De Amerikanen halen zelfs geld uit doodgewone lucht >utie Geen bij koude vriendschap koude oorlog" een )t tot )bleem and Les voor de Oostenrijkse Katholieken Belangrijk minder kolen naar Nederland VLUCHT IN DE NACHT andhaving H.O.V. Van de wind kun je tegenwoordig best leven Radio-programma Londen deed concessies voor bondgenoot Amerika Onze handel met Engeland Ned. IJsclubbond opgericht door E. J. Rath DINSDAG 29 MEI 1951 PAGINA 5 wire STEW - E WEDEROPBOUW j iTRICUM WEROrOP: Vt7 CEUfiOfi 0008,' iSEuecsTEP F.5MEETS jebruik verbiedt, dan gewoon in iomen, b.v. door ■voor is vergun- ie Minister van is echter de 'n betrouwbaar- de deelnemers etzeljde tijdstip .oaarbij het ver- r ondervindt, 'n ming nodig is. Ie wegen wordt aderhoudsplichti- en dan door de \ie zich niet ver- etrouwbaarheids- leen vergunning on de vertegen- de Boekelermeer hoe groot de oor 'n dergelijke zgen was toege- rtegenwoordigers Gooi en Schoorl over de schade tegen door deze bracht. Het be te zullen over tappen in deze worden. Ir. W. C. Visser de wateronttrek- em; zie hiervoor 1 rschappen hield Onderzoek van tuserie over de n gebieden, die n spr., dat door tuinbouw wordt irorden. ondat er an kunnen orofi- nen moeien in de hun beslae krii- moet voorkomen t winterpeil te ;t onderzoek naar ing zal zich uit- t gehele land en imenwerking met n. Als het water- er is, dan komt ring aan de orde. worden, dat de d zal verschaffen oen uitvoering te belanghebben den dragen; zij kun- iirect geholpen k zelf bij te dra voor niets gehol- bleem is: te lang ts te doen. - De Federatie ie Zangersbonden iet in totaal 85-000 ie heeft een len aan de staats- het departement waarin zii haar tspreekt over be ide de Haarlemse mg. De Federate neeste klem aan van de H O.V. in rm, aangezien, zo legram gezegd, de tr is in het Wes- 1 voor de Oratori- Het bestaans- koren staat door en rond de H.O.V- is de Federatie en met orkest zou- sterdam niet meer gegeven, aange- ;sten onbetaalbaar e bijkomende kos- itie verzoekt de dringend hier- te houden bij de de plannen der WEST-CHICAGO, Indiana (A.P.). Er is geld ie halen uit lucht Een fabriek hier doet het. „Linde air Products Company" neemt grote hompen lucht, breekt ze in kleine stukken en ver koopt die stukjes. En de zaken gaan prachtig. De onderneming is druk bezig haar fabriek uit te breiden om te kunnen vol doen aan de vraag van de klanten, die al maar meer lucht roepen of liever: om gedeelten van de lucht Als de uit breiding voltooid is, zal die fabriek de grootste ter wereld zijn, waar lucht wordt gesplitst. De klanten van Linde gebrui ken de samenstellende delen van de lucht voor het conserveren van levensmiddelen, het snijden van staal, het lassen, het opfrissen van vermoeide renpaarden, het uit broeden van kalkoenen eieren, het maken van plastic speelgoed, het redden van zuigelingenlevens en tal van andere doeleinden. De lucht bestaat uit verschil lende gassen. Neem b.v. een ge wone kamer van drie en een halve bij vijf metep en ongeveer drie meter hoog. Het grootste deel van de lucht daarin ongeveer 78 procent is stikstof en iets meer dan 20 procent is zuurstof, maar in die kamer bevindt zich ook een half theekopje krypton, ongeveer vijf vingerhoed xenon en een hoeveelheid helium. Verder nog neon waaraan het neonlicht zijn naam ontleent waterstof, koolzuurgas en argon. 300 graden onder nul Linde scheidt al deze gassen van elkander door de lucht afwis selend samen te persen en af te koelen. De temperaturen in de koelinstallaties gaan tot 300 gra den beneden het nulpunt van Fahrenheit. Bij deze temperatuur wordt de lucht vloeibaar. Het belangrijkste van de ge noemde gassen is de zuurstof, waarvan in de geneeskunde ge bruik wordt gemaakt o-a. bij de behandeling van hartaanvallen en longontsteking- De beste zuurstof klanten van Linde zijn echter de staal- en andere metalenbewerkende indus trieën. Vermengd met een andier gas, het acetyleen, levert zuur stof de heetste vlam 6000 gra den Fahrenheit die