niet Onsportief jaloers of (nog) anti-Rome Daghvaert der Gidsen in Bisdom Haarlem Rusland torpedeert de Parijse conferentie China tussen Oost en West Zege op de Noren mogelijk In de tuinbouw niet terug naar crisismaatregelen Generaal Kruis was niet bang Communistische onruststokers zetten aan tot wilde staking RUBBER RADIO Woensdag in Rotterdam als goed inter! and-besluit, maar niet te veel optimisme Nog drie spelers van 2-1 Mei 1948 Minister Mansholt antwoordt: Minister acht opheffing van maximum-melkprijs ongewenst Z£?gt in de Wieringermeer Schulfe poedelde tegen Lakeman J 5VER ATOOM- tERZOEK iAGE. Het lid le Kamer de heer heeft aan de mi- tenlandse Zaken de en schriftelijk ge- ist, dat de reis van us prof. dr. C. J. Argentinië in op- regering gemaakt e minister het ge- op het gebied van erzoek samenwer- seling van gegevens and en Argentinië t, terwijl het hui- ise regime zich af in politiek-militaire met de mogendhe- Amerika en West- RS ROTTERDAM M, 4 Juni. Binnen- (officieuze note- i kg franco Rotter ing kalm. Tarwe 24.50—25.25; zo- -38.50; haver 37 !536. Peulvruch- wten met iets meer schokkers f40—53; f30—47. >op op de juiste .oorgehakt, temeer voor het ontslag terraad behandeld ilshoogte had geno- eders-directeur De ïtueel bewindvoer- spvaart. »ename consequen- r dat minister van reeds lang verbol- ,t zijn politiebeslui- gefiatteerd wer- let geval Kerstens e doorslag en hoe- rieven van de heer achteraf op reali- berusten, was het och maar weer een binet Gerbrandy, pleteerd door de en van Heuven le geen katholieke r. a luis in mijn pels oud-minister van lart moet de minis- em in een tele- ver minister Bur en juist ontslagen hebben: „Je weet: toch al een luis in aarmee de voorzit- Ministerraad maar lebben, dat het ver ster Burger hem verdroot. De aan- nieuwe crisis, Ja- zas, dat minister a bezoek aan zijn in Brabant, van de gebruik had ge nder permissie van or Radio Eindho- :n en daarbij op- ngen te vertellen ring en het Militair gaat niet om hen gemaakt hebben, die fout geweest minister bij die ge- iben verteld, n vond de minister- ehoorlijk: dat een der meer radio- houden en dat hij theorieën verkon- liinrecht in strijd opvattingen, welke y, vijf jaren lang ind had voorgehou- algemeen waren n Londen 't met de lent wel eens. dat lurger op het matje >est worden, doch ed dit wel heel erg van een Perzische is ook naar de me- grootst mogelijke van de parlemen- commissie de rede Burger in zoverre eest. dat in de tijd annen-offensief be nd bemerken kon ministers het land i hadden. waarop Gerbrandy igen heeft, vindt de eneden alle peil. t speelt hier inder- oel van .,die luis in oels" wel een beetje i de crisis was ech- ie twee socialisten ran den Tempel ■andy vanaf de eer- gen trouw be- hun ministerschap, leschouwd had de ident daarmee het a eigen eerste kabi- y gegraven. inden. Mijn vlieger mijn enige geheim! lurlijk het voorwerp eheimzinnigheid, dat krijgertje en ver- elen! ;wee dingen, die me in Washington had- iden; het ene was het andere Jean- k. Het kompas noem wijl het in tijdsorde was geweest, maar d had Jeannette de ingenomen, zozeer, :t kompas haast niet hoewel ik naar de as gekomen om te r belangstelling voor iij de regering, iviel-ingenieur van >or mijn liefhebberij bezig met uitvindin- lezier in techniek, vliegtuigen, is van jaren tot heden blij - taan ik ben zelfs dje op weg geweest, te worden, maar ik t ver gebracht in de ik was toen nog erg i ouders hadden be de gevaarlijke onder- slaagde ik er alleen malen mee te komen iende piloot. (Wordt vervolgd.) DINSDAG 5 JUNI 1951 PAGINA 5 Ons bereikte een verslag van een algemine vergadering van de Nederlandse Roeibond waar de Kath. Studenten Roeivereni ging „Proteus" uit Delft, die reeds enkele jaren bestaat, voor de vierde maal een wel zeer pijn lijke behandeling heeft moeten ondergaan een behandeling in gegeven door een mentaliteit die met sportiviteit laat staan met verdraagzaamheid (die men toch in een overwegend intellectuele bond mag verwachten al zeer weinig te maken heeft. Met ver bijstering vraagt men zich af wat hiervan de reden kan zijn: een dwaze anti-Roomse beweging