Minister van den Brink bepleit de uitbreiding van industrie Hing van en Feestrede van dr. Olierook Grieven van Kamerleden tegen belemmeringen wet H VLUCHT IN DE NACHT Het debat tussen Marshall en Mac Arthur over Azië 60-jarig bestaan van Philips Lichtfeest van arbeid en geloof Onderscheidingen uitgereikt RADIO Klachten van burgemeesters Naar wij vernemen Wasserij benadeelde het Rijk Durf contra voorzichtigheid door E. JRath WOENSDAG 16 MEI 1951 PAGINA 3 RWACHTING door het K.N.M.I. geldig van Woens- nderdagavond. OPKLARINGEN en overwe- weer. In het bin- ndeliik zwakke, mtiee wind tus- en Noord-Oost. kouder, moreen ,ver het algemeen temoeraturen an —ZEEVOGELS Men verzoekt elen dat de leden gratis toegang hedenavond bekerwedstrijd vogels. zaak dat er gelden gesto- n, maar toen hem an de schenen werd de ware aap ult van Justitie, Mr. J. bracht in zijn re- sprake, dat verdach- had verklaard, dat nker leed. Daarom icier het onbegrijpe- dachte inplaats van een dokter te zoeken was gelopen. De ver die deze man hij ergerlijk mis- officier eiste, daar- een gevangenisstrai iaar met aftrek. Thijs, de verdediger, in dit geval niet be- eende, dat deze man van de ATO had den. Het geld is te en daarom bepleitte Wat 't cafebezoek advocaat had uitgere- als al het geld aan zijn besteed, dat neer op 625 glaasjes per ruim 20 per dag. rondje kan heel wat ellen! irsoon van de schilder Daarbij wees de bur- van Schoorl erop, dat jarenlang in Schoorl jnd, een feit, waarop echt trots is. Herman er tamelijk terugge ven voor zijn werk en maar dat nam niet eh velen hem bezoch- t hem op een aange- ttige manier van ge selden. van de schilder be- meende burgemees- 3 dat Herman Lugt ionist was die sterk =n door het werk van en Mauve hetgeen t wegneemt, dat hij richtingen zeer waar- De kracht van Herman vooral in zijn portret- aan de Haagse schooi nken. woord van dank aan Lugt die de mogelyk- geschapen deze ten ia te organiseren en ens dat het bezoek aan nstelling de herinnering schilder levendig zou opende Mr. C. A. J. daarop de tentoonstel- b.-vergadering ÏN Voor de L.T.B. Ie hoofdinspecteur, ae en gaf een overzicht tot stand komen van de en ongevallenwet. Voor bedrijven komt er met an 1 Januari a.s. een re de in de uitvoering van e wetten. Komt er nu ziektewet pensioenwet, enwet en kinderbijslag een ambtenaar voor enz.; op genoemde da- één bedrijfsvereniging /ang nemen.om dit tot aaan samen te voegen, ngêdeeld in rayons. Lang- ïand vindt de pensioenwet landbouw, na die van de industrie, wettelijk ïn- steeds meer waardering, et keert thans f6.— per t aan 65-jarigen om over iren tot f12.— over te 'a de invoering van ae e staatspensioepering. die niet premievrii zal zijn, igt men f7.50, zodat men gelijk met het bedryfspen- ongeveer f19.zal ontvan- ichtveemarkt Alkmaar MAAR, 15 Mei. Slachtvee- Aanvoer: 1 paard, 24 600—1000 p. st„ Ie kwal. 2 752.85, overige soorten 2.50—2.60, 59 nuchtere ;n p. St. 35—80, 88 varkens, en vleesvarkens per Kg 92, lichte varkens per Kg .86. hadden vandaag weer te met een verstelde markt Pinksterdag), doch dergelij- arkten vallen in Alkmaar samen met de veemarkt te erend, die dan. en begrijpe- voor de slagers de meeste ekkingskracht heeft. Wa lve de aanvoer hier maar daarmede verband hou- is ook de animo niet groot koeien waren, bij kalme 1 duur. Enkele prima die- lèrden voor f 3.