Generaal Eisenhower met tulpen verwelkomd op Schiphol Hoe wordt de samenstelling der nieuwe eerste klassen? 24 millioen voor de eerste ontwikkeling van Irian VLUCHT IN DE NACHT Vandaag: tanks en luchtdoel RADIO Parelen voor. de kippen Éénheid in verscheidenheid? De economische openlegging Hartelijker dan in Januari Rond het „huwelijk" van Bertha Hertogh Vier afdelingen van veertien clubs Naar wij vernemen: West-Duitsland toegelaten tot I.O.C. Willem ll-H'veen gaat niet door door E. J. Rath over nageda of „zal wel' maar menee meer parler aan uw ston niets, daar om. Het is n niets aan do boezemen Het valt moderne tijG nu wel zegge hem eerst e maar zo ma< abonné's troost, dat prompt begi al evenmin f Zeker, ik de vliegtuige ten" gevoeld bleef me ont want zo heb vanaf het of het horen v voor mijn kle de bede prev beneden kiep Grootmoe voor ge we ld i onderuit. Il< 't vliegtuig vc platform te droaid. Toch wel vige hand te van: „Ach l< den. A propo: PAGINA 4 WOENSDAG 9 MEI 1951 Na zijn aankomst op Schiphol bracht generaal Eisenhower Dinsdag een bezoek aan de bloemententoonstelling „De Keukenhof' te Lisse, waar hij „Jacoba van Beieren" ont moette. De generaal tijdens zijn rondgang over het terrein. Naast hem de directeur van de „Keukenhof' de heer van Waveren. Achter de generaal vice-admiraal jhr. E. J. v. Holthe. (Van onze verslaggever) Even na zessen gisteravond stond generaal Eisenhower voor de tweede maal in dit jaar in de hall van een Haags hotel. Ditmaal was het niet het super-officiële Des Indes waar men hem in januari had binnengebracht, met akelige gestrengheid alles wat op pers en fotograaf leek op een afstand houdend, maar het meervriendelijke hotel De Witte Brug. De generaal kwam binnen met een enorme bos tulpen onder zijn arm. De reis van Schiphol naar hier was ook wat minder zakelijk ge weest dan in Januari en men had de commander-in-chief, zij het onder een mistroostige hemel, onze volop in bloei staande bol lenvelden laten zien. Vandaag begint een tocht, die men op het bureau van de Leger- voorlichtingsdienst een „meer ge detailleerde inspectie door ons land" noemde, dan bij het eerste bezoek uiteraard mogelijk was. Toen ging het om de grote lijn. Nu zal het gaan om objecten als het Marine Opleidingskamp in Hilversum, het inspecteren van tankonderdelen in Amersfoort die de namen dragen van beroemde DONDERDAG 10 MEI 1951. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 KRO; 10.00 NCRV; 11.00 KRO; 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gramo- foonmuziek; 7.45 Morgengebed en liturgisphe kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoonmuziek; 9.40 Schoolradio; NCRV: 10.00 Gra mofoonmuziek; 10.15 Morgen dienst; 10.45 Gramofoonmuziek; KRO: 11.00 Voor de zieken: 11.45 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoonmuziek; 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 Gramofoonmuziek; 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Kamerorkest en solist; 13.30 Zang en piano; NCRV 14.00 Promenade-orkest en solist; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Bas- bariton en piano; 15.50 Gramo foonmuziek; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Vocaal ensemble; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Koper kwar tet; 17.50 Regeringsuitzending: Heert van Sloten: Jeugduitzen ding: „ln een vlerkprauw van Ceram naar Australië"; 18.00 Verzoekprogramma; 18.30 „Loon- en prijspolitiek", causerie; 18.45 Gramofoonmuziek; 19.00 Nieuws en weerbericht; 19.15 Levensvra gen van allerlei aard en een pas toraal antwoord; 19.30 ..Regi mentsmarsen en signalen", cause rie; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevarieerd pro gramma; 22.20 Buitenlands over zicht; 22.40 