„Papa Sarto - Papa Santo" triomf-leus van de Romeinen Nieuw Boodschappen voor Perzische en Britse premier verwisseld De Atlantische vloot zal oefenen voor invasiekust Weer geruchten over vrede aan de 38e breedten raad De omwenteling in Italië H. Vader buiten het Vaticaan Paus Pius X met luister zalig verklaard Jongens verdronken Mikkenie's leeuwen aan de wandel Scheepsberichten Weinig hoop meer voor Petain Margaret Truman naar Nederland EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN Rode hoofden in Washington WASHINGTON BLOOST Brits-Perzisch gesprek kan de vrede nog redden Vliegtuigbotsing in de U.S.A. „Factotum" veegt voor onze kust Tweehonderd dieren omgekomen Benzine vatte vlam, huis brandde uit VATICAANSTAD (K.N.P.). Op slag van elf uur Zondag morgen luidden de klokken van de St. Pieter en alle Klokken van de Eeuwige Stad stemden er mee in om aan de wereld te verkondigen, dat Joseph Sarto, de zoon van de gemeentebode van Riese, en de latere Paus Pius X in de rij van zaligen van Gods Kerk is opgenomen. Tegelijkertijd viel voor de Gloria van Bernini het doek weg, dat tot dan toe de beeltenis van de zalige Paus Pius X had omhuld, en hief de aartspriester van de St. Pieter, kardinaal Tedeschini, het Te Deum aan. Een luid gejubel vervulde de St. Pieter. De kreet der Italianen overstemde echter alles: „Papa Sarto Papa Santo" (Paus Sarto, heilige Paus), de eretitel, die aan Pius X tijdens zijn leven reeds door het gewone volk werd gege ven. 50.000 man woonde de plech tigheid bij. Om tien uur was de stoet van 15 kardinalen en de ongeveer 150 aartsbisschoppen en bisschoppen uit alle delen der wereld de reeds tot in de uiterste hoeken gevulde basiliek binnengetrokken. Men nam plaats in de zijbanken. In de bank van de postulator van het proces, Mgr. Alberto Parenti, was zuster Benedetta Maria van het Clarissenklooster van Boves ge zeten. Deze Claris was in de nacht van 26 op 27 Februari op voor spraak van Pius X wonderbaar van een kankergezwel genezen. Op de eretribunes hadden voorts plaats genomen de leden van het Corps Diplomatique in Vaticaan stad, onder wie Jhr. Mark van Weede, Nederlands gezant bij de H. Stoel. Zoals bij alle zaligverklaringen straalde ook gisteren de St. Pie ter van licht en bloemen. Men had geen ogen genoeg om in zich op te nemen wat fantasierijke decorateurs aan luister hadden bijeengebracht. Lichaam nog gaaf. Bij al deze overstelpende vreug de kon het niet anders of de in vervoering geraakte massa stroomde als door mystieke han den geleid nade plechtigheden naar het altaar van de Confessie. Daar stond in sobere eenvoud, omgeven door de wachten het lichaam van de zalige paus op gebaard. Door mensenhand noch ongedierte geschonden, die ietwat bruingeworden handen en het wasbleke gelaat straalden een rust uit, waarvan men nu met zekerheid wist, dat zij een hemel se moest zijn. Duizenden voor ons, duizenden na ons ook, zagen dit lichaam. Er waren er die weenden en er waren er die stil glimlachten. Sommigen knielden, sommigen smeekten om Zijn voorspraak. (Van onze correspondent) HENGELO. Zaterdagavond is in het Twentekanaal te Hen gelo de vijftienjarige W. T. V. bij het zwemmen verdronken. Hoe wel de jongen de zwemkunst niet goed machtig was, wilde hij met enkele vrienden het kanaal over zwemmen, doch verdween plot seling in de diepte. De politie wist de jongen vrij spoedig op het droge te brengen, doch kunstma tige ademhaling mocht niet meer baten. Te Rotterdam geraakte het ze venjarige jongetje L. J. W. Veer beek te water. Hij kwam onder een balk terecht en werd na eni ge tijd levenloos opgehaald. CIRCUSKNECHT TE LEUVEN ZWAAR GEWOND LEUVEN. Twee leeuwen van het Nederlandse circus Mik- kenie, dat op het ogenblik op het Mgr. Ladeuzenplein, recht tegen over de Leuvense Universiteits bibliotheek staat, zijn Zaterdag ontsnapt. De dieren, die de kooi konden verlaten omdat een nieu we assistent van een der domp teurs na het schoonmaken het hek niet goed had gesloten, lie pen voor de universiteit te wan delen. Het personeel stelde on middellijk alle pogingen in het werk om de dieren te vangen. De requisiteur H. Dieterman uit Am sterdam werd hierbij aangevallen. Zwaar gewond is hij in een zie kenhuis te Leuven opgenomen. Sibajak (emigr.)