de mens kan produceren. Deze vlam sniidt ingewikkelde vormen in stalen platen en maakt het smel ten en lassen van metaaldelen gemakkelijk. In het ijzerertsgebied van Mes- saba in Minnesota worden proe ven genomen met een boormachi ne met straalaandrijving, waarin zuurstof wordt gebruikt met wa ter en brandstof. Dit werktuig spuit brandend gas met een snelheid, groter dan die van het geluid en maakt in korte tijd gaten voor het aan brengen van springladingen in de harde rots. Als deze machine aan haar doel blijkt te beantwoor den zal het mogelijk worden op lonende wiize naar de harde taogniet-eTtsen te boren die wel licht in de toekomst een belang rijke bron van ijzerertsen kunnen worden. Wat lager bij de grond is de toepassing van zuurstof op kal- WOENSDAG 30 MEI HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws; 7.18 Gewijde mu ziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Waterstanden: 9.35 Gramofoonmuziek; 10.15 Id,em; 10.30 Morgendienst; 11.00 „Van liefde jong en oud", hoorspel; 12.05 Viool en piano; 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 Banjo-orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Militaire reportage; 13.20 Harp- ensemble; 13.50 Metropole-orkest; 14.15 Gramofoonmuziek; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Cello en piano; 15.30 Kamerorkest; 16.15 Voor de jeugd: 17.30 Clavecimbel en viool; 17.45 Regeringsuitzen ding: Sam Robles: „Klederdrach ten in Suriname"; 18.00 Muziek corps; 18.30 Gramofoonmuziek; 18.35 Instrumentaal septet; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.15 ..Kind en Zondag", causerie: 19.30 Gramofoonmuziek; 19.40 Radio- krant; 20 00 Nieuws; 20.05 Sym- phonie-orkest (In dp pauze: „We deropbouw van Denemarken", causerie): 21.05 „De Ned. Herv. Kerk krijgt haar dienstboek", causerie; 21.25 Gemengd koor en solisten; 22.00 Reportage; 22.20 Instrumentaal ensemble; 22.45 Avondoverdenking: 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 M. '■00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 19.30 VPRO 20.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws: 7.15 Ochtendgymna stiek; 7.33 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 „Onder ons gezegd": 8.23 Orgel spel: 8.50 Voor de huisvrouw: 9.00 Gramofoonmuziek; 10.00 School radio; 10.20 Kookpraatje; 10.35 Voor dp vrouw; 11.00 Gramofoon muziek; 12.00 Orgelspel: 12.30 Land. en tuinbouwmededelingen 12.33 Voor het nlatteland: 12.38 Gramofoonmuziek; 12.55 Kalen der: 13.00 Nieuws; 13.15 Dans muziek: 13.45 Gramofoonmuziek: 14.00 Gesproken portret: 14.15 Gramofoonmuziek: 15.00 Kinder koor; 15.20 „Levende Bezems" "oorspel voor de jeugd; 15.50 fia"orecital; 16.00 Voor de ieugd: '6.30 Voor de zieken; 17.05 Voor "0 ieugd: 17,35 Gramofoon- u>u£ck: 18 00 Nieuws: 18.15 Varia: '8.20 Actualiteiten; 18.35 Prome nade orkest; 19.00 „De moed om ra?npu^a'r te zijn". causerie: 13.15 Gramofoonmuziek: 19.30 ,n°°r de ieugd; 20.00 Nieuws: p "'i Politiek commentaar: 20 15 v^mofoonmuziek; 20.50 ..De 29 ncU Vagebond". hoorspel: E.U5 Sopraan en piano; 22.25 22.40 Instrumentaal kwar- r:; 25,°° Nieuws; 23.15—24.00 gramofoonmuziek. koeneieren. Als deze werden om geven door zuivere zuurstof in- plaats van door gewone lucht, zullen er meer uitkomen en de jonge kalkoenen zullen sterker zijn. Stikstof Stikstof wordt meer en meer gebruikt bij de conservering van levensmiddelen. Volgens Linde zou het conserveren van levens middelen in stikstof een gunstige invloed hebben op het aroma en het vitaminengehalte. Een andere nieuwe toepassing van stikstof vindt plaats bij de fabricage van plastic-speelgoed. Zo wordt b.v. een poreuze pil in vloeibare stikstof gedompeld, die een temperatuur heeft van ongeveer 300 graden onder nul, en daarna geplaatst op een plat stuk plastic. Daarop komt 'een tweede stuk plastic en de randen worden aan elkaar gesmolten. Als nu de stikstof in de pil op kamertemperatuur komt, wordt zij weer gg,s. Dat gas zet zich uit en blaast het plastic-speelgoed