De Nederlandse strijdkrachten eind 1954 op volle sterkte Bezettingsstatuut zou komen te vervallen De toekomstige zee-, land- en luchtmacht President Truman voelt niets ,Chi nees avontuur" voor een TEXAS Opdracht hoofdzakelijk in geallieerd verband Dan liever de lucht in Voorkeur stemmen Pure zelfvernietiging nHd Britse leveranties aan Rood China Tweehonderd doden bij aardbeving Uitstel subsidies bij „Onderwijs" West-Duits - Geallieerd verdrag? Verbonden troepen dringen vooruit Frankrijk heeft nieuwe kieswet Sovjet-Unie tegen Amerikaans ontwerp Groentenexport ODnieuw in gevaar Wegenwacht- ernstig gewond bij botsing Neo fascisten op de vierde plaats Scheepsberichten -Zwaagd. a 3—? balken b Va 3 u —St. George b 2—1 SEW bForw. kamo. Koedijk a Alkm. B c eest b -Bergen b Alkm. B. d 8—3 1—4 9—0 5—1 0—2 2—3 1—0 1—0 4—2 Vada n.o. 10—0 0—4 :es c o c o d lagv. b 'ada a -Sijort a SW b -Opperdoes a S-U'°n C BC- c 2—0 -HOSV b C EDO b 1—2 b—RK AFC g 5—1 RK AFC f 3—0 ALKMAAR ALKMAAR 1 ALKMAAR r ALKMAAR CASTRICUM jor de rest benne die ïtjasse en ruse klante. ij veels te fijn voor hier zo gauw mogelijk oordde Sjarl, die zich s gestoken had. „Maar ibsolumaon keen keld. erdienen, nessepa?" zei Platvink-Jantje 3 ieder ook een schiet er kenne we wel om doen dan d'r een keer ouwe brik van Andy iofoverval plege op de buit rijje we d'r een rlopig geld zat en dan Europa. We zulle die dat wij niet voor een Nieuu/ Abonnementsprijs t 5,30 per kwartaal, t 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2,50: in alle edities 26 et. per m.m., minimum f 4.—: HET FEIT familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. E."f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. ÏÏT edities voor alkmaar, hoorn, den helder, schagen Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN PAGINA 3 Dinsdag 8 Mei 1951 46e Jaargang No. 12162 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. tel 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52. teL 2046. (2 lijnen). K 2200: DEN HELDER, Keuerstraat 89. teL 2800 K 2230: SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 HET IS NIET alleen prof. Duynstee die in zijn artikelen in de „Maasbode" de Katholieke Volkspartij te lijf gaat, o.a. om dat zij in haar Kiesreglement de bekende bepaling heeft opgeno men, dat candidaten voor haar lijsten tevoren verklaren, dat zij zich niet bij voorkeurstemmen zullen laten verkiezen. Ook deze kwestie is niet van vandaag of gisteren, zij is. gelijk verschillende andere punten, le vend in de Partij en daar aan de orde. Dit geldt met name voor de kwestie van de voorkeurstem men en het is juist deze zaak mede, die de afhandeling van de aanhangige wijzigingen in het Kiesreglement heeft vertraagd, omdat Partijleiding en Partijraad aan de afwijkende meningen op dit punt „het volle pond" wil ge ven. Bij de laatste behandeling in de Partijraad van Februari j.l. is nadrukkelijk besloten, dit punt opnieuw in overweging te nemen in de Reglementscommissie. Al deze feiten bevestigen, dat de K VP de kwesties, welke in de Par tij leven, niet uit de weg gaat. Wij bezien deze zaak vandaag uitsluitend voor de Tweede Ka mer, omdat ze daarvoor het mees te belang heeft en ook door ver schillende schrijvers juist ten aan zien van de Tweede Kamer, in verband dus met de gang van zaken in de „grote politiek", aan de orde is gesteld. Wij herinneren er aan, dat de grote stoot tot het in behan deling nemen van dit punt is ge komen van uit Rotterdam, waar de heer Jos. Mineur al eerder in de pen klom. om zijn standpunt contra het uitsluiten van de mo gelijkheid, om bij voorkeurstem men gekozen te