ivai Engeland kwam pas laat tot winst op Argentinië Verkeersproblemen in Noordholland door Kamer van Koophandel aangesneden SPORT Tweede staatssecretaris aan „Oorlog" zou nodig zijn Ziekenhuisverpleging Noordholland Noord VLUCHT IN DE NACHT RADIO in het kort Tunnelbouw en spoorweg verbetering Record op Wembley gehandhaafd (2-1) Mortensen en Milburn scoorden Schaakmeesters vóór laatste partij gelijk Ruiterestafette naar Soestdijk V,S.-soldaten slaags in Duits café Memorie v. Antwoord aan Tweede Kamer BEURSOVERZICHT Russen c.s. stemden per abuis vóór Geen nieuwe ziekte gevallen in Tilburg o °0 O Pinksteren dubbel feestelijk dit jaar Scheepsberichten door E. J. Rath DONDERDAG 10 MEI 1951 PAGINA 5 Engeland heeft in 't Wembley stadion voor 100.000 toeschouwers zijn ongeslagen record voor thuis wedstrijden tegen buitenlandse nationale ploegen kunnen hand haven door met 21 van Argen tinië te winnen. Maar het was een dubbeltje op zijn kant want de Argentijnen namen in de eerste helft de lei ding door hun rechtsbuiten Mario Boye en stonden ongeveer tien minuten voor het einde nog met 10 voor. Onzuiver schieten van de Engelse voorwaartsen, die overigens ook nogal eens pech hadden, want meer dan eens trof fen knalharde schoten de paal, en niet te vergeten het schitterende spel van de achterhoede der gas ten waarin de doelman Rugilo 'n fantastische partij vertolkte, wa ren hier de oorzaak van. Men kreeg bij tijden de indruk dat de BOTWINNIK WON De afgebroken 23ste partij werd na schitterend spel door Botwin- nik na de hervatting gewonnen. Bronstein stond bij het afbreken een pion voor, maar in positioneel opzicht mocht aan het spel van Botwinnik de voorkeur worden gegeven. In de tweede séance maakte de wereldkampioen schitterend ge bruik van de goede posities, wel ke zijn raadsheren innamen, het geen hem de overwinning be zorgde. Na de 23ste partij hebben beide grootmeesters 11% pnt. Vrijdag, 11 Mei, wordt de 24ste, tevens laatste partij gespeeld. Bronstein moet winnen om de ti tel te veroveren, met remise blijft Botwinnik titelhouder. Ter eelegenheid van het 25-la- rie bestaan van de Kon. Ned. Fe deratie van Landelijke Riivereni- pi»fren wordt on 22 en 23 Mei a.s. een grote estafette gehouden, waaraan in totaal 2500 a 3000 ruiters en amazones zullen deel nemen. Acht Noordelijke zijroutes ko men samen in Assen, waarna de hoofdroute gaat naar Meppel. De volgende dag gaat het in de rich- Jjng Baarn, waar inmiddels bij Nij kerk de zij routes uit de Ach terhoek zijn samengekomen. Te Amersfoort komen drie zij- routes samen uit de richting N. Brabant. Abcoude is het verza melpunt, van de zijroutes uit Nrd. Holland en in Gouda komen de zij routes uit Zuid-Holland en Zeeland samen. Van deze steden gaat het 23 Mei naar het paleis Soestdijk. De totaalafstand be draagt ongeveer 3000 km. De ge hele estafette wordt gereden op landbouw-gebruiks-paarden. Engelsen nimmer zouden scoren, alhoewel ze voortdurend in de aanval waren. In de laatste tien minuten werd hun volhouden echter beloond en kwam het En gelse overwicht toch in doelpun ten tot uitdrukking. De rechts binnen Mortensen scoorde de ge lijkmaker onder een storm van toejuichingen en even later bracht midvoor Milburn de stand öp 21. VEERTIG GEWONDEN KARLSRUHE (A.P.). Bijna honderd Amerikaanse negersol daten en blanken hebben gister avond een wild gevecht geleverd in een Duits café. Veertig van hen moesten na afloop