Gramofoonmuziek; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 AVRO; 7.50 VPRO; 8.00— 24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Och tendgymnastiek; 7.30 Gramofoon muziek; VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gramo foonmuziek; 8.45 Orgelspel, 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gramofoon muziek; 10.30 De Antwoordman; 10.45 Gramofoonmuziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Lichte muziek; 11.35 Gramofoonmuziek; 11.45 Wenken voor de tuin; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 „In 't spionnetje"; 12.38 Pianospel; 13.00 Nieuws; 13.15 Dansmuziek; 13.45 U kunt het geloven of niet; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Viool en piano; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Prac- tische wenken voor tennissers; 18.20 Sportproblemen; 18.30 Or kestconcert; 19.05 Nieuws van de Koninklijke Marine: 19.15 Muset- teiorkest; 19.40 Studievoorlichting voor a.s. studenten; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Opera concert; 21.00 „De Slag", hoor spel; 22.15 Gramofoonmuziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactuali- teiten; 23.3024.00" Gramofoon muziek. regimenten als dat van de Huza ren van Boreel en Prins Alexan der. de school voor luchtdoelartil lerie in Ede en tot slot de lucht macht, waarna op Donderdag waarschijnlijk een iets minder vluchtig contact met de pers zal volgen dan bij deze intrede in Den Haag mogelijk was. De ontvangst op Schiphol, die de generaal ten deel viel nadat hij uit de reusachtige Lockhead Constellation van de U.S. Air Force was gestapt, die de vrien delijke naam Columbine droeg, was oo kiets minder op de spits van het protocol gedreven dan de vorige maal. Wel plofte er weer een Blitz-lamp van een fotograaf, maar ditmaal was het een Ame rikaan, die dit onheil, dat de generaal kwaadaardig en zeer te gen zijn zin schijnt te achter volgen, op zijn geweten had. Het werd dus met de mantel der lief de bedekt en de Koninklijke Ma rechaussee vertrok zelfs geen spier van zijn gezicht, iets wat in Januari ook al anders was ge lopen. De generaal drukte de handen van hen die hem kwamen be groeten. Behalve de Amerikaanse ambassadeur waren dat louter militairen van de hoogste rang. De vice-admiraal jhr. E. J. Hol the, chef marinestaf, de luit.-gen. B. R. T. F. Hasselman, chef Ge nerale Staf en de luit.-gen. J. Aler, chef Luchtmachtstaf, bene vens de chef-staf der drie ver enigde chefs van staven de gen.- majoor W. J. K. Baay. BREDA. De Bredase recht bank heeft gistermorgen opnieuw het proces behandeld van de Staat der Nederlanden tegen Bertha Hertogh en Al-Mansur Adabi Bin Abdulkadir Adabi, de 22-jarige onderwijzer te Singapore aan wie Bertha Hertogh door haar Ma- leiso pleegmoeder was uitgehuwe lijkt. Geen van beide gedaagden was verschenen. Mr. Toxopeus concludeerde nu van eis: „dat op de voorgeschre ven gronden het op 1 Augustus 1950 tussen gedaagden voltrok ken huwelijk nietig wordt ver klaard". De rechtbank zal over 8 dagen uitspraak doen. HET DEENSE KONINGSPAAR BEZOEKT ENGELAND DOVER (Reuter). Het Deen se koningspaar is Dinsdag te Dover aangekomen voor een offi cieel bezoek aan Engeland; koning Frederik en koningin Ingrid zijn per trein doorgereisd naar Lon den. Hier en daar vaat het srerucht. dat de nieuwe eerste klasse-inde- Iine reeds hekend is. Daarbii wordt dan uiteeeaan van het door de Bondsvergadering aanvaarde rapport-Burgwal. Deze geruchten ziin oniuist. De nieuwe indeling is niet bekend en moet door het KNVB-bestuur noe worden vast gesteld. Het srerucht is vermoe delijk in de wereld gekomen, doordat aan het ra "pórt-Burgwal een ontwerp-indeling 195152 was toegevoegd, doch dit was slechts bedoeld als voorbeeld. De situatie