De Benelux is een machtsfactor Prins Bernhard sprak met Abe Lenstra Ballon viel in zee Straal - passagiersvliegtuig op zoek naar slecht weer Nederland kan trots zijn op Hr. Ms. „Evertsen" Landbouwproblemen scheppen nog grote moeilijkheden Vraagt B. BEHANGSELS ithart kampioen Het probleem der ijsafzetting Eerst bevriezen - dan ontdooien Naar wij vernemen. 't Gooi sloeg Heerenveen met 3-0 Oost-zone viert ook bevrijdingsdag... Vice-admiraal Turner Joy dankt Bevan zal Labour blijven steunen Aanvaring aan Zweedse Zuidkust Brand op Grote Markt te Haarlem DINSDAG 1 MEI 1951 PAGINA 3 'EERSVERWACHTING (edeeld door het K.N.M.I. Bilt, geldig van Dinsdag- tot Woensdagavond. ELIJKE WIND Kinderlijke bewolking met kele plaatselijke buien, lar morgen overdag ook pe- den van zonneschijn. Van- cht slechts hier en daar hte nachtvorst, morgen erdag weer iets hogere nperaturen dan vandaag, rakke tot matige Oostelijke nd. (Advertentie) uw behanger LLE 7—11 PERSOONLIJK 'IOENSCHAP BILJARTEN 'MAAR Onder grote Sstelling werd Zondag- in hotel „De Nachtegaal" mrnooi beëindigd, ichthart, de nog jonge spe- ist ongeslagen kampioen te n met een tournooi-moyen. n 12.02 zodat deze speler veert naar de cadre klasse, root succes. uitslagen van de gespeelde rijden van Zaterdag luiden: endermaker 225 25 44 9.00 jkhuizen 186 25 31 7.44 amer ïouten atertor :ndermaker rrthart •ger ikhuizen atertor ■ger ïouten ikhuizen imer hthart ïouten 225 24 60 9.37 136 24 32 5.66 225 34 26 6.61 198 34 30 5.82 225 26 68 8.65 220 26 43 8.46 225 27 46 8.33 209 27 32 7.74 225 20 50 11.25 224 20 40 11.20 225 19 32 11.84 118 19 22 6.21 225 20 66 11.25 206 20 46 10.30 uitslagen van Zondag: a ting 225 18 40 12.50 ïouten 121 18 19 6.72 atertor •ger 225 34 27 198 34 23 6.61 5.82 imer 225 18 46 12.50 endermaker 222 18 68 12.23 hthart 225 13 46 17.30 iting 149 13 31 11.46 afloop van deze partijen de kampioen door de voor van het district, de heer D. 5, gehuldigd, waarna de D. Rolie de talloze prijzen indigde. bleef nadien nog geruime azellig bijeen. [stand: ithart 1575 131 72 12.02 14 amer 1451 137 100 10.59 10 ating 1383 133 62 10.39 10 'ger 1375 152 75 9.04 6 outen 1362 180 46 7.56 6 iizen 1143 157 44 7.28 4 tor 1196 186 32 6.43 4 erm. 1266 170 68 7.44 2 4.V. Noorder Bank [MAAR. In de op 27 i.l. gehouden jaarlijkse ver- ag van Aandeelhouders a de Balans en Verlies- en ekening over het boekjaar aedgekeurd en het dividend ateld op 5 pet. e vacature van de heer J. ing Tzn., werd tot com- is gekozen de heer T. A. ing te Liimmen. Geslaagd [MAAR. Te Delft slaagde iet candidaatsexamen voor indig ingenieur F. Beek, maar. Vie is de eigenaar? PANCRAS- Dezer dagen komen vliegen een donker- i postduif, met ring „Hol- 5, nr. 1105539". Inlichtingen e bekomen ten gemeente- Slachtveemarkt MAAR, 30 April. 2 paar- 1 koeien f 5001080; 1ste aer kg f 2.602.80, overige i f 2.402.60; 260 nuchtere ?n f 3080; 275 varkens: rkens en vleesvarkens per ..801.88; lichte varkens f 1.701.80 en zeugen per .70—1.76. egenstaande de werkelijk aanvoer van koeien de irsmarkt in Hoorn is hier- ït vreemd was de han- g Houden we verder nog ïg met de sterk verlaagde prijzen, dan komt er ook dat de noteringen weer stegen. De koeien zijn niet dan duur te noemen, de nuchtere kalveren, die telijic stug verhandeld wer- 'aren duurder. Voor de alveren komt de prijs uit- d op f 2.10 a f 2.20; voor de ere dieren op f 2.20 a f 2.40 linaere aanvoer en hogere gen, een matige handel in <ens. De aanvoer was fei- iven te gering, zodat een handel verwacht