Middenstanders bij O. L. Vrouw ter Nood m Uw shag dat pajEje Zilveren priesterfeest Pastoor Standenmeijer Eerste steenlegging voor het Bejaardentehuis Commandant Oldebroek voor de krijgsraad De zeven misdadigers van Landsberg Vaccinatie in het leger Naastenliefde christenplicht 14 marine-officieren beëdigd Naar wij vernemen: Ia de »Roa«e"dit pakje Groot moment voor Zijpe Drie jaar geëist Verbouwing Rijks tuinbouwschool aanbesteed Massagraf ontdekt bij Padang Buitenlands overzicht WOENSDAG 6 JUNI 1951 PAGINA 5 duizenden goede ligranten opne- nu stellig de beste e Oceaan te stap- ■ooriiehtinesdienst. mgsdienst, die de nste staat behoort er wereld. In elke enkele experimen- roefstations), die groot zijn. Hier ïogelijke land- en ge proeven geno- roeven er granen, fokvee, graszaad, ns, fruit en war- len, waarbij uiter- w allerminst wordt Al deze bedrijven riet gouvernement financierd. Sedert The Experimental zeer grote diensten ise landbouw bewe- I Experimental Sta- perimental Substa- cts Exp. Substations n Stations (waarde t ter bezichtiging en oor de farmers zelf ijn) en 9 Branah Het geheel wordt het centrale exp. )ttawa. perimental station mer gratis alle land- cundige inlichtingen ij wenst, terwiil de genwijd openstaan die de proeven wil )p deze stations wor- gratis films vertoond 'ehouden voor land- ten de Experimental er nog tallozedis- uwvoorlichtingsassis- e farms bezoeken en n advies dienen. De m de landbouw staat blijkt, bij geen enkel reld ten achter, ook e hier een n°ST^eJ" isatie als in de USA. vordt de grond hier kken na zo intensief in Nederland. Maar volstrekt niet nodig, 'ebrek is hier onbe- ens, intensieve grond- ou hier bij het schiin- ohe tekort aan arbei- muitvoerbaar, of we- r hoge lonen, onbe- rr ziin. Pas aangeko- iten hebben daar nog- d van. maar ze zullen »enoeg realiseren, dat landbouw hier niet d.w.z. naar verhoudng nsieve niet voldoende Tuinbouw. 'e van de zeer sterke te grote steden neemt - aan verse groenten ie dag toe. Voor tum- n er daardoor talrijke [en, temeer omdat de izen naar verhouding 'liegen dan b.v. van es? melk en eieren. ->r groententeelt zi.in Quebec en de West- British Columbia, spe- Vancouver en Van- and Inmiddels heeft ieuw tuinderij gebied ten westen van Prin- langs de spoorlijn i Rupert. De Hollandse heeft een uitstekende heel veel tumbouwbe- n of komen in Hol den. Hetgeen overigens ie wijst dat er ook bier toekomst is voor de se emigrant. En daar- ■n we het voor ditmaal n met een hartelijke PrinCeAGNDRglLOUWE Exp. St. Box399 gering als mogelijke ko- ïijn uitvinding. Het ver- ie van het kastje naar te lopen; de traagheid, de onderhandelingen ifficiële kanalen verlie- g op m'n eigen ijver vas iets nieuws, dat me e zaken verwaarloosde t was nu de hele ver ban Vinton's optreden, en van Purvis en La- tijn halfvergeten lucht- pas! f maar naar het briefje iren, half versuft, als die plotseling uit een itwaakt en in de werke- niet zo aanstonds weg rezen nieuwe vragen in Waren ze nieuwsgierig n uitvinding, waarom dan niet gewoon bij me Ik was door niets aan ng gebonden. Ik kon r verkopen waar ik wou. il sprak 't vanzelf, aan- c Amerikaan was, dat ik mijn eigen land van ■k profiteren liet. as er nieuwsgierig naar vinding? Een andere re- Dat was het waarschijn- n het briefje was sprake :arro's „cliënten" (Wordt vervolgd.) Begunstigd door het mooiste zomerweer, dat men zich maar den ken kan, hield de Katholieke Middenstand in het Haarlemse bisdom gister zijn jaarlijkse bedevaart naar O. L. Vrouw ter Nood;,de vele pelgrims vulden de grote bedevaartskerk, waar de Z. E. Rector J. Th. Kraakman een plechtige Hoogmis opdroeg, met assistentie van de Z. E. Rector Dr. F. Holthuizen uit Alkmaar en de Z. E. Pater Alexander, resp. als diaken en subdiaken. In het priesterkoor hadden vele geestelijk adviseurs, die met de verschillende afdelingen uit alle hoeken van het bisdom waren meegekomen, plaats genomen. Een