Hoogfeest van de arbeid in de Sint Pieter Onverwachts einde oorlog op Korea? Drama in Groningen Zestigjarig bestaan van Rerum Novarum op plechtige wijze in Rome herdacht Zomerdienstregeling N.S. gaat20 Mei in Aan pokken overleden Grens Ziekenfondsbesluit verhoogd tot f 4925.— 60 jaar Philips EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN H. Vader temidden van de arbeiders Nederlandse K.A.B. en K.A.J. grootste buitenlandse groep H. Vader spreekt tot de arbeiders Stijging invaliditeits- en weduwenrente ter compensatie levensonderhoud met 5 Marshall weet meer Drie nieuwe leden Raad van State Scheepsberichten Moeder eri haar kinderen in kamer met gas gevonden Tragisch ongeval Sancties aangenomen tegen Peking-China Nieuw Abonnementsprijs t 5.30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50: in alle edities 26 et. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Pagina 1 Dinsdag 15 Mei 1951 46e Jaargang No. 12167 Kantoren: HOORN. Draaisingel 59. teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 Vroeg in de morgen reeds trokken de groepen arbeiders, jong en oud, mannen en vrouwen, met vaandels en vlaggen door de straten van Rome naar de basiliek van St. Pieter. Onder hen waren de 1100 Nederlandse leden van de K.A.B. en de 632 Kajotters. Zingend stonden er de stoere rijen in de machtige basiliek. Het machtige „Grote God, wij loven U" stuwde door de weidse beuken, terwijl het „Wij kiezen God" van de Italia nen vurig langs de barokke zuilen opsteeg. De Nederlanders, de grootste afdeling na de Italianen, hielden het „Aan U, o Ko ning der Eeuwen", niet in hun enthousiaste kelen besloten. bewijs van wat bereikt kan wor den door een werkdadige volg zaamheid aan de H. Stoel. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, Eerste Pinksterdag Op het hoogfeest van Pinksteren zijw de feesten bij gelegenheid van de zestigste verjaardag van de grote sociale Encycliek „Rerum Novarum" van Paus Leo XIII begonnen met een H. Mis, opgedragen in de Vaticaanse basiliek van St. Pieter door Z.H. Paus Pius XII, in tegenwoordigheid van de duizenden vertegenwoordigers uit Italië en het buitenland, die van dank en wil om te handelen kwamen getuigen uit naam van de vele millioenen over de gehele wereld, die de pauselijke encyclieken als leidraad hebben gekozen voor hun sociale strijd. de handkus te worden toegelaten, zij, die niet alleen deze afge vaardigden naar Rome hebben geleid, maar die ook de arbeiders hebben geleid in hun_ strijd om de sociale rechtvaardigheid. De voorzitter van de Nederlandse K.A.B., A. C. de Bruijn, pastoor van de Bergh, aalmoezenier van de Kajotters en Mgr. Huurdeman namens Kardinaal de Jong. Zij vertegenwoordigen hier aan de voeten van de Opperherder niet alleen de 1800 Nederlandse ver tegenwoordigers, maar meer nog de 325.000 katholieke arbeiders van Nederland en de 4800 leden van de Katholieke Arbeiders Jeugd. Diepe ontroering Er waren momenten van bla kend enthousiasme en harde wil, momenten van diepe ontroering en momenten van innige vroom heid. Diep en fijnzinnig geloof sprak uit de wiize, waarop de H. Vader de H. Mis las voor de arbeiders, geassisteerd door zijn aalmoezenier. Mgr. Diego Venini, en Zijn sacrista, de Nederlander Mgr. Canisius van Lierde. Toegejuicht door de diep ont roerde arbeidersmenigte verliet de H. Vader zegenend de basiliek, uitgeleide gedaan door de aarts priester van de patriarchale Vati caanse basiliek van St. Pieter, kardinaal Frederico Tedeschini en het voltallige kapittel van de St. Pieter. Voorafgegaan door hun vaan dels en vlaggen en op de maat van de muziekcorpsen verlieten de arbeiders de basiliek en het plein van de St. Pieter met diepe gevoelens van trots geloof in hun hart. Noe drie dagen van hoog gestemde feestelijkheid staan hen te wachten. Nederlanders herdenken Schaepman De 1100 Nederlandse leden van de K.A.B. en de meer dan zeshonderd Kajotters