Buitenlandse militaire hulp is minstens zes milliard waard SPOIT Hoe belastinggeld wordt besteed Aantal werklozen in Nederland dit jaar belangrijk gedaald Komt de Nederlandse bakker niet uit met de maximumprijs voor volksbrood? Prof. Bakker keerde terug uit Argentinië 25 millioen voor Schiphol bij onzekere verhoudingen Tonnen kapok vernietigd door zware brand Onderwijzersopleiding wordt meer op de practijk gericht Marine" zal misschien moeten lenen bij „Oorlog" Inenting niet meer verplicht in het kort Interpellatie in Tweede Kamer Prof. Richter is niet gearresteerd Regering nog steeds te neutraal? VERSLAG ALGEMENE REKENKAMER Het sneeuwde in Amsterdam Bewaking ambassade kostte een ton De arbeidsmarkt in het eerste kwartaal 1951 Minister Rutten antwoordt de Kamer VRIJDAG 1 JUNI 1951 PAGINA 3 i1 fVan onze parlementaire redacteur) De rede waarmede minister Staf gisteren in de Tweede Kamer op de bij de behandeling van de Defensie-begrotingen ge maakte opmerkingen antwoordde, viel een weinig tegen. De nieuwe bewindsman toonde zich een rad spreker: in twee en half uur produceerde hij een zeer groot aantal zinnen, maar de zin ervan ging in het vrij monotone geluid al te zeer ver loren. Daarnaast waren het vooral de onderdelen, die de minis ter in beschouwing nam, al moet erkend worden dat de Kamer hem wat dit betreft ook maar weinig aanknopingspunten had geboden. De intussen toch wel belang rijke visie van dr. Bruins Slot (a.r.) inzake het niet dik genoeg zijn van de militaire stok om tot een wat hij noemde vrien delijk gesprek te bewegen, werk te de .minister echter ook onder de tafel met de kanttekening, dat een en ander meer op het terrein van Buitenlandse Zaken lag. De belangrijkste mededeling, die de minister deed, betrof d^ omvang van de buitenlandse hulp Waar deze in de vorm van uit rusting geboden werd, was het wel moeilijk om de hulp in Ne derlands geld om te rekenen maar minister Staf schatte de waarde toch zeker op 6 milliard, het kon echter ook wel 7 a 8 milliard zijn. Dat een parate troepenmacht wenselijk was, erkende de minis ter. De voorzieningen waren ech ter nog lang niet compleet en tot zolang was het z-i. maar beter om de diensttijd op 16 maanden te laten. Later zou men de wense lijkheid van verlenging tot 20 maanden opnieuw kunnen bekij ken. Over de plannen, zoals die thans op tafel liggen, was deels wel en deels geen afspraak met de Geallieerden gemaakt. Wel lichtten de samenwerkende lan den elkaar in elk geval in. Tot de leden, die hadden betwijfeld, of men de kosten binnen de per ken van de uitgesproken bedra gen zou kunnen houden, zei de minister dat zulks in elk geval beproefd moest worden. Lukte 't niet. dap was temporisatie nood zakelijk. Alle bestellingen zouden wellicht ook niet op tijd kunnen worden afgeleverd. Tegenvallers. Dat ons wat dit betreft nog te genvallers wachten, maakte later op de middag staatssecretaris Moorman duidelijk. De bouw van nieuwe schepen, is aanmerkelijk duurder gewor den omdat zowel de lonen als de materialen gestegen zijn. Wellicht zal „Marine" bij „Oorlog" moeten lenen om dit gat te kunnen stop pen. Dat er naast het plan Schu- man ook een militaire integratie zou komen, achtte minister Staf zeker wenselijk, maar niet nu. Wii zouden dan een organisatie maken, die buiten het Atlantisch verband viel- Over de doelstelling van de Na tionale Reserve werden we nog nog niet veel wijzer. De idee van een soort Home Quard wees de minister af, 'n dergelijk instituut was militair van geen betekenis. Het zou hoogstens een gezellige schietvereniging