op- De uil blijft er binnen in en men heeft een rammelaar- KIND ONDER BLOEMBAK GEDOOD De drie en een half-jiarige Karei Altena te Enschede is in de tuin van eert buurman, onder een zware bloembak geraakt, die door spelende kinderen werd omver geworpen. Zwaar gewond werd de kleine in allerijl naar het ziekenhuis overgebracht, waar het kind aan de bekomen verwondingen is overleden. VRACHTAUTO IN DE SLOOT ROTTERDAM. Gistermor- vroeg is op de Charloisse Lage- dijk een vrachtauto, die zes en twintig arbeiders vervoerde van de aannemersfirma Moerenhout te Oosterhout, doordat een achtband leegliep, van de berm gegleden en omgekeerd in de sloot aldaar terechtgekomen. Eén en twintig arbeiders liepen verwondingen op en moesten in het ziekenhuis worden behandeld. Gelukkig waren de verwondingen niet van zo ernstige aard, dat iemand hunner opgenomen behoefde te worden. Indonesische journalisten in Nederland De zes Indonesische journalis ten, die gedurende een half jaar aan Nederlandse redacties zullen gaan werken, zijn gistermorgen met het m.s. „Cheshire" in Neder land aangekomen. Namens de Federatie van Nederlandse Jour nalisten en de „Nederlandse Dag blad Pers" werden zij verwel komd door de leden van de ont vangstcommissie onder voorzitter schap van de heer L. Hanekroot. Namens de regering werden zij begroet door mr. J. Landré, direc teur van de R.V.D. en namens de Indonesische Hoge Commissaris in Nederland door mr. Mohammed Achmad en mevr. Hemsing. Commandowisseling Mariniers Doorn Vrijdag 1 Juni des ochtends om elf uur zal de luitenant-kolo nel der Mariniers H. Lieftinck het bevel over de afdeling Mari niers te Doorn overgeven aan de kolonel der Mariniers H. O. Romswinckel. De Koningin bij congres „Nederlandse Gemeenten" 's GRAVENHAGE. Zoals bekend wordt in Utrecht op 6 en 7 Juni a.s. het congres van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten gehouden. Op de twee de congresdag zal Hare Majesteit Koningin Juliana het congres be zoeken en zij heeft zich bereid verklaard de aanwezigen te zul len toespreken. BUITENLANDS OVERZICHT Ten aanzien van de levering door Engeland van grondstoffen was de situatie moeilijk. Zo zal Engeland thans slechts 45000 ton kolen per kwartaal leveren. Deze 180.000 ton per jaar in hoofd zaak industriekolen betekenen een belangrijke vermindering met het afgelopen jaar, waarin Engeland 1 millioen ton kolen (Van onze correspondent) LONDEN. De Britten die de laatste maanden ernstig rekening begonnen te houden met de mogelijkheid dat Londen naast een „koude oorlog" met de Sovjet-Unie ook een „koude vriend schap" met de Verenigde Staten zouden moeten boeken, kun nen weer gerust zijn. De Labour-regering heelt bil monde van de ministers Hartley, Shawcross en Morrison vorige week net zoveel water bij de wijn gedaan, dat ze voor de Amerikanen te drinken was. Wat tot gevolg had, dat Stalin voorlopig nog geen reden heeft om te twijfelen in de betrouwbaarheid van het Atlantisch blok: de wig tussen Downingstreet en Witte Huis werd verwijderd voor ze gevaarlijk begon te worden. De meningsverschillen tussen de twee grote voorstrijders van het Westelijk bondgenootschap waren de laatste tijd zo talrijk geworden, dat ook trouwe aan hangers van de Labourpartij zich begonnen af te vragen of John Bull en Uncle Sam nu feitelijk wel in hetzelfde team speelden. Attlee had over het behandelen van de Chinese kwestie andere denkbeelden dan Truman, de Britten keken met argwaan naar de manier waarop de Amerika nen met schaarse grondstoffen rondsprongen, Churchill fulmi neerde tegen de benoemingspoli- tiek bij de Atlantische Marine en het gehele Verenigd Koninkrijk vond dat MacArthur en zijn last gevers nogal eigenmachtig optra den bij het voorbereiden van een Japans vredesverdrag. Ook de Amerikanen hebben klachten. Bij tijd en wijlen vra gen vooraanstaande commenta tors zich af of de States soms alleen de lasten van de oorlog in Korea op zich hebben genomen, waarmee ze zeggen willen dat