Algemeen vertrouwen in nieuwe bewindsman van Defensie Radar blijkt niet te werken als de golven te hoog zijn In wedstrijd tegen Derby zwakke plekken in de County weer voorhoede Hoengsong thans: PUIN EN RUïNES Extra arbeid in woningbouw te honoreren in obligaties Korea deed inzien dat zeer veel nodig èn mogelijk is Naar wij vernemen: Lagere productie huisbrandkolen Oranjeteam evenaarde B-ploeg niet (1-1) Geen enkel Nederlands doelpunt' keeper Brown scoorde zelf Goede tweede helft Onrustig, gejaagd? Specialisering van rechters Rook met Uw OP WEG NAAR „PROGRES De Tromp werd alvast door een torpedo getroffen Vlaggeseinen Het kon.bezoek aan Luxemburg WIM DUSSEL SCHRIJFT UIT KOREA: Een jeepwrak in de opschietende rijst EERSTE KAMER Afscheid prof. Kranenburg Jongen reed te water en verdronk Vragen over tuinderskredieten (Van onze parlementaire redacteur) Op de tweede dag van de Defensie-debatten in de Tweede Kamer kwamen voornamelijk details aan de orde. De grote lijn was reeds de dag te voren uitgestippeld. Wel ontbrak daar nog de chr.-hist. schakel aan, maar deze bleek gisteren goed in het geheel te passen. Ook de heer Tilanus (c.h.) sprak zijn ver trouwen in de nieuwe bewindsman en diens plannen uit. Ex-minister Schokking ver scheen in deze rede ook nog even ten tonele. De vroegere regering aarzelde, aldus de ch.-hist. woord voerder en deze minister had de slagen moeten opvangen. Dat er aarzeling was geweest, achtte de heer Tilanus intussen wel begrij pelijk. Korea heeft ons moeten overtuigen, dat er meer nodig is dan tot dan toe voor mogelijk werd gehouden. Dit vraagstuk waS dan ook het belangrijkste punt tijdens de kabinetsformatie. Voorts ging de heer Tilanus nog serieus in op de rede van de heer Gortzak (comm.), die hij de avond tevoren met nog een vier tal afgevaardigden had aanhoord De heer Gortzak, die toen mede deelde, dat hij overwogen had, bjj gebrek aan belangstelling, om schorsing van de beraadslagingen te vragen, bleek dus toch niet geheel voor lege stoelen te heb ben gesproken! De kreet om vrede in de rede van de heer Gortzak kon de heer Tilanus verstaan, en ook scheen hij nog te veronderstellen, dat de communisten inderdaad hun op rechte overtuiging uitspraken als zij betoogden, dat Sovjet-Rusland slechts de vrede wenste. Maar de houding van de N.S.B. voor de oorlog kon voor de communisten dan toch in elk geval een waar schuwing zijn. Ook zij hadden steeds betoogd, dat Duitsland geen oorlog in de zin had. De communist Hoógcarspel kon uit deze serene visie van de grij ze christ.-hist fractieleider wei nig politieke munt slaan, meer eer viel er voor hem te behalen aan de rede, die dr. Bruins Slot (a.r.) de vorige dag had gehou den. De a.r. woordvoerder be toogde toen, dat de militaire ca paciteit van de vrije wereld wel licht wel voldoende was om het gevaar achter het ijzeren gordijn te houden, maar niet voldoende om Rusland tot een, wat hij noemde, vriendelijk gesprek te bewegen. Kijk, zei de heer Hoog- carspel, daar kwam nu de aap uit de mouw: Dr. Bruins Slot wilde een preventieve oorlog. Bij de replieken zullen wij hierover nog wel meer horen. Details En voorts waren er dan de on derdelen intussen ook zeker niet van belang ontbloot. De heer Ti lanus (c.h.) sloot zich aan bij de woordvoerders, die zich niet ten onrechte ongerust hadden ge maakt over de verplichte vacci natie in het leger. Met een be zorgde vader vroeg hij de mi nister of deze de inenting facul tatief wilde stellen. Dat ds. Zandt (st.