Trieste ervaring van twee motor-ral lye-rijders Het uitbreidingsplan voor de gemeente Schoorl „Evertsen" heeft zijn Koreaanse taak tot een goed einde gebracht Wierin aan SCHILDERS EXPOSEREN E.V.C.-actie in Wieringermeer PEDROLI Ere-kerkhof in Bloemendaal wordt waardige gedenkplaats I ALKMAAR EN OMSTREKENAlkmaar gaf f14000 aan het Rode Kruis Rallye Rode Kruis Relaas van een zware en ook nog moeilijke tocht Aan de dood ontsnapt Wilde staking uitgebroken KOELKASTEN Grote belangstelling bij de ontvangst in Nieuwediep Jubileui Kardinaa over zijn PAGINA 2 MAANDAG 4 JUNI 1951 ALKMAAR Zaterdag heeft het Rode Kruis te Alkmaar de kroon op het werk gezet van een periode vol actie; zij organiseerde tesamen met de Rac-West een rallye voor automobilisten, motorrijders, brom fietsers, gewone fietsers en wandelaars. Dat bracht een hele drukte teweeg op het Canadaplein rond de tijd dat men van start ging en nog meer, toen men omstreeks vijf uur, half zes binnen kwam. De microphone stond klaar, om de rijders van de gemotoriseerde voer tuigen welkom te heten en hen te vragen naar hun ervaringen. De eerste rijders, die aan een dergelijk vraaggesprek werden onder worpen waren de half gelukkige, half ongelukkige persmensen van Het Vrije Volk en het Noord Hollands Dagblad. We hadden samen een equipe noemt men dat niet zo? gevormd. Goed, dachten we, we kunnen beter met de typewriter omgaan, dan puzzleritten maken, maar waarom zouden wij het ook niet eens proberen? Getweeën deze collega van H.V.V. had de motor togen we naar het Canada plein, met ons trouwe „hakkepuffie", dat ons nooit in de steek laat als wij onze gemeenteraden en wat-niet-al afrijden. Aan de rallye voor motorvoer tuigen deden 24 automobilisten en 27 motorrijders mee. Tesamen brachten zij het Rode Kruis on geveer driehonderd gulden in het laadje. Op het Canadaplein Bewqnderende ogen van ik- weet-niet-hoeveel Kaasstadters waren ook op ons gericht. We voelden ons belangrijke deelne mers, geducht voor onze tegen standers. We zagen er impone rend uit. Zware leren broek, le ren redingote, leren pet met klep pen en wit linnen zonnebril. Maar eerlijk, toch met een benepen hart onder al dat leer. We waren nieuwelingen Met het gevoel alsof we een zwaar verkeersexamen gingen af leggen op koste van „intrekken van rijbewijs voor de tijd van zes maanden", namen we de route beschrijvingsbrief in ontvangst. Twee uur veertien precies gons den we weg. Richting Heiloo tot sneeuwschuiver dan rechts af., Maar jawel die sneeuwschuiver. Weet jij 'm? Ik niet. (Honderduizend keer rijden we er voorbij, maar dan hebben we geen oog voor sneeuwschuivers. Je moet ook op alles leten). We passeerden het apparaat en reden er minstens vijftig meter voorbij. Dat zwarte ding, rechts van de weg, was dat 'm niet? Laten we maar kijken, je kunt nooit weten. Duizend raadsels. Het zwarte ding bleek inder daad de sneeuwschuiver. Vandaar rechtsaf. Klopt. We reden een grindpaadje door. Toen ging het alweer mis. De weg liep dood. Nerveus begonnen we te zoeken, terwijl andere deelnemers ons met tartende zelfverzekerdheid voorbijdaverden. Toen we de vol gende omschrijving gevonden hadden, voelden we ons bijna ze ker van onze zaak. We kregen meer zelfvertrouwen en met de werkelijke wil om een prijs te winnen gaven we vol gas en slingerden ons langs zandpaden door de vlakke weilanden. Hoe bitterlijk was de teleurstelling toen we weer strandden op de raadsels die het uitermate moei lijke parcours ons opgaf. Later gestarte deelnemers spoten ons voorbij, zelfs zagen we de auto mobilisten, die na de motorrijders gestart waren. Dat betekende, dat we reeds een groot tijdverlies hadden. Maar zelfverzekerd wa ren ook onze tegenstanders niet meer. We zagen hen bij tiental len haastig heen en weer rijden, zoekend, radend, op goed geluk af doorrijdend met vragende en zelfs verbijsterde gezichten. Schei maar gerust uit, met dat „gehannes". Het was doodeenvou dig knoeiwerk. Als 'n uit eikaar- geslagen gemotoriseerde leger eenheid in de frontlinie, zonder verband en in grootste verwar ring, reden auto's en motoren el kander haast in de weg. Machte loos keken wij onze collega aan, en zuchtten: „Als we maar een vrolijke middag hebben. We doen het immers voor de lol". Gekkenwerk. Enfin, je kwam voor de