Nieuw Chinese verliezen 36 maal die van de verbonden troepen Twee Nederlandse straaljagers boven W.-Duitsland neerqestort De Nederlandse deviezenpositie baart nog grote zorgen Geen Brits geweld Vijandelijkduel in'tOosten Beide piloten gedood zonder overleg met de V.S. EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHO] Rouw bij de luchtmacht Bradley getuigt Geen nieuwe gevallen Mooi weer zet nog niet door Tegenwaarden voor de herbewapening van West-Europa Geen agenda waarop Atlantisch Pact De moord op dr. Klausener Botsing wellicht de oorzaak Protest van Praag tegen de V. S. Crheepsberichten Belangstelling voor Z.-Amerika Het geschil over de Perzische olie Spanjaarden demonstreerden Abonnementsprijs f 5.30 per kwartaal, t 1.77 per mad., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimam f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4.—; familieberichten 20 et., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Noordhollands Dacrhlad I Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) HET FEIT VAN HEDEN Pagina I Woensdag 23 Mei 1951 46e Jaargang No. 12174 Kantoren: HOORN. Draatsingel 59. teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Te Singapore worden besprekingen gehou den tussen Amerika, Groot Brittannië en Frankrijk betreffende de militaire situatie in Zuid-Oost Azië. Foto toont de vertegen woordigers van de drie mogendheden: v.l. n.r. Generaal Sir John Harding (Groot Brit tannië), Generaal de Lattre de Tassigny (Frankrijk) en Vice- Admiraal Struble (Ver. Staten). TOKIO, 22 Mei (A.P.). De Chinezen schijnen het nu in Oost Korea te willen proberen, nadat de eerste vijf dagen van hun offensief hun, ondanks verliezen welke 36 keer zo groot waren als de geallieerden geen beslissende voordelen heeft gebracht. De Zuid-Koreanen moesten rond Soksa op sommige punten tot 40 km ten Zuiden van de 38ste breedtegraad terugtrekken. worden heftig bestookt door ge allieerde vliegtuigen en artillerie. De stafchef van het Zuid- Koreaanse leger, lt. gen. Tsjoeng Ik Kwon, heeft verklaard, dat de vijand door zijn krachtigste aan vallen tegen zijn troepen te rich ten het Amerikaanse vertrouwen in de Zuid-Koreanen wil weg nemen. De generaal zei, dat de commu nisten door hun verdeel en heers politiek hopen te bereiken, dat de Amerikanen hun steun zullen onthouden aan de Koreaanse re publiek, indien zij overtuigd zijn van de nutteloosheid om een goed Koreaans leger op te bouwen. Geallieerden rukken op. Aan het Westelijke uiteinde van het front is een sterke geallieer de eenheid diep het vijandelijke gebied binnengedrongen. Aan het centrale front rukten patrouilles van de tweede Ame rikaanse divisie noordwaarts om inlichtingen te krijgen over de vijandelijke troepenconcentratie aldaar, welke, naar bericht wordt, 130.000 man sterk zou zijn. De communisten, die zich aan het westelijk-centrale en aan het westelijke front terugtrekken DE POKKEN IN TILBURG Gisteren was het de zevende achtereenvolgende dag dat te Til burg geen nieuwe gevallen van pokken werden geconstateerd. In gevolge een besluit van de hoofd inspectie der volksgezondheid kunnen Tilburgse leden der K.A.B. (Katholieke Arbeiders- Beweging) op Zaterdag 26 Mei deelnemen aan de herdenkings bijeenkomst der encyclieken in het Feijenoordstadion te Rotter dam, mits zij gevaccineerd zijn. WEST-DUITSLAND EN HET WAPENEMBARGO WASHINGTON, 22 Mei (Reu ter). Het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat de levering van strategisch belangrijke materialen aan West- Duitse firma's, welke onwettige handel met de in de Russische invloedssfeer gelegen landen, waaronder communistisch China, drijven, zal worden stop gezet. Bradley voor commissie. Senaats- Generaal Omar Bradley, voor zitter van de stafchefs der V.S., heeft zijn getuigenis voor de senaatscommissie voortgezet. Hij verklaarde, dat het niet de bedoe ling was de Noord-Koreanen en Chinezen uit geheel Korea te drij ven. „Wij trachten de Chinezen gevoelige verliezen toe te bren gen, opdat een stadium bereikt kan worden om te onderhande len", verklaarde hij. Het particuliere initiatief van MacArthur om de Chinezen COMMUNISTISCH CEWROET IN W.