Ir. Den Hollander belichtte gewestelijk vervoersprobleem Kunnen katholieke werkgevers helpen bij de kerkenbouw? Enorme belangstelling voor Encycliek-herdenking SPORT VLUCHT IN DE NACHT RADIO WEK DE GAL IN ÜW LEVER OP Burgemeester Canneman gaf het sein tot biljartstrijd in het kort @00 Contact met de Spoorwegen Met de oplossing van dit vraagstuk staat of valt onze welvaart Katholieke jongeren uit Wieringermeer bezochten Duitsland Libre-tournooi geopend Reeds hoog moyenne (16-24) van Ligthart Voorgestelde controle op crediet- instellingen onaanvaardbaar De Bruin-Robinson in Antwerpen een sigaret naar Uw hart/ "still making friends' door E. J. Rath I VRIJDAG 25 MEI 1951 PAGINA 5 (Van onze verslaggever)' Zoals wij op de voorpagina van deze editie al schreven: ir. Den Hollander heeft gistermiddag te Hoorn zeer openhartig gespro ken over het vervoersprobleem in de kop van Noord Holland. Het is een voortreffelijke gedachte geweest van de Kamers van Koophandel in deze gewesten een middag als deze te beleggen. Ook al was het er zoals de voorzitter van de Westfriese Kamer, de heer E. J. M. Stumpel opmerkte niet om begonnen, bepaalde beloften af te persen. De heer Stumpel noemde het vervoersvraagstuk doorslaggevend op het stuk van de welvaart in het gewest. Het verkeer kan onze streken economisch maken of breken. De bijeenkomst was ech ter in laatste instantie georgani seerd om datgene begrijpelijk en daardoor aanvaardbaar te maken, wat in Utrecht en Den Haag aan vervoerscapaciteit voor de Kop van Noord-Holland wordt toegewezen. Ir. F. Q. den Hollander bleek allesbehalve met knikkende knieën naar Hoorn te zijn geko men. Wat hij dan wel mee had, was een lijvig dossier toelichtin gen op tal van detailkwesties, die echter grotendeels schriftelijk zullen worden afgedaan. Boven dien niet minder dan 65 ant woorden op even zovele vragen, uit de gemeenten. Waar het de N.S. om gaat, daar gaat het ieder respectabel bedrijf om. Om minder eigenlijk. De Spoorwegen praten niet van winst: al wat zij verlangen is een sluitende rekening. Maar daar houden de N.S. dan ook met hand en tand aan vast. Daarnaast staat, dat de Spoorwegen als nationaal bedrijf de plicht hebben alle Nederlanders te dienen. Het ver wijderen van een schakel uit de keten b.v. de verbinding Alk maar-Hoorn v.v. ontneemt iets aan het nationaal aspect van het bedrijf. Daarom mag een derge lijke maatregel slechts in uiter ste noodzaak worden genomen. Die noodzaak wordt bepaald door de mogelijkheid het bedrijf ge zond te houden. Bij de N.S. is het zo, dat 10 pet. van de railverbinding (plm. 300 km) de helft aan inkomsten op levert. Daartegenover is er 30 pet. van alle verbindingen, dat alles bij elkaar maar een twintig ste deel van de inkomsten binnen brengt. Maar ook op deze minder rendabele lijnen moet aan onder houd en beveiliging hetzelfde ge beuren als op de hoogfrequente verbindingen m de „randstad Holland". PROGRAMMA J ZATERDAG 26 MEI. HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gewijde muziek; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weer berichten,^ .15 „Zo werkt Neder land"; 8.23 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de vrouw; 9.30 Water standen; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.00 Voor de kinderen; 10.15 Gramofoonmuziek; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramofoonmuziek; 11.50 „Als de ziele luistert", cau serie; 12.00 Angelus; 12.03 Gramo foonmuziek; 12.30 Land- en tuin- houwmededelingen; 