Nieuw „GROTE VIER"-MINISTERS Boudewijn over enkele maanden vijfde koning der Belgen 23 JULI TE WASHINGTON BIJEEN De Rekenkamer pluisde uit dat rijksgeld werd verkwist Het N.V.V. ongerust Volgend jaar nieuwe kruiser Fins zakenman maakte kennis met Nederlandse eerlijkheid EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN Kan 'i nog niet wat zuiniger? V Eerherstel Scheepsberichten Westelijke Drie stellen voor: Toch al voldoende overeenstemming Koning Leopold doet afstand maar blijft in België Verzoening rond koninklijke Prins Massale inenting aanbevolen Besprekingen te Parijs zijn doodgelopen Veertien arbeiders opgegeven Verliezen in Korea Wielrijdster in Groningen dood gereden Chr.-Democraten op 41.1 procent Het rijk leeft nog in 7946 Taxichauffeurs geven een feest Chinezen trachten terug te slaan Abonnementsprijs t 530 per kwartaal, f 1.77 per mnd.. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 et., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credictbank Noordhollands Dagblad M Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) HET FEIT VAN HEDEN Pagina's 1 en 5 Vrijdag 1 Juni 1951 46e Jaargang No. 12182 Kantoren: HOORN, Draafsïngel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, {2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 HET IS GEEN TOEVAL, dat de grote sociale Pausen, Leo XIII, Pius XI en Pius XII, in het alge meen vanzelfsprekend, maar ook in verband met de sociale actie, het godsdienstig leven op de voorgrond stelden. Van de grote devoties, die zij propageerden, mag ook in het bijzonder die tot het Goddelijk Hart van Jezus worden genoemd. Paus Leo XHI heeft de gods vrucht tot het H. Hart sterk ge grondvest en uitgebreid, en de opvolgende Pausen hebben haar voortdurend verdedigd en aanbe volen. Paus Leo heeft ruim vijftig jaar geleden de gehele mensheid aan het Heilig Hart toegewijd, en algemeen eerherstel ge vraagd, Pius XI heeft, drie-en- twintig jaar geleden een gehele encycliek uitgevaardigd „over het algemeen eerherstel verschuldigd aan het Allerheiligst Hart van Jezus" en hij richtte de H. Hart- devotie a.h.w. op een hoger plan. En toen Paus Pius XII zijn eer ste encycliek „Summi Pontifica- tus" eind October 1939 schreef, herinnerde de Heilige Vader aan de toewijding van de gehele sa menleving aan het Heilig Hart, vóór veertig jaar en Hij ver nieuwde deze met een vaderlijk beroep op allen, om daardoor aan de bron van liefde en lijden te smeken om genade en ontfer ming voor de wereld die zich in een nieuw verschrikkelijk avon tuur had gestort, toen de wereld oorlog, welke zich zo gruwelijk zou ontwikkelen, pas begonnen was. Eerherstel jn en van de samen leving, dat is eerherstel in het sociale leven, waarvoor de sociale Pausen de richtlijnen uit de leer der Kerk, uit de Goddelijke wet ten van rechtvaardigheid en lief de hebben getrokken. Maar zij hebben dat niet gedaan, alleen om stoffelijke voordelen te bepleiten, doch voor alle groepen in de maatschappij hebben zij het oude woord van Leo XIII gehandhaafd, dat op de bodem van het sociale vraagstuk het probleem van de godsdienst ligt. Daarom vroeg Pius XI om betere mensen, naast betere instellingen. En indien de maatschappij weer wil worden doordrongen van de wetten en geboden van Koning Christus, dan zal „het éérst nodige", een heilig, deugdzaam, christelijk le ven, voortdurend moeten worden bevorderd en aangekweekt. In deze maand Juni, toegewijd