stellen zich op. Met wapperende vlaggen en vaandels, die spreken van hun arbeid en hun geloof. Met de vaste stap van de man, die weet wat hij wil, trekken zij naar het Campo Santo Teutonico, naar een eenvoudig graf, waar nu aaronskelken bloeien en vele kransen liggen. Daar ligt in de schaduw van de koepel van St. Pieter begraven Mgr. dr. H. J. A. M. Schaepman. Hij, Schaep man, was het, die twee maanden na het verschijnen van de ency cliek Rerum Novarum, waarvan wij nu de zestigste verjaardag gedenken, te Vlissingen die mas sale rede uitsprak over dit hand vest van de arbeider en de grond slagen legde voor de arbeiders organisaties in Nederland. Bij het graf zijn ook alle in Van de prachtige plaats, waar zij stonden tussen het altaar van de Confessio en dat van de Ca thedra, stuwen zij dit triomfale lied door de brede middengang de H. Vader toegemoet. Aan de middendeuren van de St. Pieter klinkt de pausmars. Om de vele gelovigen, die buiten de basiliek staan, heeft de H. Vader de weg over het St. Pietersplein gekozen. Zegenend gaat Hij door de jui chende arbeiders- en arbeidsters- groepen naar het altaar. Tussen de vlammende zuilen van de Glo ria van Bernini, die het baldakijn over het altaar dragen, staan de vaandeldragers van de vertegen woordigde arbeidersgroepen stram en trots aangetreden. Zij staan op de plaats, waar anders de hoge kerkelijke en burgerlijke hoogwaardigheidsbekleders hun gereserveerde plaatsen hebben. Zij neigen de vlaggen voor de H. Vader, die van Sed Gestatoria is afgedaald. Het gejuich is moei lijk te bedaren, maar het moet zwijgen, want de H. Vader gaat spreken. H. Vader spreekt Als Hij met krachtige en tref zekere stem begint: „Geliefde zonen en dochters" is ieder ge luid in de machtige basiliek ver stomd. Onder het symbool van de H. Geest, waarvan Pinksteren het Hoogfeest is, dat wij vandaag vieren, spreekt de Opperherder der Kerk tot de arbeiders van de hele wereld, die hun vertegen woordigers hierheen stuurden. Hun grootvaders uit de tijd van Leo XXII, die het voor hen op nam, hadden dit zelfs nooit dur ven dromen. Wat Paus Leo XllI eiste, hebben zij met harde strijd verwezenlijkt. Daarom zijn zij hier om te getuigen niet alleen van hun dankbaarheid', maar ook van hun trots en als een levend KONING GEORGE INSPECTEERT DE VAANDELS VAN HET BRITSE LEGIOEN Ter gelegenheid van het Fes tival of Britain en van de der tigste verjaardag van 't Britse Legioen, heeft Koning George in het Londense Hyde Park de vaandels van deze organi satie van Britse oud-militairen geïnspecteerd. Dit was voor het eerst sinds 1937, toen S0.000 leden van deze organi satie in het Hyde Park bijeen kwamen. De Paus: voorman, leider, vader De H. Vader zegt hun allen, dat Hij deze H. Mis zal opdra gen uit dankbaarheid voor alles wat volgens de richtlijnen van de encycliek „Rerum Novarum" reeds is bereikt. De tijden heb ben meer dan duidelijk bewezen, hoe juist zijn zeer grote voor ganger Leo XIII heeft gezien. Het is uw taak, voort te zetten, zegt Hij nadrukkelijk tot de ar beiders, wat uw voorgangers be gonnen om te komen tot een algehele rechtvaardige sociale orde. Wij zullen steeds vurig bidden, dat gij dit program moogt verwezenlijken tot geluk van uzelf, van uw gezinnen en van de gehele mensheid. Wij ver trouwen, dat gij uw werk zult blijven doen in de geest van waarheid, rechtvaardigheid en naastenliefde. Dan richt de H. Vader zich met een vurig: „Belooft gij dit" tot de aanwezigen en als een bazuin- stoot barst uit die duizenden kelen het spontane: Si Ja. Nog eenmaal zullen de arbei ders een plechtig jawoord terug- kaartsen aan deze leider, voor man en vader, de Paus, die hun recht in hun hart grijpt. Het is als Hij hun vraagt, of zij samen met Hem al hun krachten willen inspannen om de vrede te be waren en te bevestigen voor de hele wereld. De sociale vrede, waardoor het iedereen mogelijk zal zijn rustig