Vier ontploffingsrampen Munitieschip te Gibraltar in de lucht gevlogen Prins Bernhard heden thuis Chinezen op schotsafstand van de hoofdstad Seoel De Perzische oliekwestie in critiek stadium V.S. Superfort neergestort „Wacht even zei Herriot Churchill op het oorlogspad EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN Nationaal steunpunt Explosies in Frankrijk, Perzië en Argentinië Vele slachtoffers, enorme schade Vlootmanoeuvres op Atlantische Oceaan Geen commentaar in Den Haag Afscheidsgeschenk: „Wërkspoor"-crediet Communistische invasie verwacht op Helgoland Commandant der Belgen gewond n Hoessein Ala neemt ontslag Mr. Stikker blijft voorzitter O.E.E.S. 2.950.000 dollar voor export naar West-Duitsland Scheepsberichten Soldaten schoten met losse flodders op Bossche burgers Nieuw Abonnementsprijs I 5,30 per kwartaal, t 1.77 pet mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. pet m.m., minimam f 4.—; familieberichten 20 et., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. - Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God, is 't nergens veilig. Vondel Zaterdag 28 April 1951 46e Jaargang No. 12155 Kantoren: HOORN, Draafeingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 liinen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K 2240 EEN GROOT GELUK voor ons ook nu weer beproefde vader land is het bezit van dat hoog ste en beste en verheven natio nale steunpunt van het Huis van Oranje. De komende verjaardag van Hare Majesteit Koningin Juliana is een aangewezen ge legenheid, om dit nog eens te overwegen. Helaas moeten wij zeggen, dat ons land veel van die nationale steunten niet bezit Het komt maar weinig te zelden! voor. dat Nederland zich. met de erkenning overigens van de v/aarden der klassieke „eenheid in verscheidenhedi". één voelt. Wij willen deze beschouwing niet geheel naar het politieke terrein verplaatsen, maar toch opmerken, dat de mislukte po ging tot het formeren van een kabinet op brede basis, dat een nationaal had kunnen zijn. ons de gelegenheid benomen heeft, ons op een nieuw nationaal steunpunt te beroemen. Zo zijn wij armer aan nationale plat forms dan het geval had behoe ven te zijn. Des te meer voelen wij de troon van Oranje, mis schien nog niet als een laatste, maar in elk geval als eer» kost baar bezit, dat wij, eensgezind, willen en zullen eren en verde digen. Ons zo moeilijk tot ge zonde eenheid te brengen volk voelt zich rond de vierdagen van het Koninkliik Huis wel tot eensgezindheid gedrongen. Het geheim daarvan is de historische traditie van de sterke verbondenheid van het Huis van Oranje met ons land en volk. De troon van Oranje, neen, meer nog. de draagster van de Kroon in de gevierde persoon van Ko ningin Juliana is het symbool van onze eenheid en van onze aloude vrijheid. Dat voelen wij. sterker dan ooit, op de verjaardag van de Koningin en als wij Haar eren en onze aanhankelijkheid betui gen. dan doen wij dat gezamen lijk en gemeenschappelijk, met verloochening van partijschap pen, natuurlijk ook om haar sympathieke persoonlijkheid, om Haar edele eigenschappen van geest er» hart, om Haar waarlijk- koninklijke talenten, om haar in een christelijke overtuiging wor telende wijsheid van regeren en besturen, maar ook, omdat zij als de moeder van Haar prachtig vorstelijk gezin, in Haar een voud en degelijkheid, nog nader tot ons staat, tot ons volk. dat. ondanks veel bezwaren en geva ren. toch nog in zijn rijke en brede kern de waarde van het gezin kent en waardeert. Als er van de zoveel-gevraagde en soms zo gemakkelijk slechts in woorden aangeprezen offer- z i n van ons gehele volk, teni bate van het