wenst afschaffing van de huidige consumptiemelk - regeling Op I Juni djt Pakje ZIJDE Familiestichting „Thiery gaat vergaderen VLUCHT IN DE NACHT Wj Uw s dat w pakje wveaeti ZORG ER BIJ TE ZIJN Omroepverenigingen richtten televisiestichting op Secretaris van de Zuivel commissie als productschap wordt ingesteld RADIO Noorse elftal samengesteld Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken Eensgezindheid is thans méér nodig dan ooit Noordhollands vee in 3 jaar thc-vrij? SPECIAAL ALKAL1VRU VOOR Rond de Zalige Paus Pius X Geen honden mee naar het buitenland Nieuws in het kort Nederlandse sla is tóch beter door E. J. Rath VRIJDAG 1 JUNI 1951 PAGINA 5 Tijdens de jaarvergadering van de Prov. Bond van Coöperatieve zuivelfabrieken in Noord-Holland hield de heer G. H. Hibma, se cretaris van de Centrale Zuivel- commissie een belangwekkende inleiding over de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie op het gebied van de zuivelindustrie. Geheel nieuw is de publiek rechtelijke organisatie niet, denk eens aan de bedrijfschappen, de crisisorgandsatie en de Wolter- somse instellingen die stellig het economische leven in pu bliekrechtelijke zin hebben be ïnvloed. Blijkens het aannemen van de wet op de P.B.O. wenst het Nederlandse volk die, zodat het geen zin heeft er tegenin te gaan. Meer en meer trekt de po litiek het terrein van de econo mie binnen, en heeft de werkne mer economische interessen ge kregen. Straks zullen de vak groepen welke meer de sociale zijde van de productie benaderen bestuurd worden door 50 pCt. arbeiders en 50 pCt. onderne mers. Wat de meer economisch ingestelde productschappen be treft bestaat er kans op onthef fing van deze pariteit, wanneer kan worden aangenomen, dat" het desbetreffende economische vlak voor de werknemers minder wordt geambieerd. Anderzijds zou het ook wel eens noodzake lijk zijn die pariteit prijs te ge ven, omdat men anders aan de ene zijde van de tafel 10 onder nemers aantreft als fabrikanten, handelaars, veehouders e.d. die het over diverse onderwerpen volstrekt niet eens zijn, terwijl de 10 arbeiders van dat college practisch altijd één lijn trekken en dus een dominerende factor gaan vormen. Boven de bedrijf schappen en productieschappen staat de sociaal economische raad welke men op goede gronden de derde kamer van het Parlement kan noemen omdat de Regering rekening te houden heeft met de daar genomen besluiten. In be ginsel moeten product- en be drijfschappen vrijwillig worden opgericht, maar nu Minister Mansholt de wens te kennen heeft gegeven dat hij' zonder dergelijke instellingen geen agra risch beleid kan voeren, raakt die vrijwilligheid lelijk in het gedrang. Practisch komt het n.l. daar op neer dat de S.E.R. op ge raffineerde wijze dwang uitoe fent zodat met name in de zui velsector de zaak per 22 Juni a.s. in orde moet zijn, terwijl men zich hierop nog in het geheel niet heeft kunnen beraden. Men schuift ons gewoon de zaak in de schoenen en van vrijwilligheid is geen sprake meer. Verschillende aanwezigen brachten nogal belangrijke be zwaren tegen de PBO naar vo ren, doch deze uit te meten heeft geen zin, aangezien daardoor de wet toch niet wordt veranderd. Enigen, die een groot gevaar zagen in de vrije organisaties als benoemingsinstituten, omdat PROGRAMMA ZATERDAG 2 JUNI 1951 HILVERSUM 1, 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws, 7.15 Ge wijde muziek, 7.45 Morgengebed en liturgische kalender, 8.00 Nieuws en weerberichten, 8.15 Gramofoonmuziek, 9.00 Voor de huisvrouw, 9.30 Waterstanden, 9.35 Gramofoonmuziek, 10.00 Voor de kleuters, 10.15 Gramo foonmuziek, 11.00 Voor de zie ken, 11.45 Gramofoonmuziek, 11.50 „Als de ziele luistert", causerie, 12.00 Angelus, 12.03 Metropole orkest en solisten, (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws en katholiek nieuws, 13.20 Amu sementsmuziek, 14.00 Pianoduo, 14.20 Instrumentaal septet en so liste, 14.40 Amateuruitzending, 15.15 Kroniek van Letteren en Kunsten, 15.50 Zang en piano, 16.10 Gramofoonmuziek, 16.30 „De Schoonheid van het Grego riaans", 17.00 Voor de jeugd, 18.00 Pianomuziek, 18.15 Binnen lands overzicht, 18.25 Orgelspel, 18.40 Regeringsuitzending: „Zoek licht op de Westerse defensie", 19.00 Nieuws, 19.15 „Dit is leven", causerie, 19.21 Actualiteiten, 19.27 Gramofoonmuziek, 19.52 Journalistiek weekoverzicht. 