- per kg ver boor de worst bestemde ren noteerden f2.30, de kalveren f2.50 per kg uit- choon alle varkens zijn ver is de handel stil geweest, 'klein aantal is verhandeld i de noteringen, die zijn ge met korting op het levend ht. Dinsdag werd in Eindhoven officieel het 60-jarig bestaan van de N.V. Philips' Gloei lampenfabrieken herdacht. Een van de hoogtepunten van de herdenking was de onthulling van een standbeeld van dr. A. F. Philips', door de burgemeester van Eindhoven, mr. H. A. M. T. Kolfschoten. Bij de plechtigheid waren o.m. Philips-directeuren uit dertig landen aanwezig. Een overzicht tijdens de rede van ir. F. J. Philips na de onthulling van het monument. De katholieke arbeiders, die thans in Rome vertoeven ter ge legenheid van de herdenking van Rerum Novarum, hebben op de Tweede Pinksterdag deelgenomen aan een grootse openluchtbijeen komst bij de ruïnes der basiliek van Maxentius. Na het welkomst woord van de burgemeester van Rome, spraken o.m. de heer A. C. de Bruijn en de Belgische mi nister Seegers. Het hoogtepunt was de magistrale rede van dr." Olierook. In ademloze stilte luisterden zelfs de buitenlanders naar de grote rede van dr. Olierook, de directeur van de Ontwikkelings centrale van de K.A.B. Voor de buitenlanders was een vertaling beschikbaar gesteld, want dr. Olierook sprak in het Nederlands. „Het woord van de Paus heeft niet ijdel geklonken", aldus dr. Olierook. Het is Leo XIII vergaan als de Zaaier uit het Evangelie. Veel immers is er gevallen in goede aarde. De grondgedachte van Rerum Novarum, dat de ar beid geen koopwaar is, heeft het heimwee naar een nieuwe maat schappelijke orde doen geboren Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van het Philips- concern heeft de minister van Economische Zaken, prof. van den Brink, een rede uitgesproken. De burgemeester van Eind hoven, mr. Kolfschoten, schetste de grote figuur van dr. Antoon Philips. De morgen werd begonnen met een herden king van de doden, die rn de zestig jaar aan het bedrijf ontvielen. Minister v. d. Brink noemde de geschiedenis van Philips als een prototype voor de verdere industriële ontwikkeling van Ne derland. Het is, zo zeide de mi nister, in het huidige stadium van groot belang na te gaan, hoe het dit bedrijf in de loop der jaren is gegaan. In brede trekken schet ste prof. v. d. Brink de historie van het bedrijf en somde op, wat Philips had betekend zowel voor eigen land als de gehele wereld. Spr. stelde het op prijs enkele aspecten van de hedendaagse industrialisatiepolitiek onder de loupe te nemen. De verschaffing van werkgelegenheid moet ge vonden worden in uitbreiding van de industrie. Vandaar, dat de regering dit als voornaamste punt in haar programma heeft opge nomen. Gedurende het laatste jaar werd voor een bedrag van PROGRAMMA DONDERDAG 17 MEI HILVERSUM I, 402 m. 7.00 KRO; 10.00 NCRV; 11.00 KRO; 14.00—24.00 NCRV. 7.00 nieuws; 7.15 gram. muz.; 7.45 morgengebed en liturgische kalender; 8.00 nieuws en weerbe richten; 8.15 gram. muz.; 9.00 voor de huisvrouw; 9.30 water standen; 9.35 gram. muz.; 9.40 schoolradio; 10.00 gram. muz.; 10.15 morgendienst; 10.45 gram. muz.; 11.00 voor de zieken; 11.45 schoolradio; 12.00 angelus; 12.03 gram. muz.; (12.3012.33 land- en tuinbouwmededelingen)12.55 zonnewijzer; 13.00 nieuws en ka tholiek nieuws; 13.20 lichte muz.; 13.35 pianorecital; 14.40 jubileum bijeenkomst van de Chr. Metaal- bewerkersbond; 15.00 voor de vrouw; 15.30 gram. muz.; 16.00 vocaal ensemble; 17.00 voor de jeugd; 17.30 mandohnemuziek; 17.50 regeringsuitzending: K. H. Smit „Vragenwedstrijd"; 18.00 verzoekprogramma 18.30 „Samen werking", causerie; 18.45 gram. muz.; 19.00 nieuws en weerberich ten; 19.15 levensvragen van aller lei aard en een pastoraal ant woord; 19.30 „In dienst van het vaderland"; 19.40 radiokrant; 20.00 nieuws; 20.05 gevarieerd programma; 22.20 buitenlands overzicht; 22.40 gram. muz.; 22.45 avondoverdenking; 23.00 nieuws; 23.1524.00 gram. muz. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 AVRO; 7.50 VPRO; 8.00— 24.00 AVRO. 7.00 nieuws; 7.15 ochtendgym nastiek; 7.50 dagopening; 8.00 nieuws; 8.15 gram. muz.; 9.00 morgenwijding; 9.15 gram. muz.; 10.30 de antwoordman; 10.45 gram. muz.; 10.50 voor de kleu ters; 11.00 radioscoop; 11.45 „Help eens een handje", causerie; 12.00 orgel en sopraan: 12.30 land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 „In 't spionnetje"; 12.38 Promenade orkest; 13.00 nieuws 13.15 AVRO- allerlei; 13.20 Promenade-orkest; 13.45 „U kimt het geloven of niet"; 13.50 gram. muz.; 14.00 voor de vrouw; 14.30 pianoduo; 15.00 voor de zieken; 16.00 Om roeporkest en solisten; 17.00 voor de jeugd; 18.00 nieuws; 18.15 sportpraatje; 18.20 sportproble- men; 18.30 lichte muziek; 19.30 gesprek met de brandweerman; 19.10 operette-muziek; 19.50 „De elementaire vliegschool te Woens- drecht", causerie; 20.00 nieuws; 20.05 actualiteiten; 12.15 Radio- philharmonisch orkest en solist; 21.15 discussie over de betekenis van vrouwelijke hulpcorpsen; 21.40 gram. muz.; 23.00 nieuws; 23.15 sportactualiteiten; 23.30 24.00 gram. muz. f 1320 millioen geïnvesteerd. On geveer de helft hiervan had be trekking op vervanging en mo dernisering, wat aan de arbeids productiviteit ten goede kwam. Tijdelijk geringer werkgelegenheid Als een gevolg van de uitbrei ding van het militaire apparaat zal de werkgelegenheid tijdelijk geringer worden, zo meende de minister, gezien de omvang van het aantal jongeren, waarvoor plaatsing in het bedrijfsleven moet worden gevonden. De minister wees eveneens op de emigratie, die de volle aan dacht van de regering heeft. Aan het slot van zijn rede bood de minister, namens de regering, de hartelijke gelilkwensen aan bij dit jubileum. Onderscheidingen Met de minister Albreghts en Wemmes, de directeur van de arbeid, dr. de Vletter en zijn collega van de industrialisatie, dr. Winsemius en in het bijzijn van alle Philipsmensen met de leiders aan het hoofd, werden toen de verrassende decoraties bekend gemaakt, waarbij precies een elf tal werd volgemaakt. Ir. Otten kreeg de bijzondere onderscheiding van het comman deurschap in de Orde van Oranje Nassau en mevr. Philips-de Jong werd onderscheiden met de deco ratie verbonden aan het ridder schap van de Ned. Leeuw. De rest van het team bestond uit functionarissen van hoog tot laag. Ook een bode en een concierge waren niet door Hare Majesteit de Koningin vergeten. Een verrassing was, dat mevr. Philips, door minister Joekes zo nadrukkelijk geprezen, zelf een dankwoord sprak. Zij zeide: „Steeds heb ik naast mijn man alle zorgen van het bedrijf spontaan gedeeld, steeds hebben wij ons vader en moeder gevoeld voor het gehele grote Philipsgezin". In de ochtend is ook het oude fabriekje van de in 1942 over leden dr. ir. Gerard Philips, de oudere broer van Anton, bezocht. We zagen de eerste arbeiders van Philips uit de vorige eeuw, com pleet met snorren, weer de ouder wetse kooldraadlampen fabrice ren. Het gehele proces van het koolzuur, dat tot draden verhard wordt tot het thans geheel uit de mode geraakte eindproduct was er gereproduceerd. Tentoonstelling Elders kan de liefhebber van electro-techniek deze en volgende week zijn hart ophalen aan een zeer overzichtelijke tentoonstel ling, die een beeld geeft van het geen door Philips wordt gepres teerd. Dat is niet weinig. De grenzen worden getrokken door de hoogspanningskolom, waar vonken overspringen met een spanning van drie en een half millioen atmosfeer tot het een voudige f ietslamp je. voor de waarschuwing om de nieuwe bevoegdheden, die het aanhangige wetsontwerp wil scheppen, in elk geval met de grootst mogelijke omzichtigheid te doen toepassen. Wet gaat te ver Vele leden hadden de indruk, dat het wetsontwerp wel veel verder gaat dan het opheffen van belemmeringen. Het lijkt meer op een vorderingswet. De minis ter van Oorlog dreigt een vrij wel absolute