naar het ziekenhuis worden vervoerd. De Duitse politie wilde geen bijzonderheden bekend maken en zei alleen, dat in het bijna ver woeste café geen Duitsers gewond werden. De Amerikaanse autoriteiten weigerden enige verklaring af te leggen, totdat het onderzoek in deze zaak voltooid is. Volgens A.F.P. volgde het ge vecht op een woordenwisseling over de terechtstelling van de negerchauffeur Willie McGee. Volgens Reuter was het echter ontstaan nadat een Amerikaanse marineman een Duits meisje had onderhouden over het feit dat zij met negersoldaten in het café sjirak, waarop zij hem met een bierpul op het hoofd zou hebben geslagen. Hr. Ms. „Evertsen" en „van Galen" ontmoetten elkaar in Hongkong, de een op weg naar huis, de ander gereed de Nederlandse marine aan het Koreaanse front te gaan vertegenwoordigen. In het kader van het Festi val of Britain heeft de club Eind hoven zijn wedstrijd tegen Car diff City met 2-2 gelijk gespeeld. Met de rust was de stand 1X. P.S.V. capituleerde tegen Hud- dersfield Town in de tweede helft Voor de onderbreking hadden de Philipsmensen de stand gelijk weten te houden (11). Daarna scoorden zij niet meer. De En gelsen wonnen met 41. R.C.H. moest zijn voorsprong van voor de rust tegen Millwall prijsgeven. Het werd een 33 ge lijk spel. Wageningen verloor met 42 van Kingstonian. In Den Haag won het Haags elftal van de Zwaluwen met 42. De rust was ingegaan met een 20 voorsprong voor de Zwalu wen. In Londen heeft de Neder landse kampioen halfzwaarge- wicht Willy Schagen gewonnen van de Zuid-Afrikaan Billy Woods, die aan het einde van de 4e ronde moest opgeven wegens een blessure aan het rechter oor. ^VRIJDAG 11 Mei 1951. HILVERSUM 1. 402 m- 7.00— 24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7-15 gram; 7.45 mor gengebed en liturgische kalender 8.00 nieuws en weerberichten; 8.15 gram; 9.00 voor de huis vrouw; 9.30 waterstanden; 9.35 gram; 10.15 symphonette orkest fl1 solisten; 11.00 voor de zieken; 11 40 vrouwenkoor; 12-00 Ange - lus; 12.03 gram; 12.30 land- en tumbouwmededelingen 12.33 pia novoordracht; 1,2.55 zonnewijzer; 13.00 nieuws en katholiek nieuws 13-20 actualiteiten; 13.25 lichte muziek; 13.45 voor de vrouw 14-00 metreopoleork.; 14.40 altsaxofoon en orgel; 15.00 koorconcert; 15.25 strijkkwartet 16.00 voor de zieken 17.00 voor de jeugd; 17.15 kinder koor; 17.45 amusementsm.; 1818 katholiek signaal commentaar uit de Benelux en West Indisch commentaar; 18.30 lichte muziek, 18 52 reportage 19.00 nieuws; 19.15 regenngsuitzending: Verklaring en toelichting; 19.35 lichte mu ziek;^ 19.48 katholiek signaal en politiek overzicht; 20.44 nieuws; 20-05 De gewone man zegt er 't zijne van; 20-12 promenade-orkest en sol.; 20.50 ..Ja zo was 't....", klankbeeld; 21.50 radio phil-har- monisoh orkest en soliste (ca 22-25 actualiteiten); 22.45 avondgebed en liturgische kalender; 23.00 nieuws; 23.1524.00 gram.; HHWERSUM II. 298 m. 7.00 VARA 10-00 VPRO 10.20 VARA '2-00 AVRO 16-00 VARA 19-30 VPRO 21.00 VARA 22.40—24.00 VARA. cOO Nieuws; 7.15 ochtendgymna- stiek; 7-30 gram; 8-00 nieuws en weerberichten; 8.18 gram; 8.05 voor de huisvrouw; 9.00 gram.: 10-00 „Thuis," causerie; 10.05 morgenwijding; 10.20 gram; 10.30 voor de vrouw; 10-45 orgel en zang; 11.10 radiofeuilleton; 11-30 pianovoordracht; 12.00 orgel en viool; 12.30 land- en tuinbouwme- dedelingen; 12.33 sport en prog nose; 13.00 nieuws; 13.15 AVRO allerlei; 13.20 lichte muziek 1400 voor de huisvrouw; 14 20 kamer orkest; 15.05 voordracht; 15.25 ca baret; 16.00 gram; 16.30 voor de jeugd; 17.00 pianoduo; 17.20 mu zikale causerie; 18.00 nieuws 1815 18 45 "Denk om de bocht, 19.00 meisjeskoor; 19.15 Pryzenpraatje; 19-30 „Breken en bouwen," causerie; 19.50 berich ten; 20.00 nieuws; 20.05 boekbe spreking; 20.15 koorzang; 20-35 „De groei naar wereldeenheid," causerie; 21.00 verzoekprogram- loa: 21.40 „De Ducdalf;" 22.00 buitenlands weekoverzicht: 22-15 nl3,1?'