.B. voor een groot gedeelte besteed aan de besloten behandeling van kwesties van interne aard. Als laatste agendapunt ter openbare behandeling diende het advies van de K.A.B.-commissie betreffende de statuten wijziging der economische instellingen van de K.A.B. Het Ver- bondsbestuur had deze commissie opdracht gegeven te onder zoeken, of het aanbeveling verdiende deze statuten te herzien „in verband met het overal aan de orde zijnde vraagstuk van de ordening binnen de onderneming". De commissie heeft deze vraag bevestigend beantwoord, omdat zij van mening was, dat de gedachte van een aanmerkelijke verzach ting van het looncontract door elementen van het maatschaps contract, zoals in de Encycliek Quadragesimo raadzaam wordt geacht, bevorderd kan en moet worden door middel van wijzi ging van een aantal statutaire be palingen der diverse ondernemin gen. De heer W. Essers Jr., pen ningmeester van de K.A.B., die voorzitter van de commissie was, wees er in zijn toelichting op, dat een dergelijke maatregel een voorbeeld van belangrijke propa gandistische waarde zou kunnen zijn voor het particuliere bedrijfs leven. Een navolging van dit voorbeeld zou eerder moeten worden gezocht in het bewerken van een vrijwillige aanvaarding in het particuliere bedrijf dan door oplegging van wettelijke ver plichtingen. De Verbondsraadsvergadering ging na een korte discussie ac- coord met het advies. Aansluitend aan de Verbonds raad volgde een algemene leden vergadering van „Herwonnen Le venskracht", waar een voorstel aan de orde kwam een obligatie lening uit te geven van f 600.000 ter financiering van noodzakelijke voorzieningen voor het sanato rium „Berg en Bosch". Door enkele afgevaardigden werd er bezwaar tegen gemaakt, dat ,met voorbijloping van de eigen vakbonden en instellingen, voor deze lening contact was ge zocht met een financiële instel ling buiten de K.A.B. Een lid van de commissie, die in deze kwestie heeft geadviseerd, antwoordde, dat de indruk bestond, dat, ge zien de eerder reeds verstrekte credieten, de vakbonden geen in teresse meer in deze lening kon den tonen, mede uit overwegingen van risicospreiding had men daar om een vreemde bankinstelling ingeschakeld. Voorzitter de Bruyn achtte deze overweging aanneme lijk, doch was van mening, dat het bij een nieuwe lening wen selijk zou zijn, dat het benodigde kapitaal uit eigen bondsmiddelen zou kunnen worden gefourneerd. De vergadering ging met de le ning acocord, nadat nog dr. J. Hirdes, geneesheer-directeur van „Berg en Bosch" een toelichting had gegeven op de noodzakelijk geachte uitgaven. Bij de bestuursverkiezing wer den in de vacatures benoemd mej. A. Kessel, bestuurster der K.A.V. in het bisdom Breda en de heer P. Vriens uit Den Bosch. De heer H. M. Franken werd bij enkele candidaatstelling gekozen tot gesalarieerd bestuurder. In New-York is een blinde ty pist overleden, die Vrijdag bij de intocht van Mac Arthur een me talen pressepapier met oud papier van de 19e verdieping van een gebouw omlaag gegooid, op het hoofd kreeg. Bijna het gehele stadje Atsoemi in Japan is door brand verwoest. Een persoon werd gedood en twaalf zwaarge wond bij een brand in Zürich. De Zuid-Afrikaanse Unie onder handelt over de immigratie van 200 ervaren P.T.T.-ambtenaren, o.m. uit Nederland. In Parijs is een internationaal con gres van het groenten- en fruit- bedrijf geopend. De toneel schrijver Albert Herman Woods (meer dan 400 stukken) is in New-York overleden. Voorzit ter I. P. Lebedef van het Sovjet- comité voor kunsten is van zijn functie ontheven wegens „het slecht leiden van het comitéwerk" De Poolse president Boleslaw Bierut is weer uit Oost-Berlijn vertrokken. Generaal Alphon- so George, die in 1934 bij de woord op Koning Alexander van Joego-Slavië en premier Barthou in Marseille de eerste kogel op ving en ernstig werd gewond, is, 75 jaar oud, overleden. Een choïera-epidemie heeft in Calcut ta reeds 275 mensenlevens ge- eist. 200 West-Duitsers zijn se dert de valuta-hervorming van 1948 millionnair geworden. In België wordt thans naar olie ge boord, o.m. in Beverlo en Turn hout. Admiraal Kirk, V.S. Am bassadeur in Moskou, is 10 dagen met vacantie naar Georgie, waar hij o.m. Stalins geboorteplaats gaat bezoeken. uw behanger

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3