Otto von Habsburg had geen kans gegeven... Hitier Een diepzinnig Kamerverslag... Technische Dag van de R.K. Ned. Handbalbond Wel monarchen - geen troon (IX) Vraagt BEHANGSELS ;gtuig in V.S. ieergestort arktberichten Geallieerde politiek van 1917 bracht Europa nabij de ondergang" „Gaarne, mijnheer de voorzitter" Komma vergeten Solied Boysteam versloeg G.V.O. 1-3 R.K. Nederlandse Handbalbond Blokkers veranderde na rust 1-0 in 1-4 Bijeenkomst Westfriese Styk Drie coureursr verongelukt Tennis-uitslagen MAANDAG 7 MEI 1951 PAGINA 3 dcvERW ACHTING door het KNMI te geldig van Maandag- ,t Dinsdagavond. daar en in de Zuia s helft van het land op c plaatsen enige regen, at vrij krachtige wind. oordoost en Noord- Vrij ir de tijd van het jaar. Advertentie uw behanger 22 DODEN ismotorige B 36 is in de :uw Mexico (V.S.) in een mde zandstorm neerge leden van de bemanning gedood, terwijl 2 inzitten- iiet verwondingen afkwa- lestel wilde landen; een raakte de grond en er een ontploffing. Een m van 30 meter schoot de VOETBAL- BONDEN-TOURNOOI EN. In het kader van onden-tóurnooi speelden BSV-terrein een combi- iord-Holland en een com- Amsterdam. Na de aftrap Amsterdamse team al zijn overwicht gelden in de 4e minuut, na enig r voor het doel, neemt eiland de leiding. Keeper g, die overigens de ge- Istrijd uitmuntend keepte, rbij het nakijken, 1—0. Ie minuut kreeg Amster- •n opgelegde kanst een p 2 meter afstand van l, naast. Pas in de 31ste stompte keeper Berkhout lard schot omhoog tegen enkant van de lat, 1I. vas gaan regenen, zo n waarbij de boeren la- iaar het veld werd glad wel eens een ongeval ten- Verschillende malen eze zeer sportieve en fair e wedstrijd onderbroken rust, waarbij de ploegen niet veel toegaven, werd 1 in de 14e minuut 12. -aren veel corners, die irerden benut evenals de ippen. De Amsterdammers ceel buitenspel en de illanders gooien vaak in. De Amsterdammers ichter een buitengewoon ipwerk te zien. Jammer, door Bogaard ongelukkig tig kwam te vallen, acht voor het einde; hij werd veld weggedragen. In de minuut van het spel ver- de Amsterdammers de t 1—3. V.E.S.-RESULTATEN IN ENKHUIZEN DO Het athletiekbaan- is Hemelvaart geopend dstrijden te Enkhuizen. IVES was met een ploeg waarvan verschillende de vuurdoop ondergin- sultaten waren; B: 80 m I Bos 4e pr. B: 80 m P. de Jong 4e Klijnsma 6e pr.; 60 m B. 2e pr., P. de Jong 4e pr., isma 5e pr.; Verspringen Pol 4e pr. A: Verspr., A. Couwen- i pr.; Kogelstoten A. Cou- ;n le pr. A: Hoogspr. C. Meijer le 100 m kl. C, G. Poelman 100 m Klasse D, E. Kayser 800 m kl. D, C. Klooster- Pr'prestaties verrichtten Vim v.d. Pol, die le in zijn DO m werd, maar in de nale net niet voor de fina- asseerd werd, Cees Pool werd in zijn serie 800 m de dames estafette ploeg, laar serie op de relay (200 60 m) ruimschoots eerste naar door te geringe te- d, iets te lange tijd maak- voor de prijzen in aan- te komen. i Mei krijgt de jeugd gele- haar kunnen te tonen, edstrijd wordt te Heiloo Gem. sportterrein gehou- is de eerste wedstrijd uit ie van drie, die tezamen gdcompetitie voor Noord- vormen, lunioren (jongens en meis- B en A, dit is van 12 t/m kunnen hieraan meedoen. HAAR 7 Mei 65 vette 500—1175; 227 nucht. kal- \d. slacht 30—85; 311 var- 3SCHARW'OUbE 7 Mei: witlof I 37—39; Ib 32—37; Ib 31; III 19—30; stek 7— kg rabarber 10; 500 kg .10; 550 kg peen B 10.20; prei 8; 6500 kg gele kool 3 kg witte kool 5.50; door- i: 64.00 kg gele kool; :g witte kool; 1500 kg prei. 1HORN 5 Mei Gele -6.10 1000 kg; 1500 kg •ove 8.70—8.90; gew. 8.90 44.700 kg bieten I lang 9.90; II 9.60—11.60; 18.300 of X 41—46; II 36—45; III 8000 kg Peen II 20.6022, —11.20; IV 4—4.40. EDIJK, 7 Mei. 1200 kg I 4.10, 1300 kg rabarber 13.40, 600 kg witlof I 35.00 II 27.00—31.00, 4000 kg ol 25.00. 