zangkoor uit (Jbdam zong de wisselende gezangen, terwijl de pelgrims zelf de Gregoriaanse Missa de Angelis zongen. De Z. E. Rector, Fr. Heemskerk uit Den Haag hield een predika tie over de werkdadige naasten liefde. Onze liefde tot Maria, zo betoogde hij, kunnen wij niet af meten met de sterkte van ons ge bed, doch door de mate, waarin wij haar navolgen. Spr. stelde Maria daarbij als voorbeeld van naastenliefde. Zij was de dienst maagd van alie mensen. Als Moeder van Jezus was Zij de moeder, die dient, bemint en zich opoffert voor Haar Kind en daarom werd Zij de uitdeelster van alle genaden, die God de mensen geven wil. Spr. wees op het egoïsme van onze dagen; nog onlangs moest de bisschop constateren, dat er zo weinig bereidheid gevonden wordt bij onze vrouwen en meis jes om een hulp te zijn in de huishoudens, die haar hulp zo nodig hebben; men is keihard en weigert deze hulp, omdat men er niet voldoende voor wordt be taald. Het is echter een Christen plicht deze hulp te verlenen, want God beminnen is zijn naaste beminnen. Wil men aanspraak maken op bijstand van Maria in eigen Nood, dan beginne men eerst met anderen in hun nood bij te staan. Van de middagpauze maakten vele pelgrims gebruik, om door een tweevoudig bezoek aan de beevaartskerk en de genadekapel de Jubilé-aflaat te verdienen. In groepen volgde men voorts o.l.v. de verschillende adviseurs de Kruisweg. In velerlei toonaard galmde het Stabat Mater door de groene tempel van het beevaarts- oord, waar in de machtige kruin van een stoere eik de nietige nachtegaal zijn schoonste lied ten hemel zond. Bij de 12de statie op de Kruis berg hield Rector Kraakman een toespraak, waarin hij commentaar gaf op het Kruiswoord: „Vrouw ziedaar Uw Zoon, - Zoon zie daar Uw Moeder." Met dit woord gaf Christus Zijn Moeder een nieuwe opdacht, gaf Hij Haar het Moederschap Over alle mensen; Hij wilde daar mee Zijn grote gebod, het gebod UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER De vice-president der Alkmaar- se Arrondissementsrechtbank, Mr. J. Krabbe deed Dihsdag uitspraak in de volgende zaken: H. Z. uit Slootdorp werd ver oordeeld tot 12 maanden, waar van 6 voorw., met aftrek en on der toezichtstelling van het Ned Genootschap voor Reclassering. P. A. W. v. d. M. werd veroor deeld tot een boete van f 16 of 5 dagen. M. D. tot een boete van f25 of 10 dagen. De garagehouder N. 3. R. uit Alkmaar die onder invloed van sterke drank een motorvoertuig had bestuurd, kreeg een boete van f 500 en werd bovendien nog veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf en ontzetting uit de bevoegdheid een motorrijwiel te besturen voor zes maanden, dit met een proeftijd van drie jaar. NIEUWE PASPOORTEN- REGELING 's-GRAVENHAGE. Naar de Kon. Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B. ons mededeelt wordt thans in ons land een nieuwe pas poortenregeling ingevoerd. Ten aanzien van de geldigheid van het paspoort komt er een landen-indeling in vier groepen, namelijk: I. landen, waarvoor voor Ne derlanders geen visumplicht be staat; 2. de Bondsrepubliek Duits land (West-Duitsland), Finland, Oostenrijk, Spanje, Portugal, Griekenland en Turkije: 3. de overige landen van Europa; 4. de landen in andere wereld delen. De nieuwe paspoorten zullen in de regel slechts geldig worden gemaakt voor de landen genoemd onder 1. Tot nu toe werd, zoals men weet voor paspoorten slechts on derscheid gemaakt in geldigheid voor Europa of voor de gehele wereld. De A.N.W.B. noemt deze nieuwe regeling zeer teleurstel lend. In de marinekazerne te Amster dam heeft de Commandant Mari tieme Middelen aldaar, de kapi tein ter zee J. S. Bax, veertien nieuw benoemde officieren van de Koninklijke Marine met de ge bruikelijke plechtigheden de offi cierseed afgenomen. De beëdigden zijn: It ter zee (K.M.R.) P. Brink, lt ter zee (T.A.K.M.R.) H. Scheffer, lt ter zee (T.A.K.M.R.) F. M. Schouten, lt ter zee (T.A.) C. L. Bogaard, lt