Nieuw Algemene terugtocht der communisten in Korea TEXAS Tweede voorjaarsoffensief nu geheel doodgelopen Acheson bepleit overleg Tito verzoekt Argentinië uitlevering van Pavelic Bradley over het gevaar van een Sovjet-aanval op Perzië De K.V.P. in 1945 Argentijns atoom-„deskundige' zou zijn gearresteerd ER PLOEGER EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN In Korea terug, in Perzië voorwaarts? Verkeer eiste twee foden bij Oegstgeest V.N.-troepen rukken in snei tempo op Mossadeq was zoek, maar zat in het bad Katholieke geestelijkheid beschuldigd Wij zouden in betere positie willen zijn Schietpartij in Bandoeng's centrum Interpellatie over de broodprijs op komst Mgr. Hanssen naar Nieuw-Zeeland en Australië Praag klaagt over spoorweg - sabotage Feijenoord-stadion geheel volgeboekt Kroniek en Kritiek Scheepsberichten Prof. Richters vin'ding „kolossale bluf"? m WORSTMAKERIJ S C H A G E N ERDAG 24 MEI ïbruik genomen de geheel nieuwe ichtigen is vanaf i harte welkom 4 "EGELS) E aanbiedingen icb aanbiedt k. gevr.: z.g.a.n wan- lwagentje. Smit, Baan- ïgel 37, Alkmaar. :rloren: grote fietstas, h. regenkl., gaande v. kmaar naar Bobeldijk. ;1 5288, Alkmaar. ingeman, 19 j.. zoekt •ienden, die zich bezig luden m. amateur-fo- ■grafie. Br. no 39925, xt. v. d. blad. evr.: van particulier 1000.- als le hypotheek p landb.woning. Br. L.S. oekh. v. Straaten, Tuitjenhorn tet je niks beters te rukken? Stommerd, iefijzers klaar. En als r wat". Platvink- resten vandaan van tezamen met Franse t te zoeken, alsmede dat lijkt me wel gromde Jantje, die :aak. „Ehje weet 1. Ik ga je een lesje tie ijzert in me tang vuur totdat het rood- ens leg ik dat hete jij d'r met die voor denk er om dat we inkerachterpoot, maat iomot ddat dan, „Heel eenvoudig", ite ijzert op me aam- s klaviere. As ik nou grote doodklap op, woordde Sjarl zenuw- eld, knikt met je kop Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 et. per m.m., minimum f 4. HET FEIT familieberichten 20 et., resp. 30 et. per m.m. E. r- M. Stumpel. Hoofdredacteur: H Bankrelaties: Noordcrbank, Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VA IV HEDEN Pagina 1 Donderdag 24 Mei 1951 46e Jaargang No. 12175 Kantoren: HOORN, Draafeingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046. <2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 WIJ HEBBEN DUS, in ons artikel van Zaterdag j.l., een po ging gedaan om aan te tonen, dat het goed is, om de wensen en grieven van de mensen met de afwijkende meningen rustig te bespreken, om te zien of er iets gedaan moet worden en, zo ja, wat. Maar wij hebben daarbij ook gezegd, dat men, om tot een zo vruchtbaar mogelijk „gesprek" te komen, het over het uitgangspunt eens moet zijn. En voor zover in dat uitgangspunt de geschiedenis verwerkt is, moet dat uiteraard °P j u i s t e wijze geschieden. Wij nu menen te hebben aan getoond, dat prof. Duynstee in de „Msb." op een belangrijk punt de geschiedenis verkeerd heeft weer gegeven en op een ander punt eveneens de plank mis is. Daar nl. waar hij beweert, dat het de arbeiders en de KAB-leiders ge weest zijn, die in de overgangs maanden van 1945 en met name in de beslissende Partijraadsver gadering van 22 Dec. 1945 de voorkeur gaven aan de omvor ming van de oude R.K.S.P. tot „progressieve" partij en de zo uitdrukkelijk beklemtoonde nau we samenwerking met de PvdA. Zo was het niet. Alleen om aan de historie recht te doen, zouden wij prof. F. D. en zijn ge lijkgezinden de raad willen ge ven, aan het Partijbureau in Den- Haag eens inzage te vragen van de notulen van die vergadering, daar in de onverwarmde boven zaal van het Sint Antoniuspatro- naat aan de Kanaalstraat te Utrecht! Hij zal dan ervaren, dat het juist de arbeiders, mitsgaders de K.A.B.