worden, uiteen te zetten. Verder heeft ook Mr. Teu- ben uit Groningen in het Katho liek Staatkundig Maandschrift in een scherp-gesteld artikel de zijde van de heer Mineur gekozen, ter wijl de Partijsecretaris, dr. Albe- ring. het standpunt van de Partij verdedigde. Eigenlijk gaat het in wezen ook hier om het zijn of het niet-zijn van de Partij-als-zodanig. Juist omdat ook in dit verband de de mocratie ter sprake komt, moet er aan herinnerd worden, dat staatkundige partijen het noodza kelijk complement vormen van de parlementaire democratie. Dat is een. En de Kieswet, aan wier be palingen op het stuk der gekozen verklaring de voorstanders van de voorkeurstemmen terecht zoveel waarde hechtén, erkent weliswaar formeel geen politieke partijen, maar in de praktijk doet zij dat wel. De politieke partijen nu stellen hun candidatenlijsten, in het ka der van het nu eenmaal aanvaar de stelsel (van lijsten met een erkende volgorde) zo democra tisch mogelijk vast, althans ten aanzien van de KVP kan dat ze ker niet ontkend worden. Nu is het zeer zeker ook waar, dat het wel eens een vreemde indruk maakt, dat, in het geval van de KVP bijv. zo ongeveer 300.000 k iezersleden (zoals dat in 1948 het geval was) de verplichte volgorde uitmaken (bij de z.g. groslijst stemming) voor vijfmaal zoveel kiezers, die gewend zijn. hun stem aan de lijsten van de KVP te ge- yen. Maar op dit punt kan men het niet aan de Partij verwijten, dat niet nog meer kiezers lid zijn, en dus deelnemen, althans kunnen deelnemen aan de stemming om de volgorde van de lijst te bepa len! De kiezers die geen lid zijn en de leden, die niet aan de Kroslijststemming deelnemen, „ge loven het dus wel", in elk geval hechten zij er zeker niet dat be lang aan, om hun invloed op de samenstelling van de lijsten te doen gelden, als de „voorstanders van de voorkeurstemmen" (zo noemen wij de betrokkenen nu maar gemakshalve) willen doen voorkomen en althans democra tisch achten. Op dit deel van hun democratische rechten, die zij zelf verwaarlozen, behoeven deze kie- 'ers dus zeker niet zo ontzien te vorden, als sommigen terwille van theoretische inzichten wel eouden willen; de andere belan gen, welke er op het spel staan moge niet weggecijferd worden. Zou het juist zijn, de volgorde, welke door de Partij langs allerlei democratische wegen en midde- 'en. dikwijls met veel pijn, wordt vastgesteld, te laten doorkruisen door een agitatie buiten de Partij? Want, weet dat wel, slechts door ven agitatie buiten de Partij is verkiezing door voorkeurstemmen mogelijk. Aan de volgorde, door de lijstindieners (de partij) vast gesteld, hecht de wet zoveel waar de, dat zij verkiezing bij voorkeur stemmen slechts mogelijk maakt, wanneer de betrokkene meer dan de helft van de „lijstkiesdeler" aan stemmen heeft verkregen. En nu een van de argumenten van mr. Teuben, als hij de wet tegen de Partij verdedigt dit, dat, „zodra «en eandidaat via de wettelijke weg is ingediend, deze lijst daar door aan de directe invloedssfeer van welke persoon of groep per sonen dan ook wordt onttrokken". Maar zonder die invloed is verkie zing bij voorkeurstemmen, dan wel een correctie op de vastge stelde volgorde, practisch niet mo- Vervolg op pag. 4 (Van onze redacteur) De Minister van Oorlog en Marine heeft in een tweede nota aan de Tweede Kamer een overzicht gegeven van de plannen voor de opbouw van de Nederlandse weermacht. Thans kan vrij definitief worden gezegd, welke sterkte ons defensie-apparaat eind 1954 zal bezitten. In zoverre definitief echter, dat de omvang van de buitenlandse hulp en de toestand van onze betalingsbalans zullen moeten