- R'dam-Mel- bourne, 1 Juni 540 mijl N.W. van Cocoseiland. Cameronia (emigr.) 31 Mei van Melbourne naar Syd ney. Grote Beer (emigr.) 29 Juni te Sydney verwacht. Fairsea, 5 Juni te R'dam. (Telegrafisch van onze verslaggever) Zondagmorgen om 5 uur is de vlootmanoeuvre „Progress" begonnen met de eerste phase. Een groot deel van de verzamelde geallieerde vloot is toen uitgevaren om dit gedeelte te kunnen afwerken. Na dien zullen ook de andere oorlogsbodems volgen, waarna het geheel in twee verschillende partijen zal gaan opereren in de Golf van Biskaye en verder in het Engelse Kanaal. Het slot zal worden gevormd door een volledige bescherming van een theoretische landings- ploeg ter hoogte van Cherbourg, waarbij de vlootvoogden derhalve kunnen steunen op vele gegevens die in 1944 bij de werkelijke lan dingen rond Caen moestén wor den verzameld en aan de practijk konden worden getoest. Bij de oefeningen zullen alle vormen van zeegevechten wor den toegepast. Hiervoor zal de vloot in twee partijen worden verdeeld, derhalve aanvallend en verdedigend. Vliegtuigen en snel le motorboten zullen ergens van de kust uit aanvallen ondernemen op convooien en begeleidende oorlogsbodems, tefwijl onderzee boten bovendien de vijand even eens zullen trachten te onder scheppen. Dag en nacht De oefeningen zullen dag en nacht doorgaan zodat van de deelnemende schepen en de on derscheiden bemanningen veel zal worden gevraagd. De Franse vlootvoogd vice admiraal M. M. P. L. Pothau, eskadercomman dant heeft voordat de vloot is uitgevaren Zaterdagmiddag op de rede van Douarnenez de geallieer de correspondenten op het vlag- geschip Gloire ontvangen qm het gehele schema van Progress toe te lichten. Deze vlagofficier deelde verder nog mede dat de verschil lende phasen der oefeningen zul len worden gecommandeerd door admiraal sir Philip L. Vian van Engeland, door hemzelf, door schout bij nacht A. de Booy, commandant van het Nederlandse smaldeel, captain A. Sörensen van Noorwegen en de Deense kapitein ter zee Petersen. Het einde van Progress zal op Donderdag 7 Juni vallen waarna de dag daarop de onderscheiden tactische officieren bij elkaar zul len komen om de resultaten te bespreken. Ook verschillende walcommando's zullen daadwer kelijk in actie komen vooral door de vliegtuigaanvallen en de acties van de onderzeeboten. HEEL GEZIN STAAT HOORNVLIES AF IJMUIDEN. De actie voor het Rode Kruis, die thans ook in Velsen in volle gang is, heeft direct na het begin een verheu gend succes geboekt. Een collec- trice kwam op bezoek bij een familie in Driehuis, en het uit elf leden bestaande gezin liep der mate warm voor de hoornvlies- transplantatie van het Rode Kruis dat het zich „als een man" hier voor opgaf. PARIJS (Ass. Press). Een officieel medisch bulletin heeft gisteren medegedeeld, dat de toe stand van maarschalk Petain „zeer hachelijk is". Hij is de laat ste 24 uur snel achteruit gegaan, de infectie van zijn longen heeft zich uitgebreid en voor de eerste maal schijnt ook zijn hart te ver zwakken. Mevrouw Petain heeft vandaag na het bezoek aan haar man verklaard, weinig hoop meer te hebben. ONTMOETING MET COLONNE SHERMANTANKS ROME (Ass. Press). Z. H. de Paus heeft Zaterdag in de „Viale delle belle arti" een nieuwe kerk gewijd aan zijn „naamgenoot St. Éugenius" wiens naamdag het was. Langs de route van drie km van het Vaticaan naar de nieuwe kerk stonden 50.000 mensen de Paus op zijn tocht toe te juichen. Het was sinds 1945 de eerste keer, dat het Hoofd der Kerk het Vaticaan verliet om een kerk in Rome in te wijden. Toen de H. Vader in zijn grote zwarte limousine naar het Vati caan terugkeerde, .ontmoette hij op de brede „Lungo Tevere", de boulevard langs de Tiber, een colonne Sharman-tanks van het Italiaanse leger, die hadden deel genomen aan de grote parade ter gelegenheid van de vijfde verjaar dag der Italiaanse republiek. Het was de eerste keer, dat Z. H. de Paus van dichtbij Amerikaanse tanks aanschouwde. DEN HAAG (Ass. Press). Margaret Truman zal, naar ver wacht