- 22.40 „Vandaas," causerie; oo ,r avondwijding; 23.00 nieuws 23-15 „Huwelijk van A tot Z" cau serie; 23.30—24.00 gram. De minister van oorlog zegt in zijn M. v. A. aan de Tweede Ka mer, dat het zeker niet in de be doeling ligt in het ministerie een bepaalde plaats te geven aan de luchtmacht; men denkt daarbij aan de aanwijzing van een staats secretaris voor de luchtmacht. Naast de staatssecretaris voor marine, gag de minister echter gaarne een tweede staatssecre taris. In de M. v. A. wordt opgemerkt dat aan Katholieke en protes tantse interkerkelijke thuisfron ten geen hogere subsidies worden verleend. De nationale reserve. De aanmelding van vrijwilligers acht de minister niet bepaald be vredigend. Hij acht nog geen termen aanwezig om over te gaan tot een verplichte aanmelding. De marine. De minister ziet geen enkele aanleiding om critiek uit te oefe nen op weleens gemaakte op merkingen in het buitenland, dat Nederland niet moet trachten 'n BETERE STEMMING AMSTERDAM, 9 Mei. Ook vandaag heeft de Beurs een kalm verloop gehad, doch zowel op de aandelen- als obligatiemarkt heerste een vastere ondertoon. Vooral de betere tendenz op de beleggingsmarkt stemde tot vol doening. De stemming was van daag omgeslagen en al konden de grote verliezen van gisteren niet geheel worden ingehaald, de meeste guldensbeleggingen mon teerden toch tot circa ruim 1 punt. De aandelenmarkt was eveneens iets beter gedisponeerd, waarben de drie hoofdfondsen, olies, Philips en Unilever, de lei ding hadden. Het hoofdfonds steeg drie punten tot de driemaal pari koers en bleef tenslotte 299Vs. Bij Philips was de koers winst iets kleiner, n.l. circa 1 punt en Unilever golden 230Vj (228V2). Ook de minder courante industriesoorten waren goed prijs houdend tot vrij vast. De scheepvaartmarkt was even eens vriendelijk al waren de win sten hier beperkt. Deze betere stemming kon niet zonder uit werking blijven op de cultuur- markt, die nauwelijks prijshou dend en hier en daar zelfs lager was geopend. Onder zeer stille handel trokken de koersen hier geleidelijk aan, zodat de meeste soorten deze dag met een kleine winst konden afsluiten. Deli spoor blijft de stijging voortzet ten, ditmaal van 38% tot 39V2. De obligaties waren een kleinig heid in reactie en golden 75 (77). Ook voor de aandelen Indonesi sche spoor heerste er enige be langstelling en deze werden zelfs in een open hoek verhandeld van 17 7/8 tot 13 1/8 (12 3/8). In over eenstemming hiermede waren ook de Indonesische tram, obligaties en aandelen, licht gevraagd. Ame rikanen zeer stil en op nauwe lijks veranderde prijzen ten op zichte van New York. vloot op te bouwen (de V-S. se nator Connally). De aangeboden maritieme bijdrage is tenvolle door de bondgenoten aanvaard. De opleiding van het koop- vaardi.ipersoneel voor de oorlogs- taak heeft geleidelijk plaats en is voor de toekomst er opgericht dat zij lichtingsgewijze geschiedt Op 1 Jan. 1940 waren er op 't