Alkmaar vierde het Oranjefeest De vreemde bezoeker De Ben J.. ■yiPiSi Landbouw^ nog gri Feestvierende burgers in de zonnige straten ZONNEBRILLEN mos\ Schoolvoetbaltournooi geëindigd Kerkconcert besloot de Koninginnedag Nieuw stuk van 't Masker KERKCONCERT door schotieren Vraagt G. B. BEHANGSELS Lighthart kampioen PAGINA 2 DINSDAG 1 MEI 1951 Alkmaar heeft zonnig en blij en met gepaste vrolijkheid weer Koninginnedag gevierd. Met veel vlaggen, het traditionele zon netje en massa's mensen op de straten, die op deze weliswaar frisse, maar heldere lentedag, een levendige aanblik boden. Erg uitbundig waren de mensen niet, daar liggen nog meer feestdagen in het verschiet en ook niet iedereen kon een vrije dag nemen. Maar de jeugd en de ouderen, die vooral waren het die deze feestdag intens vierden. De jeugd met een school vrije dag en de voor iedere schooljongen en schoolmeisje toch eervolle afsluiting van het schooljaar, de aubade. Het voornaamste werk, dat je in je laatste schooljaar doen mag! Want daarna wordt het menens! En dan de ouderen, die op deze dag tal van herinneringen aan voorbije Oranjedagen ophaalden. De jongeren en de ouderen waren ook de voornaamste deel nemers aan de wandeltocht. De middenmoot ontbrak voor een groot deel. Maar met dat al bood de stad, vooral in de middaguren, met talrijke, in oranje zelfs geklede, kinderen, jongens en meisjes in hun beste kleren en tal van rus tig wandelende ouderen, allen getooid met oranje of de natio nale kleuren, een gezellige, le vendige aanblik. Alles trok naar de binnenstad, waar het tot in de avonduren drukker was dan gewoonlijk. Er werd weer druk gevlagd en de milde zon over spoelde dat alles met een blij licht. Klokgelui en aubade Als alle Koninginnedagen zette ook deze feestelijke Aprildag in met een helder schijnend zonne tje, Al vroeg in de morgen wap perden tal van vlaggen in de straten. Vooral de binnenstad, met het feestelijk versierde stad huis, dat getooid was met de nationale-, de oranje- en de ste delijke vlag, bood een fraaie aanblik, die nog verhoogd werd door bakken met groen, die voor de stadhuisvensters stonden op gesteld. Reeds om acht uur luid den de klokken van de Grote Kerk en de andere bedehuizen hun feestklanken over de stad. Even over half negen maakte het Vendel van de Verkenners een mars door de stad, waarbij zich, voor de eerste keer, de leden van het Oranjecomité aan sloten. Voor het stadhuis stonden honderden kinderen het moment van de aubade af te wachten. De vele belangstellenden werden door de politie, o.l.v. hoofdinspec teur J. Pijl, op een afstand ge houden, zodat de kinderen zich onder leiding van hun onderwij zers en onderwijzeressen voor de dirigeerstoel konden groeperen. Hier zwaaide de heer Johan Kui per de scepter, aan de piano bij gestaan door zijn dochter, mej. B. Kuiper. En toen de burge meester met echtgenote, gevolgd door de leden van het Oranje comité op het bordes was ver schenen, zette het massale kin derkoor het altijd weer plechtige en indrukwekkende „Wilhelmus" in. Feestelijk en blij klonk daar na het feestlied van Antoinette van Dijk, „Een Hollandse dag", waarvan de tekst op de beteke nis van deze dag sloeg. Na het „Kind van Holland" volgde een vlaggelied, „Onze Vlag", op muziek van Johan Kuiper en met tekst van H. W. v. d. Meij. Een fris, vrolijk vers, dat door de kinderen met bij zondere volgzaamheid werd ge zongen. Een mooi slot was de „Bede", het lied dat de band tussen Volk, Oranje en God zo goed vertolkte, van Vada op muziek van A. Amory. Met een „Leve de Koningin' en „Leve de burgemeester" werd deze goed geslaagde aubade be ëindigd. De burgemeester sprak daarna een dankwoord tot de honderden kinderen en prees daarbij hun mooie zang. Hij verheugde zich er over, dat het Oranje-zonnetje weer scheen en stelde deze hulde aan onze Vorstin op hoge prijs. De kinderen hield hij vervolgens voor, dat Koningin Juliana, de Landsmoeder, vooral de Moeder van alle kinderen is en hij hoopte dat zij allen hun hele leven lang de liefde tot hun Vorstin in hun hart zouden mogen blijven mede- dragen. Aan de voorzitter van de Oran je-vereniging, Mr. A. Schenke- veld, en ook aan de dirigent, maakte de burgemeester daarna zijn compliment voor de keuze der liederen, en voor de perfecte uitvoering van de zanghulde. Het was inderdaad een fris program, niet te statig en plechtig, zoals dat bij dergelijke gelegenheden gebruikelijk is, maar zonnig en blij. De kinderen werden, zoals ge bruikelijk, na afloop van de aubade in het stadhuis