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van, 20.12 Gra mofoonmuziek, 20.15 „Lichtba ken" .causerie, 20.40 „Steek eens op, Heren", 21.00 Gevarieerde muziek, 21.53 „Wat zou U doen?", 22.00 Operette-concert, 22.30 „Wij luiden de Zondag in", 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Espera to, 23.2224.00 Gramofoonmuz. HILVERSUM 2, 298 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws, 7.15 Och tendgymnastiek, 7.33 Gramofoon muziek, 8.00 Naeuws en weerbe richten, 8.18 Orgelspel, 8.45 Gra mofoonmuziek, VPRO: 10.00 „Tij delijk uitgeschakeld" .causerie, 10.05 Morgenwijding, VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven, 11.35 Strijk kwartet, 12.00 Gramofoonmuziek, 12.30 Land- en tuinbouwmedede lingen, 12.33 Dansmuziek, 13.00 Nieuws. 13.15 Omroeporkest, 14.00 Voor de jeugd, 14.30 Ha- waiian-muziek, 15.00 Boekbespre king, 15.15 Kamerorkest, 16.00 „Van de wieg tot aan het graf", causerie, 16.15 Lichte muziek, 16.45 Sportpraatje, 17.00 „Festi val of Britain": Philharmonisch orkest, koor en solisten, 17.30 Voor de jeugd, 18.00 Nieuws, 18.15 Vara-varia. 18.20 Gramofoonmu ziek, 18.30 Volksmuziek, 19.00 Ar tistieke staalkaart, VPRO: 19.30 „Passepartout', causerie, 19.40 Het Oude Testament in deze tjjd" causerie, 19.55 „Deze week" causerie, VARA: 20.00 Nieuws' 20.05 Actualiteiten, 20.15 Geva rieerd programma, 21.15 Tiroler muziek, 21.45 Socialistisch com mentaar, 22.00 Instrumentaal sextet, 22.25 „Onder de pannen" hoorspel, 22.45 Orgelspel, 23.00 Nieuws, 23.15—24.00 Gramofoon muziek. men telkens weer terugvalt op dezelfde personen, kregen ten antwoord, dat iedere vakgenoot zijn invloed in de vrije organisa ties kan doen gelden om te ver zekeren dat telkens de meest deskundige krachten worden ge plaatst. Minder denkbeeldig is het gevaar dat de ambtenarij in de publ. recht, instellingen toon aangevend zal worden en dat het kan ontaarden in iets speciaal bestemd om er ongewenste din gen op af te schuiven. Daarom moet, nu de zuivelsector het spel toch mee moet spelen, met inzet van alle krachten gestreefd wor den naar veilig stellen van de eigen posities, wijl men zich daartoe reeds alom in den lande heeft opgemaakt. Juist de ge schetste gevaren worden het grootst wanneer de in onze krin gen heersende afzijdigheid blijft bestaan. Dat de Landbouw is uit gekozen voor P.B.O.-proefkonijn ligt minder aan „de minste weer stand", dan wel aan het - feit dat daar, door het bestaan van be paalde instellingen, een en ander het gemakkelijkst is te verwe zenlijken. Overigens behoeft men volgens spr. niet te vrezen dat de particuliere zuivelbedrijven in het productschap tegen de coö peraties zullen spelen want bei de groepen ondernemers zijn een stemmig terzake van een pro ductschap met een vastomlijnd programma. Voorzitter, die het geheel nog eens resumeerde, constateerde dat de vakgenoten uit de zuivel industrie op stel en sprong een zodanige zelfwerkzaamheid aan de dag dienen te leggen, dat daardoor wordt voorkomen, dat het een ambtelijke boel wordt met een huishouding, die vooral wegens de thans heersende vage begrippen omtrent zuinigheid me,t gemeenschapsgeld, tot iets onbetaalbaars dreigt uit te dijen. Het Noorse elftal dat Woensdag 6 Juni in het Feijenoord Stadion te Rotterdam tegen het Neder lands