Nieuw 't Volk van Nederland herdacht zijn gesneuvelden Mac Arthur opereerde slechts met goedkeuring der stafchefs Russen schoten te Wenen U.S.-korporaal dood EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN De enige weg Nieuw gevaar wierp schaduwen op avond van de 4de Mei Indrukwekkende herdenking te Delfzijl GEEN RUSSEN IN KOREA Arbeidsconflict in zuivelfabriek Vechtpartij in Berlijns station Scheepsberichten U.S.-tanks zoeken contact met de Roden Nazi-knokploegen verboden Spoorbussen A'dam-Den Haag „Wapenstilstand" aan Israel's grens Abonnementsprijs t 5*30 per kwartaal, f 1.77 per and., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.-—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Neder!. Credietbank Noordhollands Dagblad I Buiten God is 't nergens veilig. Vondel HET FEIT Zaterdag 5 Mei 1951 46e Jaargang No. 12160 Kantoren: HOORN. Draalsingel 59, teL 4243. Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 52. teL 2046, (2 lijnen), R 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230: SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 E 2240 IN ZIJN ARTIKELEN in de „Maasbode" verdedigt prof. Duynstee dus, afgezien van over wegingen van Bisschoppelijke uitspraken, wensen en verklarin gen, een z.g. katholieke staatkun dige eenheid, welke z.i. in de verschijningsvorm van een katho lieke partij kan bestaan, indien alle katholieken het in die partij over de grote katholieke vraag stukken ééns zijn, maar in de kwesties van practische politiek uiteengaan. Er zouden dan twee vleugels zijn, rechts en links, die ieder een eigen program van practische politiek zouden hebben en zo dus werkelijk elk hun eigen leven zouden leiden. In werkelijkheid zou dat betekenen, dat er twee katholieke partijen zouden be staan, als het daar bij blijven zou! Maar wat zou er, afgezien van de moeilijkheden welke dit zon der twijfel intern in het katho lieke kamp zou meebrengen, in de werkelijkheid van het staatkun dige leven terecht komen van de katholieke invloed in de politiek, of beter gezegd, hoe zou men de staatkundige beginselen naar katholieke opvatting tot gelding kunnen brengen? Ook wij zeg gen met opzet: óók volgens de tekst van de bisschoppelijke verklaring dient de bemoeienis met de staatkunde te strekken tot vorming van een staatsbestuur en de politieke activiteit der katholieken moet er naar streven „tot iets bij machte te zijn". Het gaat er daarbij o.a. dus om, onze beginselen te verdedi gen in het parlement, maar ook, zo mogelijk, in de regering, door deelneming aan de kabinetsvor ming. Verwacht men nu werke lijk. dat de andere partijen, welke nodig zullen zijn om tot regerings formaties te komen, de katholieke partij zullen laten meetellen met, zeg zoals nu 32 zetels, op grond van een vaag begrip van princi piële eenheid, terwijl die 32 in twee groepen uiteen vallen, als het om de practische politiek gaat? Natuurlijk tellen wij dan niet als eenheid mee, wat meestal wel betekenen zal, dat wij niet meetellen! Is nu juist de voorstelling van zaken, dat dus die katholieken, die in de practische politiek af wijkende meningen hebben, in een dwangpositie, zelfs in gewe tensconflicten komen te verkeren, wanneer men meent, dat. zij a.h.w. kerkelijk gedwongen zijn, in de partij te blijven? Laten wij nogmaals voorop stellen, dat van kerkelijke dwang geen sprake is, maar dat de Bisschoppen een en andermaal wensen hebben geuit en daarbij met redelijke argu menten een beroep hebben ge daan op een redelijke overtuiging. Laten wij daarnaast opmerken, zoals o.a. door prof. Veraart in diens brochure „De reorganisatie tot R. K. Staatspartij" (1927) werd vastgesteld, dat het bestaan van een katholieke partij alleen bestaanbaar is als die partij ook een program heeft en dat historie en doelmatigheid voor zulk een partij pleiten. Dat de, ook door prof. D. aangehaalde „democratie" inderdaad vordert, dat de zaken op dit punt in de partij worden uitgepraat en dat daarna 'n beslissing dient te vallen waarbij de minderheid zich bij de meerderheid dient neer te leggen. (De hier of daar gedane suggestie, dat bij de vaststelling