K.A.B.-manifestatie in Feijenoord-stadion Prof. Romme riep op Eis inzake West-lrian onveranderd gebleven Katholieke kleuteronderwijzeressen in Bergen in vergadering bijeen M.F.C. klopte R.K. E.D.O. op de eindstreep VLUCHT IN DE NACHT Brandweerwedstrijden trokken veel bekijks van publiek F. waardeert athletiek- restaties ktberichten Radio-programma „tot trouw aan hoogwaardig Nederlands Episcopaat Magistrale rede Van allen, voor allen Noord-Scharwoude favoriet Kleuteronderwijs moet aangepast worden aan nieuwe wetenschappelijke inzichten Reunistencongres Kaf-h. Universiteit door E. J. Rath (I [el rl MAANDAG 28 MEI 1951 PAGINA 3 iRWACHTING l door het K-N.M-I. ildig van Maandag- isdagavond: ND BEWOLKT k enkele buien en t in de Noordelijke land hier en daar Zwakke tot matige ikelijk tussen Ziuid nig 'verandering in i bisdom Haarlem de Bisschop van t benoemd tot Pas- ieuw opgerichte Pa ter Zee" te Noord- de Weleerw. Heer ie, en van de nieuw irochie „O. L. Vr. pn." te Bakkum, de sr J. Th. J. de Wit. KEURINGEN >ER. Tivolie: Vrou- er. Voor katholieken Witte: Let 's dance, Vinston Theater: ngenis, 18 j. Victo- et your gun, alle 1. Koyal: De man. die werd, 14 j. IN. Munt: De gebro- jaar. Moeder was N. De Haan: Grock, Als mijn vrouw dat 0 begint het leven, Rex: De wolf van nema American: De 'impernel 14 j. Har oester, a.l. Victoria: van drie vrouwen, 3D MISSIE-BAL rig jaar organiseerde ;e dansschool Jack naamdag van de H. ius een groot Missie- de opbrengst ten Missie kwam. Voor ook R.K.A.F.C. haar verleend. De grote voor dit bal was d, maar het succes •ond heeft alle ver- overtroffen. In zijn wees Jack Smit op 1 deze avond. De H. ius, ook wel de vro- genoemd, is de pa- itholieke dansleraren. oei van deze avond bereikt, moge hieruit een bedrag van ruim worden afgedragen. i Het Gulden Vlies e uiterste hoeken be- door de medewer- het dansorkest The en de bekende lei- ik Cmit, zat de goede spoedig in. Het San -bal 1951 kan volko- 'd genoemd worden, hier het nuttige met me verenigd werd. IEL IN KOFFIE ties in Haarlem lemse politie heeft eurs en een expor- aarlem gearresteerd, vorden verdacht een lel in koffie van ïerkomst te heb- iniseerd. De koffie lederland clandestien ind vervoerd. MAARSCHALK ■Y OVERLEDEN INE, 27 Mei (Reuter) ïalk Sir Thomas Al- die in de twee we- i het bevel voerde itralische legers, is na op 67-jarige leeftijd ie overleden. INISSEN IN PRAAG 27 Mei (Reuter). oslowaakse staatsge- eeft te Gottwaldov 4 aken ter dood ver tot levenslange ge it en 21 tot gevange- varierend van 4 tot e veroordeelden wor- Dord, roof en geweld- chuldigd en vijanden it genoemd. r heeft het bestuur van Koninkliike Neder- letiek Unie. met voor- V. Paulen aan het isterd naar vele vrien- irden. welke door ver- ieers van nationale overheidsinstanties stellenden eesnroken de recentie. welke ter 1 van het iubileum in en Vondelnark te Am- ;rd eehouden. fend moment kwam, er E. B. Holt, secre- ,e Internationale Ama- etiek Federatie, het kreeg om namens de de Engelse Athletiek den van hulde en lof lien aan de Nederland- tie, die altijd bereid is athleten naar Engeland Deze vertegenwoordi- :en klein land hebben uitmuntend figuur bij internationale wed- oorzitter van de KNVB rel Lotsy werd het ere- ïandigd als bewijs van ■id voor al datgene, itbalpraeses in de afge- n ook voor de athle- ïdaan. ester d'Ailly gaf ook ijn belangstelling. AR Maandag 28 Mei: >5 vette koeien 550-— lucht, kalveren (slacht) i varkens 1.841-90. M. Koopmans bl. 609.20; rabarber 4.30 lof 7—35; vroege aard- dddel 47—53; drielin- 1; kriel 66—67; aard- 8—174:11 110—156; spi- 30; bloemkool 2152; i—45. (Vervolg van pagina 1) Spr. herinnerde er aan hoe in de bezettingstijd de arbeiders on middellijk pal stonden op het woord van de bisschoppen. Dit congres is een schoon getuigen van hetgeen er mogelijk is ge worden en het stemt alle bis schoppen tot vreugde. Mgr. Hui- bers sprak de hoop uit, dat Kath. Nederland ook in de toekomst de richtlijnen zal blijven volgen, die de bisschoppen geven. „Wij verwachten van u nog iets veel hogers. De stoffelijke wel vaart moet helpen om het geloof nog