Nieuw H.M. Koningin Juliana sprak op congres Nederlandse gemeenten 16 landen eens over regeling van conflict? Hef debuut van minister Peters in de Tweede Kamer „Gij zijt als wachters over onze dorpen en steden" Twee Engelse ambtenaren geheimzinnig verdwenen Amerika beging in 1946 de fout van snel ontwapenen EDITIES VOOR ALKMAARHOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD Britse ambtenaren spoorloos Honderd jaar Gemeentewet Gevoelvolle rede Millioenen-order Ambtsaanvaarding mr. Struycken DE KOREAANSE OORLOG Beroering onder diplomaten Geen behoefte aan wijziging van de R.T.C.-overeenkomsten" Ambonezen terug op korte termijn Scheepsbrand in Rotterdam Lijkje opgehaald in Den Helder Scheepsberichten Acheson verklaart: f Abonnementsprijs f 5.30 per kwartaal, f 1.77 per mnd„ inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct-, resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur; H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. Vondel VAN HEDEN (Pagina 1) Vrijdag 8 Juni 1951 46e Jaargang 4 No. 12188 Kantoren: HOORN, Draatsingel 59, tel. 4243. Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 (Van een onzer verslaggevers) In tegenwoordigheid van de Minister-president, dr. W. Drees, minister mr. F. Teulings en de minister van binnenlandse zaken mr. J. H. vari Maarseveen en voorts van de vertegenwoordigers van de eli provinciale besturen, opende gistermorgen mr. P. J. Oud, voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, de tweede congresbijeenkomst van deze vereniging, welke ter herdenking van het 100-jarig bestaan van de Gemeentewet te Utrecht wordt gehouden. Het hoogtepunt van deze bijeenkomst was ongetwijfeld, toen H. M. de Koningin het congres met haar hoge tegenwoordigheid 's middags vereerde. ben voor een ongelimiteerd aantal problemen van groepen en perso nen. Men denke hier als voor beeld aan de benauwenis die de woningnood voor de consciën tieuze gemeentebestuurder bete kent. Vaak wordt er een beroep op uw medewerking gedaan waar aan gij niet kunt voldoen, wat u misschien het gevoel geeft ver geefs met iemand gesproken te hebben. Toch zijn uw woorden niet ijdel wanneer gij als mens warm hebt trachten mee te leven met een ander. Er hangt zo veel van af, hoe gij zelf het voorbeeld geeft hoe men er de schouders onder kan zetten. Het is alles waard, wanneer uw woorden in overeenstemming zijn met uw gedachten en uw daden in overeenstemming zijn met uw woorden. Sprak men vroeger gemoe delijk over burgervader, hoe raak is deze term juist nü. De gemeentebestuurder, in het bijzonder de burgemeester, moet belangstellend zijn voor alles en daarbij steeds het oor te luisteren leggen of in iets toekomstmuziek klinkt. Hij moet troost en moed kun nen bieden bij vertrouwelijke mededeling over persoonlijke of gezinsmoeilij kheden. Hij moet iets van een jeugdlei der in zich hebben. Hij mag geen traagheid des harten hebben, doch steeds klaar staan als zijn ambt hem roept. Hij mag nooit eigen belang dienen maar als dienaar der ge meenschap het welvaren van ieder ander laten gaan boven het zijne. Hij moet een voorbeeld zijn met heel zijn persoonlijk leven. Hij moet zijn de dienaar, niet de slaaf, de vader, niet de direc teur, het voorbeeld, niet het af gietsel. Laat gij één van deze dingen Toen Hare Majesteit de zaal van Tivoli binnenkwam, werden haar bloemen aangeboden door de enige vrouwelijke burgemeester van Nederland, Mevrouw Smul dersBelièn, burgemeesteresse van Oost-West en