„Unie-begroting aangenomen Gemeentebestuur geen rad in de staatsmachine Proe-adviezen uitgebracht op de jaarvergadering Tweede Kamer Jloü&efótaatjQS en JloMeJSlaad jas Meebesturen volgens ér. Drees een van de mooiste werkzaamheden Naar wij vernemen: Arrestatiebevel Nederlandse Mij. Nijverheid en Handel Conferentie West in begin 1952 Stijgend aantal verkeersongevallen VRIJDAG 8 jUNI 1951 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Minister-president dr. W. Drees, de minister van Binnenlandse Zaken mr. J. H. van Maarseveen en prof. mr. L. W. G. Scholten hebben op de morgenzitting van het congres van Nederlandse Gemeenten redevoeringen gehouden. Dr. Drees wees op de beperkingen der gemeenten, die „bitter noodzakelijk zijn". Minister van Maarseveen sprak over de invloed van de Ge meentewet en prof. Scholten over „De Nederlandse Stam". De minister-president, Dr. Drees zei. dat Thorbecke in de gemeentewet vastheid van grondregelen op zo gelukkige wijze wist te verbinden met ruimte en soepelheid in de uit werking, dat het algemene kader ondanks velerlei wijzigingen nu reeds een eeuwlang kon worden gehandhaafd. Binnen dit kader is eer» ongekende ontplooiing van de gemeentelijke werk zaamheden mogelijk gebleken, evenzeer als een uitbreiding van de aanvankelijk tot een betrek kelijk kleine groep beperkte zeggenschap over heel de bevol king. Het medebesturen van een gemeente, vooral van een krach tig levende, zich ontwikkkelende gemeente schijnt een van de mooiste werkzaamheden waartoe iemand kan worden geroepen. Waren de gemeenten er niet toe gerechtigd geweest, dan zou den de bemoeiingen zonder twij fel voor een groot deel door de staat zijn ter hand genomen en een sterkere centralisatie dan noodzakelijk of wenselijk was zou in de hand zijn gewerkt. Wel gaat sinds lang de ontwikkeling in deze richting, dat geleidelijk veel van wat eerst op eigen iiii- is het plan tot ruilverkaveling in Zeeuws-Vlaanderen aangenomen. Het betreft een project van 1100 ha, van 526 eigenaren. De kosten worden geraamd op f700.000 is in Barneveld de kaasmarkt ge opend voor de Gelderse Vallei. hebben enkele vooraanstaande figuren in Den Haag een landelijk comité gevormd, ter bescherming van de Nederlandse belangen, welke verband houden met de Schelde-Rijnverbindmg is in Rotterdam een hoofdagent van politie veroordeeld tot een week gevangenisstraf, omdat hij een garagehouder in het gelaat had geslagen, waardoor diens neusbeentje brak.... gaat de gemeente Nijmegen op nieuw 121 woningwetwoningen bouwen tot een bedrag van meer dan een millioen.... is een stichting in het leven ge roepen, welke er naar streeft dat in verband met het landschaps- schoon de Veluwe weer een kud de schapen krijgt.... wordt vandaag de internationale leider van het Leger des Heils, generaal Orsborn, verwacht in ons land zullen Zaterdag met de „Volen- dam" te Rotterdam de eerste Ne derlandse militaire vliegers, die in de na-oorlogse periode op het Amerikaanse contingent hun op leiding hebben gehad, arriveren.. zullen de wethouders mr. F. van Wijck en mr. A. de Roos van Amsterdam de hoofdstad verte genwoordigen op het internatio nale congres van gemeenten, dat van 25 tot 30 Juni in Brighton wordt gehouden. zal de vereniging van Nederlandse archivarissen op 16 Juni in Den Haag het 60-jarig bestaan vie ren heeft het Arnhemse gerechtshof de wachtmeester van de rijkspoli tie te Groesbeek G. A. R. vrijge sproken, die verdacht werd van het achterhouden van valse dol larbiljetten, die hij in beslag had genomen.... 