-ger.), die de vaccinatie altijd op principiële gronden heeft be streden, eveneens op dit punt critiek leverde, laat zich verstaan. Wat de zaak-Kruis betreft had de heer Tilanus (c.h.) in het rap- heeft de Kerk van Schotland Ko ningin Juliana dank betuigd voor de hartelijkheid en de gastvrij heid, door het Nederlandse volk betoond aan verwanten van ge sneuvelden uit de tweede we reldoorlog, die in Nederland be graven zijn.... zal de tentoonstelling „Zuider zee wordt land", die in het Am sterdamse Waaggebouw wordt gehouden, tot 7 Juli worden ver lengd.... is hedenmorgen een groep van 80 Nederlandse oorlogsinvaliden, die een vierdaagse reis door Bel gië maakt, door Prins Boudewijn ontvangen.,.. heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank twee weken hechtenis geëist tegen de 24-jarige electrisch lasser A. S. en vrijspraak gevraagd voor de 26-jarige C. R., wegens gebrek aan bewijs, toen beiden terecht stonden wegens het veroorzaken van dood door schuld in verband met het ongeval bij werkzaamhe den aan de in aanbouw zijnde electrische centrale aan de Hem- weg te Amsterdam, waarbij een arbeider dodelijk werd getroffen door een vallende smeedijzeren matras.... DE OPIUMSMOKKEL Chinees veroordeeld ROTTERDAM. Voor de po litierechter te Rotterdam stond gisteren terecht de Chinees L. Q. uit Singapore, die betrokken is geweest bij de smokkel van de aan boord van de „Willem Ruys" in beslag genomen opium. Ver dachte zou twee Engelse ponden opium in zijn bezit hebben gehad. Via zijn tolk bekende de man en vertelde hij dat hij zonder opium niet kon leven. Hij zei aan de smokkel mee te doen omdat hij door een bende geterroriseerd werd. De Officier van Justitie eiste 3 maanden gevangenisstraf tegen hem. De politierechter veroor deelde L. Q. tot drie weken ge vangenisstraf. Pseude-vogelpest te Zuidwoldc (Dr.) ASSEN. In de gemeente Zuidwolde (Drente) is pseudo- vogelpest uitgebroken onder de kippen van de heer J. Jonkman te Kerkenveld, gemeente Zuid wolde. Ongeveer 200 kippen wer den afgemaaakt. port van de parlementaire en quête-commissie de bevestiging gevonden van zijn overtuiging, dat er invloeden waren, die de gezagsverhoudingen in de top on dermijnen. Het rapport, aldus de heer Tilanus, getuigde van een mentaliteit, die ontstellend is en waarbij het wel tot conflicten moest komen. De heer Kikkert (c.h.) toonde zich een pleitbezorger voor de sociale belangen van officieren en onderofficieren, ook de heer van Vliet (k.v.p.) had hieraan de vorige avond aandacht gewijd en de heer van Sleen (p.v.d.a.) uit te zijn ontevredenheid over de uitvoering van de voor de mobi lisatieslachtoffers getroffen rege ling. Schnorkel De heer Ritmeester (v.v.d.) kwam tenslotte op voor de uit vinder van het Schnorkelappa- raat, kap.-luit. ter zee Wichers, wiens aanspraken de regering maar gedeeltelijk erkende en die zij had willen honoreren met f 3000.een som die in geen verhouding stond tot het grote belang van de uitvinding. De En gelsen toonden er geen belang stelling voor, maar de Duitsers hebben er de waarde van begre pen. Minister Staf, die reeds zijn dank betuigde voor het in hem gestelde vertrouwen, zal heden zijn rede voortzetten. DEN HAAG Verscheidene leden van de Eerste Kamer heb ben de vrees uitgesproken, dat de voorziening met huisbrandko len moeilijk zal worden. Het ver vult deze leden met grote zorg, dat de productie van de Wilhel- mina-Sophie en de Dominiale mijnen geen stijging vertoont. De Wilhelmina-Sophie geeft zelfs in vergelijking met 1949 een niet onbelangrijke daling te zien. Be droeg de productie van