6500 kg gele kool 20, 4700 kg deense witte ;edraaid: 1200 kg neen. gele kool en 4700 kg oio. Kasteel Steenockerzeel, de residentie der Habsburgers in ballingschap (Speciale correspondentie) PARIJS 1.951. Voor het ven ster waarachter in de verte de boomtoppen van het Bois de Bbu- logne oprijzen zit Otto troonpre tendent der Habsburgers. Zijn trekken zijn voor iemand die hem enkele jaren niet gezien heeft, zachter geworden. Hij is niet lan ger een „leerling-koning" wie het leven niets anders geleerd heeft dan verdriet om een verdwenen kroon, intriges, discipline en boe ken. Otto is zijn studie trouw gebleven, hij ontwikkelde zich tot een uitstekend kenner van economie en politieke geschiede nis. Maar hij heeft de wereld bui ten het kasteel van Steenocker zeel, verblijfplaats van de verban nen Habsburgers, gezien en.... leren kennen. De Verenigde Sta ten hebben hem niet verameri kaniseerd, Parijs kon hem niet verfransen. En tochals een van Otto's statige voorvaders, keizers en prinsen wier portretten nog steeds de muren van het paleis Schönbrunn sieren, hem konden zien en met hem mochten converseren, zouden ze verschrikt de ogen openen, nog wijder dan op de dag dat zes jaar geleden de Russische horde als overwin naar binnentrok. „Hoogheid, herinnert ge TJ nog iets van het Oostenrijk van voor 1916? Hebt ge keizer Franz Jo seph goed gekend?" „Zeker, ik was pas vier jaar toen hij begraven werd, maar als ik een heel oneerbiedig beeld mag gebruiken, het scheen me toe alsof plotseling God de Vader verdwenen was uit het bijbelse prentenboek waarin we plaatjes keken". Vele monarchisten herinneren zich eveneens de dag, waarop de kleine Otto, tussen zijn vader Karei en moeder Zita, in rouw kleding parmantig achter de enorme lijkwagen van de grote keizer stapte. Schreven jaren later kranten niet, dat de rouw van die dag voor de Habsburgers tevens een voorspel geweest was van de naderende ondergang van de monarchie? „Even goed herinner ik me", hervat Otto, „de dag van ons vertrek uit Oostenrijk. Karei, mijn vader, had verklaard, dat hij zijn souvereine rechten niet lan ger zou uitoefenen, zonder echter daarbij afstand te doen van zijn rechten op de troon. Wij verlieten Schönbrunn en wachtten enige tijd in Eckartsau, een plaatsje in de vallei van de Donau. Ik was toen zes jaar, maar had heel goed in de gaten dat Oostenrijk in gevaar was en dat ons gezin een moeilijke tijd te wachten stond. Een Engelse officier fun geerde als verbindingsman tussen mijn vader en de Oostenrijkse Een kalenderblad valt. 7 Mei H. STANISLAUS v. POLEN Wat durven wij toch slecht anderen op hun fouten wij zen. Zelfs de ouders tegen over hun kinderen. Als een van de grote jongens of meis jes te laat thuiskomt, dan zeggen vader en moeder er maar niets van: ze krijgen anders een huis vol herrie! Als een van de kinderen om gang heeft met andersden kenden, dan is het protest van de ouders veel te zwak: het helpt je toch niets, want ze gaan ondanks alles toch door! Maar ik zeg U: 'dat is verkeerd. Ogenschijnlijk moogt ge niets bereiken: maar de toekomst zal uitwij zen, dat ge goed hebt gedaan met uw vermaningen. Heel duidelijk ziet ge het in de heilige van vandaag de Poolse bisschop Stanislaus. Hij nam geen blad voor de mond, toen het zedenbederf van het koninklijke hof het katho lieke volk nadelig beïnvloed de. Hij werd om zijn onver schrokken taal vermoord en men ging door met zondigen net alsof er niets was ge beurd. Maar de ogen van het volk waren open gegaan en zo bevruchtte zijn bloed de Poolse kerk. Wat een pracht voorbeeld