gemene welzijn van land en volk, iets terecht wil ko men, dan zal dat zijn met een beroep op en een verwijzing naar het nationale steunpunt, dat wij in de Kroon van Oranje, in Koningin Juliana, nog bezitten. Meer dan op wisselvallige poli tieke inzichten en verhoudingen, vertrouwen wij op het Huis van Oranje en zijn edele vertegen woordigster, onze Koningin, als het grote en sterke nationale steunpunt, als het platform waar rondom, als het symbool waar voor wij die offers zullen bren gen. welke nodig zullen zijn zeker zullen zijn om in de zware branding van deze tijden ons volksbestaan, onze vrijheid, onze staatkundige onafhankelijk heid te handhaven. Die onaf hankelijkheid ook voelen wii veilig in dat nationale steunpunt, a' weten wij, dat wij in de be staande wereldverhoudingen zul len moeten samenspannen met een aantal, vaak grotere, ent ster kere bondgenoten. De plaats, die ons land inneemt in het Euro pees en wereld-bestel, de over macht van een eventueel drei gend gevaar verplichten ons, üit zelfbehoud tot dit bondgenoot schap met de daaruit voortvloei ende verplichtingen. En als gevraagd wordt, waarom en waarvoor wij tot het brengen van stoffelijke en geestelijke offers geestelijk ook. want offers van eigen inzichten! moeten overgaan, dan is dat juist omdat wij die onafhanke- Ulkheid. die vriiheid. die eens gezindheid willen handhaven rond de Koningin en Haar troon. Als wij Maandag weer uitroe pen „Leve de Koningin" dan be- i jÜ* °?k -Leve hg.t Vader- \.<fan 's dut de belijdenis, eat wij ons eendrachtig en eens gezind willen scharen rond de Koningin. Die voor ons dat on misbare en rijke nationale steun punt is, dat plechtanker van ons Yn.ie volksbestaan, waarborg er» toevlucht voor dat traditionele verlangen naar eenheid, dat on danks in ons volk niet sterven zal. zolang Oranje de band vormt, die ons bijeenhoudt. Dat zij de zin van de viering en herdenking van onze natio nale feestdag, do verjaardag van "?ze Vorstinne. En met de^Kerk JJP™n wij dan. dat God deze i~ nristenvorstinne moge zegenen en beschermen, tot Ziin eer en glorie tot Haar welzijn en tot de roem en eer van het Vaderland. LONDEN. Vrijdagmorgen om half Hen is in de haven van Gibraltar het 1000 ton metende Britse munitieschip „Beden- ham" met o.m. 500 ton munitie, waaronder dieptebommen, aan boord in de lucht gevlogen. De ontploffing werd wellicht veroorzaakt tengevolge van brand op een langszijliggende aak. Ook deze vloog in de lucht. De 26 koppen tellende beman ning allen burgers wist zich voor een groot deel in veiligheid te brengen daar zij door een voorafgaande ontploffing was ge waarschuwd. Volgens een woord voerder van de Britse marine zijn zeven personen om het leven ge komen, doch in de nabijgelegen stad La Linea gelooft men dat er veel meer slachtoffers zijn geval len. Duizenden vrouwen hebben er de gehele dag gewacht op nieuws van haar echtgenoten die te Gibraltar werken. Er zijn -er- schillende ernstig gewonden voor wier leven wordt gevreesd. Hon derden personen werden in zie kenhuizen en eerste-hulp-stations verbonden waaronder vele school kinderen die gewond werden door het breken van ruiten. De ontploffing heeft enorme schade aangericht. Het schip zelf verdween totaal en alle gebou wen in de buurt werden tot de grond gelijk gemaakt. Stukken van de „Bedenham" kwamen in de straten neer en van honderden huizen werden de daken afgerukt. Velen zochten hun toevlucht in schuilkelders en sterke gebou wen. Militairen en politiemannen houden de wacht voor vernielde winkels en huizen om plundering te voorkomen, terwijl politieauto's door de straten rijden die met luidsprekers aanwijzingen