8 JUNI Octaafdag van het H. Hart De Kerk besluit thans de luisterijke viering van het feest van de goddelijke lief de. Maar de gedachte aan het Hart als onuitputtelijke bron van de liefde mag bij het sluiten van de uiterlijke fees ten niet verdwijnen, zij moet altijd levendig blijven onder het gelovige volk. Dit doet men door de beeltenis van dit Hart in de huizen te plaatsen en daarvoor een licht te ontsteken. Had de Heer dit zelf niet aangemoe digd, toen Hij tot de H. Mar- garetha Maria zeide: Ik zal de huizen zegenen, waar de beeltenis van mijn Hart wordt vereerd?" En daarom stelde men er altijd een eer in een mooi H. Hartbeeld te hebben. Dat was het eerste cadeau wat verloofden vroe ger aan elkander gaven. Dat mooie gebruik dreigt er thans uit te gaan: er zijn er zelf, die het beeld al op zol der of op een kastje in de kinderkamer hebben gezet. Het past niet bij de moderne meubelen. Doen wij ook zo of heeft het beeld in ons huis zijn ere-plaats behouden? In deserto tiatief door een aantal gemeen ten werd verricht, door hogere organen wordt overgenomen, of dat althans voor de gemeente lijke werkzaamheden algemene regelen worden gesteld. Vele gemeenten, zo vervolgde minister Drees. zijn zo gegroeid, dat men niet meer kan zeggen, dat er in de bevolking nog de samenhang is, die bij velerlei be toog omtrent de waarde der plaatselijke werkzaamheid ver ondersteld is. Wij hebben daaruit de behoef te aan decentralisatie binnen de gemeenten zien opkomen, o.a. via in te stellen wijkraden. An derzijds wordt gepleit voor meer gemeenschappelijke regelingen, maar ook voor verruiming van de taak der provincies, zelfs wel voor een tussenfiguur tussen provincie en gemeente als streek- bestuur. Spreker is overtuigd, dat de gemeentebesturen zullen willen begrijpen, dat de beperkingen, die zij zich in deze tijd zien op gelegd, slechts het gevolg zijn van bittere noodzaak. Invloed gemeentewet De minister van binnenlandse zaken. mr. J. H. van Maarseveen. die vervolgens het woord voerde, gaf een overzicht van de invloed, die de. Gemeentewet in de hon derd jaar van haar bestaan op het binnenlandse bestuur heeft gehad. Als gevolg van de uniformiteit van bestuursinrichting, welke de Gemeentewet als leidend begin sel aanvaardde, is ook een stre ven ontstaan naar uniforhiiteit in het gemeentelijk bestuurs beleid. In de loop der honderd jaren heeft de taak der ge meentebesturen zo'n omvang verkregen, dat deze van grote betekenis in ons staatsbestel zijn geworden. De minister lichtte dit met enige cijfers toe. De uit zetting der gemeentelijke uitga ven is voornamelijk te verklaren uit de enorme verbreding der gemeentelijke bemoeiingen. De minister van dit departe ment is de natuurlijke pleitbe zorger in het regeringsapparaat voor de zelfstandigheid en auto nomie der gemeente, eer» functie, waarbij hij .voor 't ogenblik al thans sterk in het defensief is gedrongen. De verhouding tussen rijk en gemeente mag, aldus de minis ter. niet. gemechaniseerd worden in die zin, dat het gemeente bestuur een rad wordt in de staatsmachine. Sprekend over de positie van de burgemeester, zei de minister, dat deze in de afgelopen honderd jaar gelijk is gebleven en de mi nister meende zelfs te kunnen zeggen, dat de zelfstandigheid van de burgemeester ten opzich te van het centraal gezag eerder toegenomen dan verminderd! is. Aan het slot van zijn rede wees minister Van Maarseveen er op, dat niet alleen de souvereiniteit der gemeenten maar ook die van het rijk 'een verandering en be perking heeft ondergaan ten ge volge van haar binding met eer» groter geheel. De vraag is echter, aldus de minister of men met de binding der gemeentebesturen niet te ver is gegaan en of daarop niet een reactie zal volgen. De voor standers der gemeentelijke auto nomie zullen er echter goed aan doen met een offensief in deze richting te wachten tot de hui dige maatschappelijke moeilijk heden zullen zijn opgelost Rede Prof. Mr. L. W. G. Scholten De „weldaad aan de natie", zo als Thorbecke zijn gemeentewet noemde, heeft volgens spreker in de honderd jaar van haar gel ding eer» omvang aangenomen, welke ver uitgaat boven Thor becke s stoutste verwachtingen. Het van alle zijden ingestelde onderzoek naar de oorzaken van dit bewonderenswaardige resul taat wordt bemoeilijkt door de omstandigheid dat de gemeente wet gegolden heeft onder de meest verschillende verhoudin gen. Indien de gemeente onder zo verschillende omstandigheden het begeleidend instituut is ge bleken van het Nederlandse volk is het