departement, 4 vliegofficieren, thans zijn het er 9. Enkele voor oorlogse functies werden toen vervuld door officieren met de rang van kapitein ter zee, terwijl thans dit beter door een vlagoffi cier kan geschieden. Aangenomen kan worden dat de personeelsbe zetting momenteel driemaal zo groot is, dan voor de oorlog. Het intense internationale con tact maakt het noodzakelijk meer personeel in dienst te nemen. De huidige vredessterkte is twee maal zo groot als de vroegere oorlogssterkte. Daarbij dient te worden gelet op het overbrengen van personeel van Indonesië naar hier. Het „snuiverapparaat." Verschillende leden hebben nogmaals gevraagd naar de z.g- kwestie van 't „snuiverapparaat", waarbij de eerste luitenant ter zee E. Wichers. De minister ont kent, dat van een uitvinding ge sproken kan worden. Wel komt luitenant ter zee Wichers de eer toe aan deze vinding een nieuwe stoot te hebben gegeven in 1933, aan het ontwerpen van de in richting aan boord van Neder landse schepen. De minister ont kent, dat de marineleiding het voor de oorlog aan ltn. ter zee Wichers onmogelijk zou hebben gemaakt octrooi aan te vragen Verder is luitenant ter zee Wi chers voor zijn aandeel gewaar deerd en gehonoreerd en dat op een wijze, waarmede hij volledig accoord is gegaan- WEST-DUITSLAND IN I.O.C. De aferevaardisrden van Rus land. Polen. Honearite en Tsie- cho-Slowakiie trokken eisteren hun stemmen in. welke zii ten minste van West-Duitslands toe- latincr tot het Internationaal Olympisch Comité hadden uitge bracht. De Russische gedelegeerde Con- stantin Adrianov zeide met ver wondering het bericht over West- Duitslands erkenning in de pers te hebben gelezen. Wegens moei lijkheden met de taal had hij klaarblijkelijk voor gestemd zon der dit van plan te zijn geweest. Aangezien er 31 gedelegeerden overbleven, die vóór hadden ge stemd, bleef de beslissing gehand haafd. De gedelegeerden van West- Duitsland voerden gisteren be sprekingen met de Oostduitse af gevaardigde. Volgens de secVta- ris-generaal van het Ï.O.C., Otto Mayer, hadden de onderhande lingen een vlot verloop en was er zelfs kans op samensmelting van de beide Olympische comité's binnen enkele dagen, in welk ge val de beraamde bijeenkomst tussen de vertegenwoordigers van Oost- en West-Duitsland op 21 en 22 Mei te Lausanne onnodig zou zijn. (Van onze correspondent) TILBURG. Nieuwe gevallen van pokken hebben zicht totnogtoe in Tilburg niet meer voorgedaan. Wel werden twee personen, bij wie zich zeer verdachte verschijn selen openbaarden, in observatie genomen, terwijl opnieuw enige duizenden personen werden in geënt. Hoewel men aanneemt, dat de „aanval" is afgeslagen, blijft de geneeskundige dienst „paraat". In Huize Cenakel, waar het grootste deel der in quarantaine gehouden personen (45) vertoeft, gaat het allesbehalve zwaarmoe dig toe. Integendeel: de „patiën ten" zijn opgewekt, de verstand houding is uitstekend en dank zij de „materiële" belangstelling van velen heerst er een prettige sfeer. Gisteren konden uit de barak van het ziekenhuis, waar de pa tiënten worden verpleegd, 8 van hen als volkomen genezen ont slagen worden. 