ze de hulp welke de Europese lan den inclusief Engeland ver lenen, maar „zo-zo" vinden. Nog kregeliger werden de Ameri kaanse politici echter toei) bleek dat de Britse zakenmensen er bitter weinig voor voelden om mee te doen met een blokkade tegen communistisch China. Niet alleen om het gewin Nu is het persé verkeerd om te denken dat de Britse regering al leen maar „dwars" bleef liggen, omdat er met de handel op rood- China nog wat ponden sterling of dollars te verdienen zyn. Lon den denkt nu eenmaal anders dan de Amerikanen over de toe komstige bruikbaarheid van Mao „Johan Maurits van Nassau" ontmoet Hr. Ms. „Evertsen" Uit een van Hr. Ms. fregat „Johan Maurits van Nassau" door het ministerie van Marine ontvangen telegram blijkt, dat dit schip op zijn uitreis naar Nieuw-Guinea te Djibouti de uit Korea thuisvarende torpedoboot- jager Hr. Ms. „Evertsen" aan trof. Bovendien lag in deze ha ven het Nederlandse stoomschip „Amstelstad" van de Rederij „Amsterdam", zodat de charman te Franse hartelijkheid van de ontvangst te Djibouti, waarvan 't telegram getuigt, nog werd aan gevuld met aangenaam contact met de bemanningen dier sche pen. Tse Tung en zoiets wreekt zich ook in de te volgen gedragslijn. Bovendien is het niet alleen de linkervleugel van de Labourpar tij welke zich zorgen maakt over de economische gevolgen van de politiek welke op het ogenblik in Washington wordt uitgedokterd. Ook Britten die van de loyali teit der Amerikaanse regering overtuigd zijn, vragen zich af of straks als het gevaar in het Verre Oosten geneutraliseerd is, Europa misschien niet hulpbe- hoevender dan ooit te voren aan Amerika zal blijven hangen. Deze gemoedsstemming is het welke de Britse zakenmensen onge acht de niet onjuiste maar wel wat erg oratorische kritiek van Churchill minder vlug dan de Amerikanen wint voor de leuze: „Geen handel meer met Mao". Ondertussen, Engeland heeft 't zekere voor het onzekere geko zen en door de belofte voortaan geen rubber meer naar China te zuilen exporteren, de gunst der Amerikanen herwonnen. Ook in de Britse zakenwereld begrijpt men dat het niet anders kon, al vraagt menig exporteur van rub ber zich af of neutrale landen als Indonesië en Birma misschien van de gelegenheid willen profi- De „Sea Venom", de nieuwe straaljager van de Britse Marine, welke in alle weersomstandigheden dienst kan doen. De radar installatie van het toestel is dermate geperfectioneerd, dat de machine van vliegdekschepen kan opstijgen in weers omstandigheden, welke daartoe voordien te slecht waren. De „Sea Venom" is uitstekend manoeuvreerbaar en heeft een groot stijgvermogen. De vleugels zijn hydraulisch opklapbaar. 's-GRAVENHAGS De nieuwe handelsovereenkomst tussen Nederland en Engeland, die dezer dagen tot stand is gekomen, loopt van 1 April 1951 tot 1 April 1952, zulks in tegenstelling tot vorige jaren, toen de handelsovereenkomst per kalenderjaar werd gesloten. Dit komt beter uit met betrekking tot de landbouw en de te sluiten contracten in de agrarische sector. zou leveren. Daarvan is in wer kelijkheid 3/4 millioen ton gele verd. Ten aanzien van blik laat zich de toestand gunstiger aanzien. Engeland zal thans 6000 ton le veren. In het vorige jaar bedroeg het contingent 7000 ton. Staal vormde eveneens een grote moeilijkheid. Het ligt in de be doeling 30.000 ton staal te leve ren al mag waarschijnlijk niet meer dan 20.000 ton worden ver wacht. Hier wilde Engeland aan- vankenlijk niet tot een levering overgaan. De speciale soort staal, die van bijzonder belang is voor onze scheepvaart, blijft dus thans voor ons behouden. Men is tevreden met de vast gestelde contingenten voor onze export naar Engeland. Voor arti kelen, welke niet door de Engel se overheid van onze landbouw en onze industrie worden betrok ken, is deze overeenkomst wel bevredigend. Over de prijzen van de staats- handelsartikelen zijn bij de be sprekingen geen nieuwe gezichts punten naar voren gekomen. Voor Bacon was er reeds in het begin