dieper te beleven en de men sen te vormen tot 100 procent katholieken. Luide werd de bisschop toege juicht na afloop van zijn rede. Hij moest plaats maken voor een hoge vertegenwoordiger van de regering in de persoon van de minister van sociale zaken, mr. A. M. Joekes. Deze bracht de ge lukwensen namens de regering over en uitte waarderende woor den over de encyclieken, die de oorzaak vormen van deze mach tige herdenkingsavond. Daarna sprak prof. Romme. Het vergevorderde uur noopte tot een pauze, korter dan men aanvan kelijk had gedacht en toen allen hun plaatsen weer hadden inge nomen in het machtige stadion weerklonk de stem van de pro- loogzegger, waarmede het spel van Gabriël Smit „Golfslag der eeuwen" werd ingezet Golfslag der eeuwen Herhaalde malen werd deze spelmanifestatie, waaraan 1700 „naamloze" Rotterdammers en Rotterdamsen medewerkten, door applaus onderbroken. De schrij ver had er naar gestreefd om in grote lijnen en in dramatisch be wogen scènes het verloop der wereldgeschiedenis te schetsen, waarbij in de meer moderne tijd aandacht was geschonken aan het element arbeid. De regie bevond zich in handen van Jan Muller; Jan Mul verzorgde de muziek en Arnold Pijpers was verantwoordelijk voor het décor en de costumes. Gabriël Smit heeft de tekst er op gericht om ruimte te schen ken aan dramatische uitbeelding door individuen, vandaar dat de spreekstemmen werden vertolkt door Willy Brill en Ton Lutz, alsmede door een aantal vooraan staande dilettanten uit de Rotter damse amateur-wereld. De regie over dit gedeelte had de bekende declamator Ben van Hest, regis seur van de centrale K.A.B.- speelgroep in Den Haag. Steeds heeft God tot de mens gesproken. Zelfs in die tijden dat het er naar leek alsof het schep sel zich van God wilde afwenden. De zendbrief van Leo XIII en la ter die van Pius XI moeten in dit licht worden gezien en zijn als zodanig een belangrijk, zelfs een zeer belangrijk element in de golfslag der eeuwen. Wij kunnen niet anders zeggen, dat de auteur Gabriel Smit aan deze gedachte een uitstekende gestalte heeft gegeven en in staat is geweest de bewogen stoffelijke en geestelijke geschiedenis der DINSDAG 29 MEI. HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoonmuziek; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.15 Gramofoonmuziek 9.00 Voor de huisvrouw; 9.30 Wa terstanden; 9.35 „Lichtbaken", causerie; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.40 Schoolradio; 11.00 Voor de vrouw 11.30 Schoolradio; 12.00 Angelus; 11.30 Schoolradio; 12.00 Angelus 12.03 Gramofoonmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Gramofoonmuziek; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en ka tholiek nieuws; 13.20 Actualitei ten; 13.25 Amusementsmuziek; 14.00 Gevarieerd programma; 14.53 Gramofoonmuziek; 15.10 Zang en piano; 15.30 „Ben je Zes tig? 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Gramofoonmuziek; 18.00 Voor de jeugd; 18.15 Sportpraat- je; 18.24 „Dit is leven", causerie; 18.30 R.V.U.: Prof. Dr. Sj. Groen man: „Het geboortecijfer in West-Europa"; 19.00 Nieuws; 19.15 Actualiteiten; 19.23 „Hier is Europa"; 19.52 Politiek over zicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De ge wone man zegt er 't zijne van; 20.12 Radio Philharmonisch or kest; 21.10 Actualiteiten; 21.20 Klein gemengd koor, strijkorkest en orgel; 21.50 „Toen sprak de Paus", klankbeeld; 22.20 Opera muziek 22.35 „Gesprek met mijn zoon"; 22.45 Avondgebed en li turgische kalender; 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 AVRO; 7.50 VPRO; 8.00— 24.00 AVRO: AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Och tendgymnastiek; 7.30 Gramofoon muziek; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gra mofoonmuziek; 8.45 Idem; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gramofoon muziek; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Gramofoonmuziek; 10.50 Voor de kinderen; 11.00 Alt en piano; 11.30 Voor de zieken; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 112.33 Voor het platteland; 12.40 Pro menade orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Reportage; 