macht te krijgen om vliegvelden aan te leggen op grond, waar 24 uur tevoren nog boerderijen stonden, en om radar installaties te plaatsen in unieke natuurmonumenten. Men kan dan achteraf reclameren, doch dan is het soms te laat. ,In het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over het ont werp „Belemmeringenwet Lands verdediging" merken zeer vele leden op, dat thans reeds dus vóór het aanhangige ontwerp kracht van wet heeft gekregen van militaire zijde op verschil lende plaatsen gehandeld wordt alsof men de grote bevoegdheden, die dit wetsontwerp aan de mi nister van Oorlog en van Marine voorstelt te verschaffen, reeds volledig ter beschikking heeft. Het komt reeds veelvuldig voor, dat de militairen op eigen gezag aan het bouwen gaan, zonder dat zij. daartoe gerechtigd zijn. Van enig overleg of samenwerking met gemeentelijke autoriteiten is daarbij meermalen geen sprake. Men had reeds vele klachten vernomen van burgemeesters, die door de militairen bij het eigen machtig gebruik van gemeente lijke grond eenvoudig opzij ge schoven worden. Van militaire zijde schijnt men zich gaarne op het standpunt te stellen, dat men niets met de burgemeesters te maken heeft. Er is wel aanleiding PENSIOENFONDS KATH. INSTELLINGEN Een dezer dagen is een stich ting „fonds voor voorbereiding van een pensioenfonds voor ka tholieke kerkelijke en maatschap pelijke instellingen" in het leven geroepen. Het Tweede Kamerlid, dr .de Kort is voorzitter. Dr. J. J. M. Veraart is secretaris. In het fonds tot voorbereiding kunnen reeds bijdragen worden gestort. Doel is te geraken tot een defini tief fonds voor verzekering van ouderdoms-, invaliditeits-, wedu wen- en wezenpensioenen voor personen, die in dienst zijn van genoemde instellingen. bestaat de NIBEG, Ned. Indi sche Bond van Ex-krijgsgevange nen, binnenkort 5 jaar. Dr. Drees zal een artikel schrijven voor het jubileumnummer; brak in het bedrijf van de heer Tabak te Ede brand uit. Het pand ging verloren. De bewoners wis ten zich in veiligheid te stellen; heeft burgemeester d'Ailly een groep Kopenhaagse havenautori teiten begroet, die gisteren de hoofdstad bezochten; is gisterenmorgen in Amster dam-Oost een arrestant uit een celwagen ontsnapt. De politie stelt een onderzoek in; zijn gisteren in Rotterdam een personenauto en een taxi dermate hevig met elkaar in botsing ge komen, dat drie personen ernstig werden gewond; heeft de stichting tot bijstand van het Nederlands Studenten sanatorium een verzoek gericht tot B. en W. van Den Haag, om medewerking te verlenen voor de oprichting en exploitatie van een miniatuurstad; zal op Donderdag a.s. de com mandant van het le regiment genietroepen, de overste S. L. Huizer. aan de overste van de generale staf, M. de Boer, het commando overdragen; organiseert de afd. Valkens- waard van het Rode Kruis op 2 Juni a.s. een oriëntatierit voor auto's van ongeveer 150 km. De inschrijfgelden komen ten goede aan het Ned. Rode Kruis; is het s.s. „Volendam" gisteren met 1600 emigranten naar Ca nada vertrokken. worden. De weg naar de corpo ratieve maatschappij was gevon den. Het is de grote en verdien stelijke arbeid geweest van de katholieke arbeidersorganisaties om de eerste schreden te zetten op de weg naar een nieuwe so ciale orde. Op dit moment, aldus de spr., voltrekt zich in Nederland de P.B.O., waar de structuur zich aanpast aan de richtlijnen van Quadragesimo Anno, de onver gankelijke leerstukken van het eeuwige Rome. Pauselijke zegen Na de rede van dr. Olierook werd een grote fakkeloptocht ge organiseerd en trok de stoet naar het St. Pietersplein. De Heilige Vader gaf hier aan de duizenden Zijn zegen. Maandag brachten de Neder landers en Belgen een bezoek aan het monument van Paus Leo