voor wankelmoe dige ouders. In deserto. regering. Een zeer veruitstreven- de socialist Renner (de onlangs overleden president) vormde in Wenen een linkse regering en toen stond voor de Habsburgers wel vast dat voor hen het sein op „vertrekken" stond. Mijn va der en moeder begaven zich met ons (ik was toen de ruben van een vijftal) eerst naar de Zwit serse oever van het Meer van Konstanz. Tevergeefs. „Hoogheid, waart ge op de hoogte van de pogingen welke Uw vader Karei daarna heeft ondernomen om de monarchie te herstellen?" „Ja, ik hoorde al spoedig van pogingen welke er ondernomen werden in de Aprilmaand van 1921, evenals van de tweede te- vergeefse tocht in October van hetzelfde jaar.... Bij de laatste gelegenheid was mijn moeder met de keizer meegegaan. Na de slag bij Boedapest stond echter wel vast, dat het getij de terugkeer van de Habsburgers naar centraal Europa nog niet gunstig was. We werden toen verbannen naar Funchal op het eiland Madeira. Daar begonnen voor ons de grote financiële moeilijkheden. Vader had in twee jaren dat hij keizer was en daarna bij het voorberei den van de twee pogingen om de macht weer in handen te krijgen Otto vort Habsburg. zijn hulpbronnen totaal verbruikt. We moesten het mooie, maar dure Funchal zelfs verlaten en vonden onderdak in het bergdorpje Mon te. Daar stelde een Portugese vriend ons gratis zijn villa ter beschikking. Desondanks bleef de toestand zeer moeilijk. We waren toen reeds met zeven kin deren en vader werd spoedig zeer ernstig ziek. De gebeurtenissen der laatste jaren hadden hem vrijwel gebroken en alleen zijn sterke wil had hem op de been gehouden. In het voorjaar van 1922 werd hij aangetast door de Spaanse griep. Hij moest toen zelf spoedig beseft hebben, dat hij die ziekte niet zou overleven. Er bestond toen nog geen penicilline of streptomycine. Bij de griep kwam er een longontsteking en op de eerste April stierf mijn vader. Toen werd ik, negen jaar oud, troonpretendent en hoofd van de Habsburgse familie. Gelukkig had vader zich nog kunnen wenden tot de koning van Spanje. Alphons VIII liet ons naar Madrid komen en aan zijn hof werd mijn jongste zuster ge boren. De koning liet zelfs een Oostenrijks medicus, dokter Delus uit Innsbrück komen om mijn moeder in die moeilijke dagen te helpen. Enkele jaren, bij het na deren van de grote revolutie in Spanje verhuisden we naar Bel gië. Het kasteel van Steenocker zeel eigendom van de markies de Croix werd ons nieuwe tehuis. Zelf werd ik spoedig ingeschre ven als student aan de universi teit van Leuven". Als.... In de politieke geschiedenis is Otto, dank zij een goede oplei ding in Leuven, geen outsider. Vandaar dan ook dat zijn visie op de verschillende problemen er niet een is zonder fundament. De hoop der Habsburgers is er van overtuigd, dat toen de geaffieer- N1ET LANGER OTTO „DE VRIJGEZEL" Donderdag tien Mei zal er iets herleven van de luister van de roemruchte Habs burgse dynastie. Die dag treedt Otto de oudste zoon van wijlen Keizer Karei en ex-Keizerin Zita in het hu welijk. met Prinses Regina van SaksenMeiningen. Het zal die dag geen feest zijn in Wenen en Boedapest, de vroegere centra van Habs- burgs wereldmacht. Maar monarchisten die de Habs burgers in de jaren van bal lingschap trouw zijn geble ven, weten dat op de dag dat Otto hun troonpretendent te Nancy met zijn bruid in de echt zal worden verbonden het voortbestaan van hun ge liefde dynastie verzekerd wordt ook al blijft de te rugkeer van Otto en zijn bruid naar Wenen laat staan naar Boedapest een heel vage toekomstdroom. Enkele weken voor Otto buiten de familiekring het grote nieuws van zijn huwelijk bekend maakte, had