Nieuuu Labour juichte bij nederlaag van Churchill in Lagerhuis Chinese aanvallen nemen af aan de Koreaanse fronten Viering van de eerste Mei titzzzsjzir..ïsr edities voor alkmaar, hoorn, den helder, schagen Botsingen in Parijs ongewijzigd Morrison over de oliekwestie Oliebrand in Perzië NHD\ Churchill incasseert nederlaag Misverstand bij F.D. Incidenten in Berlijn Eerste Kamerlid dr. ir. J. H. Deckers Debat grondstof fenpositie 3_Divisie.p|an Brand in de opera van Genève Sigarenindustrie in nood Amerikanen gebruikten bij bombardement luchttorpedo's Vijand moeilijk te vinden Scheepsberichten Abonnementsprijs t 5,30 per kwartaal, t 1.77 per mnd„ inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per rn.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per rn.m., minimum f 4.—; HET FEIT familieberichten 20 ct., resp. 30 «t. per rn.m. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina i Woensdag 2 Mei 1951 46e Jaargang No. 12158 Kantoren: HOORN. Draabingel 59. teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritseroort 52. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 EEN EN ANDERMAAL heb ben wij ons moeten keren tegen denkbeelden over de partij-or ganisatie van de Katholieke Volkspartij, zoals die bij sommi gen leven en zoals F. D., prof. F. Duynstee, hoogleraar aan de Ka tholieke Universiteit te Nijme gen en politiek medewerker van de „Maasbode", ze in zijn arti kelen in dat blad in het bijzon der de laatste tijd tot uitdruk king brengt. Er is een bijzondere aanlei ding, om nog eens terug te ko men op de beschouwing van F. D, in de „Msbd." van Zaterdag 14 April 1.1. De schrijver richt zich daarin in vrij scherpe bewoor dingen tegen degenen, die de huidige gang der K.V.P.-organi- satie verdedigen, maakt opnieuw nog eens krachtig propaganda voor zijn al herhaaldelijk als on uitvoerbaar afgewezen denkbeeld, om de K.V.P. op een soort fede ratieve grondslag te vestigen, met twee vleugels, een rechter en een linker, welke beide een eigen leven zouden leiden en richt zich dan met name tegen de methode in het Kiesreglement van de Partij, om geen verkie zing bij voorkeurstemmen te dul den. Wij stellen ons voor, mede op verzoek van enkelen, aan deze kwesties nog eens nadere be schouwingen te wijden, maar voor heden willen wij wijzen op een ernstig, diepgaand en feite lijk beslissend misverstand, waar aan F. D. zich in dit artikel o.i schuldig maakt. Het uitgangspunt van de schrij ver is n.l., dat hij de kwestie ziet „als het vraagstuk van het wezen der staatkundige eenheid der Nederlandse Katholieken, zo als die gewenst wordt door de Nederlandse Bisschoppen en zoals die belichaamd werd in de K. V. P." F. D. zegt verder, dat hij de voorstander is van de staat kundige eenheid der Katholie ken, maar tevens staat op het goed recht van die Katholieken, die het niet eens zijn met het K.V.P.-beleid, om sommige prac- tische punten, o.a. t. o. van In donesië en t. o. v. de P.v.d.A. Het wil ons voorkomen, dat F. D. hier ten onrechte een on derscheiding maakt tussen de K. V. P. „zoals de Bisschoppen die willen" en de K.V.P. zoals die nu reilt en zeilt. Men weet, dat de verwijzing naar „de wens van de Bisschoppen vooral slaat op de verklaring van het Hoogwaar dig Episcopaat van 27 April 1948. Welnu, in die verklaring heb ben de Bisschoppen hun voor keur voor de K.V.P. uitdrukke lijk gebaseerd op het dreigende gevaar van het communisme. Zij wezen op de dringende taak, de maatschappij in christelijke