van dit jaar een contract van 40.000 ton, waarvan voor 30.000 ton reeds een prijs tot eind September is vastgesteld. Voor eieren is er geen contract. Deze worden door het Engelse mini sterie voor voedselvoorzieningen gekocht. Voor boter is er een contract van 5000 ton. maar de mogelijkheid bestaat, dat er meer wordt afgenomen. Wat de handelspolitieke contin genten betreft is het overeenge komen contingent voor de invoer naar Nederland vastgesteld on een waarde van 12 millioen pond. hetgeen een millioen pond «hoger is dan in het vorig jaar. Hierbji moet wórden opgenomen, dat er van de lijst der geliberaliseerde producten artikelen zijn afgeno men, zodat er meer contingenten zijn. Er wordt met betrekking tot onze uitvoer naar Engeland een stiieende tendens waargenomen. De Engelse invoer in ons land is vrijwel stabiel. Robinson bokst te Berliin De contracten zijn getekend voor een wedstriid over tien ronden on 24 Juni te Berliin te houden tussen de wereldkam pioen middengewieht Ray Robin son en de Duitser Gerard Hecht. FANNY FVENAAROF BRITS RECORD 100 YARDS Tijdens wedstrijden georgani seerd door de Athenian Athletic Club te T.iverpool. beeft. Fanny Blankers-Koen de 100 yards ge wonnen in 10.9 sec., daarmee het, Britse damesreenrd voor die af stand evenarend. Tweede werd Ethel Greenwood met bijna 3 m. achterstand, Onze landgenote won ook de 80 meter horden in de goede tijd van 11.4 sec. van teren om nu de klandizie Mao te winnen. Eén ding verwacht Londen echter van Washington zeker: dat de Amerikaanse zakenwereld niet van de toestand misbruik zal maken door de Britten au te dwingen hun rubber te verkopen tegen abnormaal lage prijzen. Een dusdanige houding zou zeker niet bevorderen dat andere me ningsverschillen uit de weg kun nen worden geruimd. ZELFSTANDIG DOCH MET K.N.S.B. SAMENWERKEND Dezer dagen is ongericht de Nederlandse IJsclub Bond welke zich ten doel stelt het hardriiden on de lange baan en het kunst- riiden od de schaats te bevor deren. Tot de nieuwe bond zijn toe getreden de Amsterdamse IJs club (AYC), IJsvereniging „Kra lingen" te Rotterdam, de Haagse IJsclub, de Nijmeegse IJsclub, de IJsvereniging Groningen, de IJs club Veendam, de Berger IJs- sport Vereniging Bergen N.H. en de Leidse IJsclub, terwijl Thialf Heerenveen en de Kon. IJsclub Leeuwarden zich als lid hebben aangemeld onder het voorbehoud, dat dit lidmaatschap niet in strijd zou mogen komen met de belan gen van de hardrijderijen op de korte baan, waarbij deze ijsclubs ook betrokken zjjn. Het voorlopig bestuur zal met de KNVB besprekingen openen. De reden, waarom deze ijsclubs het initiatief tot oprichting van de bond hebben genomen, is ge legen in de omstandgheid, dat de belangen van het hardrijden en ook van het kunstrijden in de huidige organisatie, nationaal en internationaal, onvoldoende wor den verzorgd. Door het te grote arbeidsveld van de KNSB komen het hardrijden op de lange baan en het kunstrijden niet genoeg zaam tot hun recht. Zondag zijn een tweetal 'be- angrijke verkiezingen gehouden 3n wel in Oostenrijk, waar een rieuwe bondspresident moest worden gekozen en in Italië, vaar rond de gemeenteraadsver kiezingen een felle strijd is ge boerd tussen de communis.ten, die sinds 1946 in tal van grote ge meenten een invloedrijke positie ïadden verworven, met de Ka tholieken anderzijds, die een gro te campagne hadden opgezet om leze rode bolwerken in Bollogna, Florence, Milaan, Genua en Tu- -ijn op de communisten tè her- weren. Waarbij als derde groep etwat op de achtergrond de zgn. ieo-fascisten stonden, die in Ita-' ië zich weer heftig gaan roeren en veel aanhang schijnen gewon nen te hebben. Hoe de uitslag van deze ver kiezingen is verlopen, kan op dit moment nog niet gezegd worden, omdat een enigszins betrouwbare conclusie eerst hedenavond kan worden uitgesteld. We zullen dus, wat Italië be treft, nog even geduld moeten hebben. De Oostenrijkers, die Zondag een nieuwe bondspresi dent moesten kiezen in de plaats