De Stille Omgang van Alkmaar Italië gaat 27 Mei ter stembus Bedevaart naar Den Bosch van de Fax Christi-beweging 3.000 mannen vereerden H. Mirakel Om de vrede des harten en de internationale vrede Nachtmis hij kaarslicht wegens electrische storing Oud-geïnterneerde vliegers in Schoorlse reünie bijeen De Gasperi wil rode macht in de gemeenten en provincies breken t S won op uindigt Week van soberheid en zelfbeheersing Steden kegelwedstrijd Alkmaar-Haarlem Van het kamp te SchoorI bleef slechts herinnering Zal Togliatti weer 'n nederlaag lijden? De zaak tegen Groninger accountant 1,2 en 3 JUNI: verwinnrngen van JFC is de eindstand C als volgt: 22 32 51—26 22 30 56—34 22 26 43—40 22 24 50—36 22 24 28—31 22 23 32—27 22 22 54—46 xs 22 21 37—41 22 21 36—35 22 17 25—38 22 15 26—48 22 9 26—63 en van de op Zater- gehouden draverijen luiden: rijs: 1560 m.: 1. Pe- a, km. tijd 1.35.3: 2. Lapize. 1. 1.20, 1.50, 2.90, gek. .80. rijs: 2000 m.: 1. Nar- d 1.29.3; 2. Nanda mingman; w. 8.10, pi. 0, gek. 22.90, cov. 9.20 rijs: 2100 m.: 1. Miss ijd 1.26.2, 2. Leonidas ette de la Maire. W. 1, 1.30, gek. 4.cov. ;ht prijs: 2100 m.: 1. m tijd 1.25.4: 2. Ken- en B.; 3. Mientje K. 1.50, 1.70, gek. 7.60, :en schildprijs: 2900 ap a) voor paarden en ouder. Amateurs: (J. M. A. Dekkers); a (A. E. Selens); 3. (W. van Dijk). W. 1.10, cov. 2.40, gek. prijs: 1900 m.; 1. 2. Prince Albert: 3. 9.30, pi. 3.70, 2.90, ov. 6.80. izet f 36.156.—. EN COMPETITIE- NDELINC n erop, dat de nieu- tie-indeling voor de :ers nog niet is vast- dat alles wat daar- sverre is gepubliceerd 1 berust. r ZWARTEMEER st van Zwartemeer ieespelen in HSC van die prof is in Frank- iwezen. protest n.a.v. de udt- e beslissingswedstrijd >citas wordt waar- s. Zondag beslist. INSCHRIJVINGEN NOORDWIJK internationale kampi- te Noordwjjk ko- woonlijk de insehrii- »zaam binnen. De hten als steeds het Parijs en de wedstrijd ivisbeker af, vandaar uitnodigingen, welke den gezondpn zijn tot hts twee antwoorden ren, nl. van Zuid- Zuid-Slavië. Afrikaanse ploeg be- Sturgess, Cockburn, arb, Bartlett, Connor, ;tt en mevr. v. Coller. :ming van Sturgess nog niet definitief n Zuid-Afrika van blijft de ploeg voor ter bijeen en komt geheel naar Noord- iid-Afrika echter ver- Sturgess er de voor- beker te verdedigen, orig jaar te Oslo won. :eft ingeschreven de :he ploeg voor de Mitic, Pallada en •t 45 stemmen voor, l tegen en 9 onthou- igen heeft de poli- ke commissie der semblee van de V. te Flushing Mea tus de motie tot het tellen van een em- rgo op de verzen- ig van strategische iterialen naar com- inistisch China igenomen. Aan de el v.l.n.r.: Enrique driguez Fabregat ruguay), Ernest oss (Ver. Staten), hn E. Coulson (Gr. ittannië) en Jacob ilik (Sovjet Rus- id), die niet aan de temming deelnam. looiend, waar ik van in 's hemelsnaam g zij aan. U kunt moogt hem hier niet 't hier juist zo'n ge- its", antwoordde ik een knieval voor u ze smekend. „Gelooft een gevaarlijk mens!" ïaar glimlachend aan. bang uitgevallen en ïlijke grenzen ben ik n staat op mezelf te lichaamsbouw van r Vinton schrikte me had genoeg aan sport te weten, dat heel an. de doorslag geven ;te en de breedte van ander. Vinton zal me heus oen," gaf ik haar in beid ten antwoord, naar liever oni uzelf, prettige bui heeft, als 3 vrezen, lijkt 't me te blijven, om u de 't hoofd te houden." rdt u 't alleen maar maken., voor later!" „Hij mag niet weten, bent geweest! Als 't ig is. mij te helpen (Wordt vervolgd.) MAANDAG 21 MEI 1951 PAGINA 5 ALKMAAR In de zachte lentenacht van Zaterdag op Zon dag hebben wij de Stille omgang van Alkmaar, ter verering van het Mirakel van het Heilig Bloed gevierd, plechtig en devoot. Tezamen telden wij ruim drieduizend man, met bussen of per fiets naar Alkmaar getogen en met de Alkmaarders vorm den wij de lange indrukwekkende stoet van zwijgende en bid dende mannen, die plechtig door de verlaten, maanovergoten straten van de stad gingen, rond de plek, waar God in het jaar 1429 zijn Wonder werkte. Wij waren één in ons gebed: voor