getrac- teerd op een lekkere reep cho colade, in een keurige, feestelijke verpakking, van de Fa. Ringers. Het comité werd daarna in het stadhuis ontvangen waar een kop koffie werd geserveerd. De wet houders Leesberg, Coerts en Bak ker en verscheidene raadsleden waren bij de plechtigheid aan wezig. Drie meisjes Nelly Peereboom van de Wilhelmina-school, Jopie de Wilde van de St. Luiduina- school en Rietje de Vries van de Bosboom Toussaint-school, boden na afloop van de zanghulde aan de echtgenote van de burgemees ter een fraai bloemwerk aan samengesteld uit drie majestueuse bloemen van de Strelitia op een oed van boomschors. Poppenkast voor de jeugd Gedurende de ochtenduren waren er op vier verschillende plaatsen in de stad poppenkast- vertoningen voor de jeugd. Jan Kalksma begon daarmee in alle vroegte in het Rochdalekwartier vandaar ging hij naar de Von delstraat, Bergerhof en tenslotte naar de Stenenbrug. Vroeg in de ochtend was de jeugd er nog niet zozeer mee bekend, maar in de loop van de morgen kwamen er steeds meer kinderen om de avonturen van Jan Klaassen mee te maken. Op de Stenenbrug was het van kwart voor elf af enorm druk, zowel van jong als oud. De kinderen popelden daar van on geduld; even over twaalven kwam Jan Klaassen er aan, om hen met zijn avonturen te vermaken. Avonturen met spoken èn an dere boze mensen, die het op zijn leven gemunt hadden. Maar Jan Klaassen zou zichzelf niet zijn, wanneer hij zich daar niet han dig uit gered had. Het was leuk om te zien, dat spontane mede leven van de kinderen en Jan Kalksma had dan ook weer een verdiend succes. Hoog het lied Des middags tegen half vijf begon op het besloten Hofplein een zangdemonstratie van een kinderkoor, gevormd door leerlin gen van de 6de klasse der lagere scholen. Het geheel stond onder leiding van Johan Kuiper, terwijl mej. Kuiper de zang aan de piano begeleidde. Begonnen werd met het Wilhelmus, dat gevolgd werd door een aantal op deze feestdag toepasselijke Hollandse liederen. Ter afwisseling voerden enige clubjes jongelui volksdansen uit; aan het slot demonstreerde een zestal jongens een zwaarddans. Er was vrij veel belangstelling op het zon-beschenen Hofplein. Wandeltocht werd succes Onder het motto: „Ken Uw eigen stad", had het Oranjecomité een attractieve wandeltocht geor ganiseerd die talrijke liefhebbers van oud-stedenschoon in een drie kwartier door de binnenstad voerde. Een der eerste deelnemers was burgemeester Wytema, die de tocht foutloos aftippelde en wiens voorbeeld door een kleine tweehonderd wandelaars gevolgd werd. Dat is al weer heel wat meer dan vorig jaar, wel een be wijs dat dit onderdeel van het feestprogramma wel in de smaak viel. Wij hebben, zo al niet te voet, toch ook de route gevolgd en kwamen vanaf de molen van Piet en de Baansluis allereerst bij de Lutherse Kerk op de Oude gracht terecht, vandaar via het Wildemanshofje naar het pakhuis „de Vigilante" op het Verdron- kenoord. Aan de overkant von den wij de poort bij de Kromme Elleboog, de Accijnstoren, het pand „de Burg" aan de Bierkade, daarna het „Wapen van Londen", waar we toevalligerwijze tegen over kwamen te staan, juist op de hoek Achterweg t.o. de vlot brug. Het is maar een weet! Het oudste huis van Alkmaar is het magazijn van van Ree, en dan lopend naar het Fnidsen kregen we het Huis met de Kogel in het vizier. In de Vergulde Boot vonden we op de Mient en het Waaggebouw op de bekende kaas markt. Vervolgens naar het hof van Sonoy, let op! dat is eigen- lijk gevestigd in de Veerstraat, Hart, Westerweg 67, Alkmaar. toen naar de boekerij in Het Mo- riaanshooft op de Langestraat, het Huis van Zessen in de Schou tenstraat en via de Wagenaars- brug, waar wij iedere dag over heen lopen (De brug over de Lindengracht bij het Gulden Vlies) naar het Splinterhofje te genover onze Schouwburg naar de finish, het Gulden Vlies, waar de geestelijke vaders van deze tocht, de heren P. J. Meurs en A. V. M. Leesberg, de moegelopen wandelaars opvingen en keken of ze het stempel van de kaas drager wel op hun kaart hadden. Wij hadden wel, op een slinkse manier, het vereiste stempel ver kregen, maar waren er niet toe kunnen komen de huisnummers van de monumenten op te nemen. Dus kwamen we niet voor mede dinging naar een prijs in aanmer king. Overigens maar goed ook! Muziek op het Hofplein. Des avonds lieten de plaatse lijke muziekcorpsen, de Christe lijke Harmonievereniging „Soli Deo GloriaHarmonie „Excel sior" en R. K. Harmonievereni ging „St. Caecilia" op het Hof plein hun stoutste