12.33 Piano spel; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Amusementsmuziek; 14.00 Gramofoonmuziek; 14.20 Engelse les; 14.440 Fanfare-orkest; 15.00 Kroniek van letteren en kunsten; 15.35 Zangvereniging; 15.55 Gra mofoonmuziek; 16.30 „De Schoon heid van het Gregoriaans"; 17.00 Voor de kinderen: 18.00 Jeugd- eoncert; 18.45 Pianospel; 19.00 Nieuws; 19.15 Dit is leven, cau serie; 19.21 Militaire reportage; 19.30 Gramofoonmuziek: 19.52 Journalistiek weekoverzicht, 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.12 Gramo foonmuziek; 20.15 Lichtbaken; 20.40 Steek eens op, heren! 21.00 Gevarieerd programma; 21.53 Wat zou U doen? 22.00 Amusements muziek; 22.30 Wij luiden de Zon dag ln! 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.25 24.00 Orkestconcert. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gramo- loonmuziek; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.18 „Onder ons ge- zegd"; 8.23 Orgelspel; 8.45 Gra mofoonmuziek; VPRO: 10.00 „Tij delijk uitgeschakeld", causerie; 10.05 Morgenwijding, VARA 10.20 Voorde arbeiders in de continu bedrijven; 11.35 Viool en piano; 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Orkest van Am sterdamse Theatermusici; 13.45 Gramofoonmuziek; 14.00 Voor de .jeugd; 14.30 Hawaiianmuziek; 14.50 Brbants programma: 15.15 Orgel en zang; 1545 Van de wieg *0* het graf; 15.45 Van de wieg ziek; 16.30 Sportpraatje; 16.45 Kamerorkest: 17.30 Zo werkt Ne derland; 18.00 Nieuws; 18.15 25 Jaar culturele Sportbond", toe- 18.20 Lichte muziek; lp.40 Regeringsuitzending: Zoek- m ij» ?P .de Westerse Defensie; ia Artistieke staalkaart. VPRO in?? Passepartout, causerie; j Oude Testament in deze tijd", causerie: 19.55 Deze jreek, causerie; VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Gevarieerd programma; 21.15 weense muziek; 21.45 Socialis tisch commentaar; 22.00 Prome nade-orkest en solist; 22.40 Onder de pannen, hoorspel; 23.00 Nieuws ff;15 Dansmuziek; 23.35—24.00 Gramofoonmuziek. Indien lijnen gemoderniseerd worden, moet bij het aanschaffen van nieuw materieel gerekend worden op een levensduur van twintig a dertig jaar. Dat is hoog, vergeleken bij lucht- en wegver keer. Maar dat schept de ver plichting te waarborgen, dat over zó lange tijd de behoefte nog bestaat voor het gebruik van dit materiaal. Klachten Na het neerhangen van deze achtergrond, zette ir. den Hol lander zich aan de details. Som mige stoomtreinen moesten uit vallen door het acute gebrek aan brandstof. Het is in de afgelopen winter zo erg geweest, dat Am sterdam soms nog maar. voor enkele uren kolen had. Dat brandstofgebrek is nog niet opgeheven. Zodoende moet altijd nog de uiterste zuinigheid wor den betracht. Daarom is 't streven der N.S. gericht op de zoveel efficiënter electrische tractie. In een verre toekomst zal dan ook de verbinding Alkmaar-Den Hel der worden geëlectrificeerd. Men moet de diesels als voorlopers van de electrische treinen zien. Zelfs op Alkmaar-Hoorn zou een dieseltrein met kleiner mate rieel kunnen rijden. Mitshet gewest zorgt voor een bepaald minimum aantal passagiers Wordt deze voorwaarde niet ver vuld, dan zal men proberen de stoomtractie te handhaven. Als laatste uitweg blijft de busver binding. Maar zo benadrukte de president-directeur der N.S. dit gewest heeft het door de mate waarin het van de spoorwegen gebruik zal maken in eigen hand te bepalen, welk vervoer het krijgt. De boot Ir. den Hollander betwijfelde, of er naast de geëlectrificeerde verbinding