13.20 Financieel weekoverzicht; 13.30 Promenade orkest; 14.00 Voor de vrouw: 14.30 Gramofoonmuziek; 15.30 „Onze Amerikaanse Buren"; 16.00 Gramofoonmuziek; 16.30 Voor de jeugd; 16.50 Kinderkoor; 17.20 Dansmuziek; 17.45 Rege ringsuitzending: Prof. Dr. G .H. v. d. Kolff: „Acculturatie in Nieuw-Guinea"; 18.00 Nieuws; 18.15 Pianospel; 18.30 Latijns- Amerikaanse muziek; 19.15 ,iPa- ris vous parle"; 19.20 Fanfare orkest; 19.45 „Humanisme en Religie", causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Gevari eerd programma; 21.15 De Ant woordman; 21.30 Operamuziek; 22.00 „Goede moed", causerie; 22.15 Viool en altviool; 22.45 Bui tenlands overzicht; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. mensheid in een aantal op massa berekende beelden te doen spre ken. Zijn opzet om door een indivi duele spreker op beslissende mo menten het accent te doen ver lenen slaagde niet immer, doch wij achten dit eerder een fout van de regie die voor het overige voor een zeer grote en in zeker opzicht baanbrekende taak stond. Na afloop barstte het gehele stadion uit in een blijde jubel en weerklonk het immer ontroeren de „Aan U, o Koning der Eeu wen" in het middernachtelijk uur Heel de machtige ruimte baadde in het licht der schijnwerpers. In het vervloeiende schijnsel langs de hemel dreef nog een bundel tje witte ballons opgelaten tij dens de eerste scène in het spel bij het scheppingsverhaal. Een bijna onafzienbare reeks autobussen reed kort na elkaar langzaam op weg naar huis de nacht in. De gloriedag, georgani seerd door de KAB was ten einde. Ze staat gegrifd in de annalen van ons land als een belangrijk gedenkpunt in de periode der sociale emancipatie. De in de 15e eeuw gebouwde kathedraal van St. Christoffel te Roermond, welke in het najaar van 1944 en in het voorjaar van 1945 tengevolge van de gevechtshandelingen werd beschadigd, wordt thans geheel hersteld. Er is reeds een nieuwe vleugel aangebouwd en thans is men bezig de monumentale toren te herstellen. (Van een onzer verslaggevers) De eigenlijke feestrede werd uitgesproken door prof. mr. C. P. M. Romme, de politieke lei der van katholiek Nederland. Zijn rede was magistraal, ge tuigde van diep inzicht in de materie en van werkelijk hegrip voor de sociaal-economische op gang der arbeiders. Binnen het kader van de avond, waarop ook nog het spel „Golfslag der eeu wen" moest worden getoond, was de toespraak van prof. Rom me eigenlijk te lang, zelfs zo, dat er hier en daar een betreu renswaardige onrust op de tri bunes ontstond, waar sommigen de rede niet konden verstaan, welke de leiding noopte om tot stilte aan te manen. Prof. Romme begon met het herinneren aan het bezoek der katholieke arbeiders aan Rome, waar Z.H. de Paus het niet aan gunstbetoon heeft laten ontbre ken. Dit mag men beschouwen als een der rijpe vruchten, van hetgeen door het woord van Leo XIII werd uitgezaaid. De K.A.B. moet worden ge- eerd in haar voormannen, voor al in A. C. de Bruijn, die voor de arbeidersbeweging het voor beeld is in aanpakken en door zetten. De zegen van Rerum Novarum strekt zich uit over alle rangen en standen. Kijkt men in het verleden, dan ziet men het ene uiterste: slavernij der arbeiders. Schouwt men in het heden en in de toekomst, dan ziet men de andere uiterste: tot standkoming der publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. Het Nederlandse volk mag er trots op zijn, dat het in de ver wezenlijking van de beginselen in Rerum Novarum en Quadra- gesimo Anno een vooraanstaan de plaats inneemt, aldus prof. Romme. Voormannen hebben grote mijlpalen geslagen, doch wij mogen niet de arbeiders en ar beidersvrouwen vergeten, die de wegen, gewezen door de voor mannen, moesten banen in zweet en tranen. Het waren de vaders en moeders van ons. Spr. riep allen op deze avond op om een hernieuwde trouw te bewijzen aan het Nederlandse episcopaat. Dit is een plicht, doch het is een gelukkige plicht, om dat wij weten, dat wij altijd „thuis" zijn. De Kerk schroomt niet ook in sociale aangelegen heden de waarheid te zeggen. Natuurlijk moet er rekening ge houden worden met de omstan digheden maar dit staat onom stotelijk vast: het is altijd de zelfde sociale leer. Aan het slot verkondigde mr. Romme met nadruk, dat er op de arbeidsmarkt geen twee kampen kunnen en mogen zijn. Ook deze lange en zeer prin cipieel gehouden toespraak werd door de duizenden toegejuicht. Alles is duurder geworden, alleen het minimum lidmaatschap van het Nederlandsche Roode Kruis bleef gehandhaafd op f 1. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat er geen lieden zijn, die boven het minimum bijdragen, maar de ruim 500.000 leden van het Neder landsche Roode Kruis betalen niet meer dan f 1.12l/ï per hoofd aan contributie. Het Nederlandsche Roode Kruis dat voor de uitvoering van zijn taken bijna geheel afhankelijk is van de bijdragen, die het publiek ter beschikking stelt, kan zijn vele werkzaamheden niet financieren uit deze betrekkelijk weinige gul dens. Het wil de contributie niet verhogen, omdat het er prijs op stelt, dat iedereen lid kan zijn van zijn Rode Kruis. Het Rode Kruis moet er zijn voor allen, maar ook van allen. Ieder jaar wendt het Neder landsche Roode Kruis zich daar om tot het Nederlandse volk om een bijdrage te vragen, die het in staat moet stellen, zijn belang rijke en veelomvattende arbeid ten bate van het gehele volk zo goed mogelijk te verrichten. DEN HELDER Op de Ka- naalweg zijn Zaterdag de pro vinciale brandweerwedstrijden gehouden, waarvoor van de zijde van het (vooral jeugdige) publiek grote belangstelling be stond. Onder de verdere aan wezigen zagen wij oun. de bur gemeester mr. G. D. Rehorst, de wethouders P. Th. Luyckx en L. F. van Loo, de wnd. commissa ris van politie mr. J. Blanken en verder talrijke gemeentelijke en brandweerautoriteiten uit de provincie. DJAKARTA, 28 Mei (Aneta). De regering-Sukiman heeft Maandagochtend in het parlement een regeringsverklaring afgelegd, daarbij het vertrouwensvotum van het parlement vragende. Be treffende de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië wordt in deze verklaring gezegd: „De regering zal de betrekkin gen tussen Indonesië en Neder land opnieuw overwegen op grondslag van de RTC-overeen- komsten, geheel in harmonie met de wensen en verlangens van het volk. Het vorige kabinet heeft een bijzondere staatscom missie gevormd, ter bestudering van deze overeenkomsten in het licht van de nieuwe omstandig heden. De regering zal de bevin dingen van die commissie in aan merking nemen bij het hernieu wen van de Indonesische-Neder- landse betrekkingen, waarbij haar doel is de atmosfeer te verhel deren in het belang van beide partijen en te geraken tot een samenwerking op een basis, zoals gewoonlijk wordt toegepast tussen MILITAIR VLIEGTUIG IN INDONESIË VERONGELUKT Bij een demonstratie van de A.U.R.I. (de Indonesische lucht macht) op het militaire vileg- veld van Djakarta, Tlililitan, is Zaterdagochtend van een for matie van drie Harvard-toestel- len er één neergestort. De enige inzittende, een luitenant-vlieger, werd gedood. 2-]ARIG MEISJE OVERLEDEN na drinken van benzine Een twee-jarig Amsterdams meisje, die met haar moeder op visite was, kreeg in een on bewaakt ogenblik een flesje met benzine in handen en dronk van de vloeistof. Zij is later aan de gevolgen overleden. twee onafhankelijke en souverei- ne staten. Bij het overwegen van de mogelijke consequenties van een herziening, blijft de na tionale eis van Indonesië met be trekking tot West Irian onver anderd van kracht." LIJK GEVONDEN Zaterdagmorgen is uit het water van de Noordwal in Den Haag het stoffelijk overschot op gehaald van een vrouw. De poli tie heeft een onderzoek inge steld. De wedstrijden zelf kenmerk ten zich door een uiterst spor tieve strijd en als de ene groep soms eens beter voor de dag kwam, dan de andere, dan be- stond hiervoor bij vriend en vij and waardering. De Helderse ploeg heeft ons enigszins teleur gesteld, terwijl de Julianador- pers een goede plaats op de ranglijst konden veroveren, zij het dan niet de eerste. Lange tijd zag het er naar uit, dat Schagen favoriet zou zijn, doch toen later de ploeg van Noord Scharwoude met nog geen 2% minuut uit de bus