Bradley oefent scherpe critiek op Montgomery Nederlanders uit Rusland vandaag in kamp Friedland Priesters en Religieuzen die werden onderscheiden Stakingsvloed houdt aan PU ROL geneest huid-en handwondjes; voorkomt infectie™!» Monty bij Ardennen-offensief in gebreke gebleven Hij zette nooit meer dan één brigade in 150 Nederlanders nog in kamp bij Kief? Naar wij vernemen: Clement van Hassel 500 caramboles in één beurt WERKKLEDING E.V.C. - veenstaking in Drente geëindigd Kleinhandelsmarges schoenen beperkt Europese Marshall tekenwedstrijd BEURSOVERZICHT Zondagsevangelie Onaangenaamguur weekend ZATERDAG 28 APRIL 1951 PAGINA 3 De Ir. Hupkesbrug bij Zaltbommel in de lijnVtrechtDen Bosch wordt thans van een tweede spoor voorzien. Naast de bestaande overspanningen worden daartoe nieuwe aan gebracht. Het werk vordert goed en nog dit jaar hoopt men de dubbele spoorlijn in gebruik te kunnen nemen. Op de foto, die een beeld geeft van de werkzaamheden aan de Ir. Hupkesbrug, ziet men rechts de verkeersbrug. Midden op de achtergrond de reeds bestaande overspanningen; midden op de voorgrond de reeds gemonteerde overspan ningen en links de in aanbouw zijnde overspanning, die achter de reeds geplaatste komt. (Advertentie) l nuDC/ i/t NEW YORK. In het Amerikaanse tijdschrift „Life" is het vierde en laatste gedeelte van de oorlogsherinneringen van generaal Omar Bradley, thans voorzitter der commissie van Chefs der Amerikaanse Generale Staven, verschenen. Bradley oefent in dit gedeelte van zijn memoires scherpe critiek op de Britse veldmaarschalk Burggraaf Montgomery, wegens diens bevelvoering in Europa in 1944. Generaal Bradley geeft een be schrijving van het door de Duit sers in 1944 onder veldmaarschalk von Rundstedt, in de Ardennen ingezette offensief en de tegen stand der geallieerden. „Terwijl het derde Amerikaanse leger on der generaal George Patton van het Zuiden uit in.de richting van Bastogne aanviel,'had veldmaar schalk Montgomery tegelijkertijd vanuit het Noorden een tegen offensief moeten inzetten. Aan de vooravond van de aanval van het derde Amerikaanse leger zond Montgomery Patton een radio boodschap, waarin hij hem mede deelde dat hij de aanval, die hij tegelijkertijd had moeten inzet ten, zou uitstellen tot hij zijn front had „gezuiverd". „Dit zuiveren duurde twaalf dagen. Toen viel Montgo mery aan", aldus Bradley, die vervolgt: „Toen het Duitse gevaar bezworen was werd Montgomery afgeschilderd als een moderne St. George, wiens te rechter tijd in grijpen de Amerikaanse troepen voor een grote nederlaag had be hoed. Op 7 Jan. 1944 hield Monty een persconferentie, waarop hij de tactiek uiteen zette van wat hij noemde „een van de interessant ste en ingewikkeldste veldslagen, welke ik ooit heb geleid". „Ik was", vervolgt generaal Bradley, „niet minder geprikkeld dat mijn staf over deze mislei dende verklaring. Ik heb dan ook op 9 Jan. d.a.v. een verklaring doen publiceren, om het door Montgomery met zijn mededelin gen gestichte onheil teniet te doen". Generaal Bradley deelt dan verder nog mede, dat veldmaar schalk Montgomery „nimmer meer dan een enkele Briste bri gade heeft ingezet in de afweer Een kalenderbladvalt 18 APRIL: H. Paulus van het Kruis Een boetepredikatie van tijd tot tijd kan geen kwaad. De gelovigen horen nu een maal graag een predikant, die het durft te zeggen. Maar het helpt alleen maar zo bitter weinig. Waarom loopt een kerk na een hartig tooord van een priester over Zondagsheiliging toch nog leeg onder het laatste evan gelie? Willen de mensen niet meer? Ach, iedere priester zal 'eerlijk ook eens in eigen boezem moeten Kijken en bekennen, dat het woord alleen het hem niet doethij moet zelf echt vurig