Nieuuj Truman grijpt persoonlijk in bij Perzisch-Engels geschil Chileense pers verontwaardigd over de woorden van de Prins Smaldeel V heeft zich gevoegd bij de Atlantische Vloot ii In Hongarije dreigt krachtiger kerkvervolging Verhoging kinderbijslag EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN Samenwerking Eenheid der vrije wereld ernstig in gevaar gebracht Verzoek om inlichtingen bij de Nederlandse gezant Mooi weekend kans op onweer Zwols caféhouder stak met een mes Opdracht voor bouw supertankers van Wasgoed in brand „Saboteur" krijgt zeven maanden Amerikanen moeten klompen dragen Lifters komen bij consul op de koffie 1000 gulden boete voor „Een-nul" Koninklijk bezoek was niet gewenst 's Avonds „prijsschaften Scheepsberichten Aartsbisschop van Kalocsa waarschijnlijk gekerkerd Chinezen verloren 162.000 man /«I ,'f f «sl MLV WtÊÊÊÊmm Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1,77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 et. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 et., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stum pel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 2 Juni 1951 46e Jaargang No. 12183 Kantoren: HOORN, Draafeingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 IN ALLE TOONAARDEN zijn in de afgelopen weken klanken ver nomen, waarin, ter gelegenheid van de herdenking der encyclie ken opnieuw de nadruk gelegd werd op de noodzaak van samen werking ,op sociaal en politiek terrein, tussen de standen. De kreet om samenwerking werk gehoord in de herdenkings redevoeringen alom, in de artike len van allerlei bladen, in de rede, welke de Paus van Rome hield tot de katholieke arbeiders, in de concrete zaken, welke dr. ir. Teilegen van de Katholieke Actie behandelde voor de katholieke werkgevers, en in het opbouwen de en breed-gedocumenteerde ge schriftje, dat onlangs van de hand van prof. mr. dr. Th. Keulemans O.C. verscheen. Pater Keulemans schreef dit boekje in opdracht van de St. Adelbertsvereniging, die daarmee een belangrijke bijdrage leverde aan de encycliekherdenking. Van zijn betoog, dat uitgaat van de standenmaatschappij en dus van een bestaande maatschappelijke ongelijkheid, dat over de taak en de organisatie van de standen handelt en pleit voor haar be houd, nemen wij vandaag het slot tot leidende gedachte. In dat slot levert pater Keulemans een krachtig pleidooi voor de samen werking der standen, die nood zakelijk is. Pater Keulemans schakelt daarbij weliswaar in de kwestie van de organisatie der hoofdarbeiders, die laten wij op het ogenblik in het midden, om dat het nog een omstreden kwes tie is, intern aan de orde. Dringend actueel achten wij het probleem van de samenwer king. Zij is, meent de schr., dure plicht van iedere vakcentrale, die zich katholiek wil noemen, en de standen moeten daarbij volkomen gehandhaafd worden. De samen werking heeft echter, menen wij, nog een breder karakter, al zitten daarin alle onderdelen en bijko mende zaken onverbrekelijk aan elkaar vast. Bovendien is het, ook uit tal van actuele geschriften van andere herkomst, wel duide lijk geworden, dat sociale en politieke samenwerking voortdu rend en noodzakelijk, men kan zeggen, natuurlijk, in elkaar vloeien! In politiek verband is al eerder de vraag aan de orde gesteld, of wij niet moesten komen tot een nadere concretisering van het katholieke ideaal der christelijke sociale maatschappij. Wij hebben dat toen tot op zekere hoogte een beetje vreemd gevonden, omdat wij meenden, dat katholiek Ne derland sociaal