de andere mijnondernemingen 90 procent of meer van die in 1938, de Wilhel mina-Sophie kwam tot niet meer dan 70 procent en de Dominiale mijn tot slechts 60 procent. De laatstgenoemde mijnen zijn juist de leveranciers van de hoogst- waardige huisbrandkolen. Deze opmerkingen worden gemaakt in het voorlopig verslag, dat de Eer ste Kamer heeft uitgebracht over de begrotingen van de staatsmij nen in Limburg. Aan de- minister wordt ge vraagd of deze kan mededelen of de brandstoffenvoorziening voor 1951 gewaarborgd is of dat er zich weer moeilijkheden zul len voordoen zoals in het voor jaar. (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, Woensdagavond. Zoveel verbeten vechtlust als tegen de Rode Duivels bracht het Nederlandse elftal in de oefenwedstrijd tegen Derby County niet mee. Wat wilt ge trou wens? De clubspelers hebben op Abe na al bijna een maand rust of vacantietrips naar Engeland achter de rug en dit duel met de elite uit de Britse voetbalschool gold als een generale repetitie voor de wedstrijd van volgende week tegen Noor wegen, een land welks voetbalafvaardiging nu juist niet als een nachtmerrie voor onze ogen opdoemt. Toch waren er voor deze elf roodhemden redenen om zich zo hard mogelijk in te spannen. Die redenen waren de aanwezigheid van 60.000 naar goed spel dorstende toeschouwers en de noodzaak om een goed figuur te slaan tegenover de 53 zege van de jongere broers de B-ploeg in Rotterdam. Een om het nu maar ronduit te zeggen: deze oefenwedstrijd heeft niet geheel aan de ver wachtingen voldaan. Ten eerste is daar de prestige-kwestie te genover het B-team. Het 11 ge lijke spel en meer verdienden de roodhemden zeker niet is een blamage voor deze uitverko renen. Daarnaast kwamen er zwakke plekken aan het licht die wij beslist niet aan voorbijgaan de bizondere omstandigheden wil len wijten. In de voorhoede die geen enkel doelpunt kon produ ceren Brown sloeg de bal in zijn eigen doel stonden drie spelers die van ons geen vol doende op hun rapport krijgen: Küneman, van Melis en Groene- veld. Onze midvoor, die tegen België een zo voortreffelijk fi guur sloeg, presteerde vanavond weinig stuw kracht voor zün mede voorhoede spelers ging er van hem niet uit, Zün plaatsen was slecht en in snelheid kon hii de toch overigens niet brillante spil Oliver lang niet de baas. Groeneveld's plaats vraagt om vervanging. De Haar lemmer kan niet de intelligentie en de technische vaardigheid op brengen die men als minimum, en aan een drager van de oranje shirt mag stellen. De linkervleu gel was totaal verlamd. Abe, de beste van heel het veld bleef in alle omstandigheden sportief sa menspelen, maar een pass naar Groenevelü was bijna steevast boter aan de galg. Ook van der Tuyn was verdienstelijk en speel de met flair. Van Küneman was vooral het plaatsen maar matig. Over de middenlinie met van Schijndel niets dan goeds. De roodharige Schiedammer boorde zijn nuttige passes tot ver in de Engelse verdediging. Terlouw had een plezierige avond. Hij kreeg de potige midvoor Stamps tegenover zich, een figuur, die hij aanstonds geknipt oordeelde om er een stevig robbertje mee te gaan uitvechten. Dit gebeurde ook, tot groot plezier van het publiek. De Jong en Schüvenaar hielden het slot er vast op en Kraak kon zich bepalen tot het keren van niet al te veel ballen op zijn doel. De Engelsen demonstreerden een oartii typisch prof-voetbal, ooen snel met volleerd short-nas- sin c maar vooral tegen het einde nogal grof en on de man af. Het ging echter allemaal met een beetje al te