zin op te bouwen en daardoor het communisme te bestrijden. Zij achtten het daarom nodig, „een staatsbestuur te krijgen, dat ge noegzame waarborgen biedt voor de rechten van God en de zie len en dat bij machte is, die po sitieve maatregelen tot stand te brengen, welke voor het ware welzijn van individu, gezin en samenleving het meest doeltref fend zijn en dus ter bestrijding van het communisme het meest geeigend. Daarbij haalden zij woorden aan welke ook gebezigd waren door Z. H. de Paus, in verband met de toen te houden verkiezingen in Italië. En in ant woord op de vraag, hoe wij het best gebruik maken van ons stemrecht, gelet op de godsdien stige en staatkundige verhoudin gen m ons vaderland, verklaar den de Bisschoppen (herhalend wat zij reeds in 1946 hadden ge- zegd), „dat de Katholieke Volks partij naar hun overtuiging de beste waarborgen biedt voor de eerbiediging en de naleving van de zedelijke normen van het l hristendom op het terrein van wetgeving en bestuur. Zij spoor den daarom krachtig aan, om de eenheid op staatkundig gebied hecht te bewaren. En dan volgt deze zinsnede, waarom het voor ons in dit geval bijzonder gaat: „Vergeleken bij de hoge belan gen, die op het spel staan bij de opbouw van een christelijke staat en maatschappij en de afweer van het communisme, zijn de meningsverschillen onder de Ka tholieken over staatkundige vraagstukken, hoe belangrijk op zichzelf ook, toch van onderge schikte betekenis". Dit wordt dan nog nader uitgewerkt, waar uit volgt, dat de Bisschoppen on derde staatkundige eenheid van de Katholieke Nederlanders niet alleen verstaan de eenheid over de zgn. grote punten van prin cipiële en speciaal-katholieke waarde, maar ook de practi sche politiek, welke immers ook behoort tot het „bij machte zijn van de vorming van een staats bestuur", zoals de Bisschoppelijke verklaring dit uiteenzet. Er zal over deze kwestie nog wel een en ander te zeggen zijn, maar het eerste en voornaamste is, dat, wanneer F. D. uitgaat van de beoordeling van de K. V. P-, „zoals de Bisschoppen die wensen", dan moet gezegd wor den, dat dit niet is een K.V.P., die alleen in grote principiële dingen in en buiten de Kamer een gemeenschappelijk stand punt moet bepalen en doorvoe ren, maar dat dit dan ook nood zakelijkerwijs geldt voor de pun ten van practische politiek, uiter aard dus zoals Indonesië en de houding t.o.v. de P.v.d.A. Wij willen dit nader bezien, ook om dat, waar twijfel over deze uit eg van de Bisschoppelijke ver klaring niet uitgesloten behoeft te zijn, ook om andere redenen ■n-r;-- - -■ "v -• lil siJÊÊ SÊ& Te Gibraltar is het 1192 ton metende schip „Bedenham" in de lucht gevlogen toen de lading van 500 ton munitie in brand vloog. Twaalf personen verloren bij deze ontploffing 't leven, terwijl honderden werden gewond. Alle gebouwen in de buurt van het ongeluk zijn met de grond gelijk gemaakt, van hon derden andere huizen werden de daken af gerukt.. De foto toont een moment vlak na de ontploffing: een dikke rookwolk stijgt op naar de hemel. De 1 Meiviering heeft in Mos kou plaats gevonden, zo meldt een correspondent van het KNP, op een typisch militaristische wijze, zoals de laatste jaren over al gebeurd is in de landen achter het ijzeren gordijn. Het hoogte punt van de viering is dan een grote troepenparade. De arbei ders worden gedwongen in grote groepen deze parade bij te wonen en spreekkoren te vormen. Dit was ook gisteren het geval in Moskou. Voor de rest van de dag werden