van dr. Renner die op Kerst avond overleed, hebben zich snel ler van hun taak gekweten en waren Zondagavond reeds met hun keuze gereed. Onze lezers konden ook deze uitslag reeds gisteren in ons blad lezen, nl. dat het Katholieke Oostenrijk op nieuw door een socialistische president zal worden bestuurd. Dat deze uitslag teleurstellend is voor Jiet Katholieke volksdeel behoeft wel niet nader te wor den aangetoond en deze uitslag was dan ook wel in hoge mate verrassend. Misschien wel het meest voor de overwinnaars de socialisten want toen deze beslo ten tegenover de candidaat van de Kath. democraten met een eigen man te komen, heeft nie mand van hen ernstig gedacht, dat deze een goede kans maakte, NOC GEEN NIEUWS OVER INDELING IE KLASSERS Het bestuur van de KNVB ver zoekt ons te willen mededelen, dat de geruchten, volgens welke de indeling van de vier eerste klasse afdelingen, elk van 14 elf tallen, reeds gereed zou zijn, van elke grond zijn ontbloot. De com- misstie-Burgwal heeft nog geen opzet gemaakt, zelfs de datum voor een vergadering is nog niet vastgesteld. Indien de commissie tot een bepaald voorstel komt. zal dit eerst in het bestuur van de KNVB moeten worden behan deld. Voorlopig is dus van een indeling der eerste klas vereni gingen voor het volgend seizoen nog geen sprake. RONDVLUCHT VOOR SPORTVLIECTUIGEN Vijftien Nederlandse sport- vliegtuigen hebben Zaterdag en Zondag deelgenomen aan de Ne derlandse rondvlucht. Hoewel vliegveld Leeuwarden niet al te mooi weer had. kwamen de vliegtuigen toch keurig na el kaar binnen. De bemanningen werden ontvangen door het comité „Ons Garnizoen", onder leiding van de commandant overste Fiedeldij. Na de koffie tafel werd koers gezet naar Eel- de. Met een bezoek aan Paters- wolde en een diner in hotel „De Doelen" in Groningen, waar als gastheer de ..Noord-Nederlandse Aero-cub" optrad, werd de eer ste dag besloten. Zondag startte de vloot naar het vliegweld Twenthe waar de deelnemers ontvangen werden in het clubgebouw van de „Twentse Aero-club" en een koffiemaaltijd gebruikt werd 'n hotel Carelshaven te Delden. Uit Twenthe werd daarop koers ge zet naar het vliegveld Teuge. waar de thee wachtte en de vlucht eindigde. De vliegclub ..Teuge" bood de bemanningen een Deventerkoek aan. Nederlandse hallonvaarders bergbeklimmers OSLO (ANP.). Zondag is de Nederlandse luchtballon Luc ky Start tijdens het vliegfeest te Oslo opgestegen. Door bemidde ling van de Philips in Noorr wegen was het mogelijk tijdens de vlucht radio-contact met de grnnc) te onderhouden. Door de buitengewoon sterke windvlagen werd het omhulsel van de ballon ingedrukt, waar door veel gas verloren ging. Des ondanks werd een snelle en be vredigende landing volbracht in een met sneeuw bedekt bos. Na een moeizame klimpartii en na een rivier te ziin overgestoken, wist de bemanning van de bal lon berghutten te bereiken. De bemanning is in goede welstand. ook al was deze de populaire rode burgemeester van Wenen dr. Theodor Körner. Dat deze Zon dagavond met een meerderheid van 186.000 stemmen uit de bus kwam is dan ook aan verschil lende feiten te danken. Allereerst aan het feit, dat de communisten bij deze herstem ming, staande voor de keuze tus sen een Katholiek en een socia list, aan deze laatste de voorkeur hebben gegeven en hard hebben gewerkt om hun kiezers te over tuigen dat de verrader van het socialisme, zoals de communisten de sociaal-democraten steeds noe men, toch nog te verkiezen was boven een Katholiek. Deze om mezwaai hebben de communisten zonder veel verzet meegemaakt, wat wel heel duidelijk in Wenen gebleken is, waar 85 pet. van de communistische stemmen die bij de eerste stemming op de com munistische candidaat waren uit gebracht, Zondag op dr. Körner zijn overgegaan, maar deze zou er dan toch nog niet gekomen zijn, indien ook niet een groot aantal van de 600.000 stemmen nl. 60 pet die bij de eerste stem ming op de sterk nationalistische candidaat Breitner waren uitge bracht, nu