12 Nieuw Sovjets hebben Westelijke in feite verworpen nota Amerika steunde het rode China omdat 't tegen de Jappen vocht U NOtroepen in Korea stoten op forten linie 50 95 Waakzame Jannen en zeezieke landrotten manoeuvreren tussen de aanvallen door "■nrstlr.":: edities voor alkmaar, hoorn, den helder, schagen Om de olie Burgemeester van Hilversum plotseling overleden 4 O E IJ E S HARTOG i L nHd Grote bazen rond de ia-knikkers Voorwaarden voor bijeenkomst te Washington onaanvaardbaar Afvoer landmacht uit Indonesië Texelse vissers getorpedeerd Opvolger voor Kard. von Preysing Hadden Ambonezen niets te duchten? V.S., onzeker over atoombom, betrokken Rusland in oorlog Schoenindustrie ligt bijna stil Verkeersagenten hebben vleugels Verdachte brand te 's-Gravenhage Inhoud van rapport R.T.C.-commissie Kroniek en Kritiek STO F- U I C E R S i prijzen v.a. f 110. t f330.Oók op rmijnbetaling vanaf 1.20 p. wk. en een >oruitbet. v.a. f 13.75 HOORN NIEUW STEEG 16 Telefoon 4912 Spotgoedkoop ifrt deux-pièces lia popiin, ma- dessins, mauve, ca camel, vieux jns perle. Ma- tot en met 48 ootgoedhoop teressant model rot ne vistca imprimé met stex taille, Originele sssins, In de mater» 3 tot en met 44» er» zonnedroomJ HET FEIT Abonnementsprijs t 5,30 per kwartaal, I 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct.. resp. 30 ct. per m.m. Bankrelaties: Noorderbank, Neder!. Credietbank Buiten God, is 't nergens veilig. (Vondel) VA/V HEDEN Pagina 3 Dinsdag 5 Juni 1951 46e Jaargang No. 12185 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 PARIJS Reuter-A.P.)Rusland heeft gisteren ingestemd 23 Juli in Washington een conferentie der Grote Vier te houden op voorwaarde, dat de ministers van Buitenlandse Zaken het Noord-Atlantische pact en de Amerikaanse bases overzee zuilen bespreken. Aangezien de Westelijke geallieerden deze voorwaarde waarschijnlijk niet zullen inwilligen, betekent de Sowjet-nota een afwijzing van het Westelijke aanbod. Andrei Gromyko heeft op de regering in haar antwoord, dat het „inopportuun" zou zijn de hui dige conferentie te verdagen. Zij stelt voor, dat de vier plaatsver vangers zullen blijven streven naar overeenstemming over de opneming van het betwiste punt (het Noord-Atlantisch pact en de Amerikaanse bases overzee) op de agenda. Parijse conferentie aan de plaats vervangers van de V.S., Groot- Brittannië en Frankrijk gelijklui dende nota's overhandigd, waarin het Sowjet standpunt ten aanzien van een conferentie der Grote Vier werd uiteengezet. De Brit Davies vertelde Gro myko op de vergadering van de plaatsvervangers, dat „het duide lijk is, dat de Sowjet nota gelijk staat met een verwerping van de Westelijke nota's van 31 Mei. De heer Gromyko weet zeer goed, dat wij hierop (de Russische voor waarden) niet accoord kunnen gaan en dat juist om deze reden onze nota's aan de Sowjet rege ring gezonden werden en ons werk naar het regeringsniveau over te brengen". De Amerikaanse afgevaardigde Jessup heeft Gromyko laten we ten, dat het Sowjet antwoord „neerkomt op een weigering van de Sowjet regering om de voor gestelde vergadering van de mi nisters van Buitenlandse Zaken in Washington bij te wonen." Volgens een Sowjet-Russische woordvoerder verklaart de Sowjet DJAKARTA (Aneta). Op 4 Juni is de afvoer van de Ko ninklijke Landmacht uit Indone sië voltooid en op die datum zijn tevens alle leden van het voor malige K.N.I.L., voorzover zij niet zijn overgegaan naar de Indone sische strijdkrachten of in Indo nesië zijn gedemobiliseerd, naar Nederland overgebracht. TIJDENS