wezen om zijn gelovigen warm te krijgen. Op deze allereerste vereiste voor de boetepredi kant heeft vooral de heilige van vandaag Joannes van het Kruis gewezen, die in de 18e eeuw door Italië trok om te spreken over Christus en Zijn Kruis. Hij heeft de gelo vigen echter gewezen op hun plicht om voor hun priesters te bidden, opdat zij door hun overvloed van werkzaam heden God niet uit het oog verliezen en na anderen ge predikt te hebben, zelf niet verloren gaan. Zijn wij dat thans vergeten? Wat denken we weinig aan onze pries ters! In deserto van het Duitse offensief. En toen kwam de Britse pers met het voorstel Montgomery tot opper bevelhebber der geallieerde grondstrijdkrachten te benoemen. De heb generaal Eisenhower daarop medegedeeld dat ik niet onder Montgomery wenste te die nen, daar ik het vertrouwen in de opperste geallieerde legerlei ding niet langer zou kunnen be waren, indien deze onder Mont gomery zou komen te staan. Pat ton had Eisenhower enkele dagen tevoren hetzelfde medegedeeld. En Montgomery werd geen opper bevelhebber Generaal Bradley verhaalt voorts hoe Eisenhower door Chur chill werd beschuldigd van „in grijpen in een politiek vraagstuk, namelijk de verovering van Ber lijn". Eisenhower zond Stalin een rechtstreeks telegram, waarin hij hem mededeelde dat de Westerse gealileerde legers aan de oever van de Elbe halt zouden houden. Deze handelwijze van Eisenhower en speciaal de beslissing om niet verder op te rukken dan de Elbe, ergerden Churchill in hoge mate. De Britse premier protesteerde zeggend, dat Eisenhowers radio boodschap aan het Kremlin in hield dat de militairen zich met een politiek vraagstuk hadden in gelaten. Churchill was er ook zeer over teleurgesteld en ver ontrust dat het geallieerde opper bevel de strijdkrachten van Montgomery niet met Amerikaan se troepen had versterkt en hem niet had opgedragen een wan hopige poging te doen de Duitse hoofdstad voor de Russen te be zetten. „De beslissing, om de Westerse geallieerde strijdkrachten niet verder dan de Elbe te doen op rukken, en om niet ineens door te stoten naar Berlijn, was inge geven door de wens de verliezen onzer strijdkrachten zo laag mo gelijk te houden en om zo min mogelijk risico te lopen van een botsing onder toevallie omstan digheden tussen de naar het Oos ten oprukkende Westerse geal lieerde legers en de Duitsland van het Oosten uit binnentrek kende Russische strijdkrachten", aldus generaal Omar Bradley. 's-GRAVENHAGE. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft officieel mede gedeeld dat een groep van 100 personen, welke door de Russen is vrijgelaten. Vrijdag avond om 8 uur in Helmstedt is aangekomen. Omstreeks 9 uur is zij per trein uit Helm stedt vertrokken en zij werd om 4 uur Zaterdagochtend in het doorgangskamp te Fried land verwacht. Onder deze groep bevindt zich een groot aantal Duitsers. Zater dagochtend beginnen de verhoren in het kamp Friedland, welke ongeveer vier dagen zullen duren. Het verdere transport naar Ne derland zal nader worden gere geld. De vrijgelatenen worden midden volgende week in Amers foort verwacht, waar zij voor lopig zullen worden onderge bracht. De lijst van namen der Nederlandse vrijgelatenen zal zo spoedig mogelijk na controle wor den gepubliceerd. Volgens Reuter bevindt zich onder de krijgsgevangenen een Nederlandse vrouw, Martha Lijs- termann uit Waubach. De mees ten uit dit transport komen uit de krijgsgevangenkampen bij Kief en Brest. Ambtenaren van de Nederland se militaire missie in West-Berlijn wachtten het transport in Frank fort a. d. Oder op en reisden met de groep naar Oost-Berlijn. Het transport heeft Zondag j.l. Kief verlaten en kwam Woens dag in Frankfort aan. De