van Amsterdam met Leeuwarden die voor de vol gende zomer „geplanned" is nog wel behoefte zal bestaan aan de veerdienst Enkhuizen-Stavoren v.v. De treinen zullen om het IJselmeer een ongekend snelle verbinding geven, terwijl vanuit Alkmaar altijd de Naco nog op Friesland rijdt. Evenwel zal wor den overwogen de bootdienst in stand te houden, zij het dan met aanzienlijk minder kosten. Men denkt in dit verband aan kleinere vaartuigen. Details De wederopenstelling van stil gelegde stations aan de lijn Alk maar-Hoorn komt niet in over weging. Tariefverruiming door vacantiekaarten of tweedaagse retours evenmin. In verband met het voorgeno men inleggen van moderner ma terieel diesel-electrisch staat het voldoen aan de vraag naar betere beveiliging. Nog altijd zijn er onbewaakte overwegen, maar de ervaring heeft geleerd, dat bijna alle ongevallen te wijten zijn aan roekeloosheid van de weggebruiker. De slechte ver lichting der locomotieven zal echter met het inleggen der die sels van de baan zijn. De Kamers van Koophandel, zo merkte de president-directeur van de N.S. tenslotte op, overwegen de instelling van een lichaam, samengesteld uit vertegenwoor digers van gemeentelijke instel lingen en vervoerders. Dit lichaam zal zich in het bijzonder bezig houden met het bestuderen van het vervoersvraagstuk in het gewest Desgevraagd zullen de Spoorwegen gaarne in dit lichaam zitting nemen. Het was wij schreven dat al een middag, die voor iedere aanwezige veel leerzaams en wetenswaardigs had. De voor zitter van de Westfriese Kamer, de heer E. J. M. Stumpel, vroeg zich dan ook aan het slot van de uitvoerige gedachtenwisseling af, of het niet raadzaam zal zijn, vaker dergelijke contact-bijeen komsten te organiseren. Men mag verwachten hierover te zijner tijd nader te vernemen. Zelden is er voor een manifes tatie zo'n grote belangstelling aan de dag gelegd als voor die van de K.A.B. op Zaterdag a.s. in het Feijenoord Stadion. Naast de internuntius zijn aan wezig: Mgr. J. P. Huibers, bis schop van Haarlem (namens het episcopaat); Mgr. J. W. M. Bae- ten, bisschop van Breda; Mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen. bisschop- coadjutor van Roermond; Mgr. D. Huurdeman, vertegenwoor diger van Zijne Eminentie Johan nes Kardinaal De Jong. Voorts komen de volgende ministers: Prof. mr. P. Lieftinck, minister van Financiën; Mr. H. Mulderije, minister van Justitie; Prof. dr. A. Albregts, minister zonder portefeuille; S. L. Mans- holt, minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening; Mr. J. In 't Veld. minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting: Prof. Dr. J. R. M. v. d. Brink minister van Economische Za ken; Mr. J. H. van Maarseveen, minister van Binnenlandse Za- ker»; Mr. D. U. Stikker, minister van Buitenlandse Zaken; Mr. A. M. Joekes, minister van Sociale Zaken; Ir. L. A. H. Peters, minis ter voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen; G. van den Daele, Belgisch minister van Arbeid; P. W. Segers, Belgisch minister van Verkeer. Bovendien komen; Mr. J. M. L. Cals, staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en Mr. dr. A. A. WIERINGERMEER. Gedurende de afgelopen week bracht een groep katholieke jongeren uit de Wieringermeer een bezoek aan Duitsland op uitnodiging van de jonge Duitsers, die dit voorjaar de gast van een aantal gezinnen in de Wieringermeer waren. Wegens verhindering van de voorzitter van de Jongeren KVP de heer Bert de Bont, was de leiding van de delegatie