Nieuw ZESTIGDUIZEND MANNEN EN VROUWEN VIERDEN JUBILEA SOCIALE ENCYCLIEKEN Hoogtepunt in de geschiedenis van Katholieke sociale strijd Verbonden legers trekken over de 38ste breedtegraad Perzisch oliegeschil voor het internationaal gerechtshof EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Rotterdam in het teken van K.A.B. Grootse K.A.B.-manifestatie in Feijenoord-stadion Weergoden waren goedgunstig Treffende woorden van Mgr. Huibers Ingrijpend besluit van Kard. van Roey Koerner president van Oostenrijk Ridders Militaire Willemsorde Duizenden aanhoorden in eigen taal de toespraak van de Heilige Vader Vredesvoorstellen der V.N.? Engeland en Anglo-lrlaanse doen stappen in Den Haag Perzië aanvaardt geen uitspraak BOSBRANDEN in Oost-Canada V.S.-so'daten naar Duitsland Vrijwilligers naar Korea vertrokken Visser verdronken op het IJselmeer Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd.. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. pet m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederi. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pag. 1 Maandag 28 Mei 1951 46e Jaargang No. 12178 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52. teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 R 2240 (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 26 Mei. „Wie had ooit dit kunnen denken". Deze woorden klonken zacht uit de mond van een katholieke arbeider, vergrijsd in het volbrengen van zijn plicht als vader van een gezin, maar ook in zijn onaflaatbare strijd in de gelederen van hen, die sinds de uitvaardiging van de encycliek Rerum Novarum in 1891 hebben gestreden om des Pausen woord om te zetten in een realiteit. Inderdaad de eerste jaren na 1891 waren voor de strijders van het eerste uur zwaar. Zij werden miskend door de eigen geloofs genoten en konden aanvankelijk in kleine zaaltjes slechts enkele moedigen om zich heen verzamelen. Op de officiële tribune v.l.n.r. Mgr. J. P. Hui- bers, Mgr. Baeten, Mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen, Mgr. D. Huurdeman, mevrouw van den Brink en mi nister prof. dr. J. R. M. van den Brink. Thans, in 1951, op Zaterdagavond, de 26e Mei, bevond zich in het Rotterdamse Feijenoord-stadion een bewuste menigte van 60.000 katholieke mannen en vrouwen. Zij waren daar aanwezig met de hoogste kerkelijke en wereldlijke gezags dragers van Nederland om te herdenken de grote momenten, waarop twee grote Pauselijke zendbrieven de wereld ingingen: Rerum Novarum van Leo XIII en Quadragesimo Anno van Pius XI. Jeugd, staande aan het begin van een leven vol arbeid, en ouderen, die de hitte van de arbeidsdag reeds over zich heen hebben voelen gaan, trokken in schier onafzien bare colonnes naar de poorten van het stadion. van Z.H. de Paus. Dit stempelde deze herdenking van de ency clieken tot een gloriedag. Het was de katholieke arbei dersjeugd, die door haar fleurige intocht, waarbij zowel meisjes als jongens in marsformatie van beide zijden het stadion binnenkwa men, feitelijk de avond opende. In één opzicht vertoonde deze bijeenkomst der tienduizenden op verheugende wijze een over eenstemming met elke vergade ring, die in het katholieke kamp wordt gehouden. Ook deze werd geopend met de Christelijke Groet en zelden zal uit zovele monden tegelijk deze groet hebben ge klonken. De organisator van deze avond, Louis Beumers, was het, die al vorens voorzitter A. C. de Bruijn het woord nam, even de aan dacht vroeg voor deze, door Z.H. de Paus zo hoog onderscheiden K.A.B.