zotste raadsels te staan. In Heemskerk moest er een PEN-huisje zijn met nummer 30 erop. Maar jawel, dat bleek des morgens om een uur of elf weggesehilderd te zijn •Zoek het dan maar uit. Tenslotte kwam men wel weer goed terecht Maar de tijd tussen de tweede en derde controle werd geneutrali seerd, d.w.z. de tijd van het zoe ken naar dit huisje werd bij alle verdere controles in mindering gebracht. In Castricum meenden we de weg te hebben terugge vonden. We passeerden een con trolepost en hoorden daar tot on ze verbazing, dat we een half uur te vroeg waren, dat we bijna de helft van de route hadden over geslagen en minstens vijf, zes, zeven controleposten hadden ge mist. Half vier. Ga maar zitten. Op het randje van de blauwe stoep wachtten we onze tijd af: vier uur. Enige honderden meters verder 'n volgende controle. We kregen een pluim, dat wij als allereersten passeerden en dan nog wel zo goed op tijd. Dat gaf een fikse dosis nieuwe moed. We namen sindsdien alle moeilijkhe den zonder schroom en feilloos. We misten van Castricum af, tot en met de finish toe geen enkele controle meer, We lieten ons wel tien keer vertellen, dat we een redelijke kans hadden op een prijs. De eerste? Of anders toch zeker de tweede. Wij waren de enigen, die binnen het vastgestelde tijdsli miet van binnen het half uur over tijd de finish passeerden. De verdiensten van alle andere mo torrijders zouden moeten verval len. Maar de rallye was voor 'n goed doel en dat was te erg. De prestaties werden toen berekend naar het aantal strafpunten en die hadden we meer dan ons lief was. Enkele motorrijders hadden het opgegeven en waren naar huis gegaan. Bij de finish. Ons H.V.V.-N.H.D.-équipe zat eerst nog falikant verkeerd. Ren nend en jakkerend wervelden we om het gebouw van de Keurings dienst heen om de verloren tijd in te halen. Het was negen minu ten over vijf en tien minuten over was onze uiterste tijd. Een wielrijder ontlokten we daarbij nog de opmerkingVlegels Toen alle motorrijders en auto mobilisten binnen waren, hoorden we, dat er onder de motorrijders enkelen waren, die toch veel min der strafpunten hadden dan wij. Het resultaat kunt U zien. On der nummer zes. Maar laten on ze tegenstanders de volgende keer oppassen. We zijn nu ervaren rallyerij ders geworden. Met krantenmen sen valt nu eenmaal niet te spot- Uitslag automobilisten: 1 J H. Heerdt en A. Smits, Medemblik, 112 strafpunten; 2. Hr en mevr. Kirkenier, Alkmaar, 180 pnt.; 3. Mevr. Krom-Gronds- ALKMAAR De zesdaagse gemeenschappelijke actie ten bate van het Rode Kruis heeft in Alk maar voor zover als de orga nisatoren het momenteel kunnen bekijken 'n bedrag van f 14.000 opgeleverd. Voorwaar een schit terend resultaat, waarmee wel licht van Alkmaar de victorie begint. Als de actie over het ge hele land even succesvol is, dan is er óók voor het Rode Kruis evenals voor het Prinses Wil- helminafonds via de haak-in- actie 'n 2'/a millioen bijeenge bracht. In ieder geval slaat Alk maar geen slecht figuur. In dit bedrag van f 14.000.is nog niet de opbrengst van de vijfvoudige rallye begrepen, welke op onge veer f 500.geschat kan wor den. Voorts hebben verschillen de „bewerkers" de huis-aan- huis-collectanten hun kwitan tieboekjes nog niet ingeleverd. Ook tijdens de motorrace giste ren werd er nog met collectebus sen gerammeld, zodat ook deze dag nog wel wat in het Rode Kruis-laadje zal hebben gebracht. Namens het actie-comité wor den degenen die hun kwitantie boekje nog niet hebben ingele verd en de opgehaalde gelden nog niet hebben afgedragen, uitgeno digd dit alsnog vandaag te doen in het hoofdkwartier in de Lan- gestraat, dat voor dit doel van daag nog geopend blijft. Tenslotte worden alle mede werkers uitgenodigd voor de slotavond van de actie. Donder dag a.s. in 't Gulden Vlies; daar zal het eindresultaat worden me degedeeld en een overzicht gege ven worden van de behaalde re sultaten. ma en Mevr. Krom-Grondsma, beiden uit Alkmaar, 214 pnt.; 4. J. Oosterkamp, 't Zand en Jan sen, Uitgeest, 230 pnt.; 5. Hr. en Mevr. Renooij, Alkmaar, 234 pnt. De afstand was 84 km. Route: Alkmaar, Kattenberg, Westerweg, De Egmonden, Bakkum, Limmen, Akersloot, Uitgeest, Krommenie, Beverwijk, Heemskerk, Castricum Heiloo, Alkmaar. Uitslag motoristen (zelfde par cours): 