kwam, was de Schager prestatie van ruim vier minuten in het niets verdwenen. In de tweede klasse viel het verschil tussen de eerste en de laatste wel bij zonder op; het bedroeg precies 11 minuten en 50.6 seconden. De uitslagen in de tweede klasse luiden: 1. Noord Schar woude 2 min. 21.1 sec.; 2. Edam 2 min. 49.5 sec.; 3. Schagen 4 min. 11.5 sec.; 4. Enkhuizen 4 min. 16.4 sec.; 5. Julianadorp 5 min, 3.5 sec.; 6. Heemskerk 5 min. 7.5 sec.; 7. Texel 5 min. 32.4 sec.: 8. Den Helder 6 min. 4 sec.; 9. Medemblik 6 min. 36.4 sec.; 10. Wervershoof 6 min. 38.5 sec.; 11. Wieringen I 9 min. 49.3 sec.: 12. Wieringen II 10 min. 44.1 sec. en 13. Ursem 14 min. 11.7 sec. In de derde klasse was de groep uit Blaricum de entige deelnemer, die de wedstrijden zonder strafpunten tot een goed einde wist te brengen, hoewel het toch niet de eerste plaats opleverde. In deze klasse waren de uitslagen: 1. Broek on Lan- gedijk 3 min. 16.7 sec.: 2. Blari cum 3 min. 41.8 sec.; 3. Groote broek 4 min. 46.6 sec.; 4. Span broek 5 min. 23.3 sec.; 5. Zuid Scharwoude 5 min. 28.2 sec. en 6. Westwoud 5 min. 54.5 sec. Abbekerk en Twisk waren niet aan de start verschenen. Op de Zaterdag j.L in het Moederhuis van de Zusters Ursulinen te Bergen gehóuden Bondsdag van de afdeling Alkmaar van de R. K. Bond van Onderwijzeressen voor het voorbereidend Onderwijs, heeft ProL Dr. V. d'Espallier uit België een lezing uit gesproken over het onderwerp „De Kleuterschool in het licht van de kinderpsychologie. Zoals steeds in de geschiedenis is na te gaan, aldus inleider, is onderwijsvernieuwing na een oor log steeds aan de orde geweest. Steeds moet gevochten worden voor nieuwe en betere systemen in het kleuteronderwijs, die moe ten correleren met de zich steeds wijzigende sociale omstandighe den, en de nieuwe inzichten aan gaande de kinderen in het alge meen en de allerkleinsten in het bijzonder. De oorsprong van de kleuterschool ligt in de sociale bekommernissen. Omstreeks de jaren 1770 bracht Oberlin in de Elzas een groot aantal kinderen, meest uit a-sociale gezinnen, te zamen, met de opzet hen te her opvoeden: zo ging het omstreeks de negentiende eeuw in Enge land, waar het liberalisme schier onmogelijke toestanden had ge schapen. In dit opzicht was hier de pionier Richard Owen. Deze sociale functie van de kleuter school is gebleven tot op deze dag. Andere sociale noden. Thans zijn er andere sociale noden: de veralgemening van de vrouwenarbeid, beperking van de woongelegenheid, uitbreiding van het vacantiestelsel, waardoor kin deren een week of drie in kolo niehuizen moeten worden opge nomen, om de ouders in de gele genheid te laten, vacantie te ne men. Men kan zeegen. dat men thans te een de taak is ongewassen. de ouders bii te staan in hun sociale noden t.o.v. het kind. Met de zui vere nhysische. dient de psychi sche on voed ine van de kinderen hand in hand te gaan. De te vol gen methoden voor de vormine van kleuters moet worden aan- eenast aan de nieuwste inzichten in de kinderpsychologie. Sinds de jaren 1879 en daarom trent heeft de psychologie als wetenschap een hoge vlucht ge nomen en de laatste jaren ver legt de algemene belangstelling zich vooral naar de psychologi sche wetenschap omtrent het kind van 16 jaar, omdat die be palend is voor de psychologische wetenschap in het algemeen. In de eerste tijd (plm. 1879) richtte de belangstelling zich vooral op de leer der zintuigen, daarna kwam een periode waarin het be wustzijn onderwerp van grondige studie werd gemaakt en thans be paalde men zich tot de dynami sche psychologie, die de activitei ten analyseert; in de kinderpsy chologie eenzelfde ontwikkeling: Zintuigen-psychologie, de leer omtrent het denken van het kind en thans de studie omtrent het effectieve leven van het kind. Naarmate de wetenschap zich evolueerde, werden ook de syste men naar de zich wijzigende in zichten aangepast. Andere taak. Hoe ouder dus de systemen, hoe eenzijdiger de opvoeding van het kind (buiten het gezin). Dr. Ma ria Montessori bijv. richtte zich vooral naar het scherpen van de zintuigen van het kind, Decroly bijv. prikkelde het denken