XIII, waar de heer A. C. de Bruijn het woord voerde. Korea-vrijwïlligers kunnen in beroepsdienst De minister van Oorlog heeft aan de Commandant van 't Ned. detachement Verenigde Naties meegedeeld, dat hij het gewenst acht, zowel in het belang van de dienst als in dat van de reserve- en dienstplichtige militairen van het detachement, hun zo enigs zins mogelijk de gelegenheid te bieden, over te gaan in beroeps- dienst. DE SLA-EXPORT NAAR ENGELAND Met een week verlengd Van het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen in Neder land vernemen wij, dat de ter mijn, waarin glassla naar Enge land kan worden geëxporteerd, met een week is verlengd, de oude termijn liep gisteren af. STICHTING STUDIE SPAANSE TAAL Prins Bernhard voorzitter Het Utrechts Universiteitsfonds heeft een stichting in het leven geroepen, dat zich zal bezig hou den met de bestudering van de Spaanse taal en letteren. Z.K.H. Prins Bernhard is tot voorzitter aangewezen. (Eigen bericht) E enige tijd geleden is een ge val van fraude ontdekt te Roo sendaal. Gebleken is, dat een wasserij aldaar door knoeierijen met een order van Defensie het Rijk voor een vrij aanzienlijk be drag heejt benadeeld. Defensie had met bedoelde on derneming, die beheerd wordt door de heer D„ een overeen komst betreffende het wassen van militaire kleding voor de ka zernes te Roosendaal en Bergen op Zoom. Aan het licht is nu ge komen, dat gefraudeerd is met het gewicht, welke fraude zich uitstrekt over enkele jaren. Als gevolg hiervan heeft het Rijk een vrij aanzienlijk verlies geleden. Defensie heeft de overeenkomst met genoemd bedrijf onmiddellijk geannuleerd en de order overge dragen aan een andere wasserij in West-Brabant. Proces-verbaal tegen de heer D. is opgemaakt, terwijl een militair te Bergen op Zoom, verdacht van medeplich tigheid, in arrest is gesteld. Voor het eerst in twaalf jaar verscheen generaal Douglas Mc Arthur in het openbaar in burgerkleding toen hij dezer dagen te New York een sportwedstrijd bijwoonde. Generaal Mc Arthur, vergezeld door zijn echtgenote, wuift de menigte toe vanaf de tribune. (Van onze diplomatieke medewerker) Tussen Mac Arthur en Mars hall is een heftig „debat" ontke tend voor de verenigde commis sies uit de Amerikaanse Senaat. Of Mac Arthur al dan niet te recht door Truman werd terug geroepen, is daarbij niet van be lang. Hij werd o.i. terecht van zijn bevel ontheven, omdat zijn bezwaren tegen Truman's beleid te groot en te openlijk waren. Een belangrijk geschilpunt is: Moest de U.N.Ó. het initiatief ne men tot bombardementen op Mantsjoerije, ja dan neen, en moest Amerika Tsjang Kai Sjek laten invallen in China, ja dan neen. Neen, zei Truman, want dat betekent uitbreiding van het con flict, tussenkomst van Rusland en een derde wereldoorlog. Ja, zei Mac Arthur, want alleen zo komt er een einde aan het conflict, daar Ruslands tussen komst zeker uitblijft en er pas vrede kan worden gevestigd in het Verre Oosten, nadat in Korea de vijand ook rood China vernietigend is verslagen. Vermoedelijk zal niemand ooit kunnen bewijzen, of Mac Arthur, dan wel Truman in dit geschil gelijk had. Al eerder betoogden wij, dat wij in deze eer staan aan de kant van Trumans voorzichtigheid dan aan die van Mac Arthurs durf. Maar de kernvraag in dit debat werd tot nu toe niet duidelijk ge- "steld. Zij is niet of de door Mac Arthur voorgestelde risico's zou den en moesten worden genomen. Zij luidt: waardoor kwam Ameri ka en de U.N.O. in zo'n riskante positie, waarin Mac Arthur meen de dat alleen aanvaarding van zijn plannen nog uitkomst kon brengen? Het antwoord daarop is: door de kortzichtige politiek, die Amerika in het Verre Oosten heeft gevoerd tot aan Korea toe, door de stelselmatige verzwak king