1. J. Jansen, Oudkarspel, 420 pnt.; 2. G. Moeyes, Oudorp, 450 pnt.; 3. G .du Pont, Alkmaar, 480 pnt.; 4. No. 28 (naam onbe kend) 534 pnt.; 5. A. Groenen- daal, Alkmaar, 625 pnt.: 6. M. Kuiper (Vrije Volk-NHD), 626 pnt.; 7. J. v. d. Velde. Alkmaar, 694 pnt. ALKMAAR Terwijl de mooie tentoonstelling van het werk der 11 hedendaagse grafici in het Stedelijk Museum te Alk maar ten einde liep, vragen an dere tentoonstellingen weer onze aandacht In het atelier van de schilders1 vereniging „Doorwerken" aan de Kanisstraat werd Zaterdag middag een tentoonstelling ge opend door de beschermheer van dit schildersgenootschap, Mr. C. A. de Lange. Deze wenste „Doorwerken" geluk met zijn derde lustrum en sprak zijn vol doening uit over de kunstpresta ties van de exposerende leden; er hangt op deze tentoonstelling aldus Mr de Lange werk, dat zeker een goed figuur zou slaan op de tentoonstelling in een onzer moderne musea. Hij spoorde de exposanten aan op de ingeslagen weg voort te gaan en weniste hen een succesvolle tentoonstelling. Maar ook in Bergen is het tentoonstellingsseizoen weer ge opend. De Kunstzaal van het K.C.B. heeft haar poorten nog niet geopend, doch enkele schil ders zijn op eigen gelegenheid gaan exposeren. De twee jonge schilders Henk v. d. Idsert en Arend Bos Eyssen openden eer» eigen Kunstzaal op een rustig plekje aan het Kerke- pad. Burgemeester dr. W. Huy- gens sprak er een openings woord; allereerst in zijn kwali teit als voorzitter van het Prin ses Wilhelminafonds, waaraan de opbrengst van de verkoop gedurende de eerste twee weken in dit kunstzaaltje ten goede komt. En dat deze sympathieke geste gewaardeerd werd, moge hieruit blijken, dat reeds de eer ste dag twee der geëxposeerde werken verkocht werden. Bur gemeester Huygens prees de jonge schilders om hun verheu gend initiatief en hoopte, dat zij ook na de eerste twee weken succes mochten hebben. Hij waardeerde het in v. d. Idsert, dat deze naast het palet ook nog het ambachtsgereedschap op zijn tijd blijft hanteren en stelde Bos Eyssen voor als de reizende schilder, die in Frankrijk nieu we impressies opdeed; een voor beeld ter navolging. Ook als bur gemeester hoopte hij, dat de jonge schilders plezier van hun initiatief moeten beleven. Het zaaltje, dat met enkele MEISJE IN HEILOO BIJNA ONDER DE TREIN HEILOO Zaterdagmiddag 14 uur ontsnapte het meisje Sch. aan een wisse dood. Zij passeerde de overweg aan de Schuine Honds- bosselaan (deze is nog niet be waakt) door onbekende oorzaak kwam zii bijna onder de juist passerende trein. Haar zo goed als nieuwe fiets werd vernield. Zelf kwam zij behoudens enkele blauwe p'skken met de schrik vrij. Dit is weer eens een waarschu wing voor hen, die zonder uit kijken de onbewaakte overwegen passeren. Zelfs al maakt men ge bruik van een beveiligde overweg dan is het nog geboden U te ver gewissen of het inderdaad veilig is. Immers de mechanismen welke de beveiligingsmaterialen bedie nen kunnen defect zijn. Weest steeds op uw hoede! bloemstukken opgefleurd was, bleek een uitstekende expositie gelegenheid. Van Bos Eyssen hangt er behalve de bekende aquarellen, veelal landschappen uit Menton er» omgeving, ook een enkel olieverfschilderij, dat van een heel ander karakter 'is;' de vormgeving is wat simpel en de kleuren zijn wat koel. Idsert is veel blijer en uitbun diger in zijn kleuren waarin het blauw overheerst. Zijn stillevens, bloemstukken en landschappen zijn spontaan en met bravour ge schilderd. Deze tentoonstelling is heel het seizoen 's morgens, 's mid dags en 's avonds geopend; er was de eerste dag veel belang stelling. Evenals vorig jaar exposeert Jae. J. Koeman op de bovenzaal van het Huis met de Pilaren te Bergen. Deze tentoonstelling mag er eveneens zijn; in het bijzon der vallen hier op vele kleurige aquarellen. Het zijn met liefde en toewijding geschilderde bloemstukken, stillevens of land schappen, fijn van toon en ge tuigend van veel talent. Er zijn voorts tekeningen, etsen en olie verfschilderijen. die mede getui gen van een gedegen vakman schap. Ter opluistering ze ge ven inderdaad luister aan deze tentoonstelling zijn er voorts fraaie specimina van fraaie handwerkkunst: applicatiewerk, boeiend om de goed-gecombi- neerde kleuren en de fantasie rijke vormgeving. Dit werk is van de hand van Janna Koeman, de dochter van de schilder, die behalve deze kleedjes en wand- lappen. ook poppen maakt, waar van er een hier te zien is, die om de originele uitvoering zeer ze ker aandacht verdient. Ook dit werk getuigt van liefde en toe- wnding voor het schone De tentoonstelling van Koe man is ook het gehele zomersei zoen geopend. A.F.C.