ter zee (T.A.) E. J. B. Wiegers, adelborst (S.D.K.M.R.) P. R. Bom, adelborst (E.D.K.M.R.) J. J. Schreuders, adelborst (E.D.K.M. R.) P. Abbo, adelborst (C.D.K. M R.) J. W. de Leur. adelborst (C.D.K.M.R.) T. E. M. Taks, adel borst (C.D.K.M.R.) Y. A. Smit, adelborst (C.D.K.M.R.) A. J. de Lange, adelborst (S.D.K.M.R.) A. Blom, adelborst (S.D.K.M.R.) J. W. Bosboom. (K.M.R, Koninkrijke Marine Reserve, T.A. Tandarts, S.D. Speciale Diensten, E.D. Electrotechnische Dienst, C.D. Codedienst). der liefde aan ons voorhouden; het gebod, om Christus te zoeken in de mensen rondom ons. Met deze woorden werd Maria ons ook tot moeder gegeven; vandaar dat Maria een grote plaats in neemt in ons hele leven, vanaf 't H. Doopsel tot aan het graf, want alleen door Maria zullen wij ko men tot Jesus De bedevaart waaraan ook vele dames deelnamen werd besloten met een Plechtig Lof, waaronder een processie over het beevaarts- terrein werd gehouden. ONDERZOEKCOMMISSIE VOOR WETTELIJKE BASIS (Van onze parlementaire redacteur). De minister van Oorlog, ir. Staf, heeft gisteren in de Tweede Ka mer medegedeeld, dat hij een commissie zal instellen, die een onderzoek moet instellen naar de mogelijkheid van een wettelijke basis voor vaccinatie in het leger. Ook enkele Kamerleden zullen in deze commissie worden opgeno men. Deze mededeling was een gevolg van het Defensiedebat van de vorige week en waarbij de verplichte vaccinatie in het leger, zoals bekend, een belangrijk punt was. Na deze mededeling verklaar den de heren Vermeer (P.v.d.A.) en Korthals (V.V.D.) dat zij geen behoefte meer hadden aan de des betreffende motie-Bruins Slot (A.R.) waarover deze middag nog moest worden gestemd. De heer Fens (K.V.P.) verklaarde nog maals dat zijn fractie voorstander is van een wettelijke regeling, maar hangende een dergelijke re geling mag geen vacuum ontstaan. De motie-Bruins Slot werd met 22 tegen 55 st, verworpen. hebben zich nabij Nijmegen weer enige gevallen van pseudo-vogel- pest voorgedaan.,.. vertrekt Vrijdag a.s. de „Oranje" voor de eerste na-oorlogse plezier tocht van Amsterdam via Lissa bon naar Madeira stapte fflf. Struyckén, de nieuw benoemde gouverneur van de Ned, Antillen gistermiddag in het K.L.M.-vliegtuig, dat hem naar zijn standplaats WUlemsstad brengt mag Nederland voor 5.492.000 dollar textiel en voor 320.000 le derproducten naar Duitsland ex porteren. brengen Duitse industriëlen thans een bezoek aan Nederland, op uit nodiging van de gezamenlijke Nederlandse werkgeversbonden.. is gisteren een gezelschap van 50 Engelse, 6 Belgische en 6 Neder landse invaliden, deelnemers aan de z.g, Zutphen-rallye met inva lidenwagentjes, te Zutphen gear riveerd M-sa-M met Mascotte gaat-ie goed! SCHERMERHORN De zon goot 'lachend haar laatste stralen over een in blijde afwachting bij- eengeschoolde parochie, toen deze Zaterdagavond j-1. op de Scher- merdijk gereed stond om Pastoor C. C. Standenmeijer bij zijn zil veren priesterjubileum een fees telijke intocht te bereiden in sijn parochiekerk. Om ongeveer kwart voor acht arriveerde de feesteling bij de Schermerbrug. Na een kort welkomstwoord door kerkmeester C. Appelman werd hij in qen feestelijke optocht, bestaande uit ruiterij, het muziekkorps Ce cilia uit Alkmaar, de Handbal vereniging D.D.O., de K.A.B. en bruidjes door het met vSaggen versierde dorp naar zijn pastorie gebracht. In de kerk sprak pater Gode- frooy C.I.CM. namens de paro chianen een hartelijk welkom uit Vervolgens celebreerde pastoor Standenmeijer een plechtig Lof. De parochianen die zich uit het Lof naar "huis wilden begeven keerden echter spoedig weer op hun schreden terug. Het muziek korps Cecilia had namelijk de ge legenheid afgewacht om nu de jubilaris een serenade te gaan brengen, die met groot genoegen werd aangehoord. De dirigent deed vervolgens na een korte toespraak zijn mannen het „Lang zal hij leven" inzetten, dat uit groeide tot een ware ovatie