-leider, de man, die reeds 25 jaar op de commando-post Natuurlijk werd voorzitter de Bruijn dan ook met een donde rend applaus ontvangen. Hij be groette allereerst de Pauselijke internuntius Mgr. Paolo Giobbe, en vervolgens de hoogwaardige excellentie Mgr. J. P. Huibers, Mgr. J. W. M. Baeten, Mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen en Mgr. D. Huurdeman. Door het Episcopaat is de heilzame werking der beide zendbrieven gestimuleerd. Onze hoogste geestelijke gezagsdragers hebben medegewerkt aan de wor ding van een nieuwe maatschappij en in dit verband wees spr. op de zeer belangrijke vastenbrief van twee jaar geleden, die een Reeksen autobussen uit alle delen van het land voerden de feestgangers aan en de extra- treinen brachten tevens grote scharen. Vrolijk klonken de lie deren over de brede weg, die naar het gigantische feestterrein voert. Geen dreigende grijze lucht, die duidelijk verried een mateloze hoeveelheid regenwater te verbergen, kon de opgewekte stemming temperen. De weergo den besloten daarop ongetwijfeld zich als „heren" te gedragen en het grootse K.A.B.-feest niet „in het water" te laten vallen. Óm kwart voor zeven ging door het toen reeds overvolle stadion de mare, dat de weerberichten voor de eerstkomende uren niet on gunstig waren. Terwijl even later elders de regen in stromen neer viel, was het boven Feijenoord, en dus boven het feestcentrum: het stadion, droog. Dit heeft er in hoge mate toe bijgedragen om het massale openluchtspel „Golf slag der eeuwen" te doen slagen, vooral in die fragmenten, waar tekst en regie samenwerkten om het hart der tienduizenden te treffen. Deze gedenkwaardige avond in de sociaal-economische opgang van het katholieke leven kende verschillende hoogtepun ten, die een diepe indruk achter lieten. Zo waren het treffende ogenblikken, toen de grijze bis schop van Haarlem, Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, als vertegen woordiger van het Nederlandse Episcopaat, het hoge spreekge stoelte beklom om zijn geestelijk woord tot de 60.000 te richten. Evenzeer golfde er enthousiasme door het stadion toen de door Z.H. de Paus wel bijzonder ge waardeerde K.A.B. verbonds voorzitter, A. C. de Bruijn, op zijn beurt de tienduizenden feest gangers toesprak. Treffende ogenblikken bood ook het spel „Golfslag der eeuwen", dat een beeld geeft van de gang der mensheid sinds de aanvang der tijden. Doch een subliem en onverge telijk ogenblik was aan het slot de klank-apotheose. Geen feest rumoer, geen oorverdovend ge juich, geen joelende massa, doch een stem, die klonk door het doodstille stadion, een stem, die Nederlands sprak en hulde bracht aan de katholieken van Neder land voor hun trouw en offer vaardigheid het was de stem ROUW EN TROUW ZONDER ONDERSCHEID BRUSSEL (KNP). De pri maat van België, Ernest Kardi naal van Roey, heeft alle deke naten in zijn aartsbisdom gelast een eenheidsregeling te treffen voor uitvaarts- en huwelijks plechtigheden, zodat de „klasse"- tarieven zullen vervallen. Voor alle overledenen behoort dezelfde Requiemmis met klokgelui te worden opgedragen. Draperingen enz. behoren binnen de perken van het eenvoudige te worden gehouden. Ook bij de trouwplech tigheden moet zoveel mogelijk eenvoud worden betracht. pleidooi is 'voor sociale rechtvaar digheid. De Nederlandse bisschop pen zijn de geestelijke motoren voor een nieuwe gemeenschap. Vervolgens betrok spreker de aanwezige ministers in zijn be groeting. Hij noemde de excel lenties J. H. v. Maarseveen, dr. F. J. Th. Rutten, prof. P. Lief- tinck, mr. J. in 't Veld, S. L. Mansholt, ir. L. A. H. Peters, alsmede de Belgische minister van Dael. Mr. L. A. Kesper, Com missaris van de Koningin in Zuid- Holland, was eveneens aanwezig en ook vertegenwoordigers van de Amerikaanse en Britse am bassade en van de E.C.A. Dat een zeer groot aantal verdere auto riteiten, zoals leden van de Raad van State en van de Eerste Kamer en van de Tweede Kamer op deze gedenkwaardige avond niet ont braken en voorts zeer vele pries tercongregaties waren vertegen woordigd, spreekt vanzelf. „Uw bijeenkomst" „Het is uw bijeenkomst", aldus riep spr. tot de tienduizenden. „Gij zijt gekomen uit 728 plaat sen en demonstreert daardoor een sterke, nationale K.A.B.