uw verslaggever in Parijs met hem een vraag gesprek. den in 1917 het vredesaanbod van keizer Karei afwezen, zij daar mee noch Europa noch de wereld een dienst bewezen. Als de Brit ten en Fransen op het aanbod waren ingegaan zou de Oosten- rijks-Hongaarse monarchie, hoe wel geamputeerd, zijn blijven voortbestaan. Otto is er van over tuigd dat dan noch de linkse noch de rechtse revolutie de kan sen zouden hebben gekregen waarvan zij nu tot nadeel van de mensheid wel geprofiteerd hebben. ,Zou Hitier dan zijn spel zo hebben kunnen spelen als in 1938 in een weerloos centraal Europa, mogelijk was?" vraagt de man die vanuit Wenen de Führer zon hebben willen tegenspelen. „En zon Stalin op zijn beurt door de ondergang van het nazi-gedrocht zijn eigen monsters te eten heb ben kunnen geven?" Otto maakt in deze kwesties van zijn hart geen moordkuil. „Hitier zelf heeft me tweemaal aangeboden om naar Wenen te rug te keren en het bestuur over Oostenrijk ter hand te nemen. Maar de voorwaarde was voor mij een onaanvaardbare, ik moest me bekeren tot de nazi-ideologie'. Wat dit betreft, weten de Sov jets geen betere methode dan Hitier meende te kunnen toepas sen, zijdelings hebben de Russen Otto n.l. laten weten dat een accoord tussen de Habsburgers en het Kremlin over Oostenrijk niet helemaal uitgesloten is. De wegen van vadertje Stalin zijn ondoor grondelijk. tenminste voor iemand die meent dat zo'n „mo narchaal aanzoek" van de grote sfinx van het Kremlin ook maar enige reële waarde heeft. Men zij gerust: Otto van Habsburg weet hoe het Simeon van Bulgarije en Michaël van Roemenië vergaan is. En bovendien van het wezen der politiek kent hij meer dan de meeste Sovjet-leiders, laat staan hun vazallen. De stamhouder der Habsburgers zal niet in de val lopen: zomin als in de kuil welke een andere dictator, die van Ber lijn, hem in de dertiger jaren groef. Nogmaals als.... „Als ge het verleden kon laten terugkeren, Hoogheid, zoudt ge er dan voor zorgen Hitler in Oos tenrijk voor te zijn?" „Ik geloof", antwoordde Otto na een korte aarzeling, „dat, door schade en schande wijs geworden, kleine landen die bloot staan aan het gevaar van door grote totali taire staten overvallen te worden, niets beters kunnen doen dan de aanvallers voor te zijn Denkt u eens aan München. Daar probeer den de geallieerden de aanvaller ten koste van een onschuldige derde tot een compromis te be wegen. En op dat ogenblik had Hitier, gelijk documenten later bewezen hebben, reeds met een handlanger in Joego-Slavië het plan in kannen en kruiken om Oostenrijk binnen te rukken zo dra daar geprobeerd zou worden om door herstel van de monarchie de Anschluss te verijdelen. Naar mijn mening betekent regeren niet „het volk een ideologie of een regime opleggen", maar „het zoeken naar en vinden van een bestaansvorm voor het volk welke het meest in staat is de mensen gelukkig te maken". Is de wereld op het ogenblik soms niet zo on gelukkig, juist omdat zo veel politici en staatshoofden er anders over denken? „Hebt ge nog contacten met Oostenrijk of Hongarije, Hoog heid?" „Over Oostenrijk wil ik liever niet spreken: de situatie is er onder vier bezettende mogend heden al moeilijk genoeg. Wat Hongarije betreft, daar kan het vrijwel niet erger dan thans reeds het geval is. Er valt bijna niets meer te bederven, zou ik willen zeggen. Ik heb contacten met dat land en nog meest met de Hon garen die de vrijheid boven een leven in communistische slaver nij verkozen. Europa moet zich niet vergissen. Hongarije is niet communistisch, maar wat doet men als op alle sleutelposten communisten zitten en in zeer vele gevallen zelfs honderd procent Russen? Van