200.000 pelgrims uit alle van de wereld aanhoorden delen Pius Internationale olie-experts op bezoek in het Drentse Texas Waarom viel de nieuwe bewindsman de Kamer niet mee? Stem van Zijne Heiligheid brak van ontroering Brutale dief greep f5000 uit P.T.T.-geldtrommel Schoonebeek is 's werelds best aangeklede olieveld Noodwefr-Drees Geen gelukkig debuut van ir. Staf Veel bleef aan de oppervlakte Gebrek aan visie In geen twee eeuwen zo'n vreugdedag Publiek keek verbaasd toe In de olie als een schip in het water BEURSOVERZICHT 2416 nieuwe leden voor St. Deus Dedit Kroniek en Kritiek (Van onze parlementaire redacteur) Het debat over de defensie-begrotingen in de Tweede Earner begon in majeur en eindigde in mineur. In eerste aanleg waren de opmerkingen en vragen ondergeschikt aan de instemming met de in de defensie-nota uitgestippelde lijn en aan het ver trouwen in de nieuw opgetreden bewindsman, dat zelf met een zekere graagte beleden werd. Na het antwoord van minister Staf was de verhouding echter omgekeerd. De critiek en de open gebleven vragen drongen naar het eerste plan en de stemming van „Gij zijt de man, waarop wij nu altijd gewacht hebben" was weggezakt in een wel niet uitgesproken, maar voor wie de sfeer van de Kamer kent toch voelbare teleurstelling. Los van de vraag in hoeverre deze reactie gerechtvaardigd was, wij komen daarop nog nader terug, was het feit als zodanig in elk geval geen prettige ervaring. Als de eerste klap een daalder waard is, moet ook het eerste optreden van een minister van bijzondere betekenis zijn en vooral na al het gesukkel van de laatste tijd ware het dan ook winst geweest, wanneer minister Staf al door zijn debuut de in druk had kunnen versterken, die bij de aanvang van de debatten in een bijna overvloedige mate aanwezig was. Waarom viel de nieuwe be windsman de kamer niet mee? Deels vond dat ziin oorzaak in omstandigheden die on slot van rekenine misschien van minder of ceen belanc ziin. maar die in een narlement toch altiid mee- snelen. Ir .Staf bleek een uiter mate vlot verteller: maar luist omdat het in die twee en een half uur uitermate vlot einsr en niets een anarte nadruk krees, werd alleen reeds hierdoor de in druk eewekt. dat het eisrenliik allemaal maar ere aan de onner- vlakte bleef: daarnaast is een narlement. al wil het zeker bii een defensie-debat wel eraae za- keliike eeeevens vernemen, toch altiid noe on de eerste olaats een nolitiek colleae. Débat beoerkt Eerlijkheidshalve moet erkend worden, dat de kamer dit keer ook van haar kant niet overma tig breed van visie was geweest, maar desondanks verwacht zij dan toch, dat een minister een dergelijke visie op zijn beurt wel ontwikkelt. Ir. Staf bleef echter nog heel wat dichter bij huis dan de verschillende woordvoerders. De aanknopingspunten, die hij had kunnen benutten werkte hij zelfs onder de tafel met de aan tekening dat deze eigenlijk meer bij „Buitenlandse Zaken" thuis hoorden. Zo bleef het debat be perkt tot de vele onderdelen, die een rij van spekers inderdaad in ruime mate had aangedragen, maar waar een minister dan toch altijd nog bovenuit kan klimmen teneinde de vraagstukken in groot verband te bezien. Dat zal echter wel nimmer de sterkste zijde van minister Staf worden. Hij is geen politicus. Hopelijk zal de kamer hem echter nog wel leren waarderen als de man, die de zakelijke problemen energiek aanpakt en oplost en als zodanig heeft de formateur in Ir. Staf toch ook op de eerste plaats de rechte man op de rechte plaats gezien. Erger is intussen, dat de gedachtenwisseling tussen kamer en minister, ook wat de feitelij ke vraagstukken betreft, ten slotte maar zo bitter weinig re sultaat heeft opgeleverd. Het al dan niet wenseliike van een Europees leeer is een ge wichtige zaak. Naast het plan Schuman en de landbouwinte- eratie. die on het ogenblik in studie is. zou ook de vorming