onze gezinnen, voor onze Regering, voor de bekering van Indo nesië en van onze dwalende landgenoten. Tegen middernacht, toen het leven van vermaak en plezier, in de theaters, in de dancings en café's, verstilde, begon zich rond en in de stad Alkmaar een an dere drukte van mensen te ont wikkelen; maar een drukte van een geheel ander soort: honder den en honderden mannen, uit alle delen van Noordholland, voegden zich aaneen tot een machtig leger, dat optrok om de hemel een heilig geweld aan te doen: met de bede om zegen over onze tobbende wereld. Langs de wegen, die naar Alk maar leiden, spoedden zich hon derden lichtjes voort, in de rich ting van de stad. Dat waren de deelnemers van de rijwielclubs, die om half één de Laurentius- kerk geheel vulden, waar de hoogeerwaarde heer deken J. Th. Jacobs een kort lof celebreerde en de mannen opwekte God plechtig te loven en te zegenen in Zijn Heilig Sacrament; om in de geest van het Heilig Jaar deel te nemen aan deze processie, niet alleen om daardoor Gods hulp en genaden af te smeken, maar ook Hem aan te bieden onze be kering, de verbetering van ons leven, ons voornemen te leven geheel overeenkomstig zijn Hei lige Wil, waaruit volgt, dat wij onze huwelijksplichten trouw volbrengen of ons passend op het huweljjk zullen voorberei den. De deken wekte ten slotte de mannen op (waar de woning nood maar al te dikwijls aanlei ding geeft tot ongetrouwheden in het huwelijksleven), anderen in dit opzicht, waar mogelijk, be hulpzaam te zijn. Onder de Heilige Mis, welke door de deken werd gecele breerd, met assistentie van de weleerwaarde heren kapelaans N. Buurman als diaken en N. Tromp als sub-diaken, hield kanelaan N. Buurman de predi cate. Hij sprak over de aanbidding van het Heilig Sacrament, dat Christus ons achterliet toen Hij door Zijn Heilig Lijden en Dood ons uit de boeien van de zonde verlost had. De God-Mens heeft tot onze verlossing Zijn bloed ge geven en daarom is het onze plicht dat ook wij met inspan ning van al onze krachten, ons zelf met al onze goede eigen schappen. kwaliteiten en be gaafdheden aan Hem wegschen kend, medestriiden voor de uit breiding van Zijn Rijk op aarde, m onze harten er» dat van alle mensen, opdat wij van de duis ternis der zonde treden in het licht van Gods heerlijkheid. In de Sint Dominicuskerk was de zeereerwaarde pastoor L. Biesta OP. de celebrant van de kerkelijke plechtigheden. Onder het lof hield hij de Alkmaarse deelnemers gan de omgang, die jS J in alle hoeken vul den, de intenties voor waarvoor de omgang dit jaar gehouden werd, hen .opwekkend, het geloof m de Heilige Eucharistie uit te dragen en ervoor te getuigen met alleen in massale manifesta ties doch ook in heft particu liere leven. De plechtige Heilige Mis werd «oor pastoor Biesta, met assis- wl1.® itrVan i-pater Janssen en Rolt .Marceli.s opgedragen. Pater Berentsen hield de feestpredi- ®at'e- welke in het teken stond wondere gebeurtenis, welke deze nacht herdacht werd: hc' Eucharistisch Wonder. Dok de predikant wekte zijn 21 MEI: H. AUFRIDUS BISSCHOP VAN UTRECHT In een oude legende wordt verhaald, dat op het graf van een vrome monnik, die tijdens zijn leven Maria ge trouw gediend had, prach tige witte" bloemen bloeiden. Toen de kelken zich open den, zag men daar binnen ingeschreven: ,,Ave", een woord, dat hü in zijn leven zo dikwijls vol eerbied had uitgesproken. Dit alles kon toegepast worden op de Utrechtse bisschop Aufridus, die, zoals de oratie van de H. Mis getuigt, door God werd begiftigd met een uit nemende godsvrucht tot de Allerheiligste Maagd en zijn gelovigen vol eerbied Maria leerde groeten. Dit alles is maar legende; maar waar is, dat op geestelijke wijze door de voorspraak van Aufridus overal in onze gezinnen de Marialiefde moet groeien. Het is echter jammer, dat wij zelf de bloei van dit Ma riale leven tegengaan. Waar om worden anders de kerken in het Meimaandlof als maar leger? Waar blijft de goede gewoonte om 's avonds in de gezinnen de Rozenkrans te bidden? Waarom hebt ge