OEFENINGEN VAN DUIKBOTEN DE HELDER. Gistermiddag omstreeks vier uur is tijdens oefe ningen van onderzeeboten op de Waddenzee de TX 2, een vissers vaartuigje van de gebrs. Eedman uit Texel, door een oefentorpedo geraakt en vrijwel onmiddellijk gezonken. De torpedo was afge schoten door de onderzeeër O 21. Een volgboot van de Koninklijke Marine die tijdens deze oefenin gen altijd in de buurt is, kon nog juist de twee opvarenden van het zinkende scheepje halen. De TX 2 bevond zich in een gebied waar vaak deze oefeningen worden ge houden en daarom dan ook met boeien en vlaggen is afgezet. IN JULI BISSCHOPSWIJDING MGR. ALFRINK Naar de Maasbode gisteren meldde zal Mgr. Alfrink, de nieuw-benoemde coadjutor van Z. E. Kardinaal de Jong, in de loop van Juli tot bisschop worden gewijd. NATIONALISATIE HEDEN EEN FEIT? TEHERAN (Reuter-A.P.)De Perzische regering is voornemens de nationalisatie van de Anglo- Iraanse oliemaatschappij ten uit voer te leggen, ook al zijn er in Teheran geen vertegenwoordigers van de maatschappij aanwezig. „Indien er vandaag geen verte genwoordigers (van de maat schappij), arriveren, kan de re gering de tenuitvoerlegging van de wetten niet langer uitstellen", zo verklaarde de plaatsvervangen de premier Hoessein Fatemi gis teren. De vertegenwoordigers van de „Anglo-Iranian" zullen binnen en kele dagen per vliegtuig'lilt Lon den naar Teheran vertrekken. Er waren aanwijzingen, dat premier Mossadeq de brief van de maatschappij met voldoening ontvangen had en verheugd was, dat er een delegatie kwam. Vol gens de berichten maakt hij zich ernstige zorgen over de financiële toestand van Perzië. VATICAANSTAD (A.P.) Paus Pius XH heeft Mgr. William Weskamm benoemd tot opvolger van de overleden bisschop van Berlijn, Konrad, Kardinaal von Preysing. Mgr. Weskamm was titulair bis schop van Rando en hulpbisschop van Mgr. Lawrence Jaeger van Paderborn. KOLONEL VAN SANTEN NOEMT HUN VERPLAATSING EEN MISGREEP SCHIPHOL. - Kolonel A. v. San ten, 't hoofd van het Nederlandse Militaire Afwikkelingscommando in Indonesië is gisteravond in Nederland teruggekeerdheeft technische redenen, de zaak- Westerling en de affaire op Ma kassar genoemd als oorzaken, waardoor de repatriëring der -Ne derlandse militairen ongeveer met één jaar vertraagd is. Over de kwestie der Ambone- ze militairen zei de kolonel, de rechterlijke beslissing inzake de Amboneze militairen geheel on juist te vinden. De Ambonezen hadden zijn inziens niets te duchten. Hij noemde dan ook de ver plaatsing der Ambonezen naar ons land „een misgreep en een zielige bedoening". BIJ DE NEDERLANDSE VRIJWILLIGERS IN KOREA Een machinegeweer-pe loton van het Neder landse Detachement V.N. trekt naar het Oostelijk centrale front. Met een vrolijk mars liedje weten de jongens er best de stemming in te houden. „Max", hun mascotte, blijkt geens zins ongevoelig voor de Nederlandse klanken. WASHINGTON (Reuter). De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, zette Maandag zijn getui genis voor de Verenigde Senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen en de strijdkrachten voort. Hij sprak over de Amerikaanse politiek t.a.v. China en haar verband met de strijd in Korea. Acheson zeide: „Wij hebben in de afgelopen oorlog de Chinese communisten gesteund, daar zij tegen de Japanners streden". De vróegere vice-president Henri Wallace kreeg in 1944 van Tsjang Kai Tsjek de toezegging, dat deze zich niet zou verzetten tegen Amerikaanse militaire hulp aan de Chinese communisten. Daarop kwam Acheson te spre ken over de