en politiek al, jaren lang bezig was, juist op de grondslag der encyclieken, voor die ideale maatschappij te strijden; en zouden wij dan ge schreven en gesproken en in woord en daad gepropageerd heb ben voor een ideaal, dat ons nog niet duidelijk voor ogen stond? Wij menen nog, dat de verschil lende standen niet zo ver van elkaar afstaan, dan oppervlakkig het geval lijkt. Wie een christe lijk sociaal ideaal wil concretise ren, kan onnoemelijk veel putten uit de bestaande en nog onlangs door de verschillende groeperin gen (standen) „bijgewerkte" pro grams van katholieke arbeiders en werkgevers, van middenstan ders en boeren en uit de vele en velerlei publicaties, in de loop van lange jaren verschenen. Het probleem van de samen werking tussen de standen heeft verschillende kanten. Het is stel lig niet zo een, twee, drie, op te lossen, maar de oplossing is be slist mogelijk en moet mogelijk zijn. Anders ware de idee van het solidarisme een leugen en dat wil er bij niemand in. Daarom hopen wij dat men, zonder al te zeer gevoeligheden te ontzien, deze koe bij de horens zal vatten en de bespreking van de ver schillende kwesties ter hand zal nemen. Uiteraard heeft ten aanzien van de politiek de Katholieke Volks partij de leiding, op sociaal ter rein zou hier een prachtige taak liggen voor het bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg. En het schijnt ons toe, dat het laatste overieg aan het eerste moest voorafgaan. Maar dat kan bekeken worden, als het maar snel en doeltreffend ge schiedt. Het komt ons voor, dat het hoog tijd is. H. M. Koningin Juliana heeft Vrijdag op het paleis Soestdijk een delegatie van het derde wereld petroleumcongres ontvan gen. Nadat de leden der delegatie met hun dames, in totaal 50 personen aan de Koningin waren voorgesteld, onderhield zij zich geruime tijd met verschillende hunner. De vorstin temidden van haar gasten. LONDEN (Reufer-A.P.)President Truman heeft Vrijdag persoonlijke boodschappen gezonden aan de Perzische en de Britse premier, waarin hij aandringt op het beginnen van onderhandelingen. In zijn boodschap aan de Perzische premier, Mohammed Massadeq, verklaart Truman, dat er een „explo sieve" toestand in Perzië bestaat. Hij dringt er op aan, dat de Perzische regering onderhandelingen zal beginnen met een Britse delegatie. Dit schijnt de nadruk te leggen op het belang dat Truman hecht aan de toestand, waarvan in een reeds eerder afgelegde Ameri kaanse verklaring gezegd werd, dat hij een ernstige bedreiging vormde voor de eenheid van de vrije wereld. Gemeld wordt, dat in de nota SANTIAGO (Ass. Press)Voor de tweede achtereenvolgende dag is Prins Bernhard het doelwit geweest van aanvallen in de Chileense pers naar aanleiding van hier uit Nederland ontvan gen berichten, volgens welke hij gezegd zou hebben, dat het Chileense leger op Duitse leest geschoeid was met stalen helmen en zo voorts. geweest schijnt te zijn". Het voeg de er aan toe: „De Prins heeft zijn volk van ons iets zeer lelijks verteld". „De Prins voelde zich afgesto ten door onze Duitse uniformen en ook door die nazi helm. Hij zag niet, dat de mannen in dit uniform een ongeëvenaarde en ontembare moed bezitten en strikte disciplineen les van mannelijkheid en beschaving". „De Prins is vergeten dat hij uit Duitsland kwam of komt, dat hij daar geboren is en dat hij wel gewend moest zijn aan de oude helm met de glimmende punt. Ten slotte is onze helm, de helm van de Prins". Van onze weerkundige medewerker De maand Juni is gisteren wel met stralend zomerweer ingezet. Hoe