mogelijk maken, resp. toestaan, dat de huidige plannen kunnen worden gerealiseerd. Aan de strijdkrachten zal wor den opgedragen het in hoger ge allieerd verband bestrijden van vijandelijke landstrijdkrachten - ook wanneer deze door de lucht komen het bestrijden van vijandelijke luchtstrijdkrachten, het openhouden en beschermen van de havens en van de ons in Atlantisch verband toegewezen zeeverbindingen en de zorg voor de binnenlandse orde. Deze opdracht, gecombineerd met die, welke Nederland overzee heeft te vervullen, zal zoals be kend een bedrag van anderhalf milliard gulden vorderen. Hieruit moeten tevens de burgerlijke ver dediging worden gefinancierd. Volledig benutten. Om de opbouw der beoogde strijdkrachten mogelijk te maken zal, aanvangende met de lichting 1952, de jaarlijkse beschikbare mankracht volledig worden be nut; hiervan zal 40.000 man be stemd zijn voor het leger. Bo vendien zal, voor zover nodig, over het nog niet ingelijfde deel van de lichting 1951 worden be schikt. Ingaande 1952 zal een 3-ploe- gen stelsel (thans 2-ploegen stel sel) voor opkomst onder de wa penen worden ingevoerd, waar door het in verband met de opleidingsduur voor korporaals en manschappen bij de vredes- opleidingseenheden mogelijk zal worden om zonder aanzienlijke uitbreiding van de vredesorgani satie een aanmerkelijke versnel ling van de vorming van oorlogs verbanden te verkrijgen. A.S. DONDERDAG LAGERHUISDEBAT? Ter ontzenuwing van de be schuldiging van MacArthur, die er op neerkomt, dat Engeland militair belangrijke goederen aan China zou hebben geleverd, en als een antwoord op de critiek der conservatiëven in dit ver band, werken Britse regerings statistici aan de samenstelling van een overzicht aangaande de Engelse uitvoer naar rood China. Sir Hartley Shawcross, de Brit se Minister van Handel, heeft gisteren in het Lagerhuis ver klaard dat sinds het begin van de Koreaanse oorlog zorgvuldig toe zicht gehouden is op de handel met China. Een uitvoerverbod was uitgevaardigd voor de uit voer van alle militaire materieel. Oppositieleider Churchill zei, dat de conservatieven Shawcross' verklaringen zouden bestuderen en Donderdag a.s. een debat vra gen, als zij niet voldaan waren. Engeland en enFrankrijk heb ben in de sanctiecommissie der V.N. te kennen gegeven, dat hun regeringen waarschijnlijk zullen instemmen met een Amerikaans plan om een embargo op strate gische goederen naar communis tisch China in te stellen. Oudere lichtingen. De Minister acht het na rijp beraad onuitvoerbaar de man kracht der oudere lichtingen te benutten. Voor deze mensen be staat geen mogelijkheid tot scho ling, uitrusting en legering. Het, is echter gewenst, dat ook zij hun bijdrage in de defensie leveren. Dit zou kunnen geschieden in de Nationale Reserve. IN CENTRAAL AMERIKA SAN SALVADOR (Reuter-A.P.) Volgens de eerste berichten zijn Zondag ongeveer 200 mensen om het leven gekomen bij een aard beving in de midden-Amerikaanse republiek El Salvador. Krachtige aardschokken, die Zondag om 17.00 pl. tijd (23.00 ëed. tijd) begonnen, vernielden vele huizen en openbare gebou wen. De beide getroffen steden hebben een bevolking van res pectievelijk 12.000 en 17.000 zie len. Zij liggen ongeveer 140 km ten Oosten van El Salvador. Zoals bekend ligt het in de bedoeling van de Minister van O.K.W. de begroting van zijn departement met f 1.661.800.te besnoeien. Blijkens een opgave aan de Tweede Kamer stelt de Minister zich voor o.m. de volgende be zuinigingen aan te brengen. Er zullen in 1951 geen nieuwe studenten uit Indonesë naar Ne derland komen, hetgeen een be sparing van f 80.000 