Nieuw Prof. B. J. Alfrink benoemd tot Coadjutor van de Kardinaal Duizenden Chinezen lopen over Christen-Democraten hebben voorsprong Titulair Aartsbisschop van Tyana in Klein-Azië Als Ver. Staten sterk zijn is oorlog te voorkomen' Tibet in de harde greep van communistisch China De Gasperi aan de kop Vorderingen van Verbonden Legers „We zullen ver en krachtig optreden", aldus van Fleet Traag tempo in Parijs OlÉekwe^!e in Laoerhius Vuurgevecht EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Onderhoud met de nieuwe coadjutor Scheepsberichten „De Saar is Duits" ,,v: 'l Krijgsgevangenen niet te tellen H.M. de Koningin in Amsterdam Iers vliegtuig vermist De Italiaanse verkiezingen Strijd tegen het communisme Getuigenis van stafchef Vandenberg Sovjet-straaljager is de beste Dertiende dag zonder pokken Overeenkomst met krasse eisen Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m„ minimam f 2,50; in alle edities 26 et. per m.m., minimam f 4. familieberichten 20 ct.. resp. 30 et. per m.m. Bii contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stampei. Hoofdredacteur; H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VA Al HEDEN Pag. 1 Dinsdag 29 Mei 1951 46e Jaargang No. 12179 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59. teL 4243. Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 52. teL 2046. (2 lijnen). K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 E 2240 Z.H. de Paus heeft in het Consistorie, dat Maandagochtend 28 Mei in verband met de komende heiligverklaringen van dit jaar in Vaticaanstad werd gehouden, ook de naam bekend gemaakt van de nieuwe coadjutor van Z.Em. Joh. Kardinaal de Jong. Tot coadjutor met recht van opvolging is benoemd prof. dr. B. J. Alfrink, hoogleraar aan de Kath. Universiteit van Nijmegen. Tevens werd Mgr. Alfrink benoemd tot titu lair aartsbisschop van Tyana. In de loop van de ochtend is aan Z Em. Joh Kardinaal de Jong, aartsbisschop van Utrecht, in een telegram van de Pauselijke Internuntius in Nederland, Mgr. Paolo Giobbe, de officiële mededeling van deze benoe ming gezonden. (Van een onzer redacteuren) Na het bekend worden van dit heuglijke nieuws, hadden wij tele fonisch een kort onderhoud met de nieuwe coadjutor, die onmid dellijk bereid was, ons alle ge wenste inlichtingen voor onze lezers over hem te geven. Monseigneur vertelde ons, dat hij op 5 Juli 1900 in Nijkerk ge boren is. Na zijn studies aan het Klein Seminarie Culemborg en het Groot Seminarie Rijsenburg te hebben voltooid, werd ik, zo vertelde Monseigneur ons, op 15 Augustus 1924 door wijlen mgr. van de Wetering tot priester ge wijd. Onmiddellijk na mijn wijding werd ik in de gelegenheid gesteld te Rome aan het Bijbelinstituut mijn studies voort te zetten en na 4 jaar in Rome te hebben ge studeerd, ben ik een jaar naar Jeruzalem geweest, om daar mijn studies te voltooien. Daarna keerde ik in Rome terug en promoveerde daar voor de Bijbelcommissie op een proef schrift getiteld „Israëlitische tmd Babylonische Jenseitsauffasson- gen". In Nederland teruggekeerd werd ik benoemd tot kapelaan in Maars. sen, waar ik tot 1933 in de ziel zorg werkzaam bleef, om daarna benoemd te worden tot professor in de H. Schrift aan het Groot seminarie Rijsenburg. Na de oorlog in October 1945 werd ik benoemd tot hoogleraar aan de Nijmeegse Universiteit in het Oude Testament en het He breeuws, welke functie ik tot van daag bekleedde. Ik woon hier op de