langer hoe meer verplaatste zich de kern van het hogedrukgebied naar onze omgeving, zodat de wind naar het Oosten ging draaien. Dit had tot gevolg, dat lucht die boven Duits land reeds flink verwarmd was over ons land stroomde, wat gisteren dan ook merk baar ioas in de kwikstand van de thermometer. Tem peraturen boven de 20 gra den werden dan ook vrijwel overal genoteerd. Hoewel 't er voor het weekend naar uitziet, dat 't mooie weer zal aanhouden, schuilt er toch nog een klein addertje in 't gras in de vorm van een on weersbui uit Frankrijk. Voor al voor het Zuiden van ons land mag dan wel op een onweersbuitje gerekend wor den, hetgeen met een kleine temperatuurdaling gepaard zal gaan. Voor het Noorden betekent dit dat de kans op enige bewolking toeneemt. De secretaris generaal Aldini heeft gezegd de Nederlandse ge zant dr. P. A. Kasteel verzocht te hebben na te gaan of de Prins gesproken heeft en wat hij wer kelijk zei. Hij voegde er aan toe, dat in officiële kringen niemand gelooft dat de Prins gezegd heeft wat het blad drukte. De pers sloeg echter een andere toon aan. In een. artikel dat afgedrukt was in het oppositieblad „Diaro Illustrado" stond, dat de woorden van Prins Bernhard „met verba zing en ongenoegen" 'ontvangen werden. Gisteren heeft het officiële och tendblad „La Nacion" geschreven dat toen de Prins Chili bezocht, hij met genegenheid overladen werd en dat nu de man „waar aan wij zulk een prettige herin nering bewaarden nooit met ons AMSTERDAM. Een 40-jarige caféhouder uit Zwolle heeft zich bij het politiebureau in de War moesstraat te Amsterdam gemeld en verklaard, dat hij bij de vecht partij Woensdagmorgen vroeg in een café aan de Zeedijk te Am sterdam de 29-jarige portier met een zakmes in de rug heeft ge stoken. Dinsdagavond vertoefde een gezelschap uit Zwolle in de hoofdstad en tegen het midder nachtelijk uur ontstond in het café ruzie met enige Amsterdam mers, die uitliep in een vecht partij. 's-GRAVENHAGE. Na onlangs van de Koninklijke Shellgroep een opdracht te hebben ontvangen voor het bouwen van 4 tanksche pen van 18.000 ton en 1 van 28.000 ton, heeft de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschap pij te Amsterdam thans opdracht gekregen voor het bouwen van twee tankschepen van 28.000 ton elk. Opdrachtgeefster is de Rispond Tankers Ltd. te Edinburgh. Dit is de eerste maal na de laatste wereldoorlog, dat een Engelse maatschappij een dergelijke op dracht bij een Nederlandse werf heeft geplaatst. Er zijn onderhandelingen met buitenlandse maatschappijen aan de gang voor de bouw van nog meer supertankers. JEUGDIGE INBREKERS MOETEN BETALEN 's-GRAVENHAGE. Vier Scheveningse knapen zijn een vis- bakkerij aan de Loggerstraat bin nengedrongen. Zij wilden vis bakken en staken het gas onder een olieketel met 8 liter olie aan. De vlam sloeg in de pan en door een schoorsteen naar boven. In de schoorsteen zat een ijzeren luik en daarvoor hing wasgoed te dragen. Dit proces ging nu echter te snel en de boel vloog in brand. Tot schade van de ouders der jeug dige inbrekers, die nu voor de kosten moeten opdraaien. 