is thans zo, dat de vijf eerste klas-afdelingen in het 's-GRAVENHAGE. De kip pen van de 58-jarige Hagenaar A. P. T. kregen bezoek van enige rechercheurs. Zelden zal men bij hoender szulk een rijke buit heb ben binnengehaald. Dat was een parelsnoer van 20.000 gulden, dat door de eigenaar als verloren of gerold was opggeeven bij de po litie. Het bleek dat T. het snoer zelf in het hok had gestopt en bij de verzekering het geld had opge ëist. Hij meende zo zijn finan ciële zorgen te kunnen oplossen zonder zijn vrouw van haar kos telijk halssnoer te beroven. Hij is nu van zijn kostelijkste bezit de vrijheid, beroofd en zit in arrest wegens poging tot op lichting. „FEESTELIJKE" EXECUTIES IN SJANGHAI HONGKONG (Reuter). Uit, in Hongkong ontvangen commu nistische kranten blijkt, dat op 30 April in drie voorsteden van Sjanghai 285 mannen en vrouwen zijn terechtgesteld. Dit is het grootste aantal, dat tot nog toe op een dag ter dood werd ge bracht. In de kranten zijn foto's afge drukt, waarop grote menigten staan afgebeeld, die lachend en juichend de terechtstellingen bij wonen. komende seizoen zullen worden teruggebracht tot vier en het aan tal eerste klassers zal na deze competitie verminderd zijn van 60 tot 56. Derhalve ontstaan vier afdelingen, ieder met 14 clubs Volgens het aanvaarde voor stel Burgwal zal ons land in twee helften worden verdeeld, ieder met twee le klas Zuid-Holland wordt bij Zuid gevoegd en Nrd.- Holland bij Noord en Oost. De bedoeling is dat de weste lijke clubs worden verdeeld over twee afdelingen en evenzo de Noordelijke en Oostelijke. Het KNVB-bestuur wacht thans af welke eerste klassers degra deren en welke tweede klassers promoveren. Is dat bekend, dan kan spoedig een beslissing over de indeling verwacht worden. Er zijn zó verschillende inde lingen denkbaar, dat we ons lie ver niet verdiepen in vermoede lijke indelingen. In ieder geval kunnen zowel de Oostelijke als de Noordelijke eerste klassers er op rekenen, dat een aantal clubs uit het Westen in elk van beide afdelingen zal uitkomen. (INGEZONDEN) In het hoofdartikel van „De Maasbode" van 14 April 11. wordt door de heer F. D. een probleem aan de orde gesteld, dat de volle aandacht en n diepgaande over denking vraagt van allen, die het wel menen met de katholieke zaak in ons staatkundig leven. Het gaat hier over de staatkun dige eenheid der Nederlandsè Katholieken. De wel zeer deskundige schrij ver van dit artikel, die zich steeds warm voorstander heeft getoond van deze eenheid, is van oordeel dat zij zich zeer wel vedraagt met een onderlinge verdeeldheid waar het bijvoorbeeld betreft het gevoerde Iridonesië-beleid en dat ten opzidhte van de Partij van de Arbeid- Wij geloven, dat het, me de rnet het oog op de toekomsti ge Kamer-verkiezingen, van emi nent belang is, wanneer door de meest bevoegden getracht wordt deze kwestie voor de Katholieke kiezers openlijk uit de doeken te doen. De heer F. D. acht het niet min der dan een plicht der KVP om binnen haar verband ten opzich te van praktische punten van overheidsbeleid aan elkander te gengestelde stromingen toe te la ten, waarop partij-genoten elkan der loyaal zouden kunnen bestrij den. Op deze wijze zou voorko men worden, dat de zgn. progres sieve vleugel der KVP profiteert van de stemmen der zgn. rechter vleugel der partij, terwijl de Ka tholieke beginselen alsdan de in vloed kunnen krijgen, welke daar aan naar getalsverhoudingen rechtens toekomt. Inderdaad kan men zich voorstellen, dat zodoen de de werkelijke verhoudingen zuiverder tot uitdrukking komen. Volgens de heer F. D. heeft de KVP tot op heden er de voorkeur aan gegeven, het voordeel, dat aan een Katholieke beginsel-par tij toekomt, aan te wenden ten bate van een progressief