Nederlandse vrouw vertelde, dat nog ongeveer 250 vrouwen in het kamp bij Brest, waar zij vandaan komt, worden vastge houden. Er zijn o.m. 150 Duitse, 60 in Polen geboren Duitsers, 2 Joegoslavische vrouwen en een Finse vrouw. In het kamp zouden voorts nog 45 kinderen verblijven. Zij beweerde, dat „vele duizenden Duitse en niet-Duitse vrouwen worden gevangen gehouden in andere kampen in de Sowjet- Unie". De Nederlandse krijgsgevange nen zeiden, dat zij gedurende de oorlog hadden dienst gedaan in het Duitse leger in Rusland. Zij zeiden voorts, dat in het kamp te Kief, toen zij vertrokken nog ongeveer 560 man waren, waar onder 40 Fransen, 45 Denen, 5 Noren, 150 Nederlanders, 105 Joegoslaven, 2 Grieken en 20 Oostenrijkers. Zij vertelden voorts, dat zij ge werkt hadden aan de wederop bouw in verscheidene Russische steden; vele duizenden voormalige Duitse soldaten zouden werken in Stalingrad en Stalino. Bij K.B. is benoemd tot rid der in de Orde van de Neder landse Leeuw: Z. H. Ex. Mgr. J. C. van Miltenburg, Aarts bisschop en Apostolisch Dele- gaat in Pakistan; zijn benoemd: tot Officier in de Orde van Oranje Nassau: Mgr. W. J. Pompe, kanunnik, deken en pastoor te 's Graven- hage; W. Berden, deken en pas toor te Venray; A. J. Weyenborg deken en pastoor te Hengelo (O) tot ridder in de Orde van Oranje Nassau: C. J. C. van Oer- le, oud-pastoor te Eindhoven, wonende te Tilburg; P. J. Doens, pastoor te Bavel (gemeente Nw.- Ginniken)Moeder Theresia Avila (in de wereld J. de Rooy), meesteresse van de kindertehui zen van de stichting „de Kinder tehuizen der Zusters van het Arme Kind Jezus" te Simpel veld. tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw: Dr. J. W. J- A. Stein S.J., directeur van de Pauselijke Sterrewacht te Castel Gandolfo. is bevorderd tot officier in de Orde van Oranje Nassau: G. F. Rombouts, frater-onderwijzer te Goirle; is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau: broe der Pius (J. W. Smeelen), be stuurslid van de Bond van R.K. Kweekscholen, wonende te Am sterdam. zijn benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau: Zr. Maria Joseph (mej. M. W. L. J. van der Eerden) secretaresse van de R.K. Vereniging tot bevorde ring van industrie- en huishoud- onderwijs voor meisjes „St. Anna" te 's-Hertogenbosch; Pater Chris- tinus Kops O.F.M., letterkundige, wonende te Nijmegen; is verleend: de ere-medaille. verbonden aan de Orde van Oranje Nassau: in zilver aan: Soeur Marie Huberta (mej. M. J. Wetzels) onderwijzeres bij het kleuteronderwijs, wonende te Heer (L.); zijn benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau: de aalmoezenier met de rang van luitenant-kolonel W. L. A. Beu ken; de aalmoezenier met de rang van luitenant-kolonel J. B. F. van der Vegt; de vlootaal- moezenier B. J. Wilmink; is verleend de ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau: in zilver aan: Zuster Cherubine (mej. C. Kime- nai) wijkverpleegster te Ooster hout; zijn benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau: frater Rigobert (P. G. Maas) directeur van het opvoedingsgesticht „Scherpenheuvel" op Curasao; J. B. van der Meer, R.K. geeste- is de driejaarlijkse BrandVan Gent-prijs van de Kath. Boek handelaren en Uitgeversver. St. Jan uitgereikt aan de uitgeverij J. J. Romen en Zn. voor de 16- delige serie „De Godsdiensten der Mensheid" wordt de „Dorsetshire" met 500 militairen Zondag in Rotterdam en de „New Australia" met ruim 1000 Ambonezen en 500 militairen Zondag in Amsterdam verwacht. Zij brengen de laatste dienst plichtigen naar huis, wier ver band niet vrijwillig werd ver lengd zal het Centraal Bureau voor de Statistiek m.i.v. 1 Mei a.s. voor het eerst sedert 1938 weer een