Midden Beers. H. M. de Koningin heeft op het congres de volgende rede uitge sproken: „Uw talentvolle rede, mijnheer de voorzitter, wekt de kleurrijke en bewogen wordings-geschiede- nis op, die aan het gemeentelijk leven vooraf ging, alvorens het een eeuw geleden in nieuwe ba nen werd geleid. Dit werd gedaan met een zo ver vooruitziende blik, dat het systeem heden ten dage nog volkomen past in onze opvat tingen. Sindsdien is de werking ervan voortdurend verbeterd, voornamelijk door de invoering van het algemeen kiesrecht, waar door de gemeenteraad het bestuur der gemeente ten volle draagt als vertegenwoordiging dergehele burgerij. Wij kunnen waarlijk dankbaar zijn, dat de gemeente wet reeds honderd jaar lang de mogelijkheid tot ontwikkeling van het eigen plaatselijk leven in zo hoge mate heeft gestimuleerd door aan haar overheid een zo grote zelfstandigheid te geven. Zo wordt de democratie door het ge hele volk gedragen, niet kleur loze eenheid, maar in rijke har monie. In de gemeente klopt de pols slag van het leven van ons volk. Het doet dat in haar bestuur, evenals in het particuliere leven harer inwoners. Vitaliteit, die zich een weg baant langs welke uiting van ge meenschapsleven dan ook zoekt die in eerste aanleg in eigen woonplaats, om daar tot eerste volle ontplooiing te komen, alvo rens om te zien naar samengaan in groter verband, en daartoe komt men dan nog liever uit eigen vrije wil, dan dat men van uit het centrum geroepen wordt. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten is zelf het meest spre kend voorbeeld, hoe men wel degelijk ook vrijwillig vanuit de verscheidenheid de eenheid zoekt en vindt. Burgemeesters, wethouders zo wel als gemeentesecretarissen wa ren nooit eerder in zo groten ge- talen samengekomen als nu en hier. Gij hebt een taak die in zwaarte en verantwoordelijkheid niet meer te vergelijken is met die van uw voorgangers uit vroe ger tijden. Velen van u zijn zich daarvan diep bewust en aanvaar den hun ambt nochtans met blij moedigheid. Gij zijt als wachters over uw steden en dorpen. Gij hebt nauw contact met uw burgerij. Gij moet meeleven in haar vreugden en noden. Gij moet open oog en oor heb- NEDERLANDSE WERVEN BOUWEN 2 TANKSCHEPEN Naar wij vernemen zijn onlangs tussen de „Creole Petroleum Cor poration" enerzijds en de Rotter damse Droogdok Maatschappij te Rotterdam en C. van der Giessen en Zonen's Scheepswerven te Krimpen aan de Lek anderzijds de contracten getekend voor de bouw van twee dubbelschroef tankschepen. De tankschepen zullen een laad vermogen hebben van tienduizend ton elk. Deze twee opdrachten kosten tezamen ongeveer zestien millioen gulden. Aan H. M. Koningin Juliana is Woensdag ten paleize Soestdijk °P de traditionele wijze de koninginneharing in Oranje- gekleurde vaatjes aangeboden. De haring was uitgekeurd uit de lading van de VI. 197 „Noordster" van de N.V. Dogger- '"niatschappij door de Rijksopperkeurmeester. Schipper C. van der Lely van de „Noordster" overhandigt H. M. de Koningin een vaatje haring. na, gij kunt onberekenbaar veel kwaad stichten. Doet gij ze, gij doet onnoemlijk veel goed. Uw ambt is zwaar en mooi, evenals dat van commissaris der koningin en evenals het mijne. Hoe hoger ge uw taak opvat, hoe meer zult gij tot stand kun nen brengen, want hoe meer zult gij er u aan geven. Neemt tijd om na te denken en om u te bezinnen. Laat u leiden door wat gij weet dat goed is. Dan zijt gij tot steun en tot heil van uw raad en van uw burgers. De