waarschijnlijk dat zij ver band houdt met enkele wezen lijke karaktertrekken van ons volk. Spreker toonde uitvoerig aan, dat de gemeente, zoals de Sfmt.e?]ewet van 1851 die heeft geregeld, van de Nederlandse siam is. -COMMANDANT KAMP OLDENBROEK IN VRIJHEID De krijgsraad te velde in Arn hem heeft gevolg gegeven aan het verzoek van de verdediger van de geschorste commandant van het kamp Oldenbroek, de overste Nahuizen, die in de afgelopen da- Sen terecht stond en tegen wie een vonnis werd geëist van drie jaar gevangenisstraf en ontslag U11 de. militaire dienst, om hem in vrijheid te stellen. Het vonnis zal worden gewezen op een nader te bepalen datum. TEGEN NEDERLANDS PILOOT CALCUTTA, 7 Juni (Reuter). Te Calcutta is een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de Neder landse piloot H. de Pauw (geen K.L.M.-piloot)beschuldigd van overtreding van de luchtvaart regelingen, waardoor twee andere piloten om het leven zijn geko- In de vervolging wordt gezegd, dat de Pauw alle documenten van een Dakota die 540 kg boven het maximum gewicht was geladen, had ondertekend. De Pauw zelf vloog niet mee. Twee andere pilo ten, die het vliegtuig bestuurden, kwamen om het leven, toen de Dakota kort na het opstijgen van het dum-dum vliegveld bij Cal cutta op 5 April 1950 neerstortte. Hoeveel radioluisteraars telt Nederland? Het aantal geregistreerde radio ontvangtoestellen in Nederland bedroeg op 1 Juni 1.553.630 tegen 1.541.080 op 1 Mei. Op 1 Mei wa ren er 479.396 aangeslotenen op het rijksradiodistributienet tegen 480.844 op 1 April. Luchtmacht-waarnemers van negen Europese staten, onder wie de Nederlandse officieren kapitein F. A. M. Broers en eerste luitenant P. J. A. Jollie, vertoeven thans in Korea om kennis te nemen van de nieuwste methoden, welke toegepast worden in de luchtoorlog. De Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel hield gisteren in Arnhem in het ge bouw Musis Sacrum de jaarlijkse algemene vergadering, die werd bijgewoond door tal van autori teiten, w.o. minister Albregts, dr. Winsemius, directeur-generaal van de industrialisatie en de staatssecretaris dr. van Rhijn. Z. K. H. Prins Bernhard arriveer de later op de dag en werd in zijn functie van beschermheer toegesproken door de wn. voor zitter, ir. Duyvis. Prae-adviezen werden achter eenvolgens uitgebracht door dr. Holtrop, prof. Tinbergen, dr. G. v. d. Wal en dr. P. Rij kens. Dr. Holtrop kwam tot de slot som, dat het over enkele jaren mogelijk zal zijn een groter deel van de nationale besparingen aan de inkomstentrekkers over te laten. Op de duur zal ook de Overheid een taak als spaarder hebben te vervullen. Prof. Tinbergen besprak de fac- f Advertentie) toren die de welvaart bepalen. Bij evenwicht in de betalingsbalans moet invoer betaald worden door uitvoer. Daartoe zal de productie hoog moeten zijn en tevens de export, terwijl het laatste een laag prijspeil vraagt. Dr. v .d. Wal besprak de con sumptiesfeer. Het gaat er niet om, de tering naar de nering te zet ten, maar bovendien naar de in vestering. Spr. wilde de sociale zekerheid niet te kort doen, maar merkte op, dat een vrijwillige individuele beperking van de consumptie moeilijker tot stand komt naar mate de sociale voorzieningen voortschrijden. Spr. wilde een voorlichting in het gezin over het kopen. De radio kan deze voorlichting geven. Vrije prijsvorming en indirecte belastingen zijn de aangewezen middelen om buiten het gebied van de rationele gezinsbesteding eventuele verdere verbruiksbeper- king', die door de omstandigheden noodzakelijk mochten zijn, op te leggen. Dr. Rijkens pleitte voor een rationeler gebruik van de pro ductiemiddelen ter verhoging van het bestaande peil. luchtpost voor Nieuw Guinea Met een vliegtuig, dat op Don derdag 14 Juni a.s. van Schiphol naar Australië vertrekt, kan luchtpostcorrespondentie bestemd voor Nieuw Guinea worden ver zonden. Het verdient aanbeveling de stukken niet later dan 12 Juni a.s. ter post te bezorgen. De politiek ten aanzien van Nieuw Guinea is neergelegd in de regeringsverklaring, de minister bestreed echter de mening van prof. Schermerhorn (P.v.d.A.) dat de z.g. „ijskastformule" mede zou inhouden dat men ook de begro ting ten behoeve van dit gebieds deel niet zou mogen opvoeren. En tenslotte werd toch ook deze be groting nog aan de goedkeuring van de Kamer onderworpen. Aan de bewerktuiging van de R.T.C.