aan de bijzondere verering van Jezus' Goddelijk Hart, die van daag zo feestelijk begint, hebben wij een van God gezonden aan leiding, ons daarop sterk en har telijk te bezinnen. En dan gaat het niet om devote uiterlijkheden, maar om twee grote dingen. Ten eerste om het besef van de geloofswaarheden, welke aan de godsvrucht tot het H. Hart ten grondslag liggen. En dat zijne volgens Paus Pius XI, in zijn ge noemde encycliek: „de zondeval, de Verlossing door de Hogepries ter Jezus Christus, het eervolle maar ook verplichte deelgenoot schap van alle gelovigen aan zijn priesterschap „krachtens hun mystieke verbondenheid met Hem in één Lichaam en de uitoefe ning van dat priesterschap in ver band met het H. Misoffer". Zo noemde de Paus elders in die omzendbrief de godsvrucht tot het Heilig Hart „het kort begrip van geheel de godsdienst, ja zelfs het richtsnoer van een volmaakter leven". Ten tweede gaat het er om, op deze grondslag door gebed en boete dat eerherstel te ge ven, wat noodzakelijk is, tegen over het Heilig Hart, eerherstel, voor de vele sociale zonden, van alle kanten in de samenleving bedreven. De zonden tegen de ge rechtigheid, van hoog tot laag, en niet minder tegen de liefde. De zonden van ergernis en hoog moed, van zo oneindig vele per- soortgelijke tekortkomingen ook. De herdenking van de grote sociale encyclieken mag en kan met schone fanfares en redevoe ringen en nog zo aangrijpende artikelen niet afgelopen zijn. Zij gaat nog door deze maand vooral aan het geestelijke front, om door liefde en offervaardig heid en volle overgave aan het Goddelijk Hart dat eerherstel te brengen, niet alleen om „de vlam men van liefde in de woningen der gezinnen aan te wakkeren" zoals Paus Benedictus dat in t'J15 schreef aan de grote apostel van de H. Hart-devotie, pater Mateo, maar ook en in de eerste plaats,, om te bewerken, dat in de gezinnen „die liefde ?,u ,S®v°lg zij van de kennis van Gnnstus, onze Heer, en van een steeds vollediger en dieper be grip van de waarheid en de wet, welke Hijzelf ons gebracht heeft". Johan van Oldenbarnevelt, Djakarta-Amsterdam 30 Mei 600 mijl O.Z.O. I1/: gr. Kanaal. Kota Inten, Djakarta-Rotter dam, 30 Mei 480 mijl O.Z.O. l'h gr. Kanaal. Sibajak, Rotterdam-Melbour ne, 30 Mei 240 mijl Z.O. Dondrahead/Fremantle. Ridderkerk, Rotterdam- Australië, 31 Mei bij Perim verwacht. Oranje, 31 Mei te Amsterdam, van Djakarta. Grote Beer, Amsterdam-Syd ney, passeerde 31 Mei Al giers. De restauratie van het 16de eeuwse stadhuis te Nijmegen, dat tijdens de oorlog grotendeels verwoest werd door brand stichting van de Duitse bezetting, verkeert in een vergevor derd stadium. De oude voorgevel is nagenoeg in zijn oor spronkelijke staat teruggebracht. Links op de foto een gedeelte van het nieuw gebouwde raadhuis. Jessup zei, dat de plaatsvervan gende ministers van buitenlandse Zaken van de V. S., Groot-Brit- tannië en Frankrijk van mening waren, dat reeds op een voldoen de aantal punten overeenstem ming met Rusland was bereikt om het houden van een conferentie (Van onze correspondent) Koning Leopold van België heelt gisteren audiëntie verleend aan de voorzitters van de C.V.P., de liberale partij en de socialisten, nadat hij reeds tevoren enige ministers in audiëntie had ontvangen. De contacten van de koning met de regering en met de partijen waren bedoeld om deze op de hoogte te stellen van de koninklijke wensen in verband met de komende