wordt, op 10 Juni met de nachtboot uit Engeland in Neder land aankomen. Men verwacht, dat miss Tru man tijdens haar driedaagse ver blijf in Nederland door Koningin Juliana ontvangen zal worden. Op 12 Juni geeft de Amerikaan se ambassadeur in den Haag, Sel- den Chapin, een officieel diner ter ere van miss Truman. Belgische onderscheiding voor minister Joekes 's-GRAVENHAGE. De Ko ninklijke Prins van België heeft aan de Nederlandse minister van Sociale Zaken, mr. A. M. Joekes, het Grootkruis in de Kroonorde van België toegekend. EINDCIJFERS VAN DE VERKIEZINGEN ROME (A.P.). Het verkie zingsbureau van het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft Zaterdag de einduitslag van de Zondag in 2.737 steden gehouden gemeenteraadsverkiezingen be kend gemaakt. De einduitslagen geven het volgende voorbeeld: Steden met meer dan 30.000 inwoners: voor de verkiezingen hadden de communisten en de met hen verbonden socialisten de meerderheid in 34, de christen de mocraten in 19 gemeenten. Na de verkiezingen van Zondag heeft het communistische blok in 15 gemeenteraden de meerderheid aan de christen democraten ver loren. In 64 steden van 10.000 tot 30.000 inwoners hadden de C.D. de meerderheid, het communis tische blok in 82. de C.D. hebben nu in nog 45 gemeenteraden de meerderheid verworven de roden verspeelden deze in 39. In 1112 gemeenten met minder dan 10.000 inwoners hadden de C.D. voor de verkiezingen de meerderheid, het communisti sche blok in 1.114. Thans zijn de cijfers resp. 1.570 en 689. Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 et. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpcl. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VA N HEDEN Pag. 1 Maandag 4 Juni 1951 46e Jaargang No. 12184 DE ZALIG VERKLARING VAN PAUS PIUS X Een overzicht van het speciale altaar, opgericht nabij het hoofdaltaar van de basiliek van St. Pieter te Rome na de onthulling van de glazen schrijn, die het stoffelijk overschot van Paus Pius X bevat. Het lichaam van de Paus is nog geheel gaaf. TEHERAN (Reuter-A.P.). De officiële radio alhier zond gisteravond het fantastische verhaal uit, dat de Amerikaanse ambassadeur Henry Grady Vrijdag bij vergissing aan premier Mossadeq een persoonlijke brief van president Truman heeft overhandigd, die bestemd was voor de Britse premier Clement Attiee. De radio deelde mee, dat gezant Grady gisteren een briefje aan premier Mossadeq heeft gestuurd, waarin wordt gezegd dat „gelijk soortige boodschappen" Vrijdag door president Truman aan Mos sadeq en aan Attlee waren ge zonden. Radio Teheran verklaarde, dat mr. Grady verontschuldigingen voor zijn vergissing heeft aange boden en aan Mossadeq de voor hem bestèmde boodschap van pre sident Truman heeft doen toe komen. Commentaar. Het linkse blad „Besouye Ayan- deh" schrijft, dat president Tru man in zijn boodschap „de sluier van zijn vuile, walgelijke gezicht heeft weggenomen". „De dreigende politiek der Ver. Staten en het uitoefenen van pressie zal tot vernietiging lei den. Wij verzekeren de president, TWEE DODEN NEW YORK (Reuter). Een vliegtuig van het Amerikaanse leger en mogelijk nog twee an dere vliegtuigen zijn Zaterdag in de lucht boven Long Island ont ploft. Een woordvoerder van een Mitchell-vliegbasis verklaarde, dat een bommenwerper boven Ja- phank, voormalig Camp Upton in Suffolk County, in brand was ge raakt. Nader wordt bericht, dat boven Long Island drie Amerikaanse legervliegtuigen in botsing zijn gekomen. Twee er van stortten brandend neer. Minstens twee personen kwamen om het leven. Het derde vliegtuig vloog door. INTERNATIONALE MIJNENVEEGOEFENING 's-GRAVENHAGE. Zoals reeds aangekondigd zal binnen kort in de wateren voor de Ne derlandse kust een grote interna tionale mijnenveegoefening wor den gehouden en wel van 27 Juni tot 10 Juli a.s. Deze oefening „Factorum", waaraan in totaal zestig schepen van Belgische, Britse, Franse, Nederlandse en Noorse nationaliteit zullen deelne men, staat onder commando van de Commandant Zeemacht Neder land, schout bij nacht C. W. Slot. De schepen zullen hun bases hebben in IJmuiden en Scheve- ningen waar zij op 26 en 27 Juni zullen binnenlopen. dat wij niet bang ziin voor de parachutisten van Morrison of voor de bluf van president Tru man", aldus het blad. De Brits-Iraanse oliemaatschap pij heeft de Perzische regering Zondag schriftelijk medegedeeld, dat zij, terwijl zich al haar wet tige rechten voorbehoudt, zo IN EEN K.L.M.