te leven en God te dienen en de vrede onder de naties. Luide bijvalsbetuigingen galmen door de hoge gewelven van de St. Pieter, als de H. Va der Zijn rede beëindigt. Het wonder van Pinksteren Wie zou er niet aan de eerste Pinksterdag denken, als de II. Vader zich dan in vijf verschil lende talen, Frans, Duits, Engels, Italiaans en Spaans, tot de ver schillende vertegenwoordigde taalgroepen richt? Hij heet hen afzonderlijk welkom op dit her denkingsfeest en besluit met Zijn vaderlijke zegen te geven. Na de zegen worden nog eenmaal de juichkreten opgestuwd in de ma jestueuze koepel, die Michel An- gelo boven de St. Pieter bouwde. En zij knielden voor Hem neer Een voor een worden ze dan voor de H. Vader geleid om tot De pokkenepidemie in Brabant, welke in het algemeen uiterst gunstig verloopt, heeft desniette min een eerste sterfgeval ten ge volge gehad. Een 27-jarige jonge man uit Breda, die na een ver blijf in Tilburg besmet bleek, is aan deze ziekte overleden. Van het begin af aan liet dit geval zich zeer ernstig aanzien. Dat in Tilburg de ziekte zo gun stig verloopt, wordt toegeschreven óf aan het feit, dat men met een zeer lichte infectie te doen heeft, óf hieraan, dat de bevolking zeer goed gevaccineerd is. Eén' sterf geval op zo velen van deze zie ken is een grote zeldzaamheid. In Tilburg hebben zich 2 nieuwe gevallen voorgedaan en in Sint Michielsgestel één. Rome aanwezige Nederlanders, onder wie de Nederlandse gezant bij de H. Stoel, Jhr. Mark van Weede en zijn echtgenote, Mgr. -Jan Olav Smit, kanunnik van St. Pieter, Mgr. Damen, die het Epis copaat in Rome vertegenwoordigt en vele anderen. Rede van dr. Olierook Dr. A. A. Olierook spreekt een vurige rede uit ter gedachtenis van Mgr. dr. H. J. A. M. Schaep man. Dr. Olierook schetst Schaep man als één van de grote mannen uit de Katholieke Kerk van Ne derland. Hij geeft aan, wat zijn betekenis is geweest niet alleen in het nationale leven door zijn politieke activiteit, waardoor hij aan de katholieken in Nederland hun rechten hergaf, maar ook zeer bijzonder voor de emanci patie van de arbeider. Hij tekent in Herman Schaepman de onver gelijkelijke aanvoerder, de goede katholiek, de goede vaderlander en de uitnemende priester. Schaepman werd gekenmerkt door zijn geestdrift en zijn prac- tische zin, de eigenschappen, die wij ook nu nog zozeer behoeven. Eens, zegt dr. Olierook, op de grote dags des Oordeels, zal de grote Schaepman hen weer voor gaan, nu niet in de strijd, maar in de overwinning, onder dezelfde leuze „Credo-Pugno". En dan klinkt over dit stille kerkhof onder de muren van het Vaticaan dat altijd weer bezie lende lied met de daverende woorden van Schaepman: „Aan U, o Koning der Eeuwen", nu in Rome gezongen door tweeduizend enthousiaste en dankbare Neder landers. Reuter meldt uit Washington, dat aldaar levendig wordt ge speculeerd over de mogelijkheid, dat de Koreaanse oorlog in de naaste toekomst tot een onverwacht einde zal komen. Men maakt dit op uit een verklaring, die Marshall tijdens zijn verhoor voor de senatoren heeft afgelegd. Senator Flanders, die Zaterdag aan Marshall vragen stelde, ver klaarde gisteravond, dat „er iets opzienbarends op til zpu zijn". Marshall had verklaard, dat hij steeds meer vertrouwen kreeg in de mogelijkheid van een bevredi gende oplossing. „Het zou een zegevierend be wijs zijn van onze militaire macht in verhouding tot de er bij be trokken manschappen", zo ver klaarde de minister. 