toekomst is niet zonder goe de vooruitzichten. De vele goede elementen in het land nemen toe. Overal schieten plannen en initiatieven op, die veel beloven. Wij hoeven niet te desespere- ren: in het plaatselijk bestel zal veel goeds kunnen geschieden, zo niet veel groots. God zegene ons aller arbeid". Dankwoord van mr. Oud.. Na de rede van de Koningin sprak mr. P. J. Oud een dank woord, waarin hij dit moment het hoogtepunt noemde van de jubi leumviering der Gemeentewet. Hij bood Hare Majesteit een exem plaar van het gedenkboek aan dat door de vereniging van Neder landse Gemeenten wordt uitge geven ter gelegenheid van .iet gouden jubileum dezer wet. Vergezeld van haar gevolg en van het bestuur dezer vereniging waarbij zich ook de aanwezige ministers aansloten, begaf Hare Majesteit zich, nadat door allen het Wilhelmus werd gezongen, naar de foyer van Tivoli, waar tijdens het gebruik van de thee een aantal burgemeesters en hoge ambtenaren aan haar werden voorgesteld: -- - Montgomery weer naar Nederland Op Maandag 11 Juni a.s. zal veldmaarschalk Montgomery we derom een ééndaags bezoek aan Nederland brengen. Hij zal rou tine besprekingen met de chefs van staven voeren. De maarschalk wordt Maandagmorgen om 11 uur op Valkenburg verwacht. WILLEMSTAD (Curacao). Gisterochtend heeft de nieuw be noemde gouverneur van de Ne derlandse Antillen, mr. A. A. M. Struycken, zijn ambt aanvaard in een plechtige vergadering van de staten. Voor het raadhuis, het histori sche gebouw, waarin zich de Sta tenzaal bevindt, stond des mor gens om 10 uur een erewacht opgesteld van een compagnie mariniers. De voorzitter van de Staten, R. I. C. Debrot, sprak de gouverneur toe. waarop mr. Struycken ant- wöordde. Gisteren werd in Zweden de nationale feestdag gevierd. De foto toont Koning Gustaaf VI Adolf in een open calèche met de kleine kroonprins Carl Gustaaf en zijn moeder Prinses Sibylia op een tocht in de straten van Stockholm. NEW YORK, 7 Juni (Reuter). De zestien landen, waarvan troepen in Korea strijden, zijn het naar verluidt Donderdag eens geworden over vijf gronddoelstellingen en beginselen van een regeling yan het Koreaanse conflict, aldus meldt Reuters medewerker Michael Fry uit New York. Deze vijf punten zouden vol gens Fry, dan als volgt luiden: 1. De verbonden legers zul len niet in groten getale over de 38ste breedtegraad trekken, hoewel tactische overschreidin- gen met zuiver militair doel toe gestaan kunnen worden. 2. Ergens langs de breedte graad zal een gedemilitariseerde zóne worden ingesteld, mogelijk ruim 35 km diep. en onder su pervisie van militaire waarne mers der V.N. worden geplaatst. 3. Er zal een commissie der V.N. worden ingesteld met de bevoegdheid om supervisie uit te oefenen aan beide zijden der zóne teneinde elke militaire op bouw van strijdkrachten tijdens het staken van 't vuren te voor komen. 4. Er moet een conferentie worden bijeengeroepen van alle betrokken partijen om de vraag stukken te bespreken, die ver- LONDEN, 7 Juni (Reuter-A.P.)Hef Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bevel gegeven tot een onderzoek naar de verdwijning van twee leden van de Britse buitenlandse dienst, die sederjj; 25 Mei worden vermist. Vermoedelijk zouden beide personen in Parijs verblijf houden, van waaruit telegram men zouden zijn ontvangen, waarvan de echtheid evenwel nog niet vaststaat. Het zijn Donald Maclean, hoofd van de afdeling Amerikaanse za ken en Guy Burgess, tweede secretaris van de Britse ambas sade