Mi Burgemeester Wytema zet misverstand recht Geslaagd Pinkster-concert in Schutterswei Ato-agent gaf rondjes ten koste van de zaak Nieuwe tentoonstelling van Lugt's werken Spoorwegdiefstailen berscht dc SCHOOLARTSENDIENST Alkmaar, Heiloo en Limmen Kath. Reisvereniging op stap door het Noorderkwartier Ond ALKMAAR EN OMSTREKEN De overheid en de kunst AGENDA Toestand inzake t.b. gunstig inzake gebitten ongunstig De schoonheid van onze geboortegrond Competitie West I stop na 27 Mei Rechtbank Alkmaar aGINA 2 WOENSDAG 16 MEI 1951 Naar aanleiding van een mis verstand, dat in sommige kringen schijnt te zijn ontstaan over de woorden, die burgemeester Wyte ma bij de opening van de laatste tentoonstelling, die van Koos Stikvoort, heeft gesproken, ver zoekt de burgemeester van Alk maar, Dr. H. J. Wytema, ons opname van het volgende: Ik heb deze gelegenheid met enige gretigheid aangegrepen om een misverstand recht te zetten, dat gerezen is naar aanleiding van hetgeen ik gezegd zou heb ben bij de opening van de ten- toonstelling-Stikvoort. Dat dit misverstand is ontstaan, wil ik allerminst verwijten aan de ver slaggever van de Alkmaarse Cou rant, omdat het volkomen juist weergeven van een geïmprovi seerde toespraak een even on dankbare als moeilijke taak is. Bovendien wil ik niet loochenen, dat ik gezegd heb wat de verslag gever uit mijn mond heeft opge tekend: wie veel improviseert, weet doorgaans terstond na zijn rede niet meer precies, wat hij gezegd heeft. Het blijkt ook wel eens anders te zijn opgevangen, dan met zijn eigen gedachten strookte een veel voorkomende vorm van misverstand en daar om heb ik hetgeen ik bedoelde te zeggen, willen verduidelijken en ter vermijding van zulk mis verstand op schrift gesteld. Mocht deze beschouwing eveneens tot tritiek prikkelen, dan krijgt de journalist daarvan ten minste niet de schuld. Maar ter zake. Naar aanleiding van het exposeren door Stikvoort heb ik ontkend en ik doe dat nog dat er een direct verband bestaat tussen kunstbeoefening en broodwinning en uit dien hoofde is m.i. volstrekt onjuist de van overheidswege wel eens verdedig de stelling, dat een kunstenaar, wil hij voor toepassing van de sociale bijstandsregeling in aan merking komen, moet aantonen „van zijn kunst te hebben kunnen leven". De vraag of iemand kun stenaar is, wordt naar mijn over tuiging niet beheerst door de be tekenis van zijn artistieke pro ductie in de economische sector, namelijk die van de broodwin ning. Maar wie dit aanvaardt, moet tevens bereid zijn het uiter ste tegenovergestelde te aanvaar den, namelijk dat evenmin het kunstenaarschap zonder meer aanspraak geeft op levensonder houd, omdat het kunstenaarschap niet alleen individuele, maar ook een sociale functie is. Daarmede bedoel ik dit: Ik kant mij tegen die „allerindivi dueelste impressie van de aller individueelste emotie", die er toe kan leiden dat praktisch niemand iets aanvoelt of begrijpt van des kunstenaars artistieke productie: de kunstenaar heeft, maatschap pelijk bezien, óók de taak zich verstaanbaar te maken. Dat dit niet hetzelfde is als concessies doen aan de smaak van het pu bliek, zal men wel van mij wil len aannemen. Ten derde is er de vraag, of alleen kunstenaar is hij, voor wie de kunst een beroep is. Daarop heb ik ontkennend geantwoord, omdat het begrip „beroep" ge deeltelijk ligt in de economische sector, en ik houd deze ontken ning dan ook vooral staande voor HALF DRONKEN ACHTER HET STUUR Lekke band finaal kapot gereden ALKMAAR Veertien dagen hechtenis en onvoorwaardelijke intrekking van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden eiste de Otficier van Justitie gis termiddag tijdens de zitting van de Meervoudige Kamer tegen de vroegere Alkmaarse chauffeur Ch. J. A. W. H., die op 21 De cember van het vorig jaar zoda nig onder invloed van sterke drank verkeerde, dat hij niet in staat kon worden geacht naar behoren een personenwagen te besturen. En dat bleek ook wel uit het verhoor van de verd. zelf en van de getuigen. Hij had on derweg een lekke band gekregen, doch was door de borrels blijk baar zo overmoedig geworden, dat hij meende niet te behoeven te stoppen en wel het risico te kunnen nemen toch door te rij den. Het noodlottige gevolg bleef niet uit. De band ter waarde