Russen in opmars naar de kust van Stille en Indische Oceaan Israël en Syrië opnieuw tot handgemeen gekomen Ons volk moet de gewonnen goodwill nu ook werkelijk benutten In Rusland worden nog meer Nederlanders vastgehouden EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN nHd De Prins brengt rapport uit Bij de herdenking Mac Arthur verantwoordt zich Chinezen doen het vuile werk Hemelvaartsdag uitgaansdag Jongeman levend verbrand op bed De Franse kieswet De Prins vertelde de pers over zijn reis Resultaten van eerste reis bleven beneden de verwachting Chili eet vlees van Friese koeien Mr. Bachg bedankt 27 gerepatrieerden doen hun verhaal Felle uitslaande brand in Den Haag U.S.A. zullen sancties vragen Rattenvergif in glas melk gedaan Nieuw AfcoummcnHprij» 5,30 pet kwartaal, t 1.77 pet mod., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; f«milieberichten 20 et., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. Vondel VAN HEDEN Pagina 1 Vrijdag 4 Mei 1951 46e Jaargang No. 12159 Kantoren; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. tri. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K 2240 DE HERDENKING, dat is voor ons allen in -dit land het ogenblik, waarop vandaag de herinnering in ons opkomt aan en de nage dachtenis wordt overwogen van hen, die in de grote strijd om de vrijheid in de jaren 1940 tot 1945 gevallen zijn, hetzij op het slag veld, hier en ginds, hetzij in de beweging van het ondergrondse verzet. Maar de herdenking dat is ook, wanneer na de stille tochten het rouwbetoon overgaat in de vreug devolle herinnering aan de dag, waarop Nederland van de tyran- nie der vreemde en wrede over heersing werd bevrijd. Het heeft geen zin, die doden herdenking en de viering der bevrijding ieder jaar te geden ken met die bekende algemeen heden, waarop inderdaad de be naming van versleten pasmut van toepassing is. Hoe minder woor den bij de herdenking der geval lenen, hoe beter op de d a d e n zal het aan komen, ook als wij, ieder voor zich op de plaats waar wij gesteld zijn, nagaan, in hoe ver wij voldoen aan de verplich ting, werkelijk te zorgen, dat de doden niet te vergeefs het offer van hun leven hebben gebracht, on, hoe wij tegenover de moge lijkheden en noodzakelijkheden voor het bevrijde vaderland staan. De laatste weken is de verzets beweging nogal in opspraak ge weest door de nieuwe persartike len over allerlei onverkwikkelijke en blijkbaar toch ook wel schan dalige zaken, waarin hier en daar bepaalde figuren uit het verzet zich van een zeer kwalijke kant hebben doen kennen. Daarom is het niet ondienstig, er vandaag eens het licht op te laten vallen, dat het onbillijk zou zijn, DE verzetsbeweging, DE ondergrond se, DE illegaliteit voor deze en andere nare zaken verantwoor delijk te stellen. Van de beweging der onder grondse verzetsstrijders e.d. kan men zeggen, dat niets menselijks haar vreemd was en er zal nog wel meer aan te merken zijn op zekere geest die in de dagen van de verbeten strijd tegen een sluwe en wrede vijand wel moest opgroeien als een wilde plant in een bodem-als-woestenij te midden van een verpestende- walm-verspreidend onkruid. Er was kaf onder het koren, maar dat is geen reden om, zoals wel gebeurt, het koren mèt het kaf te veroordelen. Wel behoren wij tot hen, die menen, dat de vele en velerlei gebeurtenissen uit de dagen van het verzet en na die .tijd, DE ver zetsbeweging in het algemeen wel eens wat meer tot voorbehoud en bezinning zouden mogen brengen, clan dikwerf het geval pleegt te zijn. Maar tegen de ook wel ver spreide gedachte dat eigenlijk alles fout was in de illegale be weging past ons verzet, ook nu wij vandaag zes jaar na de bevrijding staan en er juist in de loop van dit zesde jaar veel onwelriekends weer naar boven is gekomen, moest komen, dat menigeen wel graag onder de dekmantel zou hebben gehouden. Wel mogen wij niet nalaten daarbij nog eens aan te tekenen, dat het toch maar een grote zegen is geweest, hoe na de bevrijding niet alle Nederlanders, in de be wogen