-band. De belangrijkste vruchten van de Pauselijke encyclieken moeten vanavond worden getoond. De arbeider is dank zij deze zend brieven thans een volwaardig burger geworden; doordat de Pausen wezen op eendracht door macht in de eigen organisaties. Mochten er nog zijn in deze wereld, die zich niet kunnen los maken van oude begrippen, dan dienen zij te beseffen, dat de door Leo XIII ingezette en door Pius XI vervolmaakte opgang en verheffing niet is te stuiten. De K.A.B. is een bewuste arbeiders organisatie en laat zich leiden door de geest van broederschap. Zij voert geen strijd, doch gaat de moeilijkheden niet uit de weg, omdat ze zich verantwoordelijk weet voor millioenen. Toen het applaus na de bezie, lende woorden van de verbonds voorzitter was bedaard kwam de voorzitter der Kajotters, Wim Pennings, namens de jeugd een belofte afleggen. „Wij zullen", aldus riep hij, „als katholieke arbeidersjeugd de fakkel over nemen en brandend houden". Na dit woord marcheerde de opge stelde jeugd af. Haarlems bisschop spreekt In het tanende daglicht, terwijl de koele wind speelde met het paarse kleed, stond even later Haarlem's bisschop voor de 60.000 om als tolk van het Nederlandse Episcopaat te spreken. Mgr. wees op de strijd, die ook in het eigen kamp moest wordeh gestreden en duidde met nadruk op het feit, dat de Kerk opkomt voor het recht van allen. Deze dag toont wat er kon worden bereikt. Door de uit het Werkliedenverbond voortgekomen K.A.B., waarbij ook de vrouwen zo'n belangrijke rol hebben gespeeld. (Zie vervolg op pag. 3) GEEN NIEUWE POKKENGEVALLEN Ook Zondag werden in Til burg geen nieuwe pokkengeval- len geconstateerd, zodat er een stilstand van twaalf achtereen volgende dagen is geweest. Al- meen acht men hier het gevaar totaal geweken, evenals in 's Hertogenbosch. SOCIALISTEN BEHALEN DE OVERWINNING WENEN, 27 Mei (Reuter). De candidaat der socialistische partij, dr. Theodor Koerner, is Zondag, bij tweede stemming, tot president van de Oosten rijkse federale republiek ge kozen. Op Koerner zijn 2.172.806 en op zijn mededinger, dr. Heinrich Gleissner, de candidaat der katho lieke volkspartij, 2.004.290 stem men uitgebracht. 188.031 stem men waren van onwaarde. In totaal zijn 4.365.127 stemmen uitgebracht. 96 procent der Oos tenrijkse kiezers heeft gestemd (er bestaat stemplicht in Oosten rijk). Kapitein J. Anemaet van het wapen der infanterie is benoemd tot ridder der vierde klasse van de militaire Willemsorde. Deze onderscheiding is posthuum toe gekend aan de soldaat J. F. Ket ting Olivier. Beide militairen hebben zich dapper gedragen in de strijd op Korea, waarbij de militair Ketting Olivier het le ven liet. Na het indrukwekkende slot van het spel „Golfslag der Eeuwen", waarin door alle aanwezigen het „Engel des Heren" gebeden en het „Credo - Ik geloof" gezongen werd, verzocht een stem aan allen op te staan, om het woord van de H. Vader te aanhoren. De Paus sprak de volgende woorden in zuiver Nederlands: „Op deze herdenkingsdag van de encyclieken „Rerum Novarum" en „Quadragesimo Anno" is het voor Ons een zeer grote vreugde U te begroeten, die in zo grote getale hier zijt samengekomen. Wij weten, beminde zonen en doch ters, dat gij trouw zijt aan de Kerk en aanhankelijk aan het Pauselijk gezag" Daarna vervolgde de H. Vader met Zijn bewondering uit te spreken voor de houding van de Neder landse Katholieke arbeiders tijdens de laatste oorlog. Grote bewondering heeft de H. Vader tevens voor de sterke orga nisatie van de arbeiders, die zo nauw