van f 60 werd totaal kapot gereden. Vanzelfsprekend kreeg hij ruzie met de garagehouder, van wie hij de personenwagen had ge huurd. Hij wond zich daarbij nog al erg op, zodat de garagehouder genoodzaakt was de politie ter assistentie te roepen. Alle verschijnselen van dron kenschap werden bij hem gecon stateerd. De bloedproef had uit gewezen, dat verd. een hoeveel heid sterke drank tot zich had genomen, dat overeenkwam met het gebruik van zes glaasjes cog nac. Uitspraak over veertien da gen. BIJBELSE VERHALEN VONDEN BEVESTIGING ALKMAAR Het bestuur van de Studiekring Alkmaar van het Vooraziatisch-Égyptisch Genoot schap „Ex Oriënte Lux" organi seert op Woensdagavond 23 Mei a.s. om 8 uur in de foyer van de Harmonie een bijeenkomst, waarop de Leidse Hoogleraar Prof. Dr. F. M. Th. de Liagre Böhi zal spreken over „Archaeo- logische illustraties bii Bijbelse Verhalen". Introducties voor deze zeer in teressante lezing kunnen bij de secretaris van het Genootschap, rar. G. A. de Lange, Breedstraat 16, worden aangevraagd. K.J.M.V. ALKMAAR Op onze bijeen komst van heden (Woensdag avond) zal de heer E. Olbers een inleiding houden over het boek. Wij sporen onze leden aan deze interessante avond bij te wonen en om 8.30 in Paviljoen Kinheim aanwezig te zijn. wat de economische functie be treft. Maar er zijn ook andere facetten en een voorbeeld als Paul Claudel (en tal van andere dichters en schrijvers) is daar om te bewijzen, dat men waarachtig kunstenaar kan zijn en toch met succes een ander beroep beoefe nen. Kunst is ten slotte iets prin cipieel anders dan vakmanschap, al groeit zij vaak daaruit op, en is zij daar zonder moeilijk denk baar. Maar noch is de technische perfectie een conditio sine qua non, een absolute voorwaarde tot het kunstenaarschap, noch is dat de totale tijdsbesteding van de mens; wel is dat in mijn ogen de onvoorwaardelijke overgave van de kunstenaar- aan zijn muze. Ik vlei mij geenszins met de hoop met deze korte opmerkingen een iegelijk te bevredigen; maar ook met een langere en dieper- gaande behandeling van het voor onze cultuur zo angstwekkend nijpende vraagstuk, dat ik ter loops aan de orde stelde, zou mij dat niet gelukken. Misschien, en dat maant mij tot bescheidenheid, omdat ik zelf geen kunstenaar ben, en daarom de werkelijke diepte van het dal, dat men door moet, alvorens men tot de Par nassus wordt toegelaten, niet uit eigen bittere ervaring ken. Werk gegund ALKMAAR. Het aanleggen van trottoirs en riolering langs de Langeweg en Schoolstraat te Slootdorp in de gemeente Wie- ringermeer is aan de Fa Huiberts Punt te Alkmaar, opgedragen voor de somma van f 14980. de laagste inschrijfster. TONEEL: De Bergerhof- spelers brengen 't stuk: „Westerman en Zoon" ten bate van de Haak-in- actie. Wapen v. Heems kerk 8 uur. Voetbalwedstrijd RK AFC 1Zeevogels 1 op het terrein aan de Wester- weg. Djangan Lupa, Vereniging v. Gerepatriëerden, ver gadering met lezing Pa viljoen Kinheim 8 uur. FILMS: Rex-theater: De On sterfelijke sergeant 14 jr; Harmonie: De schrik der zeven zeeën, 14 jr; Cinema Americain: Nie mand de deur uit!, 14 jr; Victoria-theater: Tarzans wonderbron, 14 jr. VOORSTELLINGEN: Heden avond 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Gemeente-Museum: De Elf Grafici. 10—12 en 2 5 uur. Kunstzaal K.C.B. Bergen Werken van H. Lugt 2.30 5.30 uur. APOTHEKEN Voor spoed gevallen is na 6 uur ge opend Apotheek Wanner Mient C 13. Succes op tentoonstelling ALKMAAR - De heer A. Bak ker uit de Breedstraat alhier be haalde met zijn hond op de in ternationale hondententoonstel ling te Rotterdam zowel in de open klasse als in de nationale fokkersklasse een eerste prijs (uitmuntend). Zijn hond werd tevens kampioen. Ned. Kath. Vrouwenbeweging (Gilde) ALKMAAR Men verzoekt ons opname van het volgende: Wij herinneren onze leden nog even aan het afhalen van de gra tis toegangsbewijzen voor de ge zellige Zondagavond in het R.K. Lyceum, hedenavond (Woensdag) tussen 7 en 9 u. bij mevr. Paleari. ALKMAAR. Dezer dagen verscheen het verslag omtrent de werkzaamheden van de school arts van de Schoolartsendienst Alkmaar, Heiloo en Limmen ge durende het jaar 1950. In dat jaar waren 45 scholen aangesloten bij de Schoolartsen- dienst welk aantal in het najaar werd vermeerderd met