officiële vreemdelingenstatistiek instellen is in Diergaarde Blijdorp in Rot terdam Vrijdagnacht de dromme- daris „Omar" geboren, 55 kilo zwaar. vergaderde in Arnhem de Neder landse Raad der Europese bewe ging, onder voorzitterschap van de heer Serrarens. Er werd een uitvoerige resolutie aangenomen over „Europese eenheid in na tionale verscheidenheid" lijke op Curasao; Moeder Vicaria der Zusters Dominicanessen (mej. J. M. Vulkers) op Aruba; P. Hoeboer, pastoor te Merauke; is verleend: de ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau: in goud aan: mej. J. M. Jansen, verpleegster (kloos terlinge) in de St. Gerardus Ma- jella Stichting te Paramaribo; mej. C. Krom, verpleegster (kloosterlinge) in de St. Gerar dus Majella Stichting te Parama ribo; Mej. Ph. P. Donkers (zus ter Jeanne d'Arc) administra trice van de R.K. Scholen van de Congregatie van Schijndel op Curacao; Mej. C. S. Tromp (zus ter Gerarda Majella), onderwij zeres bij het R.K. Onderwijs op Aruba; is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau: frater Innocentius (C. J. Arnold) te 's Hertogenbosch; is verleend de ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau: in zilver, aan: zuster Julia (mej. W. van Lam meren), hoofdverpleegster in het St. Josephziekenhuis te Vlissin- gen; zuster Antoline (mej. H. van der Vossen) hoofd van de opera tie-kamer bij het St. Joseph ziekenhuis te Vlissingen. Millioenen Italianen moes ten gisteren naar hun werk lopen daar het personeel van trams, bussen en buurtspoorwegen het werk had neergelegd. Het ver voer van levensmiddelen ging echter door. Wordt deze staking ook door de katholieke vakbond gesteund: de staking van de me taalarbeiders die tegelijk uitbrak staat onder communistische lei ding. In de Engelse wapen fabrieken van Woolwich heeft de staking zich uitgebreid en ligt de productie van kanonnen, muni tie en voertuigen stil. Specialis ten van zeven andere wapenfa brieken hebben geweigerd over uren te maken. 2300 arbeiders in de haven van Manchester staak ten voort. De nationale spoor wegstaking in Guatemala, die al een week duurt, veroor zaakt ernstige voedseltekorten. O.m. liggen acht schepen op de rede van Puerto Barrios op los sing te wachten. In Nieuw- Zeeland zouden de haven arbeiders na zes weken het werk hebben hervat, terwijl in Span- j e gisteren de laatste stakers weer aan het werk zijn gegaan. De overheid heeft vijf fabrieken gesloten, omdat de eigenaren de officiële instructies niet hadden opgevolgd. Met een indrukwekkende serie van vijfhonderd caramboles heeft de Belg Clement van Hassel de leiding genomen in het tournooi om het Europees kampioenschap libre, dat in Luxemburg wordt gespeeld. Tevoren had v. Hassel een partij in 15 beurten, met een hoogste serie van 354 gewonnen. Kees de Ruyter, die met Kobus Nederland vertegenwoordigt, won eveneens beide zijn partijen met een gemiddelde van resp. 71.42 en 83.33. De uitslagen van de gisteren gespeelde partijen waren: Garcia Nussberger Reicher Galmiche Van Hassel Alhinho De Ruyter Kobus Van Hassel Galmiche Alhinho Reicher De Ruyter Nussberger Garcia Kobus 500 6 500 489 500 349 500 115 500 500 253 500 19 500 147 3 3 21 21 15 15 7 7 1 1 16 16 6 6 7 7 487 4 201 134 354 142 230 42 166.66 2.— 23.80 23.28 33.33 23.26 71.42 16.42 500 500.— 233 101 244 14 344 91 31.25 15.81 83.33 3.16 71.42 20.