en hartstochtelijke dagen van toen, de kluts kwijt zijn ge raakt, zodat voorkomen kon wor den, dat heel het beleid van de zaken des lands in handen kwam van onbevoegden en onbekwa- men, hoe goed en vroed de be doelingen der betrokkenen soms ook waren! En als wij spreken over de teleurstellingen, die links en rechts zijn ondervonden, na de overgang der chaos tot de toe stand waarin gezonde verhoudin gen weer hun kans kregen, dan zien wij met erkenning van veel fouten en van de moeiten, om totaal scheef-gegroeide dingen weer enigermate recht te maken, die teleursteling met name niet in het herstel van de oude ver houdingen tegenstellingen, in zekere zin op staatkundig ge bied, omdat de oorlog en de be zetting, hoe wreed en radicaal ook ,toch nooit die geestelijke ommekeer in ons volk teweegge bracht hebben, dat daardoor een omwenteling zou kunnen ont staan in de geestelijke, nationale en politieke verhoudingen, welke sinds tientalen van jaren in ons land zich rustig hadden kunnen ontwikkelen! Rij de herdenking van hen die vielen, en bij de viering van onze nationale bevrijding overpeinzen wij eerst bij de halfstokse vlag de doden, die door het brengen van hun offer een groot voorbeeld hebben gegeven, dat wij allen zonder uitzondering hebben na te volgen, om bij de fier uitwap- perende vlag op de nationale feestdag te overdenken, dat wel iswaar het noodzakelijke proces van vernieuwing nog niet is vol tooid, maar dat het een fatale vergissing zou zijn, bij de stuwing naar nieuwe daden, te vergeten de noodzaak van de harmonie met de oude waarheid! BELGISCHE DUO-RIJDSTER GEDOOD BIJ ROTTERDAM Gistermiddag om zes uur is op de Rijksweg bij IJsselmonde een duorijidster van een motor geslin gerd en gedood- Het betreft hier een Belgische motor, bereden door de 58-jarige M. Timmerman uit Schaerbeek. De man en vrouw hadden vermoedelijk een bezoek gebracht aan de bollenvelden, en keerden naar België terug, toen de achterband sprong. KONING GEORGE OPENT HET FESTIVAL OF BRITAIN Gistermorgen heeft Koning George van Engeland met een toe spraak in de beroemde St. Paul's Cathedraal het Festival of Britain officieel geopend. Het middelpunt van de festiviteiten, die een half jaar zullen duren is een geweldige ten toonstelling, gewijd aan Kunst, Weten schap en Cultuur. De Télefoto toont Koning George tijdens de openingsrede, tussen de camera en het spreekgestoelte zitten de leden van het Kon Huis; aan de andere kant de leden van het Kabinet. (ANP-Telefoto) had. dat naar zijn mening de Sovjet-Unie thans een nieuw doel nastreefde, nl. de warme wateren van de Stille en de Indische Oceaan en daarmee Afrika te be reiken, verdiepte hij zich in de Chinese kwestie. Hij had, voor het overtrekken van de 38ste Generaal Mc Arthur is Donderdagmorgen begonnen voor een verenigde Senaatscommissie zijn getuigenis over zijn politiek in het Verre Oosten af te leggen. Voor zijn verklaringen aan de pers worden doorgegeven, snijdt de chef van dienst der stafchefs, admiraal Davies, er met een scheermesje de mili taire geheimen uit. Nadat de generaal verklaard breedtegraad vorig jaar, niet ge- j j_ loofd, dat de Chinezen zich in de strijd zouden mengen. Dit geloof was echter gebaseerd op gege vens, afkomstig van minister Acheson. Luchtoperaties De stafchefs waren het zo verklaarde hij met hem eens over de noodzaak van het voeren van luchtoperaties boven Mand- sjoerije. Indien men daartoe was overgegaan, waren de Chinezen nooit in zo grote getale over de Jaloe gekomen. Hij meende dat de Russen zich ongaarne in de strijd zouden mengen, daar hun verbindingswegen met het Verre Oosten niet goed genoeg waren; zij hebben slechts de beschikking over de overbelaste enkelsporige Transsiberische spoorweg. Toen de democratische senator Mc Mahon zei, dat de U.S.A. in 1953 sterk genoeg zouden zijn om elke vijand te weerstaan, vroeg Mc Arthur hoeveel Amerikaanse jongens er in die twee jaar nog in Korea moesten sneuvelen. Mc Mahon antwoordde daarop: „En ik vraag u, generaal, hoeveel slachtoffers er in Washington zouden vallen bij een atoombom aanval?" 