een, n.l. de R.K. meisjesschool aan de Dr. Schaepmankade te Alkmaar. Het aantal leerlingen van alle scho len steeg wederom met enige honderden en nadert thans de 11.000. In totaal werden 2679 kinderen volledig onderzocht; 1076 uit de eerste, 969 uit de derde en 523 uit de zesde klasse der Jagere scholen en verder nog 63 van een kleuterschool en 48 van een school voor B.L.O. De cijfers die de toestand der gebitten van de kinderen aan geven, zijn even merkwaardig als ontstellend. Slechts 40% van het aantal meisjes had in 1950 een goed ge bit, 34% een matig gebit en 26% een slecht gebit. In 1949 waren deze cijfers resp. 52.5, 31 en 16.5 en in 1948 resp. 60, 29 en 11. De jongens hebben al even slechte cijfers: in 1950 goed gebit 44%, matig gebit 32% en slecht gebit 24%. In 1949: resp. 53.5, 33 en 13.5 en in 1948 60, 29.5 en 10.5. Achteruitgang Hieruit blijkt duidelijk, dat de toestand van het kindërgebit dat toch al te wensen overliet, in de loop van deze jaren een behoor lijke achteruitgang vertoont. De toestand kan op het ogenblik over het algemeen zeer slecht ge noemd worden. Een werkelijk gaaf en goed verzorgd gebit be hoort tot de grote uitzonderingen. Nu er thans door de schoolzus ter, door de schoolarts, door de tandartsen en door de ouders zelf zo intensief mogelijk op ge let wordt, zodat eigenlijk een verbetering zou zijn verwacht, is de oorzaak van deze verslechte ring zeer moeilijk aan te geven. Het is jammer, dat invoering van de schoolartsendienst nog op zich BRAND OP PINKSTER-DRIE ALKMAAR. Gistermiddag even vier uur werden politie en brandweer gealarmeerd voor een brand in de fustloods van de vei ling gelegen aan het Noordhol lands Kanaal. De brandweer, die met enkele minuten ter plaatse was, begon direct met de blussing waardoor voorkomen kon worden dat het houten gebouw met de zeer brandbare inventaris bij de nogal flinke Noordoosten wind geheel in vlammen op zou gaan. De ladderwagen, onder leiding van brandmeester de Wit, die het eerste bij de brand arriveerde, werd spoedig met meer materiaal aangevuld, dat echter geen dienst meer behoefde te doen. Direct na de brandmelding wa ren op het terrein van de brand aanwezig de commandant van de brandweer de heer J. van Maar- leveld, de directeur van de vei ling de heer Mak en de recherche die een onderzoek naar de oor zaak van de brand instelde. De politie hield de talrijke Pinksterdrie-vierders, die van hun belangstelling blijk gaven, op een veilige afstaad en regelde ter plaatse het drukke verkeer. Naar verluidt bestaat het ver moeden dat de brand ontstaan is door het vuurtje-stoken van een stel jongens. Enige attributen van een gym nastiekvereniging op de zolder van de loods opgeslagen, bekwa men brand- en waterschade. Naar de politie ons mededeelde zijn twee tienjarige jongens, G. Z. en G. R. schuldig bevonden aan het stoken van vuur tegen de schutting van de loods op de vei ling. Van het geval is procesver baal opgemaakt. laat wachten, terwijl die steeds meer nodig wordt. De tuberculine-huidproef werd weer bij vrijwel alle volledig on derzochte leerlingen uitgevoerd. Bij de leerlingen der lagere scholen waren de resultaten van de huidproef en van de door lichting gelukkig gunstig. Want van de 81 leerlingen, (er werden 2568 jongens en meisjes onder- zocht- die naar aanleiding van hun positieve reactie op het Consultatiebureau voor de t.b. bestrijding nader onderzocht werden, vertoonden 69 generlei afwijking, 8 -enkele geringe over blijfselen van de doorgestane be smetting, terwijl siechts 4 voor controle in aanmerking kwamen. Een actief t.b. proces werd bij geen enkel kind geconstateerd, slechts op enkele scholen was het aantal gevallen van besmettelijke kinderziekten groter dan nor maal, het kwam nergens tot een epidemie. Roodvonk bleef tot 'n paar verspreide gevallen be perkt en diphtheritis kwam in het geheel niet voor. Besmette lijke huidziekten werden slechts zelden aangetroffen. De hygiëni sche toestand van het hoofdhaar was over het algemeen gunstig.. Het percentage van hoofdon- rein was laag. Er blijven echter altijd enkele scholen, die in on gunstige zin daarbij afsteken, die n.l. bezocht worden door de kin deren die,afkomstig zijn van ge zinnen, die zich van voorlichting of hulp op hygiënisch gebied