werd. as echter enigszins terug- d uour de hoge prijzen, rboven gegeven zijn met op 't levende gewicht. De in de zeugen was zeer '.en klein aantal spekvar- ng u&veri de hoogste no rit. (Van onze diplomatieke medewerker) Er zijn redenen te over om ons weer eens bezig te houden met de Benelux. Een onlangs te Rotterdam gehouden congres kon niet tot optimistische bevindingen komen. De snijbloemen- kwestie stelt andermaal het landbouwvraagstuk aan de orde. De aangelegenheid der waterwegen de Schelde-Rijnverbin- ding is opnieuw in de belangstelling gekomen. Dit laatste punt is naar uitdrukkelijk tussen de drie mogendheden in Maart 1949 te Luxemburg werd overeengekomen geen Benelux-vraagstuk, al streven partijen in Benelux-geest een oplossing na. De besprekingen tussen de commissies Steen- berghe-van Couwelaert openen wegen tot zo'n oplossing, die in België, vooral om psychologische redenen, vurig begeerd wordt, doch die ook voor Nederland aanvaardbaar moet zijn. De rechtmatige belangen van Rotterdam spelen daarbij een grote rol, maar ook andere Ne derlandse belangen zijn in het geding. Waterstaatkundige, land bouw- en verkeersproblemen in Brabant b.v. wachten al vele tien tallen jaren, tot grote schade van dat gewest, op een oplossing van de kwestie der Schelde-Rijnver- binding. De onlangs in Limburg bepleite kanaalverbinding Ant- werpen-Rijn door Belgisch en Nederlands Limburg heen, lijkt ons noch voor Rotterdam noch voor andere, even rechtmatige Nederlandse belangen, de ge- eigende. Als de Nederlandse rege ring zou kunnen besluiten dat zij in beginsel wil medewerken tot een betere Schelde-Rijnverbin- ding, zal dat de Benelux zonder twijfel zeer kunnen bevorderen, ook' al is de „kanalenkwestie- zelf' dan geen Benelux-punt. Zulk een beginselbesluit laat dan nog open, hoe zo'n betere ver binding tot stand moet worden gebracht, waar en wanneer en wie dat moet betalen. Standpunt regering Het standpunt, dat dr. Drees bij de debatten ovre de rege ringsverklaring in deze kanalen- zaak heeft ingenomen, zowel in Tweede als Eerste Kamer, lijkt ons redelijk en flink, terwijl het ook van een ruime visie getuigt Wie oren heeft om te horen kan er uit verstaan, dat onze regering de ernstige wil heeft om in deze zaak ook te letten op rechten en wensen van onze Zuiderburen. Voor een oplossing in „Benelux"- geest lijkt dat een noodzakelijke voorwaarde. Daarom zou het hier te lande niet begrepen worden, ais er meer terughoudendheid zou komen in het tot stand brengen van Benelux, naarmate haar ver wezenlijking naderbij schijnt te komen. Ook wij begrijpen, dat men niet ineens een volledige economisiche Unie kan maken. Volledige vrijheid van alle geld en goederenverkeer en omwissel- baarheid van guldens en francs zijn doeleinden, die slechts ge leidelijk bereikt kunnen worden, wil men tenminste geen ont wrichting teweeg brengen. Maar aan het spoedig sluiten van een echt Unieverdrag staat o.i. die geleidelijkheid niet in de weg. Landbouwpolitiek een moeilijkheid Daarbij moet men eerlijk de moeilijkheden onder het oog zien. De snijbloemen-kwestie leert an dermaal, dat de landbouwpolitiek der drie landen zo'n moeilijkheid is, evenals de niet in evenwicht zijnde Nederlandse betalingsba lans. Het is onze vaste mening, dat beide bezwaren samenhangen en samen tot een oplossing kun nen worden gebracht. Onder de nu in werking zijnde vóór-Unie. is de Belgische uitvoer naar Ne derland, zéér ten voordele van België, enorm toegenomen. Men doet niet aan de waarheid tekort