6000 WONINGZOEKENDEN IN DEN HAAG Blijkens een rapport van het bureau voor statistiek te Den Haag is het aantal woningzoeken den nog steeds stijgend. Er staan thans 6061 personen ingeschreven d.w.z. 1100 meer dan in April van het vorig jaar. K.L.M.-VLIECTUIG ALARMEERDE BRANDWEER Een dakota van de KLM, die op voeg was van Amster dam naar Frankfort, zag gis terochtend omstreeks half 8 een boerderij buiten Nijme gen in brand, staan. De ge zagvoerder, de heer Libgott, deelde dit onmiddellijk radiotelefonisch mede aan de toren op Schiphol. Deze gaf het op haar beurt weer door aan de brandweer in Nijme gen. die toen zo spoedig mo gelijk de brand ging blussen. Het stralende voorjaarsweer is voor zeer velen uit den lande aanleiding geweest een bezoek te brengen aan de bloeiende Betu we. In de omgeving van Tiel zag men honderden auto's en bussen langs de in volle bloei staande boomgaarden rijden. Ook de bollenkwekers en ne ringdoenden in de bollenstreek hebben gisteren het tot nu toe hoogste cijfer voor het toeristische bezoek kunnen noteren. Meer dan 50.000 personen passeerden de controle van „Het Keukenhof". Op het grote parkeerterrein stonden 4000 auto's geparkeerd; de bewakers van de fietsenstal lingen reikten meer dan 10.000 nummers uit en bovendien ston den in totaal ongeveer 200 tou ringcars in de bossen van Keu kenhofgeparkeerd. Meer dan vijf en dertigduizend personen hebben gisteren het vo gelpark Avifaunain Alphen aan de Rijn bezocht. Met ca. 2500 auto's, 7000 fietsen, autobussen en boten kwamen al deze mensen van heinde en ver. Het prachtige weer op Hemel vaartsdag heeft er tenslotte toe bijgedragen dat in de Amster damse dierentuin „Artis" een nieuw record gevestigd kon wor den: gisteren passeerden 35.365 bezoekers de tourniquetten en sloegen met dit cijfer het bestaan de dagrecord dat op ruim 32.000 bezoekers stond. In de nacht van Maandag op Dinsdag is te Maastricht de 24- jarige jongeman A. Brenders, die zich te bed had begeven, in slaap gevallen terwijl hij een sigaret rookte. Waarschijnlijk daardoor heeft het bed viam gevat. Pas toen de Kamer inlichter laaie stond, werd hij wakker temidden van de vlammen. Hij bleek van het hoofd tot de voeten ernstige brandwonden opgelopen te heb ben en is in het ziekenhuis over leden. 1'/HARIG JONGETJE ONDER TREIN GEDOOD Gistermorgen is op de onbe waakte overweg aan de dwars weg te Ede het 1% jarig zoontje van de fam. Willemsen uit Ede onder een electrische trein ge raakt. Het knaapje werd op slag gedood. De trein had tien minu ten vertraging. VERWORPEN IN KAMER EERSTE De Franse Raad van de Repu bliek (Eerste Kamer) heeft het wetsontwerp van de regering be treffende de hervorming van het kiesstelsel met 210 tegen 100 stemmen verworpen. Het ontwerp is thans terugge gaan naar de Kamer. Communis tische obstructie heeft Woensdag avond in de Franse Nationale Vergadering stemming in tweede lezing over de kieswet voor komen. Israëlische functionarissen heb ben Woensdag verklaard, dat Syrische legereenheden de grens ten westen van de gedemilitari seerde zóne hadden overschreden en dat een hevige strijd aan de gang was. Later werd te Tel- Aviv officieel verklaard, dat de Syrische troepen over de Syri sche grens waren teruggedreven. De Syriërs meldden, dat Israë lische troepen de aanval waren begonnen. Volgens te Tèl-Aviv ontvangen berichten zijn Donderdag opnieuw gevechten tussen Syriërs en Is raëliërs uitgebroken bij de noord oostelijke oever van het Meer van Galilea. Een woordvoerder van het Is raëlische leger verklaarde, dat Syriërs het vuur hadden geopend op Israëlische arbeiders. Bij de gevechten van Donderdag werd gebruik gemaakt van zware artil lerie en mortieren. Israël heeft Woensdag de Vei ligheidsraad verzocht, terstond maatregelen te nemen teneinde het terugtrekken van Syrische strijdkrachten uit de gedemilita riseerde zone in het gebied van Hoeleh te bewerkstelligen. (Van onze redacteur) Woensdagmiddag, tien minuten nadat Z.K.H. Prins