van het urgentieprogramma, althans op de belangrijke punten, een meerderheid van twee-derde vereist zou moeten zijn, lijkt ons zeer wel te verwezenlijken). Natuurlijk zou, indien een of ander zich om wille des gewetens met die uitspraak niet zou kun nen verenigen, vrijheid moeten bestaan, om de partij te laten voor wat zij is, maar dit aantal gewetensconflicten kan nooit zo groot zijn, dat daarom ernstige schade voor de gezonde eenheid zou moeten worden gevreesd. En zeker zou iemand, die werkelijk gewetensbezwaar heeft, daarom nog niet het recht hebben, een andere katholieke partij op te richten, al was het slechts, om de grote schade, welke hij daar door aan de katholieke invloed in de staatkunde zou toebrengen en de verleiding, die hij zou doen ontstaan voor niet-gewetensbe- zwaarden, maar wel politiek- luchthartigen, om ter wille van andere overwegingen, met die afscheidingsbeweging mee te doen. Wie deze zaken ernstig en ob jectief wil beschouwen, dient on der te duiken in de geschiedenis, van ons land, van de positie der katholieken in ons land en in de ontwikkelingsgeschiedenis van de katholieke partij. Die is niet van vandaag of gisteren en de kwes ties, welke thans worden opge roepen, met een schijn van we tenschappelijke argumenten, zijn helemaal niet nieuw. De historie en de feiten hebben haar eigen- 'Jk opgelost. Want een ware katholieke partij der katholieke Nederlanders heeft er al meer dan vijftig jaar bestaan en.... met welke vruchten voor Kerk en Vaderland! Wie de historie beziet, ontmoet de argumenten van mgr. dr. bchaepman, jn zijn „Proeve van een Program en die proeve van oat program is ook voor Schaep- nian het natuurlijk en noodzake lijk complement, men kan ook neggen, het onmisbaar leidend be ginsel, de natuurlijke basis, van a Pi?',*,'-'' juist het waan denkbeeld, dat men een partij zou kunnen hebben, een werk zame katholieke staatkundige een heid, zonder een practisch pro wl"', maar alleen op de „grote katholieke punten" werd door De Amerikaanse korporaal Paul Gresens is gisterenmorgen vroeg in de internationale sector van Wenen door een Russische soldaat doodgeschoten. Hij kreeg vier schoten in de borst. Kort voor 1 uur kwam Gre sens met een andere Amerikaanse korporaal uit de beroemde Ween- se nachtclub „café Oriental" waar zij controle hadden gehouden. Zij zagen twee mensen op straat, die zij toeriepen stil te houden. Het bleken twee Russische soldaten te zijn. die met automatische pistolen begonnen te schieten. Gresens werd in de maag getrof fen. De andere korporaal Morgan zocht dekking achter een kerk. Later belde deze de militaire po litie. Een Amerikaanse patrouil le begon de binnenstad af te zoe ken naar de Russen- die echter naar de Russische sector wisten te ontsnappen. De Amerikaanse militaire poli tie is deze maand belast met de handhaving van de orde in de internationale sector van Wenen. TE GRONINGEN" (Van onze verslaggever) Tussen directie en personeel van de zuivelfabriek „De Omme landen" te Groningen is het evenals vorig jaar tot een con flict gekomen. Het ziet er naar uit dat het personeel in staking zal gaan. Er schijnt meer dan eens inbreuk gemaakt te zijn op sociale bepalingen door het uit delen van boetes en het ontslaan van personeelsleden. De moderne landarbeidersbond heeft het personeel geadviseerd in staking te gaan. Mogelijk wordt nog hedenmid dag een oplossing voor de ge rezen moeilijkheden gevonden. Het personeel van „De Ommelan den" telt 150 man. DE VERMINDERING DER BEWAPENING Andrei Gromyko, de Russische plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken, heeft giste ren aangeboden een van de jong ste Westelijke voorstellen voor een agenda te aanvaarden als bepaalde wijzigingen werden aan gebracht. Gromyko verklaarde, dat hij de eerste alternatieve ontwerp agenda in haar geheel zou aan vaarden, indien de Westelijken de Sovjet-formulering met be trekking tot de vermindering der bewapening zouden goedkeuren. Verscheidene taxi's in de buurt van de schietpartij werden door de kogels geraakt. Het hoofdkwartier van de Ame rikaanse militaire politie heeft de