-NIEUWS ABC 4Bergen 2 2o Adspiranten: AFC aMeervogels a 32 AFC b-KSV a i_f AFC cVitesse b 3i AFC gSt. Adelbert b 20 Uitslagen RKVVA-tournooi: DCG junAFC jun. A 1—0 DEM iunAFc jun. A 11 Geel-Wit junAFC jun A 11 Een werkelijk keurige serie uit slagen. Vier gewonnen wedstrij den en één gelijk spel. Bravo AFC-ers. Voor het derde zal vermoede lijk 'n wedstrijd van de week vastgesteld worden voor de vol gende ronde van 't Gouden Kruis. Wij zijn benieuwd wat de spe lers van het derde doen. Soms interesse in 't begeerde kleinood? Je kunt nooit weten,doe je best. Zo spoedig wij meer weten vol gen er nadere bijzonderheden oveir de komende wedstrijd. De junioren hebben in het Bis- schopstournooi vier wedstrijden gespeeld, zie de uitslagen, het waren sportieve wedstrijden en al was het geen le prijs, de jon gens kunnen op enige goede re sultaten terugzien. De wedstrijd ZeevogelsVrone eindigde in een 32 overwinning voor de Zeevogels, voorwaar een goed resultaat voor de laatsten. Door deze uitslag is ons eerste als bovenste geëindigd en komt in de volgende ronde met als tegen stander vermoedelijk HSV (Hei loo) of KW (Krommenie). Eerste elftallers krijgen wij een extra verlengstuk? I De P.P.C.-er. SCHOORL Het is dan toch eindelijk zover gekomen, dat het uitbreidingsplan ter visie is ge legd. Dit plan, ontworpen door de Plano'wgische dienst van de provincie Noordholland, is vast gesteld bii Besluit van Ged. Sta ten van 11 April 1951 en thans heeft een ieder het recht hiervan kennis te nemen ien zijn eventu ele bezwaren kenbaar te maken- Men heeft lang geroepen om dit plan, maar het gaat er mee als met alles: het begeren is meer als het hebb,en. Het spreekt van- ze'f, dat hierbij vaak persoonlijke belangen plaats moeten maken voor het algemeen belang. Wij willen ons voorlopig onthouden van alle critiek en in zeer grote lijnen volgen hetgeen voorge steld wordt in het thans ter visie liggende plan en wij maken daar bij gebruik van de toelichting die daarbij wordt gegeven. Een eerste blik op de uitvoerige kaarten geeft reeds duidelijk aan de nieuwe verkeersweg en het gevolgde tracé,' dat de een zal toejuichen en jje ander zal ver afschuwen, vooral door hen, die daardoor in uiterst moeilijke om standigheden zullen geraken- Wij denken bijvoorbeeld aan tuin- dersbedrijven en kwekerijen welke doorsneden worden, aan veehouderijbedrijven die radicaal van hun landerijen worden geam puteerd. Het is niet moeilijk cri tiek te leveren, maar de grote kunst bestaat in het aangeven hoe het dan wel moet. De toelichting zegt dat de be hoefte aan recreatie aan de duin voet zal toenemen 'en daarin zal zij het met mate worden voorzien. Voorts zal met de te verwachten betere outillage voor logeergasten, ook die voor een- dagsbezoekers verbeteren, het geen zal leiden tot vermeerde ring van het cafébezoek in Schoorl. Het wandelen in de dui nen zal waarschijnlijk beperkt blijven, doch het rijwielpad van het dorp Schoorl naar zee zal zeker het aantal wielrijders naar Schoorl doen toenemen. De toe nemende drukte in de zuidelijker, dichter bii de grote steden gele gen badplaatsen, zal verder ten gevolge hebben, dat meer men sen, b-v. lit a 2 maal het tegen woordige maximale aantal, voor een bezoek aan zee naar het rus tige Camperduin trekken. In to taal kan een toeneming van het recreatiebezoek tot ongeveer an derhalf maal het tegenwoordige worden verwacht, hetgeen geba seerd wordt op verschillende ge gevens- Alles bijeengenomen lijkt het verstandig te rekenen op de mo gelijkheid, dat in de toekomst zo wel het recreatie-motorverkeer als het recreatie-rijwielverkeer vedubbeld worden, dus ook op de topuren des Zondags in het zo merseizoen tweemaal het tegen woordige verkeer moet kunnen worden verwerkt. Uit de ontwikkeling tot heden kan worden afgeleid dat voor de Laan weg kan worden volstaan met een dwarsprofiel, dat. vol doende is voor het tegenwoordige verkeer. Inplaats van de bestaan de. tweezijdig