opgezet beleid. Wij kunnen ons indenken, dat deze gang van zaken een groot aantal KVP-leden weinig bevre digt. Meer als men wellicht op pervlakkig bevroedt, houdt zij talrijken ernstig bezig. Wel vra gen wij ons af, of het nu inder daad zo heel veel verschil maakt, dat deze mal-contenten zich op nieuw "roeperen in een zelfstan dige Katholieke partij, dan wel dat de bestaande KVP zich in wendig splitst in een progressie ve en een rechter vleugel? Wel heeft, zoals de heer F. D. zelf op merkt, een federale opbouw der KVP uit Katholiek princdpiëel oogpunt het grote voordeel, dat geordende samenwerking in tal van niet omstreden kwesties ver zekerd is. In tegenstelling met prof. Rom- me, die 'n partij van principieel- gelijkgezinden, die geen zelfde practische doeleinden nastreven, practisch uitgesloten acht, ziet de heer F. D. zulks wel als uitvoer baar. Hij acht het onbehoorlijk, dat men als KVP-lid gedwongen wordt steun te geven aan een be leid, voorzover dit uiteraard los van Katholieke beginselen staat, waarmede men het geheel oneens is. Hij verwijst daarbij naar de positie van de heer Welter, die in geweten gedwongen was zich in een geïsoleerde politieke posi tie te plaatsen, doordat de KVP twee tegenstrijdige dingen hard nekkig blijft verbinden, t.w.: het licht niet of in een te verwaar lozen ver verwijderd verband het geval. Wij kunnen ons dan ook voorstellen, dat het maken van een strenge scheiding tussen za ken die wel en die niet het Ka tholiek beginsel raken op ernstige bezwaren stuit. Maar er is meer en dat geldt voor alle staatkundige partijen en in het algemeen voor elk groepsverband. Wil men op welk gebied dan ook van een sterke organisatie verzekerd zijn, dan is voor alles nodig eenheid naar buiten. Het is er mede als met het wezen der democratie. Aan allen zal de volle gelegenheid worden gelaten om hun eigen visie op het aan de orde zijnd geval te geven, terwijl alle me ningen gelijkelijk in overweging dienen te worden genomen, maar in de uiteindelijke beslissing zul len allen zich als één doen ken nen. Gedachtig aan het woord „wat in zichzelf verdosld is zal niet bestaan" dient ieder afzon derlijk te beseffen, dat doorvoe ring van eigen inzicht in gemeen schappelijke belangen onbestaan baar is. Men zou zich kunnen afvragen, zullen de zes slachtoffers van het ongeluk met de Belgische autobus te Rotterdam Zaterdag te Haren (België) worden begraven.... vertrekken binnenkort majoor Diekerhof en majoor Schins, resp. luchtmachtpredikant en aalmoe zenier naar Korea overleed gisteren tengevolge van een hartverlamming te Rhenen de heer C. W. Ouwehand, stichter van Ouwehands Dierenpark. heeft de opsporingsdienst van de Rotterdamse P.T.T. 15 radiotoe stellen in beslag genomen, waar van de verzegeling wegens wanbetaling der luisterbijdrage was verbroken bood gisteren een A.V.R.O.-depu- tatie op Paleis Soestdijk aan Prins Bernhard een cheque van f 40.000 voor het Prins Bernhardfonds aan. nam de rivierpolitie te Rotterdam gisteren 80.000 gesmokkelde ciga- retten in beslag.... VOORWAARDE: FUSIE MET OOST-DUITSCOMITÉ West-Duitsland, dat tijdens 't te Kopenhagen gehouden congres voorlopig was toegelaten, is thans met algemene stemmen (35) of ficieel toegelaten tot het lidmaat schap van het Internationaal Olympisch Comité, op voorwaar- de dat het zich met Oost-Duits- wiïlen zijn van eenheidspartij der land verstaat teneinde tot de vor- Nederlandse Katholieken over eenkomstig de wens der Bis schoppen en het willen zijn van progressieve programpartij. Wij veroorloven ons nog enkele opmerkingen. Het Katholiek staatkundig ver band vindt naar wij menen bo venal zijn grondslag in de begin selen die in de Katholieke ge- loofs- en zedeleer hun oorsprong vinden. Daarnaast