Blauwe invasietroepen bleken meesters in de infiltratie Nederlander wint een Grand Prix Tussen duinkonijnen en kokmeeuwen Prof Tinbergen over lonen en prijzen VLUCHT IN DE NACHT Roodtriomfeerde over Achilles E Maar de verdedigers hadden 'n perfecte inlichtingendienst Straaljagers boven Hoorn Die slopende Rheumatiek maakt U humeurig en ziek RADIO Eenzaam avontuur Spiegel van Hollandwon aller harten Naar wij vernemen: Let op de échte (in de RODE pakken) Verhondsraad K.A.B. door E. J. Rath PAGINA 4 DONDERDAG 26 APRIL 1951 it (Van onze speciale verslaggever) Strategie is toch maar een wonderlijk spel. Terwijl op het Keern te Hoorn zo'n kleine 160 tot de tanden met allerlei wapentuig versterkte kerels bij hun auto's en mitrailleur- carriers stonden te mopperen over hun schijnbaar doelloze aanwezighied werd op dat eigen ogenblik de grondslag ge legd voor de ondergang van de geïnfiltreerde manschappen van de blauwe invasievloot. Nauwelijks had de op het kruis punt Keern-Nieuweweg confere rende Staf de situatie vastgelegd en de bevelen tot een frontale aanval ter vernietiging van de vijand kunnen geven, of twee razendsnelle Meteors kwamen de inmiddels in het nauw geraakte Blauwen vanuit de lucht assis tentie verlenen. Voor zij zich echter op het convooi Keern kon den storten, was dit a.h.w. op gelost, deels in richtingen Blok ker en deels in richting Zwaag. Desniettemin werd kruispunt Keern tijdens stoutmoedige, maar schitterende duikvluchten ver schillende malen gemitrailleerd, waarvan twee wagens met krijgs gevangen Blauwen, die zich in de Ambachtsschool hadden ver schanst, doch na een koene om singeling waren overmeesterd, slachtoffer werden. De in Zwaag bij „Wie weet nog Hoe" opere rende Roden, zowel als de man schappen die bij de Blokkerse Veiling in hinderlagen gelegen Blauwen bestookten, hadden ech ter geducht te lijden van de fu rieuze bom- en raketaanvallen van de Meteors. Deswege kreeg de ambulance handen vol werk. De in het veld gebrachte carriërs en de lichte automatische wapens gesteund door mortieren waren vrijwel gereed met het vernie tigen van de vijand toen de oefe ning bij gebrek aan tijd werd gestaakt. Naar verluidt zouden enkele tientallen krijgsgevange nen zijn gemaakt. De slag om het Viaduct De tot het Viaduct doorgedron gen Blauwen gevoelden zich ken nelijk vrij veilig, zodat de zwaar beproefde mannen, die een mars vanaf Oosterleek achter de rug hadden, zich enige rust gunden, toen juist tegen hen een door carriërs ondersteunde actie werd ingezet. Hoewel ten dele buiten gevecht gesteld, wisten zij zich later met steun van bovenge noemde Meteors zodanig teweer te stellen, dat deze slag vrijwel onbeslist eindigde. Naar Schagen In onze vorige oplage bericht ten we reeds, dat enkele lan dingsvaartuigen gedurende de vroege morgen in de modder gelopen waren bij het gehucht Pannenhuis, alwaar zij met de volledige bezetting een gerede buit vormden voor de aanval lende Spitfires van de Roden. In de loop van de nacht wij schreven dat gisteren al was nl. met 5 vaartuigen een landing uitgevoerd te Oosterleek tussen Enkhuizen en Medemblik, waar tegen de Nat. Reserve weliswaar in 't geweer gebracht werd, doch desniettemin was een sterk blauw bruggehoofd gevormd, o.a. be staande uit een twintigtal bewa- iende snelle jeeps en een onbe kend groot aantal infanteristen- te-voet, welke zich al vechtend een doortocht baanden naar het gebied van Benningbroek en van daar via Zwaagdijk naar Zwaag en Wester-Blokker, terwijl enkele pelotons zich tevens legerden onder het Viaduct, zodat het met slechts een klein aantal Nat. Res. verdedigde Hoorn nagenoeg was omsingeld. Gelukkig schenen de Rode verdedigers tegen deze grote gevaren opgewassen, want hoewel