-VLIEGTUIG NICOSIA (Cyprus), (Reuter). Zaterdag zijn in een K.L.M.-vlieg tuig op het vliegveld van Nicosia 78 jonge apen en 153 vogels dood gevonden. Het vliegtuig was met transport op weg van Bang kok naar Amsterdam en had de nacht van Vrijdag op Zaterdag op het vliegveld gestaan. De la ding dieren was bestemd voor verschillende Europese en Ame rikaanse dierentuinen. Het trans port werd begeleid door Dirk Ritz uit Amsterdam, die de nacht in het vliegtuig had doorgebracht en ernstig ziek in een ziekenhuis is opgenomen. De oorzaak van de dood van de dieren is nog niet bekend. spoedig mogelijk vertegenwoordi gers naar Teheran zal zenden voor het voeren van „volledige en openlijke besprekingen" met de Perzische regering. De Perzische premier Mossadeq heeft in de senaat verklaard, dat Perzië elke delegatie wil ontvan gen, mits zij benoemd is door de Brits-Iraanse oliemaatschappij. De naaste medewerker van Mossodeq heeft gezegd, dat de boodschap van Truman niet de minste invloed op de gang van zaken in Perzië zal hebben. AMSTERDAM. Een drie ver diepingen hoog oud huis in de Muiderstraat te Amsterdam brandde Zaterdagmiddag geheel uit als gevolg van exploderende benzine op de gelijkvloerse etage. Hier was een handel in technische veren gevestigd, waarvan de eigenaar bezig was met een ben zinebrander. Hij stootte een fles met 4Vs liter benzint om. De damp explodeerde onmiddellijk en het vuur baande zich via het open trapgat een weg naar de bovenverdiepingen. De eigenaar vluchtte naar de eerste etage, vanwaar hij met de 38- jarige bewoonster en haar vijf jarig zoontje uit het daam sprong en behouden op straat belandde. Binnen een half uur had de brandweer het vuur bedwongen. Ex-commandant Oldenbroek voor krijgsraad ARNHEM. A.s. Dinsdag zal voor de krijgsraad te Arnhem te recht staan overste Ch. T. Nahuij- zen, de gewezen commandant van de legerplaats Oldenbroek. NEW YORK (Reuter-A.P.). Uit Londen en Washington en van het hoofdkwartier van het achtste leger in Korea kwamen Zaterdagavond aanwijzingen over mogelijke nieuwe stappen voor een vrede bij de 38ste breedtegraad. Indien die stappen in werkelijkheid al gedaan zijn, waren zij vermoedelijk van V.N.- zijde afkomstig. Acheson heeft verklaard, dat de Verenigde Staten bereid zijn de strijd op de 38ste breedtegraad te staken mits het een „ware" re geling wordt met de verzekering, dat er geen verdere communisti sche agressie zal komen. In kringen van de Verenigde Naties is de hoop op een staking van het vuren in Korea versterkt na een bekendmaking van gene raal van Fleet, dat de verbonden troepen hun offensief in Noord- Korea hebben beëindigd. Zaterdag is in Londen officieel bekend gemaakt, dat Engeland het initiatief heeft genomen voor besprekingen met andere belang hebbende mogendheden over eventuele nieuwe stappen om de Koreaanse oorlog door onderhan delingen met communistisch China te beëindigen. Het front Ondanks hardnekkige tegen stand der communisten en een stromende regen zijn de geallieer de troepen in de meeste sectoren van het front vandaag noord waarts opgerukt. De troepen wer den krachtig ondersteund door de luchtmacht en door artillerie. Een berg van 900 meter werd genomen, ging weer verloren en werd toen hernomen door geal lieerde infanterie, die de Chinezen tweemaal van de top verdreef. Verwacht wordt dat de commu nisten felle weerstand zullen hie len in het gebied van Tsjorwon, 25 km ten noorden van de 38ste breedtegraad. Hr. Ms. torpedojager „Evertsen"die van Juni 1950 af tot April van dit jaar actief aan de oorlogshandelingen in Korea heeft deelgenomen, is Zaterdag in den Helder teruggekeerd. Een grote menigte belangstellenden en familie leden van de opvarenden stond aan het haven hoofd, toen de oorlogsbodem de haven binnenvoer.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1