mag men niet uit het oog verliezen, dat er tal van maatschappelijke belangen zijn, die, ofschoon daarmede geen rechtstreekse Katholieke begin selen zijn gemoeid, toch op indi recte wijze de doorvoering en handhaving dezer beginselen kun nen beinvloeden. Voor een derde ming van één Olympisch Comité te komen, dat als „Duits Olym pisch Comité" kan worden er kend. Slagen zij hierin niet, dan zal het I.O.C. zijn erkenning van West-Duitsland intrekken. De Rus Adrianov, die eergiste ren tot lid van het I.O.C. werd gekozen, zeide dat de Russen wil den dat de twee Olympische Comité's zouden samensmelten. Adrianov zeide ervan overtuigd te zijn, dat deze fusie tot stand zou komen. De Oostduitsers heb ben reeds de bereidheid te ken nen gegeven, met het Westen samen te werken. Op 21 en 22 Mei zal te Lausanne, over deze kwestie een beslissing worden groep van belangen is zulks wel- genomen. of afwijking van deze regel dan te allen tijde ontoelaatbaar is? Wij zijn geneigd te antwoorden: bij uitzondering kan men mis schien ieder vrij laten in zijn stem, namelijk waar het geldt zaken van zeer ondergeschikt be lang en in die van uitzonderlijk gewichtig belang; maar bij dit laatste plaatsen we een groot vraagteken. Voor beide gevallen geldt dan natuurlijk nog, dat daaraan geen principieel belang inhaerent is. Met de heer F. D. durven wij hopen, dat en in het belang der Katholieke eenheid en ter wille van onze democratische rechten het hier aan de orde gestelde probleem een bevredigende op- tossing mag vinden. Heiloo, 1 Mei 1950. J. J. J. M. FESTEN Naschrift redactie: Hoewel de hier besproken kwestie juist de zer dagen in enige hoofdartikelen in dit blad aan de orde is gesteld, achten wij het nuttig, de deskun dige inzender ook nog aan het woord te laten door middel van zijn inmiddels ontvangen bijdrage Red.. De kampioenswedstrijd Wil lem IIHeerenveen, welke a.s. Maandag 14 Mei, 2e Pinkster dag, te Tilburg zou worden ge speeld, gaat niet door met het oog op het besmettingsgevaar, dat in verband met de pokken epidemie bestaat. Aangezien het momenteel niet is te voor zien, wanneer de wedstrijden van Willem II zullen kunnen worden gespeeld, zal de KNVB zich te zijner tijd beraden over een herziening van het pro gramma van de kampioens- campetitie. Dinsdagmorgen opende minister Wemmers in de Statenzaal van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat de televisie conferentie van de Nosema. Minister H. Wemmers tijdens zijn toespraak. Links naast hem de Directeur van de P.T.T. Ir. L. Neher en rechts Prof. Dr. P. S. Gerbrandy en de heer Kesper, Commissaris van de Koningin in de Provincie Zuid- Holland. (Van onze parlementaire redacteur) De ministerraad heeft zich accoord verklaard met een plan, waarin enkele voorzieningen ten behoeve van Nieuw Guinea zijn uitgewerkt en dat een bedrag van 24 millioen zal vergen, zo vernemen wij van bevoegde zijde. In bedoeld plan was ook de herbouw van Hollandia opgenomen maar de beslissing hier over is naar later datum verschoven. Het tijdens de oorlog verwoeste Hollandia lag niet centraal en hangende de ontwik keling van het land is het dus de vraag of Hollandia wel de meest geschikte plaats is voor een nieuwe hoofdstad. In het door de ministerraad goedgekeurde plan wordt voor zien in de bouw van 200 wonin gen. Verloopt de bevoorrading van Nieuw Guinea op het ogen blik gunstig, op het gebied van de huisvesting heersen nog ver schrikkelijke toestanden. De bouw van 200 woningen is indit verband een eerste stap. Ook zal een mili tair hospitaal en een centraal kantoor gebouwd worden. Voorts voorziet het plan in een verbete ring van de haven Hollandia_ en Sorong. Ten aanzien van de vlieg- Eerste officiële foto van het Zaterdag 5 