oplevert. Het subsidiëren van de M.T.S. te Zwolle (f 12.000.zal een jaar worden uitgesteld, evenzo het subsidiëren van Nijverheidsscho len te Enkhuizen, Lochem en Zwijndrecht (f 28.000). De subsidiëring van een aan tal Huishoudscholen wordt uitge steld tot 1952. Dit geldt o.m. voor de scholen te St. Annaparochie, Blauwhuis, Garijp, Rijssen en Vriezenveen. Lijk in scheepsruim AMSTERDAM. In het ruim van het Engelse s.s. „Sorel" is gisteren het Tijk aangetroffen van een 51-jarige man, genaamd Steyard, afkomstig uit Bergen in België. Zeer vermoedelijk is de man, toen het schip in Antwer pen was, onopgemerkt in het ruim gevallen en verongelukt. Het lijk verkeerde reeds in staat van ontbinding. Maandagmorgen overhandigde generaal-majoor W. J. K. Baay Chej Staf van het comité van Chefs Staven, aan Vice Admi raal N. A. Rost van Tonningen, Chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin, het gedenkboek der 4e Infanterie Brigade „Oost Java". Het boek is bestemd voor H. M. de Koningin; een tweede exemplaar is voor H.K.H. Prinses Irene. BONN. Vermoedelijk zullen Donderdag a.s. besprekingen be ginnen tussen vertegenwoordigers van het West-Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken en van de geallieerde Hoge Commissie over omzetting van het bezet tingsstatuut in een verdrag tus sen West-Duitsland en de Wes terse geallieerden. De gezamenlijke besprekingen, welke naar men verwacht ge ruime tijd zullen duren, zullen volgens waarnemers over de vol gende drie hoofdpunten gaan: 1. Een overeenkomst betref fende het blijven van de Weste- De Regering is zo deelt de Minister van Oorlog en Marine aan de Tweede Kamer mede van oordeel, dat Nederland eind 1954 een defensie-apparaat kan hebben opgebouwd van onderstaande afmetingen, waarin de maximale nationale inspan ning zal zijn verwerkelijkt. De strijdkrachten omvatten; a. De zeestrijdkrachten: Het de volksvertegenwoordiging be kende vlootplan omvattend: 1 vliegkampschip; 2 kruisers; 12 onderzeebootjagers; 6 escorteurs; 4 onderzeeboten; 48 mijnenvegers en een aantal kleinere eenheden voor kustbewaking en bescher ming der zeegaten» ca. 100 vlieg tuigen en de vorming van een aantal marinierseenheden, als mede de defensieve bewapening HET KOREAANSE FRONT TOKIO (A.P.) De verbonden legers zijn gisteren in voorzich tige beperkte aanvallen vooruit gedrongen. In het Oosten ver breedden de geallieerden hun bruggenhoofd ten Noorden van de 38ste breedtegraad bij Inje, ter wijl de Zuid-Koreanen van hun brugggenhoofd ten Noord-Westen van Seoel vorderingen maakten. In Noord Korea blijven de com munistische troepen en materiaal samentrekken. Er zijn echter nog geen tekenen van een hervatting van het rode voorjaarsoffensief, dat 22 April begonnen is en de communisten tot dichtbij Seoel heeft gebracht. In Wonsan veroorzaakte scheeps geschut een landverschuiving, waar onder vijftig communisten, die bezig wareTi met het herstel len van de spoorlijnen, werden bedolven. PARATYPHUS TE CLANERBRUG (Van onze correspondent) In het Sint Jozefhuis te Glaner- brug waar, zoals bekend, een aan tal Amboneze gezinnen is onder gebracht, is een geval van para- typhus geconstateerd. De ziekte doet zich voor bij een der kin deren. Drie andere personen zijn in een ziekenhuis opgenomen om dat men besmetting vreest. en uitrusting van de Nederlandse koopvaardijvloot en de oefening van het personeel voor zijn oor- logstaak. De bestaande vlootplannen on dergaan geen wijziging. b. De landstrijdkrachten: 5 in- fanterie-divisies, een aantal ter ritoriale troepen, waaronder luchtdoelartillerie, alsmede een aantal eenheden nationale reserve. c. De