tonen rijzen, populaire amusementsmuziek en wat zwaardere muziekstukken, wat door honderden belangstel lenden werd bijgewoond. De Post- harmonie, die aan deze open luchtconcerten niet heeft kunnen deelnemen wegens ziekte van de dirigent, maakte in de buiten wijken van de stad, waar de mu ziek op dergelijke dagen zelden komt een muzikale mars. St. Caecilia bracht aan het Elisabeth- ziekenhuis en Huize Augustinus een serenade voor een drietal zusters, die hun zilveren profes- siefeest vierden. Na afloop van de openlucht concerten werd de traditionele taptoe geblazen, en het geheel werd besloten met een korte mu zikale rondmars door de stad. Vanzelfsprekend kreeg de muziek een lange sleep jeugdige mensen achter zich aan, zodat de avond uren in de binnenstad, in het schetterende licht van de winkel reclames, buitengewoon gezellig verliepen. Ook in de café's en restaurants was er een drukte van belang. De danslustige jeugd concentreerde zich voornamelijk in het Gulden Vlies en het Wa pen van Heemskerk, waar het feest uitgeluid werd. UITSLAGEN WANDEL WEDSTRIJD ALKMAAR. Uit de Vele goede oplossingen zijn na loting de volgende winnaars uit de bus gekomen: le prijs f 35, T. J. den Hollan der, Burg. Palingstraat 3, Alk maar; 2e prijs f 15, G. Elders, St. Jozefstraat 25 Alkmaar: 3e prij zen f 5, P. Koomen, Schermerstr. 6 Alkmaar; Theo Ris, Varnebroek 14 Alkmaar Thea Rit. Varnebroek 14 Alkmaar; Mevr. Butter, Ko ningsweg 58 Alkmaar; H. v. Dru- nen, Nieuwesloot 139 Alkmaar. 4e prijzen behaalden: G- M. Balder-Vennik, Ramen 40 Alk maar; E. A. Visser, Boterstraat 12 Alkmaar; M. Beentjes St. Jacob- straat 8 Alkmaar; M. Koomen- Elswijk. Schermeerstraat 6, Alk maar; Gerda de Bakker, Western weg 72, Alkmaar: C. Wytema, Emmastraat 1, Alkmaar; Mevr- Woutman-Bos. Westerweg 25 Alkmaar; H. J. Avis, Weverstraat 34, Krommenie; A. Brink, Nas- sauplein 17, Alkmaar; Hanneke fAdvertentie 39 59 99 1.69 enz. ALKMAAR. Onder grote belangstelling werden gistermid dag op het sportpark de finales gespeeld van het schoolvoetbal tournooi; vooral de wedstrijd tus sen het Gymnasium en het Ly ceum trok de aandacht. Het werd een levendige wedstrijd, waarin aan beide zijden hard om de zege werd gevochten. Het elftal-lyceum, dat technisch de meerdere was, wist al in de eerste vijf minuten een 20 voor sprong te behalen. Al direct na de aftrap was het Bob Sinnige, die een prachtige voorzet van Thijs Otten benutte om zijn club de leiding te geven. Even later Wist Sinnige er 20 van te ma ken. Na een half uur spelen zag het Gymnasium-elftal zijn hard werken beloond met een doelpunt van Piet de Koning, die er even voor de rust in slaag de de stand zelfs gelijk te maken. Na de rust viel het lyceum ste vig aan en de keeper van t Gym Roel Nes, moest herhaaldelijk in grijpen; enkele malen kwam de lat hem te hulp. Toch wist het Lyceum na 25 minuten door een fraaie kopbal van Bob Sinnige G. DE WAARD TWEEDE TE AMSTERDAM ALKMAAR. Zondagavond gaf de Zwemvereniging Admiraal de Ruyter op veelvuldig verzoek een reprise van haar kunstzwemshow 1951. Dit behoeft geen verwonde ring te wekken, aangezien het geen Z.A.R. biedt inderdaad iets zeer bijzonders is. D.A.W. mag zich gelukkig prijzen dat het ge lukt is deze show de 12e Mei op haar Nationale wedstrijden ge plaatst te krijgen. Het zwemg'edeelte van het pro gramma bevatte enkele nummers, waarop twee DAW-st'ers uitkwa men. Gerda de Waard wist een prima resultaat te boeken, door op de 4 x 25 m. wisselslag estafette persoonlijk als tweede te eindigen in 1.28.4 achter W. Brama van de Meeuwen, die 1.28.0 noteerde. Het was jammer, dat zij op de laat ste baan, de crawl, haar tegen standster uit het oog verloor, doordat zij aan de verkeerde kant ademhaalde. T. v. d. Neut bezette de 6e plaats op de 100 m. rugslag in de goede tijd van 1.32. Dit ondanks het feit, dat zij twee van de drie keerpun ten miste. E. de Boer van de ADZ won dit nummer in 1.20.5. een 32 voorsprong te behalen en ook daarna nog was 't Lyceum herhaaldelijk in de aanval; tot doelpunten kwam het echter niet meer. Met het Gym in de aan val floot de scheidsrechter het einde. Ook de keeper van 't Ly ceum heeft prachtig werk gedaan. In 't Lyceum-elftal was de kleine Hoytink een uitblinker. De wed strijd werd in uitstekende ver standhouding gespeeld. DAMCLUB D.D.D. ALKMAAR. Onder grote spanning verlopen de laatste com- petitieweken. Wel is H. de Jong, die na zijn nederlaag van verle den week Verver versloeg, reeds zeker van de eerste plaats, maar teneinde zo hoog mogelijk