-DUITSLAND Verweerschrift der Bondsregering BONN, 22 Mei (K.N.P.). „De Communistische Partij voert een voortdurende ondergrondse actie op het gebied der West-Duitse bondsrepubliek", zo luidt de con clusie van een brochure, die Dins dag 22 Mei door de regering Ade nauer in Bonn werd gepubliceerd. Het geschrift toont uitvoerig en met veel bijzonderheden aan, hoe ver de infiltratie van de commu nistische propaganda op velerlei gebied in West-Duitsland reeds is gevorderd en constateert, dat deze agitatie klaarblijkelijk wordt ge financierd met behulp van gelden, afkomstig van de regering der Oost-Duitse Democratische Repu bliek. Brand aan boord van schip Het Britse schip „Boy Tomry" sleepte gisteren het vaartuig „Brighter Hope" naar Ramsey, op het eiland Man. Aan boord van de „Brighter Hope" was brand uitgebroken. De bemanning is door het eerder genoemde vaar tuig overgenomen. Secretaris Nrd-Atlantische raad LONDEN, 22 Mei (Reuter). Te Londen is Dinsdagavond offi cieel bekend gemaakt, dat Nigel Sutton, voormalig Brits secreta ris-generaal van de intergeallieer- de organisatie voor herstelbeta lingen te Brussel, tot secretaris van de Atlantische Raad is be noemd. (Van onze weerkundige medewerker) Al hebben wij dan het afgelopen weekend in scherpe tegen stelling tot de Pinksterdagen, van prachtig zomerweer kunnen gemeten, toch is het weer te wisselvallig. Zo bracht dan ook eergisteren een overtrekkend front weer een kink in de kabel waarbij vooral de regenhoeveelheid groot was. Gisteren ontwik kelde zich boven de Golf van Biskaje een zeer diepe actieve storing, die echter ook weer vrij snel in diepte afnam en naar het Noorden trok. Al bereikte ons de kern dan ook niet, toch was deze storing nog voor ons land van belang, daar het front °ver kwam tengevolge waarvan plaatselijke regen en zelfs onweer voorkwam. Ook voor de komende dagen ziet het er helaas naar uit, dat het weer het wisselend karakter zal behou den al mag dan vandaag onder invloed van een rug van hoge luchtdruk, die vanuit België en Frankrijk komend ook in ons 'and de barometer deed stijgen, aanvankelijk nog op rustig zomerweer gerekend worden. Daar er echter al weer storingen op weg zijn, is het wel vrij zeker, dat weer spoedig roet in het eten gegooid wordt. Al met al schijnt de periode van vast en zonnig zomerweer nog niet voor de deur te staan. een wapenstilstand aan te bieden onder een bedreiging was de oor zaak van het ontslag van de ge neraal, zo zeide Bradley. Bradley achtte het ongewenst om tijdens het verloop van het onderzoek door het congres naar het ontslag van MacArthur de Russen op de hoogte te brengen van „al onze gedachten en voor nemens", voegde hij er aan toe. HET MARSHALL-PLAN WASHINGTON, 22 Mei (A.P.). Verwacht wordt, dat de regering spoedig het Congres zal vragen toestemming te verlenen voor het rechtstreekse gebruik van de te genwaarden van het Marshallplan voor de herbewapeningsprojecten voor West-Europa. In de afgelopen drie jaar wer den deze fondsen uitsluitend ge bruikt om inflatie tegen te gaan en het economische herstel te be vorderen. De beslissing van de regering zal waarschijnlijk bekend ge maakt worden wanneer de E.C.A. het Congres zal verzoeken om een aanvullend bedrag van 2 milliard dollar voor het fiscale jaar begin nend 1 Juli. Het Congres heeft in totaal 12,3 milliard dollar voor het Marshall plan toegewezen sedert het in April 1948 begon. HET WESTEN VERKLAART: PARIJS, 22 Mei Reuter- A .P.). Ernest Davies (Engeland heeft op de vergadering van de plaatsver vangers te Parijs verklaard, dat de Westelijke mogendheden geen agenda konden aanvaarden, waar in de kwestie van het Atlantische Pact was opgenomen. Het pact was een onderlinge overeenkomst tussen de drie Westelijke mogend heden en enige andere landen. Parodi (Frankrijk) zeide, dat de Westelijken geen enkel punt had den