niets aantrekken. Hier en daar zou ook de medewerking van het onderwijzend personeel wat beter kunnen zijn. In het Hoofdstuk „Houdingsaf wijkingen" wordt betoogd, dat het aantal kinderen, dat niet ge regeld een of andere goede sport beoefent, te groot is. Voortdu rend worden de ouders erop ge wezen. dat een insufficiënte hou ding hunner kinderen een nade lig gevolg heeft op de algemene geestelijke en lichamelijke toe stand van de kinderen. De ouders dienen hun kinde ren een goeV tak van snort te laten beoefenen onder deskun dige leiding. Ook in dit jaar is het wederom mogelijk geweest, enkele kinde ren te doen opnemen in een der koloniehuizen. De resultaten wa ren vooral na de winteruitzen- ding over het algemeen gunstig. ALKMAAR Voor de eerste maal sinds de oprichting heeft de afd. Alkmaar van de Nederlandse Katholieke Reisvereniging een eendagstrip gemaakt, door de kop van Noordholland. Aan vankelijk zou men geneigd zijn te menen, dat een trip door Noordhollands Noorderkwartier, althans voor mensen die in de centrumstad Alkmaar wonen en haast vanzelfsprekend van tijd tot tijd in Den Helder, in Hoorn of Enkhuizen ofwel op kleinere plattelandsgemeenten komen, weinig attractiefs heeft. Toch is dit niet-waar gebleken! Juist het omgekeerde is het ge val geweest. Men maakte een vacantietrip. men was „uit" en zo heeft men de bekende plaat sen „met andere ogen" bezign en alle bekende dingen kregen gloednieuwe betekenis. Dit gold in het bijzonder voor het oud Hollandse stadsschoon in de dromerige Zuiderzeestadjes Hoorn, Enkhuizen en Medemblik, de sobere schoonheid van de uit gestrekte Wieringermeerpolder en de veelkleurige pracht der duinen em bossen jn Groet, Cam perduin Schoorl en Bergen. En men ondervond tevens dat ons eigen Hollandje, op soms heel kleine plaatsen een groot aantal interessante bezienswaardigheden bezit, die mén in het Buitenland tevergeefs zpekt en die in staat zijn duizenden, naar onze opvat tingen verwende buitenlanders aan te trekken en te verbazen. Daarom kon deze dag voor onze Katholieke stadgenoten in de Reisvereniging een bijzonder attractieve dag worden en naar de stemming onder hen te oor delen, bleek dat inderdaad ook zo te zijn. Zo kwam het dat het uitermate ongezellige en ongure weer met geen mogelijkheid de zonnige en opgewekte stemming heeft kunnen verdrijven. 's Morgens om bij half 10, 2e Pinksterdag, is men met een zes tigtal personen, onder wie de Conrector van de Willibrordus- Stichting de Weleerw. Heer G. Groen, verdeeld over 2 bussen, op stap gegaan. Langs de vrucht bare landerijen van de Scher mer en de Beemster ging het in volle vaart op Hoorn aan, waar de trotse Jan Pieterszoon Coen goeie dag werd gezegd en waar de leider in elke bus een en an der vertelde over de rijke dagen van de Verenigde Oost Indische Compagnie, wier gebouwen thans de aandacht trekken van iedere vreemdeling. Via de Bangert die al aardig in bloei staat, leidde de route door Westwoud, Hoog- carspel, Lutjebroek, Grootebroek en Bovenkarspel naar Enkhuizen, waar een langdurig bezoek werd gebracht aan het Zuiderzee museum. Daar ook liet men zich DE H.L.O. START WEER met trainingen voor de sportexamens ALKMAAR Het werkcomité van de H.L O. bericht ons, dat bij voldoende deelname de jaar lijkse oefeningen tot voorberei ding van het behalen van het H.L.O. diploma op 25 Mei a.s. weer een aanvang zullen nemen. In tegenstelling tot vorige ja ren wordt thans geoefend op de Maandag en Vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. Zoals bekend komen iedere week een aantal trouwe H-LO.- ers op het gemeentelijke sport park bijeen om onder leiding van een trainer, diit jaar de be kende leraar M.O. van Kesteren alhier, in een geest van gezonde kameraadschap athletiek te be oefenen. Dinsdagsavonds is er in de Overdekte of het Zomerbad gelegenheid om zich onder des kundige leiding voor te bereiden op het zwemjexamen. Tevens zal geregeld worden gewandeld onder leiding van de heer Dilling alhier, teneinde ook voldoende voorbereid te zijn voor die wandelproeven. In verband met de aan deze voorbereidingen verbonden kosten 's het noodzakelijk gebleken de doorgang van deze cursus afhan kelijk té stellen van een mini mum deelname. Het werkcomité stelt thans een ieder die prijs stelt