kunnen worden. Een punt, waaraan in dit debat aandacht was gewijd, was de ver plichte vaccinatie in het leger. De minister deelde mee, dat dit be sluit genomen was na ernstig overleer met de betrokken instan ties. Er wapen 10 gevallen van encyphalitis, waarvan 3 met do delijke afloop, 2 hiervan waren echter een gevolg van vrijwillige inenting. Inmiddels waren de maatregelen met ingang van gis teren opgeheven. De regeling voor mobilisatie slachtoffers wilde de minister op nieuw bezien. Ook was hij bereid een nieuw onderzoek in te stel len naar het geval-Wittenberg. „NIET-AMSTERDAMMERS" NAAR CONCERTGEBOUW AMSTERDAM. Het laatste concert in dit seizoen speciaal be stemd voor concertbezoekers van buiten Amsterdam is thans vast gesteld op Zaterdagavond 9 Juni te 8 uur in het Concertgebouw te Amsterdam. Onder leiding van de dirigent Rafael Kubelik zal het Concertgebouw-orkest het volgen de programma uitvoeren: Tsjai- kowsky phantasie-ouverture „Hamlet", eerste pianoconcert, solist: Cor de Groot en Dvorak vierde symphonie. Biagioni won de elfde étappe van de Ronde van Italië. Magni heeft nog steeds de leiding in het algemeen klassement, gevolgd door Astrua en Kubler. Rik van steenbergen is vijfde, Fausto Cop- pi zevende. Ondanks de 10 overwin ning, die Arsenal gisteren boekte tegen Sao Paulo, is men in Ar gentinië zo teleurgesteld over de verrichtingen van de Londenaren :n Brazilië, dat men overweegt de contracten te annuleren. Zeven van de twaalf ren ners van de Nationale Franse Ploeg in de Tour de France zijn bekend. Het zijn Bobet, Geminia- ni, Barbotin, Baldassari, Gauthier, Lauredi en Rexy. In de derde ronde van het Btaunton-schaaktournooi speelde van Scheltinga remise met de "bitser Klein en werd de partij otahlberg-Donner afgebroken. In Korea waren 32 man gesneu veld, 57 gewond, 42 buiten dienst en één man werd nog vermist. In antwoord op vragen naar de positie van generaal Kruis deelde de minister mede, dat deze nog steeds ter beschikking van de minister van Oorlog stond en dat de regering in het rapport van de parlementaire enquêtecom missie geen aanleiding had ge vonden om zijn positie nader te bezien. De marine. Na de minister ging staatsse - cretaris Moorman niet minder uitvoerig op de gemaakte opmer kingen in. Hij constateerde met genoegen, dat de Marine in poli tiek kalm vaarwater is gekomen- Destemeer had hij zich daarom verwonderd over de critiek van de heer Vorrink tenaanzien van de bouw van nieuwe slagschepen. Wilde de P-v.d-A. nog van ge dachten veranderen, dan moest zij zich haasten. De schoorstenen van de nieuwe schepen rookten al bijna! Van 't 13494 man tellende vloot personeel waren er 5000 op de schepen. Voor de uitgebreide vloot waren 16000 man nodig, waarvan er dan 5000 zanden va ren- De oorlogstaak van de ma riniers was bescherming van de marinebasis en van de haventer reinen. Uitvoerig ging de staats secretaris in op de uitvinding van het z.g. Snuiverapparaat. De idee van de snuiver was al aanwezig op de duikboten, die na .1915 werden gebouwd. De ver dienste van kap. luit. ter zee Wi ckers, die de staatssecretaris nog zijn collega noemde, was dan ook niet dat hij iets uitvond, maar dat hij hierop weer de aandacht vestigde. Dit deed hij in een uit gewerkt plan, dat hij in '33 aan de commandant zeemacht in In donesië aanbood. Daar is het ge bleven en onderwijl werkten an deren in Nederland eveneens aan dergelijk project. Dat project werd vervolgens bij de bouw van nieuwe onderzeeërs toegepast. Octrooi. In '36 heeft de heer Wichers ziin project aan de minister