geven voor de bevolking. Enkele arbeiders die van de werf terugkeerden vertelden, dat de zware machines geheel waren vernield door het enorme geweld van de ontploffing die ooggetui gen deed denken aan de foto's van de atoomontploffingen op Bi kini. Een Reuter-bericht dat de K.N. S.M. motorschip „Appingedam" bij de ontploffing zou zijn betrok ken, werd later ingetrokken. De bevolking is gewaarschuwd dat nog meer ontploffingen kun nen volgen. Ook te Rouaan ontploffing Donderdagmiddag heeft zich ook een hevige ontploffing voor gedaan in een fabriek te Petit Couronne bij Rouaan tijdens het NORFOLK. Maandag zullen belangrijke vlootmanoeuvres in het Westelijk deel van de Atlan tische Oceaan beginnen. De oefe ningen, die voornamelijk gericht zullen zijn op de verdediging tegen aanvallen onder water, zul len drie weken duren. Meer dan 100 oorlogsschepen, enkele hon derden vliegtuigen en 50.000 man zullen er aan deelnemen onder leiding van admiraal William Fechteler, opperbevelhebber van de Amerikaanse Atlantische vloot. Met het oog op het komende Festival of Britain hebben de Engelse textielfabrieken een speciale, goedkope jajonstof in de handel gebracht. Zij is bedrukt met afbeeldingen van de schilderachtige Horse Guards tegen een achtergrond van silhouetten van beroemde gebouwen. vullen van flessen met propaan- gas. De ramp werd vermoedelijk veroorzaakt door kortsluiting; sabotage werd uitgesloten geacht. Viermaal werd de stad door ont ploffingen geschokt en iedere ruit in een straal van tien km rond de fabriek brak. Volgens de laat ste berichten zijn bij deze ramp vier arbeiders om het leven ge komen en vier andere zwaar ge wond. De schade wordt op 30 millioen francs geschat. Door het snelle ingrijpen van reddings ploegen kon het gevaar voor een nabijgelegen fabriek, drie butaan gashouders en twee tankers wor den afgewend. Explosie te Siiraz. Gisteren zijn tenslotte te Sjiraz in Zuid-West-Perzië bij een zware ontploffing een kazerne en muni tie-opslagplaatsen in de lucht ge vlogen. In Argentinië Vannacht werd nog gemeld dat drie personen om het leven zijn gekomen bij een explosie van achthonderd pond dynamiet in een legerdepot in Villa Marina in de Argentijnse provincie Cordoba. OP INDONESISCH REGERINGSPROGRAMMA 's-GRAVENHAGE. In poli tieke kringen in Den Haag waar men het verloop van de kabinets crisis in Indonesië met veel be langstelling heeft gevolgd is men ten aanzien van het thans bekend gemaakte regeringsprogramma van oordeel dat dit, hoe belang rijk ook op zichzelf, toch op dit ogenblik geen aanleiding geeft tot commentaar. Inzonderheid is dit het geval met de thans tot programmapunt gemaakte kwestie van de omvor ming van de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. De ten- denz om tot zodanige omvorming te komen was reeds uit verschil lende uitlatingen ih Indonesië bekend. In verband hiermede wordt herinnerd aan de instel ling van een buitengewone staats commissie belast met de bestude ring van de Nederlands-Indone sische overeenkomsten. Het pro- gramampunt betreffende Nieuw- Guinea biedt als zodanig geen nieuwe aspecten. Het handhaaft het reeds bekende standpunt van Indonesië. DR. W. HUENDER GEZANT TE ANKARA 's-GRAVENHAGE. Bij Ko ninklijk Besluit is dr. W. Huender thans gezant te Addis Abeba, be noemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Ankara. Een fantastisch locomotiefje, samengesteld uit de meest uiteenlopende voorwerpen, zal een treintje voortbewegen, waarmede jeugdige bezoekers van de tentoonstelling van het Britain Festival te Londen een ritje over het terrein kunnen maken. Tijdens een proeftochtje bleek „Neptune" een aan