de veldbloemetjes, die uw kin deren op aansporing van 't onderwijzend personeel voor het Mariabeeld in uw kamer neerzetten, als rommel weg gegooid? Zegt Maria niet meer genoeg tot u? God ge ve, door de voorspraak van de heilige bisschop Aufridus, dat dit anders worde. In deserto. gehoor op tot een groot geloof in het Heilig Altaarsacrament. Alle deelnemers naderden onder de Heilige Mis tot de Heilige Ta- feL In de Sint Josephkerk De deelnemers van de buiten afdelingen waren naar de Sint Josephkerk gekomen om bet lof, dat bij het begin van de omgang gecelebreerd werd door pater Trooster, bij te wonen. In een korte toespraak wees ook pater Trooster op de verschillende in tenties van de omgang, die hij nog eens extra in de aandacht van zijn gehoor, een bijna volle kerk, aanbeval. Het zangkoor zong onder lei ding van Cas Himmelreich de Achtste Gregoriaanse Mis a cappella en met volkszang. Pater Trooster droeg eveneens de Heilige Mis op. In zijn predi cate bepleitte hij de noodzaak van de bloei van het eucharis tisch leven in de Kerk. Gebrek aan liefde voor de Heilige Eucha ristie was volgens de predikant mede een der oorzaken van de Hervorming. Teruggrijpende in de kerkgeschiedenis wees hij er voorts nog op, dat juist de liefde tot het Heilig Sacrament, be toond door de eerste christenen, zo'n grote invloed uitoefende on de heidense wereld. Tegen één uur trad een licht- storing in tengevolge van kort sluiting van de hoofdspannings- kabel op het Stationsplein, waar men enkele kabels aap het ver leggen is. Door diverse omschake lingen kon men na zeven kwar tier de storing opheffen. De sto ring zette een groot gedeelte van de stad, waarbij alle drie de ker ken betrokken waren, in het donker. De volle maan had buiten voor voldoende licht gezorgd: in de kerken werden de priesterkoren in een zee van waslicht gezet, terwijl op enkele punten in de kerken kaarsen brandden. De storing duurde tot ongeveer half drie en nadat het enkele keren weer was uitgegaan, bleef het licht tegen drie uur toch bran den. De orgels, die electrisch van lucht worden vorzien, konden tij dens de verduistering niet spelen, hetgeen niet mocht verhinderen, dat de koren en kerkgangers, al of niet begeleid met een harmo-, nium. de Gregoriaanse of meer stemmige gezangen uitvoerden. Trouwens, de lichtstoring, hoe wel een ongerief, had op de goe de organisatie van de omgang geen nadelige invloed. De spora disch aanwezige gaslantaarns zorgden hier en daar voor vol doende verlichting. De organisatoren en de ge meentepolitie van Alkmaar past een woord van waardering voor de keurige wijze van organisatie. 's-GRAVENHAGE. Zoals reeds aangekondigd zouden de gezamxenlijke organisaties, ver enigd in de Nederlandse Jeugd Gemeenschap van 19 tot 26 Mei a.s. een Jeugdweek houden onder het motto: „Deze tijd vraagt so berheid en zelfbeheersing". Minister-president dr. W. Drees heeft deze Jeugdweek Zaterdag avond met een radiotoespraak geopend, waarin hij o.m. zei: „Richt U op het eenvoudige maar doelmatige. Als ge een keu ze moet doen, omdat ge u niet alles kunt veroorloven wat ge zoudt wensen, en dat is bij bijna ieder het geval, kies dan zoveel mogelijk wat van wezenlijk be lang is. Het motto spreekt niet alleen van soberheid maar ook van zelf beheersing. Een veel algemene, een meer omvattend begrip, dat het andere kan insluiten. Het is een hoge eis. Het is zoveel ge makkelijker en voor een moment ook zoveel plezieriger zich te la ten gaan, zich uit te leven, zich niet te druk te maken om de toekomst noch zich veel te be kommeren om anderen. Zoveel gemakkelijker dan wensen, be geerten, hartstochten in bedwang te houden en wel te rekenen ook met de gevolgen voor zichzelf en voor anderen. Rekening te hou den ook met het algemeen be lang. Ook wie ernstig poogt het laatste te doen zal herhaaldelijk te kort schieten, maar het is een sterke morele plicht, een voor waarde ook voor duurzaam geluk en voor goede verhoudingen." In Vlaardingen, Scheveningen en IJmuiden is Zaterdag de traditionele