De beëindiging van de staat van oorlog met Duitsland 'Pq „Oi vette It VAN BRUSSEL NAAR BOUILLON Branieschopper contra ,uitslover" 95 jaar fan Dagen iopend België vacantieoord: Door de valleien van Maas en Semois Orval TWEEDE KAMER De Nazi's berokkenden ons voor 25 milliard schade Tppet" w, Vraagt BEHANGSELS toed ijk „Mic/cey" voor de militaire rechter Kath. Instituut Volkshuisvesting Versoberingsactie onder ons volk BEURSOVERZICHT WOENSDAG 9 MEI 1951 PAGINA S oudste zeeridder, zal zijn dochter aan de i verjaardag vieren, en, omdat de ouder- it verminderen. Twee uisterd aan het bed iar om even rond te i aan bekenden die :n heten, heeft weten zal nu de leeftijd der n hebben bereikt. En ijzelf nog weinig ai de zee, die hij in ja- ieer heeft kunnen be- vanaf zijn vertrouwd de Dijk. Helder bestaat sinds teer, hij heeft het voor i bijna door vijande- n zien afbreken en hij nede een brok geschie- let vissers- en red- van de stoere zeehel- srdwijnen. Nu is daar- plaats gekomen het :ersihofje en dat heeft per toch een keertje ;n. hij zijn laatste dagen ng aan de van Speijk- al in zijn onderbewust- ïl eens moeten denken woest© en wilde ge- ;t de gevaarlijke grond i hij in 1882, 16 man i de Strathmore en in an kon redden van de Tye". Ook zal hem de iruchte redding van de /an de „Renown" in vel eens door het ge- den, toen hij met zijn Dorus Rijkers, 23 man t die deels bevroren in lingen en de bijna ze- ansdood afwachtten. Evader maakte er twee ;en en Janus volgde ;maals met twee toch- rhien zal hij nog wel >men over al zijn par- werftochten met zijn de gronden om er wat en wat te sjouwen, als te wat te sjouwen viel. st heeft hij, zoals bijna iwe ridders langs Neer- en de bittere armoede n het nauwelijks geld en het zo van de ene andere leven, zoals God lien voor zeelui heeft id- ook, Janus Kuiper, de blauwe ridders, heeft tijd der sterken bereikt de aartsvaders reeds schreven en gesproken, tijd, waarop alle roem verstild op de drempel nder leven. ih zal het een dag zijn enigeen nog wel eens i aan deze en vele zee- Nederland heeft kun- irtbrengen en die als zovelen van ziin i flinke zonen eigenlijk eft leren k,ennen en a hoogachten. Niet al- zilveren, gouden me- onderscheidingen, maar iet nodige, om het le- nnen behouden. SVERW ACHTING aid door het K.N.M.I. geldig van Woensdag- Donderdagavond. ;ere temperatuur zwaar bewolkt met latsclijke buien .Zwak- tige wind uit oostelijke Iets hogere tempera- uw behanger n in Edam zwijgt REND. Het carillon istorische speeltoren te tot zwijgen gebracht, rdelen zijn versleten en worden vernieuwd. Met [werkzaamheden, die op enkele maanden zullen zal eerst kunnen wor- nnen, wanneer Gedepu- aten een post daarvoor meentebegroting hebben ird. n de Kanaaldijk te wij- t dien verstande, dat de jde dan die tot dusver ijk was, zal worden en om te parkeren zulks id met de veiligheid op Verder besloot de raad it- of parkeerverbod in voor het gedeelte in de van de uitgang „Oost- eth. Riekwel zou echter van het parkeerverbod mogelijk willen maken oog op de bewoners, die lucten moeten laden. De :t wilde de maximum gebracht zien op 15 K.M. emeester zal een onder tellen in hoeverre iets can worden. Tot slot voorzitter mede, dat ei a.s. het tehuis voor an dagen officieel zal ?eopend. Om 11 uur zal ioorknippen van een lint ng worden opengesteld, ur worden de ouden van ie hun intrek in het huis :men en in de gemeente wonen, opgehaald en in gebracht. Van 16.30 tot rardt een receptie gehou- DINANT: KERK EN CITADEL In