te ein digen, spannen de leden zich da nig in. Het oudste lid, de heer De Wijn. speelde tegen de op papier veel sterkere Schuit een prima partij en dwong hem re mise af. M. Oud, niet van plan zich uit het eerste tiental te laten verdrijven, versloeg Hemels. Riebeek, de laatste tijd teleur stellend, won van Stam. De taaie Wooniik liet zich niet verrassen door "N. Oud en behaalde een remise. Bij waard stond verloren tegen Mekken, maar een damzet bracht hem nog remise. Bakkum klom omhoog door overwinnin gen op Balder en Witte. De gedetailleerde uitslagen lui den: L. VerverH. de Jong 02 N. Oud—G. Woonijk 11 M. Hemels—M. Oud 0—2 D. StamN. Riebeek 02 M. J. Langras SrJ. Jorna 11 G. BakkumC. Balder 20 J. MekkenC. Bijwaard 11 P. de Wijn—J. Schuit 1—1 M. A. LangrasW. Ramijn 20 A. VisserJ. Witte 11 A. VisserN. Visser 02 J. Witte—G. Bakkum 0—2 G. BakkumW. Ramijn 02 MEIMAANDVIERING N.K.J.B. Woensdag a.s. HEILOO. Op de eerste Woensdag jn Mei viert de NKJB de opening van de Meimaand. Om 20-30 zal de aalmoezenier een Lof celebreren in de kleine kapel van O. L. Vr. ter Nood, waarna bij eenkomst in de zaal van de heer Kaandorp. De Weleerw- Pater Bernard zal er de geschiedenis vertellen van de bedevaartplaats O. L. Vr. ter Nood. Laten we allen deze Meimaand bijwonen. Wij zijn immers bewoners van Heiloo zelf en: noblesse oblige! Ook nièt- leden zijn hartelijk welkom. DIPLOMA ZWEMMEN 8 Mei in de Overdekte ALKMAAR. Als regel werd het diploma-zwemmen voor de Kon. Ned- Zwembond gehouden op een Woensdagmiddag. In tegenstelling hiertoe wordt 't nu eens gehouden op 'n Dinsdag avond te half acht, waarbij aan dit diolomazwemmen een 'meer feestelijk karakter gegeven zal worden. Het behalen van de di ploma's zal afgewisseld worden door diverse demonstraties o.a. figuurzwemmen door meisjes van de ULO-school onder leiding van Mej. Cornelisse, de red dings brigade zal demonstreren en een pantomine opvoeren, terwijl ook aan het wedstrijd-zwemmen ge dacht is door een partij water polo: Dolfijn, Amsterdam tegen D.A.W., Alkmaar. De gelegenheid om zich aan te melden voor het afleggen van de proeven van een der drie diplo ma's, staat open tot en met 7 Mei a.s. Olympus op stap ALKMAAR. Attentie! Alle deelnemers (sters) worden er op attent gemaakt, dat de regionale athletiekwedstrijden in Enkhui zen op a.s. Donderdag (Hemel vaartsdag) worden gehouden. Vertrek per extra bus vanaf 't Sigarenmagazijn „De Sport", Nieuwesloot 131. Om half 11 geeft de chauffeur ,,gas" en ieder een wordt verzocht vóór het gas geven aanwezig te zijn. De dames gaan voor het eerst in het nieuwe seizoen van start en we hopen, dat jullie, samen met de heren, voor diverse ver rassingen zullen zorgen! Tot Donderdag en.... op tijd!! Olympusman. ALKMAAR. Een achttal Alkmaarse zangkoren gaf in de Grote Kerk een concert ter vie ring van de verjaardag van H. M. Koningin Juliana. Zo kregen we een gevarieerd concert-pro gramma te beluisteren van be kende en door het publiek gaar ne gehoorde werken. Voor een dergelijk feestconcert is dan een zodanige programma samenstel ling wel de meest practische. De organist B. J. v. d. Veen opende op plechtige wijze het concert met de Marche Triomphale over „Nun danket alle Gott, van Sig- frid Karg Elert. Het Dubbelmannenkwartet Zang en Vriendschap, dir. G. Pranger zong o.a. op vitale wijze Ons Rolland van Bernard Sweers. Het Geref. Kerkkoor, dir. B. v. d. Veen, gaf een te loven uit voering van Feestlied en o.a. Ko ningskindjes Wiegelied van Swiers. De Dameszangver. Consonant, dir. G. Pranger, zong met be schaafd klankgehalte Agnes Dei van Glück en de Avondcantate van Cath. v. Rennes met piano begeleiding. De Arbeiderszangvereniging Stem des Volks, dir. J. Willems, zong goed twee eenvoudige werkjes Ave Maria van Willems en het bekende Panis Angelicus van Cesar Frank, in bewerking voer gemengd koor en tenorsolo. De gezamenlijke Alkmaarse R.K. Kerkkoren, dir. Joh. Kuiper zongen met innerlijke overtui ging het bekende Domine Salvam fac, Reginam mostram. Een wel zeer toepasselijke keuze. Uit de Missa Festiva van Loots zong HEILOO De Dood zelf op visite! Dat is geen alledaagse gebeurtenis, ook niet in het kasteel van de Hertog Lambert de Cotalica, die in het toneel stuk „De vreemde bezoeker" van Alberto Casella met dit luguber bezoek verrast wordt. Gelukkig wist de schrijver, die in dit stuk de mensen van hun vrees voor de dood wilde gene zen, dit bezoek nog ietwat men selijk voor te stellen, door de Dood in de uniform van een overleden Prins te steken. Of de