van Defensie aangeboden, die hem verlof gaf om hierop octrooi aan te vragen, maar van dit verlof heeft dé heer Wichers geen ge - bruik gemaakt. De Marine kan men dit echter zeker niet verwij ten, aldus de Staatssecretaris. Dat de Geallieerden het snui verapparaat niet gebruikten en de Duitsers wel, lag voor de hand. Voor de taken van de geallieerde onderzeeërs was het van geen nut Na de oorlog had de staatssecre taris de heer Wichers de keus ge geven tussen de juridische weg en een minnelijke schikking, waarbij de verdienste van de be trokkene zou gewaardeerd wor- ren met een bedrag van f 3000- De heer Wichers heeft uit vrije wil de laatste weg gekozen en de bewijzen hiervan, had de staats secretaris meegebracht. Vrijdag de replieken. BIJ DE NEDERLANDSE VRIJWILLIGERS IN KOREA Soldaat le klasse J. H. Heuts uit Maastricht heeft zijn eigen „bom vrije" blokhut ge bouwd. Hier ziet U hem bezig met het bereiden van zijn „warme hap". Warm eten kan niet „boven" worden gebracht, zo dat men van zijn rant soenen zelf z'n potje moet koken (foto links). De eerste tafel sinds de aankomst in Korea op 23 Novem ber 1950. Vindingrijke soldaten hebben van de lage Koreaanse ta feltjes een „cafetaria" gemaakt, door de po ten te verlengen met ledige granaathulzen... (foto rechts). „D-DAY" VAN BOND ZONDER NAAM 's-HERTOGENBOSCH. Op Zondag 17 Juni zal de Bond zon der Naam zijn jaarlijkse „D-day" houden in de veemarkthallen in den Bosch. Pater Loop zal om 14 uur de middagbijeenkomst ope nen. De Bond Zonder Naam uit België zal ook vertegenwoordigd zijn. Voorts zullen deelnemers uit Maastricht en Leeuwarden optre den met resp. volksdansen en zang. Hoge onderscheiding voor de heer van 't Sant H.M. de Koningin heeft be noemd tot Groot-officier in de Huisorde van Oranje de heer F. van 't Sant, wonende in Enge land. „Geef de bakker een rechtvaardig loon," zo betoogde gister avond in de zitting der Tweede Kamer de heer v. d. Wetering (C.H.), die de ministers interpelleerde over de broodprijs. Naar zijn mening komt de bakkerij niet rond met de maximumprijs, door de overheid vastgesteld voor volksbrood. De heer v. d. Wetering betoogde dat het voorgeschreven prijsver schil van één cent per brood van 800 gram tussen volks-wit en volk-bruinbrood bezwaarlijk ge handhaafd kan worden, nu het prijsverschil tussen tarwebloem en tarwemeel nog slechts 94 ct. per 100 kg bedraagt. Bovendien wordt bij de berei ding van tarwebrood in belang rijke mate tarwebloem toege voegd. Tenslotte geldt voor iedere bakker de verplichting volksbrood te bakken. Minister Mansholt antwoordde de interpellant, dat zijn cijfers niet juist waren. Met een rapport in de hand, dat de bedrijfsuitkom- sten van 170 willekeurige bakke rijen bevatte, vond de minister het inkomen van de bakkers nog niet zo onredelijk. Hij achtte een wijziging in bloem- en broodprijs dan ook niet gewenst. Op verzoek van de heer Hooij (K.V.P.) werd besloten, dat de minister over twee weken een nota zal uitgeven, waarin het broodprijsvraagstuk wordt uiteen gezet. SCHIPHOL Prof. dr. C. J. Bakker, de Nederlandse atoom geleerde, die op 18 Mei j.l. naar Argentinië vertrok voor een studiereis op verzoek van de Nederlandse regering, is gister ochtend onverwacht in ons land teruggekeerd met het KLM-lijn- toestel uit Parijs. Prof. Bakker deelde bij zijn aankomst mede, dat alle berichten over een ar restatie van prof. Richter vol komen onjuist waren. Prof. Bakker wilde over zijn reis geen verdere mededelingen doen, alvorens hij de regering van zijn bevindingen in kennis heeft