— verkrijgbaar in alle zaken met het KLM raambiljet EMMEN. De veenstaking in Zuid-Oost-Drente is geëindigd. Vrijdagmorgen hebben alle veen arbeiders hun werk hervat. Deze staking werd ontwikkeld door de E.V.C., die in de ongeveer twee weken, die deze staking heeft ge duurd verschillende acties voerde. Donderdag zijn ongeveer 100 stakers ontvangen door burge meester mr. Gaarlandt, aan wie zij hun grieven hebben voorge legd, echter zonder succes. Wegens gebrek aan de nodige middelen, om de staking te finan cieren ,was men genoodzaakt het werk te hervatten. Het doel n.l. de onderhandelin gen, die gaande waren tussen de samenwerkende vakorganisaties, het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. en de Federatie van Ver- veners-bonden over het nieuwe contract voor het seizoen 1951 1952, te doorkruisen, is dus niet bereikt. Deze onderhandelingen zijn nog steeds gaande. TULPENRALLYE 1951 De laatst binnengekomen uit slagen van de Tulpenrallye na de kassementsproeven te Zandvoort luiden nog: Coupe des dames: 1 Mevr. G. Francoi-Sigrand Mevr. Hustinx (Fr.) met Renault 0 strafp. 37.960 2 Mej- C. SadlerMej. H. N. DunhamMevr. D. M. Alcock (Gr. Br.) met Rover 1 strafp. 38.123. Clubteams: 1 British Automobile Racing Club Londen met Ian Appleyard- Mrs. I. Appleyard met Jaguar, A. G. ImhofJ. H. Suter met Allard en W. H. RobinsonJ. T. Leek met 0 strafp. 2 R.AC.-West met K. S. Ba- rendregtJ. A. van Splunter met Kaiser, H. KreifelDr. p. Groen- hart met Renault en J. L. Flin termanA. H. Dillenius met Re nault 5 strafpunten. 3 District Haarlem R.A.C- West 40 strafpunten. 4 R.A.C.-Oost 45 strafpunten. Merken-teams: Peugeot Jaguar Kaiser M.G. Hillmann Renault 0 strafpunten 10 strafpunten. 57 strafpunten 111 strafpunten 118 strafpunten 121 strafpunten 's-GRAVENHAGE. Aange zien is komen vast te staan, dat toepassing van de Prijzenbeschik- king Handelsmarges 1951 voor de schoenenbranche tot te hoge prij zen aanleiding geeft, heeft de mi nister van Economische Zaken een bijzondere prijsregeling voor schoenen uitgevaardigd, waarbij de handelsmarges nader zijn ge regeld. Een gisteren afgekondigde Prij- zenbeschikking bepaalt, dat de kleinhandelsmarges ten hoogste mogen bedragen 22 pet. voor da messchoeisel en schoeisel van de maakwijze origineel Good Year (mits als zodanig gekenmerkt) en 18 pet. voor heren-, kinder-, jon gens- en meisjesschoeisel. Uitzonderingen op deze marge regeling zullen slechts worden gegeven voor enkele soorten luxe schoeisel en steunschoenen, waar van de productie slechts een zeer beperkt gedeelte van het totaal uitmaakt. NEDERLANDSE PRIJS WINNAARS AANGEWEZEN 's-GRAVENHAGE. Gister middag heeft de landelijke jury de Nederlandse prijswinnaars aangewezen van de Europese te kenwedstrijd, welke door het bu reau van het Plan Marshall is georganiseerd. Er zijn dertig win naars; vijftien van de leeftijds groep 811 jaar en vijftien van de leeftijdsgroep 1215 jaar. Hun tekeningen zullen naar Parijs worden gezonden, waar een internationale jury de Euro pese winnaars zal aanwijzen. Voorts heeft de landelijke jury voor elke groep troostprijzen toe gekend en twee bijzondere ver meldingen. De eerste vijf prijzen bestaan uit een spaarbankboekje met een bedrag van respectieve lijk f500, f350, f250, f150, f 100 en voorts zijn er tien prijzen van f 25. De kinderen aan wie een troostprijs is toegekend ontvan gen ieder f 10. De eerste prijs in de leeftijds groep 811 jaar werd gewonnen door Willy Appel uit de Rijp en de vierde door Ilse Gartner uit Groningen. In de leeftijdsgroep 1215 jaar werd de tweede prijs gewonnen door Gerry Brouwers uit Corn- jum (Fr.), de 13de door Hans Springer, Godlinze (Gr.) en de 15de door Siny Rozeveld uit Ter- munterzijl (Gr.). Een bijzondere vermelding kreeg o.a. de 6e klasse van de St. Laurentiusschool te Amster dam. De tekeningen van de prijswin naars worden van vanmiddag af tentoongesteld- in Pulchri Studio in den Haag tot en met 1 Mei. De Britse minister-president Clement Attlee heeft het St. Maryziekenhuis te Paddington waar hij enige tijd werd