23 patiënten be vinden zich nu nog in het zieken huis. De toestand van allen is gunstig. ALKMAAR. Op de vergadering van de Alkmaarse Kamer van Koophandel, die Woensdagmiddag in hel Alkmaarse Stad huis onder voorzitterschap van de heer S. W. Arntz werd gehouden, kwamen verschillende verkeersproblemen aan de orde, die om oplossing vragen. Zo was daar het verkeer over het l| en het Noordzeekanaal en de bediening van het spoor wegnet. Over deze laatste zaak kon men, met het oog op de a.s. vergadering van de Hoornse Kamer van Koophandel, waar Ir. F. Q. den Hollander de spoorwegpolitiek zal uiteenzetten, kort zijn,. ring 2 verschuldigd is van de jaarhuur van de lokalen waar voor de verklaring wordt ver leend, met een minimum van f 5 onder aftrek van de betaal de retributie. Een schrijven van 't Ministerie van Economische Zaken met *t verzoek het oordeel der Kamer te willen geven over de vraag of het een makelaar in onroerende goederen geoorloofd is tevens handel te drijven in onroerende goederen zal beantwoord worden in deze zin, dat de Kamer meent zich op het standpunt te moeten stellen dat het handel drijven in onroerende goederen, hetzij een enkele maal, hetzij regelmatig, niet kan samengaan met het uit oefenen van het als tussenpersoon c-q. met het beroep van makelaar in onroerende goederen. Wie on roerend goed wenst te kopen of te verkopen, moet zich tot een makelaar kunnen wenden met 't vaste vertrouwen, dat hij de hulp inroept van een niet belangheb bende deskundige. Van de Minister van Econ. Zaken is onlangs een schrijven uitgegaan, dat de Commissie voor het Tentoonstellingswezen slechts bit wijze van hoge uitzondering, erkenningen verleent en naar vermogen bevordert dat 't hou den van tentoonstellingen wordt beperkt, zulks om verspilling van krachten en materialen te voor komen, nu men voor de nood zaak staat de bouwactiviteit in te krimpen. Vanzelfsprekend be sloot de Kamer met dit verzoek van de Minister rekening te zul len houden. Opkopers, goud- en zilversme den. kashouders, horlogemakers, riiwielhandelaren en uitdragers etc. zijn wel in het bezit van Advertentie Qjp 'still making friends' De spoorwegen, Aan de spoorwegkwestie, te korte treinen en te weinig trei nen, schijnt inderdaad gedokterd te worden. Er zijn reeds betere rytuigen gekomen, maar de ver binding met Hoorn is nog een zorgenkind. Voorts zouden, naar verluidt, reeds met de nieuwe dienstregeling wat dieseltreinen naar Den Heider worden inge legd. In verband met het be schikbaar stellen van winkel en werkruimten werd een betere samenwerking tussen de Kamer van Koophandel en verschillende gemeentebesturen bepleit. Die schijnt in sommige geval len, waar de gemeenten amper van het bestaan van deze instel ling op de hoogte zijn, nog wel iets te wensen over te laten. Ook voor het verkrijgen van woningruimte, teneinde de nodi ge industriearbeiders aan te kun nen trekken, dient de Kamer di ligent te blijven. In Alkmaar is een contact, dat geleid heeft tot de beschikbaarstelling van 28 wo ningen voor dit doel. De Kamer zal zich voorts tot de Rijkswaterstaat wenden om te verkrijgen, dat verschillende weg gedeelten in de Wieringermeer, met name bij Middenmeer en Wieringerwerf verbeterd worden. Bij de behandeling van de in gekomen stukken hechtte de Ka mer haar goedkeuring aan het besluit in de retributieregeling, welke de Kamer van Koophandel in Februari heeft vastgesteld, op te nemen, dat voor elke aanvrage tot het verkriigen van een ver klaring, bedoeld in art. 1 lid 6, der Woonruimtewet, een bedrag van f 5 verschuldigd is en dat bij het verlenen van de verkla- Advertentie) O ALKALIVRIJE VLOKKEN (Advertentie) le Pinksterdag valt dit jaar sa men met Moederdag. Dat is dus