-ers geweest zijn, die tegen deze principiële reorga nisatie waren, onder aanvoering, zouden wij geneigd ziin te zeg gen, van de heerAndriessen, de huidige voorzitter van de Kath. Volkspartij. Met hem, heb ben andere „arbeiders", soms zelfs heftig, tegen de toen gepropa geerde nieuwe geest gefulmineerd en het waren voornamelijk men sen uit deze groep, die, tenslotte tegen gestemd hebben. Als wij, uit ons hoofd, juist citeren, was de verhouding 76—23 en dat kwart tegenstemmers kwam hoofdzakelijk uit de kringen, die de heer F. D. nu, ten onrechte dus, verantwoordelijk stelt voor wat hij da grondfout uit de da gen der omvorming van R.K.S.P. tot K.V.P. noemt Waar de verantwoordelijkheid voor de grondfout, als hét dat was, zit hebben wij de vorige keer, in ons artikel van Zaterdag, naar ons inzien, duidelijk aange toond. Het gaat dus niet aan, daar voor nu „de" arbeiders, of de K.A.B. verantwoordelijk te stel len. Ook schijnt het ons toe, dat de „partijen", om niet te zeggen: „de vleugels", in schijn verder van elkaar af staan, dan in wer kelijkheid het geval is. Zeer terecht maakte prof. FX), in een van zijn artikelen de op merking, dat het in ons land veel te veel de kant uitgaat van nivel lering en centralisering, waaraan door het beleid van de huidige overheid zozeer „relief" gegeven wordt. Dat is zonder twijfel het geval. Wij hebben daar meerma len tegen gewaarschuwd. Het zal, in de bestaande staatkundige verhoudingen, waarin de ideale partijvorming van F. D. zeker geen verandering ten goede zou aanbrengen, wel eens onvermij delijk zijn en het zal ook steeds nodig zijn, geval voor geval te beoordelen. Maar het zou ook niet juist zijn. aan te nemen, dat men in dé kringen der arbeidersbewe ging met die nivellering, ten aan zien van de lonen en salarissen bijv. zozeer ingenomen is. Het rapport van de commissie inzake de „Financiële Gezinslasten" ver telt dat wel anders. Het is inder tijd uitgebracht door een com missie vanwege het bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg in Den Haag, welk bu reau gevormd wordt door de ver schillende sociale organisaties, waaraan ook de K.A.B. deel neemt! Wij willen maar zeggen: men moet de tegenstellingen, welke er natuurlijk inderdaad: n a- tuurlijk zijn, niet erger maken dan nodig is en geen fou ten zoeken waar ze niet zijn. Nodig is samenwerking in ver trouwen, welke jarenlang heeft bestaan en door moeilijkheden, vaak zelfs stormachtige heen, bestaan kon blijven. Dit zal, met goede wil van alle kanten, ook nu het geval kunnen zijn, ten ze gen van allen, op sociaal en poli tiek terrein. OEGSTGEEST. Op de rijksweg Amsterdamden Haag hebben zich onder Oegstgeest twee ern stige verkeersongevallen voorge daan, waarbij twee doden en een ernstig gewonde zijn te betreuren. Een zestigjarige dame uit Lei den die bij de Haagse Schouw per rijwiel de weg overstak werd door een auto gegrepen en zo ernstig gewond dat zij bij aan komst in het ziekenhuis reeds bleek te zijn overleden. Gister morgen vroeg greep een andere Personenauto een door een ponny getrokken melkwagen die de weg erstak. Een 43-jarige boer uit Rijnsburg werd op slag gedood, een 17-jarige knecht zeer zwaar gewond. H. M. de Koningin be zocht Woensdag de voorlichtingsdag, wel ke in D?n Haag door het Centrale Campag ne Comité van het N ederlandsche Roode Kruis georganiseerd was. De foto toont de Koningin tussen de voorzitter van het Hoofdbestuur van het Roode Kruis Ir. F. C. C. baron van Twyll van Serooskerken van Zuylen (rechts) en de voorzitter van het Centrale Campagne Comité, Ir, F. Q. den Hollander. TOKIO (Reuter en A.P.). DE COMMUNISTISCHE STRIJD KRACHTEN HEBBEN WOENSDAGOCHTEND VROEC HET CONTACT MET DE VERBONDENEN OVER DE GEHELE LINIE VERBROKEN. DE VERBONDENEN RUKKEN THANS OVER HET GEHELE KOREAANSE FRONT OP, ZONDER ENIGE TECENSTAND TE ONDERVINDEN. Troepen der Verenigde Staten en van het Brits Gemenebest zijn Woensdag in