volksfeesten gehou den. De troepenparade werd op het Rode Plein afgenomen door Stalin en zijn paladijnen. De feestrede werd uitgesproken door generaal Wassiliewski, die de communistische leuzen herhaalde en de „vredeswil" van de Sovjet- Unie prees en de Westerse mo gendheden beschuldigde van oorlogsvoorbereidingen en be wapening. In Berlijn In Berlijn werden verschillen de demonstraties gehouden van de communisten en de socialis ten. Het ging niet zonder hand tastelijkheden en de politie was gedwongen hier en daar in te grijpen. In West-Berlijn luidde de „Vrijheidsklok", een geschenk TE ST. OEDENRODE OVERLEDEN Gisterenmorgen is te zijnen huize te Sint Oedenrode in de leeftijd van 63 jaar overleden dr. ir. J. H. F. Deckers, lid der Eerste Kamer. Sedert 1949 was de heer Dec kers watergraaf van het stroom gebied van de Aa. De thans ont slapene genoot groot aanzien op agrarisch terrein. De heer Deckers werd 3 Janu ari 1888 geboren. Hij bezocht de landbouwhogeschool te Wage- ningen, waar hij in 1927 promo veerde. Hij is rijkslandbouw- consulent voor Oost-Noord-Bra bant geweest en voorts productie commissaris voor Noord-Brabant, lid van de Provinciale Staten van Noord-Brabant en lid van de gemeenteraad van St. Oeden rode. Dr. Deckers was officier in de Orde van Oranje Nassau. Sedert November 1949 was hij lid van de Eerste Kamer voor de K.V.P. dan deze verklaring een staat kundige eenheid der Katholieken noodzakelijk is. Niet alleen dus om zgn. specifiek katholieke za ken, maar ook om de practische politiek van de dag, m.a.w. de K.V.P. kan en moet zijn, zoals dat wel genoemd wordt èn be ginsel- èn programpartij. van de Amerikanen, de feeste lijkheden in. De burgemeester, Ernst Reuter, hield een rede en verklaarde zich tegen de Oder- Neissegrens. Duitsland wil wel de vrede, maar niet tot elke prijs. Ook in Rome, Parijs, Londen en Brussel werd de eerste Mei gevierd. In Amsterdam sprak de burgemeester van Zaandam, de heer Thomassen, op een grote bijeenkomst van de P.v.d.A., ter wijl de C.P.N. eveneens een be toging hield in de hoofdstad. COMMANDEURS HUISORDE VAN ORANJE Ter gelegenheid van de verjaar dag van H- M. de Koningin zijn benoemd tot Commandeur in de Huisorde van Oranje: Dr. J. F. Huboer, hoogleraar faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniver siteit te Utrecht en Dr. H. J. M. Weve, hoogleraar faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniver siteit te Utrecht. PRIMAAT VAN POLEN TERUG UIT ROME VATICAANSTAD 1 Mei (Reu ter) De primaat van Polen en Aartsbisschop van Warschau Ste fan Wyszynski, is Dinsdag na een verblijf van vier weken te Rome per trein naar Warschau vertrok ken. Hij werd vergezeld door de bisschop van Lodz, Michael Kle- pacz. Het Vaticaan deed geen me dedeling over de resultaten van de besprekingen, welke de pri maat over de toestand van de Rooms-Katholieke Kerk in Polen gehouden heeft. BAGAGEWAGEN ONTSPOORDE Geen persoonlijke ongevallen Gistermiddag ontspoorde even ten Zuiden van het station Sit- tard een bagagewagen van een werktrein. Hierdoor werden de lijnen SittardHeerlen en Sit- tardMaastricht geblokkeerd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Om kwart voor vijf kon de eerste trein weer nor maal passeren. WILSON IN LONDEN LONDEN 1 Mei (Reuter) Charles Wilson, hoofd van de Amerikaanse defensiemobilisatie, is Dinsdag uit Parijs in Londen aangekomen, waar hij met leden van de defensie-productieraad van het Noord-Atlantisch Pact 't vraagstuk