veiligheidshalve een com pagnie naar Schagen terugkeerde om eventueel opdringende jeeps te weerstaan, was de in 't rayon Hoorn achtergebleven man- en materiaalkracht alleszins vol doende om een ontzettingspoging te ondernemen. Dit ontzettings plan was tegen half elf in begin van uitvoering. (Advertentie) maar bovendien raakt Uw hele gestel er van ondersteboven. Ga toch zó niet verder, drijf die slo pende pijnen uit Uw leden. Met Kruschen! Wonderlijk, wat die zes minerale zouten, waaruit Kru schen is samengesteld, voor U doen. Met Kruschen voert ge de bloedzuiverende organen precies datgene toe, wat ze nodig hebben om weer met jeugdige kracht te kunnen functionneren. Het bloed gaat weer krachtig stromen en de onzuiverheden, die nu oorzaak zijn van Uw tergende pijn .wor den langs natuurlijke weg afge voerd regelmatig en radicaal. PROGRAMMA VRIJDAG 27 APRIL 1951 HILVERSUM I 402 m. 7.00— 24.00 KRO. 7.00 Nieuws: 7.15 Gram. muz.; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.15 Gram. muz.; 9.00 Voor de vrouw; 9.30 Waterstan den; 9.35 Schoolradio; 10.05 Sym- phonette-orkest en solisten; 10.50 Gram. muz.; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Gram. muz.; 12.00 Angelus; 12.03 Metropole Orkest en solis ten (12.3012.33 Land- en tuin- bouwmededelingen)12.50 Sport; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Lunch concert; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Piano en orgel; 14.25 Amu sementsorkest en solist; 15.00 Schoolredio; 15.30 Gram. muz.; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.45 Viool en piano; 18.18 Katholiek signaal, Indonesisch en Ameri kaans commentaar; 18.30 Gram muz.; 18.52 Sport; 19.00 Nieuws; 19.15 Regeringsuitzending: Ver klaring en toelichting"; 19.35 Ko perkwartet; 19.48 Kath. signaal, en politiek overz.; 20.00 Nieuws: 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.12 „La Fille de Ma dame Angot", opera; 20.53 „De golfslag der eeuwen", vraag gesprek; 21.00 Brabants halfuur; 21.30 Kamerorkest en soliste (ca. 21.55 „Opbouw in liefde", cause rie); 22.35 „Als die van ons", klankbeeld; 22.45 Avondgebed en ht kalender; 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Gram. muz. „HILVERSUM II 298 m. 7.00 VARA: IP-OO VPRO; 10.20 VARA; AVRO; 16.00 VARA; 19.30 VPRO: 21.00 VARA; 22.40 VPRO; 23.00—24.00 VARA. 7 00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym- nastiek; 7,30 Gram. muz.; 8.00 Nieuws en weerberichten: 8.18 Gram. muz.; 8.50 Voor de huis- v£Vu'fi, 9.00 Gram. muz.; 10.00 ..ihuls", causerie; 10.05 Morgen- wijoing; 10.20 Gram. muz.; 10.30 voor de vrouw; 10.45 Pianovoor- i Mn ri 11.10 Radiofeuilleton; 9r9,e'en zang; 12.00 Orkest- concert; 12.30 Land- en tuinbouw- mededehngen; 12.33 Sport; 13.00 m 1315 AVRO-allerlei; piano en zang; 14.00 Xwde vroV.w' 14.20 Kamer orkest en solist: 15,00 Boekbe- r-ïh*rnF fl3nn i?ram- muz.: 15.30 Cabaret; 16.00 Gram. muz.; 16.30 I7?n 17-°° Klein koor; \T Muzikale causerie; 18.00 Nieuws; 18.45 Felicitaties: 18.46 a„,?i om fle bocht"; 19.00 Kin- l<noQ°Rr t-19,4S PUizenpraatje; t.Brekcm en Bouwen" eau- serie; 19.50 Berichten" 20.00 °0 15WVi Boekbespreking; Vl0°l en piano; 20.35 „De serie. ITnn w«rp]depnheid", cau- 21 in' n VerzoeknroRrammn; lnnHo 6 ,Duc<lalf": 22.00 Buiten- müz 'r^owrzmht; 22.15 Gram. ,22'40, ••Vandaag", causerie; z3.4o Avondwnding; 23.00 Nieuws; "Huwelijk van A tot Z", causerie; 23.30—24.00 Gram. muz Op dat moment hadden we de Roden verlaten voor een bezoek aan het zich ernstig door de 20 jeeps bedreigd wetende Schagen, dat zich echter terdege op een vijandelijk bezoek had geprepa reerd. Hierbij bleek van welk een onschatbare betekenis de uit- zichtpost in de Ned. Herv. Kerk toren wel was. Van de 20 uit Obdam naderende Blauwe