door de omringende parochianen. Om 10.45 uur 's Zondagsmor gens droeg de jubilaris na onder t zingen van het „Veni Creator" van A- Löhle te zijn ingehaald, 'n Solemnele H. Mis op, daarbij ge assisteerd door Pater Prof. Drs. Godefrooij C. 1. C. M. en Pater Prof. Lector Vismans O-P. Pater Godefrooij legde in zijn feestpredicatie nogmaals de na- dj-uk op de verhevenheid van 't Priesterschap en spoorde de pa rochianen vooral aan, met hun priester te blijven samenwerken tot beider geluk. Het zangkoor tatie van de leerlingen werd overhandigd. Aan het slot van deze mooie middag dankte de Jubilaris de sprekers voor hun goede wensen eri in het bijzonder de burge meester voor de vriendschappe lijke samenwerking. Hij deelde mede, dat hij voor het bedrag van het feestcadau een Miskelk had aangeschaft, welke hij reeds deze morgen bij 't opdragen van 't plechtig Misoffer, had gebruikt Hij dankte zijn parochianen voor dit bij uitstek passend geschenk en beloofde, onder luid applaus, de kelk bij testamentaire be schikking aan de parochie te zul len vermaken. Hierna werd hij don- iedereen persoonlijk gefeli- teerd en werd het receptieboek getekend. OM HET GOUDEN KRUIS Donderdag wordt de tussen- ronde gespeeld om het Gouden Kruis. Na deze ronde zal op nieuw worden geloot voor de 4e ronde. De wedstrijden vangen aan om 7.15 uur. Programma voor 7 Juni. TwiskALC; Grasshoppers 2Berkhout 1 Zwaagdijk 1Blokkers 1 JVC 1—HCSC 1 Schagen 3—SRC 2 Berdos 1—WFC 4 Burgerlijke Stand HARENKARSPEL Geboren Maria G. dv C. J. Blokdijk en G. Burger; Simon J. zv J. Broersen en B. G. Zutt. Ondertrouwd'; Hendrikus A. Dekker, 25 jr., monteur, en Hil- legonda G. Entes, 24 jaar, beiden te Harenkarspel. Overleden: Anna Overtoom 68 jaar, zonder ber. geb. te Ursem en wonende te Harenkarspel, echtg. v, J. Roozendaal; Maartje Leek, 74 jaar, zonder ber., gebo ren te Oude-Niedorp en wonen de te Harenkarspel, echtg. van S. Rood. ZIJPE. Er is een tijd geweest dat men oudelieden die hun levensavond in een leVuis doorbrachten, het liefst zover mogelijk van de „bewoonde" wereld af stationneerde. Een voorbeeld van dat stelsel is „Buitenzorg" tussen Stolpe en Callantsoog. Maar gelukkig hebben hier betere inzichten doorgewerkt. Thans bouwt men een tehuis voor bejaarden liefst midden in het volle leven, zodat de oudjes geen dag en geen uur het gevoel meer hebben dat zij zijn uitgerangeerd. Een exponent van dat streven is het nu in aanbouw zijnde bejaardentehuis plaats biedend aan 113 personen te Schagerbrug, waarvan Dinsdag middag onder enorme belangstelling de eerste steen werd gelegd, Over deze dag is een schaduw gekomen zo moest de voorzitter van de Sociale Dienst de heer N. Hopman, tot zijn leedwezen mededelen. De man, die aan dit - gróte werk zijn stuwende kracht verdienstelijke wUzo de had geschonken, architect C. de Missa quam gloriosum est regnum" Uit van Jos. Vrankeh, en bracht na de H. Mis de pries tercantate van A- Th. Vis ten ge hore. Tijdens de receptie in de zeer smaakvolversierde feestzaal van Hotel 's Lands Welvaren betuig de de voorzitter van het Feest comité. die heer K. A. M. Dagelet, zijn medeleven met de afwezig heid van dé vader van de jubila ris wegens ziekte. Hij prees Pas toor Standenmeijer om zijn kwa liteiten als Priester, doch ook als mens, die veel voor de parochie heeft gedaan. Vooral ook op fi nancieel terrein. Hij bood namens de parochie 'n cadeau onder cou vert aah, door de jubilaris naar beileven te besteden. Burgemees ter Drlessen, die hierna 't woord voerde, memoreerde de prettige samenwerking met de Jubilaris, die steeds in moeilijkheden on danks de bomen toch het bos bleef zien, ook waar het algemeen belang gold- Hij feliciteerde hem namens alle Ingezetenen en het Gemeentebestuur. Het Hoofd van de Landbouwschool, de heer P.A- Schaper, bracht na een prachtige fijngevoelige toespraak, waarin hij de kwaliteiten van de Pastoor als godsdienstleraar huldigde, de