of een even dwaze onsportieve ja louzie. Wij geloven dat het voor de lezers van onze Sportrubriek interessant en leerzaam zal zijn het verslag van de gebeurtenissen hieronder te laten volgen. Voor de vierde maal sedert October 1948 is Zaterdagmiddag op een tussentijdse algemene ver gadering van de Nederlandse Roeibond een voorstel tot toela tins als lid van de Bond van de R.K. Roeivereniging „Proteus' bij stemming verworpen. Van de 70 stembriefjes werden er 22 blanco ingeleverd, 31 vermelden „voor" en 17 „tegen". Aangezien voor toelating als lid een meer' derheid van tweederden der gel dige stemmen vereist is, zou het voor«t°l zijn aangenomen, indien het één stem meer zou hebben gehad. Deze zaak betreft een kwestie, die voleens de bewoordingen in een officiële mededeling van het bondsbestuur „vrij veel beroering in de gelederen van de Bond teweev heeft gebracht." In Delft bestond tot voor en kele iaren geen aparte R.K. roei vereniging. Kath. roei-enthou- siasten konden lid worden van een der beide roeiclubs, die Delft wel rijk was: studenten konden lid worden van de Studenten-Roei- verenigin" „Laga" of uiteraard ook van de „Burger"-vereniging „De Dolftse Snort", waarin hoofd zakelijk niet-studenten de roei- snort beoefenen. Beide vereni gingen telden diverse Katholieke leden. Na de bevrijding richtte de R.K. Studentenvereniging „Vir- gilius" een eigen roei-vereniging op, die zij de naam „Proteus" ga ven. Het gevolg was, dat een aantal Kath. leden van de beide oudere verenigingen hun eigen club vaarwel zeiden en zich als lid bij „Proteus" liet inschrijven. Daarna verzocht „Proteus" als lid te worden toegelaten bij de Nederlandse Roeibond. Noch bij een in October gehouden refe rendum, noch op de algemene vergaderingen in April en De cember 1950 verkreeg het voor ste) de vereiste meerderheid van tweederde der geldige stemmen. Zaterdagmiddag werd het voor stel ingediend door de Nijmeegse Studenten-Roeivereniging „Fha- cas" en de R.K. Roeivereniging ..RIC" te Amsterdam. Aan het Bondsbestuur was van verschil lende zijden verweten dat het zich in deze aangelegenheid af zijdig had gehouden. Zowel door voor- als door tegenstanders van „Proteus" werd er op aangedron gen, dat het bestuur zijn stand punt duidelijk zou maken. Het bestuur heeft daaraan thans ge volg gegeven en heeft o.m. het volgende verklaard: „Het bestuur zal ieder lid, dat op statutaire wijze wordt toege laten en levensvatbaarheid blijkt te bezitten met zeer groot enthou siasme in de Bond begroeten. Het wenst nadrukkelijk bekend te maken, dat naar zijn mening de vraag, of de leden ener ver eniging een bepaalde levensbe schouwing of geloofsovertuiging huldigen, in het algemeen buiten beschouwing dient te blijven bij de beoordeling van haar toela ting". Voorts wordt in deze verkla ring de hoop uitgesproken, dat „bij de tot dusverre gevolgde zakelijke motieven geen motieven op het gebied van levensbeschou wing zullen worden betrokken". Het bestuur voelt zich der halve genoodzaakt een „waar schuwende stem te doen horen". Als maatstaf moet volgens het bestuur slechts worden aange legd de vraag of de betrokken vereniging ,in staat zal blijken bij te dracen tot uitbreiding van het aantal roeiliefhebbers en tot verhoging van het Nederlandse roeipeil." Zaterdagmiddag ging men op de algemene vergadering in Am sterdam onmiddellijk tot stem ming over nadat de voorzitter van de Bond, ir. Th. P. Tromp, ten overvloede de reeds rondge zonden verklaring van het be stuur nog eens had voorgelezen. Toen de uitslag der stemming be kend was gemaakt, sprak ir. Tromp zijn onverholen veront rusting uit over de door de ver gadering genomen beslissing. Doe lende op eventuele tegenmaatre gelen van Kath. roeiers in diver se andere verenigingen, die hetgeen hij niet denkbeeldig achtte, catastrophaal zou vinden voor de roeisport in ons land nu misschien zelfs zouden kunnen gaan overwegen een eigen Ka tholieke Roeibond op te richten. „De consequenties van deze stem ming zfin nu nog niet te over zien," zo zeide hij. „Deze con sequenties zullen niet in het be lang van de Nederlandse Roei bond zijn. Wanneer er