's-GRAVENHAGE, 12 Mei. Naar het A.N.P. verneemt zijn benoemd tot leden van de Raad van State mr. j. R. H. v. Schaik, minister van staat, prof. mr. R. Kranenburg, voor zitter der Eerste Kamer en mr. P. W. J. H. Cort v. d. Linden, burgemeester van Groningen. Deze benoemingen gaan in op 1 Juni a.s. Cheshire: Djakarta-Amster dam, pass. Guardafui. Salamati: Djakarta-Amster dam, pass. 13 Mei Gibraltar (Van een onzer verslagere vers) De 27 iariee mei. D. K. werd Zaterdaemorsren omstreeks half twaalf door de Gmnineer nolitie met haar beide kinderen, de 8- iariere Reina K. en de 6-iariere Johan K. bewusteloos in de wo- niner Kleine Raamstraat no. 7 aan eretroffen. Zii Iaeen in een kleine ruimte. Uit een losgemaak te aasslans- bleef 't verstikkende aas, dat de oorzaak van dit dra ma was. doorstromen. Toen de slachtoffers, in de fris se lucht werden gebracht, bleeh reeds één van hen overleden te zijn. Om plm. half twaalf trok een 'siterke gaslucht in de Kleine Raamstraat de aandacht van de buurtbewoners. Deze gaslucht was wel het sterkst in de omge ving van het perceel Kleine Raamstraat no. 7, waar een ze kere fam. W. woont. Men stelde een onderzoek in, doch vond de deur gesloten. Dit bevreemde de buurtbewoners zeer, omdat men kort voor het ontdekken van de gaslucht, de kinderen het huis had binnen zien gaan. Politie eealarmeerd. In de keuken vond men een zekere mej. D. K. met twee kin deren, waarvan later bleek dat deze aan haar toebehoorden. Onmiddellijk werd de GGD ge waarschuwd, die de slachtoffers in een der andere kamers bracht en daar zuurstof toediende. Ook tijdens het vervoer naar het zie kenhuis werd zuurstof toegediend. Bij het 6 jarige jongetje Johan mocht dit evenwel niet meer ba ten. De levensgeesten waren bij hem reeds geweken. De toestand van de beide an dere slachtoffers bleef in de loop van de Zaterdag zorgelijk, doch er trad Zondag een verbetering in. Het onderzoek van recherche zijde, werd ingesteld onder lei ding van inspecteur J. W. A, Wol- dringh. ook het parket was spoe dig ter plaatse en reeds Zater dagmiddag was de rechtercom missaris mr. P. de Jong, in het ziekenhuis aanwezig. Tot een verhoor is het dezer dagen even wel nog niet kunnen komen, om dat de vrouw nog geruime tijd buiten bewustzijn was. Vannacht was de toestand van de beide an dere slachtoffers gunstig te noe men. Over de beweegredenen van de vrouw, om zichzelf en haar beide kinderen van het leven te beroven is bekend dat zij samen woonde met een zekere W. Diens vrouw, die geruime tijd niet bij hem woonde, zou terugkeren waarop W. aan mej. K. had medegedeeld het huis te verlaten. De recherche vermoedt evenwel dat dit niet de directe beweeg reden tot deze daad is geweest. Wel had W. haar te kennen ge geven het huis te verlaten, doch niet op spoed aangedrongen. De vrouw heeft toen de kinde ren bij zich geroepen en hen rus tig gehouden met snoepgoed. Zij heeft toen de gasslang doorge knipt. Uiteraard verwekte 't dra ma in deze buurt grote opschud ding. Aan het front hebben de Chi nezen hun bruggehoofd uitge breid. Ze vermijden zoveel moge lijk contact mét de U.N.O.-troe- pen. Uit hun bewegingen is op te maken, dat zij zich gereed maken voor een nieuwe grote slag tegen de verbonden legers. John Ran dolph van A.P. seinde gister avond, dat voor de eerste maal in het Koreaanse conflict kleine aantallen Chinese deserteurs de linies doorbreken. EERVOLLE VERMELDING NEDERLANDS BATALjON TOKIO, 13 Mei (AFP). Het heldhaftig gedrag van het Neder landse bataljon in Korea, dat van president Truman een eervolle vermelding kreeg, is eveneens vermeld in een dagorder van het achtste leger. VORSTELIJK GESCHENK VOOR ARMEN VAN EINDHOVEN Het jubileumfeest van Philips is Zaterdag te Eindhoven met groot vertier en vreugde begon nen. Drommen mensen schuifel den over de terreinen met de vele vermaakcentra. Nadat de „Sprookjestuin" door de burgemeester officieel was ge opend, bood de president van Philips aan de burgemeester van Eindhoven voor de minst bedeel den een som van f 100.000 aan. Maandagmorgen werd op het Wilhelminaplein door de deken van Eindhoven, de Hoogeerw. heer H. Heezemans, een plech tige Hoogmis opgedragen. Pauselijke onderscheiding Z.H. de Paus heeft ir. F. Phi lips, vice-voorzitter van de raad van bestuur, benoemd tot com mandeur in de Orde van de H. Gregorius de