waren overgegaan op de socialist. Deze merkwaar dige verschuiving is wel de groot ste verrassing van deze verkie zing. Dat deze ultra rechtse kiezers bestaande uit monarchisten en semi-nazi's aan de socialist de voorkeur gaven boven de Kath. candidaat dr. Gleissner, één van de meest bekwame Oostenrijkse staatslieden, kan alleen verklaard worden uit een soort rancune in die kringen tegen de Kath. demo cratische partij, die zowel tegen de monarchisten als tegen de nazi's 'scherp stelling heeft ge nomen. Dit alles neemt echter toch niet weg het feit, dat de Katholieken, zowel bij de eerste verkiezing als bij de herstemming, belangrijk minder stemmen heb ben gekregen dan bij de verkie zingen van 1948, toen zij 'n vol strekte meerderheid behaalden en de leiding van 's lands zaken op zich namen. Deze achteruit gang verklaren de insiders uit het feit, dat ook hier de Kath. partij, evenals in Italië sinds zij aan de regering was, de verwach tingen bij vele Katholieke arbei ders en ook bij vele jongeren heeft beschaamd en deze daardoor weer gedreven hebben eensdeels naar de socialisten en anderzijds naar de rechtse extreme elemen ten. De Christen-democratische partij wordt helaas door vele'Ka tholieken als eenzijdig en con servatief afgeschilderd en daar door heeft zij het vertrouwen bij vele jongeren en bij de Kath. arbeiders weer verloren. Het is dan ook niet uitgesloten, dat de ze Katholieke nederlaag belang rijke politieke gevolgen zal heb ben, omdat de socialisten die nu in het parlement en in de rege ring een tweede plaats innemen, grotere eisen zullen stellen, nu Zondag gebleken is, dat zij weer de eerste partij in de lande ge worden zijn. Men verwacht dan ook reeds, dat de socialisten op een Kamerontbinding zullen aan dringen, hopende dat zij ook dan de meerderheid zullen krijgen Het verdwijnen van het Katho lieke bewind, zou intussen voor geheel West-Eurooa ernstige ge volgen hebben. De communisti sche candidaat Ernst Fischer heeft nog aan de vooravond van de verkiezingen zijn kiezers op gewekt op Körner te stemmen, waarbij hij de verwachting wek te dat diens herkiezing de kansen zou verhogen op een verbreding van het volksfront met de socia listen. Het is niet erg waarschijn- liik, dat de socialisten daarin zul len trappen want ze weten heel gopd dat dit zou betekenen een uitlevering van Oostenrijk aan de communisten, waarvan niet alleen d» Katholieken, maar ook de socialisten spoedig de dupe wouden ziin. .De socialisten zullen wel bliiven aansturen op een samenwerking met de Katholieken, al zullen ze nu wel zo niet de eerste viool, dan toch wel een krachtiger rood geluid zullen laten horen. H<»t is intussen te hopen, dat de Katholieken de ernstige waar schuwing van Zondag j.l. in Oos tenrijk zullen verstaan en dat wanneer vanavond de Italiaanse uitslagen bekend worden, de Ka tholieken daar niet hetzelfde zware leergeld moeten betalen, als Zondag hun Oostenrijkse ge loofsgenoten. No" a'+iid geldt het. woord van do FVanse graaf De Mun: ..De Katholieken zullen sociaal zün of ze zullen niet ziin". Het is dien treurig, dat ook elders in Furona het aantal Katholieken, dat dd7e woorden ondanks alle pauselijke eneveiioken niet wil verstaan, na alle bittere ervarin gen, opnieuw weer groeiend is. FEUILLETON 36. Ik stond, zoals men dat noemt, als aan de grond genageld, ge spannen toekijkend. Tegen ge weld had ik haar kunnen ver dedigen hoever haar moed en haar wilskracht strekten moest ze zelf bewijzen. Maar de heftige opflikkering, die in haar woor den was uitgevlamd, scheen te doven. Haar oogleden begonnen te trillen, haar rechte gestalte verslapte, zonk in. Haar dicht geknepen handen kwamen lang zaam los. En eindelijk wendde ze haar blik af. Vinton kwam een stap naar voren maar nog steeds hingen zjjn slappe armen langs zijn zij den neer. Naarmate hij haar naderde, scheen ze ineen te krimpen. Ik daalde nog twee treden af en hield me gereed om hem te bespringen, als hij haar met een vinger