thans moeilijkheden komen, dan mag niemand daar het bestuur, na de duidelijke taal die het gesproken heeft, een verwijt van maken." Ook in de dierenwereld kan het voedselvraagstuk soms aan leiding geven tot diepgaande meningsverschillen, getuige deze foto van enige pinguins in de Londense dierentuin. Het laatste „woord" in deze kwestie schijnt voorlopig nog niet „gesproken" te zijn. (Van onze diplomatieke medewerker) Dean Rusk een der plaatsver vangers van Acheson zeide on langs in een rede, dat de Chinese communisten het volk van China niet vertegenwoordigen, doch dat de nationalisten op Formosa dat wel doen. Hij gaf zelfs te ver staan, dat de V.S. eerder zou den kunnen staan aan de kant kant van hen, die de communis tische overheersing in China om ver zouden willen werpen. Deze uitspraak van zulk een belangrijke politieke figuur trok sterk de aandacht en Acheson zelf vond er aanleiding in vast te stellen, dat Amerika's Korea- politiek niet is gewijzigd. Was hington wenst beslist niet dat de agressie in Korea voordelen op levert voor de communisten. Wel (Advertentie) LAARZEN HAKKEN LINNEN SCHOENEN PROGRAMMA WOENSDAG 6 JUNI HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws; 7.18 Gewijde mu ziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws- en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgendienst; 11,00 Gramofoon muziek; 11.10 De Delftse Won derdokter, hoorspel; 12,00 Cello en piano; 12,30 Land- en tuln- bouwmededelingen; 12.33 Lichte muziek: 13.00 Nieuws: 13.15 Mi litaire reportage: 13,20 Residen tie-orkest: 14,15 Amusements muziek; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Cello en piano; 15.30 Ka merorkest en solisten; 16.15 Voor de jeugd; 17.30 Mozartvleugei. en viool; 17.45 Regeringsuitzending: Prof. Dr, C. C. Berg; „Djaka Do- log. de monnik van Surabaja"; 18.00 Gemengd koor: 18.30 Me- tropole orkest, klein koor en so list; 19.00 Nieuws en weerberich ten: 19,15 .Beroepskeuze", cau serie; 19.30 Gramofoonmuziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Radio Philharmonisch or kest en solist; 21.05 „Idealisten voor", causerie; 21.25 Lichte mu ziek; 22.00 „Zwerftocht door Ko rea". causerie; 22.10 Vocaal en semble; 22.30 Cello en orgel; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA 10.00 VPRO 10.20— 24.00 VARA 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymna stiek; 7.33 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Orgelspel; 8.50 Voor de huis vrouw: 9.00 Gramofoonmuziek; 10.00 Schoolradio; 10.20 Kook- praatje; 10.35 Voor de vrouw; 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Orgelspel; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Lichte mu ziek: 12.53 Sport; 13.00 Nieuws; 13.15 Promenade-orkest; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 Gespro ken portret; 14.15 Kamerorkest; 15.00 Kinderkoor; 15.20 „Levende Bezems" hoorspel voor de jeugd; 15.50 Pianorecital; 16.00 Voor de jeugd; 16.30 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Dansmuziek; 18.00 Nieuws: 18.15 Varia; 18.20 Navigatievlueht bij de waarne- mersschool te Gilze-Riien: 18.30 Gramofoonmuziek; 18.45 Voetbal wedstrijd NederlandNoorweger» 21.00 Accordeonmuziek; 21.35 Voordracht: 21.55 Instrumentaal kwartet: 22.20 „Lichaam en ge zondheid". causerie; 22.35 Fins mannenkoor; 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. De waarschuwing, welke de coach van het Nederlands elital. Jaap van der Leek, op de laatste bijeenkomst van de spelers in het stadion te Amsterdam heeft laten horen, mag stellig niet in de wind worden geslagen. „Onderschat deze tegenstander niet", heelt hij gezegd met nadruk en al kennen slechts drie spelers van het thans geformeerde Nederlands elital de Noren (Kraak, Terlouw en van der Tuyn), de acht andere zullen warem pel wel hebben begrepen, dat van der Leek deze waarschuwing niet voor niets heeit gegeven. Trouwens, daarvoor behoeft slechts te worden gekeken naar de resultaten welke in de loop der Jaren door de Oranjehemden tegen de Noren werden geboekt. Heus geen staatje om zich fier op de borst te slaan. In totaal kwam Nederland vijf maal tegen de Noren