Grote. Mgr. Mut- saerts, bisschop van Den Bosch, reikte de onderscheiding uit. De H. Vader heeft in een begeleidend schrijven niet alleen de voor treffelijke persoonlijke kwalitei ten van ir. Philips willen eren, maar ook hulde gebracht aan het wetenschappelijk en sociaal werk, dat in 60 jaar tijd werd verricht. In het schrijven werd ook mel ding gemaakt van de radiozender, die door Philips werd vervaar digd en die Katholiek Nederland aan de Paus ten geschenke gaf. I VADER VAN 11 KINDEREN VERONGELUKT Op de 1ste Pinksterdag is te Beverwijk een auto-ongeluk ge beurd, dat de heer S.R. aldaar, vader van elf kinderen, het leven heeft gekost, terwijl zijn vrouw met ernstige verwondingen in een ziekenhuis is opgenomen. De oorzaak was te wijten aan een autodief, die een wagen stal en in volle vaart er mee vandoor ging. De eigenaar van de auto sprong op de treeplank. De dief reed het genoemde echtpaar aan. Zowel de eigenaar als de dief werden licht gewond. BRITS SCHIP AAN DE GROND BIJ VLISSINGEN Het Britse s.s. „Wendover", komende van Sorel (Canada) met bestemming Antwerpen, groot 5664 ton, is om ongeveer kwart voor zeven gisteravond voor de haven van Vlissingen bij boei 5 aan de grond gelopen. Het schip behoort aan de rederij Watts Co. Ltd. te Londen. De sleepboot „Schelde',' van P. Smit Co's Internationale Sleepdienst bevindt zich bij de „Wendover*. De zogenaamde weistandsgrens voor de toepassing van het Zie- kenfondsenbesluit wordt verhoogd van f 4725.tot f 4925.Een wetsontwerp, dat deze verhoging moet regelen, is bij de Tweede Kamer ingediend. De loongrens van f 4925.zal eveneens gelden voor de Invaliditeitswet, de On gevallenwet 1921, de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922, de Zee-ongevallenwet 1919, de Kin derbijslagwet en de Ziektewet. Het maximum dagloon, waar naar volgens de Ongevallenwet 1921, de Land- en Tuinbouwon gevallenwet 1922 en de Zee-on gevallenwet 1919 ten hoogste een uitkering kan worden berekend, wordt van f 13.op f 14.ge bracht. In verband hiermede .wordt de hoogste uitkering even eens met een gulden verhoogd van f 13.op f14. De toelage, welke een getrof fene krachtens de Ongevallenwet 1921 of de Land- en Tuinbouw- ongp"allenwet 1922 krijgt gedu rende de tijd, dat deze een op leiding volgt, wordt van f 6.50 op f 7.gebracht. Een toelage van f 9.50 per dag ontvangt een werk man teneinde hem in staat te stellen te trachten andere werk zaamheden te verkrijgen, respec tievelijk deze te verrichten, zulks in verband met het gevaar ver bonden aan een beroepsziekte in zijn huidige werkkring. Voorgesteld is aan de wet een terugwerkende kracht tot 19 Maart 1951 te verlenen. Noodwet Ouderdomsvoorziening De uitkeringen ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening NEW YORK, 14 Mei (Reuter). De commissie voor sancties van de V.N. heeft Maandag een reso lutie goedgekeurd, waarin een embargo op de export van wa pens, munitie en strategisch ma teriaal naar China en Noord- Korea geëist wordt. Alleen Egypte onthield zich van stemming. Twaalf landen hebben zitting in de commissie. Men verwacht, dat de resolutie Woensdag door de politieke com missie van de algemene vergade ring der V.N. zal worden behan- deld. Elk land moet volgens de reso lutie uitmaken op welke goede ren het embargo betrekking zal hebben en zelf zijn controlemaat regelen nemen. zullen worden verhoogd. Een wetsontwerp, dat deze verhoging voorstelt, is eveneens bij de Tweede Kamer ingediend. Terug werkende kracht tot 1 April. Invaliditeits- en Weduwen- rente De invaliditeits- en weduwen- rente ingevolge de Invaliditeits wet zullen met vijf procent wor den verhoogd. Deze verhoging dient ter compensatie van de stijging van de kosten van het levensonderhoud. Bij de Tweede Kamer is thans een wetsontwerp ingediend, dat deze verhoging mogelijk moet maken. Voorge steld is de regeling terugwerkende kracht van 1 April 1951 af te verlenen. Geen