troonsbestijging van Kroonprins Boudewijn. de persoon van zijn zoon verzoe ning was ontstaan tusen de par tijen. Leopold niet meer op de troon. In Augustus 1950 kwam tussen de partijen en de koning een regeling tot stand waarin be paald werd, dat de voorlopige re gering van kroonprins Boudewijn zou duren tot zijn meerderjarig heid in September 1951. Op dat ogenblik zou de koning definitief afstand doen van de troon, op voorwaarde, dat rond OVER LOON- EN PRIJSPOLITIEK AMSTERDAM. In de vergade ring van de hoofdbesturen der bii het NVV aangesloten organisaties bleek grote ongerustheid te be staan t.a.v. de gevolgde loon- en priisnolitiek. terwiil met veront waardiging kennis genomen werd van de afwiizende houding, welke door groenen en organisaties van beter gesitueerden wordt aange nomen tegenover de belasting voorstellen. die een co--umntie- offer voor deze groenen zouden moeten bewerkstelligen. Eenstemmig verenigde de ver gadering zich met de eis, door het bestuur gesteld, dat de werkge versorganisaties nu op zeer korte termijn een snelle en constructie ve beslissing nemen aangaande de datum, waarop zal worden vastgesteld of en zo ja, hoe veel looncompensatie de stijging van de kosten van levensonder houd op grond van de regerings toezegging wettigt en in welke vorm deze zal worden uitgekeerd. WEER EEN POKKEN-GEVAL 's-GRAVENHAGE. De ge neeskundige hoofdinspecteur deelt mede: gister is nog weer een pokkengeval geconstateerd in Tilburg. Dergelijke min of meer alleenstaande gevallen kunnen na afloop van een eigenlijke epide mie voorkomen. Dringend wordt aanbevolen, dat zij, die Brabant in de naaste toekomst bezoeken, herent zijn. Waar het gevaar van import van pokken gebleken is niet denkbeeldig te zijn, wordt thans iedereen geadviseerd zich in de naaste toekomst te laten herenten De vaccinatie toestand van Neder land zal daar ten zeerste bij zijn gebaat en het plotseling massaal moeten herenten met alle be zwaren van dien, wordt daardoor gedeeltelijk voorkomen. Thans heeft de koning de wens uitgedrukt, dat de partijen met de regering een accoord zouden opstellen, waarin de datum en de formaliteiten rond de troonsopvol ging zouden worden geregeld. Uit bevoegde kringen wordt vernomen, dat de koning er niet aan denkt de troon te bestijgen, wanneer de regering van prins Boudewijn alle partijen bevredigt. De bedoeling van de koning is, dat de partijen nog voor zij in Juli op reces gaan in een verkla ring de bevolking de verzekering zullen geven, dat de troonsopvol ging nog dit jaar doorgaat. De partijen zullen nu moeten uitmaken welke titel de afgetre den vorst zal moeten voeren, en welke inkomsten hij zal genieten na zijn troonsafstand. Momenteel is de koning financieel afhanke lijk van de inkomsten, die op naam van de kroonprins staan. Er werd ons verzekerd, dat de koning er niet aan denkt zich in het buitenland te vestigen. Men mag ook aannemen, dat de partijen nog deze maand tot een overeenkomst komen, die in feite het begin zal zijn van een rege ring, die in een sfeer van althans theoretische verzoening, het rege ringstijdperk van de vijfde ko ning der Belgen zal inleiden. PARIJS (A.P.) De Amerikaanse ambassadeur Philip Jessup heelt gisterenavond gezegd, dat de westelijke mogendheden Rusland hebben uitgenodigd tot het houden van een vier- ministersconferentie te Washington op 23 Juli, omdat zij ervan overtuigd zijn, dat de Parijse besprekingen tot