in Washington. Het is bekend, dat zij een paar dagen geleden naar Frankrijk zijn vertrokken. Franse autoriteiten menen, dat zij in Parijs verblijf houden. Een woordvoerder van het Engelse ministerie verklaar de, dat beide personen waar schijnlijk geen officiële papieren bij zich hebben. De genoemde telegrammen werden gezonden aan de ouders. Beiden staan bekend als anti communisten. Acheson ongerust. Acheson, minister van Buiten landse Zaken der V.S., verklaar de tijdens zijn gehoor, dat beide Britse ambtenaren een grondige kennis bezitten van de geheime Anglo-Amerikaanse besprekingen over onderwerpen als het Noord- Atlantisch Pact, de Koreaanse oorlog en het Japans vredesver drag. „Indien zou blijken, dat beide mannen met de Sowjets sympathiseren, zou dat een hoogst ernstige zaak zijn voor onze bui tenlandse betrekkingen". Gisteravond was er nog niets bekend en in Londen is men van mening, dat beiden zich toch ge makkelijk genoeg met de Britse ambassade in Parijs in verbin ding kunnen stellen. NAT. DEMOBILISATIERAAD Slotbijeenkomst 28 Juni De Nationale Demobilisatieraad zal op Donderdag 28 Juni a.s. een officiële bijeenkomst houden ter gelegenheid van het beëindigen van zijn werkzaamheden. De bij eenkomst, die in Esplanade te Utrecht wordt gehouden, zal wor den geopend door Prins Bernhard voorzitter van de Nationale De mobilisatieraad. Hierna zal de algemeen secretaris, luitenant kolonel der mariniers W. J. van Rhijn, een overzicht der werk zaamheden geven. Vervolgens zal gesproken worden door minister dr. W. Drees en door Prins Bern hard (Van onze parlementaire redacteur) „Feiten, die een volstrekt onherroepelijk karakter dragen behoef ik niet in mijn verantwoordelijkheid te betrekken". Met deze woorden nam de nieuwe minister van „Uniezaken en Overzeese Rijksdelen" ir. Peters, in zijn gisteren in de Tweede Kamer uitge sproken rede afstand van het verleden, een verklaring, die vooral bedoeld was als een antwoord aan de woordvoerders, die de be handeling van zijn begroting hadden aangegrepen om nogmaals achterom te zien. Wel achtte de bewindsman het nodig om er nog eens de nadruk op te leggen, dat ook deze rege- ring de gevolgen van de souve- reiniteitsoverdracht ten volle aanvaardt. Sommigen, aldus de minister, blijven over Indonesië spreken, alsof Nederland er nog iets te zeggen had. Wat de verhouding tussen beide landen betreft, on derschreef de minister het stand punt van mr. de Graaf (KVP), dat deze ook in internationaal verband van gewichtige betekenis is. De regering zal dan ook met kracht blijven streven naar een verhouding, die in overeenstem ming is met de vele belangen, die beide landen gemeen hebben, Aan een wiizisrine van de ter R.T.C. gesloten overeenkomsten heeft de regering van haar kant geen behoefte gevoeld. De uit- SDraak van de Indonesische rege ring. dat zii deze behoefte wel voelt, is ongetwiifeld een belane- riik feit. maar met verschillende woordvoerders wilde ook de mi nister eerst on nadere bijzonder heden wachten. Wel stelde hij zich reeds nu op liet standpunt, dat het moeilijk is om aan de Unie waarde te blijven toekennen, wanneer dit inzicht niet meer door de partner wordt gedeeld. En zulks klemt temeer, aldus de bewindsman, wanneer men er aan Indonesische ZI.ide vanuit gaat, dat met een wijziging het belang van een goede samenwerking zelfs beter zou zijn gediend, anderzijds be nadrukte de bewindsman echter, dat er toch wel zeer gewichtige redenen moeten zijn, om in nog zo kort