dubbel feest voor Moeder! Nu ze de schoonmaakdrukte achter de rug heeft, hoopt ze met Pink steren eens heerlijk uit te rus ten. Vader tracteert op een gezel lig uitstapje en 't mooiste ge schenk voor Moederdag., ja., 't is haar al verklapt: van de kinderen krijgt zij een prachtige „Safira"-tafelcouvert, vlekvrij door en door Duur? Weineen, de lynderen heb ben er hun Niemeijer's waarde- punten voor besteed, die ze altijd spaarden voor de vliegtuigplaat jes. Toen hun album „Vliegende Vleu gels" vol was, besloten zij door te sparen om Moeder te kunnen ver rassen. Ook U kunt dubbel genie ten wanneer U Niemeijer's Koffie en Thee gebruikt. Welk een pittig kopje koffie schenkt U van Nie meijer's Paarsmerk en hoe zeld zaam geurig is een kopie Gala- Thee of Princess-Thee. Op elk pakje bevinden zich waardepun- ten voor het „Safira"-tafelbestek. Schrijft U even een briefkaart aan Niemeijer, Groningen en U ont vangt omgaand franco de geïllu streerde geschenkenlijst. BRITSE PANTSERDIVISIE NAAR DUITSLAND BONN. Een woordvoerder van het Engelse Rijnleger heeft Woensdag medegedeeld, dat de Britse zesde pantserdivisie naar Duitsland zal worden gezonden. Dit zal de vierde Britse divisie zijn, die in Duitsland wordt ge- stationneerd. De tweede infante rie- en de zevende pantserdivisie waren de permanente bezettings troepen. Eerder dit jaar was bo vendien de elfde pantserdivisie aangekomen. WILLEM 2—HEERENVEEN Van de zijde van de K.N.V.B. vernemen wij nader, dat, in te genspraak met een vorig bericht, nog geen beslissing is genomen omtrent het wel of niet doorgaan van de kampioenswedstrijd Wil lem 2Heerenveen. „King's Cross is meer waard dan ze kost!" doorlopende registers ter notering van de door hen aangekochte ingeruilde, als geschenk aange nomen of in pand, bewaring of gebruik aangenomen goederen, doch deze registers worden slor dig ingevuld. Daardoor wordt de door de politie te houden con trole zeer bemoeilijkt, hetgeen de opsporing van strafbare feiten niet jen goede komt. Het zou wenselijk zijn, wanneer de raad in de nabije toekomst een ver ordening zou kunnen vaststellen waarbij de onbevredigende toe standen kunnen worden wegge nomen. Er is een ontwerp-verordening samengesteld, waarover de ge meente gaarne het advies van de Kamer zou horen. Men ging met deze ontwerp-verordening geheel aceoord doch men zal de gemeen te aanraden terug te nemen de beide subartikelen: dat aangete kend moet worden de verkoop prijs of andere voorwaarden waar op de goederen van de hand zijn gedaan en de namen en woon plaatsen dergenen in wier han den de goederen zijn overgegaan. De Algemene Vereniging voor Ziekenhuisverpleging „Noordhol land-Noord" heelt dezer dagen haar jaarverslag over 1950 uitge bracht, waarin wordt geconsta teerd, dat het aantal leden zich gestadig uitbreidt, de linancien een niet onaanzienlijk overschot opleveren, wat in het algemeen tot tevredenheid stemt. Mochten over het jaar 1951 dezelfde finan ciële resultaten geboekt Runnen worden, zal het bestuur waar schijnlijk komen met een voor stel tot verlaging van bepaalde tarieven. Nog steeds wacht men op een Ziekenfondswet, dat het niet ge heel bevredigende Ziekenfond- senbesluit kan vervangen. Bij wet van 21 December 1950 zijn met ingang van 1 Januari 1951 twaalf groepen van personen in de verplichte verzekering opge nomen, waaronder degenen, die een uitkering ontvangen krach tens de Noodwet Ouderdoms voorziening. Dit