jeeps bereikten nl. inderdaad een aan tal de omgeving van Schagen, waar zij uit de toren werden ge signaleerd. Vanuit de toren werd een hinderlaag gelegd, welke tot volkomen vernietiging van de aanvallers leidde. Nadien liepen enkele te voet ontsnapte Blauwen nog vast op een oostelijk langs de spoorbaan ingerichte carriërpost, terwijl later gesignaleerde saboteurs door de perfect uitgezette en vanuit het hoge punt geleide posten Schagen evenmin konden berei ken en tenslotte door onbekend heid met de wegen uit het ge zicht verdwenen. Zodoende kan het gebeuren, dat niet één man van de invasietroepen Schagen heeft bereikt, of het moet dan zijn in de gedaante van krijgs gevangene. Spoorloos. Tijdens het oponthoud in het dorp Benningbroek te ongeveer 7 uur in de morgen had de uit Schagen vertrokken macht tijde lijk geen enkel bewijs van de aanwezigheid van vijandelijke troepen, hoewel men wist dat ze ergens in de nabijheid zouden moeten liggen. Goede raad was duur. En die raad moest de staf verschaffen, o.a. door het uitzenden van een patrouille naar Medemblik en (Advertentie) Middenmeer, welke blijkbaar het gewenste effect opleverde, want onmiddellijk na de terugkeer van de uitgezonden officier van de inlichtingendienst werd de gehele positie opgegeven en in de rich ting Zwaagdijk verplaatst, welke verplaatsing dan tot het boven omschreven treffen met de vijand nabij Zwaag, Blokker en Hoorn leidde. Dit oponthoud in Benningbroek had echter voor de manschappen een zeer goede kant, omdat het hun de gelegenheid schonk bij de daar wonende veehouders melk te kopen, hetzij om zo met een op te drinken, hetzij dan voor het vullen van de veld flessen. Zelden zullen mensen de waarde van deze drank zo ge waardeerd hebben als deze lands verdedigers. En dat ze er van genoten, Stond klaar te lezen op hun glunderende gezichten. Dat de oorspronkelijk zeer kleine kans op succes voor de Roden zo volledig is uitgebuit, is ons inziens niet alleen te dan ken aan het min of meer mis lukken van enkele landingen, doch wellicht nog meer aan de op grond van een goed georga niseerde inlichtingendienst per fect geleide en uitgevoerde stra tegie. Hiermede is dan Woens dagmiddag te 12 uur wat betreft de actie van de landstrijdkrach ten de oefening „Achilles" ge sloten. Ze heeft een sensationeler verloop gehad dan menigeen zich durfde voorstellen. De gemobiliseerden zullen Don derdagmorgen vroeg hun ver schillende bivakken ontruimen en terugkeren naar het mobili satiecentrum, waarna onmiddel lijk hun demobilisatie zal volgen. Tot slot een woord van hulde voor de mannen, die de hitte van dag en nacht hebben gedragen. Leden van de commandogroep van de Britse Marine, die een geslaagde landing ten Zuiden van Songtsjin op ongeveer 200 km van de grens van Mand- sjoerije uitvoerden, om een belangrijke aanvoerlijn van de Noord-Koreanen te vernieti gen, brengen een springlading aan. Hoewel de vijand ter sterkte van twee divisies bin nen schootsafstand lag, ver richtten de mannen rustig en snel het gevaarlijke werk. Zij slaagden erin de spoorlijn over een afstand van 30 meter op te blazen. Zij hebben met animo gewerkt en hun volle ambitie gegeven. De Britse destroyers „Oppor tune" en „Bleasdale" zijn van morgen uit Den Helder vertrok ken, geëscorteerd door straalja gers. Bij deze bodems bevindt zich thans het oefensmaldeel 5 van de Kon. Marine. In de loop van de avond zullen de vier MG-boten, die thans nog te Den Helder liggen, eveneens uitvaren om met de reeds ge noemde eenheden oefeningen te gaan houden. SNEL, nu zuiniger dan ooit. U weet het: 3 k 4 druppels SNEL zijn voldoende voor een flinke afwas, voor die zijden blouse of de wollen trui die nodig een beurt moeten hebben. Maar