's-GRAVENHAGE. Het ge rechtshof te 's-Gravenhage ver oordeelde gistermorgen de 19- jarige J. W. T. uit Delft, die op 9 September van het vorig jaar op de spoorlijn onder Delft „sa botage" had trachten te plegen, door stenen op de spoorbaan te leggen, tot zeven maanden ge vangenisstraf en voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering met een proeftijd van drie jaar. HOOGEVEENSE OP TORONTO'S JAARBEURS TORONTO (A.P.) Last van natte, klamme voeten? De Hol landers zeggen dat zij de oplos sing hebben: draagt klompen; het traditionele Nederlandse schoeisel. De Centrale Handelscommissie van dè Nederlands'. Klompenin dustrie heeft een stand op de In ternationale Jaarbeurs, die Maan dag te Toronto is geopend. Mevrouw Annie Jonkman uit Hoogeveen, die in de stand de nodige voorlichting verzorgt, zei- de in een interview: „Op het Ne derlandse platteland dragen we buitenshuis altijd klompen. De kinderen gaan er mee naar school en de mannen naar hef. land. Zelfs de huisvrouwen dragen ze als ze de kippen en de varkens gaan voeren. KONING GEORGE ZEER VERZWAKT LONDEN (Ass. Press). In Londense diplomatieke kringen zegt men, dat de gezondheidstoe stand van de Koning van Enge land een bron van grote zorg vormt. Tezelfdertijd hebben de hof artsen bekendgemaakt, dat de ziekelijke Koning lijdt aan een „lichte" longcatarh. De 55 jaar oude Britse mo narch ziet er afgemat, vermoeid en oud uit. van Truman aangedrongen wordt op onderhandelingen binnen het principe van nationalisatie. De brief van Truman kwam ter wijl de Vuurlirigatle (parachutis ten) zich gereed maakte om naar Cyprus te vertrekken. Tussen de vier en 6000 man vertrekken Maandag om in geval van onlus ten in Perzie bij de hand te zijn. Ook de Britse admiraliteit trof voorbereidingen Het tank-landingsschip Messina, is van Malta naar de Perzische Golf vertrokken. Het zou 15 tot 20 tanks aan boord hebben. Perzië heeft duidelijk gemaakt, dat het bereid is op twee punten met de Britten besprekingen te voeren over de olie-crisis. 1. Iran wil rechtstreeks met de Britse regering besprekingen voeren over de Britse olie-be hoefte. Het is daarbij bereid op voorrangsbasis aan de Britten te leveren als deze er in toestemmen de gebruikelijke internationale prijzen te betalen. 2. Iran wil besprekingen voe ren met vertegenwoordigers van de Anglo-Iranian Company over de toekomstige operaties van de maatschappij, op basis van de wetten op de nationalisatie. VERBOD VOOR BIJSTAND Liftende vacantiegangers be zorgen, afgezien nog van de geva ren, welke de jongelui bij het liften zelf lopen, Nederland een slechte naam in het buitenland. De A.N.W.B. verneemt thans, dat het ministerie van Buiten landse Zaken gemeend heeft een poging te moeten doen om aan deze ergerlijke toestanden een einde te maken. Vacantiegangers, die, zonder in het bezit te zijn van voldoende geldmiddelen of van een retour biljet, bij een Nederlandse consul hulp vragen om naar huis terug te kunnen keren, zullen die hulp, althans in West-Europa, niet meer ontvangen. De ouders van adspi- rant-lifters alsmede de jeugdige „lifttoeristen" zelf, mogen deze officiële waarschuwing ter harte nemen. OVERLEDEN NA INENTING LEEUWARDEN. Op de Leeuwarder luchtbasis zijn enige militairen die waren ingeënt te gen pokken, ziek geworden. Dezer dagen is een van hen, J. Hoff uit Assen, overleden. 's-GRAVENHAGE. De Haag se rechtbank heeft gistermorgen uitspraak gedaan in de zaak te gen de Hagenaar W. van der L., de uitgever van het blad „een nul" en organisator van de daar aan verbonden voetbalprijsvraag. Enige tijd geleden werd deze zaak voor de kantonrechter te 's-Gravenhage behandeld. Van der L. werd toen wegens de aan de uitgave van dit blad verbon den prijsvraag, die als overtre ding van de loterijwet werd be schouwd, tot 1000 gulden boete en een maand gevangenisstraf voorwaardelijk veroordeeld. In hoger beroep voor de recht bank vroeg de Officier van Justi tie bevestiging van dit vonnis. Bij haar uitspraak veroordeelde