van de schaarse grond stoffen zal bespreken. PARIJS 1 Mei (Reuter) Acht en zestig politiemannen werden vandaag gewond bij een treffen met Algerijnse semi-communis- tische Nationalisten te Parijs. Vijftien hunner moesten in een ziekenhuis worden opgenomen- TWEEDE KAMER De Tweede Kamer komt op 23 Mei, des voormiddags om 11 uur in openbare vergadering bijeen. LONDEN, 1 Mei (Reuter) De Britse minister van bevoorrading George Strauss heeft in het Lagerhuis verklaard, dat Amerika oprecht de wens koestert er voor te zorgen, dat de schaarse grondstoffen billijk verdeeld worden onder de landen van het Noord-Atlantisch Pact. Een conservatieve motie in dit debat werd verworpen. Eik lid van de regering deelde de bezorgdheid van de afgetre den minister over de grondstof- fenvoorziening. Het debat betrof de motie van de conservatieven, die er hun bezorgdheid over uitspreken, dat het wapenprogram gebaseerd is op schattingen van de productie, die niet door de direct betrokken ministers worden aanvaard. Eden woordvoerder Voordat Strauss sprak, zei An thony Eden, de voornaamste con servatieve spreker in het debat, dat Aneurin Bevan en de andere afgetreden ministers ernstige be schuldigingen hadden uitgespro- ENGELAND ONDERHANDELT NIET ONDER DRUK LONDEN, 1 Mei (Reuter). Herbert Morrison, de Britse mi nister van buitenlandse zaken, heeft Perzië gewaarschuwd, dat Engeland niet onder druk zou onderhandelen over een oplos sing van het oliegeschil. Morrison verklaarde Dinsdag in het Lagerhuis, dat Engeland zich niet kon verenigen met de verklaring van de Perzische re gering, dat de nationalisatie van de olievelden uitsluitend een zaak was tussen haar en de Anglo Iranian. De Britse regering had het recht zich in de kwestie te mengen, aldus Morrison. Indien men echter tot een scheidsrechterlijke procedure zijn toevlucht zou nemen, zou het Internationaal Gerechtshof in Den Haag de aangewezen instantie kunnen zijn. In geheel Perzië waren Dins dag de veiligheidstroepen ver sterkt met het oog op mogelijke ongeregeldheden in verband met de voorbereiding van de Perzische regering om de Britse olie-indus trie in het land over te nemen. Tot in de middag waren geen incidenten gemeld. SCHADE 5 MILLIOEN FRANCS GENEVE, X Mei (Reuter). Bij een repetitie van de „Zauber- feuer"-scène uit de opera „Die Walkuere" is Dinsdag bijna het gehele operagebouw te Genève verbrand. Toen nu de toneeltechnici het vuur „opriepen", dat in de opera wordt vereist, grepen de vlam men om zich heen en vernielden het toneel volkomen. Het vuur werd bestreden door 300 brandweerlieden uit Genève en omliggende plaatsen. De schade bedraagt 5 millioen frs. Het „Notarishuisje" te Amers foort, een uniek gebouw in ons land, zal onder leiding van de Rijksarchitect, de heer C. W. Royaards uit Schoorl, wor den gerestaureerd. De kosten, die het destijds door de ge meente opgestelde bedrag van f 52.000 te boven gaan, zullen door het Rijk gefourneerd worden. ken, die de regering hetzij moest verwerpen, hetzij aanvaarden. Eden betreurde de „harde woor den" die door enkele afgetreden ministers met betrekking tot Amerika waren gebezigd. Onder protest van enkele La- bour-afgevaardigden zei Eden: „De Verenigde Staten alleen heb ben het leven van West-Europa gered". Eden drong aan op een gemenebestconferentie. „Wij behoeven niet te praten alsof alle grondstoffen in de we reld uitsluitend de Ver. Staten zouden behoren", zei hij. Motie verworpen De conservatieven wilden met hun motie een wig drijven tussen de drie afgetreden ministers en de rest van de Labourpartij. De motie werd verworpen met 305 tegen 292 stemmen. 