integendeel, men verkondigt een geenszins algemeen bekende waarheid als men zegt: over het geheel genomen is de vóór- Unie voor België en Luxemburg voordeliger geweest dan voor Ne derland. België heeft hier altijd meer ingevoerd, dan wij in Bel gië, maar door de grotere uitvoer van onze Zuiderburen naar Ne derland onder de vóór-Unie steeg natuurlijk onze schuld aan Bel gië, of anders gezegd: werd het tekort op onze betalingsbalans vergroot. Het meest voor de hand liggende middel daartegen is: Nederland in staat te stellen meer naar België nit te voeren. Die grotere Nederlandse export over onze zuidergrenzen zal echter land- en tuinbouw- en veeteelt- producten moeten betreffen. Daartegen nu heeft men in Bel gische agrarische kringen juist bezwaar. Echter een Unie tussen drie, die alleen voordelig zal zijn voor twee, is geen Unie te noe men. Subsidiepolitiek ingekort Men verweet Nederland, dat het zijn landbouw zo zwaar subsi dieerde en dat daarom de Bel gische agrariërs niet tegen hun Nederlandse beroepsgenoten op konden. Aan den lijve ondervin den thans alle Nederlanders, hoe de regering die subsidiepolitiek drastisch inkrimpt. Zij doet dat juist om te bezuinigen en daar door de financiële positie van ons land weer te verbeteren. Daarom lijkt er zeker nu temeer reden te zijn, van België te verwachten, dat ook zij een grotere uitvoer van Nederland zal gaan toelaten, dan wel binnen en niet bui ten het Unieverband op andere wijze dit geldelijke probleem zal helpen oplossen. Daartoe zijn zeker mogelijkheden. Zo zou een deel der Belgische vorderingen op Nederland wegens geleverde goederen besteed kunnen worden voor beleggingen in ons land. Ons dunkt dat men zijn geld slechter zou kunnen besteden, dan door het te beleggèn in het werkzame, ordelievende, vindingrijke en er varen, degelijke, zuinige en wei- georganiseerde Nederlandse be drijfsleven, zelfs al is de rente standaard hier nog wat lager dan in België. Machtsfactor Maar wij geloven ook, dat men met de Benelux niet lang meer moet dralen. Buiten onze drie landen bestaan er machten, die de Benelux niet gaarne zouden zien, juist omdat zij haar gezamen lijke kracht duchten. Die geza menlijke kracht, politiek zowel als economisch, is echter voor deze drie zo kleine landen een levensbelang om zich op de duur te kunnen staande houden in het harde spel der machtspolitiek. Als deze deugdelijk voorbereide poging der kleine drie zou mis lukken, als het Benelux-scheepje stranden zou in het gezicht der haven, dan zou dat een ernstige slag betekenen voor het streven naar grotere economische een heid in Europa. Dat streven is niet uit idealisme maar uit nood zaak geboren. Een mislukking van Benelux, zou noodzakelijk zijn weerslag hebben op het werk van Straatsburg, .van de O.N.E.C., van de Europese betalingsunie en zelfs op het Schumanplan. Want dit plan is niet een voltooiing maar een begin het begin van groter economische eenheid in Europa. Een kolen- en staalunie kan echter op de duur niet blij ven bestaan ,als zij niet uitloopt op de economische unie van rui mer omvang, naar juist datgene dus, wat tussen de drie lage lan den de Benelux beoogt. Tegen dat doel bezien, naar die noodzaak beoordeeld, naar dat belang af gemeten, moeten de offers, die ook Benelux over en weer vergt, slechts worden beschouwd als van ondergeschikte betekenis. Tot op de dag van heden is ijsafzetting op Vleugels en staart vlakken een van de belangrijke problemen geweest waarmee men in de vliegerij te maken