Vlaanderen voelden wij ons thuis; de mensen en hun taal, de huizen en grachten in hun steden, ze spraken tot ons Hol landse gemoed. Verder België in Zuid- en Oostwaarts voelden wij ons eerst met recht op vacantie; daar boeide ons de sensa tie van het nieuwe en het steeds weer andere. Het stadsschoon maakte plaats voor het natuurschoon. De van mensenhanden gemaakte monumenten de kathedralen, paleizen en kastelen, mogen nóg zo indrukwekkend zijn, de door Gods hand ge wrochte monumenten der natuur; de begroeide rotsen, omspoeld door bochtige rivieren en bruisende beken, de wisselende val leien, bezaaid met liefelijke dorpjes zijn voor ons bewoners van de lage landen bij de zee van een bijzondere bekoring. Dat natuurschoon vindt men abundant in het Zuid-Oostelijk deel van België; in de Ardennen, die men vanuit Maastricht of van Brussel kan intrekken, om het Noordelijke, dan wel het Zuide lijke deel ervan te gaan verken nen. Een boeiende tocht is die door de valleien van de Maas en de Semois naar het Zuiden. Ge kunt met vier uur sporen de schoon heid van deze valleien als een revue aan u voorbij laten trek ken en dan bent u van de wereld stad Brussel in het toeristen- en schildersdorp Bouillon beland. Ge kunt er ook langer over doen en dat zouden wij u van harte willen aanbevelen; b.v. per auto of touringcar over de goede we gen van België. Het is een tocht vol verkwik kende afwisseling; de rivieren kronkelen zich in talloze bochten door de begroeide kalkrotsmas sieven. die de groene valleien af sluiten. En met de rivieren kron kelen zich de wegen, waarlangs u uw weg naar het Zuiden zoekt; door doruies en dalen, over heu velen en rotsnartiien. Telkens weer andere nanorama's ontrol len zich voor uw ogen. Od hoge rotspunten staan de vestingen geuiant. waaraan ge schiedenis van eeuwen is verhon den. Kastelen en kerken, abdijen en ruïnes stofferen de hellingen van de soms brede, soms smalle valleien. In sneelse wanorde en toch zo harmonieus gegroeneerd. liggen er de uit natuursteen op getrokken huizen de pittoreske dorpjes: de leien daken blikkeren er in het zonlicht, dat het geheel maakt tot een feest van kleuren. Onstuimig bruisen de heldere beekjes langs de weg. hun bed ding zoekend door het bos. soeels als dartele kinderen van rotsDar- tii naar rotsDartii. hier-en-daar onderbroken door een duikelende waterval. Dit heuvellandschan is liefeliik. onen en heerlijk; niet beklem mend of benauwend als de wol- kenhoge alnen. Dit mooie land is dun bevolkt, in tegenstelling met het vlakke 9 MEI: H. Gregorius van Nazianze Ongelovigen beweren wel eens dat de wetenschap niet in dienst staat van het Evan gelie. Geestelijken houden een bevolking, die vooruit wil, dom en wanneer iemand een mening wil verkondigen, dan wordt hij veroordeeld. Niets is minder waar dan dat. De wetenschap is juist ondergeschikt aan de gods dienst. Dat heeft vooral Gre gorius van Nazianze bewezen die zijn grote kennis geheel dienstbaar heeft gemaakt aan het Evangelie. Hij werd in zijn dagen genoemd het licht van de wereld maar zijn licht straalt alleen door zijn opvat tingen over God en gods dienst, waardoor hij de god geleerde bij uitstek wordt ge noemd. En hij staat niet alleen. Op alle gebied van kennis heeft de kerk haar sporen verdiend; alle vakken zijn geadeld door de oude godsdienstige idealen. De kerk is daarom niet achterlijk maar eeuwig levend door haar eenvoudige maar tege lijk allerdiepzinnigste leer. In deserto land van het volkrijke Vlaande ren; maar de