van een Europees leger een belang rijke biidrage kunnen ziin aan de eenwording van Europa. Daar naast is er de speciale reden, die Frankriik voor de voting van een dergeliik leger heeft. Het wil voorkomen, dat de Duitse weermacht als afzonderlijke een heid herrijst. In het verband van een Euro pees leger zou het als het ware in een nieuwe geest van Euro pese samenwerking opgroeien. Anderzijds is er ongetwijfeld het gevaar, dat het nastreven van dit 5 JUNI H. Bonifacius De herinnering aan de apostel van Duitsland, die zijn getuigenis voor Christus met zijn bloed heeft beze geld, wordt in deze streken bewaard in het stille stadje Dokkum ,waar thans op de plaats van zijn marteling duizenden om kracht komen vragen om het erfdeel hun ner vaderen in deze moeilij ke tijden te handhaven. Vooral tot de bewoners van deze Noordelijke provinciën heeft deze getuigenis van Bonifatius gesproken en daarom heeft men tot zijn eer kerken gebouwd in Leeuwarden, Nieuw Schoo- nebeek, De Rijp, Spanbroek, Op den Hoorn en Nieuwe Pe- kela. Maar wij moeten niet alleen kerken voor hem bouwen in onze steden en dorpen, wij moeten een ge denkteken voor hem oprich ten in onze zielen, waardoor wij duidelijk gaan maken, dat ook wij voor ons geloof al les willen overhebben. In deserto politiek oogmerk de snelle op bouw van een Atlantische weer macht zou kunnen schaden. De katholieke woordvoerder, de heer Fens, heeft dit probleem duide lijk gesteld, maar het antwoord van de minister viel maar uiterst mager uit. Nu niet, zei de be windsman, later wel, maar daar mee is toch zeker niet alles ge zegd. Zou de vorming van een Europees leger de opbouw van een Atlantische verdediging be lemmeren dan moet inderdaad wat het zwaarste is ook het zwaarste wegen, maar wij had den dat toch wel graag uitvoe riger aangetoond gezien. De vorming van een parate troepen-: macht was een andere belangrijk punt. De heer Fens bleef er te recht van uitgaan, dat om in tijd van nood te kunnen mobili seren een parate strijdmacht no dig is die de eerste stoot kan opvangen. Een verlenging van diensttijd tot 20 maanden zou zo veel jonge lichtingen onder de wapenen houden, dat er perma nent een complete parate divisie is. De gedachte van een langere diensttijd is natuurlijk voor de direct betrokkenen allesbehalve plezierig, maar het voortbestaan van de vrije wereld staat op het spel. De heer Fens had int de defensienota de indruk gekregen, dat het materiaal voor 'n dienst tijd van 20 maanden geen belem mering behoefde te zijn. Uit 't ant woord van de minister bleek echter, dat dit toch blijkbaar weer wel het geval was. In minis ter Schokking heeft men altijd gelaakt, dat hij teveel berustte, fcj moest zorgen, dat het mate riaal er kwam, deze ervaring kan wellicht ook voor ir. Staf een waarschuwing inhouden. Nationale reserve. Zo zouden er nog verschillen de punten op te sommen zijn; maar wij willen er nog slechts één noemen: de taak van de Nationale Reserve. De minister wist met een grenzeloze zekerheid te ver tellen, dat de Engelse home guard geen militaire betekenis had. Is dat nu wel zeker? In November van het vorig jaar deelde de Brit se minister van oorlog in het parlement mede, dat de home guard opnieuw zou worden op gericht. In Frankrijk werkt men aan een plan, dat eveneens ci viele mankracht Inschakelt bij de verdediging ,van het achterland. In dit plan gaat het meer om een aanvullende, maar daarom niet minder belangrijke taak: bewa king, berichtgeving, eerste ac ties in afwachting van de troepen. Zelfs voor de jeugd is er in dit plan een plaats. Wat onze Na tionale Reserve betreft, hebben wij enkel gehoord, dat haar taak nu eindelijk vrijwel omschreven zou zijn en daar wachten wij dan nu maar op. Het is zo jam mer, dat dit debat niet gebruikt kon worden om er toch al iets meer van te vertellen. De onze kerheid ondermijnt het moreel en