heeft. Verschillende uitvindingen zijn in de loop der jaren beproefd. Deze varieerden van rubbervoor- kanten van vleugels en staart, die opgepompt konden worden, waar door het ijs afbrokkelde, tot inge nieuze verwarmingsinstallaties, die diezelfde voorkanten op een zodanige temperatuur hielden, dat bevriezing niet of moeilijk mogelijk was. Het straalvliegtuig heeft dit probleem, waarvoor men schijn baar nog altijd niet de ideale op lossing gevonden heeft weer eens actueel gemaakt. Een nieuw sys teem is tot ontwikkeling gebracht waarvan het principe zodanig is, dat men er naar schatting 75—90 energie mee bespaart, in vergelij king tot de gebruikelijke ver- warmings-apparaturen. De installatie is, na grondige laboratoriumproeven, gemonteerd in de Avro-Canada jetliner een straalpassagiersvliegtuig, dat plaats biedt aan 4060 luchtrei zigers. In de komende weken zul len de vliegers van deze straal- machine op zoek gaan naar die gebieden waar de weersomstan digheden bijzonder slecht zijn. Als het maar vriest, hagelt of sneeuwt en als er maar een harde wind staat, dan pas zal men tevreden Dr. Hirschfeld op weg naar Nederland Naar wij vernemen wordt dr. H. M. Hirschfeld, regeringscom missaris voor het algemeen her stel programma, die na een ern stige ziekte een zeereis naar Ca- lifornië maakte, op Maandag 14 Mei met de „Noordam" van de Holland-Amerikalijn in Nederland terugverwacht. Dr. Hirschfeld maakt het thans zeer goed. Hij hoopt direct na zijn aankomst zijn werkzaamheden te hervat ten. kunnen zijn en zal de ijsbestrij- dingsapparatüur in de voorkanten van vleugels en staart van de Jetliner, die het Amerikaanse snelheidsrecord voor passagiers vliegtuigen op meer dan 750 km- per uur houdt, kunnen tonen of het aan de gestelde eisen voldoet. In beginsel komt de werking van dit apparaat hierop neer, dat zich eerst een laag ijs kan afzet ten. Pas daarna komt de verwar mingsinstallatie in werking en ontdooit een dunne film van dit ijs, waardoor het geheel van de vleugel afvalt. Het nieuwe systeem is ontwik keld in samenwerking met de Canadian National Research Council. De dochter van de grote Engelse staatsman Winston Churchill heeft dezer dagen in het Sorosco Theater in New York haar Amerikaans debuut gemaakt. Sarah Churchill in haar rol van zelfstandig Ame rikaans meisje in een comedie van John Cecil Holm, „Ra- mercy Ghost". zijn de zes Indonesische jour nalisten, die op uitnodiging van de Nederlandse Journalistenfede ratie een half jaar in ons land zullen verblijven, gisteren met de „Cheshire" uit Indonesië ver trokken; is de Nederlandse edelsmid, Rudolph Brom, die in 1949 naar de V.S. vertrok, benoemd tot pre sident van het verbond van am bachtskunstenaars voor de negen centrale staten van Noord-Ame- rika; zullen 400 leerlingen van Bel gische middelbare scholen op 8 en 10 Mei een bezoek brengen aan de bollenvelden, de „Keuken hof" en een tocht maken door de Rotterdamse havens; heeft de chef d'équipage van de onderzeedienst, opperschipper F. J. Maes, gistermorgen in Rot terdam afscheid genomen, we gens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd; heeft de Miinraad de voorstel len aanvaard van het dagelijks bestuur tot verwerking van de loonbijslagen van 1 Sept. 1950 en van 19 Maart 1951; komen Woensdag de voorzitters van de Benelux-commissies hij een in Breda om de thans „han gende problemen" onder de loupe te nemen; zullen de oud-militairen van II depót infanterie hun jaarlijkse herdenking van de in de Mei dagen van 1940 gesneuvelden