dank en de gelukwensen van zijp leerlingen over, die hiervan blijk wilden geven door het aanbieden van een Winkler Prins Atlas, welke vervolgens door een depu- ARNHEM, Tegen de overste C. T. N., geschorst commandant van het artillerieschietkamp te Oldebroek, werd gisteravond door de auditeur-militair bij de Krijgsraad te Arnhem, kapitein jhr. mr. dr. van den Bosch, drie jaar gevangenisstraf geëist. De Krijgsraad zal op een nader vast te stellen tijdstip uitspraak doen. Een verzoek van de verdediger, mr. Hoogenbergh tot onmiddel lijke invrijheidstelling, wordt door de krijgsraad in beraad gehouden tot morgen. Voor de zitting van de krijgs raad bestond grote belangstelling, voornamelijk van de zijde van oud-officlercn. De tenlastelegging, als zou beklaagde zich wederrech telijk, afzonderlijk en in vereni ging met sergeant-kok Lieske, le vensmiddelen hebben toegeëigend, werd door de overste van de hand gewezen. „Ik begrijp nu, dat ik de vlag ben geweest, die een be paalde lading van mijn .onderge schikten moest dekken", zo ver klaarde hij. „Een enkele keer heb ik fruit gekocht en wel eens een doosje meegenomen, waarin vlees was van mijzelf, dat in de ijskast van de kampkeuken werd be waard. Ook was er wel eens een kluif bij voor de hond", aldus verdachte. Het bleek, dat enige blikjes levensmiddelen aan arme familie van het dienstmeisje van verdachte waren gegeven. Vol gens verdachte waren deze le vensmiddelen door de dokter afgekeurd. De president-generaal majoor mr. J. P. Schepers: „Daar om bleven de blikjes toch rijks eigendom". Ten aanzien van een boot, die met rijksmateriaal in het leger- kamp zou zijn opgeknapt, zei de I beklaagde, dat slechts enkele latjes en wat verf al het rijksma teriaal vertegenwoordigde. Vrij wel alles is door verdachte zelf betaald. Dat hij in een geval voor par ticuliere doeleinden gebruik heeft gemaakt van een dienstauto gaf de overste toe. Zijn eigen auto was defect. „Een ingewikkelde kwestie" noemde de overste het geval van de toeëigening van cir ca 3400 gulden. Doordat de artil- lerieschool met eantine wegging uit Oldenbroek en meubilair van de eantine meenam, was er een overgangstijd om de eantine te laten doordraaien. In deze tijd nam verdachte de eantine 'in eigen beheer. Toen de eantine la ter weer door de officieren werd overgenomen kwam er ten on rechte geld terecht in de nieuwe kas. Beklaagde haalde dat geld er uit, doch was daartoe volgens het nieuwe cantinereglement niet ge rechtigd. De overste had het geld willen bewaren, maar werd ziek. Tijdens zijn ziekte nam de mare chaussee het in beslag. Kermis fe Schoorl SCHOORL Op 10. 11 en 12 Juni zal Schoorl weer kermis gaan vieren. De toebereidselen hebben zoals steeds de volle be langstelling van de jeugd, die po pelt van ongeduld om te weten wat dit of dat gaat worden. Eén troost hebben zii reeds: er komen vermakelijkheden genoeg om de kermiscenten kwijt te raken. Leeuw, is Zondag in het Antho- nie van Leeuwenhoekziekenhuis te Amsterdam overleden. Wij herdenken hem met dankbaar heid. Hij was voor ons allen een bescheiden en gewetensvol medewerker en goed vriend. Mogen zijn nabestaanden de kracht vinden dit zware verlies te dragen, Onverbrekelijk met de naam van dit tehuis zal die van de ini tiatiefnemer, de kortelings ont slapen voorzitter van de Sociale Dienst, de heer G. van der Sluijs, verbonden blijven. De laatste jaren van zijn leven heeft hij Uitsluitend gewijd aan dit HOORN Door het gemeente bestuur werd gisteren ten stad- huize, aanbesteed het verbouwen Sn uitbreiden van het gebouw er RijkstuinbouWSehool (perc. I). de lood-, zink- en sanitaire werken (pere. II), de glas-, schilder, em sauswerken (perc, III). Ingeschreven werd voor per ceel I, met en zonder betonvloer door J. H. Baggerman te Bloemendaal, f150.400; F, de Boer, Driehuls Westerveld f149.500 en f152.600; J. Bonten bal, Zevenhuizen f148.280 en f151.280; G. Boontjes, Oostwoud f152.376 