elftal in het veld komt, is als volgt samengesteld: doel: Blohm (Lyn); achter: Spydevold (Frederik- stad) en Boeye Karlsen (Oern); midden: Olsen (Vaalerengen), Svenssen (Sandefjord) en Lae- rum (Vaalerengen); voor: Hvidsten (Sandefjord), Bredesen (Oern), Wang Soeren- sen (Sparta), Johannessen (Fre- derikstad) en Skifjell (Fors). DE SITUATIE IN DE CONFECTIE-INDUSTRIE (Van onze correspondent) Vrijwel alle bij de Oostelijke Bond van Confectiefabrikanten aangesloten bedrijven, hebben voor de eerstvolgende 4 weken een zgn. short-time vergunning aangevraagd en verkregen. Onge veer 40 bedrijven in Twente en de Gelderse Achterhoek kunnen derhalve in deze weken minder dan 48 uur werken. Deze wacht geldregeling is, zij het met en kele beperkende bepalingen, ook van toepassing op arbeidskrachten beneden 18 jaar. M-A1-M Tijdens de algemene vergadering van de Noordhollandse Bond van Zuivelfabrieken, bijgewoond door 26 directies, omvattende 135 personen, trad duidelijk aan het licht, dat de spanningen, ontstaan door de gebonden consumptiemelkprijs en de vrije zuivelprijs tekorten opleverden, die door heffingen op de boeren moeten worden opgevangen. Zoiets is in wezen onjuist, omdat de boer uiteindelijk de burger goedkope melk geeft en zelf voeder moet verwerken waarop de subsidies zijn gestaakt. De enige mogelijkheid, om uit deze impasse te geraken is het vrijlaten van de consumptiemelk prijs, terwijl anderzijds het op heffen van de 2.50% vet-stan- daardisatie enerzijds de consu ment volwaardige melk zou op leveren, en anderzijds de zuivel- organisaties zou verlossen van 't botersurplus, dat nu met enorme verliezen naar Engeland wordt uitgevoerd. Immers op de con sumtiemelk is niet minder dan f 13 millioen en op de geëxpor teerde boter ruim 20 millioen toegelegd. Overigens dient de Stichting van de Landbouw te onderzoeken, welke gevolgen het doorvoeren van de tweemaal 5% loonsverhogingen voor de door de minister op 17% cent gestelde melkprijs moet hebben. Aan de Noordhollandse fabrieken steeg de melkaanvoer van 257 tot 279 kg. en het vetgehalte van 3.66 tot 3.70 hetgeen een zeer aanzien lijke stijging van de kaas en bo ter-productie tengevolge had. Terzake van de kaasprijs is niets te voorspellen. Het zal hiervoor van doorslaggevende betekenis zijn, welke exportmogelijkheden er naar West-Duitsland zijn. Ge lukkig is thans de graskaasperio de ingetreden zonder verontrus tende tendenzen. Men heeft be sloten om de kunstmatig opge roepen verschillen in zomer- en wintermelkprijsregelingen op te heffen, evenals ook de maximum prijs van 4% cent voor onder- melk en karnemelk die werd te ruggeleverd is opgeheven. Waarschuwende woorden In zijn openingswoord had voorzitter K. Hoogentoorn de precaire positie van de Neder landse economie als gevolg van het abrupt eindigen van de Marshall-hulp in een duidelijk daglicht gesteld. De aangekon digde overheidsmaatregelen grij pen diep in de bedrijfsvoering óp boerderij en fabrieken in. Het is voortaan volstrekt noodzakelijk om door rationele bemesting en bereiding, omvangrijke ensilage HILVERSUM. Ten overstaan van notaris IJ. v. Erp te Hilver sum is gistermorgen verleden de Stichtings-acte van de Neder landse Televisie-stichting (N.T.S.) gevestigd te Hilversum. Deze stichting is opgericht door de vier grote omroepverenigingen. De acte werd getekend door de heer J. W. Rengelink namens VARA en NCRV en G. de Clercq namens AVRO en KRO. De op richting geschiedt voorlopig voor de tijd van twee jaar. „O. L HEER OP SOLDER" 2 JUNI WEER GEOPEND AMSTERDAM Het thans heringerichte Museum Amstel- k'ring, bekend als „Ons Lieve Heer op Solder", O.Z. Voorburg wal 40 te Amsterdam, zal op Za terdag 2 Juni zijn deuren openen teneinde tegemoet te komen aan vele aanvragen, vooral van bui ten de stad, in verband met ex