het wordt met de dag moeilijker om verloren goodwill terug te winnen. Een slot indruk van dit debat mag zeker niet zijn, dat wij met onze defensiebeleid nu al weer in het slop zouden zijn geraakt. Er liggen concrete plannen op tafel, de lijn waarlangs de legeropbouw zich moet bewegen werd in de defensienota uitgestippeld en daarmee heeft de Kamer zich in afwachting van de uitvoering, ac- coord verklaard. Het woord, dat de gedachten richt, dat de gees ten bezielt, dat een uit papieren plannen gewonnen zekerheid ver sterkt, werd bij dit debat echter niet gesproken. Deze defensie minister zal vooral door zijn da den moeten spreken. Philips heeft een nieuw tele visie-ontvangtoestel op de markt gebracht. Waren de beide vorige ontvangers die dit bedrijf in Nederland lan ceerde van het z.g. direct- zicht-type, het nieuwe appa raat type TX 701 A is voor zien van een optisch systeem. Het beeld wordt hierbij via een stelsel van lenzen en holle spiegels vergroot geprojec teerd op een scherm van 34 x 46 cm. Tijdens zijn lofrede stond de Paus bij het altaar, verscheidene malen brak zijn stem van emotie. ,In geen twee eeuwen", zei hij, .,is er een dag van vreugde ge weest zoals deze, een dag waarop een pontifex tot de glorie des hemels is verheven". AMSTERDAM. Op een even verbluffende als brutale wijze heeft een circa 28-jarige man kans gezien f 5000.uit een geldtrom- mei, achter het loket, in het post kantoor aan de Koninginneweg in Amsterdam-Zuid, te pakken en spoorloos te verdwijnen. De man zei tegen de loket ambtenaar, dat hij een rekening (Van een onzer verslaggevers) Diep weggedoken in het eenvoudige Drentse landschap ligt, tegen de Duitse grens, de gemeente Schoonebeek. Een dorpje, waarvan geen der minstens vijfduizend inwoners ooit zelfs maar heeft durven dromen, dat het nog eens in de schijnwerper van de internationale belangstelling zou worden gevangen en vast gehouden. Jarenlange onderzoekingen door de Bataafse Petro leum Maatschappij in het gehele land verricht, wezen in 1943 echter uit, dat Schoonebeek in de olie lag als een schip in het water. Om begrijpelijke redenen werd er eerst na de bevrijding met de exploitatie in het groot een begin gemaakt. De productie is sinds dien zodanig opgevoerd, dat dit olieveld het vorig jaar 700.000 ton opbracht, hetgeen ongeveer dertig procent is van de Neder landse behoefte. Aan het landelijk karakter van Schoonebeek is vrijwel niets ver anderd. Van de oliepompen is weinig te zien. Zij verrichten hun werk, verborgen achter een groenbeplanting, met de regel maat van het slingerwerk van 'n ingekaste klok. Schoonebeek heeft zich daardoor de onder scheiding verworven van het best aangeklede olieveld ter wereld te zijn: een naam waarop de N.V. Nederlandse Aardolie Maatschap pij, die dit gebied in exploitatie heeft, met recht trots kan zijn. De N.A.M., waarvan de B.P.M. en de Standard Oil Compagny op fifty-fifty basis belanghebben den zijn, werkt met een toren op wielen. Wanneer voldoende diep is geboord gemiddeld tot on geveer achthonderd meter wordt deze „portable" weggere den, de pomp geplaatst, de elec- tro-motor drijft hen aan en de nieuwe put kan gaan leveren. Ook al bedraagt de tijd tussen het moment dat de transportabele boortoren op de plaats van een nieuwe put aankomt en dat waar op hij naar het volgende punt gaat, nog maar zes dagen, zo eenvoudig was het nu ook weer niet, voor de N.A.M. met een glunder gezicht op de ruim hon derd vijf en twintig pompen kon wijzen. Op de eerste plaats moesten er wegen worden aangelegd. Maar daarnaast was er vlak na de oor log groot gebrek aan materiaal en mankracht. Beide problemen zijn opgelost. Op het centraal emplacement met zijn moderne garages, huizen, magazijn, werk plaatsen en kantoor ligt thans bijv. tussen al die materialen zonder welke een exploitatie niet mogelijk zou zijn, aan aantal pij pen, waarvan