en f155.500; fa. Bos en Kok Amstelveen f134.050 en f137.050S. Botman, Wervers- hoof f134.700 en f137.900; Th. Dekker, Hoorn f138.171 en f141.281; C. van Diepen, Sant poort f134.900 en f137.000; J. Dingerdis, Alkmaar f155.575 en f 15ST578b. Ent, De Rijp f154.050 en f157.150; N.V. W. Geel, Am sterdam f154.000 en f157.000; Gronert en Moeyes, Hoorn f142.794 en f145.794; O. Hamstra, De Rijp. f152.800 en f 155.700; van 't Hek en Stroet Hoorn f137.112 en f140.112; D, Hoogerwerf, Ur sem f154.950 en f157.950; gebr. Kaandorp, Heiloo- f141.600 en f145.600; 3. A. de Koning, Span broek f132.000 en f135.900; fa. Koppen en Zn.. Den Helder f149.800 en f152.800; D. Krab, Hoorn f124.452 en f127.400; G. Kuypers, Hoogwoud f147.100 en f149.940; N. v. d. Lee, Hoorn f145.300 en f148.000; E. Nannings Hoorn f122.073 en f125.275; gebr. Opdam, Heiloo f152.900; C. Over- boom, Avenhorn f147.000 en f150.000; fa. van Rie] en Sant. Hoorn f129.424 en f132.424; wed. A. J. v. d. Sluis, Gorredijk f151.200 en f154.600; F. Veerman en Zn, Westwoud f138.300 en f141.500; P. Vertelman. Wervers- hoof f134.300 en f138.000; Th. Vertelman, Wervershoof f133.180 en f136.660; W. A. Vertelman, Zwaagdtik f125.300 en f128.000; W. J. van Wageningen, Amster dam f149.200 en f152.600; G. Was. sink van Garderen, Middenmeer f138.650 en f141.650; fa. J. Wit en Zn., Wognum f125.800 en f129.000; J. Wittebrood. Purme- rend f156.800 en f160.000: gebr. Kuiper, Heiloo f138.800 en f142.150. Perceel II: C. J. Bakker Hoorn f9598; C. J. F. Deckers, Hoorn f9230; H. J. Lenting. Avenhorn f9355; W. Mens, Oostwoud f9760. Perceel III: A. Breed. Heerhu- gowaard f7300: J. Groot. Wester blokker f6402: W. C Jol. Hoorn f6450; J. Koning, Schagen f6735; P. F. Opmeer, Hoorn f8246: H. A. Schell. Nunspeet f5470; G Schip per Heiloo f8551: W. Slootstra, Oosterblokker f8830: N Verlaat, Hoorn f5240; J. Zeinstra, Nibbix- woud f8080. werk, zijn geesteskind, maar helaas de verwerkelijking niet mogen beleven. Door zijn hoog bejaarde weduwe de eerste steen te laten leggen willen wij deze tijdens zijn leven zo voor het welzijn van de oudjes bezorgde man eren en bereiken, dat door latere geslachten zijn naam nog met ere wordt genoemd, Hierna legde het oude grijze moedertje trouw geholpen door haar dochter en de uitvoerders de eerste steer». Fotocamera's flitsten en mevr. v. d. Graaff bood haar een bouquet rose an jers. Voorzitter Hopman dankte haar en gaf nogmaals uiting aan de gevoelens van dankbaarheid Waarmee niet, alleen het bestuur van de Sociale Dienst, maar ook het gemeentebestuur en de ge hele bevolking jegens de heer van der Slüijs Zijn bezield er» hij hoopte dat dit een troost zou zijn voor dp familie. Verder bracht hij hulde aan architect G. Drexhage, die zijn zevende ontwerp nu niet uitge voerd. Een ontwerp, dat na tal, rijke moeilijkheden en Veelvul dige besprekingen niet alleen de onverdeelde instemming van de ?emeenteraad. doch ook van de andelijke instanties mocht ver werven. Dit gebouw wordt een sierraad van de gemeente waar de be jaarden een voortreffelijke ver zorging zullen genieten. Wegens de reeds larenlang bestaande samenwerking op dit punt. zul len ongetwijfeld evenzeer de in woners van de nabuurgemeente Callantsoog daarvan kunnen pro fiteren en zolang er nog plaats is ook nog wel van andere ge meenten. Het woord is nu aan de uitvoerders De aannemersfirma De Maau en Reek heeft reeds getoond dit werk met animo en voortvarend heid aan te pakken, en technisch Bureau Verhoeven zorgde er al voor dat de gehele technische installatie voorzover mogelijk nu reeds is geplaatst. Het personeel verricht met kennelijke instem ming haar taak, zodat iedereen in feite een levende reclame voor het tehuis is geworden. Voorzitter Hopman sprak dan ook de wens uit, dat het bouw werk onder dezelfde goede Ver standhouding mag Worden vol tooid. Burgemeester Breehaart releveerde de ontzaglijke voor bereidingen die dit grootse