niets leiden. der vier ministers te rechtvaar digen. De.Russische gedelegeerde An drei Gromyko heeft staande ge houden, dat geen agenda kan worden opgesteld, tenzij deze het Noord-Atlantische pact en de Amerikaanse bases overzee omvat. Door gezonden Andrei Gromyko heeft de Wes telijke nota aanvaard, waarin voorgesteld wordt, dat op 23 Juli te Washington een conferentie van de vier ministers van buiten landse zaken zal worden gehou den. Gromyko deelde mede, dat hij de nota zou doorzenden naar de Russische minister van buiten landse zaken Andrei Wisjinsky. Hij leverde een kort commen taar op „feitelijke onnauwkeurig heden" in de'nota, die werd voor gelezen door de Amerikaanse ambassadeur dr. Philip Jessup. Jessup was voorzitter van de 64e zitting, die gisteren gehouden werd. Gesplitste agenda. In de nota's der Westelijke ge allieerden wordt Rusland de keus gelaten tussen drie alternatieve agenda's. Alle drie agenda's be vatten de demilitarisatie van Duitsland, de bewapeningskwestie en de vredesverdragen met Ita lië, Roemenië, Bulgarije en Hon garije. Daarnaast noemt de eerste agenda nog het Oostenrijkse vre desverdrag, de Duitse eenheid en Triëst. De tweede agenda handelt over de meningsverschillen over de vermindering der bewapening en de derde geeft slechts vijf algemene onderwerpen van be spreking. Het Atlantisch Pact komt in geen der agenda's voor. MIJNRAMP BIJ ESSEN ESSEN (Reuter A.P.) Door een gasontploffing in een miin te Herringen bii Hamn (Westfalen) ziin minstens vebrtien miinwer- kers ingesloten en twinie gewond. De ontploffing deed zich voor. toen de miinwerkers bezig waren met het bestrijden van een onder grondse brand. Er is geen hoop meer, dat de 14 mijnwerkers, die opgesloten zitten, gered kunnen worden. De directie van de mijn heeft n.l. de brandende schacht afgesloten om te voorkomen dat het vuur de gehele mijn aantast. De 14 mijnwerkers zaten 1000 meter onder de grond. Van 24 geredden verkeren er vier in ern stige toestand. De directie van de mijn heeft meegedeeld, dat het absoluut noodzakelijk was de mijnschacht af te sluiten, aangezien het vuur zo snel om zich heengreep, dat de gehele mijn werd bedreigd. DE SMOKKELAARS KOMEN IN DROMMEN KERKRADE. De Akense douane hield in de eerste helft van Mei langs de Nederland- Duitse en de Belgisch-Duitse grens in totaal 235 smokkelaars aan. Op hen werden ongeveer 1900 kg koffie, 16000 cigaretten en 200 pakjes cigarettenpapier ge vonden. Tevens maakte de dou ane in genoemde periode vier auto's, waarmee, smokkelarij was bedreven, buit. Van het Nederlandse contin gent in Korea zijn 32 man ge sneuveld, 57 gewond, 42 ziek of buiten gevecht wegens ongeval len en 1 man wordt vermist. GRONINGEN. Gisteravond om ruim zes uur von.d ter hoogte van brug 1 aan het Eemskanaal een aanrijding plaats tusse.n een vrachtauto en de wielrijdster mevr. W. W.R. Het slachtoffer, mevr. W„ was op slag dood. Haar stoffelijk overschot werd door de GGD .aar het Acad. ziekenhuis overgebracht. De juiste toedracht van het ongeval was vannacht nog niet bekend. De politie heeft een onderzoek ingesteld. BIJ VERKIEZINGEN ITAL. PROVINCIALE RADEN ROME. (Ass. Press). Premier Alcide de Gasneri's christen-de mocratische oartii heeft de Ita Iiaanse communistische pa»-*;i v:: de recente verkiezing van 27 nrovinciale raden een nederliasr van biina twee teeen een toege bracht. De christen democraten behaal den in de 27 provincies 