betekent voor de vereniging verlichting van lasten, aangezien een aantal oudere en zeer oude leden met grote risico's konden worden uit geschreven. Daar staat weer tegenover, dat er pogingen in het werk zi.in ge steld. om voor ambtenaren en hun gezinnen een geneeskundige verzorging te kriigen, naar het voorbeeld van het „Reglement Geneeskundige Verzorging Politie 1950"- Dit zai de vereniging dan weer op een ledenvermindering komen te staan. Het vraagstuk der sanatoriumverzekering is weer nijpender geworden, in zo verre de nog steeds stijgende verpleegorijzén thans reeds een gemiddelde van f 7.50 per dag hebben bereikt. Gegroepeerd naar het voorwerp der verzekering is het. aantal oosten gestegen van 9013 tot 11271. Het aantal leden was verdeeld over 1761 adressen en bestond naar de grondslag zie- keni'nuisverpleging voor de di verse districten uit 3182 volwas senen en 840 kinderen en voor de grondslag sanatoriumverple- ging uit 83 volwassenen en 77 kinderen. Het contact tussen de verschil lende stichtingen is nog niet hecht genoeg. In verband hier mee is "eformeerd de „Perma nente r %omissie van Overleg uit Instellingen voor Gezondheids zorg" te Utrecht, welke de be schikking heeft over een kleine overkoepelingskas als bindmid del. Deze commissie heeft tot doel het creëren van een effi ciëntie en volledige, doch niette min coulante en voordelige ver zekering tegen al die risico's voor welker dekking inzonderheid de genen. die boven de welstands- grens vallen, behoefte hebben. Somersetshire, Djakarta-Am sterdam, passeerde 9 Mei Kaap Degata. Salawati, Djakarta-Amster dam, passeerde 9 Mei Kaap Bougaroni. Skaubryn, Surabaja-Rotter- dam, ontscheping heden middag te 15 uur, niet te 14 uur, zoals eerder gemeld. Garoet, Djakarta-Rotterdam, hedenmorgen 10 uur te Hoek v. Holland verwacht. Johan van Oldenbarnevelt, Sydney-Surabaja, 8 Mei 180 mijl Z.Z.O. Brisbane. Kota Inten, Rotterdam-Nieuw Guinea, passeerde 8 Mei Buton (Z. Celebes). Grote Beer, Djakarta-Amster dam, passeerde 8 Mei Gi braltar. FEUILLETON 21. Toen opeens, stak ze snel het trottoir over, duwde een ijzeren hekje open, liep de voortuin door en holde de hardstenen stoep op. Toen zii boven was, bleef ze staan en ze zou wel gebeld heb ben, dacht ik, want ze deed nu en dan een stap achteruit en keek dan omhoog, naar de ra men. Ik keek daar ook naar, maar licht ontdekte ik nergens. Eindelijk keek zii in beide richtingen de straat door. alsof zij verwachte, dat er iemand aan zou komen. Zij belde andermaal, maar weer scheen men haar niet te horen. Toen stond zij enige tijd met gebogen hoofd, half met haar rug naar me toe, zodat ik niet kon zien, wat ze deed. Daar. na bukte ze voor de deur en het leek me. dat ze er iets onder door duwde. Ze had dus een briefje staan schrijven, dacht ik. Zii kwam met een snelle be weging weer overeind, keek nog eens naar beide zii den de stille straat door, liep vlug de stoep weer af, klapte het hekje van de voortuin achter zich dicht, sprak even met de chauffeur en verdween binnen de kap van de wagen. De taxi beschreef bij het star ten een grote bocht, scheen dus terug te willen keren naar de binnenstad. Toen zii de plek voorbijreed waar ik stond, draai de ik langzaam om de boomstam heen, om alle kans, dat ik ge zien zou worden, af te snijden. Wat zou ik nu doen? Ik wou weten waar ze bleefmaar even vurig verlangde ik er naar te weten, of zii inderdaad een briefje onder