8 van de 9 liberalen onthielden zich van stemming, 1 stemde met de con servatieven mee. Labour juichte De uitslag van de stemming werd door Labour met gejuich begroet. Churchill, druk gesticu lerend, riep iets naar de rege- ringsbanken, maar zijn woorden waren onverstaanbaar. Dit ver wekte een nieuw gejuich van de opgewonden Labour-afgevaar- digden, dat voortduurde totdat de leider van de oppositie de Kamer had verlaten. TWEEDE LEGERPREDIKANT NAAR KOREA Ds. H. J. Diekerhof, legerpre- dikant op de vliegbasis Twènthë, zal binnenkort waarschijnlijk reeds Zaterdag a.s. naar Korea vertrekken. Ds. Diekerhof, die 41 jaar is en ongehuwd, zal de zie kenhuizen in Zuid-Korea bezoe ken en ds. Meerburg, die aan het front vertoeft, een maand aflos sen. Ook zal ds. Diekerhof in de ziekenhuizen in Tokio werkzaam zijn. STAFCHEF LUCHTSTRIJDKRACHTEN IN MIDDEN-EUROPA PARIJS 1 Mei (AFP) Ge- neraal-Majoor Pierre Fay is tot stafchef van de geallieerde lucht strijdkrachten in Midden-Europa benoemd. Namens de Minister van Oorlog deelde de Legervoor- lichtingsdienst gisteravond me de, dat de dezer dagen ver schenen berichten omtrent de gevolgen van het wegvallen van verdere oefeningen „Cres cendo" onjuist zijn. Het niet doorgaan der oefening „Cres cendo" heeft geen invloed op de bouw van de drie divisies en er is geen aanleiding te veronderstellen, dat niet wordt voldaan, aan aangegane ver plichtingen. (Zie ook het artikel van onze militaire medewerker op pagina 5.) TEHERAN 1 Mei (Reuter) Een oliebron van het olieveld van Naft Soefit, 150 km ten Noorden van Abadan, heeft Maandagavond vlam gevat. Vol gens de berichten woedde Dins dag een felle brand. Dergelijke branden zijn meestal van lange duur omdat ze moeilijk te blussen zijn. De bron ligt in het oliegebied van de Anglo-Iranian. Naar wij vernemen zijn dezer dagen vier grote Nederlandse sigarenfabrieken gesloten. Deze bedrijven hadden al lang inge teerd op de reserves om het pu bliek nog een goede sigaar te kunnen bieden voor een enigs zins schappelijke prijs. Bij de Karei I-fabrieken zijn, zo vernemen wij voorts. 800 man personeel ontslagen, terwijl de directeur van deze fabrieken naar de Ver. Staten emigreert. De overblijvende fabrieken zul len in onderling overleg trachten de sigarenindustrie zodanig te saneren, dat een algehele onder gang kan worden voorkomen. Onder de vele merkwaardige inzendingen op de „Uitvinders tentoonstelling" in de Franse hoofdstad bevindt zich een één- mansduikboot. Zij is ontworpen door een Parijzenaar met het doel hulp te verlenen aan gezonken onderzeeboten bij de reddingspogingen. Het miniatuurvaartuigje biedt plaats aan één duiker. Een bezoeker van de tentoonstelling bekijkt een der onderdelen van de „vestzak onderzeeboot", die in de Seine gemeerd ligt. TOKIO, 1 Mei (Reuter) De divisie van de Noordelijken bij Seoel is Maandag teruggeweken buiten het bereik van de artillerie van de verbondenen, die hen de algelopen vier dagen hevig heeft bestookt Maandagavond drong een communistische tankkolonne langs de weg van Oei Jongboe naar Seoel op. Geallieerde kanonniers beschadigden drie van de vijf tanks, die in zicht kwamen, de anderen trokken daarop terug. Een strijdgroep van de V.N., bestaande uit tanks en infanterie., is Maandag uit de hechte ver- dedigingsboog rond de Zuidko- reaanse hoofdstad uitgebroken; er is