3.487.360 stemmen een totaal van 41.1 procent zo werd door het mi nisterie van Binnenlandse Zaken op basis van de onofficiële eind uitslagen gemeld. De communsten behaalden 1.855.323 stemmen 21.9 pro cent. De Italiaanse socialistische par tij, die aan de communisten Ge lieerd is, kreeg 1.131.871 stem men, of 13.4 procent. De anti-communistische socia listen, die samengaan met de christen-democraten, wisten in totaal 654.379 (7.7 procent) stem men op zich op te verenigen. De Algemene Rekenkamer heelt thans het verslag over haar werkz/amheden in 1950 in het licht gegeven. Uit dit verslag blijkt, dat van de zo dringend noodzakelijke zuinigheid bij het beheer van 's rijks financiën nog altijd niet dat terecht komt, wat het offers brengende Nederlandse volk toch eigenlijk zou mogen verwachten. Achterstand blijkt er nog steeds te bestaan in de financiële rijks administratie. Hoewel de rekening over 1948 reeds lang moest zijn ingediend is die over 1946 de laatst-ingediende. Breed wordt gehandeld over de weinig bevre digende afwikkeling van de ille gale administraties. Er zijn diver se verschilpunten tot een totagl van ruim 2 millioen gulden. In Friesland is n.l. ruim f 300.000 niet behoorlijk verantwoord; in Amsterdam bleef bijna hetzelfde bedrag onverantwoord. Er was getracht resp. f 100.000 en f 25.000 Op een proefboerderij te Wassenaar wordt een nieuwe methode toegepast voor het dro gen van hooi. Op zgn. dakruiters wordt net hooi opgetast, zodat zon en wind vrij spel hebben. Foto toont een overzicht van een aantal van deze hooidrooginstallaties die op het eerste gezicht de indruk van een tenten kamp geven. via illegale kassen door de geld- zuivering te loodsen. Verschillende staaltjes van on zuinig gebruik van rijksgelden worden gesignaleerd. Bijvoorbeeld de uitgifte van een boek over de evacuaties in Nederland in 1939- 1940, in 1500 exemplaren kosten f 14.850.netto-opbrengst tot dusver f 2.000 ruim. Voorts wordt vermeld het resultaat van de legertentoonstelling. Het nadelig verschil tussen ontvangsten en uitgaven was f 70.000.groter dan in uitzicht was gesteld, als alle uitgaven wegens salarissen van militair personeel, militair transport, het verbruik en de ver missing \»an legergoederen zouden worden medegeteld, zou dit be drag nog met enkele tonnen stij gen. Een afzonderlijke paragraaf over het autogebruik meldt, dat op dit gebied voortdurende waakzaam heid nodig is. Op het verslag van de Reken kamer gaan wij elders in dit num mer dieper in. IN JUNI IN DE VAART De chef-staf van smaldeel V. lt. ter zee A. van Karnebeek heeft tijdens de tocht naar Doua- menez, waar de oefening „Pro gress" begint, verklaard dat vol gend jaar Juni de eerste van de twee in aanbouw zijnde kruisers gaat varen. Luit. van Karnebeek gaf hierna te kennen dat bij het scheppen van opleidingsgelègen- heden voor het marinepersoneel aan het licht is gekomen, dat de vlootsterkte nog steeds te gering is. „Er zijn teveel taken voor te weinig schepen", zei luit. van Karnebeek. VOOR GEBREKKIGE KINDEREN AMSTERDAM. De groep Amsterdamse blokbandchauiieurs die dagelijks de ca. 40 leerlingen van de Mytylschool van en naar huis rijden gaan deze kinderen enkele feestdagen bezzorgen. De Mytylstichting geeft medi sche verzorging, onderwijs, ar- beidsopleiding lichamelijke ont wikkeling en ontspanning in de ruimste zin aan lichamelijk ge brekkige kinderen. Op nader vast te stellen data maken de