in Februari 1945 tus sen Engeland, de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten gesloten overeenkomst van Jalta". „Toen de Verenigde Staten de overeenkomst van Jalta sloten, was het nog niet bekend of wij erin zouden slagen atoombommen te vervaardigen." Wij achtten het daarom op dat HILVERSUM De burgemees ter van Hilversum, mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar is gister avond te zijnen huize onverwacht overleden. Gistermorgen heeft hij ten gemeentehuize het Congres van schouwburgdirecteuren, dat thans te Hilversum wordt gehou den, officieel ontvangen en gister middag had hij een conferentie te Amsterdam. Op de internationale handelstentoonstelling, welke in Toronto in Canada gehouden wordt, is Nederland met verschillende interessante en kleurrijke inzendingen uitstekend vertegen woordigd. We zien hier op de Hindeloper afdeling mevrouw Lionel Chevrier (rechts), echtgenote van de Canadese minister van Transport in een geanimeerd gesprek met mevrouw A. Jonkman uit Hindelopen. Mr. Hubar werd tijdens deze conferentie onwel en liet zich naar zijn woning te Hilversum vervoeren. Zijn toestand verslech terde zeer snel en omstreeks half elf is hij overleden. Mr. Jacques Adrien Gerard Marie van Hellenberg Hubar werd on 11 Augustus 1896 te Til- burg geboren. Hij doorliep het gymnasium van het St. Canisius- college te Nijmegen waarna hij aan de Utrechtse universiteit rechtswetenschappen studeerde, waar hij in Januari 1919 de doc torstitel behaalde. In hetzelfde jaar werd hij chef van de rechts kundige afdeling van het Natio naal Hanzebureau, waarvan hij in 1921 tot directeur benoemd werd. In 1923 werd hij tot lid van de gemeenteraad en tot wethou der van Rijswijk (Z.H.) gekozen. In 1925 nam mr. van Hellenberg Hubar zitting in de Middenstands- raad en in de Hoge Raad van Ar beid en het jaar daarop maakte hij deel uit van de Partijraad van de toenmalige R.K. Staatspartij. Voorts maakte hij deel uit van de commissie van advies van het Rijksproefstation voor de Leder industrie en de Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk. Hij was voorzitter van de Nationale Federatie voor de •vakopleiding, de schoenmakerij en de schoenenhandel en lid van het bestuur van de KRO, lid van hét Ledercontrolestation, van het Scheidsgerecht van de bond West- land. Van 1929 tot 1934 had hij zitting in de Tweede Kamer voor de R.K. Staatspartij. In 1933 werd hij benoemd tot burgemeester van Rijswijk in welke hoedanig heid hij gedurende de bezetting uit zijn ambt ontzet werd. Na de bevrijding werd Mr, van Hellenberg Hubar gekozen tot commissaris van de Nederlandse Middenstandsbank en in Februari 1946 verliet hij de gemeente Rijs wijk om als hoofd van de ge meente Hilversum od te treden. De overledene is Ridder in de Kroonorde van België en Offi cier in de orde van Oranje-Nas- sau. tijdstip zeer belangrijk dat ook de Sowjet-Unie aan ae oorlog tegen Japan zou deelnemen. Er stonden in begin 1945, 700.000 man Japan se troepen in Mandsjoerije en 1.235.000 in China. De Amerikaan se militaire leiders wensten dat de Russen tijdig aan de strijd te gen de Japanners zouden deelne men, opdat de troepen in Japan zelf die de Verenigde Staten zouden aanvallen geen verster kingen zouden ontvangen van het Chinese vasteland. Omtrent het aan generaal Mac- Arthur verleend ontslag zeide Acheson dat de generaal ,in feite de juistheid van de door de presi dent vastgelegde politiek be twistte". Acheson verklaarde, dat een uitbreiding van de Chinese oorlog tot China aan de Sowjet-Unie