het Westelijke ge deelte van de centrale frontsector de 38ste breedtegraad tot op 19 kilometer genaderd. Een kolonne Amerikaanse gevechtswagens be zette Tsjanggongni en reed ver volgens naar het 25 kilometer Noordelijker gelegen Kapjong, waarbij slechts vuur van lichte wapens werd ondervonden. In dit 30 kilometer brede gedeelte van het front werd minimaal over acht kilometer opgerukt. De enige tegenstand, die nu en dan werd ondervonden, bestond uit het vuur van sluipschutters, die snel onschadelijk werden gemaakt. De Amerikaanse, Britse, Cana dese en Australische troepen ruk ken in snel tempo op. De Chine zen trekken in kleine eenheden in Noordelijke richting terug. Alle Chinese divisies in dit gebied schijnen volledig uit elkander te zijn geslagen. De grootste groep communistische militairen, die uit de lucht is waargenomen, omvat te 300 man. Het gehele Amerikaanse tiende legerkorps begon ook aan het Oostelijke centrale front een grote tegenaanval, welke tot 5,4 km terreinwinst opleverde. Hangje, een belangrijk knooppunt van we gen, werd hier heroverd. De verbonden troepen baanden zich een weg door de ruige ber gen en sneden de aanvalsspits af van de laatste grote rode aanval van het geheel doodgelopen twee de voorjaarsoeefensief. Zij veroverden voorts een be langrijke bergpas voor de bevoor rading van de Chinese troepen, welke hier 40 km ten Zuiden van de 38ste breedtegraad vechten. De geallieerden zijn thans weer meester van de voornaamste dwars over Korea lopende hoofd weg in dat gebied. Ook hier is de terugtocht van de vijand begon nen. NIEUWE TOEWIJZINGEN VOOR NEDERLANDSE EXPORT FRANKFORT. De inter ministeriële invoerraad heeft be kend gemaakt, dat in het kader van nieuwe invoertoewijzingen uit Nederland boter ter waarde van 1 millioen dollar, kaas ter waarde van 1,5 millioen dollar, alsmede varkensreuzel ter waarde van 400.000 dollar en witte suiker ter waarde van 250.000 dollar mogen worden ingevoerd. WASHINGTON (Reuter-A.P.). De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Ache son heeft gisteren verklaard dat het voor de gehele vrije wereld van groot belang is dat Engeland en Perzië het geschil over de olie-nationalisatie regelen. Naar zijn mening moesten beide par tijen aan de conferentietafel tot een vriendschappelijke oplossing trachten te komen. Hij zeide er verbaasd over te zijn dat de Iraanse regering de Amerikaanse pogingen om beide landen tot elkaar te brengen had uitgelegd als interventie in de binnenlandse aangelegenheden van Iran of vijandelijkheid. In Londen heeft het kabinet definitief besloten, geen verdere stappen te ondernemen tot Te heran geantwoord zal hebben op de jongste Britse nota, waarin onderhandelingen werden voor gesteld. Men sprak ook tegen, dat Engeland economische sancties overweegt indien dit voorstel wordt afgewezen. Het algemeen standpunt in Lon den is, dat als de Perzische rege ring de Anglo-Irianian overneemt zonder gebruik te maken van de ervaring en het technisch kunnen van de leiding van het bedrijf, zij op de duur zichzelf economisch meer schade zal berokkenen dan economische sancties van de Britse regering zouden kunnen veroorzaken. In Teheran waar voor 30.000 mensen tijdens een demonstratie voor het parlementsgebouw hef tige critiek op Engeland en Ame rika werd geleverd, ontstonden wilde geruchten over een even tueel aftreden van premier Mos sadeq, toen bleek dat deze het parlementsgebouw waar hij zich NEDERLANDS DETACHEMENT ONTVING VERSTERKING POESAN. Dinsdagavond is een groep Nederlandse officieren en manschappen gearriveerd aan het centrale front in Korea om de Nederlandse troepen aldaar te versterken. Zoals reeds gemeld zijn deze troepen hier toegevoegd aan de tweede Amerikaanse divi sie infanterie. BELGRADO. De Joego-Slavische regering heeft aan Argen tinië de uitlevering verzocht