mensen, die er wo nen, zijn niet minder vriendelijk; zij delen gaarne met de vreem deling het voorrecht van dit schoons te mogen genieten. La merveilleuse. Namen, de hoofdstad van de gelijknamige provincie, is het eer ste rustpunt in dit paradijselijke land. De stad is trots op zijn Romeinse brug en de oude cita del. Namen ligt temidden van een prachtige omgeving, die noodt tot tal van tochtjes; het biedt de vreemdeling gedurende het sei zoen, behalve de weelde van het natuurschoon, tal van attracties. Een boottocht van drie uur over de Maas 'n onvergetelijk toeristisch evenement brengt u in het toeristenstadje bij uitstek, Dinant, gebouwd aan weerskan ten van de Maasoever, aan de ene kant afgesloten door de steile, be groeide rotsen, aan de andere kant door een amphitheater van groene, beboste valleien. Op een machtige rots, geflankeerd door een merkwaardig kerkgebouw, rust sinds eeuwen de massieve citadel, die ook nog in de laatste oorlog een brandpunt was van strijd. Vanaf deze hoogte heeft men een uniek panorama op het stadje en de valleien op de achtergrond. De druipsteensrrot van Dinant La Merveilleuse draagt haar naam met ere: het is een natuurwonder van ongerepte pracht. De rivier, die in vroeger eeuwen ziin weg zocht door dit kalkachtig beremassief. heeft deze onderaardse wereld fantastische vormen gegeven van ongekende schoonheid. U waant zich werke lijk in het land van snrookies. Zo ergens, dan kriict men hier ont zag voor de oerkracht der natuur die hier in het binnenste der aar de temnels bouwde, waarvan de grillige rotsgewelven gedragen worden door uit druipsteen tot albast geworden zuilen. Techniek van mensenhanden was echter no dig. om dit wondere bouwwerk in fantastisch licht te zetten en genietbaar te maken. In de nabijheid van Dinant ligt Han met zijn wereldberoemde grotten, grootser en wijder en met onderaardse meren, waarop de bezoekers spelevaren. Is het won der, dat Dinant een toeristisch centrum is bij uitstek? En dat de Nederlanders er als vrienden be schouwd worden, bleek ons uit de hartelijke ontvangst, die ons van de zijde van gemeentebestuur en VW ten deel viel; men noem de ons zijn „vrienden". De grillige semois Verder naar het Zuiden trek kend, passeren we de legendari sche rots Bayard. In Anseremme, 'n idyllisch dorpje, stroomt de Lesse in de Maas; we stappen even uit bij Point du vue de Freyr, om van een zeldzaam schoon panorama te genieten. We komen in het dal van de 'Advertentie i tegen doorzitten bij fwielrijden en stuklopen Semois, die zich nog sterker kron kelt dan de Maas; de grillig neer- gestrooide rotsmassieven diri geren deze onbevaarbare rivier in duizend bochten, zo'dat hij voor de afstand naar Bouillon, die van vanaf Dinant maar 46 km is, niet minder dan 140 km nodig heeft, om zijn weg te zoeken door de dalen. Wij klimmen hoger en wijder vorden de perspectieven; de bre- te valleien met op de leistenen otsen de villa's en kastelen. Laag n de dalen, op de door bossen omzoomde akkers geven langge rekte schuren een typisch beeld jan dit landschap van de Semois; het zijn de schuren, waarin drie maanden de tabak te drogen hangt, die zijn karakteristiek aroma ontleent aan de dampen, die opstijgen uit de Semois en hangen in de beslotenheid van het dal. Dezelfde tabak, elders ge teeld, mist die aroma van de Se mois, zo vertellen ons de gidsen. Er liggen hier vriendelijke toe- ■istendorpjes, als Arlon, bekend om zijn verzameling oude voor werpen uit de Romeinse tijd; Flo- renville en