houden op 12 Mei, 's middags om 3 uur bü het monument van de „Haagsche Schouw" in de resi dentie. (Van onze correspondent) Op het terrein van de 4de klasser SEC te Soestdiik heeft 't kampioensteam van Heerenveen gistermiddag een wedstriid ge speeld tegen 't Gooi en verloren met 30. Des morgens werden de Hee- renveners met hun dames in Soest ontvangen door het organi serend comité, waarna werd deel genomen aan het défilé ter ge legenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin. Hierbij wer den de heren F. A. Feleus, J. Ruiter en A. J. Post resp. voor zitter, secretaris en penningmees ter van de voetbalver. Heerenveen aan het Koninklijk Paar voorge steld. Voor rust verkreeg 't Gooi reeds een vrij veilige voorsprong door doelpunten van rechtsbuiten De eerste definitieve kerk in de Noord-Oost polder, die van de parochie Kraggenburg (pastoor Koopmans), werd Zondag gewijd door Mgr. Th. Huurdeman, Vicaris-Generaal van het Aartsbisdoin. de Boer en linksbinnen Schaap. In de eerste drie kwartier was Heerenveen ontegenzeglijk zwakker, maar na de rust ontlie pen beide ploegn elkander maar weinig. De aanvallen van 't Gooi waren talrijker. Verschillende malen wisten de Friezen gevaarlijke situaties voor het Gooise heilig dom te scheppen, maar het beslis sende schot bleef uit. Negen mi nuten voor het einde wist mid- voor Pont de score op 03 te brengen. Met deze stand kwam ook het einde. Z.K.H. Prins Bernhard woonde de 2e helft van de wedstriid hii reikte aan 't slot aan 't Gooi de door H.M. de Koningin uitge loofde beker uit. De beide teams werden daarbii de Prins voorgesteld, die zich geruime tijd onderhield met de Friese aan voerder en met Abe Lenstra. De opbrengst van deze wed strijd kwam ten goede aan het Koningin Wilhelmina Fonds. (KNP) Volgens het Oost-Duit se propagandaministerie hebben de arbeiders in de „Duitse De mocratische Republiek" de wens geuit, op Zondag 6 Mei a-s. en de voorafgaande Zaterdag, die als „bevrijdingsdag" der „DDR" van het nazi-juk geldt, als or> gewone werkdagen te mogen werken. De ze wens zon de arbeiders ziin in gegeven door de overweging, dat de komende viering van de 1 Mei dag een belasting van het Oost- Duitse productieprogramma voor stelt._ dat op de voorgestelde wij ze dT,ent te worden gecompen seerd. Het pronagandaministerie van Gerhardt Eisler voegt h'ieraan toe dat blijkens de officiële statistie ken over de laatste vier maan den in de „DDR" geen behoefte bestaat aan een dergeliike extra werkprestatie; maar dat van het edelmoedige aanbod der arbêiders wel zou worden gebruikgemaakt in de sleutelbedriiven, teneinde de raming van het vijf jaren-plan niet in gevaar te bréngen. Op deze handige manier weten de communistische machthebbers de arbeiders bepaalde sociale gunsten langs een omweg weer te ontnemen en de mensen daarbii nog te suggereren, dat zij zelf daarom vragen. TOKIO 30 April (AFP) Bij het vertrek van de Nederlandse onderzeebootjager „Evertsen" die zoals gemeld thans onderweg is naar Nederland, heeft vice-admi- raal Turner Joy, bevelhebber der vlootstriidkrachten in het Verre Oost,en, in een persoonlijk af scheidswoord aan officieren en bemanning z'n dank uitgesproken voor „hun onvermoeid en onzelf zuchtig dienstbetoon" en hun 'n snelle thuisreis toegewenst. Het hoofdkwartier van de vloot der verbonden strijdkrachten te Tokio heeft een brief van de Engelse vice-admiraal Sir Willi am Andrewes, bevelhebber van de geallieerde schepen voor bege leidingsdiensten in de Koreaanse wateren, aan vice-admiraal