in het veld en wij hebben zegge en schrijve slechts een van die wedstrijden kunnen winnen, dat was in Mei 1948 te Oslo, toen Nederland eerst met 10 achter kwam te staand Clavan, die toen in het Oranje shirt debuteerde, voor de gelijk maker zorgde en v. d. Tuyn, even eens een debutant, in de tweede helft ons aan een 21 overwin ning hielp. Het was een verre van grootse wedstrijd, slecht spel vooral van de Nederlanders in de eerste helft. Na de pauze werd dat beter en de 21 zege was toen eigen lijk wel een te magere beloning voor de sterke veldmeerderheid welke oranje in die periode aan de dag legde. Eén overwinning dus op Noor wegen in vijf ontmoetingen. De •Noren behaalden in November 1929 te Amsterdam liefst een 4-1 zege, terwijl de overige duels in een gelijk spel eindigden (Aug. 1919 in Oslo 11, Juni 1929 in Oslo 44, November 1936 in Amsterdam 3—3). Eigenlijk z deze uitslagen wel merkwaard: omdat Noorwegen altijd als een voetbalmogendheid van het 2de plan heeft gegolden. Min of meer heeft Nederland in de loop der jaren ondervonden dat het niet gemakkelijk kersen eten is met Noorwegen. Immers, in de jaren vóór de oorlog gold Nederland als een der sterkste voetbalnaties van het continent. Dat wij er dus tot 1940 geen en kele maal In slaagden een over winning te behalen. Zelfs een stevige nederlaag op eigen grond kregen te incasseren pleit voor de sluimerende kracht van het Noorse voetbal. Van het elftal dat Woensdagavond om 7 uur in het Feijenoordstadion te Rotter dam aantreedt, weten wl; iets meer. Noorwegen heeft namelijk zojuist twee landenwedstrljden gespeeld, tegen het nationale En gelse amateurteam en tegen Ier land. Tegen de Engelse amateurs, een sterke ploeg leden de Noren een kleine 21 nederlaag. Ook van Ierland werd met kleine cij fers verloren. In beide wedstrij den heeft de Noorse ploeg echter staaltjes voetbal laten zien, wel ke op een grote vooruitgang wij zen. Het middenvoorprobleem zit de Noorse keuzecommissie echter al even dwars als dat bij ons het geval is. Het elftal had zeker ster ker kunnen zijn als niet de Franse scouts reeds enkele goede krach ten hadden weggehaald. Maar op dat punt hebben wij ook al het nodige geofferd. (Vervolg van pag. 4) hoe de verhouding tusken de re gering en deze functionaris be hoorde te zijn. En, indien aan deze aanwijzing niet dadelijk op loyale wijze gevolg was gegeven, ontslag te doen volgen. Bij de behandeling van deze gehele aangelegenheid heeft de regering naar de mening van de commissie te veel uit het oog verloren dat de handhaving van de juiste gezagsverhoudingen een zaak is, die boven alles gaat. Ze ker in een tijd als op het moment van de bevrijding van Nederland was aangebroken. Majoor Harthoorn kwam ministerraad bijwonen. Toen de ministers-kwartierma kers in Oisterwijk waren is er, aldus lezen wij in het verslag van de parlementaire enquête commissie, een officier van M.G. gekomen, die gezegd heeft dat hij voortaan de vergaderingen van de ministers kwam bijwonen. Dat was majoor Harthoorn, verbonden aan het Unilever-Concern te Lon den. Die majoor kwam daar met de mededeling dat hij door gene raal Kruis was aangewezen om hun besprekingen bij te wonen. De heer van Heuven Goedhart zegt dat hij altijd bijzonder toe gankelijk is geweest voor humor. En hij' heeft dus gelachen. Hij heeft gezegd: „Dat vind ik wer kelijk een aardig grapje, maar u begrijpt zeker wel dat daar mets van komt". Dat vond de majoor onbegrijpelijk. De heer van Heu ven Goedhart heeft lang moeten praten om hem duidelijk te ma ken dat dat niet ging. Sindsdien woonde de heer Harthoorn in dat hotel en liep daar zo wat rond. Hij was een aangename man en de heer van Heuven Goedhart heeft wel eens met hem gebiljart. De heer Harthoorn heeft voor de commissie verklaard, dat hij niet de opdracht had om de ver gadering van de ministerraad bij te wonen. Het is een initiatief van hem zelf geweest. kunnen dus de vijandelijkheden op Korea worden beëindigd. Maar geen communistische heerschap pij in ruil daarvoor over Formosa en geen communist op China's zetel met vetorecht in de Veiligheidsraad. De Russische diplomaat