schrijver er met dit, overi gens origineel opgezette stuk in geslaagd is zijn doel te be reiken, menen wij echter te moeten betwijfelen. Hoe het zij, het R.K. gemengd Toneelgezelschap ,,'t Maskeruit Heiloo heeft onder de kundige regie van Jean Robert een zeer aanvaardbare vertolking van dit drama weten te geven. Het ge geven is nog al triest: De Dood, die een paar dagen uit wil rus ten van zijn lugubere arbeid, neemt vacantie in het kasteel van de hertog nadat hii zijn komst door allerlei vreemde voorvallen, waarbij een geheim zinnige schaduw een grote rol speelt, heeft aangekondigd. Hij probeert dan de sympathie der mensen voor zich te winnen, maar slaagt daarin niet als ze ontdekken, wie zich achter die kranige uniform verschuilt. Al leen het meisje Grazia, een goed, maar dromerig kind, vat liefde op voor de Dood en gaat met hem mee om nooit weer terug te keren. Een daad, waarmede de schrijver van het stuk heeft wil len aantonen, dat de liefde zelfs de dood overwint. Goed spel Uitstekend spel in de rol van de Dood, alias Prins Sirki, le verde Jean Robert zelf, die eigenlijk het hele stuk droeg. Zijn mimiek was prima en het verschil tussen Dood en Prins liet hij uitstekend tot uiting ko men. Goed spel leverde ook de ver tolker van de *rol van de hertog, A. Borst, die zijn weten eni zijn angst zo uitstekend voor zijn familie en gasten weet te ver bergen, nadat hij een overeen komst met de Dood heeft geslo ten. Het meisje Grazia werd ge speeld door Mevrouw E. Borst- Moller, die een goed stuk spel te zien gaf maar ons toch wat wei nig geëmotionneerd voorkwam. Corrado en Eric Fenton, de huisvriend, waren rollen, iets kleiner van formaat, die door B. Morseh en C. Borst correct, maar in het eerste bedrijf vooral wat stijfjes op de planken gezet wer den. Natuurlijk was het meisje Rhoda Fenton, mej, A. Tamis, die haar kleine rol goed speelde en de nodige levendigheid wist te bewaren. R. Morsch speelde wat te nadrukkelijk, maar overi gens vlot en boeiend de rol van de oude schoonvader Cesarea, die op zijn oude dag nog genoeg levenslust over .heeft om een feestelijke avond te genieten. De Wielrennen ALCMARIA VICTRIX ALKMAAR. Zondag werd de vierde rit der competitie ge houden, nl. 80 KM voor de A- en B-klas en 27 KM voor de C-klas. Doordat verschillende renners in open course moesten rijden, was net aantal renners deze keer niet zo groot. Maar ondanks dat is er toch hard gereden. In de A-klas was het deze keer Jn. Pronk, die met de eer ging strijken; hij was ook een stuk uitgelopen. M. Pronk nam de zege in de B-klas voor zijn rekening en J. Keuken deed hetzelfde in de C- klasse. De uitslagen zijn als volgt: A-klasse (80 K&I): 1. Jn. Pronk 1 uur 58 min.; 2. J. Peereboom; 3. Jn. Ottebros; 4. B. v. d. Kamer; 5. W. Nieuwland. B-klasse (80 KM): 1. M. Pronk 2 uur 6 min.; 2. K. Pluymers; 3. J. Scholten; 4. R. Droog; 5. J. Hofman. C-klasse (27 KM): 1. J. Keuken 42 min.; 2. K. Velboer; 3. J. Schol en 4. Sj. Droog. figuur van de jonge weduwe Alda, die verliefd op de Dood wordt, maar bijtijds terugdeinst, leek ons door Mej. A. Morsch goed getroffen. Correct spel, dat echter te weinig levendig was, gaven de dames A. Velzeboer en N. Liefting in de rollen van Prinses de Luca. moeder van Grazia en Hertogin Stephanie; een zekere matheid lag ook over de andere spelers, afgezien van de hoofdrolspelers. Dat is wel licht te wijten aan de inhoud van het stuk, dat weinig moge lijkheid voor jolijt open liet. En dan was er nog een kostelijke majoor van het Vreemdelingen legioen, van J. Lamers en toe gewijde bedienden in de perso nen van Mej. A. Pater eni W. Bruin. Zoals gezegd, Robert en Borst waren de spelers die dit, overi gens heus niet gemakkelijke, stuk droegen en van de vertol king een goed stuk amateur toneel maakten. Het was al met al toch een verdienstelijke uit voering, die men zeker nog eens moet gaan zien. De décors en de grime waren uitstekend verzorgd en de Kofa Spruyt te Alkmaar leverde een fraaie kasteel-meu bilering. Geslaagd ALKMAAR. Voor het in Alkmaar gehouden examen voor Expediteur le klasse der PTT slaagden: H. M. Boersen, H. Cevat, S. P. Debets, J. de Heer, J. A. Kaan dorp, J. C. Klugt, B. Poeze, J- N. Prins. Een mooi succes van hun cur susleider de heer C. C. Andriessen Hoofd-Employé der PTT. SICARENHANDEL BROERS heeft' nieuw interieur ALKMAAR. In de sigaren zaak van de Fa. Egb. Broers aan de Mient hoek Fnidsen, zal de voorbijganger, behalve het werk van de schilder, weinig nieuws zien. De klanten en de kopers zullen dezer