cursies, schoolreizen, enz. De officiële opening volgt later. Het museum is onder leiding van de conservator, de heer J. J. la Rooy, geheel in oorspronkelijke staat teruggebracht. Alleen de ingewijde zal enkele kostbare stukken missen die hij er vroeger ontmoette. De kernverzameling en alles wat typisch was voor het museum, blijkt echter weer aan wezig. TACTISCHE LUCHTMACHT KRIJGT THUNDERJETS 's-GRAVENHAGE. In het verdedigingssysteem van Neder land hoort een tactische lucht macht, een luchtmacht dus wier taak het is directe steun aan troe pen op de grond te verlenen. Tot op heden bestaat deze luchtmacht niet omdat men in Nederland daarvoor nog niet de geëigende toestellen heeft. De Meteors zijn n.l. niet voor dit doel geschikt en treden alleen op als „intercepters". Nu echter binnenkort ons land de beschik king krijgt over Thunderjets (een aantal is reeds op Volkel geas sembleerd) zal uit deze toestel len de Nederlandse tactische luchtmacht opgebouwd worden. De vliegers voor dit onderdeel zullen voorlopig in hoofdzaak worden gerecruteerd uit diegenen die thans in Amerika hun vlieger- Aan de doelstelling van deze stichting ontlenen wij: „Het be reiken van een zo breed moge lijke samenwerking op het ter rein van de televisie, o.m. door het bevorderen van een regeling van zendtijden, zo, dat elk van de stichters gelijke uitzendmogelijk heden zal hebben". Voorts be hoort tot de doelstelling het coördineren van de programma's, te weten gemeenschappelijke verantwoordelijkheid. opstellen van Nationale programma's en 't exploiteren van studio's. In het bestuur van de nieuwe stichting hebben zitting: Voor de AVRO: G. de Clercq, J. Korver en W. Vogt, voor de KRO: Prof. Dr. J. B. Kors O.P., P. A. M. Speet en J. Kamp- schoer, voor de NCRV: Mr. A. B. Roosjen, C. A. Keuning en Mr. A. H. van de Veen en voor de VARA: J. W. Lebon, J. B. Broeksz en J. W. Rengelink. Het ligt in de bedoeling om in een binnenkort te houden eerste vergadering van het bestuur een dagelijks bestuur van vier per sonen te kiezen. en verbouw van voedergewassen zelf de voederpositie veilig te stellen. Laat niemand zich er echter toe verleiden, meer vee op stal te zetten dan de wintervoor raad toelaat, want de gevolgen daarvan zijn funest. De investeringsbeperking heeft voor onze fabrieken moeilijkhe den veroorzaakt omdat voortdu rend nieuwe verbeteringen moe ten worden aangebracht, om de kwaliteit van het product te kun nen opvoeren. Deze schade is te beperken wanneer de leden, on danks de symptomen van geld- schaarste, bedrijfskapitaal be schikbaar stellen. TBC-bestrijding Een uitstekende belegging is ongetwijfeld ook het heffen van het zgn. boerenkwartje, ter fi nanciering van het 5-jarenplan voor tbc-vrijmaking van de vee stapel. Zij die thans reeds uit eigen kracht hun vee fbc-vrij kregen, hebben recht op de vol ledige inspanning van de achter blijvers. Öp de directies en admi nistraties van onze fabrieken rust een zware taak, maar ook de directeuren van de particuliere fabrieken hebben hun volledige medewerking toegezegd. Wij vin den die neriode van 5 jaar rijke lijk lang omdat het buitenland reeds reclame maakt met een tbc-vrij product: daarom wensen wij Noordholland in 3 jaar vrij te hebben.Voor de toekomst van onze zuivel is overigens niets van zo'n grote betekenis dan de inte gratie van de West-Europese handel, terwijl wij als zuivelfa brieken onderling nog een goed stuk werk kunnen doen door verbetering van-de-samenwerking in menig opzicht. Bij de aan de orde gestelde be stuursverkiezing werd inplaats van de heer Kuipers uit Juliana- dorp benoemd de heer W. Poel stra directeur van Binnenwijzend. In de vacature in de Bouw- en Werktuigencommissie, ontstaan door het bedanken van de heer Oosterkamp uit 't Zand werd voorzien door de benoeming van C. Verdegaal te Heerhugowaard. Medailles