werkende en zorgvuldig afgewogen overeenkomsten reeds nu wijziging te brengen. De Ambonezen. Op de positie van de hier te lande vertoevende Ambonnezen ging de minister uitvoerig in. Hij wees er op, dat zij naar Neder land zijn gebracht omwille van hun bedreigd geachte veiligheid. Deze norm is dus ook bepalend voor hun terugkeer. En de rege ring blijft er derhalve vanuit gaan, dat deze terugkeer op de kortst mogelijke termijn zal die nen te geschieden. Katholieken in eiiren kamn Met mr. de Graaf betreurde hij het de invloed van bepaalde zijde die schadelijk werkt op de ar- beidslust in de kampen. Zo nodig zal krachtig worden opgetreden. Wat de opheffing van de militaire status van de Ambonezen be treft, was de minister van oordeel dat deze maatregel logisch voort vloeide uit het feit dat deze groep reeds in Indonesië de wens te kennen had gegeven, om naar de burgermaatschappij af te vloeien. Voor de pleidooien om ook de Ambonezen recht te geven op bijzonder onderwijs, toonde de minister zich gevoelig. Ook wilde hij er, op' verzoek van mr. de Graaf aan meewerken, dat de katholieken onder hen in één kamp zouden worden onderge bracht. De Nederlandse militaire mis sie in Indonesië achtte de minis ter om verschillende redenen wenselijk. De opbouw van een doeltreffend gezagsorgaan is ook een Nederlands belang en meer in het algemeen achtte de minis ter deze militaire missie een uiterst belangrijk element inde verhouding tot en de samenwer king met Indonesië. (Zie vervolg pag. 3) MGR. HENDRIKX PRONOTARIUS APOSTOLICUS (Eigen bericht) Wij vernemen, dat mgr. F. N. J. Hendrikx, vicaris-generaal van het bisdom Den Bosch door Z. H. de Paus benoemd is tot Protono- tarius Apostolicus. Dit bericht is Woensdagavond telegrafisch ontvangen en de be noeming is geschied in verband met het feit dat mgr. Hendrikx zijn twintigjarig jubileum viert als vicaris generaal. Gisteravond werd te Rotterdam brand ontdekt in ruim 3 van het Engelse schip „Marwarri" uit Li verpool. In dit ruim lag een partij jute. Het schip arriveerde in de afgelopen nacht uit Colombo bij Thomsens havenbedrijf aan de Maashaven. De lading was gaan broeien. Gistermiddag is uit het Werf- kanaal te Den Helder, dat langs de Rijkswerf „Willemsoord" loopt, het lijkje opgehaald van een naar schatting vier weken oud meisje. Een eerste onderzoek heeft uit gewezen aldus deelt de politie mede dat het kindje eerst is gedood en daarna in het water is geworpen. Aangenomen wordt, dat het lijkje ongeveer een week in het water heeft gelegen. De recherche heeft de zaak in onderzoek ge nomen. Het kinderlijkje werd opge haald door personeel van de Werf. Men had het reeds enige dagen geleden zien drijven, doch dacht aanvankelijk, dat het een dode hond was. BEGRAFENIS DUITSE OORLOGSMISDADIGERS LANDSBERG, 7 Juni (Reuter) Vier van de zeven Duitse oor logsmisdadigers, die in de gevan genis van Landsberg zijn opge hangen, zijn vandaag op het kerk hof van de gevangenis begraven. De lijken van de andere drie worden in de resp. woonplaatsen ter aarde besteld. band houden met 't herstel van vreedzame toestanden in geheel Korea. Dit zou tevens een plan tot geleidelijke terugtrekking van niet-Koreaanse strijdkrach ten omvatten. 