de rechtbank L. conform deze eis. „REACTION N AIRE ACTIVITEIT" HONG KONG (A.P.). Volgens een krant in Hong Kong zijn in Kanton twee loopjongens gearresteerd, om dat zij zich aan „reactionnaire activiteit" hadden schuldig gemaakt. Hun collega's beweerden n.l. dat zij alle fooien in hun eigen zak staken, inplaats van ze te delen. Zoals bekend zullen de kinder bjjslagen voor het derde en voor de volgende kinderen worden verhoogd. Voor het derde kind met 3 ct. per dag en voor de vol gende met 2 ct. De bedragen worden thans voor het 1ste kind f 0.46, voor het 2de f 0.51, voor het 3de f 0.54 en voor het 4de en volgende f 0.69. Deze verhoging motiveren thans de Ministers van Sociale Zaken en Financiën in een nota aan de Tweede Kamer door op te mer ken, dat een inkomstenvermeer dering van slechts 5 pet. voor de grotere gezinnen een sterkere consumptiebeperking dan 5 pet zou betekenen. Tijdens overleg met de Stich ting van de Arbeid bleek er bij de Stichting overeenstemming te bestaan over een verhoging van de kinderbijslagen met ten min ste 5 pet. Geen eenstemmigheid bleek te bestaan over een verho ging van de kinderbijslagen voor zover deze de 5 pet. te boven gaat. IN NOORD-IERLAND BELFAST (Ass. Press). Tus sen grote menigten juichende burgers en met revolvers gewa pende agenten hielden koningin Elizabeth en prinses Margaret gisteren hun intocht in Belfast, waar zij arriveerden voor een vierdaags bezoek aan Noord- Ierland. De 7.000 agenten, die langs de route waren opgesteld, welke de open auto met de koningin en de prinses zouden volgen, behoefden echter niet tussenbeide te komen. AAN BOORD Hr. Ms. TROMP. Om half tien gisterenmorgen gleed smaldeel V in kiellinie achter elkaar het rustige blauwe water van de Baai van Douarnenez binnen. De Nederlandse boc'»*ms passeerden daarbij de zware Franse kruiser George Leygues en op elk der schepen werd, volgens de gebruikelijke begroetingswijze der marine, door de bemanning aan bak boord front gemaakt De Tromp ging voor anker in het midden van de baai tegen over de heuvels waarop het stadje Douarnenez is gebouwd. De jagers en fregatten ankerden aan de noordrand van de baai, in de beschutting van de bruin ge tinte heuvels. De Nederlanders waren de eerste buitenlanders van de oefening die arriveerden en nauwelijks was de Tromp ge meerd of Franse marine-officieren arriveerden per sloep om de com mandant van het smaldeel te be groeten. Nederlandse officieren begaven zich daarna op hun beurt aan boord van het Franse vlaggeschip, de zware kruiser Gloire om hun opwachting te maken bij vice- admiraal Pothuau, de leider van de oefening Progres. Tegen elf uur, anderhalf uur eerder dan verwacht werd, voer het machtige 23.500 ton metende Engelse vlieg kampschip Indomitable, tezamen met de 8.000 tons kruiser Swift- sure en een aantal jagers en fre gatten de baai binnen. Kort daar op volgden de Noorse jagers en tegen het middaguur lag de ge hele vloot bijeen, met uitzonde ring van de onderzeeboten, die te Cherbourg binnen gelopen waren. In de namiddag was er een cocktailparty op de Indomitable, gevolgd door een galadiner. Of, zoals de Jannen zeggen, het was weer „prijsschaften". Grote Beer, Amsterdam-Syd ney, passeerde 1 Juni Pan telaria. Johan van Oldenbarnevelt, Djakarta-Amsterdam, 1 Ju ni 120 mijl W.N.W. l'/s gr. Kanaal. Tabinta, Djakarta-Amsterdam passeerde 1 Juni Point de Galle. Willem Ruys, Rotterdam-Dja karta, passeerde 31 Mei Westpunt van Kreta. Kota Inten, Djakarta-Rotter dam, 31 Mei n.m. bij het lVs gr. Kanaal. Sibajak, Rotterdam-Melbour