gesteld. Zijn reis naar Argentinië heeft in de gehele wereldpers veel stof doen opwaaien. Kort na zijn aankomst publiceerden een Bra ziliaans blad, dat Prof. Richter, de Argentijnse atoomgeleerde, die enige tijd tevoren verklaard had atoomenergie te kunnen vrij maken volgens een geheel nieu we methode, was gearresteerd. Richter zou „misbruik hebben gemaakt van het vertrouwen van President Peron". Nog dezelfde dag werd het bericht gelanceerd, dat de arrestatie van Richter het gevolg zou zijn van „onthullin gen" van de Nederlandse atoom geleerde Prof. Bakker. Ook werd gemeld, dat Prof. Bakkers reis onder meer tot doel zou hebben een Nederlandse Cyclotron aan Argentinië te ver- In het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs der Eerste Kamer over de Begroting van Buitenlandse Zaken, maken enkele leden melding van hun vrees, dat de regering nog niet voor goed de oude wegen van onzijdigheid en afwachten heeft verlaten. Zij gronden hun vrees op de mededeling, dat Nederland in de Veiligheidsraad zich ten doel stelt geen onnodige tegenstellingen op te wekken en op de uitlating, dat de regering niet voornemens is, haar bemoeienissen met Korea verder uit te breiden dan de Ne derlandse belangen verantwoord doen zijn. kopen. De persdienst van Presi dent Peron ontkende de arresta tie en betitelde de geruchten daarover als „boosaardig" en niet waard, er enig commentaar op te leveren. De reis van Prof. Bakker naar Argentinië mag gezien worden zo meldde het ANP reeds bij zijn vertrek als een gevolg van de besprekingen, die Prins Bernhard tiidens zijn bezoek aan Zuid-Amerika met de Argentijn se President heeft gevoerd. Den Haag ontving Franse journalist-en Het tiental Noord-Franse dag blad- en radiojournalisten, dat als gast van de A.N.V.V. een be zoek brengt aan Nederland, is door de burgemeester van Den Haag ontvangen. De Franse gas ten gaven uiting aan hun grote waardering voor ons land. Gisterenmiddag werd de Amsterdamse brandweer gealarmeerd voor een brand, die was uitgebroken in het centrum van de Amsterdamse krantenwijk, de Nieuwe Zijdsvoorburgwal in het perceel 294 waar is gevestigd de N.V. Befo, een maatschappij in behangersfournituren en etalagemateriaal. Uit het verslag van de Algemene Rekenkamer willen wij nog enkele staaltjes vermelden van onzinnig beheer van rijksgelden. Wie dit verslag onder ogen krijgt vergaat de lust tot spaar zaamheid, die van overheidswege weliswaar wordt gepropa geerd, maar die nergens blijkt ook door de overheid zelf te worden gerealiseerd. „Doet naar mijn woorden, niet naar mijn daden", is in dit verband bijzonder toepasselijk op Den Haag. dat zij dit in de ogen der Ka mer onrechtmatig verkregen voordeel maar moeteni behouden. De Buitenlandse Dienst komt in het verslag o.m. voor in ver band met de bezetting van de Nederlandse diensten in Ameri ka (in totaal 141 man personeel). De Kamer blijft tot groter zui nigheid bij de gezantschappen manen en dringt aan op inspec tie ter plaatse. Zij brengt de uit gaaf van f 100.Ó00 per jaar ter sprake voor de bewaking van een der ambassades. Bij het Luchtvaartlaborato rium kwamen minder goed voor bereide investeringen voor. Een plan dat 9 millioen gulden zou moeten kosten dreigde bij de uitvoering 22 millioen gulden te verslinden, hetgeen nader be raad nodig maakte, tijdens welk beraad de uitvoering van de werkzaamheden stagneerde. Voor de uitbreiding van de luchthaven Schiphol heeft 't rijk in vier jaren tijds reeds deelge nomen met een kapitaal van meer dan f 25.000.000 terwijl 'n behoorlijke regeling van de ver