Bij de officiële zuivelkeuringen verwierven de navolgende fa brieken een medaille voor uit stekende kwaliteit boter: Lutje winkel, De Tijd en Heerhugo waard in zilver, Schoorl, Juliana- dorp, Stompetoren, Hem, 't Zand, Bamestra, Wormerveer St. Maar tensbrug, Middelie, Opmeer en Oudendijk in brons. Voor kaas: Assendelft, Hem, 't Zand in zil ver en Oudendijk, Baarsdorper- meer, Bobeldijk Opmeer in brons. Voorzitter Hoogentoorn reikte de medailles onder een toepas selijk woord aan de desbetreffen de directeuren uit. Wegens het steeds duurder (Advertentie) worden van de mechanische tractie en het onderhoud van de auto's werd ter vergadering nog gewezen op het grote nut van de autotechnische dienst van de Bond welke soms belangrijke besparingen kan opleveren. Vakschool zuivelarbeiders Ir. Verschoor, de Rijkszuivel- consulent, bracht in 't midden dat de geperfectionneerde bedrijfs voering op onze fabrieken het practisch onmogelijk maakt dat een bepaalde werknemer nog zelfstandig kaas maakt? Het is daarom noodzakelijk een vak school voor zuivelarbeiders in 't leven te roepen waar de volle dige practijk kan worden onder wezen. Spr. had in dit verband gedacht aan de kleine fabriek bij het proefbedrijf te Hoorn welke een behoorlijke outillage heeft. Men zal daarvoor middelen moe ten vinden en hij dacht daarbij b.v. aan de boetepot. De rechts persoonlijkheid is dan wel nader te regelen. Hardelandkuilen In verband met het sterk toe nemende aantal hardeland groen- voederkuilen zijn proeven geno men. Hierbij bleek dat bij een Ph graad van nihil en afwezig heid van boterzuurbacteriën een goed product kan worden ge maakt. De smaakaantasting van de melk maakt het evenwel nood zakelijk dat ook het Hardeland- product na het melken wordt gevoerd. Met de waarschuwing ter vergadering om dan niet zon der meer de hoogst kostbare Hardeland-methode te propage ren kon spr. zich niet verenigen, omdat deze proefnemingen nog niet beslissend zijn geweest. Het onvoldoende reinigen van melkmachineapparatuur heeft oji- gewenste gevolgen opgeleverd, zodat de bond voornemens is om cursussen voor de gebruikers van melkmachines te organiseren. Ook de geringe belangstelling voor de gewone melk-cursussen geeft te denken, want vooral ook bij het toepassen van de machi nale melkmethode moet men nen beschikken over een perfect hand-namelker. De cursussen voor controleur fokverenigingen en stalvoeder- adviseur worden van 1 jaar in 2-jarig omgezet. De heer W. v. d. Oord waar schuwde de vergadering toch vooral niet verder te gaan met het systeem van heffingen op de melk. Er zijn al veel te veel hef fingen en niet iedere boer is van de noodzaak overtuigd. De Prov. Directeur van de Ge zondheidsdienst voor vee, de heer Rempt bracht nog in het midden, dat per 1 Juni voor 't slachten v. reageerders subsidie wordt gege ven doch dat het heffen van de 55 cent om administratieve rede nen wordt opgeschort. Besmet tingsgevaar van ongepasteuri- seerde wei achtte hij inderdaad aanwezig, zodat veehouders wor den aangeraden dit voedermate riaal te koken. Elke veehouder krijgt een exemplaar van het TBC-vijf jarenplan thuisgezonden. Tenslotte wérd nog goedgevon den. dat f 12.893.40 van het voor delig saldo wordt gerestitueerd en f 10.381.80 wordt gereserveerd. Van de winst van het coöperatief magazijn zal f 8.836.34 naar de fabrieken terugvloeien en f 2.924.43 worden gereserveerd. 