be handeld wegens een darmont steking, verlaten. Maandag hoopt de premier zijn werk zaamheden in Downingstreet weer te hervatten. Attlee neemt afscheid van zuster Downer. ZEER KALME MARKT AMSTERDAM, 27 April. Het belangrijkste feit voor de beurs was vandaag wel de bekendma king van het nieuwe Indonesische kabinet en het inmiddels gepu bliceerde regeringsprogram. Een en ander werd vooral op de Indo nesische sector druk besproken, maar men waagde zich niet aan conclusies. In afwachting hiervan nam de cultuurmarkt een afwach tende houding aan, zodat de han del slechts weinig te betekenen had. Voor het merendeel werden kleine verliezen geconstateerd, die echter tot circa 1 punt be perkt bleven. Indonesische ban ken waren zelfs goed prijshou dend, waarbij Nationale Handels bank vrij vast was, op 90'/2 (89). Aandelen algemene exploratie waren vandaag vrij sterk in re actie en golden 74 (79l/a). In de scheepvaarthoek lagen de meeste soorten vrij zwaar hetgeen vooral veroorzaakt werd door een flauwere stemming voor Rotter- damsche Lloyd, die wegens gering aanbod van 154 op 150 kwamen. Olies hielden zich vrij goed, doch de driemaal pari koers kon niet behouden blijven en de slotnote- ring was 299%. De andere indus triepapieren waren hiermede in overeenstemming prijshoudend, Philips was echter ruim drie pun ten lager. Op de staatsfondsenmarkt is de stemming deze week iets beter geworden, de koersstijging zette zich echter vandaag niet voort. In navolging van Wallstreet was de stemming voor certifica ten van Amerikaanse aandelen vrij vast. 5de Zondag na Pasen: BID, EN GE VERKRIJGT Het is een idee van ons, dat ge bedsverhoringen veel en veel tal rijker zijn dan uit het praten en waarschijnlijk uit het denken der mensen valt op te maken. We hebben zo'n idee dat de mensen hun gebed alleen verhoord ach ten als het op de manier en op de tijd gebeurt, die zij aan de Lieve Heer hebben voorgesteld. Aan een gebedsverhoring past iets wonderbaars, of minstens iets spectaculairs, iets aparts. Men bidt om een betrekking; drie we ken na 't einde van zijn noveen krijgt men er een. Gewed dat men vergeet Onze Lieve Heer te bedanken! 's Is, riaar onze me ning, veel te laat gebeurd en veel te eenvoudig om nog van een gebedsverhoring te kunnen spre ken. Ga het bij uzelf maar eens na: w ij bepalen de manier waarop we geholpen willen worden. Om een voorbeeld ervan te geven, herinner ik u aan het geval Kar dinaal Mindscenty. Wat hebben we niet gebeden dat God de Kar dinaal mocht sterken, zodat hij fier, ja geweldig voor zijn rech ters zou staan, hen zou impone ren, hen doen ineenkrimpen. We hebben zelfs de passage uit het Heilige Boek opgezocht: „Als zij u voor de rechters brengen, maak u dan niet bezorgd over wat ge zult zeggen, want de H. Geest zelf zal u ingeven wat ge zeggen moet". En wat hoorden we? Een zwakke, bijna fluisterende stem, die toegaf aan de beschuldigin gen van de mensen. Het heeft ons pijn gedaan, en we hadden moeite er over heen te komen. Waar bleef die machtige H. Geest? Waar was de verhoring van ons aller gebed? Toch ben ik er van overtuigd dat we verhoord worden, of ver hoord zijn. Alleen: „Mijn wegen zijn niet uw wegen" zegt God in het Oude Verbond; en dit geldt ook voor het Nieuwe. God is een wonderbare Chauf feur. Zijn wagen komt aan op een onverwacht ogenblik. Hij bereikt het doel, maar soms langs zulke wegen, dat we kermen en schreeuwen: „U gaat verkeerd, zo komen we er nooit". Maar de Chauffeu. rijdt door. Misschien lacht Hij ons eens geruststellend toe, misschien houdt Hij Zijn ogen star gericht op de weg en krijgen we het idee dat Hij ons niet hoort. En als Hij dan een ge vaarlijke bocht op twee wielen neemt, zodat