opgedra gen aan de heer Dree Bakker. Het kleine gezelschap Neder landers was ondergebracht in Dinslaken 'n oude stad in 't ge bied van de Nederrijn, welke tot de zwaarst verwoeste steden van Duitsland behoort. Alle deelne mers waren vol lof over de harte lijke ontvangst welke hen overal in Duitsland ten deel is gevallen. Uit kranten welke de reizigers ons toonden, bleek dat de Duitse pers veel waarde aan dit bezoek hecht te, daar toch juist de Wieringer meer een landstreek is, die aan het einde van de oorlog zo ern stig onder het oorlogsleed heeft geleden. Naast officiële ontvangsten stonden ook bezoeken aan grote bedrijven, o.a. een mijn. op het programma, terwijl de jonge landbouwers zich ook een inzicht in de Duitse landbouw konden verwerven. Naar wij vernamen ligt het in het voornemen van de delegatie binnenkort in een bijeenkomst van de Jongeren KVP verslag van de Jongeren KVP verslag van haar bevinden te doen. van Rhijn, staatsseci etaris van Sociale Zaken (Arbeid). Eveneens zijn aanwezig de Commissarissen van de Koningin in de provincies Zuidholland en Utrecht, voorzitter en leden van de Tweede Kamer, leden van de Eerste Kamer, voorzitter en le den van de Sociaal-Economische Raad, leden van de Raad van State, de Hoofdaalmoezeniers van leger en vloot, vertegen woordigers van de Amerikaanse, Engelse en Belgische ambassa des. tal van hoogleraren, zo goed als alle Paters Provinciaal van de in ons land bestaande orden en congregaties, Burgemeester en Wethouders van Rotterdam, afgevaardigden van Raad van Vakcentralen, N.V.V. en C.N.V., van de Werkgevers-, Boeren- en Middenstandsorganisaties, van de Onderwijzers, Sint Adelbert, van de K.V.P., de katholieke studen ten kortom van alle katholieke organisaties en van tal van an dere instanties op sociaal, eco nomisch en cultureel terrein, zowel uit binnen- als buitenland. Verblijdend is ook dat ruim 700 plaatselijke afdelingen van de K.A.B. deelnemers hebben opgegeven, terwijl voorts ruim 500 Belgen deze manifestatie zullen meemaken. Advertentie U xott 'a margena „kiplekker" ■It bed springen. Elke dag moet tnrterer een liter gal in ww ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft. TJ raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPmLETJES om die Bter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wtlze te regelen. Een plantaardig lacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Elat Carter's Leverpilletjea. Strijders van verschillende nationaliteiten van de Verbonden Legers op Korea kunnen het best met elkaar vinden. We zien hier v.l.n.r.ijZevin J. Doherty., Ierland; James Sim, Schotland; Frank A. Gomez, Cuba; Hendrik M. Lubbers, Nederland; en Grisha Dotzenko, Oekraine, tijdens het verorberen van een ijsje in het hoofdkwartier van het achtste leger. HOORN. Na een openings woord door de heer Feller, voor zitter van het district West-Fries land van de N.BJÏ., verrichtte burgemeester Canneman gister middag de openingsstoot van het tournooi om het gewestelijk kampioenschap hoofdklasse klein biljart libre in De Keizerskroon te Hoorn, waar de kampioenen van acht districten vier dagen lang een strijd om de hoogste eer gaan aanbinden. Toen op biljart I Ligthart (Alkmaar) en Kersbergen (Den Helder) als eersten van start waren gegaan, liet Ligthart direct het aanwezige publiek een mooi partii biljart zien. Zijn opvat ting. zijn soepele wijze van be weging, stempelt deze jonge spe ler als een der beste. Dank zij zijn goede opvatting van het „liber", demonstreerde hij met 16, 14, 13, 9, 50. Kersbergen, nog wat onwennig met „ivoor", ver loor kansloos in 19 beurten. Bakker (Westfriesland) kreeg Lebrun (Amsterdam) als tegen stander. Aanvankelijk hield Le- De R.K. Werkgeversvereniging in het bisdom Haarlem hield dezer dagen haar voorjaarsver gadering. De vicaris-generaal, mgr. N.' Ammerlaan, gaf een uiteenzet ting over de grote nood, waarin het bisdom Haarlem verkeert. Zoals bekend, zo zeide hij, zijn er in de komende tien jaar vijf tig kerken nodig, om aan de be hoefte te voldoen. De wekelijkse collecte voor „Bijzondere No den" verloopt bevredigend, maar toch is de opbrengst bij lange na niet voldoende, om het minimum bouwplan te verwerkelijken. Met de thans beschikbare gelden zul len er het volgend jaar hoog stens twee of drie kerken ge bouwd kunnen worden. Sprekend tot de verzamelde werkgevers, gaf mgr. Ammer laan de aanwezigen in overwe ging, q| de bedrijven niet jaar lijks nit de winst een bedrag kunnen reserveren voor de ker kenbouw Controle op> creddefchrstellingen •lil de huishoudelijke vergade ring, die rond het middaguur in hotel Duin er» Kruidberg. onder vooBzitterschap van de heer Kuijpers gehouden werd, vestig de de heer Schippers uit Haar lem de aandacht van de ver gadering op het ontwerp van wet aangaande de controle op de credietinstellingen. Hij begon met te constateren, dat de titel van dit ontwerp slechts schijn baar een beperking oplegt. Dit wordt te meer duidelijk, nu de minister in de memorie van toe lichting bovendien mededeelt, dat hij de Ned. Bank dusdanige bevoegdheden wenst te geven, dat het bankbeleid mogelijk via de Nederlandse Bank gecoördi- In de tweede ronde van de internationale tenniskampioen schappen van Frankrijk verloor v. Swol in 't heren enkelspel met 63 97 62 van de Fransman Remy. Het Nederlands afstandrecord zweefvliegen is door Aalmoes van de Zuidhollandse vliegclub ge bracht op 281 KM. In September zal Rocky Gra- ziano, ex-wereldkampioen mid dengewicht, Ray Robinson ont moeten voor een gevecht om de middengewicht-titel. De aanvoerder van Derby County, Chick Musson, heeft Woensdagavond in de wedstrijd tegen Nederland B een enkel ge broken. De Italiaan Giovanni Galeatti leidt de landen wedstrijd Neder landNoorwegen. De Belgen Depredomme, Kint, Schotte, Hendrickx en Impanis hebben opgegeven in de Ronde van Italië. neerd wordt met het overheids beleid. Deze coördinatie zal in feite neerkomen op staatssocialisering van de banken, aldus betoogde de heer Schippers. Aangezien de banken een sleutelpositie innemen zo ver volgde spr. zal tengevolge van deze maatregelen ook het gehele bedrijfsleven onder direct invloed van de overheid komen te staan. Concluderend stelde spr. vast, dat dit wetsontwerp tenslotte zal ontaarden in een indirecte staatssocialisatie van het be drijfsleven. De bankinstellingen zullen genoegen moeten nemen met de positie van filiaal van de staat en bovendien torpedeert de minister met zijn plannen voor de bedrijven de mogelijkheid, om over te gaan in een P.B.O. De heer Schippers verzocht de vergadering tenslotte, krachtig stelling te nemen tegen het on derhavige voorstel van de minis ter van Financiën. Op deze vergadering, waarbij ook de landelijke adviseur, dr. Cassiarms Hentzent O.F.M. tegen woordig was, werden tot nieuwe bestuursleden verkozen de heren Th. J. M. Rees v. d. Enden en W. J. J. M. Rademakers. Tiidens de lunch sprak dr. ir. Fr Tellegen over „Onze roeping als werkgevers in deze tijd". In