bebouwde weg zal echter een nieuw tracé nodig zijn met afzonderlijke rijwiel- en voetpaden. Daarom is, inplaats van de bezwaarlijk te verbreden Damweg met zijn gevaarlijke uit monding zonder voldoende uit zicht op de rijksweg, een nieuw wegvak benoorden de eniger tijd worden opgeheven, dan kan, indien het nieuwe weg vak nog niet is aangelegd, de spoorbaan daarvoor worden ge bruikt. De nog in de toekomst te verwachten toeneming van het verkeer langs de Duinweg en de Hereweg, maakt voorzieningen voor deze smalle wegen noodza kelijk; zij zijn trouwens voor het tegenwoordige verkeer reeds ten enenmale onvoldoende. Verbre ding van deze wegen is niet overal mogelijk en zou, waar wel mogelijk, gaan ten koste van de beplanting, dus van de bekoring van deze wegen, vooral van de Duinweg. De aanleg van het fiets pad langs de duinvoet heeft wel enige, doch niet voldoende ontlas ting gegeven. Derhalve is de op lossing gezocht in het traceren van een nieuwe weg van Bergen naar Aagtdorp (aansluitend op het wegennet van het in voorbe reiding zijnde uitbreidingsplan van Bergen) en van Aagtdorp naar het centrum van het dorp Schoorl. Voor het dwarsprofiel is een normale breedte van 6 m voor twee verkeersstroken met ruimte voor vrijljggende rijwielpaden voldoende. Yoor het tracé moest rekening worden gehouden met de omstandigheid, dat het drukke recreatieverkeer slechts geduren de enkele maanden van het jaar bestaat. Dit brengt mede, dat het tracé niet alleen voor het recrea tie-verkeer zo aantrekkelijk mo gelijk moet zijn, doch ook het nor male verkeer met vrachtauto's, autobussen enz., een gunstige route naar de dorpen langs de duinvoet moet geven- Beide wen selijkheden leiden tot een tracé zo dicht mogelijk bij de duinen en bij de bestaande Duinweg en He- renweg, voerende door het cen trum van het dorp Schoorl, het stedebouwkundig zwaartepunt der gemeente, waar het nieuwe raadhuis aan een aantrekkelijke dorpsbrink is gedacht. Met een meer oostelijk tracé zou het doel, de Duinweg en de Herenweg te ontlasten en toch ook de dorpen te bereiken, niet of althans niet voldoende worden bereikt, terwijl de bestaande café's schade zouden lijden. Vanaf het dorp Schoorl is de weg verder naar het noorden geprojecteerd langs de westkant van het weiland, met het mooie gezicht op de Nollen en de molen; vandaar de Molenweg kruisende met een flauwe bocht naar de Voorweg (tussen de percelen van Bijl en Glorie) waar een soort verkeersplein is geprojecteerd. Verder wordt het weilind schuin doorsneden en loopt de weg achter het perceel van F. de Vries om parallel met de Herenweg om te worden verenigd bij de zuivel fabriek. Tegenover de Wagenma- kersweg te Groet buigt de nieuwe weg weer om achter de kom van Groet heen om bij Camperduin de bestaande weg wederom te vol gen. Tussen de nieuw geprojec teerde verkeersweg en de be staande wegen is rekening gehou den met de mogelijkheid om de dorpskommen te kunnen uitbrei den. zoals in Aagtdorp, Schoorl, Catri.jp en Groet en verder op enkele nieuwe plaatsen, zoals b.v. langs de nieuwe weg tussen Mo lenweg en Voorweg. Camperduin komt er voorlopig wel wat be kaaid af wat de bebouwingsmoge lijkheid betreft. Maar dat kan misschien incidenteel geregeld worden. De toelichting van de Planolo gische Dienst besluit met de woorden: Aldus zijn uitbreidings plannen verkregen, die door het daarin neergelegde evenwicht van de vier stedebouwkundige ele menten: werken, wonen, ontspan ning en verkeer, bevorderlijk zijn voor een logische en ordelijke ontwikkeling van de gemeente, voor de schoonheid van het land schap en vopr de welvaart van de bevolking. OPLETTENDE AGENT ALKMAAR Na afloop van de motorraces gistermiddag, zag een surveillerende agent van po litie rook onder een der tribunes van het sportpark, gelegen aan de zijde van de Zandersloot. Bij nadere controle bleek dat 't hout werk onder de. tribune was gaan smeulen, waarschijnlijk tengevol ge van een achteloos weggewor pen sigaret- Met emmers water kon het beginnende vuur geblust worden. Na de plotseling te Hoorn bij eengeroepen E.V.C.