luchtstrijdkrachten: de vorming van een evt. zelfstan dige luchtmacht, omvattend: 21 squadrons gevechtsvliegtuigen (dagjagers, nachtjagers en tacti sche jachtvliegtuigen), alsmede een aantal squadrons verken- nings-, artillerie-waarnemings- en transportvliegtuigen en de aanleg van de nodige operationele vlieg velden. PARIJS (Reuter). De Franse regering heeft Maandagavond 17 Juni vastgesteld als datum voor de aanstaande algemene verkie zingen de eerste sedert No vember 1946. Het wetsontwerp betreffende de hervorming van het kiesstelsel is Maandagavond door de Franse Nationale Vergadering in tweede lezing aanvaard. Het ontwerp is hiermee wet ge worden. VOOR HET VREDESVERDRAG MET JAPAN MOSKOU (Reuter). De Sov jet-Unie heeft het Amerikaanse ontwerp voor een vredesverdrag met Japan van de hand gewezen en geëist, dat de Chinese volks republiek deel zal nemen aan een viermogendhedeneonferentie voor de opstelling van een vredes verdrag. De Sovjet-Unie stelt thans een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Sov jet-Unie, de V.S., de Chinese volksrepubliek en Groot-Brittan- nië in Juni of Juli voor. lijke troepen in West-Duitsland voor de verdediging van Europa: 2. het vervangen van de be- zettingskosten welke dit jaar ruim 5,5 milliard gulden bedroe gen door „veiligheidskosten", die West-Duitsland in het kader van de West-Europese verdediging zal betalen, en 3. de vervanging van de Britse, Amerikaanse en Franse Hoge Commissies door ambassades. (Van onze correspondent) NAALDWIJK Het contingent van 1,3 millioen dollar voor de export van groenten en fruit naar Duitsland zal reeds spoedig zijn uitgeput. Volgens mededelin gen in tuinderskringen in het Westland werd reeds Zaterdag j.l. ernstig met stopzetting van de export rekening gehouden. Er is nog steeds geen nieuw bedrag voor de uitvoer vastgesteld. Er bestaat een geringe hoop, dat on danks dit feit de export onbelem merd doorgang zal kunnen blij ven vinden. WESTDUITSE VAKBOND KEURT PLAN-SCHUMAN GOED DUESSELDORF (Reuter). De raad van het West-Duitse vak verbond heeft Maandag een motie aangenomen, waarin het plan- Schuman werd goedgekeurd. In de motie werd echter de eis gesteld, dat de beperkingen op de West-Duitse economie van de kant van de Westelijke geallieer den vóór de ratificatie van het plan moesten worden opgeheven. Het vakverbond telt vijf en een half millioen leden HOLTÉN. Gistermiddag is op de rijksstraatweg Deventer Almelo te Dijkershoek. gemeente Holten, een aanrijding geschied, waarbij de wegenwacht van de A.N.W.B. H. Bonhof ernstig ge wond is. Bonhof is naar het Sint Geertruiden Gasthuis te Deventer overgebracht, zijn toestand is zeer ernstig. WASHINGTON! Reuter). In een rede voor de nationale conferentie over de burgerlijke verdediging heeft president Truman verklaard, dat uitbreiding van de Koreaanse oorlog de mogelijkheid van vernietigende atoomaanvallen op Amerikaanse steden, zo niet vernietiging van „de beschaving zoals wij die kennen", zou brengen. De eerste tekenen van een in eenstorting van de communisti sche wereld deden zich voor in de vorm van „spanning en on rust achter het ijzeren gordijn". Zonder MacArthur met name te noemen laakte Trumans diens „eigengereide" politiek voor Azië, die de gehele Westerse verdedi ging te gronde zou kunnen rich ten een een „geweldige Sowjet- Russische overwinning" zou kun nen opleveren Het voorstel, dat de V.S. com munistisch China een ultimatum dienden te stellen zou tengevolge kunnen hebben, dat de V.S. hun VIJF JAAR WEGENWACHT Vijf jaar geleden in April 1946, werd door de Algemene Nederlandse Wiel rijders Bond de „Wegenwacht" in