Roche Haut. Bouillon is een dorp van schilders en toe risten; het ligt in een kronkel van de Semois, die het plaatsje omspoelt; het is bezig zich te her stellen van de wonden, die er door de oorlog in geslagen zijn. Een attractie is de stoere burcht, waar eens de graven van Bouillon w.o. de bekende Godfriedt zetel den; een door zijn ligging on neembare burcht, waarin nog de sfeer hangt van de middeleeuwen Niet ver van Bouillon ligt, vlak tegen de Franse grens de abdij van Orval, de gouden vallei. Naast de nog imposante ruïnes van de in de llde'eeuw gestich te abdij, tijdens de Franse Revo lutie in 1793 verwoest, bouwde de Gentse aannemer Alb. van der Cruyssen, die officier was in de tweede wereldoorlog en later de 53ste abt van Orval werd, een nieuwe abdij, grotendeels opge trokken uit het natuursteen van de streek. Het is een imposant complex van kloostergebouwen, in 1939 in gebruik genomen. Toen wij er kwamen, was de bejaarde abt ernstig ziek; het eigenlijke klooster bleef daarom voor ons gesloten. Maar ook daarbuiten, tussen de ruïnes en in het voor gasten openstaande gedeelte, viel veel schoons te genieten. En ook het glaasje Orval, gebrouwen in de abdij en geschonken in een glazen bokaal, was om nooit te vergeten. (Van onze parlementaire redacteur) Enkele dagen na de herdenking van hen, die hun leven gaven voor het herwinnen van de vrijheid, moeten wij spreken over de beëindiging van de staat van oorlog met Duitsland. Op deze wijze schetste mej. Tendeloo (P.v.d.A.) in de Tweede Kamer de stemming, waarin ook de doorsnee Nederlander de deze middag in behandeling zijnde wetsontwerpen zou willen benaderen. Deze wetsontwerpen heffen de oorlogsverhouding met Duitsland zelf weliswaar nog niet op, maar lopen hierop toch in belang rijke mate vooruit. Zij bedoelen een einde te ma ken aan de discriminatore be palingen in ons recht ten aanzien van Duitsland en zijn onderda nen. Duitsers, alsmede natuur lijke en rechtspersonen, die van wege hun verhouding met Duits land als vijandelijke onderdanen werden aangemerkt, zullen straks geen vijandelijke onderda nen meer zijn in de zin van het Besluit Vijandelijk Vermogen. Dit betekent o.m. dat het ver mogen, dat zij in de naaste toe komst zullen verwerven, niet meer voor confiscatie in aan merking zal komen. Andere landen zijn ons bij het nemen van soortgelijke maatre gelen reeds voorgegaan en ook Nederland zal zich hierbij moe ten aansluiten. Tot een andere houding zou het gevoel kunnen aansporen. Onze wonden zijn nog niet geheeld, betoogde mej. Tendeloo terecht en er is ook nog maar zo bitter weinig van de ge leden schade vergoed. Wel werd tot Sept. '50 voor 124 millioen aan vijandelijk vermogen 'geli quideerd, maar wat betekent dit als men bedenkt, dat Nederland een schadeberekening maakte van niet minder dan 25 milliard). Mej. Tendeloo zou dan ook ge- 's-GRAVENHAGE. De voor malige linksbuiten van het Neder lands, elftal, M. C., thans dienst plichtig soldaat bij de luchtmacht, verscheen gistermiddag voor het Hoog Militair Gerechtshof, gepre sideerd door mr. J. W. U. Doorn bos. Bij vonnis van de Krijgsraad den Haag werd C. op 21 Maart j.l. tot twee maanden onvoor waardelijke militaire detentie veroordeeld. Op 4 Februari 1951 zou hij na melijk in een restaurant te 's-Gra- venhage het aan hem door een sergeant gegeven bevel om zijn veldblouse dicht te maken en zijn stropdas behoorlijk vast te knopen, geen gehoor hebben ge geven. Voorts zou hij toen deze ser geant hebben beschimpt door