veel bravour en in de aanval school niet veel kracht. Vandaar dan ook die 11. Als kiiksnel mocht deze wedstriid er toch wel zijn, vooral in de twee de helft. Het snel bleef levendig en beide nloegen waren bezield van een flinke vechtlust. Nederland bracht de periode van kennismaking zwaar verde digend door, doch langzamerhand groeiden er betere combinaties, al werd de dekking van de profs schromelijk verwaarloosd. Slechts weinige Engelse aanvallen wis ten Kraak te vinden, omdat de Nederlandse achterhoede ijverig met de buitenspelval werkte. Twintig minuten voor de rust namen de amateurs het heft in handen. Het eerste doelpunt ont stond uit een corner die door v. d. Huyn vlak voor het_ Engelse doel werd geplaatst. Vóór een ancfere speler er aan te pas kon komen wilde Brown zich van de bal meester maken, doch hij sloeg verkeerd en werkte in eigen doel. Abe aan ziin shirt getrokken Na de hervatting was Abe al (Advertentie) Mijnhardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. spoedig de held van het publiek. Linksback Reveil meende de Fries onschadebjk te mogen ma ken door hem eenvoudig aan het shirt te trekken bij een aan val. Abe viel en speelde liggend nog door. Drie, vier Engelsen omringden hem maar de Fries was kwaad geworden en onge looflijk handig omspeelde hij ze alle vier! Scheidsrechter Schip per zag van de Engelsen nogal veel door de vingers. Het Engelse tegenpunt kwam vrij spoedig. Kraak liep te ver naar links uit en kon de bal niet voor Morris' voeten wegrissen. De Britse rechtsbinnen gaf een snelle pass naar Stamps die in het verlaten doel schoot. In hoog tempo vochten beide ploegen voor de gelijkmaker maar het doel werd door geen van beide bereikt. Het strekt onze landgenoten tot eer dat zij fair bleven spelen tot 't laatst tóe, ook toen de Engel sen in hun pogingen om 2-1 te maken wel wat al te hardhandig te werk gingen. Als geheel kwam de toekom stige Oranjeploeg er tegen het einde beter in en zij vormde vaak combinaties die technisch op een weinig lager plan stonden dan die van de profs. Tegen Noorwegen echter wel een tikje nauwkeuriger, heren! „ARCTIC PRINCE" WON DE DERBY De 172e derby te Epsom, die Woensdag over een afstand van ruim 2400 meter werd verreden, is gewonnen door het paard „Arctic Prince". Noorwegen verloor van Ierland met 32 OSLO, 30 Mei. (ANP) De landenwedstrijd tussen Noorwe gen en Ierland werd met 32 door de gasten gewonnen, nadat de stand met rust 11 was ge weest, 's GRAVENHAGE, 29 Mei. In zün Memorie van Antwoord op het rapport der 2e Kamer over het wetsontwerp „Regelen tot bevordering van grotere spe cialisering van de kinderrech ters", zegt de minister van Ju stitie o.m. dat hij op de duur meer aandacht zóu willen beste der» aan de specialisering van rechters in het algemeen. Hij zou meer dan tot 'dusverre wel licht gebruikelijk was. bij de be noeming van rechterlijke amb tenaren rekening willen houden met de noodzaak van meer ge nuanceerde belangstelling en er varing van de leden van het college, waarin een vacature wordt vervuld. De specialisering van de kinderrechter is een eer ste stap in deze richting. (Advertentie) verstand Het verstand komt met de jaren. Maar of jong of oud, ieder verstandig roker wil het beste voor zijn geld. Hij laat zich niet overbluffen door reclame zonder meer, hij kiest King's Cross, de Virginia van klasse die hem iedere trek opnieuw kwaliteit geeft, Met dien verstande zij is meer waard dan ze kost. n Aan boord van Hr. Ms. „Tromp", 30 Mei Het- was een drukke dag voor hef- smaldeel