-federatiever- gadering was het of er iets broeide. Dat onweer is heden morgen losgebarsten toen de ro den plotseling een direct ingaan de algemene staking proclameer de op de eisen: 10 procent loons verhoging, verhoging van alle ac- coordlonen en f 102.per ha. voor het suikerbieten dunnen. Deze eisen waren in de loop van de week reeds op de wanden van bruggen en wegen gekalkt, zodat de E.V.C. de mening blijk baar was toegedaan, dat het nu voldoende was doorgewerkt. Van elke in de Wieringermeer werkzame arbeider eisten zij, dat zij Zaterdag hun werkgever de bovengenoemde eisen moesten afdwingen, en bij niet-inwilliging Maandagmorgen zouden staken. Uit het feit, dat er Maandag morgen vroeg op bijna alle toe- grote groepen sta- gangswegen - kende arbeiders stonden, die spoorlijn iedere persoon sommeerden om geprojecteerd. Zou de spoorlijn te mee te staken, spreekt het lelt, dat de werkgevers op de eisen niet zijn ingegaan. Bij de Waard- brug en enkele andere punten zoals de Wieringerbrug, waar de postende groep een omvang van een 25 a 40 arbeiders had aan genomen, kwam het tot niet ern stige ongeregeldheden, waarbij de politie herhaaldelijk moest in grijpen. De politie is dan ook vanaf vanmorgen vroeg in de kleren en beschrijft de toestand als „rommelig". Omtrent de deel name aan de staking is op dit moment nog niets te zeggen, doch de meeste leden van de Unie bonden schijnen wel aan 't werk te zijn gegaan. Overigens zit men in de Wie ringermeer geenszins bij de pak ken neer. Als de sta'king een paar dagen aanhoudt, en dat ligt voor de hand omdat de werkge vers de eisen beslist niet mogen inwilligen, dan zal met bekwame spoed van elders mankracht wor den aangevoerd. De huisvesting van zo'n 300 a 400 man is wegens de aanwezig heid van a-la-minute in gereed heid te brengen kampen, al heel eenvoudig te verzekeren. WEERSVERWACHTING (Medegedeeld door het K.N.M.L te de Bilt), geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond. WEINIG VERANDERING In het Oosten van het land nu en dan veel bewolking met een kleine kans op on weer, elders droog en over wegend zonnig weer. Zwak ke tot matige Noordelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ATHLETIEK-NIEUWS „OLYMPUS" ALKMAAR. Bij de athletiek- wedstrijden in het Olympisch Stadion te Amsterdam, ter gele genheid v. h. 50 jarig bestaan der KNAU zijn onze junioren leden, weer goed voor de dag gekomen. In de 2de serie v. d. 1500 meter waren zij gezamenlijk ingedeeld en in deze groep, bezetten P. Schouten en G. Fransen resp. de 3de en 4de plaats in de schitteren de tijd van 4.22.0 min. en 4.22.9 min. Proficiat! Dit betekent dat ons eigen clubrecord, 14 dagen geleden in Heiloo reeds gesneu veld, nu nogmaals en liefst met 13 sec. is verbeterd. De sterkste junioren waren in dit nummer geplaatst en daarom 'is deze prestatie van jullie, ook dubbel te waarderen. Voor hen, die onze dames en heren-athleten eens in volle ac tie willen zien, het volgende. Op 24 Juni en 8 Juli a.s. zijn er wedstrijden te Alkmaar, waar in alle nummers zijn opgenomen! Nadere gegevens volgen. SET-NIEUWS ALKMAAR. Het was een spannende wedstrijd van ons KNLTB-team tegen TOZ III uit Amsterdam. Bij verlies was de onderste plaats voor SET ge weest. Gelukkig werd het 44. In de enkelspelen werd het grootste succes geboekt. R. van de Riet won met 60 86, R. Zuurbier met 63, 75, J. Schot ten met 60, 61. Jammer was dat J. van Gijzen zijn partij ver loor terwijl hij in de tweede set met 40 voor stond 61, 810, 2—6. Het gemengde dubbel R. van de Riet en J. Schotten behaalde nog een gemakkelijke overwin ning 63. De rest werd neder lagen. Het gemengd dubbel K. Koop manJ. van Gijzen verloor 36, 0—6. Het dames-dubbel K. Koop manR. van de Riet met 16, 3—6. Het heren-dubbel J. Schotten- J. van Gijzen met 46, 46. De volgende week wordt de gestaakte wedstrijd tegen dezelf de club gespeeld. Wij beginnen met een 31 voorsorong. Winst betekent de tweede plaats, verlies de onder ste plaats. Dus er is nog volop spanning, f Adriprtentr.pl „PHILIPS" „BOSCH" „ALASKA" BETROUWBAAR en BEDRIJFSZEKER LANGESTRAAT 10 ALKMAAR DEN HELDER Zo heeft Hr. Ms. torpedobootjager „Evertsen" onder commando van de It* I D. J,. van Doorninck, Zaterdag morgen de laatste mijl afgelegd als oorlogsbodem in dienst van de Verenigde Naties. Met de smetteloos blauwe vlag van de United Nations in top liep de „Evertsen" de haven van Nieuwe diep binnen, begroet door een groot aantal familieleden van de bemanning en een zo