vlaggetjesdag gevierd, welke het vertrek van de haringvloten vooraf gaat. De foto, welke te IJmuiden gemaakt werd, toont het moment, waarop Drs. D. J. van Dijk, de directeur van het Bedrijfschap voor Visserijproducten, staande op de stuurhut van de „Katwijk 51" de bedrijfschapswimpel hijst. ALKMAAR. De dferste ont moeting van de traditionele ste- denwedstrijd tussen het verte genwoordigend 25-tal van Alk maar en dat van Haarlem, heeft gister plaats gevonden op de ba nen van De Unie. Reeds dadelijk heerste er die prettige an vriendschappelijke sfeer, welke deze wedstrijden im mer kenmerkt. Nadat de voorzit ter van de AKB, de heer Diepen met enkele vriendelijke en wel gekozen woorden de aanwezigen en in het bijzonder de gasten had welkom geheten, rolden reeds spoedig de ballen over de banen. De eerste helft, toen de Haarlemmers op de banen 1 en 2 en de Alkmaarders op de ba nen 5 en 6 gooiden, was bijzon der spannend en het verschil was slechts 18 hout in het voordeel van Alkmaar, nl. 34183400. In de tweede helft op de banen 1 en 2 slaagden de Alkmaarders er in wat uit te lopen en waren de Haarlemmers iets minder op dreef. Het resultaat was, dat Alk maar na de pauze 3439 hout maakte tegen Haarlem 3271, een voorsprong dus van 168 hout. De totale uitslag was: Haar lem 6671, Alkmaar 6857. De Alkmaarse kegelaars begin nen dus de return-wedstrijd op 3 Juni in Haarlem met een voor sprong van 186 hout. Of deze voorsprong echter voldoende zal zijn om de goede Haarlemse ke- (Van onze redacteur) Het kamp voor poliiteke gevangenen te Schoorl dat wel een zeer bewogen geschiedenis achter de rug heeft, is, als wij het wel hebben, het vorig jaar afgebroken. Er is vrijwel niets meer, dat herinnert aan de barakken, tussen een dubbele haag van prikkeldraad, die vertegenwoordigers van vrijwel alle volkeren tot huisvesting hebben moeten dienen. Of het zouden de duintoppen moeten zijn, die het kampterrein aan de Westzijde afsluiten, het meertje aan het Zuiden en de weg met het eikenhakhout aan het Oosten, Maar de tonelen, die zich op deze, nu eenzame vlakte hebben afgespeeld, het heimwee van de geallieerde vrouwen, het verlangen van de duizenden mannen, de angst van de Joden en de verholen woede en spijt om een verloren strijd van zovele anderen, die na de capitulatie der Duitsers dit kamp bevolkten, laten zich slechts nog raden. Hoe het, althans in het begin geweest moet zijn, vertelden ons de vliegeniers van de Luchtmacht en de K.L.M., die hier in de voor zomer van 1941 zes weken lang gevangen hebben gezeten omdat twee van hun collega's, die aan vankelijk voor „niet-goed" wer den versleten, Vos en Leegstra, er met een G.-I vandoor gingen, na er eerst voldoende mede te hebben geoefend onder het oog van de Duitsers. Zo was het, „Het was een schets-kamp", aldus de K.L.M.-vlieger W. van Veenendaal. „We rustten lekker uit en hadden voldoende te eten, mede dank zij de goede zorgen van de heer van de Garde". Die was namelijk kok in het kamp, officieel althans, want hij deed er heel wat bij, brieven en tele foontjes verzorgen en meer van die dingen, die door de gevange nen zeer. op prijs werden gesteld, maar die de goede man uiteinde lijk toch zelf in de gevangenis brachten. Ze waren er eigenlijk lelijk ingetippeld, die mannen van het eerste luchtvaartregiment. Ze kregen stuk voor stuk een bood-, schap, of ze even wilden komen voor een inlichting; kwamen en werden ingerekend. Zo ging het ook met de KLM- vliegers, terwijl in Amsterdam de leden van de examen-com missie die candidaten voor het vliegbrevet aan de tand moesten voelen, tegelijk met de leerlingen werden vastgezet. Daarbij waren ook de heer Ede van der Pais, toen directeur van de Rijkslucht vaartdienst en de heer Gallas, oud-marine-offficier, verbonden aan de Marineluchtvaartdienst, die nu directeur van het Navi- gatiebureau van het K.N.M.I. te Amsterdam is. Met de vlieger A. van Ulsen hebben zij Zater dag een reünie georganiseerd iD Schoorl, om nog eenmaal de da gen van tien jaar terug te her