de totale lengte 80 KM bedraagt, of ong. de afstand van Den HaagAmersfoort. Personeel is er op het ogenblik eveneens voldoende, nl. 650 man, waarvan 550 geschoolde en on geschoolde arbeiders, terwijl de overigen deel uitmaken van de staf. De ongeschoolde werkkrach ten komen vijwel allen uit de omgeving van Schoonebeek, de anderen moesten worden ge- importeerd". Voor de laatsten was het huisvestingsprobleem een nieuwe moeilijkheid. Honderd zeventig woningen heeft de NAM voor hen laten bouwen. Van deze staan er 120 op Schoonebeekse grond: de andere zijn verdeeld over de omgeving, voornamelijk Coevorden en Emmen. De voor tuinen worden door de maat schappij onderhouden: de grond achter de aantrekkelijke huizen hebben de bewoners zelf in ge bruik. Gelegenheid voor ontspanning is er in Schoonebeek niet veel. Ten behoeve van haar employé's heeft de N.A.M. daarom thans 'n recreatie-centrum in aanbouw, waarvan de opening over 6 we ken zal plaats vinden. Achter dit riante gebouw ligt een zwembad, daarachter bevinden zich nog een tweetal tennisbanen en het sport centrum is met het voetbalveld opzij compleet. De eerste bron van de B.P.M. in Schoonebeek was al in Januari 1944 gereed. Zij begon met een dagproductie van 36 M3. In 1947 werd de N.V. Nederlandse Aard olie Maatschappij opgericht. Deze onderneming nam de exploitatie en de onderzoekingswerkzaam heden van de B.P.M. over en ver kreeg van de regering een con cessie voor een gebied van thans 93.000 H.A. Aanvankelijk werden de pompen er geplaatst op een onderlinge afstand van 200 M. De ervaring leerde echter, dat 'n afstand op 400 M. de juiste was. Van de ja-knikkers" zoals de Schoonebeker de pomp zou noemen wordt de olie via bui zen, die op 90 cm diepte in de grond liggen, naar een meetsta tion gevoerd. In deze eenvoudige gebouwtjes zorgen enkele pom pen voor nieuwe druk. In ernaast staande tanks wordt de inmid dels puree-achtige substantie weer opgewarmd tot ong. 50 gr. C. Ten slotte worden water, zout en gas van de olie gescheiden. Het zoute water wordt terugge pompt in de laag enerzijds, om dat men het niet in sloten kan afvoeren, anderzijds omdat de druk in laag weer ten goede komt. De productie van aardgas is nog bij de N.A.M. in onderzoe king. Een zekere hoeveelheid, die wordt gewonnen zet de maat schappij om in energie, welke 't eigen bedrijf te nutte komt. Of er een mogelijkheid zal zijn gas in voldoende hoeveelheden aan te boren om er zekere industrie- en of zelfs het gewone publiek mee te voorzien, is dan ook nog een open vraag. Coevorden krijgt een kleine hoeveelheid. Zo zacen tweehonderd deelne mers aan het derde Wereld Pe troleum Consrres en een kleine dertie journalisten uit vele delen van de wereld Zaterdacr de na tionale olie-ontainning in Schoo nebeek. Een n'„ats. die ziin ka rakter heeft behouden, maar toch is veranderd, erootser is eewor- den. Al die veranderingen, zo zeide de heer v. Goch van de N.A.M. tijdens een koffietafel met spek- pannekoeken met stroop en kren- tebrood in een echt landelijk café, hebben echter plaatsgevonden in goede verstandhouding met de gemeentelijke overheid, in de beginperiode, maar ook nu nog. Laat in de middag vertrok een tank te trein naar de raffinade rijen van de B.P.M. in Pernis, waar de olie de laatste bewerkin gen ondergaat. Even later ver trokken ook wij terug naar Den Haag. Ieder zelfs de Amerika nen met bewondering voor wat in het Drentse Texas wordt ge presteerd. VERHOGING INKOMENS GRENZEN EN UITKERING 's-GRAVENHAGE. In de vergadering der Tweede Kamer van 20 Maart j.l. zegde de rege ring toe, een voorstel te zullen indienen betreffende de aftrek van eigen inkomsten. De vaste commissie voor de sociale verzekering waardeert het, dat de regering een voorstel aan hangig heeft gemaakt om de in komensgrenzen en de uitkerings bedragen, welke thans in de nood wet Ouderdomsvoorziening