van Anton Pavelic, gewezen premier van de nazi-„vrijstaat" Kroatië en enkele van zijn medewerkers in zijn (fascistische) Oestatsji-beweging. Een desbetreffende nota werd Zaterdag aan de Argentijnse lega tie te Belgrado overhandigd. Zij zegt, dat aan geen enkel land het recht ontzegd wordt politieke emigranten op te nemen. Het be trof hier echter oorlogsmisdadi gers, die openlijk en op georga niseerde wijze tegen vitale belan gen van Joego-Slavië ageerden. Dit toe te staan was in strijd met het handhaven van vriendschap pelijke betrekkingen tussen beide landen. De Argentijnse regering had toegestaan, dat Pavelic een „Kroatisch staatspartij" in Argen- Eerste Hollandse Nieuwe is al gevangen De Scheveningse loggers Sch 6 en Sch 118 zijn Dins dagavond 180 mijl N.N.W. van Scheveningen aan de Oostkant van de Doggers- bank, aan schot gegaan. De vangst bedroeg resp. 1 kantje en 1 braadje. Beide schepen zijn verder Noordwaarts opgestoomd. tinië had gesticht. Voorts stond zij toe, dat „Oestatsji-oorlogsmis- dadigers" voor de Argentijnse re gering werkten. De nota noemt onder meer twee leden der Oestatsji, die onder valse namen op Argentijnse ministeries werk ten. Voorts had de regering, vol gens de Joego-Slavische nota al thans, een regeling getroffen met de Franciscanen volgens welke deze orde „die de Oestatsji steunt" geldige geboorte- en huwelijks certificaten aan Oestatsji ver strekte. Voorts hadden de uitge wekenen verscheidene persorga nen tot hun beschikking. Argen tinië wordt verzocht de activiteit der uitgewekenen te doen beëin digen. De nota gaat vergezeld van „verslagen en foto's omtrent be gane oorlogsmisdaden". De Oes- tatsjis zouden onder meer onge veer 800.000 Serviërs hebben ge dood. Pavelic zou „met behulp van de Rooms Katholieke geestelijk heid" via Italië naar Argentinië zijn ontkomen. Hier had hij een regering in ballingschap ge vormd „die in oorlog is met de Verenigde Naties". f/ WASHINGTON (A.P.). Ge neraal Omar Bradley, voorzitter van de Amerikaanse gecombi neerde stafchefs, heeft gisteren verklaard, dat het gevaar bestaat dat de Russen Iran binnentrekken en daar een nieuwe agressie be ginnen. Bradley legde deze verklaring af in antwoord op vragen van Senator Brewster. Brewster vroeg Bradley hoe de gecombineerde stafchefs stonden tegenover de klaarblijkelijk op handen zijnde moeilijkheden in Iran met betrekking tot de wen selijkheid de oorlog op Korea te beëindigen. Bradley antwoordde: „Hoe lan- BANDOENG Een jeep van de militaire politie achtervolgde Dinsdagmiddag een personen auto, waarin zich 4 lieden be vonden, die even tevoren een Chinese bankloper vlak voor het gebouw van de faktorij der Ne derlandse Handelmaatschappij van f 21.000 hadden beroofd. De politie opende een heftig vuur op de inzittenden van de auto en het lukte een der rovers uit de auto te schieten, een werd na een achtervolging te voet neergeschoten, een derde kon met behulp van de kampongbe volking worden gearresteerd. De vierde rover ontsnapte. Arrestaties in China TAIPEH (A.P.). De China Union Press deelde gisteren mee, dat er in Sjanghai van 27 April tot 15 Mei 80.000 personen waren gearresteerd om als contra-revo- lutionnaire elementen geliqui deerd te worden. NOG 19 POKKEN PATI ËNTEN IN TILBURG TILBURG. Ook Woensdag werd in Tilburg geen nieuw ge val van pokken geconstateerd. In de afgelopen dagen breidde het aantal gevallen zich niet uit. Er werden weer drie personen uit quarantaine ontslagen. Het aantal geïsoleerden bedraagt nu nog 35. In het ziekenhuis worden thans nog 19 pokkenpatiënten ver pleegd. De toestand van allen is gunstig. ger het Koreaanse vraagstuk ons vasthoudt, des te minder zijn wij er op voorbereid elders het hoofd te bieden aan eventualiteiten. Ik zou er de voorkeur aan willen geven niets te zeggen wat betreft Iran, omdat ik er niet zeker van