denken. Op tijd weg Ze waren, als men zo de verhalen hoort, net op tijd weg, Vrijdag voor het uitbreken van de oorlog met Rusland. Want de „Herren" werden hoe langer hoe lastiger. Niet tegen de vliegers, omdat de „General der Flieger", Christiansen, bevolen had zijn „collega's" goed te behandelen Dit gold echter niet voor de Jo den, waarvan de eersten juist in die weken arriveerden. Ja, dan valt er even stilte tussen de vlie gers, daar op dat zon-oversche- nen terrein aan de voet der dui nen. Weinig meer over Weinig is er van het oude kamp Schoorl meer over, dat herinnert aan de dagen van Mei-Juni 1941, toen er een kleine 150 vliegers zaten opgesloten. Een mast met de nationale vlag duidt de plaats van de keuken aan. „Hier stond de kamer van Berg, daar die van Stöver en daar, in de hoek, de ziekenboeg". Alles is weg. Alleen het den-beboste duin is er nog en, zien ze het goed? Ja, daar boven op het duin, een verpleeg ster. Tien jaar geleden zat daar ook een verpleegster! Of het de zelfde is, kan alleen de heer van Ulsen zeggen, maar die zwijgt en lacht maar eens. Want wat is tien jaar eigenlijk in een vliegers leven? Schoorl, een paar jaar thuis zitten, vleugellam als het ware, dan Engeland, Amerika, Afrika, IJsland, Arabië en dan, tien jaar later, al weer Schoorl.. Zo hebben ze gesproken over het verleden, die vliegers, en daar in dat verlaten kamp, tussen wat eens geweest is, ook een blik ge worpen op de toekomst. Een vreemde noot op deze reü nie was de ongenode komst van een heer, die ooit eens een win- en meende in de vliegers oude kei in dat kamp had gedreven klanten te herkennen. Maar de man sloeg de plank lelijk mis. Ze kenden hem niet, hadden niets met hem te verrekenen, ze had den in een andere tijd geleefd dan deze heer. „Ik heb me zeker een generatie vergist", zo ver ontschuldigde hij zich. Eigenlijk was hij er maar een jaar naast, maar vergeleken met deze vlie gers, was hij er zeker een gene ratie naast. Misschien nog wel meerdere! Afscheid voor tien jaar Het afscheid, dat daarop onder een gezellig samenzijn in de Rode Leeuw te Schoorl volgde, was er eigenlijk een voor tien jaar. Maar vliegers zien elkaar altijd en (Van onze correspondent) ROME. In een dorpje bij Agriganti is hef eerste slachtoffer in de Italiaanse verkiezingsstrijd gevallen. Kominformisten hebben er de burgemeester die eandidaat stond voor de Christen-democratische partij vermoord. Daarmee is er een trieste afwisseling gekomen in de serie meetings, toespraken en debatavonden welke de .weinig gevarieerde proloog vormen op de Zondag van de zevenentwintigste Mei, de dag waarop in Italië de provinciale en gemeentelijke verkiezingen beginnen. se socialisten verlieten het kabi net om door deze stap de stich ting van een sterke, gematigd- socialistische partij mogelijk te maken. Gelukkig was vóór dat tijdstip een accoord bereikt over de nieuwe kieswet en had de Gasperi de minderheidspartijen waarmee hij het land regeeerde voor zijn idee weten te winnen. De partij welke op 27 Mei en 10 Juni in een gemeente of pro vincie de absolute meerderheid der stemmen op zich verenigt, heeft recht op twee-derde van het aantal beschikbare zetels. Door combinaties met andere anti communistische partijen mo gelijk bij deze kieswet hopen de Christen-democraten nu de communisten in een minderheids positie te dringen om op deze manier de locale besturen van Kominform-smetten te zuiveren. De combinerende partijen moe ten dan op grond van een even redigheidssysteem maar uitmaken hoe zij onder elkaar de buit gaan verdelen. Inderdaad zullen in vrijwel alle steden en dorpen de democratische partijen gecombi neerd tegen de communisten en Het is nu al weer enkele jaren geleden dat het duel de Gasperi Togliatti geheel Europa in op schudding bracht. Toen was er in Italië geen huis, geen kerk, geen muur te vinden, of ze waren beplakt met affiches dan wel be smeurd met de meest schreeu wende leuzen. Kiezers in Milaan, het rode Bologna, in Napels en kleine dorpen kregen uit Neder land