samenwerken met andere Katholieke standsorganisaties. De Katholieke Arbei ders Beweging bevordert niet alleen de stoffelijke welvaart der arbeiders, doch ook hun geestelijk heil. Het is de wens van de H. Vader, dat de K.A.B. verder gaat op haar weg naar sociale rechtvaardigheid in het Hem zo dierbare Neder land. Vol lof is de H. Vader over alles, wat reeds werd bereikt en voegt hieraan toe: „De sociale rechtvaardigheid is een schier onontbeerlijke voorwaarde voor de werkelijke beleving van het Katholieke geloof". „Als teken van Onze Vaderlijke genegenheid smeken Wij van God Zijn over vloedige zegen af over 't Nederlandse volk, over zijn leiders, arbeiders en christelijke gezinnen en schenken hen allen Onze Apostolische Zegen". Grote groepen der verbonden legers trekken thans aan het cen trale en het oostelijke front over de 38ste breedtegraad en zetten een naar schatting 150.000 man na, die zich ordeloos terugtrekken. Twee Amerikaanse pantsercolonnes zijn op het oostelijk front bezig een naar schatting 55.000 man van de tegenstander door een omtrekkende beweging in te sluiten. beweging i A. F. P. meldt, dat een Ameri kaanse gevechtsgroep (o.a. infan terie en gevechtswagens omvat tend) de stad Indje. in de cen trale frontsector is binnengedron gen, na in de afgelopen 24 uur 40 kilometer te zijn gevorderd. Nederlanders in de strijd. Amerikaanse en Nederlandse eenheden zijn Hionni, dat ten zuiden van de 38ste breedtegraad in het westelijk gedeelte van de oostelijke frontsector is gelegen, binnengerukt. Zij ondervonden slechts lichte tegenstand der communisten. Geruchten over vrede. Te Lake Success heerste Zon dag de verwachting dat de Chi- LONDEN, 27 Mei (Reuter) De Britse regering en de Brits Iraanse oliemaatschappij hebben tegelijkertijd, maar ieder voor zich, stappen in den Haag ondernomen teneinde het Perzische oliegeschil voor het internationaal gerechtshof te brengen. De V.S. hebben een nota aan Perzië overhandigd waarin gezegd wordt, dat voor het geschil een „diepe en gerechtvaardigde" belangstelling bestaaL Kezem Hassibi, vertegenwoor diger ..van het ministerie van fi nanciën in de „Raad voor de nationalisatie der Perzische olie- industrie", heeft in een onder houd van bijna drie uur met een correspondent van Reuter o.m. verklaard, dat Perzië niet zal toestemmen in een scheidsrech terlijke uitspraak, onverschillig „welke onpartijdige rechter of welk internationaal lichaam ook, zelfs niet wanneer het geschil aan de Veiligheidsraad zou wor den voorgelegd". „Neutraliteit", aldus Hassibi, „bestaat in deze wereld niet meer". Geen levering aan Rusland De secretaris van de Perzische raad voor nationalisatie van de olie-industrie, Hoessein Makki, heeft Zaterdag in een verklaring in het Perzische avondblad „Iti- laat" meegedeeld, dat Perzië geen olie van de zuidelijke olievelden aan Rusland zal verkopen na de nationalisatie. Ook zal het geen hulp van Rusland bij het exploi teren van deze velden vragen, aldus Hoessein Makki. Amerikaanse nota De Amerikaanse ambassadeur, dr. Henry Grady, heeft persoon lijk aan de Perzische minister van buitenlandse zaken, Baqir Kaze- mi, een aide memoire overhan digd, waarin gezegd wordt, dat Amerika een „diepe en gerecht vaardigde" belangstelling heeft voor het Perzisch-Britse dispuut. Het memorandum vormt een ant woord op dat van Kazemi van 21 Mei, waarin de Ver. Staten er van beschuldigd worden zich met de Perzische binnenlandse aan gelegenheden te bemoeien. Het huidige Amerikaanse me morandum zegt, dat de Perzische aide memoire met zorg door de Amerikaanse regering was be studeerd en dat betreurd werd, dat de Amerikaanse verklaring „misvat" was als een inmenging in interne aangelegenheden. Amerika wenste zich geenszins te verzetten tegen de rechten naar buiten toe van Perzië noch tegen het recht van Perzië om zijn wensen ten aanzien van zijn hulpbronnen kenbaar te maken. „De ernstige controverse tussen Perzië en Groot-Brittannië zou echter mogelijk de eenheid der vrije wereld ondermijnen en deze ernstig verzwakken". MEER DAN 40 GROTE VUURHAARDEN OTTAWA, 27 Mei (AFP). Bosbranden, die ongeveer overal in het Oosten van Canada, als gevolg van de jongste droogte, zijn uitgebroken, hebben in On tario verontrustende afmetingen aangenomen. 