zijn vastgelegd, te verhogen. Indien het onderhavige wets ontwerp moet worden gezien als een verwezenlijking van deze toe zegging, kan de commissie hierin moeilijk een tegemoetkoming aan haar wensen zien. Weliswaar con stateert zij met erkentelijkheid, dat het stelsel van procentuele verhoging der inkomensgrenzen enigszins aan de bezwaren, ver bonden aan de aftrekregeling, te gemoet komt, maar een algehele vrijstelling van een bepaald ge deelte van het eigen inkomen wordt hiermee niet bereikt. ROME (Ass. Press) Z. H. de Paus heeft Zondagavond de zalig- verklaarde Paus Pius X gesmeekt, bij God voorspraak te zijn voor een „ware en duurzame vrede voor de gehele wereld". De woorden van de Paus vonden weerklank by meer dan 200.000 pelgrims uit alle delen van de wereld, die het Sint Pietersplein vulden van het bordes van de basiliek, waarop een tijdelijk altaar was geplaatst, tot aan de brede Via della Conciliazione, welke toegang geeft tot het plein. Terwijl de Paus en de pel grims baden, beschenen schijnwerpers de bronzen en kristallen kist, waarin het gebalsemde lijk lag van de zalig verklaarde, gehuld in zijn pontificale gewaden. De Paus beschreef de zalig- verklaarde als „een zuivere bloem". Hij riep: „Hoe velen van u bewaren in hun geest nog een beeld van hem, zoals hij was, toen hij nog onder de levenden ver keerde. Wat betekende zijn naam voor het Pausdom, voor de Kerk, voor de mensheid?" Hij gaf daarna een overzicht van het leven en het werken van Paus Pius X. Zijn dagen werden verduisterd door de eerste wereld oorlog. Hij stierf op 20 Augustus 1914, de dag, dat de Duitsers Brussel bezetten. „Hij was een herder, een goede herder, hij scheen daarvoor gebo ren te zijn. Arm was hij aan goe deren van deze aarde; maar rijk aan geloof en christendeugd. De zoon van Riese bleef altijd een voudig, beminnelijk, voor allen toegankelijk. De wereld van toen had behoefte aan zo'n man. een man die altijd eerbewijzen en hoogwaardigheid had ontvlucht, en die met tranen de kelk van het pontificaat aanvaardde uit de handen van God de Vader. Doch toen hij eenmaal zijn fiat had ge geven, toonde hij zijn ontembare vastberadenheid, zijn robuste viri liteit en de grootheid van moed, die de voorrechten zijn van de helden der heiligheid." De Paus herinnerde er aan, dat Pius X beslist had, dat kinderen de Eucharistische Christus op vroeger leeftijd konden ontvangen en vaker dan tot dien was toe gestaan. Hij had aldus de woor den van Christus gevolgd, die ge zegd had „laat de kinderen tot Mij komen". „Hij gaf Jezus aan bij de postcheque- en girodienst wilde openen en de ambtenaar ging het daarvoor vereiste invul- formulier halen. Nauwelijks had de ambtenaar zijn post verlaten of de man klom op de balie, deed een greep in de op het bureau staande geldbak, pakte een sta peltje bankbiljetten, en manoeu vreerde op behendige wijze tus sen het aanvankelijk sprakeloos staande publiek naar de uitgang toe. De ambtenaar, terugkomend met het formulier, bemerkte wat er was geschied, maakte alarm. Twee personen renden naar bui ten, zij hadden echter het nakij ken, want de dief had op de hoek van de nabij gelegen Saxen Wei- marlaan zijn fiets gereed staan. Hij sprong er op en is nu spoor loos. Instede van terstond het alarmnummer van de politie te draaien werd eerst de rijks recherche gewaarschuwd, die de zaak later overdroeg aan de re cherche van het bureau Over toom. Er stonden circa acht men sen voor de balie toen de dief het geld wegnam, het is daarom voor de politie een volkomen raadsel, dat geen hunner ook maar iets gedaan heeft om de man tenminste in zijn vlucht te belemmeren. AARZELENDE MARKT. PHILIPS FLAUW De Beurs heeft de nieuwe week eigenlijk onzeker ingezet, hoewel aanvankelijk een meer vriende lijke toon de overhand had. Uiter aard zijn de kansen op een vreedzame oplossing van het Ko reaanse geschil nog geen