briefkaarten gestuurd waar in hen werd geadviseerd om in de strijd tussen Christendom en communisme zich zonder aarzelen achter Gasperi te scharen. Anno 1951 loopt het zo'n vaart niet. Althans nog niet op het ogenblik. Er komen geen buiten landse injecties en de huizen en muren laten nog bakstenen zien. Wel wekt menig geestelijke her der de mannen en vrouwen op, om ook ditmaal niet in de val te lopen en ook nu zijn de Katho- lieke-Actie-groepen actief, maar het hoogtepunt 1943 is nog niet bereikt. Het gaat thans ook niet om het landelijk parlement. De inzet is het bestuur van de ver schillende provincies en gemeen ten. Ook van groot belang. toch doet men er goeii aan, het belang van de komende stembus strijd niet te onderschatten. De bevoegdheden van de plaatselijke autoriteiten alsmede die van de provinciale reiken in Italië om te beginnen verder dan in vele andere West-Europése landen. Bovendien wil de Gasperi probe ren om door middel van deze verkiezingen het bestuur in ste den, dorpen en provincies op een goede democratische leest te schoeien, iets waaraan thans nog wel het een en ander ontbreekt. Want in de roes der eerste ja ren na de bevrijding heeft me nige gemeente zich een bestuur aangemeten zoals het Kremlin zich niet beter had kunnen wen sen. Soms zijn de communisten met hun socialistische vrienden in de meerderheid, elders wegen rechts en links precies tegen elkaar op, met als gevolg een be- stuurloosheid welke in de loop der jaren fataal is gaan werken. Op zulke bodem tiert het com munistische onkruid naar harte lust. De Christen-democraten en an dere goedwillende groeperingen is dit steeds een doorn in het oog geweest en zij hebben zich dan ook beijverd om een kiessysteem te ontwerpen, op grond waarvan ongelukken als voornoemd zullen zijn uitgesloten. De Gasperi heeft dan ook goede hoop dat op 27 Mei en op de 10de Juni die dag worden de verkiezingen in bepaalde districten voortgezet de kiezers zich een bestuur zul len kiezen waarmee de democra tie in ere gehouden kan worden. Op het communistische hoofd kwartier hoopt men natuurlijk slechts het tegendeel. Samen sterker. Door twee factoren kan de Gasperi de komende weken zijn doel bereiken: op de eerste plaats door de wanorde, welke verschil lende communistische burgemees ters en gemeenteraadsleden de af gelopen jaren overal in Italië geschapen hebben en daarnaast door de nieuwe kieswet. Sedert enkele weken is de coalitie-rege ring waardoor Italië na Togliatti's grote nederlaag van 1948 be stuurd werd, gebroken. De recht- linkse socialisten ten strijde trek ken. Waarschijnlijk zal daardoor zelfs in fel-rode steden, gelijk men die in het Noord-Italiaanse industriegebied in de buurt van Bologna vindt, het communisme een harde klap worden toege bracht. Van belang is nu nog, dat de kiezers op de dagen van de strijd inderdaad hun stem zullen gaan uitbrengen en om dit te realiseren zijn op het ogenblik talrijke actie-comite's in de weer. Geen eigen belang. Natuurlijk is men in het com munistische kamp over een der gelijke gang van zaken slecht te spreken. De rode pers en partij leiders verspreiden thans overal het gerucht, dat op die manier aan de Christen-democraten en de „clericalen" een oppermachtige positie in Italië geschonken wordt. Dg Gasperi, Scelba en de andere ministers die van zaal tot zaal trekken om het kiezerscorps toe te spreken, laten echter niet na, om overal dergelijke praatjes te dementeren. Het is er de Chris ten-democratie niet om te doen in de Italiaanse gemeenteraden en provinciale besturen de eer ste viool te spelen. Zij willen alleen voorkomen, dat de commu nisten kans krijgen hun systeem van wanorde uit te breiden. De Gasperi en de zijnen wer ken voor een democratische en niet op de eerste plaats voor een Christen-democratische winst. Naar evenredigheid krijgen alle partijen die met Italië's sterkste groep ten strijde trekken, wat hun toekomt. Misschien zelfs iets meer; in geen geval echter min der. Zo is de kans dus groot, dat Togliatti ook in 