op een door geregelde oefening op peil ge houden lichaam in de gelegen heid aan deze training deel te nemen. De voorwaarden voor deelna me zijn bekend. Inlichtingen en aanmeldingen tot deelname bij de Overdekte Zweminrichting te Alkmaar. Tel- 3500 en bij de secretaris F- de Wildt. van Doornstraat 11 Heiloo. Tel. 2236. De leerlingen van de scholen die weer wensen deel te nemen aan deze proeven, moeten zich hiertoe aanmelden bij hun gymn. leraar. ALKMAAR Voor de inwo- daarom beperken we ons tot de ners van „Schutterswei" (de Alk maarse strafgevangenis) was de avond van de 2e Pinksterdag wel een bijzondere avond, want een uitgebreid en goed verzorgd opera-concert, is daar geen dage lijkse kost. De genodigden en de tijdelijke huisgenoten hebben deze avond bijzonder op prijs weten te stellen, luisterden zéér aandachtig en lieten het aan uit bundig applaus niet ontbreken. De sopraan Rita Platje zong zeer mooi enkele werken van Schubert. Mascagni en Gounod, met zuivere intonatie. De mezzo-sopraan Nel Franke, zong met bezielende voordracht o.m. Che faro senza Euridice uit Orfeo ed Euridice van Gluck. Zij en ook Rita Platjé hopen we nog eens meer, en ook op het ge wone concertpodium, te kunnen beluisteren. De tenor Jan Willems had uit stekende momenten in een aria, uit Verdi's Aida. Zeer aangenaam was de kennismaking met de bas- bariton Johan Sminks grandioos stemgeluid en muzikale voor dracht in werken van Verdi en Wagner Alle werken afzonderlijk te bespreken zou te uitvoerig zijn, conclusie, dat de algemene in druk van dit concert uitstekend was. Op een wijze welke zeer in de smaak viel werden de uit te voeren aria's toegelicht door de heer J. Moree. Een groot aan deel in het succes had de pianiste Corry Moree Dol, die zich weer als een zeer goed accompagna- trice aan de piano deed kennen. Met een kwartet uit de opera Martha, werd het programma be sloten. Maar toen kwam voor de luisteraars, als toegift o.a. een fragment uit de bekende Rigoletto Hierna werd door een van de tijdelijke inwoners van „Schutte- wei", een hartelijk dankwoord gesproken aan het adres van de medewerkenden en de directie. De solisten werd een aardige at tentie aangeboden. Hierna sprak nog de directeur de heer Lassche, een kort woord over de beteke nis en de dienende functie van de kunstenaar, die de taak heeft met zijn gave ons boven de sleur van het dagelijks leven te verheffen. Dit „Pinkster Concert" zal de aanwezigen zeer hebben getrof fen en nog wel lang in herinne ring blijven. W. SCHREURS de lunchpakketten goed smaken. Tegen een uur of twee werd Me demblik bereikt, waar een korte rondrit door de stad werd ge maakt en vandaar doken de bus sen de vlakke Wieringermeer in, die in alle richtingen werd door kruist, waarbij herinnerd werd aan haar geschiedenis van inpol dering tot moedwillige inunde- ring. Onder deskundige leiding bracht het gezelschap een be zoek aan de Ir. S. Smeding-hoeve Proefboerderij van de N.A.K. In Den Helder werden de havenwerken bezichtigd alsmede het uitgestrekte Marine-etablis sement; het Domein van de Ne derlandse Koninklijke Marine, waar men de Jantjes zag „in hun element", op de in de haven voor anker liggende oorlogsbo dems, o.a. Hr. Ms. Kortenaer, welke onlangs in Nederland is teruggekeerd. Via de Donkere Duinen achter Huisduinen, het zomerse recrea tie-oord van Nieuwediep zakten de bussen weer naar het Zuiden af, langs Callantsoog, Petten, Schoorl, en Bergen op Alkmaar aan: en op alle gezichten lag de uitdrukking vap tevredenheid om een welbestede uitgaansdag. Bezichtiging Jan Ligthartschool ALKMAAR De Jan Ligt hartschool, gelegen aan de Jan Steenstraat (Bergerwegkwartier zal Woensdag 23 Mei a.s., om 17 uur officiëel in gebruik worden genomen». 