voorgesteld, dat betrekking had op de betrekkingen tussen de Sow jet-Unie en andere landen. Gromyko (Sowjet-Unie) ver klaarde echter, dat het pact een agressieve bedoeling tegen de Sowjet-Unie en de volksdemocra tieën had. Jessup (V.S.) was van mening dat de Westelijken bereid zijn een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken bij te wonen op grond van de alternatieve agenda. Het was de vraag of de Sowjet-Unie bereid was een der gelijke conferentie bij te wonen. Dader bekent BERLIJN, 22 Mei (K.N.P.). De moord op de leider der Katho lieke Actie in het nationaal-socia- Iistisch geworden Duitsland, Ministerialrat Dr. Klausener, in 1934 tijdens het door Hitier en zijn vertrouwelingen aangerichte bloedbad, waarbij ook de leider der S.A., Ernst Röhm, door Hitier persoonlijk werd neergeschoten, schijnt thans eindelijk te zullen worden geboet. De moord op Ministerialrat Dr. Klausener baarde destijds in Duitsland en in de gehele wereld groot opzien, omdat hier niet slechts een vooraanstaande Katho liek aan de nazi-furie ten offer was gevallen, maar tegelijk een der meest representatieve mede werkers van de toenmalige vice- kanselier Franz von Papen. In derdaad vond Von Papen in deze daad aanleiding tot aftreden, waarop hij als gezant, later am bassadeur, naar Wenen ging. Voor de rechtbank in het West- Berlijnse stadsdeel Moabit heeft zich thans de vroegere SS-Sturm- führer Gildisch te verantwoorden, onder de beschuldiging de moord op Dr. Klausener te hebben ge pleegd. Tijdens de terechtzitting op Maandag 21 Mei bekende de verdachte plotseling het hem ten laste gelegde misdrijf, nadat hij gedurende anderhalf uur aan een kruisverhoor was onderworpen. Zijn bekentenis wekte in de rechtszaal enige beroering, omdat hij tot nu toe hardnekkig had ontkend. Twee Nederlandse Meteorstraal jagers van de vliegbasis Twenthe zijn gisterochtend om 10 uur in de buurt van het stadje Stadlohn in West-Duitsland van grote hoogte neergestort en werden volkomen vernield. De twee piloten kwamen om het leven. van het ongeluk naar Stadlohn vertrokken. De slachtoffers zul len naar Nederland worden over gebracht. Kort voor de ramp had de vliegbasis nog normaal radiocon tact met de vliegers gehad. Daar na viel het radioverkeer uit. De toestellen waren toen juist op het punt om naar de basis terug te keren. Beide vliegers waren 22 jaar oud. Bij het ongeluk kwamen om het leven H. B. Boomkamp uit Lich tenvoorde en H. A. Bastiaanse uit Assen, beiden sergeant vlie ger. De familie is gewaarschuwd. Beide vliegers, leerlingen van de jachtvliegschool Twenthe, startten gistermorgen van het vliegveld Twenthe, ieder met een Meteor type 4 straaljager, voor een oefening patrouille vliegen. Bij een dergelijke oefenvlucht liggen de toestellen dicht bij elkaar in de lucht. Botsing? De straaljagers zijn bij Stadlohn in de „Kreis" Gronau (Westfalen) vermoedelijk met elkaar in bot sing gekomen en daarop neer gestort. Een commissie van onderzoek van de luchtmachtstaf is onmid dellijk na het bekend worden Fraude met toegangsbewijzen BRUSSEL, 22 Mei (A.N.P.). Te Antwerpen hebben zeventien personen terecht gestaan, die aan de vooravond van de voetbal match HollandBelgië van 12 November 1950 handel gedreven hebben in toegangskaarten. Drie van deze zeventien werden vrij gesproken. Voor de anderen va rieerden de straffen van 1500 tot 2000 frank boete en van een tot twee weken hechtenis. „Jaro" krijgt zendtijd van buitenlandse stations De jeugd amateurs radio-omroep „Jaro", die enkele jaren geleden in Haarlem is opgericht en daar thans de beschikking heeft over een radiostudio, is erin geslaagd van de Hessische Rundfunk, beter bekend als radio Frankfurt, een geregelde zendtijd te krijgen. Be sprekingen met deze omroep heb ben er toe geleid, dat radio Frankfurt iedere maand een door de Jaro vervaardigd klankbeeld over het Nederlandse jeugdleven zal uitzenden. KIRKS VLIEGTUIG OPGEHOUDEN BERLIJN, 22 Mei (Reuter). Amerikaanse functionarissen te Moskou, Washington en Warschau