ons hart ongeveer stil staat van schrik, dan gaan we wel eens twijfelen aan de bekwaamheid van onze Goddelij ke Bestuurder. God gaat Zijn weg. Naar één doel: Gods eigen glorie, die te gelijk der mensen geluk is. Ik ben er zeker van dat het lijden, de vernedering van onze broeder Kardinaal Mindscenty, de beledi ging door onze Moeder de H. Kerk geleden en het bidden dat wij tot zijn hulp gedaan hebben hoe dat zie ik nog niet mee werkt aan en gericht is op Gods glorie en het geluk van de Kar dinaal en van ons. Ons gebed wordt verhoord. Daarvoor heb ben we Gods zekerheid. Maar bidden wij nog voor hem? U herinnert zich hoe Onze Heer de vier eigenschappen van het waarachtig gebed uitschilderde in de man, die midden in de nacht brood nodig had. Hij ging aanbel len bij een goede buur. Die lag al te bed en kwam op het gebel uit 't raam hangen. „Wat is er?" „Och leen me een brood, een vriend kwam en ik heb niets meer in huis", ,,'t Spijt me. Ik lig al te bed en iedereen hier in huis. Wel te rusten" en dicht ging het raam. Maar de man had vertrouwen en volharding. Hij bleef aan de bel hangen. De kinderen werden al wakker, van armoe bezweek de buur: hij gaf het brood. God is niet veranderd. De H. Monica kreeg door haar bidden de bekering van haar zoon Au- gustinus, een moeder verkreeg de bekering van haar broer. Wij zullen door bidden en boeten de bekering van de communisten, de bekeiing van heel Rusland, de be kering van wie dan ook verkrij ger. Maar dan moet ons gebed zijn: een blijven rukken aan de bel van Gods woning. God wil is erg menselijk gezegd van ons bellen tureluurs worden, zo dat Hij toegeeft en een regen van genaden laat neerdalen op hen voor wie wij bidden maar anders dan wij vermoeden, want Gods wegen zij niet de onze. P. C. DE HAAS o.f.m. Feestdagen: Donderdag 3 Mei 's Heren Hemelvaart. Vrijdag le Vrijdag. Maandag, Dinsdag en Woensdag Kruisdagen. PRIJZENBESCHIKKING KLEIN HANDELSMARGES KRUIDENIERSWAREN 1951 's-GRAVENHAGE. In de Staatscourant is gisteren gepubli ceerd de Prijzenbeschikking Kleinhandelsmarges Kruideniers waren 1951, die het resultaat is van een onderzoek, waarbij is gebleken, dat de Algemene Han delsmarge-beschikking voor de kruideniersbranche tot onvoldoen de bedrijfsuitkomsten leidt. In verband hiermede is voor een groep kruidenierswaren enige marge-verruiming toegestaan. Hierbij dient te worden opge merkt dat tot deze groep niet be horen de artikelen suiker en margarine. (Van onze weerkundige medewerker) Zoals we al eens eerder opgemerkt hebben, is een hoge baro meterstand niet altijd een zeker teken voor zonnig en mooi weer. Van zeer groot belang is n.l. de plaats waar het maximum zich ten opzichte van ons bevindt. Nadat deze ligging het vorige weekend nog vrij ongunstig was, zodat koude lucht werd aangevoerd verplaatste zich het hogedrukgebied in het begin van de week zodanig dat we eindelijk in een warme lucht stroming kwamen. Woensdag bereikte het kwik in de thermo meter zijn hoogste punt en werd plaatselijk zelfs 26 graden genoteerd (zomerse waarde), helaas echter ging het toen weer snel bergaf en drong koele lucht ons land binnen. De max. temperatuur die n.l. plaatselijk eergisteren nog 24 graden bedroeg schommelde gisteren om de negen graden! Tevens viel gisteren in het Zuiden van ons land enige regen tengevolge van een storing in het koufront. Ten Westen van Schotland bevindt zich nu een krachtig hogedrukgebied doch helaas voert dit voor het weekend weer koude en vrij onstabiele lucht aan waarin zich zelfs buien kunnen voordoen. Daar tevens de wind weer gaan deweg afneemt zullen we op een onaangenaam en guur weekend moeten rekenen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3