zienlijk trekvermogen te kunnen ontwikkelen. DAKAR. Prins Bernhard die Donderdagmiddag om kwart voor vier plaattrSlijke tijd met de D.C. 6 „Prins Bernhard" van de K.L.M. naar Nederland is vertrokken, is Vrijdag in Dakar aangekomen, waar hij op het vliegveld een onderhoud had met de Franse Hoge Commissaris, Bechard. De Prins wordt heden morgen om half elf op Schiphol terugverwacht. In Buenos Aires werd de Prins uitgeleide gedaan door president Peron en echtgenote en nage wuifd door honderden belang stellenden. Het is nog nimmer in de geschiedenis van Argentinië voorgekomen dat de president zelf een gast op het vliegveld uit geleide deed. Als afscheidsgeschenk overhan digde het Argentijnse staatshoofd de Prins enkele minuten voor het HUSUM. De autoriteiten te Husum (Noord-Duitsland) hebben Vrijdag verklaard, dat de regering van Sleeswijk-Holstéin maatrege len heeft genomen teneinde een verwachte communistische invasie op Helgoland op 1 Mei te voor komen. De Sleeswijk-Holsteinse minis ter van Binnenlandse Zaken, dr. Paul Pagel, zei, dat de commu nisten van plan waren 1500 man aan land te zetten. Verder deelde hij mee, „dat hij streng zou op treden tegen alle pogingen van communistische zijde om „agen ten en saboteurs' 'in Sleeswijk- Holstein te brengen". TOKIO. De Chinese strijd krachten, die naar Seoel op trekken, bevonden xich Vrij dagavond op schotsafstand van de Zuid-Koreaanse hoofdstad. De verbondenen hebben voorts Janggoe, 25 km ten N.O. van Hwatsjon in de Oostelijke sec tor, ontruimd. De concentratie van communis tische troepen tegenover de lin kerflank van de geallieerde linie in het Westen vormt de grootste bedreiging voor het gehele acht ste leger. Verse Chinese strijd krachten stromen naar het Zuid- Westen over de Imdjin. Een an dere grote communistische con centratie van troepen en voer tuigen wordt opgebouwd op de Westelijke oever van de rivier in de buurt van Moensan. Zeven Chinese divisies vallen de geallieerden ten Noorden van Seoel aan. Zij rukken langs twee corridors op, die van Moensan en die van Oeidjongboe. Volgens de persdienst van het hoofdkwartier te Tokio hebben de Chinezen sinds Zondag in Korea 36.885 man aan doden en gewon den verloren. Het achtste leger meldde Vrij dagavond voorts dat de kracht van het offensief in de Weste lijke sector afnemend en de toe stand aan het centrale front be trekkelijk rustig was. Eenheden van de V.N. in het gebied rond Tsjoentsjon betrok ken nieuwe stellingen. De commandant van het Bel gische bataljon, overste Albert Crahay, liep Woensdag bij Oeid jongboe zware brandwonden op, veroorzaakt door een fosforbom. Hij bevond zich toen op een Cen- turion-tank. Twee dagen tevoren had hij een operatie geleid waar door hij zijn bataljon, dat in een bocht van de Imdjin door Chi nese troepen was ingesloten, wist te bevrijden. ARGUMENT Bij een verkiezingsrede van de Australische premier Menzies gooide iemand een ei, dat op het spreekgestoelte kapot sloeg. Menzies zei: ..Dit is het enig argument, dat Australische communis ten verstaan en nu de eieren vier en een halve penny kosten, vind ik dit grove verkwisting". vertrek van het vliegtuig een af schrift van het regeringsbesluit, waarbij de Argentijnse „Banco Central" wordt gemachtigd een crediet te openen ten behoeve van Werkspoor, waaruit de leveringen van spoorwegmateriaal aan Ar gentinië zullen worden betaald. Dit feit kan als een der hoogte punten van 's Prinsen reis wor den beschouwd, daar hiermede de Argentijnse order voor Werk spoor een voldongen feit is ge worden. Zes uur tevoren was in het hotel „Alvear", waar de Prins verblijf hield, een foto-copie be zorgd van het