terwijl de prjja van zeep hoger werd, kost SNEL nu slechts 86 et. per fles (plus9 ct, statiegeld) en het Is ongeloof lijk wat Je met één fles SNEL allemaal kunt doen. SNEL ls veilig voor elk weefsel en veilig voor de handen, dank zij het huidbeschermend Sapobiel, De „Tromp" naar Stockholm STOCKHOLM (Reuter). De Nederlandse kruiser Hr. Ms. „Tromp" zal van. 11 tot 16 Mei a.s. een niet-officieel bezoek aan Stockholm brengen. (Van een teleurgestelde verslaggever) De grote militaire oefening bekend onder de naam „Achilles'' heeft deze keer de Noordzeekust niet in beroering gebracht. Maar dat er geen troepen op de West kust van ons land zouden lan den, is louter een omstandigheid van technische aard geweest, de mogelijkheid er van bestond zeker en omdat wij deze moge lijkheid onder het oog moesten zien, heeft een Uwer verslag gevers zich in de nacht van Dinsdag op Woensdag, toen de vloot rond middernacht zee koos, ijlings naar die punten begeven, die voor een landing het meest in aanmerking kwamen. Zijn be levenissen in die nacht volgen hier. Wij hadden ons nauwelijks ter ruste, begeven of de telefoon maak'te een eind aan onze dro men door hard en aanhoudend te .bellen. Het was een bericht van een onzer posten, dat inhield dat de landingsvloot zee gekozen had en in zuidelijke richting opstoom- de langs de Noordzeekust. Wij schoten ijlings in de kle ren en tuften naar het bedreigde gebied, Petten-Callantsoog, toe. Eenzaam en verlaten lag daar het mistige land a'chter de dui nenrij. In de voornacht was het angstig duister en met een zucht van verlichting begroetten wij de roze sikkel van de maan. die langzaamaan helderder werd. Tientallen konijnen schoten in het licht van onze koplamp over de weg, vogels, meeuwen naar het gekrijs te horen, wiekten angstig over ons hoofd heen en weer. In Fetten was alles in diepe rust. Geen lichtje was er te be kennen en ware het niet, dat wij uitgerust waren met stafkaart en lantaarn, wij zouden de eerste uren de rechte weg zeker niet gevonden hebben. In Petten be klommen wij, spijts de bordjes „Verboden Toegang" de Zeewe ring, maar konden geen schip ontdekken. Toen koersten wij, op het licht van de vuurtoren van Den Helder, op het Noorden aan, in de richting van Callantsoog. Dit dorpje, veilig achter de dui nenrij verscholen, maakte een welhaast nog troostelozer indruk van verlatenheid. Heel in de verte hoorden wij het geronk van vliegtuigmotoren; dat deed ons op onze hoede zijn. Maar aan dc kust was nog steeds niets te be speuren. Na een korte inspectie tocht langs de defensie-spoorlijn rustten wij wat uit in een bun ker, waarvan de verlatenheid ops verdacht voorkwam. Hier immers, waar geen enkele mili tair te bekennen viel, werd het ons duidelijk, dat er geen lan ding op de Noordzeekust be proefd zou worden. Wij moesten echter het zekere voor het onzekere nemen en togen nog één keer het strand op. Maakten, verkleumd als wij wa ren, nog een fikse wandeling langs de strandhoofden, zagen met welgevallen hoe de zee lichtte als op een warme zomerse avond en genoten bij iedere stap van het wonder van het licht schijnsel rond onze voeten. Meeu wen krijsten boven onze hoofd, een enkele strandvogel scheerde soms rakelings over ons heen. De twee lichtjes, die wij in zee waarnamen, bleken volgens onze kaart lichtboeien te zijn! En toen installeerden wij ons in een verlaten bunker, namen plaats op een betonnen bank, waar juist te voren een hagedis de benen had genomen, en stop ten onze pijp, waarvan de rook spoedig de ruimte vulde. In de verte meenden wij het dreunen van scheepsmotoren te horen. Het stierf weer weg en na een dik uur werd het weer sterker. De schepen! Ze waren het in derdaad maar stoomden weer te rug, naar wij later