ne, 31 Mei 900 mijl N.W. Cocoseil. BUDAPEST (A.P.). Volgens een verklaring van de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken, Karoly Kiss, moet de Hon gaarse partij van de werkers (dat is de communistische partij) krachtige maatregelen nemen tegen „elk optreden, dat indruist tegen de morele opvattingen van de partij, of dat afwijkt van de door de partij uitgestippelde politiek". IN VEERTIEN DAGEN TOKIO (Ass. Press). De Chi nese communisten hebben hun stellingen ter verdediging van hun belangrijke bevoorradings centra in Noord-Korea versterkt. Een geallieerde patrouille is gis- 1 teren opnieuw in Janggoe door gedrongen, aan de Oostelijke zijde van het Hwatsjon reservoir. Er werd geen tegenstand ontmoet. Elders aan het 200 km lange front boden de Chinese commu- nisten tegen de oprukkende ge- j allieerde patrouilles hevig verzet. Volgens een schatting van het Amerikaanse ministerie van de fensie hebben de Chinezen en Noord-Koreanen in de periode van 15 tot 30 Mei 162.000 man verloren. Men neemt aan, dat de troepen, die de vijand in beide offensieven heeft verloren, bijna de helft van de Chinese en Noord-Koreaanse gevechtstroepen uitmaakten. Diphtherie op fröbelschool te Edam PURMEREND. Op last van de gemeente-arts is de fröbel school te Edam voor onbepaalde tijd gesloten wegens het heersen van diphtherie. Krachtige nieuwe maatregelen worden aangekondigd tegen de R. K. Kerk, die reeds gebukt gaat onder de hechtenis van Kardinaal Mindszenty en de gedwongen overeenkomst met de staat. Verschillende vooraanstaande Hongaarse communisten zouden de laatste tijd verdwenen zijn, waaronder enkelen, die voor de oorlog bevriend waren met Ra- kosi. Aartsbisschop gevangen gezet? Ook de Hongaarse aartsbisschop van Kalosca, mgr. Josef Grösz, na de arrestatie van Kardinaal Mindszenty voorzitter van de Hongaarse bisschoppen-conferen tie, is sedert 18 Mei uit zijn resi dentie verdwenen, evenals de kanselier van de aartsbisschoppe lijke curie van Kalocsa, mgr. Pe ter Gyetvai. Uit brieven uit Hongarije blijkt, dat de aartsbisschop op 18 Mei met onbekende bestemming is vertrokken en sindsdien niet is teruggekeerd. Familieleden van mgr. Peter Gyetvai hebben ver klaard, dat deze door de politie is gearresteerd en weggevoerd. Op grond daarvan vreest men, dat ook mgr. Grösz zich in arrest be vindt. Nog niet bevestigde berichten, die het katholieke persbureau S.I.P. te Rome uit Boedapest heeft ontvangen, melden, dat mgr. Grösz door de politie zou zijn ge arresteerd onder beschuldiging van „anti-democratische activi teit". Mgr. Grösz, die 64 jaar oud is, heeft geweigerd het communisti sche vredesmanifest te onderte kenen, tengevolge waarvan een pershetze tegen hem werd ont ketend. DE MIJNRAMP IN WESTPHALEN HAMM-HERRIN (A.P.). De brandweer heeft gisteren haar strijd tegen de vlammen die in de Heinrich-Robert mijn voortgezet; Donderdag zijn bij een ontploffing in deze mijn 14 mensen om het leven gekomen. De toestand van vier van de gewonden is nog steeds critiek. 2 r- - - fin hi i) f Ter gelegenheid van het 250 jarig bestaan van het Genoot schap ter Verspreiding van het Evangelie heeft men in Enge land een copie vervaardigd van de „Centurion", het schip waarmede in 1702 de eerste zendeling van het Genootschap naar de Amerikaanse kolonies voer om het Evangelie te prediken. Het schip zal op 16 Juni, de verjaardag van iet Genootschap, de Theems opzeilen naar het Parlementsgebouw en daarna een zendingsreis langs de kust ondernemen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1