dagen echter be merken, dat het interieur van de zaak geheel vernieuwd werd. Er is een donkere, eikenhouten be timmering in plaats van de oude gekomen, met laden en rekken, waarop de tabaksartikelen beter uitkomen. Er kwam ook een gro tere toonbank en in de winkel ruimte werd een magazijn-droog- kamer gebouwd, voorzien van een centrale verwarming met een in stallatie, die de warme lucht de winkel in blaast. Met deze ver nieuwing luidt de heer Broers weer een nieuwe periode in het bestaan van de zaak, die van 1882 dateert in. Het is zeker een ver betering te noemen, vooral ook voor de vele speciale merken, zoals Claassen, Carl Upmann en White Ash, om er maar enkele te noemen, waarvan de heer Broers de alleenverkoop heeft, die een zorgvuldige behandeling nodig hebben. S.E.T.-Nieuws ALKMAAR Zondag kwamen er 2 teams in het veld. Was het vorige week voor ons K.N.L.T.B.- team een slechte dag door een 7—1 nederlaag tegen den Helder, nu was het iets beter. Het werd tegen Chandelle uit Amsterdam een gelijk spel 44. Een gebrek aan ervaring in het wedstrijd spelen moet eerst overwonnen zijn. Dan zal het wel gaan. Ons A-team in de N.K.S. begon haar eerste competitiewedstrijd met 'n stevige overwinning op D.E.M. 51. Een van onze dames speelde haar eerste wedstrijd en met suc ces. Zo moet het gaan. Van de jeugd moeten we het hebben. Zondag komen alle drie de teams in het veld. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Hen- dricus z. v. T. de Groot en S. Stoelwinder; Liboria C. L. d. v. P. J. A. Schoenmaker en A. G. M. Tamis; Hubertus M. z. v. A. J. M. Bartman en C. M. Bot. Overleden: Gerard J. Böttger, oud 62 jaar, geh. met J. M. Ver meulen; Maria A. L. van Dartel, oud 26 jaar, Lubbertha Abbring Slesker, oud 74 jaar, wed. K. Tuinzaad. Dolle koe ALKMAAR. Gistermorgen is tijdens de veemarkt een koe dol geworden. Men heeft met ver eende krachten het beest in een veewagen getakeld, waarna het op het slachthuis is afgemaakt. men 't Gloria en Benedictus uit stekend. Het Alkmaarse Chr. Gemengd koor, dir. Pranger koos o.m. het koor Die Himmel erzahlen uit Die Schöpfung van Haydn, uit gevoerd met begeleiding van klein orkest, over het algemeen zeer verdienstelijk. Hierna volgde het Mannenkoor „Orpheus", dir. Joep Schreurs, Het zong voor ons: Merck toch hoe sterek uit Valerius Gedenck- Clanck 1622 en de Negro-Song Steal away, weer voortreffelijk zoals we dat van Orpheus ge wend zijn. De Ned. Herv. Oratoriumver eniging, dir. Corn. Jonker, be sloot op waardige wijze dit feest concert met een a capella werk van Jac. Bonset: Waterlelie. Toen werden door alle aanwezigen staande meegezongen twee cou pletten van het Wilhelmus. Dit vocaal concert kan zeer zeker gerekend worden tot de best geslaagde momenten van de feestdag. Intussen hebben we mogen constateren dat er door de Alk maarse zangverenigingen op se- reieuze wijze de edele zangkunst wordt beoefend. Voor dit con cert bijgewoond door de burge meester dr. Wytema en echtge note, was veel belangstelling al was dan ook net kerkgebouw nog niet geheel gevuld. De bezoekers zullen zeker wel voldaan zijn ge weest. W. SCHREURS VERKEERSONGEVAL OP DE KEN NEMERSTRAATWEG ALKMAAR. Om twee uur gistermiddag is een verkeersonge val gebeurd op de Kennemer- straatweg waarbij een tienjarig kind ernstig letsel bekwam. Over de Heiloërbrug reed een vracht auto in de richting van de Ken- nemerstraatweg en aan de rech terzijde stonden op de rijweg en kele kinderen met fietsen te wachten. Toen de vrachtauto pas seerde viel een tienjarig meisje met haar rijwiel naar links tegen de vrachtwagen aan. Met een vermoedelijke sehedelbasisfrac- tuur moest zij in het Centraal Ziekenhuis worden opgenomen. OP DE VOORAVOND VAN DE BEVRIJDINGSDAG ALKMAAR. Zoals wij reeds eerder meldden, zullen leerlingen van de Rijks-kweekschool, de Rijks-H.B.S. en de Middelbare Meisjesschool te Bergen op de vooravond van de bevrijdingsdag een concert geven in de Grote Kerk. Dit concert, dat een na tionaal karakter heeft, is tevens bedoeld als een waardige afslui ting van de herdenking en daar om zijn de baten dan ook bestemd voor de Stichting '40'45. Ook dit jaar heeft zich weer een comité van aanbeveling ge vormd, waarin talrijke vooraan staande stadgenoten uit alle standen en van alle gezindten zitting hebben. AD BOXEM NAAR MADRID ALKMAAR. Naar wij van de K.N.Z.B. vernemen, zal Ad Boxem niet te Barcelona starten zoals eerst werd bekend gemaakt, doch te Madrid. Tezamen met Ch. Wildevuur van Het IJ te Amsterdam, zal de D.A.W.