van het kind, thans is men erop uit primair te stellen de overtuiging, dat het kind is, beweging, een dynamisch wezen, dat handelt onder bepaalde invloed en im pulsen. De kleuterschool kriigt thans een geheel andere taak: daar moet heersen een sfeer, die tvnisch is voor het gezin. waar het kind zich veilig en geborgen weet: waar nrimair ziin de voorwaar den voor een normale affectieve uitgroei: reen tafeltjes en ban ken meer netjes on een riitie. maar sneelzalen. met een eezins- hoekje. waar ze vadertje en moe dertje kunnen snelen: waar ze uiting kunnen teven aan hun ex- nansiezucht. door middel van sneel-bouwwerken, waar ze kun nen tekenen, door middel waar van zii zich kunnen ontladen, on- dat het later niet gebeurt 00 on geoorloofde wiize. Op de moderne kleuterschool dient dus gelegenheid te worden geschapen voor uitdrukkingsoefe ningen, concentratie-oefeningen en tot affectieve uiting; dit sy steem moet groeien in Nederland; in Den Haag is reeds een derge lijk instituut onder leiding van Mevr. Siewertzv. Reesema, en ook in Eindhoven. Naar God. Op de Katholieke en Christe lijke Kleuterscholen komt daar nog een zware taak bij: het heen leiden van het kind naar God. Wat wij verder nodig hebben zijn toegewijde maar ook des kundige leidsters, die tewerk gaan volgens de techniek, die steunt op de meest wetenschap pelijke gegevens. Morgenbiieenkomst. Des morgens werd de Bonds dag begonnen met een H. Mis, waaronder de G.A., de Zeereerw. Rector F. Holthuizen te Alkmaar, een korte toespraak hield over het gebed. De dag werd bijge woond door de Voorzitster en Secretaresse van het Hoofdbe stuur van de Diocesane Bond, Mej. H. G .Rogier en Mej. A. Righart van Gelder, voorts door Mej. Rus, bestuurslid van de Neutrale Bond (B.O.V.O.) en des middags ook door Mej. Schref, afgevaardigde van de Christelijke Bond en de Schoolopziener van het Kleuteronderwijs in Noord Holland, Mej. A. Stol. De leiding van de dag berustte bij de Voor zitster van de Alkmaarse afde ling Zuster Feliciana. Na de ver gadering, welke des middags werd gehouden, gaven de Dames Koderitz uit 's Gravenhage een poppenkastvoorstelling, een ge sproken kinderverhaal, in de vorm van een toneelspel. Er wa ren ongeveer 150 dames. Het be stuur doet een dringend beroep op hen, die nog buiten de orga nisatie staan, om zich aan te sluiten, om aldus deel te hebben aan de voordelen, welke de orga nisatie biedt, en waarvan nie mand meer behoeft te worden overtuigd. EEN STIJGENDE LIJN Zaterdag werd in Niimecen. onder voorzitterschap van de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschanDen. mr. G. Cals. het Vierde Congres ee houden van de vereniging van re ünisten der R.K. Universiteit. Volgens mededelingen van mgr. prof. dr. R. R. Post, voorzitter van de Raad van bestuur der Sint Radboudstichting, telt de Univer siteit van Nijmegen thans 1200 studenten. Dit jaar nam het stu dentental nog toe, terwijl op an dere universiteiten een teruggang wordt opgemerkt van 5 tot 8 procent. De medische faculteit zal in September a.s. met volle dig aantal studenten aanvangen. Het nieuwe gebouw op Heijendaal zal op tijd klaar zijn. De restric tie welke spr. gemaakt had bij de eerste steenlegging van het nieu we gebouw de vorige maand, dat na drie jaar zou moeten overwo gen worden of de medische facul teit volledig zou worden afge bouwd; kon spr. nu wel terugne men. De medische faculteit zal in de loop der jaren volledig ontwik keld worden. In een meer spannende dan fraaie wedstrijd is het MFC gelukt beide punten -mee naar Medemblik te nemen en daardoor het kampioenschap aan EDO op het nippertje te ontfutselen. Hier door ging na de wedstrijd, welke door circa 1200 toeschouwers werd bijgewoond, bij MFC de vlag in top, terwyl zij bij EDO halfstok woei. Even werd de feestvreugde bij MFC gestoord door het wegblij ven van de bloemen van EDO en even later kwam dan ook de aan voerder zeggen, dat hij tegen de uitslag protest kwam aantekenen wegens het niet toekennen van een strafschop, welke slecht door Deen genomen werd en keurig door Schotanus gestopt werd, toen kende de vreugde bij de MFC-ers