vernamen. Toen de dag amper een half uur oud was, keerden wij, on voldaan en tot op ons gebeente verkleumd, terug. Onderweg sneuvelde een van de tientallen konijnen die ons voor de lichten liepen. Wij hebben het niet meer gevonden maar meenden in de holletjes langs de duinweg het klagelijk gepiep der jongen te horen. Rillend kropen wij die per in onze jas en tuften toen, met een oog op de zeewering gericht, naar Schoorl. Toen was het reeds volop dag. De landing had plaats gevonden, maar niet daar, waar wij haar verwacht hadden. Thuis noodde de koffie als nooit te voren en vormde de enige vertroosting na onze barre tocht door duistere polders ach ter een immer ruisende zee. Wij vernamen tenslottedat de eenheid die een landing bij Cam perduin zou uitvoeren, koers heeft gezet naar Vlieland, waar een afleidingsmanoeuvre werd ge lanceerd. (Van onze speciale verslaggever) Het is een feit, dat de jonge Nederlander Bert Haanstra op de sluitingsavond van het Cannes-Festival 1951 hoogst nerveus was. Hoogstbegrijpelijk in verband met de unieke gebeurtenis, die hij voor het front van het selecte publiek in de grote zaal van het Palais des Festivals moest „ondergaan": het in ontvangst nemen van de Grand Prix voor de beste documentaire op dit Festival vertoond. Temidden der ruim vijftig do cumentaires vertoonde Haanstra's werk „Spiegel van Holland" ar tistiek de beste kwaliteiten. De Nederlandse vlag ging in top jammer, dat ze niet kon wappe ren en filmoperateurs en pers fotograven namen onze landge noot onder schot, terwijl schoon getooide dames en in avondcos- tuum geklede heren bezoekers in wandelcostuum werden on verbiddelijk de toegang gewei gerd hem luid toejuichten. Niet onderschatten. Men moet dit Nederlandse suc ces niet onderschatten. Indien men enige festival-ervaring heeft en daardoor het voorrecht achter de schermen te kijken, weet men dat er bij de toekenning der prij zen omwille van commerciële, nationale en internationale rede nen met vele factoren wordt re - kening gehouden, meestal ten koste van het wezenlijke filmbe grip. Men schenkt de één een onderscheiding van het beste dé cor, de ander voor de beste in houd, weer een ander voor de beste actrice op dat althans de belangrijkste inzenders met enige voldoening huiswaarts zul len keren. De diplomatie, welke wordt aangetroffen op de inter nationale politieke conferenties, vindt men in een andere vorm op de belangrijke internationale Festivals- Wij behoeven ons echter niet wijs te maken, dat er tegenover Nederland e»en natie zonder eigen filmindustrie nu veel égards zullen worden gebruikt. Hen is veel te blij een deelnemer te hebben, die bij een vermeend „passeren "tijdens de prijzenre gen .geen moeilijkheden zal ver oorzaken. Desondanks een Grand- Prix de hoogste onderscheiding in de sector van de documentai res, Nederland kan er bijzonder trots op zijn een jonge cineast te bezitten, die zo'n internationaal succes behaalde. Natuurlijk behoort Bert Haan stra tot de „door de film beze tenen." Op 14-jartge leeftijd liep hij al met een smalfilm-camera rond. Hij studeerde tijdens de oorlog aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam doch meende door middel van de film zijn artistieke aanleg tot schilderen 'n beter uitdrukkings middel te kunnen schenken- Haanstra's ontwikkelingsgang. Wie zich nog het geld- en tijd rovende poëtische filmwerk her innert „Myrthen en Demonen", weet, dat er slechts één feit in deze rolprent was te waarderen: het camera-werk. Dit vormde de eerste taak in de film van Bert Haanstra. Hij vertoefde voor dit doel een half jaar in de Engelse Rank-studio's en deed hier een schat van technische ervaring op. Zijn eerste eigen film was de sfeervolle „Muiderkring