-er 26 en 27 Mei in de Spaanse hoofdstad starten op uitnodiging van de Spaanse Zwembond, zulks ter gelegenheid van de opening van een nieuw zwemstadion, waar tevens de lan- denontmoeting SpanjeFrankrijk verzwommen zal worden. Alvorens naar het Zuiden te vertrekken, zal Boxem eerst nog starten op de Nationale wedstrij den, die D.A.W. 12 Mei in de Overdekte organiseert ten bate van 't Mr. Bierenbroodspotfonds. Dubbele gasfransporWeiding OUDORP. Vanaf het Kanaal aan de Omval ten Zuiden van de Brug, wordt een dubbele gas buisleiding gelegd. De leiding zal gelegd worden langs de Nieuwe Schermer weg in het rijwielpad aan de zuidzijde en kanaaldijk en vervolgens naar de gasfabriek te Alkmaar. De buizen zijn inwendig 20 cm wijd en worden met een lasapparaat verbonden en van 0.60 M. tot 1.20 M. in de grond gelegd. Het is de bedoeling in het kanaal een zinker te leggen en de leiding dan te doen aan sluiten aan de grote gasbuislei ding, die voor enige jaren reeds in de Noordervaart is gelegd in de richting Hoorn. Het ligt in het voornemen een dergelijke leiding te leggen langs de Westdijk in de richting Akersloot, om de gas- toevoer van de Hoogovens naar het Noorderkwartier tot stand te brengen. Het werk, wat uiteraard een groot karwei is, wordt uitge voerd door het aannemingsbedrijf N.V. „Hanab", gevestigd te Oegst- geest. ORANJE-VIERING BERGEN. Begunstigd door 'n stralende Oranjezon vonden gistermorgen de kinderspelen plaats, waaraan 600 kinderen van alle scholen deelnamen. De kin deren van de le klasse konden hun vaardigheid beproeven op de bijzonder attractieve metalen schildpadden, welke door middel van een vernuftig mechaniek door de kinderen werden voort bewogen en bestuurd. Ook de hoepel kreeg een beurt, doch het was opmerkelijk dat zo weinig kinderen met net vroeger zo ver trouwde speelgoed konden om gaan. Vermakelijk was het was- ophangen van de meisjes, de hin derniswedstrijden van de jongens en het hardlopen met kruiwagens waarop een aangeklede pop werd vervoerd. Het was een lust de stralende ogen van de kleine winnaars te zien, toon zij hun prijzen in ont vangst namen. De spelen ziin een groot succes geworden, dank zij het zeer actieve bestuur en de belangstelling van de ouders. Velen gaven zich als lid van de Oranjevereniging op. Voor een grote belangstelling concerteerde Bergens Harmonie in het avonduur voor de eeuwen oude en romantische ruïnekerk. Eveneens bracht de koorvereni ging „Bergen" enige toepasselijke liederen teri gehore. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond. OOSTELIJKE WIND Veranderlijke bewolking met enkele plaatselijke buien, maar morgen overdag ook pe rioden van zonneschijn. Van nacht slechts hier en daar lichte nachtvorst, morgen overdag weer iets hogere temperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Advertentie uw behanger FINALE 7—11 PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP BILJARTEN ALKMAAR Onder grote belangstelling werd Zondag avond in hotel ,,De Nachtegaal" het tournooi beëindigd. J Lichthart, de nog jonge spie- Ier, wist ongeslagen kampioen te worden met een tournooi-moyen. ne van 12.02 zodat deze speler promoveert naar de cadre klasse, een groot succes. De uitslagen van de gespeelde wedstrijden van Zaterdag luiden: C. Boendermaker 225 25 44 9.00 B. Wijkhuizen 186 25 31 7.44 J. Kramer P. Schouten 225 24 60 9.37 136 24 32 5.66 W. Watertor 225 34 26 6.61 C. Boendermaker 198 34 30 5.82 J. Lichthart J. Burger B. Wijkhuizen W. Watertor J. Burger P. Schouten B. Wijkhuizen J. Kramer J. Lichthart P. Schouten 225 26 68 8.65 220 26 43 8.46 225 27 46 8.33 209 27 32 7.74 225 20 50 11.25 224 20 40 11.20 225 19 32 11.84 118 19 22 6.21 225 20 66 11.25 206 20 46 10.30 De uitslagen van Zondag: G. Lenting 225 18 40 12.50 P. Schouten 121 18 19 6.72 W. Watertor J. Burger 225 34 27 6.61 198 34 23 5.82 J. Kramer 225 18 46 12.50 G. Boendermaker 222 18 68 12.23 J. Lichthart 225 13 46 17.30 G. Lenting 149 13 31 11.46 Na afloop van deze partijen werd de kampioen door de voor zitter van het district, de heer D. te Bos, gehuldigd, waarna de ■heer P. Rolie de talloze prijzen overhandigde. Men bleef nadien nog geruime tijd gezellig bijeen. Eindstand: J. Lichthart 1575 131 72 12.02 14 J. Kramer 1451 137 100 10.59 10 G. Lenting 1383 133 62 10.39 10 J. Burger 1375 152 75 9.04 6 P. Schouten 1362 180 46 7.56 6 Wijkhuizen 1143 157 44 7.28 4 Watertor 1196 186 32 6.43 4 Boenderm. 