1951 weer tever geefs in troebel water vist. Ware het niet zo; het zou voor Italië diep rampzalig zijn. gelaars op eigen banen op de knieën te krijgen, dat zullen onze Alkmaarse moeten bewijzen. Hoogste gooier werd de Alk maarse kegelaar J. de Jong met 311 hout, bij Haarlem was het hoogste hout 302 maar dat maak ten drie heren, nl. Drupsteen, Smolenaars en v. d. Ree. Het Haarlemse 25-tal telde ook een dame, nl. mevr. de Haan in zijn gelederen en het moet ge zegd, dat zij vele van haar man nelijke sportbroeders voorbij streefde. De individuele prestaties van het AKB 25-tal waren: J. de Jong 311, Jac. van Spanje 298, G. J. Genefaas 298, W. v. d. Bosch 296, C. Klerk 296, A. Köllman 294, J. Metselaar 293, G. J. v. d. Post 291, J. Eickholt 288, M. Diggelaar 280, mr. H. Schuur man 279, J. Kelder 273, A. Win der 269, Brugman 269, S. Schaaf 268,, A. v. d. Wiel 267, J. Ros 264, Joh. Diepen, 262, G. J. Nieuwveen 262, M. de Haas 261, L. T. Bonzema 255, Vrijburg 253, C. H. de Lange 250, P. Neefkes 246, W. Lagas 234. Alle waardering verdient het werk van het secretariaat van de wedstrijd-commissie, dat de stand van de wedstrijd steeds a la mi nuut weergaf. Inspecteur militaire administratie verlaat de dienst (Eigen bericht) Met ingang van 1 Juli a.s. zal de inspecteur der militaire admi nistratie, kolonel W. J. Pluym op zijn verzoek de dienst verlaten. Uit doorgaans welingelichte bron vernamen wij dat de luite nant-kolonel der militaire admi nistratie G. J. de Leur thans werkzaam op het ministerie van Oorlog tot zijn opvolger zal wor den benoemd. A.S. DONDERDAG IN HOGER BEROEP GRONINGEN Op 9 Novem ber j.l. stond voor de Groninger rechtbank terecht de Groninger accountant B. In deze nog al ge ruchtmakende zaak, welke de gehele dag en avond in beslag nam, stond B. terecht wegenis verduistering en valsheid in ge schrifte, meermalen gepleegd. Hij werd toen veroordeeld tot een jaar gev. straf. De eis was 3 jaar en 5 jaar ontzegging van het recht om het beroep van accountant uit te oefenen. Beklaagde bleef tot het laatste toe volhouden, dat hij onschul dig was en beweerde, dat nie mand een cent was tekort geko men, indier» men hem niet mid den uit zijn werk had gehaald. Tijdens de bevrijding van Gro ningen was zijn kantoor in vlam-, men opgegaan, zonder dat iets kon worden gered. Daarom had de afwikkeling van zaken soms zo lang geduurd. Enkele weken na zijn veroor deling werd B. door het Hof van Leeuwarden uit de hechte nis ontslagen en voorlopig in vrijheid gesteld. Zijn zaak zal nu a.s. Donder dag opnieuw voor het Hof in Leeuwarden in hoger beroep behandeld worden. Hij zal ook nu weer worden bijgestaan door mr. J. van Zaayen uit Gronin gen. overal weer terug. Misschien weer in Schoorl? Maar toch zeker op het platvorm op Schiphol, op London Airport, op Gander, in Kano, in Cacablanca of waar ook ter wereld waar Nederlandse vliegtuigen neerstrijken. Wat de Pax Christi Beweging eigenlijk is, is nu niet zo een- twee-drie precies te omschryven. Het is een gebedsactie en toch ook weer niet in die zin, dat er elke dag een bepaald gebedje van ons verwacht wordt. Tot nu toe hebben wij O. L. Heer te veel als Sinterklaas gezien, zei een woordvoerder van deze actie tot ons, met andere woorden: we bidden veelal meer uit nood dan uit liefde. We moeten meer aan Christus denken, en Hij moet naast ons staan bij alles wat we doen. Dat moet ons bid den zijn, want zó wordt alles wat we doen en heel ons leven één gebed. Endan zal niet alleen de internationale vrede ons deel worden, maar daar zal ook de vrede des harten bij gebaat zijn. Maar geen vrede zonder liefde, want in laatste instantie is het aan de liefde, dat men de leerlingen van Christus zal kennen... de kwestie waar deze tijd vooral voor gesteld is, is of wij elkaar nog liefhebben. De Pax Christi Beweging is echter geen vereniging, zij kent' geen statuten en heft geen contributie. De beweging is spontaan ontstaan in de kringen van de Franse illegale werkers waaronder vele katholieke studenten. Zij is