een „wettige reden" zou geven „om te interveniëren". DE OOSTENRIJKSE REGERINGS-COALITIE WENEN (Reuter). De Oos tenrijkse vice-kanselier en voor zitter van de socialistische partij dr. Adolf Schaerf heeft verklaard, dat de overwinning van de socia listische candidaat bij de presi dentsverkiezingen voor zijn partij geen aanleiding is de huidige re geringscoalitie van socialisten en de rechtse volkspartij te ontbin den. De partijen dienden te blij ven samenwerken „om ernstige conflicten te vermijden". ROTTERDAM. Teneinde een volledig overzicht te krijgen van de verkeersmaatregelen die op grote afstand van Rotterdam voor de interlandwedstrijd Nederland Noorwegen moeten worden geno men, zal thans wederom van een vliegtuig gebruik worden gemaakt dat wordt uitgerust met een poli- tiezender-ontvanger waardoor een rechtstreekse verbinding met de centrale radiopost tot stand komt. De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam zal van het vlieg tuig uit zijn bevindingen door geven aan de chef van de ver keerspolitie, die met zijn staf deze centrale post zal betrekken. Deze zal aan de hand van de binnen gekomen berichten zijn maatre gelen nemen. s-GRAVENHAGE. De minis ter van Sociale Zaken heeft in beginsel besloten de wachtgeld regeling 1946 voor de schoen industrie van toepassing te ver klaren. Op de aanvragen der afzonder lijke ondernemingen zal door de minister van geval tot geval na der worden beslist. Bij Robinson in Nijmegen werd gisteren niet gewerkt. Er zullen deze week slechts twee a drie werkdagen worden ingevoegd. Bij de Swift wordt nog alleen gewerkt in de afdeling bodem onderdelen. Eind van de week zal de fabriek daar geheel stil liggen. 's-GRAVENHAGE. Gister morgen brak in alle vroegte brand uit in een perceel aan de Konin ginnegracht no. 8 te 's-Graven hage, in welk gebouw verschil lende kantoren zijn gevestigd en vroeger een speélclub was onder gebracht. De enige bewoner van dit per ceel, L. E. J. S., kwam omstreeks half vijf op het bureau Buiten hof vertellen dat er brand in zijn woning was uitgebroken. Hij zei de dat hij in een parterrekamer gedurende de nacht nog een ciga- ret had zitten roken en toen in slaap was gevallen. Toen hij wakker werd stond de kamer in lichter laaie. De brandweer rukte meteen uit, doch kon niet verhinderen dat het grootste deel van de inboedel ver loren ging en het huis zelf grote schade opliep. S. werd, hangende 't onderzoek in verzekerde bewa ring gesteld. TOKIO (A.P.)De troepen van de verbonden legers, die in Noord-Korea optreden, hebben gisteren krachtige tegen aanvallen van de vijand afgeslagen. Geallieerde officieren zijn van mening, dat de verbonden legers bij hun opmars de voor naamste verdedigingslinie van de Chinezen naderen. Aan het Oostelijke front had- waren versterkingen op te wer- ZIJN GEWICHT IN PLATINA KARACHI. (A.P.). De Mohammedaanse volgelin gen van de Aga Khan in Pakistan, Perzië en Irak hebben besloten om hun geestelijke leider op zijn 75ste verjaardag in Februari 1954 zijn gewicht in platina aan te bieden. Tenzij de prijs van platina stijgt, of de Aga Khan inmiddels in gewicht toeneemt zal dit geschenk zijn volgelingen ongeveer 10 millioen Pa kistaanse ropijen kosten. den de Chinezen zich verschanst in de sterke forten, die de Noord- Koreanen er voor de oorlog had den aangelegd. De forten waren geheel be groeid en vrijwel niet van het omringende landschap te onder scheiden. De Chinezen wachtten totdat de niets vermoedende Amerikanen op enkele meters af stand genaderd waren en open den toen het