Malik heeft toen verklaard, dat de Sovjet-Unie geen vredespogingen had ondernomen. Feit is echtfer dat via Zweden zulke pogingen voor Korea wel zijn gedaan. Als Moskou dacht, dat Washington murw was geworden na al dat ge-Mac-Arthur, heeft het zich vergist. Men meent dat de Sov jet-Unie een eind wil aan de oorlog in Korea omdat Peking er genoeg van heeft daar zware verliezen te lijden, terwijl de ge allieerden het niet op China zelf gemunt hebben. Moskou wil geen tegenstellingen tussen het Krem lin en Peking. Een einde der ge vechten op Korea zou de commu nisten ook elders een vrije hand laten. In Indo-China en 't Verre Oosten bijvoorbeeld. Engeland wil China losmaken van Moskou. Het zag liever een sterk China aan de ziide van het vrije, democratische Westen,dan een ijlings versterkt en ijlings gedemocratiseerd Japan. Na alles wat de laatste jaren in China, met toelating ook van Acheson is gebeurd is 't niet gemakkelijk voor hem, die weg in te slaan. er-HAf-Fiv xnt* scnarnng Toch kan de uiting van Rusk wi - SCHADEN. Naar scnauins zen om de neiging van Washing- staakten Maandag rond het m.d- ton. niettemin in die richting te 's-GRAVENHAGE In zijn memorie van antwoord op het eindverslag der rapporteurs der Eerste Kamer over de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, zegt de minister o.m. opheffing van de maximumprijsregeling voor de consump- tiemelk ongewenst te achten. gericht te worden op de sanering hunner bedrijven. Het verlenen van de gevraagde toeslag zal een terugkeer zijn naar de crisismaatregelen tussen 1933 en 1940, met alle bezwaren van dien. Welke maatregelen? Met behulp van een speciale regeling wordt getracht de aan passing te bevorderen door op be perkte schaal aan mensen en be drijven, die voldoende perspec tief bieden, hulpmiddelen ter be schikking te stellen en op inten sieve wijze van voorlichting te niet afkerig van de prijs de productie van bepaalde producten te stimule ren. Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie De minister deelt het gevoelen van de leden die menen, dat de landbouw er zich op zal moeten toeleggen met een constructief plan te komen voor de instelling van een publiekrechtelijk land bouwschap. Reeds verscheidene malen heeft hij verklaard bereid te zijn er toe mede te werken, dat een deel van de taken, die thans door de centrale overheid worden vervuld, te zijner tijd aan het Landbouwschap zal worden over gedragen, indien dit daartoe be reid en in staat geacht mag wor den. Ten aanzien van het handels verkeer met West-Duitsland meent de minister van een ge matigd optimisme te mogen spre ken. Bh onverhoopte stagnatie van de export naar West-Duits land zal veeleer een bevordering van andere exporten nodig zijn, dan een beperking van de teelt. In plaats van het verlenen van een toeslag tot 75% van de door het landbouw-economisch insti tuut berekende kostprijs, op een aantal koude grondproducten, zo als door de Stichting van de Landbouw gevraagd, doch door de minister geweigerd is, dienen naar de mening van de minister eventueel op korte termijn te ne men maatregelen ten behoeve van de in discussie zijnde tuinders dienen. De regeling staat bekend oder de naam „Steunverlening aan kleine tuinbouwbedrijven", waarvan na de oorlog in de Venen. Boskoop en Kennemer- land gebruik is gemaakt. Daarnaast is een credietrege- iing in voorbereiding genomen, welke zal steunen op E.C.A.- gelden. In uitvoering is reeds een credietregeling in „de Venen", welke bij wijze van proef is ont worpen en waarin naast het Rijk ook de betrokken provincies, ge meenten, boerenleenbanken en veilingen mede het risico zullen dragen. Voorts ligt het in de be doeling om het Borgstellingsfonds voor de landbouw mede ten dien ste te stellen van de ontwikkeling van projecten, waarmede toe komstmogelijkheden van de tuinbouw in het algemeen zijn gediend. Voorts kan nog worden gewe zen op de steun, welke is toe gezegd aan de productenfondsen van het Centraalbureau van de Tuinbouwveilingen. Tenslotte kan in dit verband nog worden ge wezen op de steun, welke van de ziide van het ministerie van Sociale Zaken in de vorm van