5. Tijdens de tussenperiode zal het bestuur van Korea wor den toevertrouwd aan een tijde lijk lichaam der V.N., welk voornaamste taak zal zijn de voorbereiding van verkiezingen en andere democratische verrich tingen. die tot de vorming van een verenigd en onafhankelijk Korea moeten bijdragen. Volgens welingelichte kringen zijn de kwesties van Formosa en de zetel van China in de V.N. en andere vraagstukken van 't ver re Oosten niet in deze doelstel lingen opgenomen, daar deze naar de mening der zestien lan den onder de jurisdictie van dê Algemene Vergadering vallen. Fry leidt de inhoud van deze vijf punten af uit de getuigenis van Acheson, uit vroegere binnen en buiten de or ganisatie der V.N. afgelegde ver klaringen en uit de meningen van officiële woordvoerders te Wa shington. De frontpositie. Infanterie-eenheden der ver bonden legers hebben de vijand vandaag van een bergtop verdre ven, die zes en een halve kilo meter van Tsjorwon ligt. Hiermede doorbraken zij de buitenste verdedigingsgordel van de communistische „ijzeren drie hoek". De verovering van deze berg, de Kodae, betekent een ter reinwinst van ruim anderhalve kilometer de grootste van van daag. De opmars van de verbonden legers kwam op de Oostelijke helft van het 200 kilometer lange front tot staan ten gevolge van de zich hardnekkig verwerende Noord-Koeanen. „Zij hebben enorme verliezen geleden", zei een officier der ver bonden legers, „de lijken liggen boven op elkaar". NOODUITKERING KLEINE ZELFSTANDIGEN PER 1 JULI? „Men doet in Den Haag alles om het wetsontwerp Kinderbijslag Kleine Zelfstandigen er deze maand nog door te krijgen, om per I Juli met de uitkeringen te kunnen beginnen". Dit werd me degedeeld op de vergadering van Kring Overijsel der K.V.P., waar bij de beide Katholieke Tweede Kamerleden Mr. E. G. Roolvink en B. A. A. Engelbertink tegen woordig waren. Deze laatste vroeg zijn gehoor begrip voor de moeilijkheden, waarmede de K.V.P. in deze te kampen heeft. Geen enkele stem gewerd haar van de andere par tijen, geen enkele stem ook is er te verwachten. Grote Beer, Amsterdam-Syd- ny, 6 Juni 180 mijl N.N.W. Masawa, Rode Zee. Johan van Oldenbarnevelt, Djakarta-Amsterdam, pas seerde 6 Juni Perim. Sibajak, Rotterdam-Sydney, 6 Juni 960 mijl N.N.W. Fre- mantle. Goya, Djakarta-Rotterdam, 7 Juni 90 mijl ten Zuiden Westpunt Kreta. WASHINGTON, 7 Juni (Reu ter). De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Acheson zette Donderdag zijn getuigenis voor de Verenigde Senaatscom missies voor de buitenlandse be trekkingen en de strijdkrachten voort. Hij verscheen voor de zes de maal. De republikeinse senator Henry Cabot Lodge stelde de vraag: „Bent u van mening dat wjj in staat zijn op dit ogenblik te ver zekeren dat onze bondgenoten, bij een Sowjet-Russische aanval, niet onder de voet gelopen en bezet zullen worden?" Minister Acheson: Niet met de thans bestaande strijdkrach ten". Senator Cabot Lodge: „Heeft de Sowjet-Unie genoeg invloed om, wanneer zij dat wenst, de agressie in Korea te doen ein digen?" Minister Acheson: „Dat is moei lijk te zeggen; elk antwoord zou een gissing zijn. Ik ben van me ning dat de Sowjet-Unie ten deze zeer grote invloed zou kunnen uitoefenen". Gebruik van de tijd. In antwoord op een andere vraag van Cabot Lodge verklaar de Acheson van mening te zijn dat „een goed gebruik" wordt ge maakt van de tijd die, zoals de senator het uitdrukte, „onze man nen voor ons in Korea kopen". Minister Acheson verklaarde verder er niet voor te zijn het aantal Amerikaanse troepen in Europa te verminderen. Hij zei- de het met senator Lodge eens te zijn, dat de Verenigde Staten een fout hebben begaan door in 1946 zo snel tot ontwapening over te gaan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1