houdingen nog niet is tot stand gekomen. Zonder voldoende zekerheid Nog steeds zijn er oorlogsge volgen te regelen. Zo b.v. de merkwaardige geschiedenis van de doktoren van de rijksgenees kundige dienst, die in de bezet tingstijd onder invloed van de Duitsers extra werden beloond voor keuringswerkzaamheden. De minister van Oorlog neigt blijkens het verslag hoe lan ger hoe meer tot het standpunt, Door de enorme rookontwikke ling moesten de brandwaehts, die op de tweede etage het vuur aan grepen gebruik maken van rook- maskers. Toen zij de ruiten had den stukgeslagen en de stralen op de brandende kapokmassa richt ten spoot de natte kapok naar buiten en het leek er soms op, dat midden op deze stralende voorjaarsdag een sneeuwbui viel. Inmiddels hadden duizenden toeschouwers zich op de Nieuwe Zijdsvoorburgwal verzameld. De brand sloeg door een liftkoker naar beneden en in de kelder vond het vuur nieuw voedsel. De brandweer ontdekte deze nieuwe haard terstond en wist haar spoe dig meester te worden. Winters landschap. De brandweer slaagde er in het vuur op de tweede verdieping in te sluiten en tegen vieren had men de brand bedwongen. Om de vuurhaard in het hart te kunnen aantasten waren de brandweer lieden wegens de enorme rookont wikkeling genoodzaakt met zuur stofmaskers op tot diep in de tweede etage, waar de balen ka pok dicht opeengestapeld lagerr door te dringen. Het nablussingswerk duurde nog geruime tijd. Uit de 2e, 3e en vierde verdieping werd al het brandbare materiaal op straat ge worpen. Vooral de balen kapok die tijdens de val uit elkander scheurden waren voor de uit een vlakbij gelegen school komende jeugd een grote attractie. De post- zegelmarkt geleek op een winters landschap. Voornamelijk onder ir.vloed van het naderende voorjaar liep het aantal geregistreerde mannelijke werklozen gedurende het eerste kwartaal van 1951 terug van 102.889 tot 86.209, hetgeen een daling betekent van 16.680. In de overeenkomstige periode van het vorige jaar steeg het aantal werkloze mannen met 3210 en wel van 83.771 tot 86.981. De werkgelegenheid is verge leken bij vorig jaar belangrijk toegenomen. De vraag naar ar beidskrachten steeg in vrijwel alle bedrijfsklassen, het sterkst in de metaalnijverheid en het bouwbedrijf. In totaal stonden eind Februari 98.182 geheel wer keloze mannen en DUW-arbei- ders ingeschreven, waarvan 13% langer dan 6 maanden. De groot ste groep vormden de mannen van 40 jaar eni ouder, n.l. 47.014. Van hen stond 18% zes maanden of langer ingescheven. Van de 25- tot 39-jarigen (33.935) stond 9% langer dan zes maandep bij 't arbeidsbureaeu ingeschreven en van de mannen beneden 25 jaar (17.233) 4%. Wanneer men de gemiddelde werkloosheid beschouwt over de periode van April 1950 tot eni met Maart 1951, blijkt, dat gedurende deze 12 maanden in Nederland 25 mannen werkloos waren per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren. Gedemobiliseerden Gedurende de maanden Janua ri, Februari en Maart lieten zich 3180 gedemobiliseerde!* als werk zoekende inschrijven. Geplaatst werden er 2054 en afgevoerd 2153, o.a. wegens plaatsing op de rijkswerkplaatsen voor vakont wikkeling. Sedert 1 Januari 1947 werden in totaal 70.741 gedemobiliseer- den bij de arbeidsbureaux inge schreven. Van hen werden er 36.127 dit is ruim 50% geplaatst, terwijl van de overigen een groot deel bij de vroegere "werkgever werd herplaatst en een ander deel een cursus kon volgen op de rijks werkplaats voor vakontwik keling. Minder valieden Het aantal minder valiede man nen steeg in dit kwartaal van 