de hoogleraren die onder het nieuwe regime be noemd werden is 22 procent re gelrecht uit de Sovjet-Unie ge ïmporteerd. Op elk bureau zitten Russische vertrouwensmannen om te controleren wat de Hongaarse communisten er van maken. Toch Het onderstaande relaas troffen wij aan in de „Han delingen" van de Tweede Ka mer, d.w.z. in het stenografisch verslag van al wat er in de Kamer aan de hand is ge weest. Wij bieden het onze lezers ter serieuze bestudering aan. Aan de orde is de behande ling van het wetsontwerp Na dere wijziging van de wet van 22 December 1919 (Staatsblad no. 882), laatstelijk gewijzigd bij de wet van 5 November 1948, (Staatsblad no. 1 488), houdende machtiging tot het van Rijkswege garanderen van de geldmiddelen ten behoeve van de stichting en inrichting van gebouwen van gesubsi dieerde bijzondere scholen voor nijverheidsonderwijs. Over dit wetsontwerp wordt geen algemene beraadslaging gevoerd. Het Enig artikel wordt zon der beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aange nomen. De Voorzitter: Ik merk op, dat in de beweegreden van 't wetsontwerp in plaats van „hebben genomen" moet wor den gelezen: genomen hebben. Is de Regering bereid, deze wijziging aan te brengen De heer Rutten, Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen: Gaarne, Mijnheer de Voorzitter! De Voorzitter: Naar mij blijkt, heeft de vaste Commis sie voor liet Onderwijs tegen deze door de Regering aange brachte wijziging geen be zwaar. De gewijzigde beweegreden van het wetsontwerp wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aan genomen. Het wetsontwerp wordt zon der hoofdelijke stemming aan genomen. De Voorzitter: De heer Gort zak, zal, op zijn verzoek, aan tekening worden verleend, dat hij en zijn politieke vrienden wensen geacht te worden te gen het wetsontwerp te heb ben gestemd. Aan de orde is de behande ling van het wetsontwerp Ont eigening van een perceel hak hout, dat deel uitmaakt van het natuurmonument „de Ber ken", gelegen in de gemeente Beesel. Over dit wetsontwerp wordt geen algemene beraadslaging gevoerd. De artikelen 1 en 2 worden achtereenvolgens zonder be raadslaging en zonder hoofde lijke stemrrting aangenomen. De Voorzitter: Ik merk op, dat in de beweegreden van het wetsontwerp in plaats van „hebben genomen" dient te worden gelezen: genomen heb ben. Is de Regering bereid, deze wijziging aan te brengen? De heer Rutten, Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen: Gaarne, Mijnheer de Voorzitter! De Voorzitter: Naar mij blijkt, heeft de Commissie van Rapporteurs tegen deze door de Regering aangebrachte wij ziging geen bezwaar. De gewijzigde beweegrede den van het wetsontwerp wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aan genomen. De Voorzitter: Verder merk ik op, dat in het vierde lid van het formulier van afkon diging „Staten-Generaal" een komma dient te worden ge plaatst, terwijl onder het Pu blicatie- en uitvoeringsbevel de komma na het woord „Ge geven" moet vervallen. Is de Regering bereid, deze wijzigingen aan te brengen? De heer Rutten, Minister van Onderw., Kunsten en Weten schappen: Gaarne, Mijnheer de Voorzitter. Het wetsontwerp wordt zon der hoofdelijke stemming aan genomen. Ex-keizerin Zita. blijft de weerstand tegen het rode regime bestaan. Ge kent het ver zet van kerk en geestelijkheid. Vervolgingen zijn het gevolg er van, maar de moed 'van de meeste priesters blijft onverschrokken". „Wat denkt ge van Kardinaal Mindszenty, Hoogheid?" „Een zelddzaam goed en recht vaardig man. Hij verdedigde het recht omdat hij zelf niets anders kon doen dan wat recht is. Ook in de politiek". En Zita wacht. Wanneer uw verslaggever het