die deur had ge schoven. Misschien kon ik dat bemachtigen. Ik besloot, het. een zowel als het ander te probéren. Ik stond maar een meter of dertig van het huis af. waar het meisje had aangebeld. Ik liep er op een draf heen holde de voor tuin door en vloog de stoep op. drie treden tegelijk. Ik liet me op mijn knieën vallen en boog mijn hoofd neer, tot dicht bij de drempel onder de grote ge beeldhouwde deuren. Ik ontdekte een wit driehoekje, dat mis schien een kwart centimeter naar buiten stak. Ik trachtte het tussen duim en wijsvinger te krijgen, maar bereikte geen an der resultaat, dan dat het nog iets verder naar binnen schoof. Terwijl ik mopperend lucht gaf aan mijn ergernis, keerde ik me half naar rechts om de straat door te kijken, intussen in miin zak tastend naar mijn zakmes. Het achterlicht van de taxi was nog zichtbaar, maar het was al twee straten ver. Ik moest hard voortmaken, of ik verloor de wa gen uit het gezicht. Ik trok een der lemmeten van mijn zakmes uit, streek een luci fer aan en boog me neer, om mijn werk te hervatten. Ik kon het puntje van een wit kaartje nog juist zien. Voorzichtig en met zo vaste hand als Ik maar kon, duwde ik het mesje onder de deur door en ik slaagde er in de punt op het kaartje te krij gen; maar toen ik probeerde het mee te trekken, beefde mijn hand en het kartonnetje schoot los. Ik ondernam een nieuwe po ging maar het succes was ever» gering. Toen ging mijn lucifer UR. Ik had geen tijd meer: nu of nooitl In het donker, op goed geluk af. porde en schoof ik met mijn mesje onder de deur en zo waar, de punt van het kaartje kwam naar buiten, nu wel een centimeter ver. Veiligheidshalve trok ik het met de punt van mijn mes half naar buiten, voor ik probeerde het op te rapen. Dat lukte nu. Maar ik gunde me de tijd niet, om te kijken, wat er op het kaartje stond. Ik had misschien toch al te veel tijd verloren! Ik sprong de stoep af. rende naar het hekje, wipte er overheen en holde naar de boom, waar de motorfiets van de telegrambestel ler tegenaan stond. Terwiil ik die omdraaide zag ik het rode licht je nog heel zwak en ver: en het week nog steeds, met onheilspel lende spoed. Ik gaf de machine een zet vooruit en gooide mijn beer» over het zadel. De ontsteking pakte gelukkig direct; triomfan telijk reed ik weer weg. Ik was een ontzaglijk eind bii de taxi aehter, maar ik kon zo hard op schieten als ik wou. Ik gaf vol gas en overtrad onbekommerd de maximumsnelheid en alle toe passelijke verkeersregels. Er wa ren in die straat gelukkig geen verkeerslichten waar ik me anders waarschijnlijk toch niet aan gestoord zou hebben: De taxi draaide nu oostwaarts, de Massachuetts Avenue op, maar ik was haar nu wel zoveel ge naderd, dat ik voorlopig niet bang hoefde te zijn mijn prooi te zullen verliezen. De auto nam op het asfalt een flink vaartje, maar ik hield hem nu met gemak bij. Enige straten verder kwamen we in een drukker gedeelte van de stad. Er liepen daar nog veel mensen op straat en toen eerst kwam ik tot het besef, dat een man in smoking en met een hoge hoed op een zonderlinge ver toning moest opleveren op een motorfiets. De mensen bleven ten minste op het trottoir staan om me na te kijken. Ik hoorde lachen en sommigen riepen me na, als ik voorbijreed. Als het zo door ging, kreeg ik nieuwsgieri gen of politie achter me aan en tiaar had ik nu minder zin in dan ooit. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5