herleeft" Vervolgens monteerde Haanstra o-a. de film „Aalsmeer en West- land," verzorgde het camera werk van Ytzen Brusse's „Boer Pieterse schoot in de roos," waar na volgde de thans in Cannes be kroonde „Spiegel van Holland" en de kortelings gereed gekomen, uitstekende film „Nederlandse Beeldhouwkunst tijdens de late middeleeuwen." Toen wij omstreeks het midder nachtelijk' uur met Bert Haanstra onder een prachtige sterrenhe mel langs de boulevard van Can nes liepen, toonde de Grand-Prix winnaar zijn sportiviteit door te verklaren, dat de heer P. v. Mook directeur van de Amsterdamse en Haagse „Uitkijk", met zijn ideëel afgestemde Forum-Film productie bij de „vrij" vervaar digde films van onschatbare steun was geweest. Binnen dit verband is er begonnen met een nieuw poëtisch werk van Bert Haanstra getiteld „Licht." Uit het grote succes, dat de Ne derlandse Filmmaker Haanstra thans te Cannes boekte, kan onze in bepaalde gevallen steun ver lenende regering de conclusie trekken, dat het voor „vlagver toon" zin heeft filmers die seri eus willen en kunnen werken, vrij te laten werken en ze niet te binden aan 'een bepaalde om schreven opdracht. „Spiegel van Holland" is een klinkend bewijs. Advertentie zijn gistermorgen in Rotterdam 1092 Ambonese militairen, vrou wen en kinderen ontscheept, die met de „Castel Bianco" naar ons land waren gekomen.... werd gistermiddag in Rotterdam een driejarig meisje door een vrachtauto overreden en op slag gedood. Is Dinsdagavond de scltoolmeube- lenfabriek de Koning in Velp (G.) door brand verwoest. De brand weren van Arnhem, Velp, Rheden en Dieren wisten uitbreiding met moeite te voorkomen.... vloog gistermorgen, waarschijnlijk door het inbranden van een beu gel, in Zandvoort een motorwagen van de N.Z.V.V.M. in brand. Per soonlijke ongevallen deden zich niet voor. Wagon en net werden zwaar beschadigd zal minister mr. D. U. Stikker optreden als voorzitter van de achtste zitting van het comité van ministers van de Raad van Euro pa, die op 2 Mei te Straatsburg aanvangt is de kolonel-vlieger H. F. C. Holtz benoemd tot militair lucht vaartattaché in Washington en majoor-vlieger C, J. M. Nass te Londen Onder vallende mast gedood Gistermiddag werd een elfjarige jongen die aan boord van een in de haven van Veghel gemeerd schip speelde, gedood onder de mast, die tijdens het strijken plot seling naar beneden viel, juist op de jongen, die stond te kijken. Kalverenmarkt Utrecht UTRECHT, 25 April. Op de nuchtere kalvermarkt te Utrecht werden heden aangevoerd 493 nuchtere kalveren? De prijzen waren f 35.tot f 45. (Van een onzer verslaggevers- In de morgen van de tweede dag van de Verbondsraadsvergade- ring heeft prof. dc. J. Tinbergen, directeur van het Nationaal Plan Bureau en lid van de Soc, Econ. Raad, een inleiding ge houden over het vraagstuk van de lonen en prijzen, gezien tegen de achtergrond van de sociaal-economische monetaire budgetaire situatie in Nederland. Het fundament, waarop het ge hele beleid ten aanzien van de Nederlandse in- en export berust, zo zeide Prof. Tinbergen in de aanvang van zijn betoog, is het feit, dat een hoge werkgelegen heid met een slpitende betalings balans bijna onverbrekelijk ver bonden is aan een hoge stand van onze uitvoer. Daalt de mogelijk heid tot export dan zal of de kwaliteit van de producten moe ten worden opgevoerd of de prijs van het exportproduct verlagen. Concessie's prijzen. Het zal, aldus Prof. Tinbergen de voorkeur verdienen enige concessie's te doen ten aanzien van onze export. Met het verlagen der exportprijzen houdt echter nauw verband een laag houden van de binnenlandse elementen der prijzen, n.l. de lonen der ar beiders en de ondernemersmarge. „Dit eist," zo zei Prof. Tinber