Mei qepniformde Stedelijk Muziekcorps te Sneek. (Met wit rozet het actie-comité met daarnaast directeur R. Bouman). velden zulen zodanige voorzienin gen worden getroffen, dat hierop weer met de nodige waarborgen voor veiligheid kan worden ge land en gestart. Voor de bouw van kleine ziekenhuizen is in ge noemd plan een bedrag van 4,5 millioen uitgetrokken. Economische problemen. Ook ten aanzien van de econo mische openlegging van Nieuw Guinea zijn plannen in bewer king. Binnen afzienbare tijd zal 150 ha geschikt zijn voor de ver bouw van groenten. Op het ogen blik kan men trouwens in Hol landia al drie dagen in de week verse groenten krijgen. Daarnaast is een project in bewerking om 2000 a 3000 ha geschikt te maken voor rijstbouw. Andere projecten betreffen de rijkdom van de bodem waarover op het ogenblik overigens nog weinig bekend is. Wel zijn de laatste tijd nikkel- en chroom vondsten gedaan. Het onderwijs is een punt waar aan grote zorg zal moeten wor den besteed. Het vorig jaar is op Nieuw Guinea in dit verband een raad van volksopvoeding ge vormd, waarin zowel vertegen woordigers van missie en zending als vertegenwoordigers van het bestuur zitting hebben. Deze raad zal nieuwe lijnen uitstippelen voor het beschavingsonderwijs. Dit onderwijs omvat eenvoudig lezen en schrijven en kennis van de landbouw. Het is de bedoeling dat dit onderwijs geheel in han den van missie en zending zal blijven. FEUILLETON 20. „Hier!" riep ik uit. Ik greep hem bij zijn schouder en gaf hem een duw, die hem dwong, af te stappen. Hjj keek me met open mond aan.... wat wou die hijgende meneer met zijn zwarte pak en zijn stijve witte overhemd? Ik had geen tijd om te praten. Ik stak een hand in een van mijn zakken, waarin ik een paar bank biljetten had. ..Pak aan!" riep ik. Het was een briefje van twin tig, dat ik hem gaf. Hij nam het werktuiglijk aan en stond me onnozel aan te gapen. „Ik zal je kantoor een bood schap sturen, waar de fiets is'', stiet ik nog uit. Toen rukte ik het stuur uit de hand, waarmee hij het nog vast had, gaf het motorrijwiel een duw naar voren, en met een zwaai zat ik op het zadel. Hij had de motor niet afgezet, toen hij stopte om een botsing met. mij te voorkomen, dus ik hoefde niets te doen dan de koppeling aan te zetten. Ik had al eerder op motorfietsen gereden, maar het merk, waarop ik nu reed, kende ik niet. Het duurde echter niet lang of ik kon er voldoende mee overweg. Ik sloeg de Marison Street in, die langs 'de oostkant van het Lafayette Park loopt; toen draai de ik in volle vaart er» stoof roe keloos door een rij auto's heen, die op bezoekers van de schouw burgen stonden te wachten. Ik keek niet op of om, maar ik hoorde de vorige bestuurder van het motorrijwiel schreeuwen, tot zijn stem in de verte verloren ging. Ik minderde gas, toen ik de kruising met de H Street nader de. Op de breede rijweg van de Vermont Avenue, die zich voor mij uitstrekte, was geen enkel voertuig te zien. Met een snelle blik keek ik de H Street door en nog juist zag ik het achterlichtje van eer» wagen, die zwenkte en de Zestiende Straat inreed. Ik er achteraan. Ik nam de hoek van de Zestiende Straat en zag de wagen dicht bij de volgende zij straat rechtdoor rijden. Ik reed hard. tot ik ongeveer de helft van de afstand had ingehaald; toen hield ik in en volgde de wagen in gelijke vaart. Zo van buiten gezien was het dezelfde taxi, waarin het meisje er» ik naar het Witte Huis waren gereden: maar helemaal zeker was ik daar niet van, want alle wagens die van diezelfde maat schappij waren, zagen er precies eender uit en op de nummerplaat had ik geen acht geslagen. Ik kon me des te makkelijker ver gissen, doordat ik het voorwerp mijner achtervolging uit het ge zicht had