Tur ner Joy gepubliceerd, waarin hij verklaart, dat Nederland „werke lijk trots" kan zijn op de „Evert sen." „De Evertsen heeft voort durend goede en snelle diensten PATER L. PAULUSSEN S.J. SPREEKT VOOR RADIO VATICANA Op de Were ld - Congregatiedag dit jaar 13 Mei. eerste Pink sterdag zal Radio Vaticana de radiotoespraak uitzenden van de directeur van het wereldsecre tariaat der Maria-Congregaties, de Nederlander pater Louis Pau- lnssen S.J. De rede zal worden uitgezon den van 18.45 tot 20.45 in de vol gende talen; Arabisch, Chinees, Duits, Engels, Estisch, Frans, Hongaars, Italiaans, Kroatisch, Litaus, Lettisch, Nederlands, Oekrains, Pools, Portugees, Roe meens, Sloveens. Slowaaks, Spaar.s en Tsjechisch. Zuid- Amerika komt op een aparte dag 10 Mei aan de beurt. De Nederlandse uitzending is Zondag 13 Mei om 20 uur. De golflengte is: 50.26, 31.10 en 196. PATER L. BUYS S.J. PROF. AAN GREGORIANA Leerstoel voor Missierecht ROME, 30 April. Naar het K.N.P. verneemt, is pater dr. L. Buys S.J. benoemd tot professor aan de Pauselijke universiteit Gregoriana te Rome. Pater Buys zal daar de leerstoel bezetten voor het missierecht. Hij zal in de komende maand uit Djakarta vertrekken, waar hij nu werk zaam is aan de Theresiakerk Sundaweg en tevens de func tie bekleedt van rechtskundig adviseur van de apostolisch-vica- ris van Djakarta, mgr. P. J. Wil- lekens. VOGELER UIT WENEN VERTROKKEN WENEN 30 April (Reuter) Maandag is Vogeler in een vlieg tuig van de Panamerican Airways uit W,enen vertrokken. Vogeler vertrok met het gewone lijntoe- stel van kwart over drie. Hij werd vergezeld door zijn echtgenote, zijn twee zoons, zijn schoonzuster en een functionaris van de „Internationale Telegraph and Telephone Corporation." Men had gepoogd zijn vertrek volkomen geheim te .houden door de verslaggevers te zeggen, dat hij pas Woensdag of Donderdag zou vertrekken. Vogeler vertrekt naar de V.S. Indonesisch parlementsbezoek aan Lagerhuis DJAKARTA, 1 Mei (Aneta). Het Engelse Lagerhuis heeft het Indonesische parlement een uit nodiging doen toekomen voor 't zenden van een missie uit het parlement. Deze uitnodiging is aanvaard en eind Mei zal de mis sie naar Londen vertrekken. UITVINDERS EXPOSEREN PARIJS. In Parijs is het 42ste Concours Lepine geopend, dat op de Quai d'Orsay, tussen de bruggen van Alma en de In valides, tot 14 Mei zal gehouden worden. Dit jaar belooft het niet minder dan 638 nieuwe uitvin dingen, waaronder 17 van één en dezelfde uitvinder. Onder de uitvindingen zijn te noemen: een fiets met straalaan drijving, een apparaat om zelf zijn haar te knippen, klompen met individuele Meta-verwarming, 'n veiligheids-sigarettenpijpje en voor kampeerder, 'n instrument om door het opvangen van zonne stralen, eten te koken. Onder de „hogere" technische uitvindingen zijn verschillende systemen om de energie van de zee te gebruiken. Een andere uitvinding zou de mogelijkheid scheppen de bemanningen van onderzeeërs in veiligheid te bren gen, waarbij ter demonstratie een miniatuur-onderzeebot in de Sei ne zal varen. Alle uitvindingen hebben een uitsluitend vredelievend karakter en de enige die „oorlogszuchtige" neigingen heeft is een vulpen voorzien van een alarmsignaal om een mogelijke aanvaller schrik aan te jagen. MILBURN AANVALSLEIDER IN ENGELSE PLOEG Het Engelse elftal, dat op 9 Mei in het Wembley Stadion in het kader van het Festival of Britain tegen Argentinië speelt, is als volgt samengesteld: doel: Williams (Wolverhamp ton Wanderers), achter: Ramsey (Tottenham Hotspur) en Eckers- ley (Blackburn Rovers), midden: Wright (Wolverhampton Wande rers), Taylor (Fulham) en Cock- burn (Manchester United), voor: Matthews (Blackpool), Morten- sen (Blackpool), Jack Milburn (Newcastle United) Hassall (Huddersfield Town) en Finney (Preston North End). Reserves: Nicholson (Tottenham Hutspur) en Pearson (Manches ter United). Paardenmarkt Utrecht Luxe paarden 9001150; werk paarden 7001000, oude paarden 500800, paarden boven 3 jaar 700900; paarden beneden 3 jaar 550750, veulens 350550, hitten 400700. Aanvoer 452 paarden. Handel redelijk. bewezen. Hoewel het schip vaak saaie routine-patrouille vaarten en begeleidingsdiensten heeft moeten verrichten, is het schip altijd paraat en ter plaatse ge weest, wanneer het nodig was. Kortgeleden, tijdens operaties aan de Oostkust, was zijn taak opwindender. Alles wat nodig was werd zonder omslag verricht. Onder zijn huidige bevelvoerende officier, luitenant ter Zee der le klasse D. J. van Doorninck, is 't een eerste klasse oorlogsschip, waar goede discipline heerst en waarop Nederland trots kan zijn" aldus deze brief. LONDEN, 30 April (Reuter). Op een bijeenkomst van mijn werkers in Ebbw Vale (Wales) heeft de vroegere Labour-minis ter Bevan verklaard, dat, wat de conservatieven ook zullen zeggen, hij niet tegen de regering zal stemmen. Gevraagd naar de juiste betekenis van deze verklaring zei hij: „Ik zal voor de regering stemmen steeds wanneer het nodig is de regering voor een nederlaag te behoeden". 4 LIJKEN GEVONDEN Volgens een bericht van Radio Gotenborg is het Zweedse schip „Penny" tussen de Zweedse zuid kust en het eiland Bornholm in aanvaring gekomen met 't Finse schip „Virgo". Er hing een dichte mist. De „Virgo" heeft drie opva renden van de „Penny" opgepikt. De overigen zijn overboord ge sprongen. De „Virgoheeft de „Penny" op sleeptouw genomen naar Ystad. De lijken van vier anderen zijn door een nog onbekend schip gevondeh. Het achtste lid van de bemanning is nog niet gevonden. KRAAM VATTE VLAM Tijdens het bal-champêtre op de Grote Markt te Haarlem ont stond vanavond omstreeks negen uur tussen het publiek grote consternatie doordat een op het marktplein opgestelde patates- frites-kraam in brand vloog. Het linnen bouwsel brandde plotse ling als een fakkel en de exploi tant en zijn vrouw, die beiden bezig waren met bakken, ge raakten in brand. Zij werden ernstig aan armen en benen ver wond en naar een ziekenhuis vervoerd, nadat omstanders er in geslaagd waren de vlammen te doven. De exploitant had nog de tegenwoordigheid van geest een leren tas met het ontvangen geld uit de tent te gooien toen de brand uitbrak. Dit baatte hem echter niet, want iemand uit het publiek maakte zich van de tas meester en wist met het geld te ontkomen. VERKIEZINGEN IN DE RIJN-PALTS Verwacht wordt, dat de nieuwe Landdag als volgt zal worden samengesteld: Christelijk-democraten 43 zetels Sociaal-democraten 38 zetels Vrije democraten 19 zetels Communisten 0 zetels De zetelverdeling in de Land dag was in 1949 als volgt: Christen-democraten 48 zetels Sociaal-democraten 34 zetels Vrije democraten 11 zetels Communisten 8 zetels PARLEMENTAIRE ENQUETE-COMMISSIE Binnenkort deel 5 Van onze parlementaire redacteur) Zaterdag 26 Mei zal deel 5 ver schijnen van het verslag van de parlementaire enquete commissie inzake het regeringsbeleid 1940 1945. Het verslag handelt over de ministers en kabinetscrisis, over de voorbereiding van de terug keer, de verhouding tot de Staten Generaal en