's Avonds zullen belangstellen den in de gelegenheid worden gesteld de school te bezichtigen en wel tussen 19.30 en 21.30 uqr. Kent de verkeersregels! ALKMAAR. Tegen de Am sterdamse vertegenwoordiger J. G. M. R. werd tijdens de zitting van de Meervoudige Kamer door de Officier van Justitie een boete geëist van f 50.omdat hij op 25 October van het vorige jaar des avonds om half zes een yviel- rijdster heeft aangereden op de hoek van de Zij dam en de Ach- terdam. Hij had daar links van de weg, vlak langs de stoepen gereden en kon, toen de wiel- rijdster plotseling uit de zijstraat kwam, een aanrijding niet voor komen, hoewel hij niet met grote snelheid reed en bijna op het punt stond zijn wagen tot stilstand te brengen. Verd. had beter zijn wagen elders kunnen parkeren en het laatste eindje kunnen lopen. Maar hij kon niet inzien dat hij onder de gegeven TENZIJ VERENIGINGEN TOCH WILLEN SPELEN Naar de Sportkroniek, het of ficiële orgaan van de KNVB meldt, zullen de competitiewed strijden in het district West I, waaronder dus de verenigingen uit Noord Holland behoren, na 27 Mei worden gestaakt, wanneer deze wedstrijden niet meer van belang zijn voor de bezetting van de bovenste of onderste plaats. Slechts als de verenigingen op wier terrein de wedstrijd zou moeten worden gespeeld dit aan de districts-secretaris verzoeken zal toestemming tot het spelen van de betrokken wedstrijd wor den gegeven. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I- te De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond. OPKLARINGEN Opklaringen en overwe gend droog weer. In net bin nenland tiideliik zwakke, overigens matige wind tus sen Noord en Noord-Oost. Vannacht kouder. morgen overdag over het algemeen iets hogere temperaturen ''an vandaag. R.K.A.F.C.—ZEEVOGELS ALKMAAR. Men verzoekt ons mede te delen dat de leden van R.K.A.F.C. gratis toegang hebben bij de hedenavond om 7 uur te spelen bekerwedstrijd R.K.A.F.C.Zeevogels. Voor de Alkmaarse Rechtbank stond Dinsdagmorgen terecht de voormalige ATO-aeent J. W. van S. uit Bergen, die in de zomer van 1950 gelden, die hii bii afle vering van met de N.S. verzon den goederen moest innen, niet aan de ATO-directie heeft afge dragen. Te druk gehad Het ging in deze zaak om een bedrag van rond f 1260.dat bij beetjes tegelijk was achterge houden. Aanvankelijk weet ver dachte deze ongelukkige gang van zaken aan het feit, dat het werk, waarvoor hij eigenlijk niet geschikt was, hem over 't hoofd gegroeid was. Maar uit getuigen verklaringen kwam wel vast te staan, dat de man niet alleen op te grote voet leefde, maar ook in de café's, die hij geregeld bezocht aan vrienden en kennissen rond jes gaf. Om het ene gat met het andere te stoppen, traineerde hij met de afrekeningen en ging hij er toe over ,op speciaal daartoe gebruikte afrekeningslijsten val se handtekeningen te zetten. Bij het onderzoek iq. dit geval heeft de man eerst nog tegenover de spoorwegrecherche een verhaal opgehangen, dat er gelden gesto len zouden zijn, maar toen hem het vuur na aan de schenen werd gelegd, kwam de ware aap uit de mouw. De officier van Justitie, Mr. J. C. V. Meischke, bracht in zijn re quisitoir ter sprake, dat verdach te eerst nog had verklaard, dat hij aan kanker leed. Daarom vond de officier het onbegrijpe lijk, dat verdachte inplaats van genezing bij een dokter te zoeken naar café's was gelopen. De ver trouwenspositie, die deze man genoot, heeft hij ergerlijk mis bruikt en de officier eiste daar om dan ook een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek. Mr. C. D. Thijs, de verdediger, achtte opzet in dit geval niet be wezen en meende, dat deze man nooit agent van de ATO had moeten worden. Het geld is te rugbetaald en daarom bepleitte hij clementie. Wat 't cafébezoek betreft, de advocaat had uitgere kend, dat als al het geld aan drank zou zijn besteed, dat neer zou komen ojp 625 glaasjes per maand of ruim 20 per dag. Maar een rondje kan heel wat glazen tellen! BERGEN. In de kunstzaal van de Rustende Jaeer te Bereen is Zaterdaemiddae onder auspi ciën van 't Kunstenaarscentrum Bereen wederom een expositie van werken van wiilen de Schoorlse schilder Herman Lusrt ingericht. De burgemeester van Schoorl, mMr. C. A. J. Jochems, heeft van omstandigheden in strijd "met de 1 de gelegenheid, hem bij de ope- verkeersregels had gehandeld. ning van deze tentoonstelling Uitspraak over 14 dagen. geboden, gebruik gemaakt om ALKMAAR. Het vorig jaar werden er uit de loodsen van de- Nederlandse Spoorwegen te Alkmaar verscheidene malen goederen ontvreemd en langs een langdurig onderzoek werden, in samenwerking met de Spoorwegrecherche, twee bestellers van de ATO-van Gend en Loos, door de Alkmaarse politie gearresteerd. Deze, zekere J. B. en zijn kameraad L. H. de P. uit Alkmaar, moesten zich