Bomhard verslag van zijn Zuid-Amerikaanse reis aan de Ministerraad had uitgebracht, ontving de Prins de vertegenwoordigers van de Nederlandse en buitenlandse bladen in het gebouw van de Regeringsvoorlichtingsdienst te Den Haag. De Prins wilde hier mede de pers in de gelegenheid stellen nadere informaties in te winnen omtrent de doelstellingen en het verloop van zijn reis. De Prins, in „politiek" gekleed en zijn rever met de traditionele anjer getooid, noemde als voor naamste doel van de» trip, die hij in opdracht van de regering had gemaakt, zoveel mogelijk good will voor Nederland te verove ren. De reis was buitengewoon interessant en zeer leerrijk ge weest, terwijl» de ontvangst, die de Prins, zowel van de zijde van de regeringen als van de volkeren ten deel viel, geweldig en zeer hartelijk was. Het ligt nu aan ons de verworven goodwill uit te buiten. Uiteraard kwam tijdens de ge- dachtenwisseling van de Prins met de pers vooral de emigratie ter sprake. In Uruguay en Argen tinië zijn zeer veel mogelijkhe den voor Nederlandse emigran ten. Dit is ook het geval in Chili, doch in dit laatste land moet nog de financiële steun aan de emi granten worden geregeld. De Prins vertelde, dat de president van Uruguay hem had gezegd: ..Stuur me vijf en twintig goede Nederlandse gezinnen en over enkele jaren willen ze allemaal hier komen". In Argentinië had de Prins een reeds vele jaren geleden gevestigde Nederlandse kolonie bezocht. De oudste gene ratie van deze kolonie kende nog de Nederlandse taal, de tweede generatie sprak Spaans, doch de jongste generatie kon weer mei het Nederlands omgaan, doordat er Nederlandse scholen waren op gericht. Vervolg op pag. 2. ALS N.R.K.M.-SECRETARIS (Van onze redacteur) Mr. Bachg heeft de functie van algemeen secretaris van de Ned. Katholieke Middenstands bond en van directeur van haar bureau neergelegd. Hij zal zijn werkzaamheden in de leiding van de N.R.K.M. voortzetten in de rang van raadsadviseur, tevens toegevoegd lid van het dagelijks bestuur. In de vacature van alge meen secretaris zal eerlang door de benoeming van een nieuwe kracht worden voorzien. NEDERLANDER DOOR ROVERS GEDOOD De 22-jarige Nederlander R.B. Lammerding is Zondag bij een roofoverval in het bloemenmaga zijn Eliza" te Bandung door pi stoolschoten zodanig, gewond, dat hij Maandag overleed. De ban dieten begonnen te schieten toen de vrouw des huizes om hulp riep. De heer Lammerding, die op dat ogenblik de winkel bezocht, werd daarbij getroffen. De buit bestond uit 3.000 rupias en juwe len. (Van onze verslaggever) In lager 7062/2 te Kiëi worden momenteel nog 150 Nederlanders door de Russen gevangen gehouden aldus de 27 Nederlan ders, die dezer dagen in vrijheid gesteld worden. Gekleed in ruwe, gewatteerde jasjes van Russische makelij, arriveerden deze 27 Nederlanders Woensdagmiddag per trein vanuit het doorgangslager „Friedlcmd" in Duitsland, te Oldenzaal. Een vrij sterke politiemacht was hier op de been. In het Duitse grensge bied gelulde het ons echter op het traject RheineBentheim mee te reizen in de trein, waarmee de 27 Nederlanders naar ons land kwamen. Hoewel vanzelfsprekend de verruwende werking van het kampleven duidelijk merkbaar was, zagen de teruggekeerden er gezond uit. Volgens opgave van de betrokkenen, waren 15 perso nen van de groep van 27 in Rus sische gevangenschap geraakt doordat ze destijds tot het Duitse leger waren toegetreden. Onder vreselijke omstandighe den hebben de thans in vrijheid gestelden in de Russische kam pen moeten leven. Onder het transport van Woensdag bevon den zich ex-gevangenen, die m totaal in zeventien verschillende kampen (tot in Siberië toe) wa ren opgesloten geweest. Vooral de eerste tijd na de oorlog waren de toestanden in deze kampen vaak erbarmelijk slecht. Het kwam toen voor, dat de gevan genen soms in twee dagen geen eten ontvingen. De laatste tijd waren de levensomstandigheden iets beter. Het dagrantsoen be stond toen uit een portie kool soep, 600 gr. brood, 17 gr. suiker en 5 gr. tabak