V. Bij een woelige zee (de wind kracht was zes) en een stralende zon, die de witgekuifde gol ven fel deed glinsteren, werd al vroeg begonnen met een oefening in formatievaren. De „Tromp", het viaggeschip, gaf de orders uit. Normaal gebeurt dat via de korte-golftelefonie, die zeer een voudig te bedienen is. Valt deze verbinding echter uit, büvoor- beeld omdat men te dicht bij de vijand zit, dan worden de beve len over en weer geseind met seinvlaggen, die in de mast ge hesen worden, en dat is verre van eenvoudig. Daarom oefende men zich thans in deze methode Aan boord bevonden zich ge oefende seiniers, op de „Korte- naer" een uitmuntende majoor- seinier, en toen de vlaggen in de mast van het viaggeschip om hoog vlogen stoven de jagers en fregatten uiteen om de aangege ven posities in te nemen. Het was een prachtig gezicht de slanke schepen te zien optor nen tegen de hoge zee. De gol ven zwiepten tegen de scheeps wanden en spoelden over de dekken, en menige opvarende haalde tijdens deze oefening een nat pak. De commandant van het smaldeel was na afloop tevreden, want er waren maar weinig fou ten gemaakt. BEVIN'S AS WORDT IN DE WESTMINSTER ABDIJ BIJGEZET LONDEN De as van Ernest Bevin, de voormalige Britse mi nister van buitenlandse zaken, zal in Westminster Abbey, de laatste rustplaats van Engeland's grote mannen, bijgezet worden. De bijzetting zal op 8 Juni plaats vinden. Notaris vrijgesproken Het Gerechtshof te Den Bosch heeft notaris P. T. te St. Odiliën- berg (Limburg), die beschuldigd was van valsheid in geschrifte in het jaar 1935, vrijgesproken van het hem .ten laste gelegde. De eis was een jaar gevangenis straf. Torpedo-aanval 's Middags deden de drie on derzeeboten Zeehond, Tijgerhaai en Zwaardvis ter hoogte van hei eiland Wight een aanval op het smaldeel. Hun hoofddoel, de Tromp, werd beschermd door een scherm van jagers en fregatten Bij het opsporen van de aanval lers had men weinig nut van ra dar. Zelfs als de aanvallers ge deeltelijk boven water zouden zijn gekomen zouden ze nog voor het radaroog verborgen zijn ge bleven door de hoge golven. De enige toeverlaat die men had was het „asdic"-apparaat, dat met behulp van trillingen onder water onderzeeërs kan localiseren. De enige onderzeeboot, die dicht ge noeg bij de Tromp was om te kunnen aanvallen, had succes. Het was de Zeehond, die onge merkt een zodanige positie innam dat de kruiser door een torpedo zou zijn getroffen, als het geen oefening maar werkelükheid ge weest was. LUXEMBURG 29-5, (Belga). Het officiële programma van het be zoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Luxemburg van 19 tot 21 Juni is als volgt samengesteld: Dinsdag 19 Juni te 16 u.: aan komst in de luchthaven van Luxemburg. Ontvangst door de Groothertogin en de Prins van Luxemburg. Op het paleis ont vangst van het corps diploma tique. 's Avonds galamaaltüd, gevolgd door receptie. Woensdag 20 Juni: Bezoek aan de walserij te Dudellange. Lunch aangeboden door de Koningin en Prins Bernhard in het Neder landse Gezantschapsgebouw. Het neerleggen van een krans bü het gedenkteken. Ontvangst op het Nederlandse Gezantschap van de Nederlandse kolonie, 's Avonds receptie in het stad huis. Toneelvoorstelling door de „Compagnons de la scène". Donderdag 21 Juni: 's Ochtends bezoek aan het sanatorium te Vianden. 