hem toe te voegen „sloof je niet zo uit .uitslover, bemoei je met je eigen zaken". Er was een krijgsraadzaak van gekomen, maar C. had, na het vonnis van dit college vernomen te hebben, hoger beroep aange tekend. „Vindt u twee maanden zo'n zware straf voor zulke ernstige feiten, u hebt zich toch zeker wel ergerlijk misdragen", voegde de president C. toe. „Ik vind de straf wel erg zwaar", antwoordde ap pelant. Het oordeel dat door de politie over C. was uitgesproken luidde niet erg vleiend, „een over het paard getild jong mens, dat zich heel wat verbeeldt en een neiging heeft om op anderen neer te kijken, maar in wezen een slap karakter heeft ,die helemaal niet sportief is en niet tegen ongelijk kan". Het was C. duidelijk aan te zien dat hij versteld stond over dit oordeel. De advocaat-fiscaal mr. Zaayer was van mening dat C. de bewus te avond in het restaurant eens „flink" had willen doen omdat hij het publiek mee had en eens had willen illustreren wat een flinke vent hij was. Wat er gebeurd was noemde hij ernstig en hij wenste dan ook bevestiging van het von nis te zien. wild hebben, dat Duitsland min stens een gebaar had gemaakt, desnoods maar een symbolisch gebaar. Toch had mr. Roolvink (KVP) gelijk, toen hij er van zijn kant op wees, dat wij moeten pogen om de fouten van het verleden te vermijden. Willen wij de vrede behouden, dan zullen wij ons be perkingen moeten opleggen. Deze gedachtengang kreeg tenslotte ook in alle redevoeringen de overhand. Alleen mr. Stokvis, de 'communistische woordvoerder, wees de wetsontwerpen geheel af, omdat zij Rusland zouden be roven van haar recht om mee te beslissen over de besteding van de in beslag genomen gelden. De normale gang van zaken is inderdaad, dat aangelegenheden als deze bij het vredesverdrag worden gerekend, maar de Geal lieerden moeten er nu eenmaal rekening mee houden, dat dit in de naaste toekomst nog wel niet tot stand zal kunnen komen. Het is juist Rusland, die hier een spaak in het wiel steekt, waarop ook de heer v. d. Feltz (C.H.) te recht wees. Deze aliremene instemming be tekent intussen niet. dat er eeen belangrijke bezwaren zenden be staan teeen benaalde onderdelen van de wetsontweriien. Er riizen bij deze behandeling principiële vragen, die ernstige overweging vergen en deze omstandigheid woog voor mr. Roolvink (KVP) zo zwaar, dat hii bii het begin van de middag het voorstel deed om de behandeling van de wets- ontweruen nog even uit te stel len. Dit voorstel werd echter na een vrij uitvoerig orde-debat met 21 tegen 49 stemmen verworpen. Voor alleen de KVP-fractie, mi nus dr. Kortenhorst. Deze prin cipiële vragen golden in hoofd zaak het recht tot confiscatie, waarover in dit debat principieel beslist wordt, omdat in deze wetsontwerpen aan het geconfis- ceerde vermogen ook een defi nitieve bestemming wordt gege ven. Het zal besteed worden voor de financiering van de oorlogs schade. Mr. Roolvink (KVP), die de grote man bij dit debat zal worden, stond tegenover dat recht nogal gereserveerd. In elk geval wilde hij uitgaan van de stelling, dat het recht zwakker wordt naarmate de verhouding van de betrokkene tot de vijan delijke staat een meer verwijder de is. Mej. Tendeloo (PvdA) had met deze principiële vraag min der moeite. Aan de door de heer Roolvink (KVP) niet sterk ge noemde argumenten van de rege ring, zijnde de algehele overgave van Duitsland en de desbetref fende overeenkomst met de Ge allieerden, voegde zij nog een i. 