z.g. sociaal-economische hulpverle ning aan kleine zelfstandigen wordt verleend. Hierbij wordt zowel steun in geld en natura als cre- diet verstrekt, indien de mensen en hun bedrijven voldoende pers pectief bieden. De minister is van mening, dat vooralsnog met behulp van deze maatregel vol doende mogelijkheden bestaan tot het voeren van een construc tief beleid. Op het landgoed Duynrell te Wassenaar heeft de Nederlandse Gidsenbeweging in het bisdom Haarlem Zondag een geslaagde „Daghvaert" gehouden, die de leidsters uit ons diocees bijeen bracht voor een uitwisseling van gedachten. Zoals in de Middel eeuwen de steden hun afgevaardigden stuurden naar een soort gelijke „daghvaert"' zo deden het op deze prachtige zonnige dag de verschillende districten van deze vrouwelijke jeugd beweging. Zowel de gasten, waaronder zich o.m. Mgr. M. Ammerlaan, vica ris-generaal, Mgr. C. van Trigt, officiaal van het bisdom, bevon den, als voor de deelneemsters SCHAGEN. Naar schatting gaan. EXTRA TREINEN NAAR NEDERLAND-—NOORWEGEN UTRECHT. De Nederlandse spoorwegen zullen ten behoeve van de bezoekers van de interland voetbalwedstrijd Nederland-Noor- wegen op a.s. Woensdag tussen den Haag en Rotterdam, Amster dam en Rotterdam, Maassluis en Rotterdam enkele extra treinen laten lopen. Deze treinen rijden alleen naar en van de halte Rot terdam stadion. Bovendien Zal ook een aantal treinen van de gewone dienstregeling te Rotter dam stadion stoppen. BROMMER UITDAGER VAN GIEL DE ROODE De uitdaging van Teun Brom mer aan Giel de Roode voor het kampioenschap van Nederland weltergewieht is door de techni sche commissie van de Ned. Boks- bond goedgekeurd. De wedstljd z al dus binnen dê reglementaire termijn gebokst moeten worden. daguur ongeveer 250 arbeiders in de Wieringermeer. hoofdzakelijk z.g. „losse krachten" afkomstig uit de randgetreenten en dan nog meer spediaal uit Wierin- aen. Medemblik, Kolhorn en Winkel. Voorzover' is na te gaan zijn het allemaal E.V.C.-ers of onge organiseerden die voor de inti midatie. bedreigingen) en moles taties zijn gezwicht, De stakers ginaen zelfs zover, dat zii werk willigen van het land af haalden en aldus dwongen om geheel tegen hun zin het werk neer te leggen. Men mag aannemen dat als gevolg van deze intimidatie- nogingen nu een groot aan tal werkwilligen niet naar hun werk durven gaan. zodat het aantal gedwongen stakers wel eens groter kan zlin dan bet aan tal werkeliike onruststokers. Daarnaast trof men bier en daar het wonderlijke voxochijttsel oen dat sommige E.V C.-ers rustig doorwerkten Wanneer men hen vroeg waarom zii niet staakten) kreej; men het Veelz°aeend ant woord. dat er met deze staking toch niets te bereiken is. Het is immers zo. dat met het bieten-dunnen practisch gespro ken per week 80 alOO gulden wordt verdiend. Niemand kan daarom verwachten, dat de Rliksbemiddelaars ooit een nog verdergaande verboging van dit nccoordloon zullen accepteren. En dat weten de E.V.C.-leiders evengoed. Het is hun evenwel helemaal niet om resultaat van deze staking te doen. doch uit sluitend onrust te stoken in een van de tot dusverre rustigste ge bieden van Nederland. Tiidens een vergadering van rokers in het werkkamo to Slootdorp waar gesproken is door de bekende agitator Rint- nicolaas. werden de arbeiders on»eroepen om een a1<*°rnene staking voor de gehele Wierin germeer te proclameren Dins dagmiddag zal men) dan weer aM(aVArgpdee(p.gf,n houd 00 in Kolhorn. MeriemKMk O" Wierin- oen. Tevens werd pan de stakers ondrsoht verstrekt om zeer ster ke posten san alle toegangs wegen naaf Wieringermeer te plaatsen om zodoende alle ar beiders daadwerkelük van het werk af te houden onder toe. passing van de bekende metho den. BUITENLANDS OVERZICHT Het Perzische oliegeschil blijkt door het ingrijpen van Tru man zijn oplossing te naderen. In Korea wordt de laatste dagen weer over vrede gesproken. Terwijl de bedreigde vrede weer wat ruimer ademt, heeft Moskou gistermiddag zijn ant- woord-nota laten overhandigen op de geallieerde nota de vorige week naar Rusland gestuurd, teneinde de Parijse conferentie, welke zoals met weet een be spreking van