statige Parijse huis bij het Bois de Bologne verlaat, neemt hij met zich mee de indruk dat de per soon van dit interview zeker niet de minste geweest is in de lange rij van ex-monarchen en troon pretendenten die hij de revue heeft laten passeren. „Door scha en schande wordt men wijs" luidt een oude spreuk. Gaat het ook niet op voor prinsen, graven en hertogen die in ballingschap de dag afwachten waarop mis schien voor hen ooit weer de deur van het paleis hunner vade ren geopend zal worden? Op enkele uitzonderingen na zijn de Europese troonpretenden ten van thans niet verbannen om hun eigen fouten of hun eigen failliete politiek. Op hen drukte de last van vroegere generaties en het stempel van een onverbid delijke geschiedenis. Zo is het zeker met Otto van Habsburg, telg van het Huis dat eens vanuit Wenen en Boedapest een klein werelddeel bestierde. Kasteel Steenockerzeel loopt langzamerhand leeg. Verschillen de broers en zusters zijn Otto voorgegaan in het huwelijk en hebben zich een eigen gezin en een eigen bestaan gesticht. Slechts Zita, ex-keizerin blijft wachten. Met de idyllische herinnering aan een man die op tragische wijze zijn leven voor Oostenrijk gaf. En met vóór zich het ideaal wat aan Karei gegund was: in vrede te heersen over een gelukkig Oos tenrijk. De technische dag van de R. K. Ned. Handbalbond werd te Slootdorp gehouden onder begunstiging van ideaal weer. Reeds om half één werd begon nen met een wedstrijd tussen het A-elftal en het volledig se nioren-elftal van D.W.O. Het is een interessante en goede wed strijd geworden, die behoorlijke perspectieven opende voor de samenstelling van een verte genwoordigend elftal van de Noorderkring. Het A-elftal bereikte al direct een klein veldoverwicht. De voor hoede toonde zich over het alge meen sneller dan de DWO-achter- speelsters en vooral de individuele prestaties waren dikwijls heel goed. Toch wist de thuisclub stand te houden door een uitstekend ploegverfband en goed werk van de doelverdedigster. Bovendien liepen de D.W.O.-aanvallen ge smeerd. Uitstekend samenspel en goed schieten was dan ook de oor zaak dat DWO verdiend een 20 voorsprong wist te nemen. Daar entegen doelpuntte het A-elfal slechts éénmaal, zo kon het A-elf tal ondanks goed veldspel geen overwinning behalen. Door mid del van enkele wijzigingen is ech- Op het niet al te best bespeel bare terrein van GVO heeft Alk- maarse Boys een verdiende 31 overwinning behaald. Het terrein was nogal effectvol, waardoor het niet gemakkelijk was de bal on der controle te krijgen. Met de rust hadden de Boys een 10 voorsprong weten te veroveren, terwijl na de rust de stand werd opgevoerd tot 3—0. Daarna, tegen het einde, slaagden de Krommeniers er in de eer te redden. De GVO'ers waren ent housiast genoeg en wisten na de rust een overwicht te doen gel den. Hun aanvallen waren echter te onsamenhangend om tegen de solide Boys-verdediging succes te hebben. ter een sterk elftal te formeren. De tweede wedstrijd bracht WGW in het veld tegen het B-elf tal. Deze wedstrijd begon matig. Er werd in het selectie-elftal te slordig gespeeld. Vooral de afwer king der aanvallen was slecht. Bo vendien werd het WGW-doel op uitstekende wijze verdedigd, zodat uit de vele.aanvallen slechts twee maal werd gedoelpunt. "WGW stel de hier 4 doelpunten tegenover Van een aanmerkelijk schotvaar- diger voorhoede. Na de selectie-wedstrijden kwa men de nieuwelingen in het veld: DWO adsp. a en b tegen FSA a en b. De aanmerkelijk grotere b-tjes van FSA hadden weinig moeite met de kleine en onervaren DWO b-tjes en wonnen met 60. Ook het a-elftal van FSA wist een ver diende 20 overwinning te boe ken, hoewel hiervoor heel wat meer Strijd nodig was. T.O.P. 2 KAMPIOEN De vijfde kampioen is deze Zondag bekend geworden. De grote match TOP 2VZV 2 werd 'n duidelijke overwinning van TOP 2. 