Dinsdagmorgen voor de Arrondis sementsrechtbank voor deze diefstallen verantwoorden. De 29-jarige chauffeur-bestel ler J. B. en de 33-jarige koetsier besteller L. H. de P. verklaarden ter zitting, dat zij begonnen wa ren met het wegnemen van z.g. „warmlopers"-pakketten, die eigenlijk niet op het station Alk maar thuishoorden en in de loods ter verdere verzending gereed waren gelegd. Toen dat goed ging werden ook andere pakketten ontvreemd. Vrijwel alles was van hun gading en zo verdwenen er rijwielbanden, schoenen, onder goederen, wol, lakens, dekens, een stofzuiger, blikken leverpas tei, sigaretten, schouderham, vi trage, handdoeken en gesmolten vet. Dat alles ging naar twee Am sterdamse opkopers, die volgens de verdachten voor alles een dikke twaalfhonderd gulden over hadden gehad. Maar de gestolen goederen moesten volgens getui gen zeker een f 3500 waard zijn geweest! Ter zitting bleek, dat de spoor wegrecherche, door het onderzoek naar andere vermiste zaken, op het spoor van deze diefstallen was gekomen. Voorts bleek ook, dat het nogal veelvuldig voorkomt, dat er bij de Spoorwegen gestolen wordt. De officier van justitie vond het verder nog verdacht, dat een der bestellers er poney's op na hield, een dure liefhebberij, want ze eten iedere dag! De verdach ten, althans zo luidden de rap porten, die er over hen waren binnengekomen, hadden in de oorlog zo het een en ander met zwarte handel van doen gehad en wisten de café's wel te vinden. Eis. De officier van Justitie, Mr. J. C. V. Meischke, meende in zijn requisitoir, dat de beide spoor wegambtenaren hun vertrouwens positie schromelijk hadden mis bruikt om er beter van te wor den. Bij het vernemen van de lange lijst van gestolen goederen, niet alleen op deze Alkmaarse zaak betrekking hebbend, waren hem de haren te berge gerezen en hij was verwonderd over de onbetrouwbaarheid van verschil lende spoorwegmensen. Men kan toch moeilijk achter iedere man een kindermeisje of oppasser zet ten om te beletten, dat zij zich aan andermans goed vergrijpen. En nu kan men wel aan komen met argumenten als slechte con trole en weinig toezicht, aan het feit zelve doet dat volgens de officier niets af. De eis tegen bei de verdachten luidde in deze zaak anderhalf jaar gevangenis met aftrek van preventief. Mr. D. Buiskool uit Hoorn, die de verdachte B. verdedigde, meende, dat de handelwijze van zijn cliënt moest worden ver klaard uit de voor jonge mensen zo verwarrende oorlogstijd met zwarte handel e.d. Ook het loon voor dit vertrouwenswerk vond hij te laag. En dan was volgens hem de controle bij de N.S. ook niet erg actief. Mr. G. van Hilten, de verde diger van d. P., sloot zich in grote trekken daarbij aan en meende ook, dat dergelijke ver antwoordelijke werkzaamheden beter gehonoreerd dienden te worden. Beide advocaten vroegen een gecombineerde straf met een zo kort mogelijke onvoorwaarde lijke hechtenis. Een jaar tegen helers gevraagd. De beide Amsterdammers W. M. en C. H. R„ die de gestolen goe deren van de Alkmaarse spoor wegmannen hadden opgekocht, moesten zich in de zelfde zitting voor hun daden verantwoorden. Daarbij bleek, dat zij wel degelijk op de hoogte waren van het feit, dat de goederen van diefstal af komstig waren. Maar omdat ze geld nodig hadden voor hun han del, hadden ze zich maar verder om de gevolgen van deze zaak maar niet bekommerd, te meer, daar het een zeer voordelig han deltje was geweest. Vooral de jongste van de twee, die op knappe wijze verdedigd werd door Mevrouw G. Hartkamp Donker Duyvis, bleek ook al weer een, door de oorlog uit het lood geslagen jongeman te zijn, die met onderduiken, uitzending naar Duitsland en al die nare dingen te maken had gehad. Ook Mr. G. A. de Lange, die wat zakelijker was, zag in de omstandigheden van zijn cliënt, die hij de recht bank uitvoerig schilderde, een verklaring voor de overigens niet door hem bestreden schuld van de verdachte. De eis van de officier van Jus titie luidde in deze zaak: tegen beide verdachten een gevangenis straf van een jaar met aftrek preventief. over de persoon van de schilder te spreken. Daarbij wees de bur gemeester van Schoorl erop, dat de schilder jarenlang in Schoorl heeft gewoond, een feit, waarop Schoorl terecht trots is. Herman Lugt leefde er tamelijk