de grote vier moet voorbereiden, om 't geschil tus- seh Oost en West wat af te scherpen voor een mislukking te behoeden. De hoop dat dit recht streeks beroep van de grote drie op Moskou enig succes zou heb ben, heeft Stalin andermaal de bodem ingeslagen. Want al was zijn antwoord nota, welke Gromyko gistermid dag aan zijn drie collega's over handigde in allerlei mooi klin kende frases gehuld, de kern er van was toch niet anders dan n duidelijke afwijzing van het verzoek van de drie geallieerden en het star vasthouden aan de Russische eis, dat als punt 1 van de agenda voor de grote vier, zal moeten prijken, een bespreking van het Atlantisch verdrag en van de Amerikaanse steunpunten in Europa. Want dit verdrag en deze steunpunten, aldus de giste ren gepubliceerde Russische ant- woord-nota, zijn het grootste ob stakel voor de vrede en als deze bedreigingen opgeheven zijn, is ook de bedreiging voor de vrede in Europa verzekerd. Hoe onoprecht dit geluid is, blijkt wel afdoende uit het feit, dat dit Atlantisch verdrag en deze steunpunten geen oorzaak, maar een gevolg zijn. Toen van dit alles geen sprake was en West-Europa militair zwak, pro beerde Rusland zijn slag in Eu ropa te slaan, Tsjecho Slowakije werd daarvan in Februari 1948 het slachtoffer, de tweede poging was de brutale aanval op Berlijn, welke alleen door de enorme kostbare inspanning van de Amerikaanse luchtbrug kon wor den afgewenteld, De derde po ging was de brutale inval van het communistische Noord-Korea in Zuid-Korea welke bijna was ge lukt, omdat de democratische volkeren niet paraat waren tegen deze Russische agressie. En wij kunnen er zeker van zijn dat wanneer de democratieën zich 't laatste jaar niet krachtig hadden versterkt, ook Joego Slavië reeds onder de voet gelopen was en Rusland een strategisch sterke miltaire positie aan de Midde- landse zee bezette. Het is begrij pelijk dat dit Atlantische Pact en deze Amerikaanse steunpun ten Moskou een doorn in het vlees zijn. Maar het is wat al te doorzichtig om de opheffing daar van als punt 1 te stellen voor/n conferentie, welke de internatio nale spanningen door Rusland verwekt moet elimineren. Het is bovendien opmerkelijk dat deze absurde eis eerst in de laatste weken door Rusland in Parijs is gesteld. Wekenlang heeft men gevochten over de kwestie dat de Duitse herbewapning punt 1 van de agenda zou moeten zijn. Aan vankelijk hebben ook zich hier tegen de geallieerden verzet, ook omdat deze herbewapening een noodzakelijke reactie was op de Russische bedreiging van het Westen. Maar tenslotte bereikte men hier een compromis waarbij deze herbewapning tegelijk besproken zou worden met de communisti sche bewapening van Oost-Duits- land. Polen, Hongarije en Roe menië. Toen dit compromis was be reikt en men meende, dat nu de conferentie van de Grote Vier kon worden gehouden, kwam Growyko plotseling met een nieuwe eis, n.l. dat ook de kwes tie van het Atlantisch Pact op de agenda zou moeten komen, om dat ook dit een bedreiging voor de vrede was. De geallieerden hebben toen gezegd, wRnneer er door de Gro te Vier overeenstemming wordt bereikt en Rusland daadwerke- lijk de democratische rechten van de volkeren erkent en gaat ontwapenen, dan zal ook het Atlantisch Pact geleidelijk ge- likwideerd kunnen worden. Maar niet eerder. Gromyko nam daarmee geen genoegen en nu de geallieerden een beroep deden op Stalin deze onredelijke eis te laten varen kregen zij gisteren ten antwoord, dat Gromyko's eis gehandhaafd bllift, Dat de geallieerden er geen ogenblik aan denken daarop in te gaan en dat zij dit eenvoudig ook niet kunnen doen, zonder West- Europa weerloos uit te leveren aan de Russische agressies, be grijpt ook Stalin. Daarom is met dit antwoord de Parijse conferentie nu wel defi nitief door Rusland getorpe deerd. IN AFWACHTING VAN DE RONDE VAN NEDERLAND In Amsterdam kon men gisteren de eerste tekenen waarnemen van het grote wiélergebeuren, de Ronde van Nederland, waarvoor hedenochtend op de historische Dam wordt gestart. In de Permanence, dicht bij het Centraal Station, kregen de ren ners voor zover zij aanwezig waren hun truien, rugnum