Russische kommandantura ge vraagd een onderzoek in te stel len. Van Amerikaanse zijde zal een officiëel protest worden in gediend. In een West-Berlijns station hebben zich Vrijdag ongeregeld heden voorgedaan, toen douane beambten voedselpakketten, wel ke reizigers uit de Oostelijke zone in West-Berlijn wilden in voeren, in beslag poogden te ne men. De West-Berlijnse politie kwam tussenbeide om te voorko men, dat de douanebeambten werden mishandeld. De West-Berlijners maakten gebruik van de niet-officiële wisselkoers van vijf Oostelijke Marken tegen een Westelijke Mark. Omgekeerd kwamen vele Oostduitse boeren naar West- Berlijn om hun producten tegen de hogere Westelijke Marken te verkopen. RODE LEGER 200 DIVISIES STERK De Britse inlichtingendienst beschikt over rapporten, waaruit blijkt, dat Rusland zijn leger sinds Maart waarschijnlijk met 25 divisies heeft uitgebreid. De totale sterkte van het Rode Leger zou daardoor naar schat ting op 200 divisies gekomen zijn, zo werd vandaag door een wel ingelichte woordvoerder meege deeld. 60 GEWONDEN BIJ STIERENGEVECHT Meer -dan 60 personen werden gisteravond ernstig gewond toen tijdens een stierengevecht te Gra- nollers, 28 km buiten Barcelona, de houten omheining van de arena bezweek. De stier, die nog in de arena was, werd door de wacht neer geschoten. Monty bij de Paus Veldmaarschalk Viscount Mont gomery is gisteren door de Paus in particuliere audiëntie ontvan gen. De audiëntie duurde nn minuten. DE LENTE IS IN HET LAND Eindelijk ja. maar het is er toch nog van gekomen. En 't is, of we alle maal een beetje anders zijn ge worden wat lichter en luch tiger, blij om de verjonging van de natuur. De aarde heeft maar enkele zonnestralen nodig gehad om zich in een nieuw kleed te steken, 'n Feestkleed, waaraan geen „haute conture" kan tippen. Of kan soms enig mensenwerk wed ijveren met de uitbundige pracht 'van deze bloesemende boom(Eigen foto) (Van onze redacteur) In heel het land zijn gisteren de gesneuvelden uit de laatste wereldoorlog herdacht. Vele autoriteiten en vrienden van Neder land, gezanten, diplomaten en vertegenwoordigers van buiten landse mogendheden, politici en familieleden van gevallenen waren gisterenmiddag bijeen in de historische Ridderzaal. Deze bijeenkomst is traditie geworden, maar geen zinloze traditie. 20 Na een inleiding van prof. Kranenburg sprak mr. v. Heuven Goedhart over het gevaar, dat thans opnieuw de vrede bedreigt. Dichter zijn wij thans weer bij degenen van wie Churchill zei: „Nooit zijn zovelen aan zo wei nigen zoveel verschuldigd ge weest". „Mogen wij", aldus mr. van Heuven Goedhart, „ons herin neren de onvoorwaardelijkheid, waarmee de vrijheid voor ons is bevochten. Het vaderland roept onze namen thans opnieuw af en vraagt opnieuw zware offers van ons". In het land Het Koninklijk Paar was in eigen kring aanwezig bij de do- Militairen wit de vierde militaire afdeling defileerden voor burgerlijke en militaire autoriteiten tijdens een herdenkings plechtigheid te Delfzijl. Skaubryn, Surabaja-R'dam, 3 Mei te Suez. Grote Beer, Djakarta-A'dam, 4 Mei van Port Said. .Tohan van Oldenbarnevelt, A'dam-Sydney, op 3 Mei van Melbourne. Somersetshire, Djakarta-Am sterdam, 3 Mei van Port Said. Schaepman als onhoudbaar en zinloos afgewezen. Zo is dan ook de stelling, dat de K.V.P. tegelijk beginsel- en program partij is, niet een uitvinding van de laatste tijd, maar de histori sche grondslag van de katholieke partij, die geen partij zou zijn, indien zij in twee of meer stuk ken of vleugels zou uiteenvallen. De enige weg is de weg, die de Partij a 11 ij d sinds haar be staan vanaf 1896 gevolgd heeft. Wij sluiten de mogelijkheid, dat intern in de organisatie, op de aangegeven grondslag, wijzigin gen mogelijk zijn, geenszins uit, integendeel, wij kennen verande ringen, die gewenst zijn en waar voor de partij en haar leiding stellig open staan. Maar dat zijn zaken, die wij bij voorkeur niet zo aan de publieke weg dienen te behandelen. Wij bepleiten geen behandeling achter gesloten deu ren, maar wel schijnt het ons wenselijk, dat er een weg gevon den wordt, om de