vuur. De Amerika nen verdreven de Chinezen met vlammenwerpers. Van Yontsjon in het Westen tot in het Oosten werden op vele punten kleine maar hevige ge vechten gemeld. Op sommige pun ten boekten de geallieerden ter reinwinst van drie tot acht km. Hier en daar werden gevechten van man tot man geleverd. De geallieerde artillerie be schoot Chinese eenheden die, met behulp van burgerarbeiders, bezig pen langs de Noordelijke oever van de Imdjin. DJAKARTA. Het rapport van de Indonesische staatscom missie ad hoe voor het in beschou wing nemen van de overeenkom sten tussen Nederland en Indo nesië, bevat adviezen, dit o.a. strekken tot annulering van het Uniestatuut, het cultureel accoord en tot het oplossen van het vraag- stuk-Irian. Naar verluidt, zal het Uniesta tuut volgens advies van het rap port dienen te worden omgewerkt tot een vriendschapsverdrag, ter wijl de andere overeenkomsten van de R.T.C. tot incidentele ver dragen dienen te worden omge werkt. Finsterwolde (I) (Sm.). In de Tweede Kamer is een leerzaam debat gevoerd bij de behandeling van het wetsont werp om „in het bestuur van de gemeente Finsterwolde te voor zien", zulks in verband met het feit, dat al geruime tijd gebleken is, dat het overwegend commu nistische bestuur van deze ge meente een goed bestuur opzet telijk verwaarloost. Het wetsont werp neemt een zware maatre gel: de normale gemeenteraad wordt buiten werking gesteld en de burgemeester wordt regerings commissaris, onder rechtstreekse verantwoordelijkheid van de Commissaris van de Koningin. Van dictatuur is in dit geval geen sprake: de burgemeester moet verantwoording afleggen aan en staat onder geregelde controle van de Commissaris. Toch is het in Finsterwolde een ernstig ge val en een wettig gekozen ge meenteraad buiten werking stel len, dat mag men zo maar niet doen. De Regering heeft echter, ten spijt van de communistische „tegenwerpingen" overtuigend kunnen aantonen, dat er van een goed bestuur in Finsterwolde geen sprake was, dat de commu nistische meerderheid alleen de belangen van de communisten be hartigde en de rest toch altijd vijf-elfde van de gemeente niet liet meetellen. Wie niet naar de pijpen van de CPN-wethou ders wilde dansen, kreeg ontslag ofsalarisvermindering, steun- fraude werd in bescherming ge nomen, tot het moment, waarop de arbeiders de dupe werden van gerechtvaardigd justitioëel in grijpen, klassetegenstellingen werden bewust toegespitst, aan hangers van andere politieke par tijen werden bewust bedreigd met eén „afrekening a la Neurenberg" waarbij „de overschrijding onzer grenzen door de opmars van de arbeidersklasse", (lees: de binnenkomst van de Russen, gelijk in 1940 de entree van de Duitsers!) als toekomstbeeld in 't „vreedzame" vooruitzicht werd gesteld. Uit deze voorbeelden, en uit nog tal van andere, in de stukken genoemd, blijkt niet al leen, dat de stellig vérgaande maatre'"1 tegen het aanvankelijk rechtmatige bestuur van Finster wolde terecht is genomen, maar ook, en dat is ver buiten de grenzcvan deze veelbesproken gemeente van belang, dat wii hier te doen hebben met een typisch voorbeeld van communistisch be wind. In het klein binnen onze grenzen toegepast in deze ge meente. kennen wij die metho den op groter schaal buiten de grenzen, waar afpersing, dreiging spionnage, terreur en nog meer, aan de orde van de dag zijn en de voornaamste middelen inhou den, om een communistisch regi me te vestigen en in stand te houden. Een en ander volgens de getrouwe copie van de systemen, welke het Nazidom van Hitier c.s. toepasten. De