'ETTEN lezen is taaie kost. Daar kan ik uit hoofde van mijn functie van meepraten. Alle eerbied overigens voor het vernuft, waarmee tal van staatsstukken in elkaar worden gezet. De mazen moeten natuurlijk zo klein mogelijk blijven; vandaar dikwijls die precieze omschrijvingen, waar een gewoon mens akelig van wordt. Alle mogelijke situaties die zich in de practijk kunnen voordoen, moeten de wettenmakers van tevoren al heb ben gezien, en daar vinden ze dan weer een bepalinkje op. Voor als het te pas komt Ze kunnen echter niet alles voorzien en dat is 'maar goed ook. Wetten zijn nooit volmaakt. Er valt altijd te wijzigen en te verbeteren, opdat de létter niet al te veel van het leven zal af wijken. Neem het verkeer. Er is letterlijk geen materie waar zoveel beweeglijkheid in zit. De „nieuw e" wegenverkeerswet waarover de laatste maanden heel wat te doen is geweest, stond overigens op een paar kleine wij zigingen na, al vast vanaf 13 Sept. 1935. Toen kwam de oorlog er tussen, met nog wat bezet tingswetgeving op dit gebied. Tot 1 Januari j.l. was het nog zo, dat wij het geldende ver keersrecht uit v ij f verzamelin gen van wettelijke voorschriften bij elkaar moesten zoeken. Nu staat alles bijeen in Wegenver keerswet en -reglement (dat laatste is wél nieuw) nog altijd een lijvig boekje, bijna het enige geïllustreerde dat, in vijf kleuren nog wel, op het gebied van wet geving verschenen is, vol ver keersborden (honderd en vijftig verschillende....) en andere at tributen, en zelfs met een stukje wet op muziek: de notenbalk voor de drietonige hoorn, die zieken auto's mogen gebruiken (en zij alléén). In dat boekje kan men b.v. le zen, dat auto-kentekenborden Berlijnsblauw van kleur moeten zijn, maar ook, dat het verboden is onder zodanige invloed van alcoholgebruik over <de weg te rijden, dat men niet tot behoor lijk sturen in staat moet worden geacht. En honderden dingen méér. Onder het motto dat iedere le zer, van jong tot oud, prachtisch iedere dag aan het verkeer deel neemt, zijn hele leven lang; dat hij er dus nooit genoeg over zou kunnen weten, maar er in feite te weinig van weet, heeft de re dactie mij overgehaald om hier mijn overpeizingen over mensen, verkeer en regels neer te schrij ven. Wat is nu van al die ge- en en verboden, voorschriften en reglementen, formulieren en keuringen het allerbelangrijkste? Als je het me op de man af vraagt mensen, dan zeg ik: waar het vooral op aan komt in het ver keer, dat staat niet in de wet. Je kunt strenge voorschriften geven over toeters en bellen, remmen en lampen, voor trai lers en autobussen, driewielers en bromfietsen. Allemaal best, nut tig, nodig. Maar op de men sen komt hst aan: de mensen, die achter het stuur zitten en vervoerd worden, de mensen die op de wegen kipen, fietsen, koeien drijven, paarden mennen en zo meer. Een kleine minderheid, voorzien van de nodige papieren en nog veel meer paardekrachten stormt los op een meerderheid van anderen, waarvan de mees ten zich toch eigenlijk maar op goed geluk in de verkeerskolk werpen. Het is duidelijk, dat er allerlei maatregelen van orde moeten worden genomen., om een jan boel te voorkomen. Veel mensen schijnen te den ken, dat die maatregelen er zijn voor ons plezier en ten bate van het verbalenboekje. Maar ze wé ten natuurlijk toch wel beter. Het is bijna nergens zo nodig als in het verkeer, om de mensen tegen zichzelf en tegen anderen te beschermen. Aan geen enkele vorm van gemeenschapsleven wordt zo algemeen, in zulk tempo en zo dikwijl:! deelgenomen door u en