7164 tot 7353 het aantal vrouwen daalde van 255 t&t 250. Van de mannen konden er 2032 geplaatst worden (1214 voor vast werk) en van de vrouwen 127 (112 voor vast werk). Gerepatrieerden Het aantal ingeschreven gere patrieerde mannen steeg in het eerst kwartaal van 1951 van 1113 tot 1854, waarvan 1705 werkloos en het aantal vrouwen van 215 tot 272, waarvan 248 werkloos. Sedert 1 Juni 1950 konden de ar beidsbureaux 596 mannen en 338 vrouwen plaatsen. Gebleken is dat bijna 90% van de mannen en rond 25% van de gerepatrieerde vrouwen qua op leiding en ervaring voor 'n hoge re functie in aanmerking kan ko men. Een moeilijkheid bij de ar beidsbemiddeling is, dat bijna 70 pet. van de mannen en bijna 50 net, van de vrouwen ouder is dan 35 jaar. Voor hen, wier beroep tot de industriesector behoort, worden wel de beste resultaten bereikt. Rijkswerkplaatsen Het aantal cursisten op de rijks werkplaatsen voor vakontwikke ling nam af van 3840 tot 3645. Onder deze 3645 pers. bevon den zich 62 minder valieden en 1762 gedemobiliseerden. Sinds 1 Juli 1946 hebben in to taal 23.009 personen op de rijks werkplaatsen een volledige cur sus gevolgd. Hieronder bevonden zich 5456 timmerlieden. 4937 met selaars. 1936 schilders. 387 stuca- doors, 6865 bankwerkers 535 draaiers. 1619 electromonteurs en 1482 lassers. worden grote kapitaalvoorschot ten verleend aan de leverancier van de marine. Een merkwaardig onderdeel van 't verslag is de geschiedenis van een hoofdambtenaar, die voor particuliere doeleinden gebruik maakte van de-hem ter beschik king gestelde rijksauto en dit be mantelde door een onjuiste rit- tenverantwoording zodat men hem moest schaduwen om zijn practijken te kunnen vaststellen. Het betrof hier een hoofdamb tenaar van het Departement van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening. De minister, wie 't misbruik van de dienstauto voor plezierritten werd medegedeeld, ziet het onjuiste gebruik van de dienstauto slechts als een uit vloeisel van de onbevredigende toestand, dat een zwaar belaste topfunctionaris niet bevoegd is om in zijn weinige vrije uren voor eigen gerief en tijdsbespa ring een dienstauto te gebruiken Hier blijft de Algemene Re kenkamer met Zijne Excellentie van gevoelen verschillen. Intussen zijn in Maart 1951 de nieuwe stringente voorschriften voor dienstauto's uitgevaardigd. L.S.K. REDT MENSENLEVEN OP AMELAND NES (Ameland). Gistermor gen nadat de boot van Ameland vertrokken was, kreeg de schip per O. Metz een maagdoorbraak. De dokter achtte een directe over brenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Daar de eerstvolgen de boot pas 's avonds om 7 uur ging, zond de L.S.K. van de vlieg basis Leeuwarden een Domini- toestel naar het vliegveld te Bal- lum (Ameland) om daar de pa tiënt af te halen. Door deze snel le verbinding kon de heer M. binnen een uur in het ziekenhuis te Leeuwarden worden opgeno men. DEN HAAG. De nieuwe Kweekschoolwet, die in ontwerp enige tijd geleden bij de Tweede Kamer is ingediend, heeft nog al wat pennen in beweging gebracht. Thans heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen geantwoord op de vele vragen en opmerkingen, die door de Kamerleden in het voorlopig verslag over het wetsvoorstel gesteld en gemaakt werden. In deze memorie van antwoord zet minister Rutten zijn plannen nader uiteen. Hij komt daarbij tot de conclusie, dat de kweekschool-opleiding volgens de voorgestelde regeling beter dan nu gericht zal worden op de praktijk. De overbodige franje zal plaats moeten maken voor diepere kennis van op voedkunde en