gen, „een grote zelfbeheersing zowel van arbeiders als onderne mers." Vaak wordt, zo betoogde spreker, in de laatste tijd de stel ling gehoord, dat „ons land bin nen zijn inkomen moet leven," wat zou inhouden, dat de parti culier niet meer op zijn vermogen moet interen, het bedrijfsleven geen nieuwe credieten meer op neemt en de regering geen nieu we tekorten veroorzaakt, voorzo ver dit niet door anderen wordt gedekt. Bij deze redenering wordt echter wéinig gelet op welk ni veau de betalingsbalans dan slui tend wordt gemaakt. Bij dit even wicht zou n.l. de in- en uitvoer en daarmee de werkgelegenheid op een later peil komen te liggen. „Wij moeten echter niet alleen een sluitende betalingsbalans na streven, maar ook 'n hoge werk gelegenheid in stand houden." Stabiliteit betrachten. Daarom moeten wij, aldus Prof. Tintoergen rigoureus er naar stre ven om prijs- en loonpeil zo sta biel mogelijk te houden. In ver band hiermede wees de spreker er op, dat °ok andere groepen dan de arbeiders een belangrijk aandeel hebben genomen in de algemene versobering. „Wat zou er geschieden," zo vroeg Prof. Tinbergen aan het slot van zijn betoog, „wanneer de ondernemers en de arbeiders niet de nodige zelfbeheersing zouden kunnen opbrengen en de prijzen en lonen steeds zouden worden verhoogd?" Dit zou tot gevolg hebben, dat Nederland niet zou ontkomen aan een massale werkloosheid, omdat door de verhoging der prijzen de export zou dalen, de invoer niet meer bekostigd zou kunnen wor den en daardoor de werkgelegen-; heid zou worden aangetast. Bij de beantwoording van de vele vragenstellers, die van de gele genheid tot discussie gebruik maakten, wees Prof. Tinbergen er op, dat de vraag, in hoeverre de arbeiders zouden kunnen profi teren van de verhoging der in vesteringen, die door de versobe ring der arbeiders mogelijk is, zeer belangrijk is- Deze kwestie wordt op dit ogen blik door een staatscommissie onderzocht. Voorts gaf spreker toe, dat het handhaven van werk gelegenheid in Nederland onmid dellijk verband houdt met de si tuatie in de andere West-Euro- pese landen, met welke onze eco nomie nauw verbonden is. Zondagsrijverbod. Prof- Tinbergen toonde zich geen voorstander van een Zondags rijverbod voor auto's. De auto's die worden ingevoerd zijn be stemd voor handelspolitieke doel einden. De genomen belasting maatregelen werkten naar zijn opvatting veel beter. MUZIEKCONCOURS WESTFRIESE BOND DEN OEVER. Voor het a.s. Muziekconcours van de West- friese Bond voor Harmonie- en Fanfarecorpsen op Donderdag 3 en Zondag 6 Mei blijkt nu reeds een enorme belangstelling te be staan. In totaal zullen niet min der dan 22 verenigingen aan dit muziekfestijn deelnemen. We ko men op een en ander nog nader terug. FEUILLETON 10. Het was maar gelukkig, dacht ik, dat het meis je in het bruin met haar rug naar mevrouw Fenwick en haar gezelschap toe zat; nu werd haar ten minste de overlast van dte vorsende blkiken bespaard. Als Jeannete naar mij gekeken had, toer» de dames van naar tafel opstonden, zou Ik de ge legenheid hebben aangegrepen, om haar aan te spreken; maar het drietal verliet het restaurant zonder enige notitie vpn mij te nemen, Zij draaiden zelfs haar hoofden onze kant niet uit. Er Was niet veel doorzicht voor nodig, om de betekenis van die houding te begrijpen. Ik kreeg eer» kleur en mijn gezellin zag dat Zij keerde zich half opzij, om de oorzaak van mijn verlegenheid te ontdekken. Heel even liet zij haar blik rus ten op de drie wijkende gestal- ten, Toen keek ze mii weer aan en ik was er van overtuigd, dat zij iets van de situatie doorzag. „Kennissen?" vroeg ze. ,Ja, eh.,.. kennissen", ant woordde ik- Ze zweeg even. „U hebt niet eens geknikt", zei ze toen. „Ja, eh.... nee, dat