verloren, terwijl ik het motorrijwiel, waarop ik zat, aan het annexeren was. Eer» andere taxi zag ik echter nergens, ik kon dus maar één ding doen: volhouden en er het beste van hopen: en dat deed ik. Ik was zeer opgewonden: ik was boos; ik had een koppig, grimmig gevoel. Het meisje had me er op een allergemeenste manier in laten lopen; ze had me meegelokt op een visite, die hoe genaamd geen zin' had, ze had me voor gek laten staan tegenover kennissen van haar ofschoon, daar kon zij later méér last van krijgen dan ik- en me ver dacht gemaakt tegenover mijn verloofde, en tenslotte had ze mij om aan eer» bekentenis en een verklaring te ontkomen, in het publiek voor schandaal ge zet. Ik wist nog niets meer van haar dan in de eerste seconde dat ik haar zag; behalve dat ze Mary Donaldson heetteals ze ten minste zo heette. Zij had de taak op zich genomen mij te volgen en mij over het een of ander uit te horen, maar ik wist nog steeds niet wat en zij had plotseling haar werk afgebroken of prijsgegeven, om redenen die ki niet bevroeden kon. Maar ik gaf het niet op! Als dat inderdaad haar taxi was. en als ik haar te pakken kreeg.... dan kwam ze niet van me af, vóór ik het naadje van de kous wist! Er was zo goed als geen ver keer in de Zestiende Straat, toen de taxi en „mijn" motorfiets er, vrij kalm nu. doorheen reden, de deftige woonwijk van noord westelijk Washington in. De taxi maakte bij de kruising Mas- sasuchetts Avenue de helft van het rondje en reed toeni in haar oude richting door. Ik volgde op zo korte afstand als ik raadzaam achtte, want ik wou voorkomen, dat de chauffeur of de passagier in de auto iets van de vervolging gewaar werden. Bijna een mijl verder hielden wij recht dezelfde koers. Toen merkte ik plotseling, dat de af stand tussen mij en de taxi snel slonk; de wagen reed langzamer en naderde het trottoir aan dg westzijde van de straat. Ik sloot het gas gelijk tot staan. Ik steeg af, zette het af en bracht de motorfiets zo gauw mogelijk tegen een boom en ging toen achter de stam staan uitkijken. De taxi stopte. Met ingehouden adem stond ik in de donkerte, loerend afwachtend De chauffeur opende het por tier van de taxi, en het meisje met de zilverbrocateni mantel stapte uit. Ik slaakte een diepe zucht van verlichting: ik had de goede wagen te pakken gehad; ze was er niet in geslaagd mij te ontsnappen! Zij stond even stil in de licht kring van een nabije straat lantaarn en keek op naar een groot donker pand waarvoor de taxi was blijven stilstaan. (Wordt vervolgd.) Duizend passagi Tussen ons gezegc lezers, de veth heeft wel méér va kertjes. Alleen, hij snars van. Hij meei der van dan van zi schietgebedje tot Si voor me te zullen v ls J? °°k wei wee: Maar hij kan me tellen, ik ga toch v me weer een geb opvoeding, zoals dat eens een keer in de hebben om de ziel te kunnen vatten, v bij voorbeeld event den heen en wei K.L.M.-perschef w gauw naar Londer gauw naar Parijs, mensen praten ove Parijs en over Gen Paramaribo of Teh taxi-chauffeur op Station over de Kro gracht en de Lang! In ieder geval zit prettige fauteuil ve hol-restaurant op h „instappen" te wa u me nu vraagt ho dan zeg ik: Nou j de eerste keer, mo> Ik ben flink nieuws uitje, om niet vai spreken, me zal bi denk aan de schie de sportredacteur 1 Jzal bidden. Overigei uist gebrachte bie :end ik weet s mijn maag straks rr ■elen van de lucht nog zal kunnen ver £°°f. de rest kijk i beetje rond. c, P.et is betrekkelt Schiphol. De grootsl tussen twaalf en z rf_gs\ voor vanda: ter de rug. Ik se\ jTegtuig van nege Uonden een van de kml; n van de avonc wellicht nog wfi, bidden i drommen natuurlijk Sr jn'"klsten" dc diaar dan wordt h weer zonsopgang, L

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4