mers en al wat een renner nodig heeft alvorens hij aan de start kani verschijnen. Hier zagen we een opgewekte Schulte, die np de kegelbaan zijn geluk beproefde. Drie poedels was het resultaat en „kegeljongen" Lakeman had weinig te doen. An ders werd hét toen Lakeman zelf met vaardige hand de bal over het hout liet rollen en meteen een „alle negen" wierp. De stemming tussen deze ploegmaats is uitste kend en Gerrit Schulte is erop gebrand om in deze ronde vuur werk af te steken. In een hoekje van het koffie huis zat de Belg Impanis, die naar is deze dag onvergetelijk gewor den door de vele lecrz.ame en mooie indrukken die zij naliet. Een zeshonderdtal leidsters luis terde naar de ernstige woorden van prof. M. Wemmers, die het hoofdthema van de beschouwin gen, de vrijheid, het eerst aan de orde stelde. Daarna werd dit door een viertal deskundige sprekers nader uitgewerkt. Zo konden de leidsters van pioniersters, gidsen en kabouters en ook de aalmoeze niers er afzonderlijk nog eens over nadenken. Aan deze beschouwingen ging in de vroege morgenuren een plechtige gezongen H. Mis voor af, opgedragen door Mgr. van Trigt en gevolgd door een vlag- genparade. In de namiddag maak te de theorie plaats voor zang en spel. Enkele groepen voerden een historische pantomime op, waarin de vrijheid en speciaal die van de vrouw, door de eeuwen heen met enkele markante en grepen uit onze vader- geschiedenis werd uitge beeld. In deze „bonte ring" voer den de gidsen o.a. heer Halewyn en zuster Beatrix ten tonele. De teksten van beide ballades, waar van de eerste in het Middelneder lands en de tweede van Boutens, vonden in het eeuvoudige pan tomimische spel een treffende voorgrond. De bijzonder goede geluidsinstallatie en de vaak uit muntende declamatie hebben daar veel toe bijgedragen. Tijdens het plechtig lof, dat deze geslaagde „daghvaert" be sloot, klonk ook het woord van Mgr. Ammerlaan, door de micro foon versterkt, over het veld. Mgr. bracht het thema van deze dag nog eens naar voren en wees o.a. op de grote verantwoorde lijkheid die de leidsters van onze jeugd zich bewust moeten wor den. Vooral in ons dicht bevolkt, diocees, met zijn problemen van industrialisatie, vermaterialisering en vervlakking wordt er van de gidsenleidsters veel gevraagd. Zij mnetpn de jeugd beschermen door de kinderen vooral de vrijheid en de blijheid van het Evangelië mee te geven. Er zijn deze dag twee totems uitgereikt als prijzen voor de beste en de mooiste totem die ter daghvaert werd meegevoerd. De eerste werd door aalmoezenier Tuin aan het district Gouda uit gereikt, de tweede werd door Den Haag verdiend. Behalve totems hadden de leidsters ook gaven in natura meegebracht die voor en kele kinderhuizen werden be stemd. De nationaal commissarisse, mei. Twaalf hoven, sprak bij de sluiting een woord van dank voor alle medewerksters en een aansporing, om de goede geest te bewaren. Ook dp burgemeester van Wassenaar en zijn echtgeno te, die ere-voorzitster van de gidsen is, waren met vertegen woordigers van vele jeugdvereni gingen aanwezig en werden tus sen een haag van meisjes in blauw uniform uitgeleide gedaan. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 4 Juni. Op de Utrechtse, paardenmarkt werden heden aangevoerd 484 paarden. De prijzen varieerden voor: luxe paarden van 900 tot 1150, werk paarden van 700 tot 1000, oude paarden van 550 tot 850. paarden boven drie jaar van 700 tot 900, paarden beneden 3 jaar van 550 tot 750. veulens van 150 tot 300, hitten van 450 tot 750. De handel was redelijk. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 4 Juni. Klei 35 mm. opwaarts. Alpha's 12.50— 13.50; Furore 1718; Bevelanders 17—18; Redstar 18. Zand 35 mm opwaarts. Noor deling 12; Voran 8,50. Voeraardappelen 55.25. Industrie: Maasklei 10. Alles per 100 kg. Prijzen bere kend op de handelsvoórwaarden, vastgesteld voor de verkoop van consumptieaardappelen op wa gon schip of auto. Amsterdam is gekomen, omdat er misschien nog een mogelijkheid is dat ook hij zal kunnen aantreden, zij het dan in de internationale ploeg.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5