15.000 ha bos zijn een prooi der vlammen geworden. In genoemde provincie woeden op het ogen blik tien branden. 32 andere zijn definitief of bijna bedwongen. nese en Noordkoreaanse „volks republieken" binnenkort voor 't laatst de kans zal worden gebo den de Koreaanse oorlog door een staakt het vuren rondom de 38ste breedtegraad te beëindigen. Het is nog niet duidelijk via wel ke organen dergelijke vredesvoor stellen zouden worden gedaan, meldt Reuters correspondent bij de Verenigde Naties, Michael Fry die hieraan nog toevoegt: Het verluidt dat de V. N. in dat geval drie voorstellen zullen doen: 1. Een onmiddellijk staken der vijandelijkheden aan alle Kore aanse fronten. 2. Het scheppen van een 35 km. brede bufferzone langs de gehele 38ste breedtegraad. 3. Het uitschrijven van een conferentie onder auspiciën der V. N., waarop het tot stand ko men van een verenigd, onafhan kelijk Korea zou moeten worden besproken. „GROTE BEER" NAAR AUSTRALIË De „Grote Beer" is Zaterdag- dagmiddag uit Amsterdam ver trokken naar Australië met emi granten aan boord Het was de laatste maal, dat emigranten, vallende onder de oude bepalin gen, vertrokken naar hun nieu we vaderland. De Australische ambassadeur, mr. Stirling woon de het vertrek bij en lichtte de nieuwe bepalingen toe. MOORDENAARS VAN DR. VAN AMEIDE GEVONDEN SURABAJA. 23 Mei. De moordenaars van de Nederland se arts, van Ameide, die enige maanden geleden bii Krian werd vermoord, zijn aangehouden. Althans twee mannen van wie één bekende de moord te heb ben gepleegd. Het polshorloge van het slachtoffer werd even eens gevonden. BREMERHAVEN, 27 Mei (Reu ter). Met het troepentransport schip „General Patch" zijn Zon dag te Bremerhaven 1300 man van de vierde Amerikaanse divi sie infanterie het roemruchte vierde aangekomen. De rest van de divisie volgt in andere sche pen. NEDERLANDERS EN BELGEN De Nederi. en Belgische aan vullingsdetachementen van vrij willigers voor de strijd op Korea zijn Zaterdagmiddag uit Rotter dam vertrokken. De inspectie werd afgenomen door de minis ters van oorlog van beide landen ir. Staf en kolonel De Greef. Het Nederlandse detachement bestaat uit 7 officieren, 30 sergeanten, en 127 manschappen. Het Belgi sche kent ongeveer gelijke aantal len. Zowel ir. Staf, als kol. De Greef spraken de vertrekkenden toe. LIJK AANGESPOELD BIJ WIJDENES Tijdens een hevige onweers bui, die Zaterdagavond om streeks acht uur boven het IJsel meer woedde, is een roeibootje met twee vissers uit Oosterleek omgeslagen, tengevolge waarvan één der vissers, de 41-jarige W Kuiper, is verdronken. Nadat het bootje was gekap seisd, klommen de twee vissers, de gebroeders K. op de kiel en dobberden zo urenlang rond In middels was de duisternis ge vallen en de ene broer raakte zo door de koude bevangen, dat hij van de kiel gleed en zonder dat zijn broer er iets aan kon doen verdronk. De overlevende broer is Zater dagnacht om half twee nabij de Appelhoek te Wij denes aan land gekomen. Het lijk van de ver dronkene is Zondagmorgen op dezelfde plek aangespoeld. De vaandeldragers en -draagsters bij de massale intocht van de Kath. Arbeiders Jeugd, marcherend op het tempo aangegeven door de Kajottersband van Amsterdam.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1