werk heeft gevraagd. Na het werk van hoofd en hart komt nu dat der handen, zonder welke er niets tot stand komt. Een goede wisselwerking tussen de werkers met hoofd, hart en handen garandeert een schoon resultaat. En temeer waar het resultaat gewijd is aan de rust van hen die een leven lang hebben ge werkt. Dit geslacht heeft ver staan dat ook de oude mensen nog midden in het volle leven moeter» kunnen staan en G. v d. Sluiis. de oude man met het jonge hart. was daarvan een der voorvechters. Burgemeester Correlié De bevolking van Zijpe en Cal lantsoog ziet met voldoening oo dit moment neer en wij ver wachten dat 't gebouw ook voor de Callantsogers aan haar doel zal beantwoorden. Komende ge slachten zullen de raad van Zijpe ongetwijfeld eren. want deze raad bewens door vooruit te zien een goed regeerder te zijn. I lat hetgeen hier wordt begonnen een vreugde zijn voor honderden voor wie op hun levensavond toch ook nog de zon schijnt. De oudste zoon van wijlen G. v. d. Sluiis dankte voor de eer aan de nagedachtenis van ziin vader gewijd en verklaarde dat ook zijn moeder het leggen van deze eerste steen met vreugde heeft verricht, omwille van die nagedachtenis. 's-GRAVENHAGE Het infor matiebureau van het Nederland- scee Roode Kruis maakt op ver zoek van het hoofd van de Ne derlandse gravendienst in Zuid- West Pacific het volgende be- kend: Door het bijkantoor te Pa dank van genoemde dienst is te Gurun Lawas, éven buiten Pa dang, een grote opgraving ver richt van 517 stoffelijke overschot ten; het betrof slachtoffers van de scheepsramp van de „Junvo Maru", die op 18 September 1944 bij Benkulen (Sumatra's West kust) werd getorpedeerd en voorts van de Kempetai en Ko- tong Rojong, die alle in massagra ven waren begraven. Aangezien gegevens voor af zonderlijke identificatie ontbreken werden deze 517 stoffelijke over schotten als „onbekend" op het ereveld te Padang bijgezet. Teneinde alsnog tot identificatie te kunnen overgaan, worden de nabestaanden of vrienden ver zocht, inlichtingen omtrent de identiteit van de slachtoffers te verstrekken aan het hoofd van de Nederlandse gravendienst in Zuid- West Pacific te Bandung, Djalan Riau 185, of aan het hoofd bij kantoor van de gravendienst te Padang, (Advertentie) Wanneer onze lezers dit over zicht onder de ogen krijgen, dan is ménselijker wijze gesproken het doodvonnis door de strop voltrokken aan de zeven Duit sers welke te Landsberg gevan gen zaten en daar weken lang tussen hoop en vreze op hun doodsvonnis hebben gewacht. Want Maandagmiddag heeft het Amerikaanse Hof van Appèl, de laatste 6h hoogste instantie, welke in deze zaak te beslissen had, niet alleen het laatste be roep afgewezen, maar ook elk verder uitstel geweigerd, zodat niets de voltrekking van het on herroepelijk geworden vonnis in de weg stond. Deze zaak heeft in de laatste weken nog al wat beroering ge wekt, niet alleen binnen de Duitse grenzen maar ook daar buiten. Niét omdat mer» van me ning was dat deze zeven misda digers de dood door dê strop niet verdiend hadden, maar omdat we nu reeds zes jaren de oorlog voorbij zijn en deze Duitsers tot vier keer töe Op de grens van dood en leven hebben verkeerd en telkens wanneer zij dachten dat hun vonnis Voltrokken zou worden, Weer uitstel kreger». Menselijk zou het ziin. dat in deze omstandigheden gratie was verleend althans Wat het vol trekken van de doodstraf betreft. Intussen mag bij de beoorde ling van deze, overigens weinig gelukkige procedure, niet over het hoofd worden gezien, dat dit herhaalde uitstel slechts een ge volg was van het feit. dat deze misdadigers van een autoritair regiem terecht stonden voor een rechtstaat, die met de meest mi nutieuze zorg er op uit was, zo dat geen gnkel recht waarover ook deze zware misdadigers be schikten, zou geschonden Worden De Amerikaanse rechter heeft deze mensen het volle pond wil ier» geven en elk beroep, dat zij' deden om aan hun gerechte