's-GRAVENHAGE De familie vereniging van hen, die als nako melingen of verwanten recht me nen te hebben op de erfenis van Jean Babtiste Thiery, zal op 10 Juni een algemene ledenvergade ring houden in „Atlanta" te Rot terdam. In deze vergadering zul len de voorstellen van het hoofd bestuur om de vergadering om te zetten in een stichting, de statu- en dier stichting en het huishou delijk reglement worden behan deld. De Belgische afdeling- van de familiestichting zal 24 Juni in een vergadering te Gent worden ge constitueerd. Het voorzitterschap ROME (K.N.P.). Een grote nationale bedevaart uit de Ver enigde Staten zal Zondag in Rome aanwezig zijn o.l.v. mgr. O'Hara en pater Joseph Collins, de direc teur van het Nationaal Centrum van de Broederschap van de Christelijke Leer dat grote fond sen heeft bijeengebracht ten be hoeve van de parochiekerk van Riese, waar de Zalige werd ge doopt.. Sedert 1945 voerde de Broederschap een actie in 102 Amerikaanse bisdommen om de zaligverklaring van Pius X te be vorderen. Er werd een kruistocht van gebed gehouden, waarbij 4 millioen gebedskaarten werden verspreid. Het eerste altaar ter ere van Pius X zal worden opgericht in de kerk van Sint Rochus in Ve netië waar de Zalige Zijn eerste pontificale Hoogmis opdroeg na zijn wijding tot bisschop van Mantua. Een Italiaanse filmmaatschap pij treft voorbereidingen voor een film over Pius X onder de titel „Homini non guardani il cielo" (De mensen zien de hemel niet). Ümberto Scarpelli zal de regie voeren. Hoewel de eerste wereldoorlog rond Riese in alle hevigheid woedde, bleef het geboortehuis van de Paus ongeschonden ge spaard. Dorpsbewoners hadden met krijt op de luiken geschre ven „Soldaten, spaart dit huis. Het is het huis van Pius X". Aan het verzoek werd stipt voldaan. van deze afdeling heeft voorlopig de heer Ferand Thieré te Ant werpen op zich genomen. Het aanta"l leden der vereniging heeft thans de 250 overschreden. Afde lingen kwamen tot stand in Nrd. Holland (Amsterdam en Haar lem) Limburg (Maastricht), Zee land (Goes), Zd. Holland (Den Haag) en België, waarvan de af deling Zd- Holland gisteravond tijdens een vergadering te Den Haag werd opgericht. De heer P. W. Thierry nam daarvan het voorzitterschap op zich. Ook te Utrecht zal waarschijnlijk een af deling worden gevestigd. Besloten is om met de Neder landse genealogische vereniging een nauwe samenwerking aan te gaan en alle genealogische gege vens, die door de documentatie van de vereniging verzameld worden te doen toekomen aan de contactdienst van de Nederland se genealogische vereniging. DE A.N.W.B. WAARSCHUWT Bjj reizen naar het buitenland, doet men er verstandig aan zijn hond thuis te laten. In feite is het zo, dat men al leen naar België en Luxemburg een hond zonder bezwaar kan meenemen. Overal elders wacht de hondenliefhebbers slechts na righeid. In Groot Brittannie en Ierland wordt de hond 6 maanden in quarantaine gehouden. Voor Denemarken, Zweden en Noorwegen is een tevoren aange vraagde invoervergunning en keuring geëist, waarbij in Dene marken en Zweden het dier ook nog enkele maanden in quaran taine gehouden wordt. Aan de Duitse, Oostenrijkse en Spaanse grens moet een gezond heidsverklaring voor de hond worden overlegd. Bij invoer in Italië moet een hond aan de grens een keuring ondergaan. Frankrijk eist een depot ad 9% van de waarde van de hond. Bij terugkeer in Neder land zijn de moeilijkheden al niet geringer. Thuislaten is de boodschap, men voorkpmt er heel wat moeilijk heden mee! Op 2 Juni wordt in Leiden het Nederlands Congres vogir Open bare Gezondh.eidsregeling gehou den. Oud-minister jhr. ir. O. C. A .van Lith de Jeude die tij dens het Petroleumcongres in Den Haag onwel werd en in een ziekenhuis moest worden opge nomen, zal dit deze week weer kunnen verlaten. Op 28 Juli wordt in het 25 meter diepe spoorwegravijn in Nijverdal een dam-schouwspel met levende schijven georganiseerd door de damvereniging ter plaatse. De Prins Maurits-medaille van de Kon. Ned. Ver. „Ons Leger" is posthuum toegekend aan wijlen kolonel Den Ouden en luit. kol. Eekhout. Nederland en de Unie van Zuid-Afrika zijn voor nemens hun diplomatieke ver tegenwoordigingen over en weer tot ambassade te