afwijkende meningen in partijverband te doen horen, liever dan met pu blicaties als van F. D. in de „Maasbode" e.d. publiek in het roomse kamp verwarring te stich ten. Dit is vooral fnuikend voor de gedachtenwereld van de ge wone man, die het niet begrijpt, dat professoren van de Katholieke Universiteit over deze dingen zulke opvattingen te berde kun nen brengen. En die gewone man is de kern van de katholieke poli tieke macht, weet dat wel! (Van een onzer redacteuren) Telkenjare op de vierde Mei herdenken de militairen van de vierde militaire afdeling de ge vallenen uit de bezettingstijd. Een steeds weer terugkerende indrukwekkende plechtigheid, welke ditmaal in Delfzijl werd gehouden. Daar immers werden de laatste gevechten geleverd en knalden de laatste schoten. De strijd hier was eerst ten einde toen het blaffende geschut aan de havenkant tot stilzwijgen werd gelegd door de oprukkende Canadese troepen. Voor deze plechtigheid, waar aan ruim 1100 militairen uit legerplaatsen in het Noorden van het land deelnamen, bestond een overweldigende belangstelling. Onder de burgerlijke autori teiten merkten- wij op de Com missaris der Koningin in de pro vincie Drente, mr. dr. R. H. Ba ron de Vos van Steenwijk, de leden van het Groninger College van Ged. Staten, de heren H. Rottinghuis en D. H. R. Harren- stein, alsmede verschillende bur gemeesters uit omliggende ge- meeriten. Van rnilitaire zijde waren er de bevelhebber N in de vierde militaire afdeling, de generaal- majoor H. J. J. W. Durst Britt, de chef staf in de vierde mili taire afdeling, de kolonel van der Speek Obreen en vele officieren uit de vierde militaire afdeling. De plechtigheid werd geopend door het stafmuziekcorps van het regiment J. W. Friso, dat „Ases Todt" ten gehore bracht, waar na leerlingen van de ULO-school enkele liederen ten gehore brach ten. De generaal-majoor Durst Britt richtte zich vervolgens in een rede tot de militairen en de vele belangstellenden. Hij wees op de grote betekenis van het feit wer kelijk vrij te zijn. Een vrijheid, die bevochten werd door hen die wij thans herdenken. Er zijn offers door deze helden gebracht, welke wij eigenlijk maar nauwe lijks beseffen. Het is zaak, dat de door hen zo zwaar bevochten vrijheid door ons volk wordt be houden. Daarom zal een ieder er aan moeten meewerken dc mili taire plichten te vervullen. De plechtigheid werd besloten met een défilé van de militairen voor het gemeentehuis. denherdenking op het stations plein te Baarn. Bij het verlaten van het plein groette de Prins het detachement Ambonezen, dat in de stille stoet had meegelo pen. H.K.H. Prinses Wilhelmina woonde de herdenking te Apel doorn bij. De minister van Oorlog en Marine, ir. Staf en lt.-generaal Hasselman waren temidden van vele militaire en burgerlijke autoriteiten aanwezig op de Grebbeberg. Hier was ook gene raal b.d. Winkelman gekomen om zijn soldaten uit de Meidagen te herdenken. Meer dan 6000 Amsterdammers stonden gister avond om 8 uur op de Dam bij het monument. Burgemeester d'Ailly sprak hier een herden kingsrede uit. RIDGWAY KEERDE TERUG VAN HET FRONT Lt-generaal Matthew B. Ridg- way is gisteren van het Koreaanse front teruggekeerd met het ver trouwen, dat de Chinezen zolang zij op Korea blijven, dezelfde bloedige prijs zullen blijven be talen, die zij reeds betaald heb ben. De generaal heeft een inspec tiereis van twee dagen gemaakt en een front gezien, dat beheerst wordt door geallieerde vliegtui gen en tanks. Geallieerde tankpatrouilles zijn de vijandelijke linies 17 km ten noorden van Seoel binnengedron gen en hebben verscheidene bui tenposten van de vijand wegge vaagd. De communisten hebben de tankcolonnes, die Seoel verlaten, vandaag onder vuur genomen met zware artillerie en mortieren. Ook maakten de communisten gebruik van gemechaniseerde vuurmonden. Onder de bescherming van dikke regenwolken schaarden de Chinezen zich gisteren in slag orde voor een nieuwe aanval. IN BRITSE ZONE De West-Duitse reeerin* heeft gisteren de on nazi-leest geschoei de knoknloeren. gevormd door de Socialistische Riiksnartii in de Britse zone van