mij en ons allemaal. En we doen dat zoals we zijn: dom of pienter, sloom of vurig, bedachtzaam of roekeloos, arge loos of boosaardig, met een beet je humor of vol venijn. Heel wat mensen „doen-maar-aan" omdat ze geloven dat men hen heus niet zal overrijden, en hopen, dat het wel los zal lopen. Ze denken „als ik er maar kom" en geven nog gauw wat gas bij, om een be paalde voorrang toch maar te houden Je moet automobilisten zonder blikken of blozen langs de weg maar eens zien „snijden": bij het levensgevaarlijke af. Ieder ogenblik zit je te knipperen tegen de schijnwerpers van de mensen die te beroerd zijn om te dimmen. Ik wil maar zeggen: we moeten niet te vlug „hoera" roepen omdat we in de nieuwe verkeers- wetgeving zo'n puik stel maat regelen bij elkaar hebben. Want daar verander je de mensen niet mee. Die zijn veel gevoeliger voor de slagzinnen die precies aangeven waar het wel om gaat: „Rijdt met verstand, want de dood loert aan de kant" en „Wees een heer in het verkeer". Daar zou de wet misschien mee hebben moeten beginnen: met een beroep op het gezonde ver stand en het fatsoen. In ieder geval staat er niet in de wet dat je altijd maar zo hard mogelijk moet rijden en dat het flink is, achter het stuur huzarenstukjes uit te halen. Of dat je op een kruispunt gewoon dóór moet rij den als een ander je niet de voor- Duizenden auto's stuiven iedere dag langs de wegen. Mensen achter het stuur zijn verantwoor delijk voor wat ge hier ziet: „rommelig" ver keer, gevaarlijk en niet vlot. Breng „kleur" in uw manier van rijden, zodat men daaraan al zien kan wat ge wilt. De goede rijder „zwaait" niet met zijn pijltjes bij het inhalen, want dat is meestal overbodig voor wie door de stand en de plaats van zijn voertuig op de weg „kleur" bekent. (Foto ANWB) rang geeft zoals hij had behoren te doen. Ik zal wat over het verkeer vertellen. Maar ik ga er vanuit dat iedereen begrijpt, dat-ie op de eerste piaats zichzelf in de hand moet houden, ook hier. Mis schien is de ordelijkheid van het verkeer niet afgedwongen door de wet en de politie, maar vrijwillig opgebracht uit zelf discipline wel een graadmeter voor de stand van de beschaving. Wie weet. P. BROM Opperwachtmeester der Rijkspolitie nieuw argument toe. De oorlog was een totale oorlog geweest, een volk had tegenover een volk gestaan. De „Duitse" vrouw. Toch kwamen mr. Roolvink en mej. Tendeloo in één opzicht wel tot dezelfde conclusie. Beiden waren het er over eens, dat van oorsprong Ned. vrouwen, gehuwd met Duitsers, niet op één lijn mochten worden gesteld met an dere vijandelijke onderdanen. Mr. Roolvink kwam hiertoe op grond van zijn bovengenoemde stelling, terwijl mej. Tendeloo andermaal benadrukte, dat de positie van de gehuwde vrouw niet met die van de man mocht worden vereenzelvigd. Een an der bezwaar van mr. Roolvink (KVP) was, dat ook na de wij ziging, die de regering op dit Dunt had aangebracht, onvoldoen de gelegenheid werd gegeven om alsnog een verklaring van ont- cijanding in te dienen Ook mr Terostra (AP) bad hierop ge weren. Mej. Tendeloo (P.v.d A.) achtte^de gewiizigdo regeling waarbii moet duidelijk eemaakt worden, dat men niét eerder in staat is geweest om een dergelijk verzoek te doen, voldoende. Heden gaat de behandeling van de wetsontwerpen verder. Van de ziide van de regering zullen de ministers Drees (die mr. Stikker vervangt) Mulderije en Lieftinck aan het debat deelnemen. Van de hand van mr. Roolvink (KVP) werden reeds verschillende amen dementen rondgedeeld. VRAGEN