ben, dat wij er zo sterk bij be trokken zijn. Natuurlijk bestaat er gevaar, dat de Russen Iran bin nentrekken en een nieuwe agres sie beginnen. Of dit wel of niet gevaarlijker is dan Joegoslavië of Indochina, of een andere plaats kan ik zo niet zeggen, maar het is zeker een punt van gevaar en wij zouden in een betere positie willen verkeren om iedere vol gende agressie het hoofd te bie den". Bij de aanvang van de Tweede Kamer-vergadering heeft gisteren de heer van de Wetering (C.H.) verzocht vragen te mogen stellen over de vorming en vaststelling van de huidige broodprijs. Over dit verzoek zal vandaag worden beslist. sedert 13 Mei uit veiligheidsover wegingen had verschanst, Maan dagavond heimelijk had verlaten. Later bleek dat hij alleen maar was uitgegaan om een bad te nemen. Bovendien was het Dins dag een religieuze feestdag. De premier is Woensdagmorgen in het gebouw teruggekeerd. ïtOERMOND (K.N.P.). Het ligt in de bedoeling, dat Mgr. Dr. A. Hanssen in naam van het Hoogwaardig Episcopaat een be zoek zal brengen aan Australië en Nieuw Zeeland in verband met de emigratie van Nederlandse Katholieken naar die landen. Mgr. Hanssen zou zich op de hoogte moeten stellen van de godsdien- stig-zedelijke verhoudingen, waar onder de emigranten komen te leven, en met de Kerkelijke Over heid moeten bespreken, wat er hier en ginds zou kunnen gebeu ren voor een onder godsdienstig opzicht verantwoorde emigratie. De reis zal waarschijnlijk plaats hebben in het najaar. PRAAG (Reuter). Op 19 Mei heeft de waarn. secretaris-gene raal van de Tsjechoslowaakse communistische partij Josef Frank op een vergadering van spoor wegarbeiders en -ambtenaren ge sproken over sabotage. Enige ernstige spoorwegonge lukken in 1950 werden opgegeven als veroorzaakt door sabotage. Genoemd werd voorts het ont sporen van treinen, blokkeren van lijnen en het strooien van zand in de machines. Frank wees op het telaat ko men van treinen; slechts 58 pet. van de treinen voor het vervoer van arbeiders kwam in 1950 op tijd aan. 3.984 goederentreinen waren zo vertraagd, dat in totaal 8.886 uren verloren gingen. 158 goederentreinen liepen helemaal niet of waren 12 tot 24 uur te laat. UTRECHT (K.N.P.). Voor de herdenking der sociale encyclie ken „Rerum Novarum" en Qua- dragesimo Anno" op Zaterdag a.s. in Rotterdam blijkt een zo overweldigende belangstelling te bestaan, dat nu reeds de 60.000 beschikbare plaatsen in het Feijenoordstadion zijn volgeboekt. Naar de leiding der K.A.B. te Utrecht mededeelt, moesten reeds meer dan duizend aanvragen van kaarten voor deze herdenking worden afgewezen. Gèèn klassestrijd (Sm.) De plicht en het recht om de arbeid van het volk te regelen, komt in de eerste plaats toe aan hen, die daarbij onmid dellijk belang hebben, namelijk aan de werkgevers en de arbei ders. Zo sprak Paus Pius XII tien jaar geleden, toen Hij de vijftig jarige encycliek van Leo XIII herdacht. En Hij voegde er aan toe, dat de Staat mag ingrijpen, als de werkgevers en de arbeiders hun taak niet vervullen of door omstandigheden niet vervullen kunnen. Dat is de geest, die al zestig jaar spreekt uit de sociale leer van de Kerk. Samen werking tussen kapitaal en ar beid, geen klassestrijd, ordening van het economisch leven door bedrijfsgenoten, regeling door be- drijfs- of beroepsschappen Pu blieke Bedrijfsorganisatie. Zo leerde „Quadragesimo Anno" en Nederland heeft, met die natuur lijke gemeenschapsleer als basis, zijn wet op de PB.O. Dat was voor ons de vrucht van een lang jarig sociaal werken, bekroond door een verstandige politiek, al kon deze ook op dit punt in ons gemengd land niet het volle ideaal van het solidarisme berei ken. Maar de geest van samen werking tussen de standen groeit! Geen albemoei (Sm.) De Paus keurt in „Q.A.", ook al op het voetspoor van „R.N.", maar vollediger en con