feiten en de markt had dan ook een min of meer aarzelend voorkomen. Na een prijshoudende opening werd vrijwel overal de beneden waartse richting ingeslagen, zo dat de slotnoteringen beneden die van Vrijdag bleven. Olies openden goed prijshou dend, doch het buitenlands aan bod, dat reeds geruime tijd hier een deprimerende factor is, bracht de koers terug van 301 tot 29814. In Philips aandelen ontstond be- ginbeurs een grote hoek. Er scheen vrij veel aanbod te zijn tegen middenkoers, waarop de openingsprijs reeds vier punten lager was. Toen de beroepshan delaren hierna ook nog wat ma teriaal afgaven (opnieuw deden emissiegeruchten de ronde), liep de koers verder achteruit tot 241, waarna- een licht herstel volg de tot 242 y, (247%). Voor het overige valt er van de industriesector weinig te ver ellen, merendeels waren de note ringen hier iets lager, met uit zondering van aandelen AKU, die 175 3/4 (174) golden. De cultuuraandelen waren eveneens luier, onder leiding van Amsterdam Rubber, waar inci denteel aanbod en verlies van ruim drie punten veroorzaakten. Tabaks- en suikerpapieren circa twee punten lager voor de voor naamste soorten. Ook de scheep vaartmarkt kon zich niet aan de marktten denz ontworstelen en kwam op een lager niveau, spe ciaal voor aandelen Scheepvaart Unie en Holland-Amerika Lijn, die beide drie punten verloren. HAARLEM. De Nederlandse Katholieke Landarbeidershond St. Deus Dedit heeft zojuist de cijfers bekend gemaakt van de propa- ganda-actie die van 1 Nov. 1950 tot 15 Mei 1951 is gevoerd. Zij heeft de bond in ruim een half jaar 2416 nieuwe leden opgele verd. Uit de gedetailleerde cijfers van 464 plaatselijke afdelingen blijkt o.a. dat in 54 afdelingen in de kop van Noordholland in totaal 354 nieuwe leden werden gewon nen. Harenkarspel won er met 20 de meeste, op de voet gevolgd door Heerhugowaard Noord met 15 en Zuid met 18 nieuwe leden. De Wieringermeer kwam met 24, de Noord-Oostpolder met 47 nieu we leden voor de dag, waarvan Nagele met 15 aan de kop gaat. In het Westelijk deel van Over- ijsel nam Slagharen, bij een aan winst van 57 leden in 12 afdelin gen met 25 het leeuwenaandeel, terwijl 21 Friese afdelingen 69 nieuwe leden wonnen. De Zuid- Oosthoek van Drente kreeg er 62 nieuwe leden bij waarvan 13 in Steenwijksmoer, terwijl tenslotte in de Groninger afdelingen 18 nieuwe leden werden geboekt. Het landelijk „record' behaalde Deurne met 63 en Hillegom met 61 nieuwe leden. De stijging van het ledental van St. Deus Dedit is een fraai succes. De actie wordt voortgezet. OP Z'N HAAGS Na het beëindigen van de Haagse gemeenteraadsverga dering, tijdens welke menig hard woord viel, was in de benedenzalen van het raad huis door de Redersvereni ging „Scheveningen" een hartig hapje opgediend. Dat was nieuwe haring, die tra ditioneel door de Haagse vroedschap wordt gekeurd. Met grote animo werd voor de fotograaf geposeerd. Haring aan het staartje vasthouden, boven gretig happende monden. Maar toen het plaatje geschoten" was, gingen die haringen, echt op z'n Haags, weer net jes op de borden en werden met vork en mes weer op gevist. Een licht gezouten dessert van een vergadering met vaak ongezouten taal. de kinderen en de kinderen aan Jezus", zei de Paus. Het was volgens de H. Vader thans duidelijk, dat Pius X in het donkerste uur van zijn pon tificaat, bijgestaan door zijn staatssecretaris Merry del Val, bewijzen had gegeven van „een in goddelijk licht gedrenkte Voor zienigheid". „Geliefde zonen en dochteren", zei de Paus, „op deze heldere avond gaat een uur van glorie aan ons voorbij. In het begin hebben wij gevraagd: wat betekende de naam Pius X? Dat kan thans dui delijk worden ingezien". NIEUW LID VAN DE RAAD VAN STATE 's-GRAVENHAGE. Met in gang van 4 Juni is benoemd tot lid van de Raad van State de heer F. C. Baron van Aerssen Beyeren van Voshol. F. C. Baron van Aerssen