mogelijk nog groter aantal belangstellen den. Natuurlijk was ook de Marinierskapel, o.l.v. de kapitein der Mariniers Gijsbert Nieuwland, ter verwelkoming aanwezig en terwijl de kapel het Wilhelmus speelde en de „Evertsen" statig voorbij trok, hing daar op en rond het havenhoofd een plechtige stilte. Een stilte, die er even aan her innerde, dat het hier een begroe ting gold van een schip en een bemanning, die de naam van het Nederlandse volk in het algemeen en die van de Koninklijke Marine in het bijzonder, hebben hoogge houden in de strijd, die de Ver enigde Naties voeren tegen de be dreigers van de vrije wereld. Hierbij mogen we gerust even stilstaan, temeer daar zowel de Amerikanen als de Engelsen de grootste waardering hebben voor de verrichtingen van de „Evert sen", die buiten de Britse en Amerikaanse vlooteenheden als enige „buitenlandse" oorlogsbo dem aan de krijgsverrichtingen in de Koreaanse wateren heeft deel genomen. Dit heeft er zeer zeker toe bij gedragen, dat de reeds bestaande vriendschappelijke betrekkingen tussen de Koninkl. Marine en de Amerikanen en Britten nog ste viger zijn aangehaald en de Ne derlanders kunnen er dan ook van overtuigd zijn, dat hierdoor ons kleine landje èn in Amerika èn in Engeland groot respect heeft afgedwongen. Vanaf Juni 1950 heeft de „Evertsen" in Korea actief aan de strijd deelgenomen. In het be gin van de actie hield de jager zich hoofdzakelijk bezig met blok kadediensten aan de Westkust van Korea tegen infiltratiepogin- gen van de communisten. Het meest belangrijke en zeker ook enerverende onderdeel van de actie is wel de beschieting van de voornaamste Oost-Koreaanse ha venplaats Wonsan geweest, waar bij de „Evertsen" niet minder dan 2147 granaten heeft afgevuurd. Er werd toen dag en nacht ge schoten en de geest onder de op varenden was bijzonder goed. Zelfs nog toen de „Evertsen" tot twee maal toe zelf onder vuur werd genomen. Tijdens deze beschieting, samen met een aantal Amerikaanse ja gers, lag de Nederlandse oorlogs bodem het dichtst onder de kust en toen de communisten eenmaal de kans hadden om het vuren te beantwoorden, werd de „Evert sen" natuurlijk eerst getracteerd. Hoewel enkele granaten vlak bij de jager in het water terechtkwa men, waardoor het zeewater zelfs op de dekken sloeg, bleven onge lukken uit, hetgeen behalve aan het simpele geluk mede te danken was aan het koelbloedig reageren van commandant en bemanning. „Volwaardig" Zowel de Commandant als de overige officieren waren zeer te spreken over de samenwerking met de Amerikanen en de Engel sen, die de Nederlanders als een volkomen volwaardige bondgenoot accepteerden en bovendien nog erg blij waren, als bij een bepaal de actie ook de „Evertsen" van de partij bleek te zijn. De Com mandant van het Engelse smal deel, vice-admiraal W. Andrewes, heeft dan ook meerdere malen van zijn dankbaarheid en waar dering getuigd. Zo groot als de waardering daar in en om Korea was, zo weinig belangstelling bemerkten de opvarenden van de „Evertsen uit het vaderland. De nieuws voorziening was bepaald karig en hen bereikte dan ook practisch nooit een Nederlandse krant of ander nieuws uit het vaderland. Slechts het weekblad Elsevier hoewel ook onregelmatig cir culeerde nog wel eens aan boord, maar dan was het meestal al weer oude kost. „We voelden dit wel als een gemis", merkte com mandant van Doorninck op. Maar desondanks bleven de Jannen enthousiast en hiervoor deed o.a. ook aalmoezenier J. Nieuwendijk zijn best, die vanaf Juli 1950 met de geestelijke verzorging aan boord was belast. Op twee maal na, toen de zee wat erg spookte, heeft hij trouw iedere Zondag de H. Mis kunnen opdragen en ook de diensten voor de anders denkenden geleid. De medewer king, die aalmoezenier Nieuwen dijk van hogerhand had mogen ondervinden, noemde hij „in eén woord voortreffelijk". Vreemde eenden Er zullen er wel enkelen vreemd hebben opgekeken, toen zij daar tussen al dat marine blauw enige mannen ontdekten in khaki. Zo op het oog vreemde eenden in de bijt. Maar niets is minder waar. Ten eerste omdat ook zij in Korea hun sporen heb ben verdiend het waren er zes van „van Heutz-regiment" en in de tweede plaats, omdat dit zestal gedurende de zeereis van Korea naar Nieuwediep zich volkomen aan de marinesfeer had aangepast