verheffen. Een van de laatste schaapherders van ons land, de 77-jarige K. Koestapel, is veroordeeld tot 3 mnd. voorw. wegens mishande ling van zijn kudde. De Re geringscommissaris bij de Ned. landbouwkolonie te Ribeira in Brazilië, de heer C. J. J. Hogen- boom, zal op 3 Juni opnieuw naar Brazilië vertrekken. Een Enschedese autobus met arbei ders is in Gronau (Dl.) gekan teld. Twintig arbeiders -werden licht gewond. De heer W. G. A. van der Lugt, in Rotterdam een bekende figuur in het Kath. Verenigingsleven, is benoemd tot Ridder in de Orde van St. Gre- gorius de Grote. Philips bouwt in Eindhoven een nieuwe fabriek voor de vervaardiging van kunst- harsperspoeders. De TL-buizen- fabricage zal geheel in Roosen daal worden geconcentreerd. Een R'damse veehandelaar die 240 paar nylonkousen smokkelde, werd veroordeeld tot 2 mnd. met aftrek. mr. W. B. Meyboom is benoemd tot directeur van het I.K.O.R. Twee Bossenaren hebben octrooi aangevraagd voor een verbeterde schroefdopslui- ting op tuben. Vandaag be staat de lettergieterij Tetterode in Amsterdam honderd jaar. Zij werkt met 600 man en heeft de grootste capaciteit van Europa. DE EXPORT NAAR BELGIë 's-GRAVENHAGE. In tegen stelling tot de mening van de overheid zijn kringen van han del en bedrijf allerminst tevreden over de vrijwillige stopzetting van de sla-export naar België. Men is van mening, dat de kwaliteit van de Nederlandse sla zo veel beter is, dan die welke in België wordt geteeld, dat ondanks hogere prij zen het Nederlandse product ge kocht zal worden indien de grens weer opengaat. Dan zal de Bel gische sla dus opnieuw „last" van de Nederlandse import hebben. In kringen van handel en be drijf hoopt men dan ook, dat de regering deze exportstop zo spoe dig mogelijk ongedaan zal maken en dat de centrale organisaties druk tot het nemen van deze op heffingsmaatregel zullen uit oefenen. 1 JUNI Feestdag van het H. Hart Tot besluit van de luister rijke Sacramentsviering her denkt de Kerk vandaag Je zus' Heilig Hart, omdat dit Hart de verpersoonlijking is van Jezus' liefde voor de mensen. Die liefde, die tot het uiterste is gegaan, is in zich een groot geheim. Vol ontroering beschrijft Johan nes deze gesteltenis in zijn Evangelie: „Groter liefde heeft niemand ooit voor de mensen gehad, dan Hij, die zijn leven voor hen heeft gegeven." De mens nu voelt zich verplicht deze liefde te beantwoorden door een vu rig gebed, door een diep be leefde H. Communie. Heb ben wij dit hedenmorgen ge daan? Hebben wij ook het vaste besluit gemaakt om als duidelijke manifestatie van onze wederliefde de eer ste Vrijdag te vieren, een devotie, die na de oorlog niet zo sterk meer tot vele gelovigen spreekt? In deserto FEUILLETON 39. Misschien was het pure nieuws, gierigheid misschien kwam er een half vermoeden in me op, dat 'die rollen iets te maken hadden met Vinton, of met mijn pro bleem van de dag; in ieder geval ik nam een der cylinders van de plank, stak hem in de dictaphoon, deed de koptelefoon om en draai de aan de schakelaar. Het was een mannenstem, die ik te horen kreeg, en blijkens het accent een landgenoot; maar de taal. die hü sprak, was Spaans, en die taal versta ik niet. Ik bleef een mi nuutje luisteren borg toen de rol weer op de plank en zette mijn wandeling door de kamer voort Op de planken aan de andere kant van de haard vond ik een bonte mengeling van electrische apparaten, stukken gereedschap, boeken over chemie stenen en stukken metaal, een aantal op gezette vogels, bakjes met oude munten, een chaos van stukken erts, van allerlei soorten, zonde: het minste systeem bij elkaar gelegd, naar het mij voorkwam, zeevaartkundige instrumenten onder andere een verzameling kompassen, waaronder exempla ren, zoals ik er nog nooit had ge zien, gipsen beeldjes, miniatuur modellen van schepen en nog een massa