inter nationaal, want ook in andere landen, als Duitsland en België en niet te vergeten ons eigen landje heeft zij vele sympathi santen. Vooral in deze moeilijke na-oorlogse tijd wil zij een kruis tocht voor de vrede zijn. En hoe is het nu in ons land. In ons moe-georganisëerde land zal de Pax Christi Beweging in géén geval een nieuwe organisa tie mogen zijn. Ze wijst dat ook zelf om principiële redenen af. Zij wil „geest" blijven, die „geest" oproept: een wekroep tot daad werkelijke vrede, die moge klin ken door heel ons katholieke le ven. bovenal door de persoon lijke gedraging van de enkeling. Geen gewone bedevaart Toch wil de Pax Christi Bewe ging (in ons land speciaal gesti muleerd en gepropageerd door vele katholieke studenten) zo nu en dan in de openbaarheid tre den. Zo werd in Mei van het af gelopen jaar 'n internationale ster bedevaart naar Roermpnd gehou den. Een bedevaart voor iedereen, voor de mijnwerker en de boer, voor de kruidenier en de dokter, voor het studerende en het (reeds) werkende meisje, voor de jeugdleider en de kapelaan want iedere katholiek kan de Pax Christi verder dragen. Men spreekt, zingt en bidt met elkaar, hoort eikaars moeilijkheden en probeert elkander een steun te zijn. Nee, deze Pax Christi bede vaarten hebben niets van een stukgeorganiseerde bedetocht, als we even een ietwat gedurfde ver gelijking mogen maken; ze heb ben iets van de 4-daagse wandel tochten, komt dat wellicht omdat Nijmegen een „brandpunt" van deze beweging is. Hoe dan ook, de vorige bedevaart is geslaagd (meer dan 700 deelnemers) wel een bewijs dat deze wijze van godsdienstige bezinning in deze tijd past. Naar de Zoete Moeder van Den Bosch. Dit jaar, om precies te zijn op 1, 2 en 3 Juni gaat deze ster bedevaart naar de Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch, en ieder die bereid is de tocht mee te ma ken in een geest van bebed en christelijke naastenliefde, en min stens 17 jaar oud is, is van harte welkom. De plaatsen van vertrek zijn Eindhoven, Nijmegen, Tilburg en Utrecht. De eerste dag (Vrij dag 1 Juni) zal er ongeveer 8 tot 10 K.M. gelopen worden, de twee de dag ongeveer 15 K.M. De ver dere weg wordt per spoor of bus afgelegd; het is nu eenmaal een prestatietocht. De bedevaartgan gers zullen in groepen van 25 worden ingedeeld, elk met een groepsleider en een aalmoezenier. Zo trekt men Vrijdag naar het „tussenstation" waar overnacht wordt, dit zijn de plaatsen Oss, Boxtel en vermoedelijk Zaltbom- mel. Hier zal bij de burgerij ter liefde Gods onderdak gevraagd worden. Daags daarop trekt men dan naar Den Bosch, waar de pelgrims Zaterdag 2 Juni, tussen 4 en 5 hopen te arriveren. Ook hier zullen zij, zo veel mogelijk bij particulieren worden onder gebracht. Tijdens de tocht wordt er met elkaar gebeden en gespro ken (of stilzwijgen bewaard; valt soms ook niet mee!), de natuur bewonderd, en eventueel een klooster of kasteel langs de weg bezichtigd. Voorlopig programma. Zaterdag 2 Juni 20 uur: Om gang door Den Bosch van alle pelgrims samen met de burgers der stad, met „Zingende Rozen krans". Zondag 3 Juni: H. Mis met Communie samen met de gast heren; 12 uur: Hoogmis in de St. Jan voor alle pelgrims; 13 uur: gelegenheid tot eten; 15 uur: ver schillende vergaderingen (hier over komen nog nadere bekend makingen); 17 uur: sluitingslof in de St. Jan. Wil men deelnemen, dan geve men zich zo spoedig mogelijk op, dit mede in verband met het zoe ken van logies in de tussenplaat sen en Den Bosch. De kosten aan een en ander verbonden zijn (on danks de drie maaltijden brood waarvoor de pelgrim zelf moet zorgen) tamelijk hoog. Toch wil men geen inschrijfgeld heffen; wel verzoeken de organisatoren van deze sterbedevaart om een gift tot verlichting hunner zor- fen. U kunt die gelden storten ij de Ned. Credietbank te Nij megen (giro 347842) met vermel ding „Pax Christi". En mocht u inlichtingen verlangen, schrijf dan even aan: Pax Christi-Beweging, Sterreschansweg 79, Nijmegen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5