van de vrije democratieën in dat deel der wereld, door het moedwillig toelaten, dat het com munisme China veroverde, door het onverantwoordelijke gepraat over de stategische onhoudbaar heid en onbelangrijkheid van Korea, waardoor een communisti- H EEREN VEEN-WILLEM II De wedstrijd Heerenveen PSV die oorspronkelijk was vast gesteld voor a.s. Zondag 20 Mei is uitgesteld. Op die datum is nu vastgesteld de wedstrijd Hee renveen-Willem II. BURGEMEESTER VAN VELDHOVEN OVERLEDEN De burgemeester van Veldho ven, de heer A. J. van Hooff, is gistermiddag in het Anthonius- ziekenhuis te Utrecht waar hij voor het ondergaan van een longoperatie was opgenomen, overleden. De heer van Hooff, die 61 jaar oud is geworden, vierde op 1 Mei j.l. zijn 30-jarig jubi leum als burgemeester van de gemeente Veldhoven. sche overval als het ware werd uitgelokt. Marshall, hoofdpersoon in dit drama, heeft op deze kernvraag geen antwoord gegeven. Een an dere hoofdfiguur in dit treurspel, Acheson, is niet gehoord. Tot nu toe vielen alleen in Korea een millioen slachtoffers. (Advertentie) Bij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetten Nederlanders naar Wimbledon Het ligt in de bedoeling van het bestuur van de KNLTB de dames mevr. Schmier en mej. Hermsen en de heren van Swol en Rinkel uit «te zenden naar de Wimbledonkampioenschappen, welke van 25 Juni tot en met 7 Juli te Londen worden gehou den. Prinses Wilhelmina bezocht expositie Prinses Wilhelmina heeft gis termiddag een bezoek gebracht aan het centrum voor Kunst en Cultuur aan de Loolaan te Apel doorn, waar de kunstschilder J. Dijkstra momenteel exposeert. 16 MEI: Eerste Pinksterquatertemperdag H. Ubaldus De kerk houdt de gelovigen voor op de Quatertemper dagen veel voor de priesters te bidden. Voor ons geldt dit nu wel heel bijzonder, nu verschillende idealisti sche jongemannen zich voor bereiden voor hun priester wijding, die zij Zaterdag gaan ontvangen. Beseft gij wel goed wie dit zijn? Het zijn uw toekomstige zielzor gers, aan wie over enige tijd uw kindcien worden toevertrouwd, die U moeten troosten op uw ziekbed. Wat is het voor U veel waard, als deze toekomstige zielzorgers gelijken op de heilige van vandaag, de H. U baldus, bisschop van Gub- bio. Deze priester werd door zijn gelovigen op de handen gedragen, omdat hij zich als een herder en geen huur ling geheel wegcijferde voor zijn kudde. En wat was het geheim van zijn bijzondere kracht? „Dat mijn gelovigen onder alle omstandigheden veel voor mij hebben gebe den", zo verklaart hij. Ligt het dan ook niet in onze hand om van onze priesters ijverige zieleherders te ma ken? Bidt daarom veel voor de wijdelingen van Zater dag en vooral ook voer de priesters in uw eigen paro chie, opdat zij het zout der aarde mogen blijven. In deserto FEUILLETON 25. Ik meende genoeg te weten, toen ik de hoek ontdekt had, waar de zijmuur aansloot bij de muur langs de weg en ge constateerd had, dat die zijmuur in het donker voortliep zover als ik kon kijken. Ik keerde daarna terug naar de weg, weer op vei lige afstand van het huis, voort sluipend langs de met wingerd begroeide muur. Nu besteede ik meer aandacht aan de hoge randen der be nedenste verdieping boven de kleine raampjes van het souster- nain, Ik zag, dat ze voorzien waren van dikke ijzeren tralies. Zeker om de inbrekers buiter» te houden, dacht ik, al begreep ik niet goed, waarom zo'n maat regel nodig was, zo'n eind buiten de stad. Ik vond het huis er door die tralies gevangenisachtig uit zien. Het leek me niet prettig in zo'n kamer te zitten en tegen die zwarte stangen aan te kijken. In de voorkamer beneden brandde nog steeds het licht. De boven ramen waren nog even donker als eerst. Enfin, daar stond ik nu. Ik had het vogeltje