straf te ontkomen, hen niet willen onthouden. Ook al moest daardoor de exe cutie, die reeds was voorbereid, enkele malen worden uitgesteld, met alle wrede gevolgen van dien. Dat men tenslotte in dit verloop van zaken toch geen reden heeft willen zien. om de galg hier bulten werking te stel len, was alleen te wliter» aan het feit, dat zoals generaal Lucius Clay aan een aantal Duitse jour nalisten zeide de misdaden van deze mensen zo buitengewoon wreed zijn geweest, dat het rechtsgevoel van de wereld te veel geschonden zou worden, in dien zij gratie kregen. En wanneer nu van Duitse zijde veel misbaar wordt ge maakt over deze doodvonnissen, tegel: wat men daar noemt poli tieke tegenstanders,van de over winnaars. dan is Het misschien toch nog wel eens goed er op te wijzer», dat deze kwalificatie elke waarde mist. Want niet alleen hebben deze zeven misdadigers zich aan on menselijke wreedheden schuldig gemaakt en daarvan pen volle dige bekentenis afgelegd, maar zich voor hun rechters zo cynisch aangesteld en daarbij elk schuld besef verloochend, dat ieder be grip van gratie hier volkomen misplaatst zou ziin geweest. Dat desondanks om deze gratie de laatste weken in Duitsland met aandrang is gevraagd, juist door hen die wij' gewoonlijk als ..goede Duitsers" plegen te noemen, ge schiedde hoofdzakelijk, omdat men in deze kringen bevreesd was, dat de terechtstelling van deze zeven Duitsers nu. de volle v/ind in de zeilen zou blazen van het opkomende Duitse nationa lisme, dat deze late executies volledig zou uitbuiten. Toch is het begrijpelijk, dat de geallieerden zich daardoor niet hebben laten weerhouden om recht te doet», al zal daarbij wel licht ook als overweging gegol den hebben, dat déze misdadi gers voornamelijk in Polen 611 Rusland hun sadisme hebben ge- botvierd en men door gratie op die wijze niet aan de Russen een wapen Wilde leveren dat misda den tegen hen begaan, in de ogen van de geallieerden, niet erg zijn. Maar nog eens, het voornaam ste argument is ongetwijfeld ge weest dp cynische houding van de verdachten. De hoofdbeklaagdê, dr. Ohleri- dorf. eens een veelbelovend aca demicus, maar in de S.S. onder de directe leiding van een beest mens als Heydrieh. een duivel geworden, is een sadist geweest waaraan niets menselijks meer te bekennen was. Maar op 13 Februari 1948, toen hij reeds enkele jaren had gehad om over ziin misdaden na te dentkèn verklaarde hii in Neu renberg voor Zijn rechters, er trots op te zijn. dat hii persoon lijk verantwoordelijk was voor dp dood van 90.000 mensen, om dat hij daardoor in staat was ge weest een groot ideaal te diénen. Berouw, zoals de rechter meen de, had hij daarover niet, wel dat die 90.000 moorden tenslotte do verwezenlijking van zltn Idedhl dP wereldoverwinning van het nazisme, niét hadden kunnen verwezenlijken. Er ging toen bij het uitspreken van deze woorden eer» rilling door de rechtzaal. Ook een van zijn kameraden Oswald Pohl. gaf met trots een bloemlezing van zijn massale wreedheden op voerloze burgers in Polen en Rusland begaan, want het waren .Polakken". De ande ren, Blobel, Naumann. Werner. Schallmayer en Schmidt gaven uitvoerige verhalen van hun beulswerken in de kampen en de laatste, de beruchte comman dant van Dachau en Schaller- mayer in Buehenwald. meenden nu nog altijd, dat zii de mensheid eer» dienst hadden bewezen door de misdaden, welke de joden je gens het Duitse volk hadden be gaan te wreken. Deze mensen die van hun weerzinwekkende wreedheid nog niets verloren hadden, kwamen toch moeilijk voor enige gratie in aanmerking. Want dan zou de gerechtigheid door een vals gevoel van barm hartigheid. wel in ernstige mate geschonden zijn. Geslaagd SCHOORLDAM Onze plaatsgenoot, de heer Th. Bak ker, slaagde dezer dagen voor onderwijzer. De heer Bakker heeft zijn opleiding genoten aan de R.K. Kweekschool St. Louis te Oudenboseh.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5