Beye ren van Voshol is geboren te Am sterdam, 2 Maart 1883. Na zijn marinecarrière werd hij in 1928 benoemd tot consul-generaal der Nederlanden te Hamburg. Daarna was hij gezant in Teheran, tot hij benoemd werd als eerste Neder landse gezant in Australië. Ten slotte was hij Hare Majesteits am bassadeur in China. Behalve de militaire Willemsorde werden hem het Ridderkruis van de Ne derlandse Leeuw en het Comman deurskruis der Oranje Nassau Orde verleend. BEVOLKINGSONDERZOEK OP TUBERCULOSE 's-GRAVENHAGE. Uit de memorie van antwoord op het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp „bevolkingson derzoek op tuberculose" blijkt, dat tot nu toe in Zuid-Holland enkele hohderdduizenden personen on derzocht zijn; in Gelderland en in de drie Noordelijke provincies een kleiner aantal; in Overijsel ongeveer 65.000; in Zeeland, waar men eerst in 1950 is begonnen, reeds 38.500; in Noord-Brabant in 1950 meer dan 100.000; in Lim burg in totaal reeds 140.000. DE VERBOUW EN BOUW VAN SCHOLEN 's-GRAVENHAGE. Blijkens een mededeling heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen zich genoodzaakt ge zien te bepalen, dat voor de ver bouw van scholen, waarvan de kosten een bedrag van f 15.000 te boven gaan, tot nader order geen rijksgoedkeuring zal worden verleend. Voor de bouw van scho len, welke dienen voor het ver vangen van reeds bestaande schoolgebouwen zal eerst rijks goedkeuring worden verleend, nadat deze scholen op een vast te stellen urgentielijst zullen zijn geplaatst. Ten aanzien van de bij zondere scholen is het bovendien nog noodzakelijk, dat een urgen tieverklaring van B. en W. wordt overgelegd. (Vervolg van pagina 1) gehoord! „Wie de oorzaken van de toeneming van de communis tische macht wil nagaan, moet, aldus de minister, aandacht schen ken aan de sociale toestanden, zoals die zich in Groningen ten plattelande hebben ontwikkeld! En daarnaast is van betekenis de ontwikkeling op godsdienstig ge bied. In Finsterwolde bijv. wonen ongeveer drieduizend mensen, meer dan de helft behoort tot geen kerkelijke gezindte! Daarop heeft, naast het modernisme, ook de sociale toestand zijn invloed gehad. -De Minister kon een ge zaghebbende stem aanhalen, al uit 1937 en toen nog weer uit 1945, waaruit bleek, dat er, na de patriarchale verhoudingen uit de 18e eeuw, in de negentiende eeuw een diepe kloof ontstond tussen boer en arbeider. De laat ste werd een proletariër, gesloten buiten de vroegere boerengezins gemeenschap, en geestelijk en ma terieel werd zijn toestand betreu renswaardig. Zij werden een ge makkelijke prooi voor de socialis tische arbeidersbeweging, en de moderne uitloper daarvan, het communisme. De minister nam geen blad voor de mond, hij striemde de communistische volks misleiders evenzeer als de rijke boeren, die de plicht hebben goed te maken, wat door de zonden, in het verleden begaan, is misvormd. Aan de felle politieke tegenstel lingen, welke zich in Finsterwolde openbaren, ligt ten grondslag de kloof, die hier in de plattelands samenleving is ontstaan. De wet op het bestuur van Finsterwolde doet niet anders dan aantasten de symptomen van een ernstige kwaal: genezing van die kwaal brengt het niet, het kan die hoog stens bevorderen. Mogen de meer- ontwikkelden en meer-welvaren- den beseffen, dat slechts een nieu we geesteshouding de nasleep van de zonden, die in het verleden zijn begaan, kan opheffen! LUCHT TORREN Als een horde mon ster insecten staan deze Bell H-13 D helicopters op het vliegveld van Nia gara Falls in de Ver. Staten gereed om naar Korea ver voerd te worden. Helicopters van dit en van andere ty pen worden voor verschillende doel einden gebruikt voor de strijdkrach ten ten velde. Reeds meer dan 5000 gewonden werden uit het strijdgebied in Korea door helicopters veilig naar de hospitalen vervoerd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3