zijn speech vestigde hii speciaal de aandacht op de herdenking van de encyclieken „Quadrage- simo Anno" en „Rerum Nova rum". De mensheid is dank ver schuldigd. omdat zii uit een staat van rechteloosheid is gebracht in een zeker menswaardig be staan zo verklaarde spr. De fou ten, die aan dit huidige maat schappijbeeld kleven, mogen ons niet beletten onze oprechte dank uit te spreken. De heer Tellegen ging vervol gens nader in op het verband dat er bestaat tussen deze twee encyclieken. Dit verband wijst duidelijk aan, hoe de verlangde rechtstoestand moet worden be reikt. De geest, waarin we de rechteloosheid in de maatschap pij aanpakken, is beslissend voor de wijze, waarop dit vraagstuk wordt opgelost. In de bepaling van de staat van de arbeider ligt reeds de vastlegging van de op lossing van het arbeidersvraag stuk. Ziet men de arbeiders gis de alleen rechthebbenden, dan ontstaat er als gevolg van deze zienswijze een duplicaat van Marxistisch Messianisme. Spr. drukte de werkgevers op het hart, beter kennis te nemen van de inhoud der encyclieken, ook al zijn deze niet direct van belang voor het eigen bedrijf. „Bewaart deze lectuur niet tot de pensioengerechtigle leeftijd. Geeft de Paus de belangstelling, waar hij recht op heeft!" Velen klagen zo dikwijls: „De ency clieken zijn zo algemeen." Over deze algemeenheid kunnen wii ons alleen maar verheugen. In dit verband vroeg spr. zich af, of Rome de maatschappelijke orde leidt, of dat Rome geleid wordt door de maatschappelijke orde. Na afloop van de lunch brach ten de aanwezigen een bezoek aan de Bejjnes-fabrieken in Be verwijk. Naar wij vernemen staat het treffen tussen Jan de Bruin en de wereldkampioen middenge wicht Ray Robinson thans vast. De contracten voor deze wedstrijd die op 10 Juni a.s. in het Sport paleis te Antwerpen zal worden gehouden, zijn reeds getekend. „TARZAN" VAN BREENEN TOT 5 JUNI GESCHORST De amateur wielrenner van Breenen, die onlangs de Ronde van Midden Nederland op zijn naam bracht, is, wegens wan gedrag, tot 5 Juni a.s. geschorst. Naar wij verder vernemen zal van Breenen, in tegenstelling met andersluidende berichten, amateur blijven. PELLENAERS KIEST Z'N TOUR DE FRANCE-PLOEG IN RONDE VAN NEDERLAND De Ronde van Nederland zal gelden als laatste selectiewedstrijd voor 't samenstellen van de Tour de France-ploeg. Pellenaers is daarom ontheven van zijn taak als ploegleider in de Ronde van Nederland. Hij zal de ronde nu uitsluitend volgen als selectionneur voor de Nederlandse ploeg in de Tour de France. Jan Pijnenburg is nu leider van een der Nederlandse ploegen. (Advertentie) brun .keep", dioch toen Bakker 36, 7, 18, 5. 34, liet noteren, was Lebrun even uit zijn „spelletje" gehaald en liet hii drie slechte beurten noteren. Lebrun speelde daarna een verloren partij. Bak ker won met 250138. De Groot (Schagen) contra Overdijk (Zaandam) gaf een spelbeeld van uiteenlopende types. De Groot onwennig met ivoor, speelde iets te grof, waar van Overdijk aanvankelijk wat hinder ondervond, toch wist Overdijk met een goed gespeelde 50 zich los te maken, waarmede hij zijn zelfvertrouwen herwon. Bloemink (Haarlem) verloor van Weber (Utrecht) in 26 beur ten. In deze partij zocht de jonge Haarlemmer te lang naar de ge wenste posities, wat hem te veel beurten kostte. Weber daaren tegen benutte elke kans: op wis kundige wii ze verzamelde hij de caramboles. In de eerste avondpartij herstelde Lebrun zich vooral in de tweede helft. Achtereenvol gens noteerde hii 29. 