didactiek. Aan het bijbrengen van deze kennis zal in het bijzonder aan dacht worden besteed in de zoge naamde tweede en derde leer- kring. De eerste leerkring geeft geen vakopleiding in de engere zin, doch dient om de leerlingen op een zodanig peil van algemene ontwikkeling te brengen als voor een Nederlands onderwijzer noodzakelijk moet worden ge acht. Het onderwijs in deze eerste leerkring moet ook zodanig zijn, dat de bezitters van het eind diploma Hoger Burger School en/of Gymnasium en de leerlin gen van de eerste leerkring ge zamenlijk in de tweede leerkring de eigenlijke vakstudie kunnen aanvangen, zonder dat er te grote verschillen in kennis bestaat. Voorgesteld was om het onder wijs in de eerste leerkring te doen besluiten met een examen. De minister is gezwicht voor de aandrang van de kamer en bij een nota van wijziging voorge steld om dit examen te laten ver vallen. Het examen aan het ein de van de tweede leerkring wordt echter gehandhaafd. Vele leden hadden ook voor afschaf fing van dit examen gepleit. Het zou niet mogelijk zijn aan deze wensen tegemoet te komen. De minister en met hem vele vast, dat leerlingen, die met goed gevolg het examen aan het ein de van de tweede leerkring heb ben afgelegd aangesteld kunnen worden aan een school voor ge woon Lager Onderwijs. Ook de ministers en met hem vele leden van de Tweede Kamer is voorstander van een onderwij zersakte. Gezien echter het grote tekort aan onderwijzers is het voorshands niet mogelijk om iedere leerling van een Kweek school te verplichten ook de derde leerkring te volgen. Wel heeft de minister de Kamer toe gezegd, dat het onderwijs in de scholen voor V.G.L.O. en U.L.O. slechts toevertrouwd is aan leer krachten, die een dieper gefun deerde paedagogische en psycho logische vorming hebben gehad. Anders dan verschillende leden van de Tweede Kamer dit wen sen, stelt de minister niet de eis dat alleen leerlingen van Gym nasia en Hoger Burgerscholen tot de onderwijzersopleiding kunnen worden toegelaten. Vol gens de minister dient toelating tot de Kweekscholen via de ULO school open te worden gelaten. De ULO-opleiding is gedegen ge noeg om daarop verder te bou wen. Het staat overigens vast, aldus de minister dat in de loop der jaren van de ULO-school zeer veel voortreffelijke leerlin gen op de Kweekschool zijn ge komen, die later een sieraad van het onderwijs zijn geworden. De bezitters van een diploma van de derde leerkring zullen toelating kunnen krijgen tot de universitaire examens in de pae- dagogiek, aldus wordt verder in deze memorie van antwoord me degedeeld. Tegen het denkbeeld om thans dwingend voor te schrijven, dat iedere kwekeling de derde leerkring moet volgen, bestaan naar de mening van de minister overwegende bezwaren van practisch aard. Niet alles was wenselijk is ligt binnen het bereik van de mogelijkheden, al dus minister Rutten. De minister zet verder uiteen, dat er wel degelijk een verschil is tussen de hoofdaktestudie, zo als thans dient om de onderwij zer grotere bevoegdheid te geven en de wijze waarop de akte van volledig bevoegd onderwijzer in de toekomst zal worden gekre gen. De studie voor de hoofdakte is er slechts ten dele op gericht op een verhoging van paedagogi sche en didactische waarde van de leerkracht. Verband tussen de studie en de praktijk komt bij deze opleiding niet aan de orde. Ook de wijze waarop de akte van volledig bevoegd onderwijzer moet worden behaald wijkt af vain die, waarop de tegenwoor dige hoofdakte wordt verkregen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3