militaire gezag en de werkzaamheden van de ver trouwensmannen. Ter gelegenheid van het Festival of Britain heeft de Engelse filmindustrie een film vervaardigd, welke de toeschouwer terugvoert naar het einde van de vorige eeuw ten tijde, dat de in Bristol geboren Engelse uitvinder William Friese- Greene de filmcamera uitvond. Deze Festival-film is ge baseerd op het leven van Friese-Greene en is opgenomen in de omstreken van Bristol. Een scène uit deze film, „The Magic Box" genaamd: William Friese-Greene, vertolkt door Robert Donat, tracht de auto op gang te krijgen, waarmee hij op de huwelijksreis gaat met zijn tweede vrouw. (Vervolg van pag. 1 Mevrouw Boesman, was vrij spoedig van de doorgestane schrik hersteld. De heer Godfried Bomans is er minder goedafgekomen. Di rect nadat de ballon in zee was gevallen heeft hij getracht zwem mende de kust te bereiken. Hij slaagde er echter niet in door de branding te komen en werd door de kou bevangen. De 15 redders, van wie het merendeel lid is van de Zandvoortse Reddingbrigade brachten hem aan land. Eén van de redders was de Zandvoortse consumptietenthouder Jaap Kraa- yenoord, wiens 33ste redding dit was. De heer Bomans is naar zijn woning in Haarlem gebracht. Geen brand aan boord Er is geen snrake geweest van brand aan boord. De ballon dreef in de richting van de watertoren te Zandvoort en om er overheen te komen moesten de ballonvaar- ders ballast uitwemen. On dat ogenblik werd de ballon door een rukwind gegrenen en naar zee gedreven. Toen was het niet meer mogeliik een landing on het strand uit te voeren. Leden van de plaatselijke com missie van de Koninklijke Noord en Zuidhollandse Reddingmaat schappij, die de ballon in de richting van de zee zagen afdrij ven, alarmeerden onmiddellijk de bemanning van de motorstrand- reddingboot „CAA Dudok de Witt", en een kwartier later was de boot reeds ter plaatse, het op zee drijvende touwwerk van het ballonnet geraakte in de schroef verward en enkele redders moes ten zich in het ijskoude water begeven om de schroef vrij te maken. De reddingboot is bij het bergeri op een onder water staan de betonnen paal gestoten, waar door verschillende deuken in de bodem werden veroorzaakt. De wethouder van Bloemen- daal, de heer A. van Geluk, die oorspronkelijk de tocht zou mee maken, maar wiens gewicht het opstijgen van de ballon onmoge lijk maakte, mag van geluk spre ken. Deskundigen waren van mening dat gezien de af-landings wind. het ondernemen van deze tocht niet verantwoord is geweest. Een kalenderblad valt1 1 MEI: Philippus en Jacobus Tweede biddag v. h. gewas In alle steden en dorpen in Holland en Friesland dacht men vroeger op deze dag met eerbied aan de stad Alk maar, die door God bevoor recht was met het wonder van het H. Bloed. Men be greep, dat God door dit mi rakel het geloof had willen versterken, de gelovigen jvilden maken tot getuigen van Zijn Naam naar het voorbeeld van de apostelen Philippus en Jacobus,die de Kerk op de eerste Mei her denkt. Ofschoon in de tijd van de hervorming door de kracht van dit wonder enige Franciscanen in Enkhuizen hun getuigenis voor het Bloed van Christus met hun leven betaalden, is in deze tijd het verlangen om te getuigen naar aanleiding van dit ge heim vrijwel geheel verdwe nen. Waarom kan er ook nu niet een machtige manifesta tie voor Christus, steunend op dit wonder, onder ons groeien? Is dit ook niet het verlangen van de grote ge tuigen Philippus en Jacobus? k

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3