terugge trokken alleen voor zijn werk en zijn vrouw, maar dat nam niet weg, dat toch velen hem bezoch ten en met hem op een aange name, prettige manier van ge dachte wisselden. Het werk van de schilder be sprekende meende burgemees ter Jochems dat Herman Lugt een impressionist was die sterk was gegrepen door het werk van Breithner en Mauve hetgeen echter niet wegneemt, dat hij ook andere richtingen zeer waar deerde. De kracht van Herman Lugt lag vooral in zijn portret ten die aan de Haagse school deden denken. Met een woord van dank aan Mevrouw Lugt die de mogelijk heid had geschapen deze ten toonstelling te organiseren en met de wens dat het bezoek aan de tentoonstelling de herinnering aan de schilder levendig zou houden, opende Mr. C. A. J. Jochems daarop de tentoonstel ling. L.T.B.-VERGADERING BERGEN Voor de L.T.B. sprak de hoofdinspecteur, de heer Pot en gaf een overzicht van het tot stand komen van de ziekte- en ongevallenwet. Voor genoemde bedrijven komt er met ingang van 1 Januari a.s. een re organisatie in de uitvoering van de sociale wetten. Komt er nu voor de ziektewet pensioenwet, ongevallenwet en kinderbijslag wet, elk een ambténaar voor controle enz.; op genoemde da tum zal één bedrijfsvereniging een aanvang nemen.om dit tot één orgaan samen te voegen, alles ingedeeld in rayons. Lang zamerhand vindt de pensioenwet voor de landbouw, na die van de grafische industrie, wettelijk in gevoerd, steeds meer waardering. Deze wet keert thans f6.per week uit aan 65-jarigen om over enige jaren tot f12.over te gaan. Na de invoering van de komende staatspensioqpering. die al of niet premievrij zal zijn, ontvangt men f7.50, zodat men dus tegelijk met het bedrijfspen- sioen ongeveer f 19.zal ontvan gen. Slachtveemarkl Alkmaar ALKMAAR, 15 Mei. Slachtvee- markt. Aanvoer: 1 paard, 24 koeien 6001000 p. st., Ie kwal. p. kg 2.752.85, overige soorten pér kg 2.502.60, 59 nuchtere kalveren p. st. 3580, 88 varkens, spek- en vleesvarkens per kg 1.881.92, lichte varkens per kg 1.84—1.86. We hadden vandaag weer te maken met een verstelde markt (2de Pinksterdag), doch dergelij ke markten vallen in Alkmaar steeds samen met de veemarkt te Purmerend, die dan. en begrijpe lijk, voor de slagers de meeste aantrekkingskracht heeft. Was derhalve de aanvoer hier maar gering, daarmede verband hou dende is ook de animo niet groot geweest. De koeien waren, bij kalme handel, duur. Enkele prima die ren werden voor f 3.- per kg ver handeld. De voor de worst bestemde kalveren noteerden f 2.30, de zware kalveren f 2.50 per kg uit gebeend. Ofschoon alle varkens zijn ver kocht, is de handel stil geweest. Een klein aantal is verhandeld boven de noteringen, die zijn ge geven met korting op het levend gewicht. Dinsdag i lampen f al van een i H. A. M. landen aa Ter gelege concern he den Brink, hoven, mr. Anfoon Phi king van ontvielen. Minister i de geschied» een prototy; industriële o derland. Het nister, in het groot belang dit bedrijf i; is gegaan. In ste prof. v. van het bedr Philips had eigen land a Spr. stelde aspecten va industrialisat: loupe te nen van werkgel vonden word» de industrie, regering dit e in haar proj nomen. Ged jaar werd v< DONDE hilversit 7.00 KRO; KRO; 14.002 7.00 nieuws 7.45 morgeng kalender; 8.00 richten; 8.15 voor de huisv standen; 9.35 schoolradio; 10.15 morgend muz.; il.oo vo schoolra»iio; 1! gram, muz.; (1 tuinbouwmede zonnewijzer; 1 tholiek nieuws 13.35 pianoreci bijeenkomst v; bewerkersbonc vrouw; 15.30 vocaal ensemi Jeugd; 17.30 17.50 regering: Smit „Vrager verzoekprograr werking", caus 111 uz.; 19.00 niei ten; 19.15 lever lei aard en ee woord; 19.30 vaderland"; 20.00 nieuws; programma; overzicht; 22.40 avondoverdenk: 23.1524.00 gr: HILVERSUM 7.00 AVRO; 24 00 AVRO. 7.00 nieuws; nastiek; 7.50 nieuws; 8.15 1 ï^fSenwijding; 10.30 de ant gram. muz.; 10 ters; 11.00 radic eens een handje OrCTöl .rvM - spionnetje"; orkest; 13.00 nie allerlei; 13.20 1 "U kunt met"; 13.50 g de vrouw; 15.00 voor de z roeporkest en sc de jeugd; 18.( sportpraatje; 11 men; 18.30 lich fofnrek met dl 19-10 operette-rr elementaire vlier „X^dhfcauserit actualiteit» Pmlnarmonisch •15 discussie o J?" vrouwelijl 21.40 gram. muz 24 on „sP°rtactm 34.00 gram. muz,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2