Communisten hebben bliikbaar een ogenblik gemeend, dat zii in ons land ge ruisloos een communistisch ge meentebestuur konden vestigen, als een voornrnefie voor commu nistische dorado's Maar de Ne derlandse democratie hoeft ge- ipkkic do moed gehad dit ahoes uit te snijden Een goede demo cratie cureert zichzelf, en wacht niet. tot zii door haar vijanden wordt vernietigd! Finsterwolde 'I!) (Sm.) Een goede democratie cureert zichzelfen daarom heeft de Minister van Binnen landse Zaken, mr. van Maarse- veen, er goed aan gedaan, een belangrijk deel van zijn betoog in de Tweede Kamer te wijden aan de vraag, hoe het mogelijk is geweest, dat in Finsterwolde een toestand is kunnen intreden, waarin een zuiver democratisch bestuur niet meer kon worden gehandhaafd. Ook buiten Finster wolde is de macht van het com munisme groot en het is opval lend, aldus mr. van Maarse- veen hoe groot de invloed van de communistische partij in de welvarende provincie Groningen relatief is. En als de minister spreekt over de oorzaken, dan is het 't oude liedje, dat wij al zo vaak, ook van elders (bijv. in Italië en in Spanje e.a.) hebben (Zie vervolg op pag. 3) ^(Telegrafisch van onze verslaggever.) A.b. Hr. Ms. KORTENAER. De eerste aanval is achter de rug. Het alarm kwam vrii onverwacht. De form'atie was nauweliiks ge vormd. Maar die aanval is glans rijk afgeslagen. Nadien hadden de officieren van de wacht vol- on werk on de brug met het varen in formatie. Het manoeuvreren rond 't con- vooi en vooral met de juiste koersbepaling. Maar precies op de klok lagen we in de juiste positie („voelde je die schok niet toen we over de aangegeven plaats kwamen"), nou we hebben geen schok gevoeld, hadden het trouwens te druk met de schok ken in ons eigen lichaam, om ook maar op iets anders verdacht te zijn. Goed, u kunt lachen zoveel u wilt, maar dat manoeuvreren gaat je niet in je koude kleren zitten en als zelfs het komali- want (wat ze bij u thuis gewoon eetservies noemen) het op zijn heupen krijgt en enkele stevige zwiepertjes over tafel en vloeren maakt, waarom zou dan zo'n arm zalige landrot ook niet eventjes onderdoor mogen. Ze noemen zo iets „inslingeren" maar geef ze de ruimte. We hebben achteraf nog steeds het idee dat ze het gewoon hebben gedaan om die twee onmogelijke landrotten aan boord eens eventjes te laten zien wat ze wel kunnen. Goed: ze hebben gewonnen, zij hun zin. Tot slot van de vooroefeningen is er nog een nachtelijke ontmoe ting geweest met twee vijande lijke oorlogsschepen. Zij hét dan dat het smaldeel zich voor deze geschiedenis in twee delen had gesplitst en de beide fregatten optraden als vijandelijke kruisers. Dat opsporen van vijandelijke schepen in het nachtelijke don ker is eigenlijk een verhaal op zichzelf. In elk geval kwamen de vijan delijke schepen heel netjes en braaf op het radarscherm terecht en nadien was het natuurlijk een kleine moeite ze op de korrel te nemen. In no time waren de doe len door lichtkogels verlicht, maar de vijanden bleken toch ook geen jongens van gisteren (trouwens, het waren schepen van de Ne derlandse Navy, wat wilt u) en tot ieders verbazing onthulden de lichtkogels een fraai nevelgor dijn, waarachter de vijanden wa ren verdwenen. Daar gingen ze en de enkele schoten zullen wei nig hebben uitgericht. Op dat ogenblik hadden we de officieren op de brug van de vij andelijke fregatten wel eens willen zien gnuiven. Uitgesla pen jongens in ieder geval Dat belooft wat met de komende oefe ningen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1