creter, vanwege de veranderde omstandigheden, de albemoei zucht van de Staat af. Staatsbe moeiing is onvermijdelijk, maar „Onwrikbaar blijft niettemin het allergewichtigst beginsel der so ciale wijsbegeerte", n.l. de sub sidiaire of aanvullende werkzaam heid van de Staat. En die Staat mag niet te diep ingrijpen in de eigendom. Hoe actueel is het niet er aan te herinneren, dat de Staat de eigendom niet mag uithollen door buitensporige belastingen! Maar de Nederlandse Bisschoppen zeiden in 1949, dat de noodzake lijke belastingen zonder morren moeten worden betaald. En in „Quadragesimo Anno" staat ook, dat een mens niet geheel en al naar vrije verkiezing mag be schikken over zijn z.g. vrije in komsten, d.w.z. die, welke hij niet nodig heeft, volgens een pas send levensonderhoud volgens zijn stand. „De overvloedige inkom sten moeten besteed worden, om in ruime mate lonende arbeids gelegenheid te scheppen, mits de arbeid wordt aangewend voor de productie van waarlijk nuttige goederen". Dat werd gezegd in 1931. Toen was er nog geen spra ke van millioenenverslindende militaire programs! Maar de Paus van nu verdedigt uiteraard het Atlantisch Pact, mits „de so ciale gerechtigheid niet in het ge drang komt" Oranje, Djakarta-A'dam, 23 Mei in Suezkanaal. Cheshire, Djakarta-A'dam, pass. 22 Mei Algiers. Sibajak, R'dam-Melbourne, 22 Mei bij Perim. Volendam, R'dam-Quebec, 22 Mei 240 mijl O. ten N. Kp. Race. RIO DE JANEIRO. Het Bra ziliaanse blad „Tribuna da Im- prensa" verklaart, dat de presi dent van Argentinië, Peron, de arrestatie heeft gelast van de atoomgeleerde van Oostenrijkse herkomst Ronald Richter. Niet lang geleden verklaarde president Peron dat Richter in staat was volgens een nieuw; aanzienlijk goedkoper procédé inri De Britse luchtvaartmaatschappij B.E.A. zal met ingang van 1 Juni a.s. een aantal helicopters in dienst stellen tussen Londen en Birmingham ten gerieve van de passagiers op haar luchtlijnen. De dienst zal driemaal daags in beide rich tingen worden onderhouden. Het eerste toestel vertrekt reeds vroegtijdig uit Birmingham zodat de reizigers, de eerste toestellendie naar het vasteland van Europa vertrekken, ruimschoots kunnen halen. atoomenergie te vervaardigen. Argentijnse legerdeskundigen zouden nu, na een nauwgezet on derzoek van de ontdekking waar op prof. Richter aanspraak deed gelden, tot de conclusie zijn ge komen, dat het hier niets meer betrof dan een „kolossale bluf". Men was volgens het blad even eens tot de conclusie gekomen, dat Richter een schijngeleerde was met een slechts oppervlak kige kennis van de natuurkunde. President Peron was hierover in woede ontstoken en gelastte de onmiddellijke arrestatie van de professor. Er waren echter geen bijzonderheden over de arrestatie bekend gemaakt, aldus het blad. In Maart verleende Peron Rich ter de medaille van verdienste. Zoals men weet is de Neder landse atoomgeleerde prof. dr. Bakker naar Argentinië vertrok ken om de ontdekking van prof. Richter nader te onderzoeken. In het Dinsdag door president Peron afgekondigde decreet, tot oprichting van een onder zijn per soonlijke controle staand centrum voor atoomenergie, komt de naam van professor Richter niet voor. Dit decreet geeft de president vol ledige bevoegdheid over het eiland Huemul, waar Richter na vorsingen deed. MR. TH. R. J. WIJERS LID DER EERSTE KAMER 's GRAVENHAGE. In de vaca ture van wijlen dr. ir. J. H. F. Deckers is benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer mr. Th. R. J. Wijers te Vught, oud-minister van Justitie. NOG EEN RECORD PARIJS De plaatsvervangers van de ministers van Buitenland se Zaken der Grote Vier zijn Woensdag een halve minuut bij een geweest. Geen der aanwezi gen wenste het woord te voeren. le ig 1- d rt ig le rdl •ml B. Tl. !SJj an

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1