's Namiddags bezoek van de Prins aan de Hertogin van Parma, moeder van de Prins van Luxemburg, op het kasteel van Berg. Tc 17.30 u. vertrek van de luchthaven van Luxem burg. De heuvel is er nog, maar dat is ock het enige. De rest is puin. Puin en ruïnes, stof en zand. De weg erdoorheen is heet en warm. Op het kruispunt staat een paal met een wirwar van borden, waaaruit een vreemde geen wijs kan worden. Zeker twaalf of vijftien verschillende codenamen op één paaL Hier kwamen de Chinezen op 12 Februari. Nu is het 12 Mei, drie maanden later, als we door Hoengsong rilden. Ik bedoelt door wat eens Hoengsong was, want ik zei het al: er is niets meer. Alleen maar puin en ruines maar dat wist ge aL Als door een toeval zijn we seling iets vreemds blonk „Ja - zei ie zacht. „Warempel En na een moment van stilte: weer naar de plaats geweest waar „het" gebeurde. „Het", dat nie mand ooit zal kunnen vergeten. „Het" van 12 Februari. Het kwam allemaal door die Eaal. De paal met die vijftig ordjes met codenamen, vreemd voor een buitenstaander. En daar om was het misschien wel, dat de onze er ook nog op prijkte. We kregen allebei een schok, de chauffeur van de truck en ik. „Moet je kijken", zei ik verbaasd, „moet je kijken daar staat wa rempel De chauffeur remde af, met grote ogen, waarin plot- toen, „zullen wezullen we weer eens gaan kgken? Wie weet, mis schien vinden we nog iets brieven of zoIk knikte, zonder iets te zeggen. Heel langzaam gingen we de heuvel op. TToen opeens, stonden we stil. De chauffeur ging me voor en wees naar een plek grond-met-niets. „Hier stond de C.P.-tent". En hij wees in het rond: „Daarboven had je de kerken daar lag het motor transport. o en hier had je de ondersteuningscompagnienee, wacht eens, dat was daar..,," Er lag een overschot van een jeep, verwrongen door vuur en hitte. „Neth" stond er op de bumper. Honderd meter verder een ander jeepwrak. „Neth" en een rood-wit-blauw geschilderd vlaggetje en daarnaast: „S-3. Het lag op z'n kant, midden in de opschietende ryst. Er bloeiden wat witte bloemen omheen. Net een graf. We vonden een stuk brief: „Beste Henk, hoe gaat het nu? Met ons is alles oké en we hopen van jou hetzelfde...." Van wie: niet te zien. Aan wie? Ook niet te zien. Het kon van iedereen aan iedereen zijn. Be ginnen zo niet bijna alle brieven? Er lag een ansichtkaart met 'n foto uit het Hollandse polder landschap en een krant van 23 December: „Nieuw Chinees of fensief verwacht", een uniform jas met een restant van ons de vies: „iendrai". En een blaadje uit een succes-agenda: „24 Dec. 1950: „Met Irma de stad in ge weest, vanavond twee brieven geschreven". Een paar bewoners -in-dit-puin keken ons vreemd en stil aan. Maar ik geloof, dat ze begrepen wat we kwamen doen. Kyken, alleen maar küken. „We gaan weg", zei de chauf feur. ,,'t Is al laat en we moeten nog zestig mijl, verdorie". Ik steeg weer in. We hobbel den weg, zeiden geen woord, de eerste paar honderd meter. Toen kwamen we bij een brug, half vernield en weer opgebouwd met balken en zandzakken. Toen we erover reden zuchtte de chauf feur. „Gelukkig", zei hij. „Geluk kig. Hier voel ik me weer an ders. Dat was ook zo, toen we,.,. toen we.... toen we er toen overheen kwamen". Hü gaf wat meer gas. Met één hand hield ie de stotende truck in bedwang, met de andere stak ie een siga ret aan, blies dan de rook tussen z'n lippen weg. ,jDe2e week haal ik de tien duizend mijl", zei hij toen. „Hoe laat is het?" „Half acht". „Dan zijn we om half elf in din ges. Nog drie uur". Nog drie uur. Nog drie uur door puin en ruïnes, door stof en door zand. En langs mensen, die verschrikt kijken. Wat een oorlog. PARLEMENTAIRE PERS NAM AFSCHEID VAN PROF. KRANENBURG 's-GRAVENHAGE De parle mentaire pers heeft gistermiddag