gewijzigde contract met Werkspoor, dat door presi dent Peron en zes van zijn minis ters was getekend. LISSABON. Op de Azoren is Vrijdag een Amerikaans super- fort neergestort. Elf personen werden gedood, vijf zwaar ge wond. Het uit Amerika komende vlieg tuig stortte neer, toen het met motorstoring trachtte te landen op het vliegveld Lagen. De piloot besefte tijdens de landing, dat het vliegtuig buiten de landingsbaan terecht zou ko men en trachtte opnieuw te stij gen. De machine vloog door de muur van een Portugees militair kamp op een heuvel in de buurt van het vliegveld en stortte neer op enkele meters van een Portu gese schildwacht. EN DE FRANSE REGERING BLEEF ZITTEN PARIJS. Bij de stemming over de wet op de kieshervorming in de Nationale Vergadering heeft de Franse regering in eerste lezing twee en in tweede lezing drie stemmen minder behaald dan de absolute meerderheid (311). Onmiddellijk daarna stonden Queuille en zijn ministers op om bij president Auriol hun ontslag te gaan aanbieden. „Wacht u even" zei kamer voorzitter Herriot „ik heb nieuws voor u." Hij zei toen dat de re gering het recht had het ver worpen wetsontwerp naar een commissie te zenden die het op nieuw zou kunnen indienen. Onder protest van de communis ten namen toen de ministers hun plaats weer in. Later diende Queuille toch officieel zijn ont slag in, maar de president wei gerde het te aanvaarden. Over het ontwerp zal nu waarschijn lijk Maandag of Dinsdag opnieuw worden gestemd. TEHERAN. De Perzische premier Hoessein Ala heeft Vrij dagavond het ontslag van zijn kabinet aan de Sjah aangeboden. Hoessein Ala werd de vorige maand premier, nadat zijn voor ganger, generaal Ali Razmara, was vermoord. Zaterdagochtend zal een spe ciale zitting van het parlement worden gehouden, waarop men naar verwachting een resolutie zal behandelen, waarin de olie commissie van het parlement aan dringt op onmiddellijke nationali satie van de „Anglo-Iraanse Olie- Maatschapij". De Britse ambassadeur te Te heran heeft Perzië gewaarschuwd, dat een „haastig besluit van het parlement zeer ernstige gevol gen" zou kunnen hbeben. De ambassadeur had Vrijdag avond een onderhoud met Hoes sein Ala, nadat deze gedurende verscheidene uren met de Sjah had gesproken over de olie kwestie. PARIJS. De Raad van de Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking heeft met algemene stemmen mr. D. U. Stikker voor het jaar 1951 her kozen tot voorzitter. De twee vice-voorzitterschappen werden aan Noorwegen en Por tugal toegewezen. In het uitvoe rend comité kregen Engeland (voorzitter), Frankrijk, Italië, Duitsland, België, Zweden en Griekenland zitting. De 18 landen van het plan- Marshall hebben gisteren niet- officieel van gedachten gewisseld over het samenvoegen op minis terieel niveau van de functies der O.E.E.S. en de Raad van Europa, zulks naar aanleiding van een door Zweden ingediend memo randum. WEL SLA, GEEN BLOEMKOOL NAAR ENGELAND 's-GRAVENHAGE. Blijkens publicatie in de Duitse Staats courant van 27 April zijn van het door de bemiddelingscommis sie van de O.E.E.S. voor invoer uit Nederland beschikbaar gestel de bedrag van 10.080.000 dollar, voor Duitse importeurs deviezen vrijgekomen voor de invoer van groenten, ten bedrage van 1.300.000 dollar en voor kaas ten bedrage van 1.650.000 dollar. Van het voor Nederland be stemde totaalbedrag is thans voor de agrarische sector 4.521.500 dol lar beschikbaar. Het ligt in de verwachting, dat voor deze sector nog enkele bedragen zullen vol gen. De Engelse autoriteiten heb ben besloten, de verboden periode voor invoer van sla in Engeland, welke aanvankelijk op het tijd vak van 1 Mei