Oranje singel 65. Op onze vraag hoe hij zijn hoge benoeming had vernomen, deelde Mgr. Alfrink ons mede, dat Kar dinaal de Jong hem vanmorgen persoonlijk heeft meegedeeld, nl. dat hij door Z.H. de Paus was benoemd tot Aartsbisschop titu lair van Tyana en Coadjutor van het Aartsbisdom Utrecht. De Kardinaal had vanmorgen deze mededeling van de Nuntius gekregen. „Morgen", zo vertelde de nieu we coadjutor ons, „ga ik naai Utrecht, om met Zijne Eminentie te spreken over de datum van de wijding. Maar de officiële stuk ken zijn nog niet uit Rome ge arriveerd en daar kunnen nog wel enige dagen mee heengaan." Johan van Oldenbarnevelt, 26 Mei van Djakarta, 20 Juni te A'dam verwacht. Oranje, Djakarta-Amsterdam, passeerde 27 Mei Gibraltar, 31 Mei te A'dam verwacht. Fairsea, Semarang-Amster- dam, 27 Mei van Port Said, 5 Juni te A'dam verwacht. Sibajak, Rotterdam-Melbour ne, 15 Juni aldaar ver wacht. Langkoeas, Djakarta-Rotter dam, pass. 26 Mei Sabang. Goede verwachtingen ia het Aartsbisdom. Van een zijde, die de toekom stige Aartsbisschop goed kent, vernamen we nog, dat van deze benoeming, welke voor insiders niet geheel een verrassing was, met grote voldoening kennis zal genomen worden. Hij is een jonge energieke fi guur, met frisse nieuwe ideeën, van wie het Aartsbisdom belang rijke dingen kan verwachten. Men vestigde nog onze aandacht op een zeer belangrijke voor dracht, welke de nieuwe coadju tor enkele weken geleden in Nij megen voor de Vereniging „Ge loof en Wetenschap" daar heeft gehouden over de verhouding tus sen geestelijken, leken en waar in hij heel belangrijke dingen heeft gezegd. Het bisdom Tyana Mgr. Dr. J. B. Alfrink, de nieuwe coadjutor van het Aarts bisdom Utrecht, werd tegelijker tijd benoemd tot titulair aarts bisschop van Tyana. Tyana is 9-JARJGE KNAAP REDDE KIND VAN 4 JAAR De 9-jarige Willem van den Berg uit Bruinisse redde de 4- jarige L. de Keizer van een wisse verdrinkingsdood toen hij alleen bij de haven was en het ventje om hulp hoorde roepen. Hij had de tegenwoordigheid van geest het ventje dat in de haven lag, op de kant te trekken. ALDUS KAISER ESSEN, 23 Mei (Reuter). De West-Duitse minister van aange legenheden, geheel Duitsland be treffende, Kaiser, heeft op een bijeenkomst van uitgewekenen gezegd: „De Saar is Duits". Het verbieden van de democratische oppositiepartij in Saarland kon slechts het communisme helpen, aldus Kaiser. een van de oudste bisdommen uit de eerste eeuwen van het Chris tendom. De stad is gelegen in Klein-Azië in de provincie Lica- onië met de hoofdstad Iconium. Deze namen dateren uit de Griek se overheersing, toen Klein-Azië Anatolië werd genoemd, d.i. Morgenland. De stad Tyana dankt haar naam aan de Griekse koning Thoas, die cjpze stad heeft ge sticht en die ook aan hem haar naam ontleent. Het moet de nieuwe coadjutor die doctor is in de bijbelweten schappen, niet onverschillig zijn, dat hij titulair aartsbisschop werd van een stad,, gelegen in een streek, die zoveel bijbelse herin neringen bewaart. Het is dit ge bied, dat de Apostel Paulus tij dens zijn tweede en derde apos tolische reis het geloof predikte. Eutychius was de eerste bis schop van Tyana. In 359 werd deze stad de zetel van het aarts bisdom. Dit aartsbisdom maakte alle beroeringen door van de strijd der Kerk met de gnostieken in Klein-Azië. In 435 werd de aarts bisschop van zijn zetel ontheven wegens ketterse leerstellingen. In de zevende eeuw kwam het ge