alsmede af en toe een halve liter pap per dag, „ha ver in water gekookt", zoals de ex-gevangenen het noemden. On der toezicht moest er overdag gewerkt worden. Al het werk werd in accoord uitgevoerd. Zij, die een behoorlijk loon verdien den, waren af en toe in de ge legenheid er clandestien wat le vensmiddelen bij te kopen. Maar dat behoorde tot de uitzonde ringen. Om een voorbeeld te noemen: een metselaar, die er iets bij wilde verdienen, moest daartoe per dag minstens 1600 stenen „vermetselen". Van het verdiende loon werd per maand een bedrag van 465 roebel afge trokken voor de lager-kleding en voeding. Het meerdere verdiende geld, tot een maximum van 200 roebel, mocht de gevangene zelf behouden, het resterende gedeel te verviel aan de staat.... Wat de strafmaatregelen aan gaat, nog het volgende. De laat ste jaren werd het systeem van lijfsstraffen vervangen door vrij heidsstraffen. Bij een „zonde" tegen de kampregels kon opslui ting in een bunker gedurende één of meerdere dagen volgen. Bij de bepaling van de strafmaat geldt echter, evenals vroeger, nog een vrij grote mate van wille keur. Kortgeleden werd nog een achttal in lager 7062/2 te Kiëf gevangen gehouden Neder landers om een kleinigheid ver oordeeld tot 10 jaar dwangarbeid. Zij werden naar een kamp in Stalino overgebracht. De 27 gerepatrieerden zijn in het Boskamp geïsoleerd. (Van onze verslaggever) De woonhuizen aan dc Amster damse Veerkade 37 cn 37a in Den Ilaag zijn gistermiddag voor lopig onbewoonbaar geworden door ccn felle uitslaande brand, die de eerste étage en de zolder verdieping van het pand 37a vol ledig heeft verwoest. Het boven huis werd bewoond door ver schillende gezinnen. Op de voorkamer op de eerste verdieping woonde het echtpaar Z. Omstreeks kwart voor twee was het bezig een jas in was benzine uit te wassen, terwijl op enkele meters afstand een bran dende kachel stond. Plotseling schoot er een steekvlam door de kamer van de kachel naar de wasteil en in een minimum van tijd had het vuur zich zo ernstig uitgebreid, dat er geen redden meer aan was. Het vuur vrat zich snel een weg door de tussen- muurtjes van gevlochten stro met wat kalk besmeerd. TEGEN SOVIET-CHINA De V S. zullen een embargo op verzending van strategisch mate riaal naar China vragen, wanneer de commissie voor sancties der V.N. te Lake Success bijeenkomt, aldus is Woensdagavond in be trouwbare kringen te Lake Suc cess verklaard. ZIJN VROUW VERMOORD Het is de Eindhovense recher che gelukt klaarheid te brengen in een tot nog toe onbekende moordzaak, waarbij de 29-jarige vertegenwoordiger W. zijn even eens 29-jarige echtgenote om het leven heeft gebracht. Ongeveer een week voor Pasen heeft de man, naar thans is ge bleken, twee ampullen rattenver gif in een voor zijn vrouw be stemd glas melk gedaan, waarna zijn echtgenote vijf weken later is overleden. Zij was moeder van drie kinderen en verwachtte het vierde. ZEILJACHT OP ZEE GAF NOODSEINEN Nadat do kustwacht te Hoek van Holland gistermiddag vlagge- noodseinen had waargenomen van een klein zeiljacht, dat zich op zee bevond heeft de redding boot „Pres. Jan Lelt" 't scheepje binnengebracht. De eigenaar was 's middags met een heer en een jongen aan boord van Scheve- ningen uit vertrokken. Het doel van de reis was Schiedam- Door dat er weinig wind was en bo vendien de motor van het .iachl te zwak was. heeft het vaartuigje de Waterweg niet kunnen berei ken. De K.A.B. Romereis Mgr. D. Huurdeman, Vicaris Generaal van het Aartsbisdom, zal als vertegenwoordiger van Kardinaal de Jong deelnemen aan de bedevaart der Kath. Ar beiders beweging naar Rome. Z.K.H. Prins Bernhard heeft Woensdagmiddag, na rapport te hebben uitgebracht over zijn reis in de Ministerraadeen persconferentie toegestaan in het gebouw van de Regerings voorlichtingsdienst in Den Haag. Z.K.H. beantwoordt vragen, welke hem door de journalisten werden gesteld. Links op de foto mr. J. M. Landre, directeur van de Regeringsvoor lichtingsdienst.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1