1266 170 68 7.44 2 N.V. Noorder Bank ALKMAAR. In de op 27 April j.l. gehouden jaarlijkse ver gadering van Aandeelhouders werden de Balans en Verlies- en Winstrekening over het boekjaar 1950 goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 5 pet. In de vacature van de heer J. Valkering Tzn., werd tot com missaris gekozen de heer T. A. Valkering te Limmen. Geslaagd ALKMAAR. Te Delft slaagde voor het candidaatsexamen voor scheikundig ingenieur F. Beek, te Alkmaar. Wie is de eigenaar? ST. PANCRAS. Dezer dagen is aan komen vliegen een donker blauwe postduif, met ring „Hol land 49, nr. 1105539". Inlichtingen zijn te bekomen ten gemeente huize. Slachtveemarkt ALKMAAR, 30 April. 2 paar den; 51 koeien f 5001080; 1ste kwal. per kg f 2.602.80, overige soorten f 2.402.60; 260 nuchtere kalveren f 3080; 275 varkens: spekvarkens en vleesvarkens per kg f 1.801.88; lichte varkens per kg f 1.701.80 en zeugen per kg f 1.70—1.76. Niettegenstaande de werkelijk geringe aanvoer van koeien de voorjaarsmarkt in Hoorn is hier aan niet vreemd was de han del stug Houden we verder nog rekening met de sterk verlaagde huidenprijzen, dan komt er ook nog bij, dat de noteringen weer zijn gestegen. De koeien zijn niet anders dan duur te noemen. Ook de nuchtere kalveren, die betrekkelijk stug verhandeld wer den, waren duurder. Voor de worstkalveren komt de prijs uit gebeend op f 2.10 6 f 2.20; voor de zwaardere dieren op f 2.20 a f 2.40 per kg. Bij minaere aanvoer en hogere noteringen, een matige handel in de varkens. De aanvoer was fei telijk even te gering, zodat een betere handel verwacht werd. Men was echter enigszins terug houdend door de hoge prijzen, die hierboven gegeven zijn met korting op 't levende gewicht. De handel in de zeugen was zeer stug. Een klein aantal spekvar kens ging boven de hoogste no tering uit. (Van on: Er zijn redenen te ov< de Benelux. Een onla niet tot optimistisch kwestie stelt anderm De aangelegenheid d< ding is opnieuw i punt is naar uitdi Maart 1949 te Lux Benelux-vraagstuk, al oplossing na. De bei berghe-van Couwelae in België, vooral om wordt, doch die ook De rechtmatige bela Rotterdam spelen da grote rol, maar ook a derlandse belangen zi. geding. Waterstaatkund bouw- en verkeersprol Brabant b.v. wachten al tallen jaren, tot grote s dat gewest, op een opli de kwestie der Scheld binding. De onlangs ir bepleite kanaalverbinc werpen-Rijn door Be Nederlands Limburg I ons noch voor Rotter voor andere, even ri Nederlandse belangen, eigende. Als de Nederla ring zou kunnen beslui' in beginsel wil medew een betere Schelde-F ding, zal dat de Benei twijfel zeer kunnen b ook-' al is de „kanali zelf" dan geen Ben Zulk een beginselbeslui nog open, hoe zo'n bi binding tot stand m« gebracht, waar en w: wie dat moet betalen. Standpun Het standpunt, dat bij de debatten ovre ringsverklaring in deze zaak heeft ingenomen, Tweede als Eerste Ka ons redelijk en flink, t ook van een ruime vis Wie oren heeft om te I er uit verstaan, dat onz de ernstige wil heeft o zaak ook te letten op i wensen van onze Zu Voor een oplossing in geest lijkt dat een noc voorwaarde. Daarom zo te lande niet begrepei als er meer terughouder komen in het tot stan< van Benelux, naarmate wezenlijking naderbij komen. Ook wij begr: men niet ineens een economisiche Unie ka Volledige vrijheid van en goederenverkeer en baarheid van guldens zijn doeleinden, die s! léidelijk bereikt kunne: wil men tenminste j wrichting teweeg brenj aan het spoedig sluiter echt Unieverdrag staa geleidelijkheid niet in Landbouwpo moeilijkheid Daarbij moet men i moeilijkheden onder he! De snijbloemen-kwestie dermaal, dat de landboi der drie landen zo'n m is, evenals de niet in zijnde Nederlandse bi lans. Het is onze vast dat beide bezwaren san en samen tot een oplos nen worden gebracht, nu in werking zijnde is de Belgische uitvoer derland, zéér ten voo: België, enorm toegenoi doet niet aan de waarh integendeel, men r een geenszins algemeer waarheid als men het geheel genomen is Unie voor België en L voordeliger geweest dan derland. België heeft 1 meer ingevoerd, dan w gië, maar door de grote van onze Zuiderburen derland onder de vóór-1 natuurlijk onze schuld gië, of anders gezegd: tekort op onze betal vergroot. Het meest voo liggende middel daar Nederland in staat te sti naar België uit te vc grotere Nederlandse es onze zuidergrenzen z land- en tuinbouw- en producten moeten Daartegen nu heeft me gische agrarische krin bezwaar. Echter een U: drie, die alleen voordel: voor twee, is geen Uni men. ■Wil - -■ De eerste definitieve (pastoor Koopmans),

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2