hele gebied onder de overheer sing van de Mohammedanen te staan. Alleen de herinneringen aan het Christendom zijn in Tyana ovegebleven en nog enkele Chris telijke ketterse secten. - - li JS MGR. PROF. DR. B. J. ALFRINK TOKIO, 28 Mei (Reuter) In het Westen zijn de geallieerden de Jongpjongtsjon overgetrokken en zij rukken snel op om te trachten de Chinezen, die hier met meer succes dan in het Oos ten er m zijn geslaagd terug te trekken, op te vangen. Ten Zuid westen van Jongpjong West van Moensan hebben de Zuid-Koreanen de Imdjin overgestoken. In de vallei van de Poekhan hebben duizenden Chinezen zich overgegeven; een Amerikaanse officier heeft verklaard, dat het wel verscheidene dagen zal duren voor het totaal aantal krijgsge vangenen bekend zal zijn. Maan dagavond heeft het communiqué van het achtste leger gemeld, dat in de laatste zeven dagen 5000 noordelijken zijn gevangen geno men. Onder hen bevonden zich voormalige Chinese nationalisten, die tijdens de burgeroorlog krijgs gevangen waren gemaakt. Zij hadden een politieke scholing van een jaar gehad en waren daarna naar Korea gezonden. Luchtgevecht Drie „Sabre"-straaljagers heb ben Maandag ten zuiden van Sinoeidjoe een kort gevecht ge leverd met acht noordelijke straal jagers. Een noordelijke machine werd beschadigd. Andere vlieg tuigen van de V.N. vallen zonder ophouden de terugtrekkende noordelijken aan. Zij meldden dat zij 400 slachtoffers hebben ge maakt, voornamelijk in de ooste lijke sector van het centrale front. Actie „gaat prachtig" Lt.-generaal van Fleet, bevel- H. M. de Koningin arriveerde gisteravond om half acht in Am sterdam. In het paleis op de Dam bood Zij de leden van het Inter nationaal Gerechtshof het jaar lijkse diner aan. Het Ierse kuststation Valentia- radio heeft alle schepen nabij Uostkust Ierland verzocht uit te zien en te rapporteren omtrent enig vliegtuig of wrak. Er wordt een jager van de Ierse lucht macht vermist. Nasporingen had den 1 nog geen resultaat gehad. hebber van het Amerikaanse achtste leger in Korea, heeft voor zijn troepen verklaard: „Wij zul len het huidige offensief voort zetten totdat we met hen afge rekend hebben". Tegen oorlogscorrespondenten zeide hij, dat de huidige cam pagne van de verbondenen „prachtig" ging. „Onze taak is, hen er van langs te geven, totdat zij genoeg hebben. Wij zullen zo ver en krachtig mogelijk optrek ken". ROME, 28 Mei (A.P.). De anti-rode coalitie van premier de Gasperi heeft volgens de eerste uitslagen van vandaag de leiding genomen bij de gemeenteraads verkiezingen. De uitslagen kwa men binnen uit verspreide plaat sen en kleine steden in negen van de 28 provincies die gisteren en vandaag ter stembus gingen voor gemeentelijke en provin ciale verkiezingen. Slechts 115 van de 2735 ge meenten hadden nog maar ge deeltelijke resultaten gemeld, drie uur nadat de bussen ge sloten waren om 14.00 uur Ned. tijd. De meeste uitslagen waren die voor de provinciale raden, die voor het eerst gekozen werden sedert het fascisme ze afschafte. De chr. democratische partij van de Gasperi heeft het in een stad gewbnnen Castello Con- dino in de noordelijke pro vincie Trent. 