andere dingen, waarvan ik het gebruik niet kende en die eveneens zonder een zweem van orde of onderscheid bij elkaar schenen te liggen. Het was aan die kant van de kamer eer» grote warwinkel in scherpe tegen stelling met de nauwgezette groe pering met kaartsysteem en al, van de dictaphoonrollen aan de andere kant van dp haard. Ik liep nu naar de muur met de ramen, die, naar ik veronder stelde, uitzicht gaven op de uit gestrektheid van tuinen en gras velden. waar ik aan 't begin van mijn bezoek doorheen gewandeld was. Aan die kant zag de kamer er uit als een laboratorium van een scheikundige. De muur er te genover werd voor 'n groot ge deelte ingenomen door eer» lange werkbank, met een rij lampen er boven, en een draaibank met electrische drijfkracht. Ik vond daar een prachtige verzameling instrumenten voor metaalbewer king. Ik keerde terug naar het bu reau en nam een boek met leren band in mijn handen, naar de buitenkant te oordelen een groot boek. Ik sloeg het open, maar eér» boekhouding was het niet. wat ik er in vond, het kon niet anders zijn dan een serie aantekeningen over de resultaten van scheikun dige proeven. Ik zag formules staan, en hele bladzijden waren gevuld met uitvoerige berekenin gen. Ik vond een paar woorden ook, waar.ik geen wijs uit kon worden; alleen werd me duidelijk, dat het ook weer Spaans was. Door de zonderlinge opeenho ping van voorwerpen in die ka mer had ik enige tijd helemaal niet meer aan het meisje beneden gedacht noch aan het feit, dat ik een vreemde indringer in dit huis was. Mary zou nu wel voldoende van haar ontsteltenis bekomen zijn, dacht ik, om niet tegen een ontmoeting op te zien: en boven dien: ik kon slecht op die boven verdieping blijven rondhangen. Ik liep dus naar het boveneind van de trap en riep: „Juffrouw Donaldson!" Er kwam geen antwoord. Ik riep nog eens, en een derde maal, steeds luider. Ik hoorde nog steeds niets. Ik ging de trap af. In de hal bleef ik staan en ik merkte op, dat Vinton's jas en hoed van de kleerstander verdwenen waren. Mary was niet in de hal. Ik liep door naar de bibliotheek want ik zag tussen de gordijnen, dat het licht daar nog steeds brandde. Zij was niet in de bibliotheek. Ik begreep er niets van en bleef verbluft rond staan kijken. Toen liep ik het grote vertrek lang zaam door, in zijn hele lengte. Misschien was zij flauwgevallen dacht ik: het was een zware be proeving geweest, die zij had doorgemaakt, na zo'n veelbewo gen dag; een té zware beproeving misschien voor haar krachten. Misschien was ze ergens neer gevallen, waar zij door een groot meubelstuk aan mijn blik werd onttrokken. Maar waar ik ook keek. ik vond haar nergens. Ik keerde naar de hal terug en zocht daar: ik liep haar door van voor tot achter.. Geen spoor van Mary Donaldson. Ik liep terug naar de voordeur. De ketting was er inderdaad niet op gedaan. Ik deed de deur open- eerst op een kier, voorzichtig luisterend, toen verder. Ik ging naar buiten en liep zacht het bordes rond. Er was geen levend wezen te zien. De auto, waar mee Vinton gekomen was, had zich even onhoorbaar verwijderd als hij gekomen was. Aan de an dere kant van de stenen muur. op de weg, achter de oude bomen heerste een stilte als op een kerkhof. Daar stond ik, voor een nieuw raadsel voor 't ogenblik het enige, dat mij belang inboezemde. Ik ging terug trad het huis weer binnen en deed de deur achter me dicht. Ik bleef1 staan luiste ren, maar hoorde geen ander ge rucht dan dat van mijn eigen ademhaling. Het meisje was er niet. Was het mogelijk, dat zij met Vinton mee was gegaan, na die heftige twist tussen hen beiden? Er schoot me te binnen, dat zij in de benedenhal nog een laatste kort gesprek hadden gevoerd, met zulke zachte stemmen, dat ik er geen woord van verstond. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5