dorst aanraken. En ik herinner me, dat ik door al miin opwinding heen nog nadacht: ik zou niet wachten, tot hij haar aanraakte: als hij nog één stap dichter bij haar kwam, viel ik hem aan en schreeuwde ik: „Halt!" óm hem tot staan te brengen vóór hij haar aan kon raken. Zii za£ mij op de trap staan. Onze blikken ontmoetten elkaar heel even. Toen keek zij weer naar Vinton, die nog steeds roer loos naar haar stond te kijken. Een paar seconden lang bleef zii besluiteloos, alsof zij, in 't nauw gedreven geen raad wist. Toen boog zii langzaam haar hoofd. Wat het ook was, het kon niet anders schijnen dan een gebaar van onderwerping. Met een droog lachje keerde Vinton zich van haar af. Hij liep verder de bibliotheek in, zodat ik hem niet zier» kon. Ter wijl hij dat deed, keek het meis je bliksemsnel op, wij zagen el- kaars ogen, en zij maakte een krampachtig gebaar met haar hoofd en haar gelaatsspieren: een dringend verzoek aan mü, terug te gaan. Ik bleef lang ge noeg staan, om me te vergewis sen dat hij van dat seintje niets had gemerkt; toen zii haar hou ding van weerloze verslagenheid had hernomen, ging ik behoed zaam terug tot boven aan de trap. Zii wou met alle mogelijke middelen beletten, begreep ik. dat Vinton en ik slaags raakten, dat hü me zag zelfs. Om dat te voorkómen, gaf zij maar liever alles toe. of ten minste, hiéld zii zich alsof zii alles toegaf. Maar zelfs haar schijnbare onderwer ping. dacht ik met vreugde, was een bewijs van moed. Zii was zichzelf meester, al verbeeldde Vinton zich, dat hij haar ander maal overwonnen had! Maar ik meende te mogen aannemen, dat haar moed gestaald werd door het bewustzijn; daar staat iemand, gereed, om mij te ver dedigen. Wat waren de rollen omgekeerd! Er word geen woord gesproken in de bibliotheek, seconden, mis schien minuten lang. Toen ver brak zijn stem de stilte. Hij sprak volkomen rustig. „Afgezien van al het andere, is er één ding, dat je vergeten schijnt te ziin; om dat éne ding alleen al zul je wel móéten trou wen met me: het testament. Is 't niet zo?" Zii gaf geen antwoord. Hij ging voort: „Hoe wou ie dat bekrachtigd krijgen, als je niet met me trouwt? Dat kun ie niet en dat weet ie hee] goed. En als ik me niet vergis, wil je het beslist bekrachtigd hebben, en gauw ook. 't Zal vast niet lang duren, of je kiest eieren voor je geld. Alles bij elkaar genomen, de stand van zaken op 't ogenblik, en de kansen en die geschiede nis met het testament, en het feit. dat ik je toch njet loslaat, dus dat je precies zult doen, wat ik je zeg. hebben we een tame lijk goede grond, om een huwe lijksverbintenis op te bouwen, dunkt me Vind je zelf ook niet?" Ook hierop gaf zii geen ant woord. „Dus om op de hoofdzaak te rug te komen" zei hij scherp en zakelijk op eens. „je houd je aan je afspraak morgen, en je pakt hem een beetje steviger aan dan gisteren. Je zorgt, dat je zo gauw mogelijk te weten komt. wat Purvis en ik en Lazarro willen weten. Als je treuzelt, zal 't je opbreken, en uitvluchten wor den niet meer aanvaard. Heb je nte goed verstaan? Zeg na, wat ik je heb opgedragen." Ik hoorde een zwak gemurmel van haar stern; zii herhaalde dus gehoorzaam ziin woorden. „Uitstekend", ging hii rustig voort. „Je weet 't. en je zorgt dat ik tevreden over je ben. Zeg eenswaar is dat tasje, dat ik hier heb gelaten?" „Ik zal 't voor je halen", zei ze vlug. „Ik vroeg je waar 't was." „Ik geloof boven." „Dan zal ik 't halen." Ik zag hem de drempel over komen, tussen de portières door. Hij liep de hall door naar de trap en zette ziin voet op de onderste trede. Zij was vlak achter hem aan gekomen en hield hem staan, de. door een hand op ziin arm te leggen. „Ik kan 't gemakkelijker vin den dan .Ui", hoorde ik haar zeg gen. „Laat mii maar evert gaan." Zii keek echter niet naar hem Haar blik was naar boven ge richt. trachtte de duisternis' tfe doorboren, waarin ik schuilging. Al haar angst sprak weer uit haar trekken. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5