80 a 90 pet. gestemd Volgens onofficiële uitslagen heeft 80 tot 90 procent van de bevolking gestemd. Dat betekent MALIK ONTKENT VREDESPOGINGEN NEW YORK, 28 Mei (AFP). Vrijdag j.l. heeft de correspon dent van het Franse persbureau A.F.P. bij de V.N. aan de Sovjet- Russische vertegenwoordiger, Ma- lik, een telegram gezonden, waar in hij verzocht om commentaar op het bericht, dat de Sovjet- Unie de V.S. besprekingen over het beëindigen van de vijandelijk heden in Korea had voorgesteld. Malik heeft geantwoord, dat dit bericht „volledig uit de lucht was gegrepen". In tegenwoordigheid van diplomatieke verte genwoordigers van vijf Europese landen en van Canada werden in Centralia, Ontario, Canada, 84 vliegers bevorderd, die onder de bepalingen van het programma voor wederzijdse hulpverlening van 't Noord-Atlantisch Verdrag in Canada werden opgeleid. De foto toont officieren van de Kon. Canadese lucht macht, die de vlaggen dragen der landen, die bij de plechtigheid vertegenwoordigd waren. Van links naar rechts de Belgische, Franse, Italiaanse, Nederlandse, Noorse en Canadese vlaggen. WASHINGTON, 28 Mei (Reu ter). Maandag heeft de Ame rikaanse stafchef van de lucht macht, Hoyt Vandenberg, voor dè Senaatscommissie voor Onder zoek verklaard, dat de door de noordelijken in Korea gebruikte Mig-I5 straaljager een betere straalmotor heeft dan enig Ame rikaans straalvliegtuig. Senator Bridges vroeg of de bases in Europa, inclusief Spanje en Engeland en Noord-Afrika van essentieel belang waren voor succesvolle aanvallen op Russi sche bases. Om zonder buiten landse bases te opereren zou de luchtmacht vijf- of zesmaal zo groot moeten zijn dan in geval zij wel de beschikking over deze bases had, aldus Vandenberg. Geen aanval op China Generaal Vandenberg zei dat hij het eens was met de bevelen aan generaal Mc Arthur om niet ten noorden van de Jaloe te bom barderen. „Indien wij de gehele kracht van de Amerikaanse luchtmacht inzetten, aldus Van denberg, zouden wij geheel Mandsjoerije en de voornaamste steden van China kunnen ver woesten. Ditzou betekenen, dat als de luchtmacht in enig ander gebied ter wereld met volle kracht zou moeten optreden, wij daartoe niet in staat zouden zijn". Het zou volgens Vandenberg wel Noe steeds is de toestand met betrekkin? tot de Dokken te Til- burz stationnair. Gisteren was het de dertiende dae. dat zich seen eevallen voordeden. Zondag werden zes personen uit de quarantaine-inrichting ont slagen, zodat er nog 15 in obser vatie blijven. De toestand der 15 nog in verpleging zijnde patiën ten, waarvan het merendeel deze week het ziekenhuis zal verlaten, is nog steeds gunstig. tot 1953 duren voor de vliegtuig industrie in staat zal zijn de vlieg tuigen aan te vullen, die de Ame rikaanse luchtmacht bij enige belangrijke oppositie zou verlie zen. „Ik geloof, dat er redelijke kansen op succes zijn om een vrede door onderhandelingen te verkrijgen, zonder het enige po tentieel, dat tot nu toe de vrede heeft bewaard, de Amerikaanse luchtmacht, in gevaar te bren gen", aldus generaal Vandenberg. „Wanneer wij sterk zijn kan elke oorlog, worden voorkomen", voeg de hij hieraan toe. DR. AUDENAUER NAAR ROME BONN, 28 Mei (A.P.). Bonds kanselier dr. Adenauer zal 14 Juni naar Rome vertrekken voor een officieel bezoek van drie dagen. Dit zal het derde officiële bezoek van Adenauer aan het buiten land zijn. dat 8 a 9 millioen van de 10 millioen kiesgerechtigden in de 28 provincies ter stembus zijn gegaan. De coalitie van de Gasperi haa als hoofdmotief het verslaan van de communisten. In haar cam pagne wordt er bij de kiezers op aangedrongen, de communisten uit 1170 van de 2735 gemeente raden, waarin zij de meerderheid hebben, weg te stemmen en hen