zijn kooi zien bin nengaan Wat moest ik nu ver der? Ik wist het niet. Ik ging tegen een boom staan en bekeek het sombere huis. Maar ik ontdekte niets nieuws en met stilstaan kwam ik niet verder. Ik wou iets proberen; zagen of hoorden ze mij, ook goed, dan zag ik wel weer. Ik liep brutaalweg naar het klinker pad er» wandelde naar de voor deur. Een plan had ik niet; ik liet me eenvoudig leiden door de gedachte dat het zonde en jam mer zou zijn, de jacht op te geven, nu ik mijn prooi zover was gevolgd en in een hoek had gekregen. Er zat, zag ik, een zware klop per op de brede voordeur. Ik lichtte hem op en liet hem met een slag neervallen. Ik hoorde het geluid binnen doorgamen. Ik wachtte. Er ging een minuut voorbij, neig een minuut-, en nog steeds hoorde ik geen voetstap pen, geen geluid van slot of knip. Weer trok ik de klopper een eind op en liet ik hem daveren. Weer hield men zich binnen doof hoe wel het geluid krachtig door de duisternis golfde. Aan de randen der gordijnen beneden zag ik noig steëds de lichte kieren. Ik daalde van het bordes af en deed een paar stappen achteruit, om naar boven te kijken- Daar was geen enkel raam verlicht. Ik ging terug, nam de klopper ter hand en dacht: nu bonk ik door tot morgenochtend toe, als 't moet. Ik lichtte de klopper op en liet hem neervallen, de ene keer na de andere, met tussenpozen van misschien 20 seconden. Na een keer of vijf meende ik te horen, dat er een gordijn voor zichtig werd opengetrokken: ik keek en zag iets bewegen achter het raam net dichtst bij me; maar het licht in de kamer daar achter was nu uit. „Wie is daar?" Ik herkende de stem aanstonds. Maar zo angstig bevend had ik haar nog niet gehoord. „Ik ben 't maar", antwoordde ik. Ik hoorde een uitroep van ver bazing en teleurstelling. Zij her kende mijn stem dus ook. „Bent u... bent u me achterna gekomen?" zei ze, nadat het een paar seconden stil was gebleven. Ik deed een stap opzij en tuur de naar het raam, maar ik kon in het donker haar figuur niet onderscheiden. „Ja natutu'lijk." „Wat wilt u?" „Ik wil een verklaring heb ben." Weer bleef het even stil. Toen sprak haar lage stem: „Gaat u weg toe! 't Is heus beter, dat u weggaat. U begrijpt 't niet!" „Nee, juist", antwoordde ik aanstonds „ik begrijp er geen steek van. Daarom kom ik juist hier." „Maar ik kan niets vertellen! Gelooft u me, 't is beter dat u weggaat. Ik zal u later „Ik ga niet weg." „Wilt u dan weggaan, om mij een grote dienst te bewijzen?" „Ik heb u al diensten genoeg bewezen, ik ben 't nu beu", zei ik grof. Opnieuw kwam er stilte; toen werd het gordijn weer gesloten hetgeen naar ik meende bete kenen moest, dat zij ons onder houd als geëindigd beschouwde. Ik ben bijwijlen een koppige vent. En nu was ik niet alleen koppig, ik was spinnijdig ook. Ze had me bij de neus geniomen en me een keer of wat met een kluitje in "t riet gestuurd. Dat zou haar nu niet meer lukken. Ik zou weggaan, als ik antwoord had gekregen op mijn vragen, eerder niet. Ik keerde terug naar de deur en hervatte mijn gebonk met de klopper, als te voren, maar nu met kortere tussenpozen- Als er buren waren geweest, hadden ze al lang honden, projectielen of politie op me afgestuurd; maar hier in huis scheen niemand iets te horen. Mijn arm werd er moe van. Ik ging op de bovenste tree van het trapje zitten, met mijn rug tegen een pilaar, en stak een si gaar op. Ik besloot, daar te blij ven zitten, tot ik haar gesproken had, of tot er iemand het huis uit kwam, die me het hek uitdroeg en op straat gooide. Het was zacht weer en een heldere nacht. Ik zat lang niet slecht. Er ging misschien een half uur voorbij. Toen hoorde ik, dat het raam een eindje werd opgescho ven- (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3