en zich als landrot best thuisvoelde op de woelige baren. Kolonel J. Daniëls, die de chef van de Generale Staf ver tegenwoordigde, was speciaal ter begroeting van deze Korea-vrij willigers naar Den Helder geko men. Van marinezijde was de Commandant Maritieme Midde len „Willemsoord", kapitein ter zee D. J. Kommer 's morgens aan boord gegaan om comman dant en bemanning een welkom toe te roepen. De bevelhebber van de zee strijdkrachten, vice-admiraal jhr. E. J. van Holthe, had reeds Vrij dagmiddag, toen de Evertsen op de rede voor anker lag, inspectie gemaakt. Hij was hierbij verge zeld van de Commandant Zee macht Nederland, Schout bij Nacht C. W. Slot. Bij die gele genheid hield vice-admiraal van Holthe op de boeg een korte toe spraak tot de bemanning, die hij prees om de aan de dag gelegde moed. Namens de gehele Kon. Marine uitte hij voorts zijn grote waardering voor de uitstekende diensten door schip en beman ning in de Koreaanse wateren verricht. Het ere-kerkhof in Bloemen daal zal een nog waardiger ge denkplaats worden voor de ge- fusilleerden uit de verzetsbewe ging uit de jaren 1940'45. Het gehele kerkhof, dat reeds van verre afstand is te vinden door zijn indrukwekkende hou ten kruis, dat op de toppen van de duiner» is geplaatst, zal wor den voorzien van een omlijsting van natuursteen. Voorts zal een monument worden opgericht waarin de urn, met as van 314 slachtoffers in het geheim door verzetslieden na de crematie bij eengebracht, geplaatst zal wor den. Thans hebber» 360 gefusilleer- den, onder wie een vrouwelijke, hun laatste rustplaats gevonden. Terwijl er nog 14 uit Duitsland zullen worden overgebracht. Nu nog liggen de stoffelijke resten van 192 verzetslieden in de onmetelijke duinen verborgen wier rustplaats door de Duitsers in kaart is gebracht, hetgeen weinig waarde heeft door de ge weldige zandverschuivingen die hebben plaats gehad. Men heeft reeds lang geleden getracht de betreffende officieren naar Ne derland te halen, doch door de processen in Neurenberg waarin zij betrokken zijn, zijn zij nog niet overgekomen, ondanks de belofte der Engelse autoriteiten. Er zal een terrein worden be stemd voor het houden van her denkingsbijeenkomsten, plaats biedende aan 5000 personen. In de drie zomermaanden komen dagelijks 1000 mensen per dag de gedenkplaats bezoeken. De gehele uitvoering, die ongeveer 8 maanden in beslag zal nemen, zal f 240.000 kosten, en wordt door giften via een stichting bij - bijeengebracht. li De feestelijk v priesterjubilè t jubilerende hei „Welkom" stond Westerterpweg t grens aangaven derswoningen, i in de stoet, we pastoor Ziilstra Staande voor afgesloten weg ris toegesproken ter van het fees oudste kerkmees J. Suykerbuijk, d ken uiteenzette rochie van Wi< zo verheugt ovei van haar pastoor ter van Wierix Loggers bracht van het gemee en knipte het lin symbolische wij grens openend. C ge klanken var meerfanfare nar en zijn moedei versierde auto. d< dat Agathe Tes Zijlstra bloemen Een In een feestelij het vervolgens Wieringerwerf. V groep kranige met geel-wit, dai sen, de Wieringe: een lange rij au1 stuur, feestcomi' werd de schoc mitsgaders de dn nisaties in vol te opgenomen, zodal ge en in alle op: ke stoet was d: vlaggende dorp 1 Even over half men voor het kerkplein waar c een levende haaf Wieringerwerfs t de kerk wand< schooljeugd o.l.v. genbosch hem 't ve Lang" toezoni ten later betrad door de kunst; van bloemist N kerkgebouw. Het bloemenparadijs. priesterkoor dn aan witte orcl hortensia's en ai der in verrukkii Na het verklinki komstlied sprak OFM de jubilaris rochie toe. De predikant he dat pastoor Zijls kelijk kort in is, doch in di In alle ke-, Aartsbisdom gen onder stelde H. H. navolgend sch lezen van Zi Johannes Kan Aartsbisschop Mgr. Dr. B. noemd tot t recht van opi Aan de ge de gelovigen i bisdom. Uit hebU reeds Z. H. de Pau J. Alfrink f tot titulair van Tyana coadjutor met volging. Mgr. Alfri' leerling en la ga op „Rijser hem dus van om durf ik n aan hem het Aartsbisdom Ik vraag U tegemoet trei zelfde vertri ook mij ges Bidt voor h deze weken ding op zijn ding want ontzaglijk zi zijn schoudei taak, die mi geworden. M straks zelf zijn dan ooit Pro Me On Johannes Kar Aartbisschoi voor mij.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2