gesteld, welke op de grote wegen pa trouilleren om ge strande motorvoer tuigen weer op gang te helpen. Geduren de deze vijf jaar hebben de „Gele Rijders" hun on misbaarheid betve zen en vele malen konden zij hulp bie den ook als het niet een defect aan een auto of motor fiets betrof. De slagzin „Gele Rij ders Pechbestrij- ders" is dan ook ten volle verdiend. Foto links toont een lid van de Wegenwacht, die door middel van een bord op de zijspan het verkeer waarschuwt voor het gevaar van bosbrand. Foto rechts .toont het verlenen van eerste hulp bij een verkeersongeval. bondgenoten verloren .„ik ben niet van plan dit land van zijn bondgenoten te ontdoen met het oog op het Sowjet-Russisch ge vaar", aldus Truman. Een uitbreiding van het strijd gebied in het Verre Oosten zou niet leiden tot een snelle en ge makkelijke oplossing van het Koreaanse conflict, integendeel. De Amerikaanse troepen zouden worden blootgesteld aan vernie tigende lucht- en duikbootaanval- len. Verder zouden Japan en de Philippijnen ernstig gevaar lopen. Het Chinese volk zou zich achter zijn communistische leiders scha ren. Bovendien zou, wanneer de V.S. diep in een oorlog met China verwikkeld raakten, deze ontwik keling, ongeacht de afloop, cri- tieke militaire gevolgen in Europa hebben. „Er is niets wat het Kremlin groter voldoening zou geven dan een dergelijke ontwik keling waarbij Europa blootge steld zou zijn aan de Russische militaire macht". DRIE NIEUWE POKKEN- GEVALLEN TILBURG. Gisteren hebben zich in Tilburg weer drie pokken- gevallen voorgedaan, waardoor het aantal tot 36 steeg. Twee er van kwamen voor bij personen die zich reeds in de quarantaine inrichting bevonden, het derde geval was geheel nieuw. NEDERLANDER IN INDONESIË ONTVOERD DJAKARTA (Aneta). De 22- jarige J. van der Linden, voorma lig oorlogsvrijwilliger, thans em ployé van der onderneming „Ba- jabang" bij Tjikalong Wetan (bij Bandung) keerde, na Zaterdag ochtend een tocht door de tuinen der onderneming te hebben ge maakt, niet terug. Alleen zijn hond keerde terug. De politie én militairen van de APRI, die een onderzoek instelden, vonden nabij de rivier Tjitarum bloedsporen benevens een aan van der Lin den toebehorende theefles. Het onderzoek wordt voortgezet. DE VERKIEZINGEN IN SAKSEN HANNOVER (A.P.). Een nieuwe Duitse politieke partij heeft Zondag in de verkiezingen in Saksen een verrassende sterkte getoond. Bijna 400.000 West-Duit sers brachten hun stem uit op de socialistische Reichspartei, die zo veel op de nazi-partij lijkt, dat de federale regering getracht heeft haar buiten de wet te stel len. Maar toen de stemmen geteld werden stond de S.R.P. op de vierde plaats van 11 pet. van het totaal aantal uitgebrachte stem men. De socialisten behielden de leiding met 33,7 pet. van het aan tal stemmen en 64 zetels in het nieuwe parlement, dat 159 leden telt. De christen-democraten en de Duitse partij, die met een ge zamenlijke lijst uitgekomen wa ren, kwamen op de tweede plaats met 23,8 pet. van de stemmen en 34 zetels. PARELCOLLIER VAN f 20.000 GEROLD? 's-GRAVENHAGE. Bij de Haagse recherche is door een ze kere A. P. T. aangifte gedaan, dat hij op 5 Mei j.l. in de binnen stad in den Haag zijn portefeuille heeft verloren - of is gerold waarin zich een parelcollier van zijn echtgenote bevond, dat een waarde zou vertegenwoordigen van 20.000 gulden. Asturias, Djakarta-Amster dam, 6 Mei in Rode Zee. Castelbianco (emigr.), 6 Mei te Quebec (Canada). Cheshire, Djakarta-Amster dam, 6 Mei van Colombo. Skaubryn, Surabaja-Rotter- dam, pass. 6 Mei Gibraltar.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1