'n Onverwacht buitje zorgde nog voor enkele afgelastingen. De uitslagen: Hoofdklasse: TOP—Cito 0—2. le klas: DOS—WGW 0—1; Con BrioGeel Zwart 11; DTS IVO 5—3; DVO—FSA g n.o. 2e klas: StrandvogelsCon Zelo 1—0; KSV—BI. Reigers 2—1 3e klas A Con Zelo 2—VIOS 2 (VIOS n.o.); WGW 2—VIOS 2—1; TOP 2—VZV 2 3—0. 3e klas B: Hugo Girls 2Edo 1—0; DTS 2—St. Victor 2 0—0. Kamp. Junioren: VI. Vlug a DWO a 3—0; Junioren B: Con Zelo aFSA a 0—7. Overige wedstrijden afgelast of geen uitslagen ontvangen. De uit- Om de Hoogwouder club HOSV in eigen huis een nederlaag toe te brengen, komt heel wat kijken Blokkers, met het kleine kansje wat het nog bezit, om op de bo venste plaats te komen, ging er dan ook met een zwaar hoofd naar toe. Wie beschrijft de vreug de van de Blokkers en de vele supporters na deze verdiende ze ge, die na rust tot stand kwam. Behalve de eerste 10 min. was van een overwicht van Blokkers geen sprake. HOSV beet geweldig van zich af. Het gelukte daarbij de thuisclub ook nog om een doelpunt te maken; een goed schot van verre afstand ging recht op doelman Brandsen af, maar juist voor hij de bal wilde grijpen, kwam deze op een kleine oneffendheid en over zijn schou ders tuimelde de bal in het doel, 1—0. In de tweede helft kreeg Reus de bal te pakken en hard vloog de bal precies langs de paal in het HOS V-doel, 1—1. Blokkers was niet tevreden. Bakker ver schalkte met een hard schot de HOSV-doelman, 12. De thuis club raakte wat van de kook; het wegwerken werd minder en het plaatsen slechter. De meestal on samenhangende HOSV-aanvallen strandden nu allen op de hechte Blokkers-defensie. In de Blok kersvoorhoede was men echter nog gebrand op een doelpuntje. Eerst was het Schaper, die de bal hoog achter de HOSV-doelman deed belandden en even later was Reus drie HOSV-spelers te glad af om vervolgens de doel man ook geen schijn van kans te geven, 14. Een 5-klasse R.K. School in Wieringerwerf? WIERINGERMEER. Tijdens de Vrijdag a.s. te houden open bare vergadering van de gemeen, teraad van Wieringermeer zullen B. en W. voorstellen doen inzake het verzoek van de R.K. School vereniging om medewerking voor het bouwen van een vijf-klassige inplaats van ee_n vier-klassige school te Wieringerwerf. slagen waren voor een groot deel buiten de verwachtingen. Wie had IVO 'n nederlaag dur ven voorspellen tegen DTS? Mis schien speelde de wedstrijd Za terdag tegen TOP gespeeld, ter gelegenheid van de bevrijdings feesten in Schagen, hen parten. En de opmerkelijke prestatie van KSV dat het sterke Blauwe Rei gers met 21 de baas bleef. Wie had WGW zo'n magere overwinning tegen DOS (10) toebedacht. Ook Vliegens Vlug a leverde 'n opmerkelijke prestatie door met 30 van DWO te winnen. EDO zakt na 'n zeer goede eerste helft van de competitie zo maar af; Hugo Girls 2 profiteer de er van. Wegens onvolledigheid van de uitslagen plaatsen we geen standen. We hopen in 't midden van de week deze bijgewerkt te kunnen geven, daar vooral in de eerste klas de spanning er nog volop in zit. Ter gelegenheid van 't Festival of Britain is door de Engelse Poste rijen een speciale post zegelserie uitgegeven in de waarden van: 21/* d., 4 d., 2f6 d., 5/en 1.Naast de beeltenis van de Koning vertoont de 2'A d.-zegel een hoorn des over- vloeds en Mercurius, om de vruchtbare pro ductie en de handel, het hoofddoel van de grote tentoonstelling, te sym boliseren. De 4 d.-zegel draagt het symbool van het Britain Festival met de cijfers 1851 en 1951. De 2!6 d.