25, 59, 42 en 35. Tegen dit bombardement was Kersbergen niet opgewassen en verloor ietwat stug spelend in 26 beurten. Gelijktijdig verloor Bakker van Ligthart, in een partii die Ligthart in sneltrein-tempo uit speelde in 13 beurten. Overdijk— «•'oernink werd een partij waarin Bloemink goed van start ging. Geheel anders dan in zijn middagpartii. speelde hii rustig: nog wel wat te hard, waardoor soms goede posities verloren gingen. Overdiik volg de geroutineerd. Een partii die met wisselende kansen uiteinde lijk Overdijk de winst bracht in 21 beurten. Stand 250231. Weber had het tegen De Groot niet zo gemakkelijk daar het speltype van De Groot tamelijk open is. Keurig wist Weber deze problemen op te losser» en in 33 beurten won hij welverdiend. Ligthart Kersbergen Lebrun Bakker Overdiik De Groot Bloemink Weber Lebrun Kersbergen Bakker Ligthart Overdijk Bloemink De Groot Weber Degenfors waarschijnlijk op Olympische Dag Naar verluidt heeft Degenfors, nummer, twee van de Zweedse competitie na 'Malmoe, een uit nodiging gekregen om als tegen- partij te fungeren van het Bonds- elftal op de Olympische Dag, welke 17 Jum in het Olympisch stadion te Amsterdam zal plaats vinden. De onderhandelingen be vinden zich in een vergevorderd stadium. NOORDHOLLANDSE VOETBALBEKER „Voor de wedstrijden om de Nd Hollandse Beker zijn de volgen de wedstrijden ingelast: Groep A: Alw. ForwardDin- dua, 26 Mei. Groep B: ZouavenWestfrie zen, 27 Mei. Groep D: Vitesse—Lammen, ter rein CSV, 27 Med. „Groep G. Zilvermeeuwen— WFC, 27 Mei. Groen H: OSV 2—WZ 1 27 Mei; ZFC—De Rijp 1, 27 Mei Groep C: Vrone—RKAFC, 26 Mei. Verdere wedstrijden: Groep A: DiniduaGrasshop pers, 2 Juni- Groep B: Zouaven—HCSV, 30 Mei; WestfriezenVVW, 30 Mei; HCSV—WW. 2 Juni. Groep C: JonghollandZeevo gels, 30 Mei; ZeevogelsVrone, 3 Juni. Groep D: Vitesse—KW, 30 Mei; HSV—SSV, 30 Mei; KW— Limmen, 3 Juni; HSV—Vitesse, 3 Jum; LimmenCSV, 7 Juni; KW—HSV, 7 Juni; CSV—KW, 10 Juni. Groep E: SuccesSchagen, 30 Mei; WieringerwaardRanders, 30 Mei; RandersSucces. 3 Juni: SchagenRanders, 10 Juni. Groep F: ZAPWatervogels, 3 Juni; WatervogelsBKC, 30 Mei. Groep H- De RijpOSV 2, 3 Juni. 250 19 57 13.15 74 19 23 3.89 138 22 20 6.27 250 22 34 11.36 250 23 91 10.86 124 23 22 5.39 159 26 38 6.11 250 26 45 9.61 250 26 59 9.61 119 26 39 4.57 109 13 31 8.38 250 13 61 19.33 250 21 50 11.90 231 21 57 11.00 82 33 35 5.51 250 33 32 7.57 worden de wed- FEUILLETON 33) „Ik hoef niemand anders te zoeken, zolang ik jou heb", ant woordde hij, met zo'n verwaand heid, dat mijn bloed er van kookte. „Dan bereik je niets, 't Is een onmogelijke taak.... voor mij. En.... hij lijkt niet zo onnozel als je denkt." „Hoezo?" „Hij koestert al argwaan." „O ja? Wil je me dan eens vertellen, hoe dat komt? Heb je er reden toe gegeven?" „Absoluut niet. Maar ik heb de hele tiid gemerkt, dat hij er gens op wachtte: hij keek me aan, of ik eindelijk iets zei. Hij heeft me geen enkele vraag over mezelf gesteld, 't Wgs net.... ik weet niet hoe ik 't zeggen moet... net of hij afwachtte wanneer ik uit de hoek zou komen. Hij scheen te vinden, dat ik 't ini tiatief maar moest nemen." ,,'t Initiatief nemen. ja.... en dat kon je natuurlijk weer niet", hoonde hij haar. .Je kunt niet optreden." „En als dat zo is. kan ik 't dan helpen?" riep zij uit, plotse ling heftig. „Je hebt nooit er gens anders op gewerkt zo lang ik je al ken dan om mijn wil ondergeschikt te maken aan jouw wil. Je hebt me voortdu rend wijs proberen te maken, dat ik