is zo. Omdat ze tegen mij ook niet knikten." „O!" Ik meende een zweempje van een lach om haar mond te be speuren, Dat er pret in haar ogen tintelde, weet ik wel zeker. Maar zij sprak verder geen woord over net gebeurde Ik bleef er enige tilB neer slachtig en wrevelig door. Die houding alleen al van Jeannette en haar moeder, de in het oog lopende manier, waarop ze mii hadden genegeerd, sloot een aan klacht in, vond ik: en ik wist veel te goed dat die onrecht vaardig was. Ik bleef zitten piekeren, tot mijn gezellin een levendig verhaal begon over een avontuur, dat zii kort te voren had beleefd met een weerspan nige auto. Om beleefdheidshalve te kunnen luisteren, schudde ik mijn bekommerde gedachten af en toen kreeg het orobleem der dame, die mij gevolgd had, weer de overhand in mijn geest. Het samen lunchen had ons geen stap dichter gebracht bij ons doel of bij haar doel voor zover ik kon nagaan. Ik werd ongeduldig. Zii sprak geen woord, dat betrekking kon heb ber» op de inhoud van haar op dracht; zij praatte biina voort durend, ik kon er maar zelden een opmerking tussen krijgen, maar ze scheen nergens op aan te sturen. Ze vroeg niets, noch over mijn persoon, noch over mijn bezigheden, en over zich- zelf liet zij ook niets uit. Ze repte met geer» woord over de lange meneer, en bii de per sonen, die zii noemde, was er niemand, op wie het signalement van haar opdrachtgever scheen te passen. Ik keek van tijd tot tijd rond. of ik hem misschien zag; wie weet had hij ons óók weer gevolgd; maar ik ontdekte hem niet. Klaarblijkelijk had hii de zaak geheel aan haar overge laten, sinds hij haar, voor de westelijke gevel van het Kapi- tool zijn laatste instructies had gegeven. Naarmate het later op de mid dag werd vertoonde zij weer duidelijker sporen van de zenuw achtigheid, die ik vroeger op de dag bij haar had waai^enomen. Misschien, dacht ik, vpelde zij zich onrustig en geërgerd, omdat zii er niet in slaagde haar doel nader te komen. Ik zag ten minste geen kans, haar stem ming op een andere manier te verklaren. Toen we *het restaurant verlie ten, was het zover met haar, dat ze de hele leiding aan mjj over liet; el wat ik voorstelde, vond zii goed, en uit zichzelf opperde zij niets, We liepen een paar straten om en gingen even het Nationale Museum binnen. We praatten over onderwerpen, die op het moment geen van ons beiden bijzonder interesseerden. In werkelijkhedi waren ons beider gedachten met heel iets anders pezig, Heimelijk bespied de ieder onzer de ander om een spoor op te vangen, een gebaar of een woord, dat leiden kon tot een volgende trap van ontwik keling. Ik deed niet de geringste po ging om haar uit haar moeilijk heden te helpen. Ik was nog precies even nieuwsgierig als in het begin van de middag, mis schien nog erger, maar ik had me vast voorgenomen hóar de volgende zet te laten doen in dat ogenschijnlijk doelloze spel letje. Eindelijk kwam het. We liepen op de avenue, langzaam terug- wandelend in de richting van het Kapitool, en we hadden een vrij lange pauze van stilzwijgen aan weerskanten achter de rug, waarin zij, naar het mil voor kwam, zienderogen zenuwach tiger werd. Het leek wel of zii ieder ogenblik op het punt stond opgewonden iets uit te roepen, maar of zij steeds op het laatste moment de woorden binnen hield. „Wilt u roe een dienst bewij zen?" vroeg ze eensklaps, „Natuurlijk", antwoordde ik. Ik zag opwinding in haar ogen en er was een lichte trilling in haar stem. Ik vroeg me al. of dat ook weer toneelspel was. „U zult het wel een heel eigenaardig verzoek vinden", hernam zij. Dacht ze? Ik was anders wel op vreemde dingen voorbereid. Het was van a tpt z een eigen aardig ordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5