- en 5/ze gels vertonen in ovaal afbeeldingen van Nel son's vlaggeschip „Vic tory" en „de witte rot sen van Dover". Op de 10en 1.ze gels zijn uitgebeeld: ,St. George, die de draak verslaat" en „Het Koninklijk wapen, geflankeerd door de Leeuw en de Eenhoorn. Dezer dagen heeft de West- Frieze Styk tezamen met de fa milievereniging de Goede van Oude-Nieuwland. een grote bij eenkomst gehouden in de Her vormde Kerk te XJrsem, waarop voordrachten gegeven werden betreffende het West-Friese land en volk. Om elf uur des morgens werd de bijeenkomst geopend door de voorzitter van de Familievereni ging De Goede, welke deze dag als gastvrouw optrad, Mr. Dr. Arian de Goede van Oude Nieuw- land, die de ongeveer 70 aanwe zigen verwelkomde die van overal uit West-Friesland of elders uit het land per bus of rijwiel naar Ursem waren gekomen. Hij zette nog eens het doel en streven der vereniging uiteen: nl: de cultu rele verheffing van de West Friese Stam. Ds. Meyboom van Ursem hield in de loop van de morgen een toespraak waarin hij de Hemel vaart van Christus behandelde, waarna men enkele historische voorwerpen in de Kerk bezichtig de. Nadat men de warme maaltijd had gebruikt, hield Drs. J. Phi- lipsen, Conservator aan het Cen traal Museum te Utrecht een voordracht over „Magie en Wa ter". Hij zeide o.m. dat vele hei dense ideeën die voortsproten uit bepaalde natuurkrachten zijn ver drongen door het rationalisme van onze tijd, doch dat de wetenschap echter nog steeds voor vraag- telkens staat ten opzichte van de magische krachten. Dr. J. R. W. Sinnighe sprak over het onder werp „Magie en landbouw". Hij sprak o.m. over het verdrijven van muizen, dat vroeger met al lerlei toverspreuken gepaard ging, hetgeen hij in verband bracht met de legende over de Rattenvanger van Hameien. Ook hield hij enkele interessante be schouwingen over bepaalde ma gische verschijnselen o.a. over het verschijnsel dat koeien op som mige gedeelten van een weide nooit grazen.. Om 4 uur bracht de organist van de kerk een orgel concert ten gehore waarbij West- friese liederen werden gezongen. Tenslotte werden over enkele on derwerpen de vereniging betref fende, beschouwingen gehouden en plannen besproken, o.a. het stichten van een verenigings gebouw in Ursem, waarvoor reeds verschillende aannemers hun medewerking hebben toege zegd. Tijdens wedstrijd voor Stan daardmodellen op het Circuit van Silverstone sloeg de auto van de Brit Salvadori tweemaal over de kop. De bestuurder werd in kri tieke toestand in een ziekenhuis opgenomen. Men vreest voor 'n schedelfractuur. Twee Argentijnse coureurs, Dicipopolo Tropo en Jaime Lleo- nart, zijn verongelukt tijdens de eerste etappe van de La Pampa autorace. Hun wagens kwamen met el kaar in botsing, waarbij zij bei den het leven verloren. Hoofdklasse A: DDV I—-Leimomas II 36 gest. Leimonias IThor-R.W. I 84 Hoofdklasse B: Ensch. LTC I—Spieghel I 9—3 NMC IAlta I 83 voorl. Festina I—Hilvers. LTC I 3—5 gest. Overgangklas CA Westrust 1NMC 2 42 gest. Thor RW 4Inside 1 71 Overgangsklasse IJ Inside 2Joy 3 41 gest. WGA 1Bred erode 1 24 gest. Go Ahead 1WGA 2 81 gest. de Algemene 1Juliana 1 2-1 gest. Derde klasse Festina 5Heldedse TC 35 Sehager TCDDV 6 22 gest. wegens regen- Animo 1Go Ahead 3 16 gest. Inside 3Twentse Bank 1 gest. Donald Duck 1—Toss 1 32 gest. Juliana 2de' Algemene 62 Vierde klasse Helderse TC 3'Velsen 1 04 Chandelle 2Helderse TC 2 Sehager TC IIAnimo 62 AMVJ 3Animo 71 TCU 1Wimbledon 80 Toss 2Score 1 42 gest. Return 5Inside 4 gest. In de loop van deze week zal de oorspronkelijk voor Zondag vastgestelde wedstdijd Dash 6 Sehager TC 2 gespeeld worden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3