tot 31 October was gesteld, te doen ingaan op 16 Mei a.s. Ook de Nederlandse exporteurs krijgen dus nog twee weken de gelegenheid, sla in En geland in te voeren. Daarentegen is het toegestane contingent voor bloemkool thans reeds uitgeput, zodat Engeland de invoer van bloemkool dezer dagen heeft gestaakt. Volgens de geldende regeling zal tot 15 No vember geen bloemkool naar En geland kunnen worden uitge voerd. In de industriestad Tsjahi aan de Kaspische Zee zijn meer dan honderd personen gearresteerd. Zij worden er van beschuldigd een vergadering te hebben geor ganiseerd ten gunste van de sta kers in het Zuid-Perzische olie- gebied. Naar verluidt zou de poli tie bijzondere maatregelen treffen in de fabrieken te Teheran ten: einde ongeregeldheden op 1 Mei te voorkomen. Iedere demonstra tie is verboden. Dorsetshire, Djakarta-Rotter dam, op 29 April te Hoek van Holland. Johan van Oldenbarnevelt, Amsterdam-Sydney, 26 April 500 mijl N.W. van Fremantle. Skaubryn, Djakarta-Rotter dam, passeerde 26 April Kaap Guardafui-Adcn. Somersetshire, Djakarta-Am sterdam, 27 April te Aden. Mapia, Surabaja-Amsterdam, passeerde 26 April Malta. Grote Beer, Djakarta-Amster dam, 27 April in Suez Ka naal. New Australia, Djakarta-Am sterdam, passeerde 27 April kaop Finisterre. NA „CRESCENDO 2" DEN BOSCH Na afloop van de legeroefening „Crescendo II" tijdens de terugtocht van dc oefeningsterreinen op de Vcluwe naar hun standplaats hebben en kele soldaten uit dc wagens, waarin zij werden vervoerd, in de gemeente 's Hertogenbosch met losse flodders op de burgers geschoten. Het betreft hier de veteraren van de 7 December divisie, die thans deel uitmaken van de 13e regimentsgevechtsgroep en ge legerd zijn in de Zuidelijke gar nizoenen. Sommigen zouden zelfs met geschouderd geweer gericht vuur hebben afgegeven op de voorbij gangers. Nadat het incident aan dc Bri gade-Commandant van de Ko ninklijke Marechaussee was ge meld, zijn maatregelen getrof fen. Landdrosten blijven aan 's-GRAVENHAGE. De ter mijn der benoemingen van Dr. A. Blaauboer tot. landdrost van het drostambt Elten en van de heer H. M. J. Dassen tot land drost van het drostambt Tuddern, is bii Koninkliik besluit verlengd tot 23 April 1952. Alfred Roberts, de nieuwe Britse minister van Arbeid, aan zijn bureau op het Minis terie te Londen. Hij is de op volger van Aneurin Bevan, die dezer dagen is afgetreden. LONDEN Winston Chur chill heeft zijn voorgenomen bezoek aan de V.S. uitgesteld, „omdat zich gebeurtenissen hebben voorgedaan, die het mij moeilijk maken thans aan de uitnodiging gevolg te ge ven". Churchill zou 8 Mei te Philadelphia hebben gesproken. Hij kondigde op een vergade ring van conservatieven aan, dat de regering de volgende week „in het debat de volle laag" zou krijgen. Churchill zal namens de oppo sitie een motie indienen van de volgende inhoud: „Het Huis ver neemt met bezorgdheid, dat het bewapeningsprogram, dat het in Februari goedkeurde, gebaseerd was op schattingen van de pro ductie voor de defensie, die niet werden aanvaard door de betrok ken ministers". Deze motie zal Dinsdag aanlei ding zijn tot een debat over de grondstoffen. De drie afgetreden ministers Bevan, Wilson en Freeman heb ben toegezegd, dat zij niets zullen doen wat tot de val van de rege ring zal leiden. Zij zullen mo gelijk een excuus vinden om zich van stemming over de motie te onthouden of zelfs tegen te stem men. Strikt genomen is het geen mo tie van wantrouwen, maar pre mier Attlee zou moeilijk in func tie kunnen blijven als de motie werd aangenomen met steun van de drie afgetreden ministers. 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1