geen grenzen meer. Direct na de wedstrijd was de .voorzitter Geuzenbroek er bij, onder aanbieding van bloemen zijn jongens te feliciteren met dit kampioenschap en hij wenste MFC veel succes toe bij de ko mende promotiewedstrijden. Ook de aanvoerder van EDO bleef niet weg en kwam de mannen van MFC namens bestuur en elftal feliciteren. EDO had de toss gewonnen en MFC bracht de bal aan het rol len. Men kon zien dat de Medem- blikkers niets te verliezen had den doch alles te winnen, waar door EDO steeds in de verdedi ging werd gedrongen. Ook tech nisch was MFC EDO de baas en steeds rolden him aanvallen ge vaarlijk op Berkhout aan, maar het juiste schot ontbrak nog. Dit kwam ong. 10 minuten na de aftrap, toen opeens Kossen na 'n mooie voorzet van rechts Groot wist te omspelen en recht op Berkhout afging. Vlak voor hem gaf hij precies op het juiste mo ment het juiste schot, dat on houdbaar voor Berkhout het net deed trillen. 01. Toch gaf EDO zich door dit doelpunt nog niet gewonnen, maar men kon maar niet het juiste tempo vinden om het spel te ver plaatsen. Daar kwam nog bij, dat door deze kleine voorsprong de verdediging van MFC rustiger kou spelen en daardoor moeilijk te passeren was. Schotanus kreeg dan ook voorlopig geen gevaar lijk werk. Na rust begon EDO direct flink van leer te trekken en kwam er al direct veel meer vaart in. Ook de aanmoedigingen bleven nu niet uit. In tegenstelling met voor de rust, toen er maar één elftal was dat speelde, wogen nu in eens beide partijen tegen elkaar op. De verdediging van MFC was door dit optreden van EDO haar zelfvertrouwen ineens kwijt en liet, evenals EDO, soms lelijke steken vallen. Hiervan had EDO moeten profiteren, want eerst kreeg Jonker een mooie gelegen heid de partijen op gelijke voet te brengen en even later was 't Mooi die net een fractie te laat met koppen was om een mooi doelpunt te maken. Naarmate de tijd verstreek steeg de spanning en op een ge geven moment was het heel MFC dat met de rug tegen de muur stond en een partijtje paniek voetbal weggaf. Toen werd door MFC hands ge maakt, maar Volten liet doorspe len (na de wedstrijd werd deze strafschop niet benut). Ook Berk hout deed nog even de EDO-aan- hang trillen, toen hij ver buiten het strafschopgebied de bal zou wegtrappen, deze tegen Kossen aanschoot, maar zich ten koste van een strafschop wist te her stellen. 28 MEI: Octaaf van Sacramentsdag Gedachtenis aan de H. Augustinus Een echte volgeling van Christus, die weet dat hij alles moet zijn voor allen moet zich zoveel mogelijk aanpassen aan de mensen, die hij voor zijn Heer wil winnen, zo luidt het missie program van de apostel van Engeland Augustinus. Dit program heeft in deze tijd niets aan betekenis ingeboet; integendeel nog groter aan passingsvermogen wordt er van ons in de dienst van Christus gevraagd. Als iemand met meer kennis en invloed zich verheven ge voelt boven 't gewone volk dan behoeft hij heus niet als apostel van naastenliefde onder hen op te treden: hij bereikt niets. Dan pas zult ge de muur, die onder com munistische invloed rond vele harten is opgetrokken, kunnen doorbreken als ze onder elkander van u zeg- oen: Hij was zo gewoon! Hij zat heel gezellig te praten en dronk 'n kopje thee mee. Dat is aanpassen! In deserto FEUILLETON -35. Niet in het minst. Zolang je maar zorgt, dat je gehoorzaamt, zullen er hoegenaamd geen moeilijkheden voorkomen. En gehoorzamen zul je, da's nu eens en voor al uitgemaakt!" Klaarblijkelijk had Vinton zijn tactiek tot de uiterste verfijning ontwikkeld. Geleidelijk, volhar dend en taai had hij een zacht zinnig en gevoelig hart naar zijn hand gezet, de wil tot zelfstan digheid van dat jonge meisje ontwricht. Zijn werk was nog niet volbracht maar hij zette het met ijver voort. Hij drong haar zijn wil en zijn inzichten op, zo als waterdruppels kalm maar ge stadig op een steen neerkomen en hem uithollen. Herhalen, doorhameren was zijn principe. Steeds uitdiepen het groefje. Het was nu nog maar een kwes tie van tijd, wanneer de sterk ste wil de andere tot volslagen onderwerping zou brengen. Het hart en de zenuwen had