hebben Dinsdag pogingen gedaan om een Pools doorreisverbod vqor het speciale vliegtuig van de Amerikaanse ambassadeur te Mos kou, admiraal Kirk, ongedaan te maken, aldus deelde een Weste lijke functionaris te Berlijn mee. Contact-comité Nederlands detachement Korea De belangen van de vrijwilli gers van het Nederlands deta chement Verenigde Naties worden thans behartigd door een comité, waarin enige familieleden zich hebben verenigd om samen te werken met de betrokken dien sten van de koninklijke land macht dienst R.A.O. en van het Nederlandse Rode Kruis. GRENS GESCHONDEN PRAAG, 22 Mei (Reuter). De Tsjechoslowaakse regering heeft in een in krachtige bewoor dingen gestelde nota aan de Ame rikaanse regering geprotesteerd tegen de „vijandige activiteit" van het onder Amerikaans toezicht staande West-Duitse radiostation „Radio Vrij Europa". Ook werd in deze nota gepro testeerd tegen een „schending van de Tsjechoslowaakse grens door gewapende Amerikaanse sol daten in' het begin van deze maand". GEEN GRATIE VOOR DUITSE OORLOGSMISDADIGERS FRANKFORT, 22 Mei (A.P.). Aan de vrouw envan zeven ver oordeelde Duitse oorlogsmisdadi gers is vandaag mededeling ge daan, dat hun echtgenoten opge hangen zullen worden en dat zij Donderdag voor het laatst een bezoek aan hun mannen kunnen brengen. Fairsea, Semarang-A'dam, passeerde 22 Mei Gibraltar. Kedoe, Djakarta-A'dam, pas seerde 22 Mei Kedoe. Goya, 18 Mei van Semarang, bestemming Rotterdam. Zoals de laatste jaren gebruikelijk is geworden heeft de regering ook dit jaar een nota over de deviezenpositie aan de Tweede Kamer gezonden. In de inleiding van de nota wordt gezegd, dat de landen van West-Europa in de afgelopen 12 maanden er inderdaad in geslaagd zijn het bilaterale stelsel op vele punten te liquideren, terwijl multilaterale organen en regelingen in het leven werden geroepen. In aanmerking genomen, dat over het aan Indonesië verstrek te crediet vooral in de loop van dit jaar zal worden beschikt, dient men voor 1951 te rekenen met een totaal aan verplichtingen op de kapitaalrekening van ca. f 400 millioen. Beroep op het volk. De regering acht de moeilijk heden groot en ook in dit staats stuk wordt nogmaals een beroep op het volk gedaan om de natio nale productie te verhogen en zich offers te getroosten. Voor alles spant de regering zich in, om de bedreigde positie van de betalingsbalans te beveili gen. Terwijl het tekort op de lopende dollarrekening voor 1950 ca. f 409 millioen bedroeg, in dit jaar door inhaling van achter stand een totaalbedrag van onge veer f 1051 millioen in U.S.A. dollars in het kader van het E.H.P. werd ontvangen. Daarbij wordt herinnerd aan de schen king van f 79,5 millioen. De nota herinnert aan de moei lijkheden, welke het tekort op de betalingsbalans veroorzaakt met betrekking tot het tot stand ko men van de economische unie binnen het Benelux-verband. De vooruitzichten voor 1951 zijn somber. De Zuid-Amerikaanse staten, welke van de sinds het Korea-conflict opgetreden grond- stoffenhoogconjunctuur in ruime mate hebben kunnen profiteren, verdienen een zo groot mogelijke belangstelling. EISENHOWER NAAR OSLO KOPENHAGEN, 22 Mei (A.P.). Generaal Eisenhower en zijn vrouw zijn vanmiddag per vlieg tuig naar Oslo vertrokken. De generaal heeft een inspectie reis van drie dagen in Denemar ken gemaakt en hij heeft een bezoek gebracht aan de Noorse en Deense bezettingstroepen in Noord Duitsland. TEKORT AAN KRANTENPAPIER LONDEN, 22 Mei (A.P.). Directeuren en hoofdredacteuren van bladen uit 13 Europese lan den zijn in Londen bijeengeko men om een oplossing te zoeken voor het nijpende gebrek aan rotatiepapier. De meeste van de afgevaardig den op de vierde jaarvergadering van de internationale federatie de dagbladuitgevers willen een internationaal orgaan, dat rege lend optreedt bij de toewijzing van krantenpapier. LONDEN, 22 Mei (A.P.). Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat Groot Brittannië de toezegging gegeven heeft onder geen enkele omstandigheid geweld te zullen gebruiken ter slechting van het oliegeschil met Iran alvorens de V.S. te raadplegen. Deze toezegging werd gedaan tijdens de Brits- Amerikaanse besprekingen in Londen en Washington over de toestand in Iran. Een goede week geleden werd de 16de Britse parachute brigade te Aldershot geconsigneerd. Lon den hoopte ongetwijfeld, dat Te heran hier nota van zou nemen, maar de reden waarom deze mi litaire maatregel genomen werd, werd niet gegeven. Een Britse woordvoerder heeft er vandaag evenwel de nadruk op gelegd, dat de maatregel niets te maken had met de crisis in Iran. Voorzichtigheid geboden. Voorzichtigheid is zeker gebo den, want het zenden van troepen naar Iran zou de aanleiding voor een oorlog kunnen zijn. Iran heeft n.I. een overeenkomst met Rus land, ingevolge waarvan Rusland troepen naar Iran kan sturen in geval van buitenlandse inter ventie. Het geschil is vandaag door het kabinet besproken. Tijdens deze bespreking werd veldmaarschalk sir William Slim, de chef van de imperiale generale staf, ontboden, maar het is niet bekend, of tij dens zijn aanwezigheid Perzië be- Morrison in Oostenrijk WENEN, 22 Mei (Reuter). De Britse minister van Buiten landse Zaken, Morrison, is uit West-Duitsland in Oostenrijk aan gekomen voor besprekingen met Britse functionarissen, kanselier Figl en minister van Buitenland se Zaken Gruber. HET BELGISCHE KOREA-BATALJON BRUSSEL, 22 Mei (A.N.P.). Sedert de oprichting op 1 Sep tember 1950 tot 31 Maart j.l. be liepen de kosten van het Belgi sche Korea-bataljon ruim 85 mil lioen frank. Voor 1951 is op de begroting een bedrag van 491 mil lioen frank uitgetrokken. Het bataljon telde aanvanke lijk 672 man. Hiervan waren er op 12 Mei acht gesneuveld, zeven vermist, 47 gewond, 62 ziek of invalide en acht ongeschikt ver klaard, zodat thans nog 540 man schappen actieve dienst verrich ten. Maandagavond werd in het Muiderslot de Staatsprijs voor Letterkunde de „P. C. Hooftprijs" uitgereikt door de Staats secretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Mr. J. M. L. Th. Cals aan de schrijver Simon Vestdijk, voor diens roman „De Vuuraanbidders". Tijdens de overhandiging van de prijs; links de auteur S. Vestdijk. sproken is. Het wordt ook moge lijk geacht, dat met hem de ge volgen van de toelating van Grie kenland en Turkije tot het Atlan tische pact besproken zijn. Verlies geen ramp. Walter Levy, de voormalige chef van de olie-afdeling der E.C.A. en thans adviseur voor olie-aangelegenheden van presi dent Trumans commissie voor de grondstoffenpolitiek, heeft in een vraaggesprek met de „Financial Times" verklaard, dat het verlies van de Perzische olie voor de vrije landen geen onhoudbare toestand zou scheppen. OP STILZWIJGENDE WIJZE MADRID, 22 Mei (A.P.). De inwoners van de Spaanse hoofd stad hebben vandaag stilzwijgend geprotesteerd tegen de hoge kos ten van het levensonderhoud door geen gebruik te maken van de gemeentelijke diensten. De omzet van de detailhandel in levensmiddelen was 60 a 80 pet lager dan anders, terwijl die van de groothandel „op zijn minst 50 pet. kleiner" dan normaal was. Tot 11.30 uur was de ontvangst bij de metro 80 pet. lager. De trams en autobussen waren slechts voor een kwart gevuld, hoewel de diensten met éen der de waren ingekrompen. Ongere geldheden kwamen niet voor. SPEELGELEGENHEID TE LAREN HEROPEND De amusementsvereniging, die onlangs in het Casino van Ham- dorff te Laren een speelbank ex ploiteerde, die op last van de Justitie werd gesloten, heeft zo wordt ons medegedeeld be sloten per 1 Juni a.s. deze speel- gelegenheid te heropenen. HANDELSVERDRAG INDONESIË—ZWITSERLAND Door het Indonesische Hoge Commissariaat alhier wordt me degedeeld, dat heden te den Haaf een handelsverdrag tussen Indo nesië en Zwitserland is onderte kend. Namens Indonesië tekende mr R. Djoemhana, de Indonesische wnd. Hoge Commissaris, namens Zwitserland de heer H. Schaffner, voorzitter der Zwitserse handels delegatie.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1