inkomensaftrek De Stichting van de Arbeid heeft de wenselijkheid uitgespro ken een bedrag van f200.eigen inkomsten geheel van de inko mensaftrek vrij te stellen. De regering meent echter met een verwijzing naar de financiële be zwaren, die hieraan zijn verbon den aan dit verlangen niet te kunnen voldoen. In de memorie van toelichting op het wetsont werp wordt de Kamer voorgere kend, dat bij een vrijstelling van een bedrag van f 100.onder scheidenlijk van f 200.per jaar de kosten van de wet met onder scheidenlijk f 13.300.000 en ruim f 20.000.000 per jaar zouden toe nemen. Dr. H. M. Hirschfeld, die ern stig ziek is geweest, heeft per coaster een reis naar Amerika gemaakt voor herstel van zijn gezondheid. Zondag arriveerde dr. Hirschfeld, volledig her steld, met de „Noordam" in Rotterdam. Binnenkort gaat hij zich geheel wijden aan zijn nieuwe werkzaamheden in verband met de uitbreiding van onze defensie. Tijdens het onderhoud met enkele jour nalisten. In Noordholland is de dienst belangrijk omgewerkt en ver beterd. Tussen Haarlem en Alk maar is naast de bestaande door gaande uurdienst een nieuwe verbinding met eenmaal over stappen te Uitgeest gemaakt, zo dat in deze relatie tweemaal per uur reisgelegenheid bestaat. Dit is in het bijzonder ook van be lang voor de relaties Haarlem (en Leiden, Den Haag, Rotter dam) Den Helder v.v. om dit te bereiken moest de uurdienst Am sterdam, Zaandam, Uitgeest, Vel- sen, IJmuiden oost v.v. worden doorgetrokken naar en van Haar lem- De diensten Alkmaar-Den Hel der, Alkmaan-Hoorn en Amster dam-Enkhuizen v.v. werden mede aangepast. De treinen Amsterdam -Enkhuizen v.v. krijgen te Am sterdam aansluiting op de lange afstandstreinen naar en van het Noorden en Oosten via Amers foort. Uit de richting Den Hclder- Alkmaar wordt te Amsterdam c-s. korte aansluiting verkregen op RAMP IN NIGERIA 100 doden LAGOS, 14 Mei (Reuter). Volgens berichten zijn bij een brand, die Zondagavond te Kano in Noord-Nigeria een bioscoop in de as heeft gelegd, 100 personen om het leven gekomen en drie honderd zwaar gewond. Mevr. Boesman op rand van ijzeren gordijn GOETTINGEN, 14 Mei (ANP). De Haagse ballon van mevrouw M. Boesman-Visser is na een goede start oostwaarts met een regenbui afgedreven. Men maak te een geforceerde landing op vijf kilometer voor de Russische zönegrens. Mevrouw Boesman is zeer hartelijk in Goettingen ont vangen. de drie exprestreinen naar Maas tricht en Heerlen. Ziekenwagentjes voor vervoer patiënten zullen beschikbaar zijn op de stations Alkmaar en Enk huizen, evenals op sommige ande re stations. BOTSING OP HAARLEMMERWEG 4 gewonden Op de Haarlemmerweg, tussen Amsterdam en Halfweg, is in de vooravond een personenauto uit Haarlemmermeer tegen een drie- wagenstel van de Haarlemse tram aangereden en vervolgens in bot sing gekomen met een uit de richting Amsterdam komende personenauto. Volgens de eerste berichten zijn vier gewonden, twee mannen en twee vrouwen, per ziekenauto naar het Wilhel- mina Gasthuis vervoerd. SCHEEPONGEVAL NABIJ TERSCHELLING Volgens een radiobericht is in de nacht van Zaterdag op Zon dag een explosie waargenomen aan boord van het Chileensf schip „Aconcagua", dat zich toen op ruim drie km afstand van het vuurschip Terschellingerbank be vond. Een drijvende mijn is de vermoedelijke oorzaak. Hulp be hoefde echter niet te worden verleend en het schip heeft later op eigen kracht de reis naar Hamburg kunnen vervolgen. EERSTE KLEURENFOTO'S KONINKLIJKE FAMILIE Naar wij vernemen heeft d kunstfotograaf Meyboom uit Am sterdam ter gelegenheid van di 40-jarige verjaardag van Prin Bernhard een aantal kleurenfo to's van het Koninklijke gezir gemaakt in de particuliere ver trekken van het paleis Soestdijk. Deze foto's zullen worden gepu bliceerd in het binnenkort uitko mende boek „Onze Prins in het publiek en binnenskamers".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1