OVER HET GRATIEBELEID (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft giste ren mr. Stokvis (Com.) toestem ming verleend om tot de minister van Justitie vragen te mogen richten over het door de regering gevoerde gratiebeleid, ten aanzien van tot de doodstraf veroordeelde oorlogsmisdadigers en politieke delinquenten. De interpellatie zal op een nader te bepalen tijdstip worden gehouden. Mr. Stokvis had aanvankelijk bezwaren tegen deze z.i. vage aanduiding van het tijdstip, maar hij nam tenslotte genoegen met de toezegging van de voorzitter, dat zulks in elk geval zeer binnenkort zou zijn. CONGRES TE DEN BOSCH Gisteren werd te 's-Hertogen- bosch het derde nationale Congres gehouden van het Kath. Inst. voor Volkshuisvesting. Minister in 't Veld, die 't Con- £r®s bijwoonde, verklaarde in een hiJ persoonlijk meer voelde voor een centrale organi satie voor de Volkshuisvesting, doch dat hij zeer wel het nut kon inzien van een katholiek instituut. In een resolutie sprak het con gres zich o.m. uit voor een luidere stem van gewestelijke en plaat selijke organisaties in het kapit tel der huisvesting, voor een gro- tere garantie voor de vrijheid van persoonlijke en kleinere privaat- en publiekrechtelijke gemeen schappen en voor de waarborg, dat in de Raad voor Volkshuis vesting de stemmen der levens beschouwingen volledig tot uiting kunnen komen. VANDAAG OVERLEG 's-HERTOGENBOSCH. In de rede, die minister In 't Veld giste- (j5" hield op het congres van het Katholiek Instituut voor de Volkshuisvesting te den Bosch, deelde hij mee, dat vandaag in overleg zal worden getreden met verschillende instanties om een versoberingsactie onder het Ne derlandse volk te beginnen. De staatsfondsenmarkt blijft de aandacht trekken ter beurze. Het ging opnieuw de benedenwaartse richting in. Zowel de conversie lening 1947 als investeringscerii- ficaten daalden met circa 2 pun ten, een zeer groo tverschil voor beleggingspapieren. Dat de om zetten zo bijzonder groot waren werd niet verondersteld. Er zat echter geen bodem in de markt, daar de vraag volkomen ontbrak. Tegen slot werd voor de con versie-lening 87% betaald (893^) en voor investeringscertificaten 88 (90 1/16). Hiermede is wel het belang rijkste van de beurs vermeld. De aandelenmarkt bleek min of meer aarzelend gestemd te zijn. Aandelen Philips waren iets be ter gedisponeerd en noteerden ruim twee punten tot 257%. Mede in verband hiermede was de aan delenmarkt niet zo ongunstig ge stemd als daarvoor en konden de voornaamste soorten, zoals Uni lever, olies en AKU zich vrij goed handhaven. Ook de minder courante soorten bleven goed op peil. Aandelen Hazemeyer werden geadviseerd op 190 (182), wegen; het gunstige jaarverslag. Zoals begrijpelijk ging de be langstelling uit naar Deli spoor waarvan de aandelen stegen to! 38 (36) en de obligaties tot 75 (72). Ook de Indonesische ge meenteleningen waren licht ge vraagd in verband met geruchter omtrent een hervatting der cou ponbetaling en schuldaflossing Cultures waren zeer stil, doch d< prijzen van gisteren konden ge makkelijk gecontinueerd worden Amsterdam rubber, die 1% pun: lager opende, wist dit verlies gro tendeels in te lopen. De scheepvaartmarkt opendt eerder iets lager, doch wist ziel tegen slot volkomen te herstel len. Amerikanen trokken weinig belangstelling en voor het eerst sinds enige dagen verbeterde het Agio met een half procent tot 8 procent. Prolongatie 3'/< procent.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3