Beneden Saksen verboden. Bij het bekendmaken van dit verbod heeft de minister van bin nenlandse zaken Robert Lehr ge zegd, dat de partij haar geünifor meerde „Reichsfront" afdelingen gebruikt heeft om de kiezers die aanstaande Zondag aan de verkie zingen voor de staat Beneden Saksen zullen deelnemen te terro riseren. Na het verbod van de West- Duitse regering heeft 't ..Reichs- front" zichzelf ontbonden. (Van onze verslaggever). Het ligt in de bedoeling van de Nederlandse Suoorwegen 'n auto busdienst in te lassen on het traject Den Haag Amsterdam, ten einde dit baanvak tussen beide steden enigermate te ontlasten. De N.S. hebben reeds lang ge tracht een oplossing te zoeken voor dit probleem. Tot nu toe zijn zij daar niet in geslaagd. Er werden o.m. plannen gepro jecteerd om bij beide eindpunten een ondergrondse spoorlijn aan te leggen, de mogelijkheid is zelfs bezien een derde spoor aan te brengen, doch deze projecten ble ken zodanig investeringen te ver eisen. dat aan uitvoering daarvan in de huidige omstandigheden niet valt te denken. WASHINGTON, 4 Mei (A.P.) Generaal Douglas Mac Arthur heeft gisteren voor de twee Senaatscommissies de verdediging van zijn militair en politiek beleid in het Verre Oosten voortge zet. Mac Arthur verklaarde, dat hij met goedkeuring van de ge zamenlijke stafchefs in de herfst van het vorige jaar zijn ver bonden troepen had gesplitst voor de opmars naar de Mandsjoe- rïjse grens. Er is critiek op deze strategie van MacArthur geweest, omdat toen de Chinezen in groten getale Korea binnendrongen, het achtste leger en het tiende corps, die langs verschillende wegen naar de Jaloe waren opgerukt, niet in staat waren contact te maken en zo de vijand het hoofd te bieden. Over de kwestie van Russische hulp aan de Chinese communis ten en NoordKoreanen verklaar de MacArthur, dat hij metuit zondering van Russisch materiaal geen bewijzen van Russische hulp had gevonden. „Wij hebben voor zover mij be kend is sinds het begin van de Koreaanse campagne geen ge sneuvelde Rus gevonden of een Rus gevangen genomen." MacArthur verklaarde de Chi nese inmeneinr in Korea tot staan te willen brengen door de moee- Iiikheid van 't industriëel zwakke Chinese volk. ziin leeers in Ko rea te bevoorraden, te knotten. Naar ziin mening is onrloe met de Sovjet-Unie niet onvermijde lijk. Verder verklaarde MacArthur dat de bondgenoten van Amerika de actie in Korea niet ten volle hebben gesteund en dat dit ,,een van de grootste fouten was, die zij ooit gemaakt hebben. Syrië en Israël hebben gisteren besloten tot een volkomen en op rechte wapenstilstand ingaande 14.30 uur. Tengevolge van deze overeenkomst is de situatie aan de grens ongeveer zoals zij pre cies een maand geleden was. Nader wordt gemeld, dat de strijd weer oplaaide, binnen vier uur nadat het staken van het vuren van kracht was geworden, toen een Syrische infanteriegroep onder dekking van mortiervuur wederom trachtte de heuvel Tel el Moetila te veroveren, aldus een Israëlische militaire woordvoer der. DE SANCTIES TEGEN PEKING-CHINA Hoofdadviseurs van het Britse ministerie van buitenlandse za ken, het ministerie van handel en het ministerie van koloniën hebben Vrijdag het Amerikaanse voorstel betreffende het stop zetten van export naar China besproken. Sir Gladwyn Jebb, de Britse vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties, verklaarde Don derdagavond, dat het Ameri kaanse voorstel verder ging dan de wensen van Engeland. I KOREAANS CONFLICT DOODDE EEN MILLIOEN MENSEN Generaal Mc Arthur heeft ge raamd dat de strijd op Korea reeds meer dan een millioen mensen het leven heeft gekost. De Amerikaanse verliezen be dragen 65.000 man en de Zuid- Koreanen hebben ongeveer 140.000 man verloren, zo deelde hij gisteren tijdens zijn verhoor mee. „Onze verliezen bedragen 250.000 van een millioen man. Ik praat niet over de burgerbe volking, waarvan de verliezen vele malen hoger zijn", zo zei hij. „De vijand verloor waarschijn lijk 750.000 man. 145.000 van hen bevinden zich nu in onze kam pen voor krijgsgevangenen".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1