chauffeurs met de kin deren een autotocht van een hele dag, daags daarna wordt voor die kinderen een boottocht gear rangeerd en wordt hun een fees telijke maaltijd bereid. Het adres van de chauffeurs, die het initiatief namen, het plan uitvoeren en financieren is Soem- bawastraat 19hs, Amsterdam. IN OOST- EN WEST-KOREA TOKIO (Reuter). Donderdag heeft zwaar geschut van de Noor delijken de posities van de V.N. ten Noorden van Seoel gedurende anderhalf uur beschoten, waarna Chinese infanterie tot de aanval overging. Na een kwartier wer den de gevechten reeds afgebro ken. Waarnemers voorspellen een nieuwe rustperiode. Aan het Westelijke front heeft een Amerikaanse patrouille een bruggenhoofd gevormd over de Mantan, die acht tot zestien km ten Noorden van de 38ste breed tegraad stroomt. Infanterie der verbondenen heeft stellingen bereikt, die uitzien op de dam bij Hwatsjon, en daar mee de laatste mogelijkheid voor de ten Zuiden van het stuwmeer ingesloten tegenstander om naar het Noorden te ontkomen afge sneden. In het Westen trokken Zuid- Koreanen de Imdjin over, ten Noord-Westen van Moensan, ter wijl Amerikaanse gevechtstroepen onder toenemende tegenstand zich vechtend een weg baanden tot op enkele kilometers afstand van Yongon, elf kilometer boven de 38ste breedtegraad. Langs de Oostkust versterkten de Zuid-Koreanen hun stellingen. Noord-Koreaanse troepen wa ren er Donderdag tijdelijk in ge slaagd de weg tussen Indje en Hyonni, in het Oostelijke gedeelte van de centrale ffontsector, af te snijden; zij werden door verbon den strijdkrachten verdreven. In Duit-se gevangenschap omgekomen Nederlanders 's-GRAVENHAGE. In een bijvoegsel van de Nederlandse Staatscourant van gisteren is op genomen een lijst met ongeveer 450 namen van personen, van wier overlijden vanwege de mi nister van Justitie aangifte is ge daan bij de ambtenaren van de burgerlijke stand in de desbetref fende gemeenten. Het betreft hier hoofdzakelijk personen, van wie wordt aangenomen dat zij gedu rende de oorlog in Oswiecim (Po len) zijn omgekomen. ROTTERDAM, De 33- jarige reder Gunner Bamström wonende Anna Gaton te Hel sinki die voor een zakenreis van enkele weken in Neder land vertoeft, had op de Wes tersingel enkele filmopnamen van zijn vrouw en enige za kenrelaties gemaakt en teas al met de auto, waarin het ge zelschap door de stad reed, weggereden, toen hij tot zijn schrik bemerkte dat hij zijn tas op straat tegen een pilaar had laten staan. Onmiddellijk keerde men terug, maar de tas was verdwenen. Daarin zat een bedrag van 7000 Bel gische francs, 100 Zweedse kronen, 30.000 Franse francs, 5 pond sterling twee cheques van 45 pond. sterling en een cheque van 35.000 Franse francs, benevens verschillende scheepspapieren. Onmiddellijk werd het Rot terdamse politieapparaat in werking gesteld en adverten ties werden aan de bladen op gegeven om het „gestolene" te achterhalen. Mag.r later bleek, dat er van diefstal geen spra ke was. Een tienjarig meisje, Willy van Hoek uit de Bar nardus Gewinstraat had de tas onbeheerd gevonden en mee naar huis genomen. Haar moeder vond er behalve het geld. ook een hotelrekening in met een kamernummer. Men spoedde zich naar het hotel „Atlanta" en maakte de reder gelukkig met het terugkrijgen van zijn tas. Het meisje ont ving een flinke beloning en de reder uit Helsinki prees de Nederlandse eerlijkheid. V

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1