in een bijeenkomst in het Eerste Kamergebouw afscheid genomen van prof. mr. R. Kranenburg, die wegens zijn benoeming tot lid van de Raad van State heengaat als voorzitter van de Eerste Ka mer. De deken der parlementaire pers, de heer dr. E. van Raalte, heeft prof. Kranenburg in harte- lüke bewoordingen toegesproken en hem een herinnering aan de aangename samenwerking aange boden. De scheidende president heeft daarop een uitvoerig dank woord gesproken. In de gisteren gehouden vergadering der Eerste Kamer heeft haar voorzitter, prof. mr. R. Kranenburg officieel van de Kamer afscheid genomen. Na zijn afscheidsrede werd hij toegesproken door prof. mr. A. Anema, waarna minister-president dr. Drees zich bij diens hartelijke afscheidswoorden aansloot. In deze zitting behandelde de Eerste Kamer o.a. de begroting van we deropbouw en volkshuisvesting, die tenslotte werd aangenomen In het debat hieromtrent uitte de heer Refers C.H. de vrees dat het platteland onbewust wordt achtergesteld bij de steden op het gebied van de woonruimteverde ling. Deze spreker drong ook aan op snelle afdoening van schade regelingen. Wat de huren betreft wenste hü evenwichtsherstel tus sen huren en exploitatiekosten. Minister In 't Veld stelde de heer Reyers gerust ten aanzien van volume-toewüzingen en schaderegelingen ten plattelande, Het is niet optimistisch om aan te nemen, dat dit jaar nog 50.000 woningen gereed komen. Snr. meent, dat door enige uren extra arbeid ner week. te honoreren in obligaties. alsook uit biizondere spaarzaamheid een verbetering van de woningvoor raad en de bouw daarvan Gesti muleerd zou kunnen worden. Een snaaracte t.a.v. deze obligaties is in voorbereiding. Dit denkbeeld aldus minister In 't Veld. heeft APELDOORN Gistermiddag te ongeveer drie uur is de 12- jarige jongen P. W. ten Katen uit Apeldoorn, toen hij vlak langs het Apeldoorn-Dierens Kanaal fietste, ter hoogte van de spoor brug in een kuil terecht gekomen en in het water gereden. Hoewel hij reeds na enige minuten door omstanders op het droge werd gebracht en geruime tijd kunst matige ademhaling werd toege past, moest in het Sint Luduina Ziekenhuis, waarheen de drenke ling werd vervoerd, de dood wor den geconstateerd. in brede kringen weerklank Ge vonden. doch de technische uit werking is nocr niet comnleet. Een nota hierover van de minister van Financiën kan tegemoet wor den gezien. Ten aanzien van de geldende bouwstop, zeide de minister, dat in September de toestand weer vrijwel normaal zal zün. Ten aanzien van de huurpoll- tiek zeide spr. dat de regering wel van mening is, dat verdere compensatie nodig is, doch dat daarmede, de dan noodzakelijke loonsverhogingen niet wel moge- lyk zün. Minister In 't Veld is van mening, dat huurverhoging alleen bü verlaging van de kosten van levensonderhoud zou kunnen plaats vinden. 's GRAVENHAGE Het Twee de Kamerlid de heer van der Weijden (KVP) heeft aan de mi nister van financiën schriftelijk gevraagd of het de minister be kend is. dat door de maatrege len tot credietbeperking van de Nederlandse Bank de z.g. tuin- derscredieten, in de veenstreek onder waarborging van het rijk, de provincie en de boerenleen banken verleend, van deze tuin ders een zeer hoge rente, circa 6 pet. zullen gaan vereisen? en of de minister bereid is te bevor deren, dat credietverschaffende plaatselijke boerenleenbanken worden ontheven van de ver plichting om hiervoor gelden op te nemen tegen 4V4 pet. rente "bij de Nederlands» Bank?

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5