niet op mijn eigen benen kon staan. Je wou me onder de duim hebben. Ik moest op jou steunen en raad vragen aan jou; ik moest precies doen wat je zei, als een slavin, al voelde ik me nog zo vernederd. Heb ik geen initiatief? Dan heb jij me er van beroofd. Je hebt me uitgelachen bij al wat ik deed, je hebt me gedrild en getiranniseerd je hebt me gebroken!" Het laatste woord eindigde in een snik. „Ik heb geen zin om er over te redeneren", zei hij onver schillig. toen zij enigzins be daard scheen te zijn. „Laten toe geven, dat 't zo ig. Er is maar eén dmg, dat er voor mij op aan komt, en dat moet je me nu maar eens vertellen. Wat ga je verder doen?" „Niets!" „Och kom! je hebt a gezegd, je zegt b ook, en je gaat 't hele rijtje af. Kijk me aan-" Het laatste bevel kwam er zo striemend uit, dat ik er van schrok. „Kijk me aan, zeg ik je!" Er Volgde een halve minuut van stilte. Ik kreeg medelijden met het meisje daar beneden; ik kon me voorstellen, welke stille marteling het onderging hoe verfijnde wreedheid misbruik maakte van haar kinderlijke zwakheid. „Ik zie dat je besloten hebt. met je werk voort te gaan. zei hij eindelijk, met een nors ge grinnik. „Ik.... Ik weet 't niet. Kijk me niet zo aan!" „Goed, als ik 't maar weet. Je hebt zeker een afspraakje met hem gemaakt? Voor morgen.... of vandaag dan?" Ja.... maar ik ben bang. Toe, Robert!" Het was niet waar, wat ze zei; we hadden niets afgesproken. Ze was me ontvlucht, zonder één woord van verklaring. Het werd me hoe langer hoe duidelijker, in welk een greep van verschrik king die man haar gevangen hield. Ze loog, om aan zijn blik te ontsnappen. „Waar tref je hem?" „Weer in 't Kapitool." „Prachtig! Ik zal zorgen dat ik er ok ben; je moet onder con trole gehouden worden. En je zorgt maar, dat je niet wéér te kort schiet. Begrijp je me goed?" „Ja." Het antwoord klonk zo zwak, dat ik het ternauwernood verstond. „Hoe laat heb je afgespro ken?" „Elf uur." „Mooi. Dan zorg je, dat je om drie uur weet, wat ik weten wil Onthoud dat maar goed." „Maar.... maar dat is zo kort", sprak ze hem zwakjes tegen. „Ik moet meer tijd hebben. Mis schien kan ik niet zo gauw...." „Vier uur is tijd genoeg. We hebben al een hele dag ver knoeid." viel hjj haar in de rede. „Purvis moppert al. Hij had 't land gisteravond, omdat er geen rapport van je was. Ik kreeg de schuld natuurlijk. Daarom heb ik mijn nachtrust opgeofferd, om hierheen te komen." Dus Purvis maakte ook deel uit van het komplot! Wie was Purvis? Ik kon me niemand her inneren, die zo heette. Purvis repeteerde ik nog even, in de Zestiende Straat! Zijn adres wist ik ten minste; 't huis vond ik wel terug; ik kon in de buurt informeren, en zo heel veel moeite zou 't niet kosten, om wat naders over dien meneer te weten te komen. „Ik begrijp niet, waarom je er eigenlijk aan meedoet", zei ze. „Had je er niet buiten kunnen blijven?" „Dat zijn dingen, die niemand aangaan dan mijzelf. Jij hoeft alleen maar te weten, dat ik beloofd heb Purvis te helpen. En als ik eenmaal iets begonnen ben, werk 't af ook. Trouwens, Lazarro wordt ongeduldig; hij heeft al eens gezegd, dat hij misschien beter een a_ndere weg kan inslaan. Straks laat hij ons allebei schieten," Goed onthouden: Lazarro! Weer een naam er bij. Al wist ik nog steeds niet, waar het spel om ging. ik kreeg tenminste wat gegevens bii elkaar; en 't moest al gek lopgjj, als ik van die he ren niet méér te weten kwam. (Wordt vervolgd.) a

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5