echter geen nieuws over de acties van deze groep. Een communiqué van het 8ste leger van Dinsdagmorgen be schreef het contact met de vijand als licht langs het westelijke front, onbetekenend langs het centrale front en verspreid langs het oostelijke centrale front. In alle sectoren verkenden pa trouilles van de verbondenen het gebied voor de linies „op zoek naar de moeilijk te vinden tegen stander", aldus het communiqué. Het enigste bericht over een treffen van belang kwam van de sector van de oostkust, de enige plaats waar de troepen van de V.N. nog ten noorden van de 38ste breedtegraad staan. Ongeveer drie communistische bataljons vielen de geallieerde posities aan ten oosten van In je en dwongen de verbondenen zich wat terug te trekken. Luchtslag In een grote luchtslag, die 20 minuten duurde, hebben Ameri kaanse straalvliegtuigen ten zui den van de Jaloe tegen minstens een gelijk aantal vijandelijke straalvliegtuigen gestreden. Vier toestellen van de tegenstander werden beschadigd. Alle Ame rikaanse vliegtuigen keerden on gedeerd op hun basis terug. De vijandelijke vliegtuigen werden over de Jaloe teruggedreven. Zwaar bombardement Duikbommenwerpers van de Amerikaanse marine hebben Dinsdag met luchttorpedo's een aanval gedaan op de dammen en sluisdeuren van het Hwatsjin- reservoir. Zij vernietigden een sluisdeur en veroorzaakten in een andere sluisdeur onder water een gat van ruim drie meter. Drie torpedo's ontploften in het midden van een 65 meter hoog en ongeveer 300 meter lang be tonnen bouwwerk, terwijl een vierde projectiel onder water niet vast te stellen schade veroor zaakte aan een uiteinde van de muur. Bombarderen van Mandsjoerije Een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft Dinsdag ver klaard, dat Engeland nog geen definitief besluit heeft genomen over het bombarderen van Mand- sjoerijse luchtbases ingeval de noordelijken sterke luchtstrijd krachten tegen de verbondenen in Korea zouden gebruiken. Hij weigerde rechtstreeks com mentaar te geven op persberich ten, als zou Engeland reeds infor meel te verstaan hebben gegeven, dat het bereid zou zijn om in een dergelijk geval het uitvoeren van bombardementen aan de andere kant van de Jaloe te ondersteu nen. Hij zei. dat dergelijke vraag stukken veelvuldig door de rege ringen der V.S. en Engeland werden besproken. REGERING OVERWEEGT MAATREGELEN De Nieuwzeelandse havenstaking WELLINGTON, 1 Mei (Reuter) De Nieuw-Zeelandse eerste minis ter, Sydney Holland, heeft Dins dag aangekondigd, dat de rege ring drastische maatregelen neemt om de steeds veelvuldiger voorkomende gevallen van ge weld en intimidatie, bij stakingen tegen te gaan. De regering over weegt een burgerlijke noodorga- nisatie in 't leven te roepen. TRYGVE LIE TE LONDEN LONDEN 1 Mei (AFP) De secretaris-generaal van de Ver. Naties. Trygve Lie, is na een rondreis door Joego-Slavië. Grie kenland, Turkije en het Midden- Oosten te Londen aangekomen op doorreis naar New York. Lie ver klaarde dat hij zeer tevreden was over het resultaat van zijn reis Donderdagavond vertrekt Lie naar New York. Johan van Oldenbarnevelt, Amsterdam-Sydney, 1 Mei 240 mjjl Z.W. van Kan goeroe eiland. Willem Ruys, Djakarta- Rotterdam, 3 Mei (4 uur) in Rotterdam verwaent. Cheshire, Djakarta-Amster dam. 30 April vertrokken van Djakarta. Groote Beer, Djakarta-Am sterdam, 30 April n.m. bij Malta. Oranje, Amsterdam-Djakar ta, 1 Mei te Singapore van Belawan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1