uit de andere te houden. In een laatste verkiezingsrede heeft de Gasperi gezegd, dat de communisten zich verkocht heb ben aan een buitenlandse mo gendheid en dat elke kiezer, die niet naar de stembus gaat, „een deserteur" is. PARIJS, 28 Mei (Reuter). Op de vergadering der plaats vervangers van heden werden geen vorderingen gemaakt, aldus een westelijke woordvoerder. Gromyko bleef aandringen op de bespreking van het Atlantisch Pact en de Westelijken hielden vast aan hun voorstel tot een alternatieve agenda. Jessup (Amerika) verkaarde, dat de westelijke gedelegeerden bereid waren tot het houden van een conferentie van ministers op basis van de punten waar omtrent reeds overeenstemming was bereikt. Zii waren bereid de stappen daarvoor te doen. Davies (de Britse voorzitter) zeide, dat, ook al kwam de kwes tie van het Atlantische Pact niet op de agenda voor, het de Sov jet-minister vrijstond zijn me ning hieromtrent te zeggen. Hedenmiddag, Dinsdag, komen de plaatsvervangers wederom bijeen. VANDAAG WORDT VERKLARING AFGELEGD LONDEN, 29 Mei (A.P.) De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Herbert Morrison, is van plan Maandag in het Lagerhuis een verklaring af te leggen over het oliegeschil met Perzië. Gisteren werd hiertoe in een kabinetszitting besloten. De ver klaring wordt verwacht om on geveer 15.30 uur Ned. tijd. Vandaag heeft het ministerie een nota, die gisteren bij Perzië ingediend werd, vrijgegeven. In deze nota wordt de Perzische re gering formeel meegedeeld, dat Engeland een beroep heeft gedaan op het Internationale Hof van Justitie in Den Haag tegen de nationalisatie van de A.I.O.C. AAN GRIEKS-BULGAARSE GRENS SALONIKI. 29 Mei Reuter. Griekse en Bulgaarse wachtDos- ten hebben naar wordt gemeld Dinsdagochtend vroeg schoten ge wisseld te Kalivia. ten Noorden van Drama in Oojt-Macedonië. Volgens door de Griekse mili taire autoriteiten ontvangen be richten drongen 50 geüniformeer de Bulgaren ongeveer 600 meter op Grieks gebied door. Een Griekse grenswacht zou gedood zijn. De teruggetrokken Bulgaren zouden zijn lijk meegenomen heb ben. Waarnemers van de Balkan commissie der V.N. hebben zich naar de plaats van het incident gespoed. NEW DELHI, 28 Mei (A.P.). In gezaghebbende politieke krin gen is men van mening, dat in de Woensdag in Peking tussen China en Tibet gesloten overeen komst nog al krasse voorwaarden voorkomen. De regering van In dia wacht echter nog op een vol ledig officieel rapport van haar ambassadeur in Peking en wilde in afwachting daarop geen com mentaar geven. Alle ochtendbladen schenken., grote aandacht aan de overeen komst. Er wordt op gewezen, dat de Dalai Lama, die generaties lang zowel de geestelijke als de tijdelijke heerser van Tibet is geweest, nu gedegradeerd wordt tot een tijdelijke gezagsdrager in een land, waar het geestelijke prestige van groter belang is. De Pantsjen Lama, die de tra ditionele tegenstander van de Dalai Lama is geweest, wordt nu door de Chinezen in zijn waar digheid hersteld. Soldaten leveren In de overeenkomst wordt ver der gezegd, dat Tibet zijn betrek kingen met de imperialisten, van wier onderdrukking het door de Chinese troepen bevrijd is, moet verbreken. In de overeenkomst wordt ver der gesproken over het zenden van militaire commissies naar Tibet voor het werven en oplei den van Tibetanen als „onderdeel van het Chinese bevrijdingsleger". I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1