hij al verslagen, scheen het; nu leerde hij ha_ar geloven, ja weten, dat al hetgeen hij beweerde, de waarheid was; dat zij geen moed had en nooit iets zou durven en kunnen tegen zijn wil in. Maar nu was het zover nog niet. Waarschijnlijk verbaasde zelfs hij zich over de plotselinge woede, die nu in haar opkwam, en de onstuimigheid, waarmee zij zich uitte. Misschien zou zij tot zo'n uitbarsting niet geko men zijn, als zij geweien had, dat zij alleen was met Vinton; maar nu was ik in huis en zij begreep wel, dat ik stond te luisteren en nu schaamde zij zich: en al haar trots, al haar innerlijk verzet tegen de ver nedering sprong in haar op, om haar te verdedigen. Zij werd verlaagd tot een erbarmelijk, verachtelijk wezenen dat kon ik horen. Tegenover mij wilde, of liever mogst zij haar menselijke waardigheid hoog houden. Voor mij was het vrij makke lijk, haar opstandigheid te ver klaren, maar Vinton zal er niet veel van begrepen hebben. „Ik gehoorzaam je niet!" zei ze met een zachte en bevende, maar overduidelijke stem. En ik trouw niet met je! Dan verdraag ik oog liever alle schande en alle vernedering en alle praat jes van de mensen. Ik ben niet bang voor je. Verbeeld je maar niet, dat je er de moed bij me uit hebt gekregen dat is je "niet gelukt en het zal je niet lukken! Je bent geen mens meerje bent egn verfoei lijke. verachtelijke, onbeschofte duivel! Je hebt me de afschu welijkste marteling willen aan doen, die een man voor een vrouw kan uitdenken: je hebt geprobeerd mijn zelfrespect uit te roeien; tot ik niets meer over had dan medelijden en verach ting voor mezelf. Maar dat laat ik me niet doen! Ik wil het niet!" Of Vinton het geloofde, zal haar weinig bekommerd hebben; als ik het maar begreep en ge loofde. ,En nu is het meteen uit," ging zij met driftige gejaagdheid voort op een hoger en luide toon. .Versta je me? Het is uit! Het kan me niet schelen wat er gebeurt wat de mensen van me denken. Ik heb al veel te lang gelogen en geveinsd en voor jou de slavin gespeeld! Ik ben het meer dan beu! Waarom denk je, dat ik er mee door zou gaan? Voor jouw plezier soms? Ik ben zwak geweest, maar als je denkt dat je me voorgoed onder de duim hebt, vergis je je lelijk! Je zult eens zien, hoeveel moed en wilskracht ik nog heb! Ik be dank er voor, om me de wet te laten voorschrijven door zo'n verachtelijk Van hetgeen er toen gebeurde, kon ik niét veel horen, maar het was me, alsof ik het voor me zag: hoe hij opsprong uit zijn stoel en met één stap bij haar was. De woorden verstierven op de lippen van het meisje, of lie ver: ze gingen over in een ver schrikt stokken van haar adem. „Raak me niet aan!" ziep zij. Ik draaide om de post van de leuning heen en schoot de bocht van de trap om; ik kwam de trap af en het kop me niet meer schelen, of ik er lawaai bij maakte. Mijn bloed gloeide door niin hersenen brand den van Woede. Aan mijn eigen belangen dacht ik niet meer. Ik had nog maar één doel: haar be schermen tegen die woesteling. Want ik achtte hem tot alles in staat; om haar te mishandelen, haar te doden zelfs, als hij het in zijn kraam te pas vond ko men, of als hij zich niet kon in houden. Maar toen ik half de trap af was, bleef ik staan; want toen zag ik hem staan met zijn lange lichaam, dat me nu bijna mager leek. Hij stond met zijn rug naar me toe, onbeweeglijk; met zijn handen langs zijn zijden en naar voren gebogen hoofd stond hjj op haar neer te kijken. Zij stond tegenover hem, op een afstand van misschien ander halve meter. Ze beantwoordde zijn blik onverschrokken maar aan de hoeken van haar mond, zag ik, trok het verraderlijk. Dat zag Vinton natuurlijk ook. Hij was weer bezig, haar te temmen, te verlammen met zo'n blik van hem. Ik zou hem een bruut, maar tenminste nog een mens gevonden hebben, als hij haar bij de keel had gegrepen om zich te wreken voor haar opstandig heid; maar nu, met die beheerste tactiek, die kalme poging tot moord op een ziel, was hij, wat het meisje hem had genoemd, een duivel. (Wordt vervolgd.) dl jtl g nl iel 'dl ml B. nl ml orm id r- e- ip

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3