-conferentie voor de West zal op korte termijn aandacht worden besteed. De minister ver wachtte dat deze conferentie be gin '52 zou kunnen plaats vinden. Staatssecretaris Götzen kondig de de instelling van een commis sie aan, die de kwestie van ach terstallige betalingen in studie zal nemen. Een wetsontwerp dat de duurtetoeslag op de weduwen- pensioenen regelt, is in vergevor derde staat van voorbereiding. Een ontwerp garantiewet burger lijke ambtenaren is de minister raad gepasseerd. Wat de opheffing van de Indische pensioenfondsen betreft, ging de staatssecretaris er van uit, dat van meetafaan duide lijk was, dat deze fondsen een Indonesische aangelegenheid wa ren. Toen de Indonesische rege ring tot de opheffing besloot, is van regeringswege een stichting in het leven geroepen die voor de uitbetaling van weduwen en wezenpensioenen moet zorg dra gen. Ook de Indonesische rege ring maakt er gebruik van voor de uitbetaling van de voor haar rekening komende pensioenen. Na enige repliek werden de begrotingen van „Unie-aangele genheden" en „Üniezaken en Overzeese Rijksdelen" z.h.st. aan vaard. Wat de laatste begroting betreft, verkreeg mr. Stokvis (com.) de aantekening dat hij te gen was. Voor het eerste ontwerp kwam hij juist te laat! Verzorging pleegkinderen De Tweede Kamer behandelde het wetsontwerp, dat voorziet in het toezocht op de verzorging en opvoeding van pleegkinderen. Misstanden die bij verschillende enquêtes aan het licht kwamen hebben dit ingrijpen van de over heid nodig gemaakt. Oorspronke lijk werd het toezicht in dit wets ontwerp, althans tijdelijk, aan de inspectie van de volksgezondheid opgedragen maar hiertegen rees Gireren naar Marokko Met ingang van 1 Juni is het internationale postgiroverkeer tus sen rekeninghouders bij de post cheque- en girodienst te 's-Gra- venhage en rekeninghouders bij het postcheque-kantoor in de Franse zone van Marokko her opend. Op het verkeer zijn de deviezenbepalingen van toepas sing. MELKDRAMA Het is en het blijft een drama met de melk en.... zijn prijs. Niemand wil natuurlijk de tijd te rug, dat de boeren zes centen voor de melk krijgen, maar nu krijgen ze 23, 24 of 25, zeggen ze. Daar komt nog een en ander bij: er was een tijd, toen de melk aan de deur elf centen kost te, dat de boeren, voor zover ze niet met water knoeiden, trots waren op hun volwaardig vet gehalte, d.w.z. het vol waardig vetgehalte van hun melk. Een jaar of vijftien geleden werd de melk gestandaardiseerd, d.w.z. alle melk ging eerst naar de fabriek, er werd een brok van de room afgehaald, voor boter en zo, (die goed koop naar Engeland ging) en de verdunde melk werd ons geleverd. Van daar zeker, dat die be kende advertenties nu zoveel spreken over.... „verborgen tekorten"! Die standaardisatie was natuurlijk een kolfje naar de hand van de be zetters, die de hele we reld wilden standaardi seren en zo zitten we nu nog met die eenheids- melk, waarvan de room- kop afgeslagen is. En het gekke is, dat de melk nu zo om en de bij 20, 22 ets. kost! En dat de Re kenkamer het departe ment van Landbouw aan zijn jasje trekt over de millioenen van het zui- velpotje een van de vele mysteries van het z.g. Landbouw-egalisatie- fonds. En het allergekste is, dat dezer dagen een meneer door de radio vertelde, dat de melk voor 88 uit water be staat. Als er niet gauw een protest komt van de Stichting voor de Land bouw, dat moet ik het eens bij mijn agrarische vriend navragen! Faan hóf! Overal in de wereld is er, ondanks het „One world or none" (Een we reld of geen") ruzie, waarom zou het in Grie kenland niet zijn? Een hoge generaal heeft ont slag genomen, omdat hij vindt dat het Hof hem onnet bejegend heeft. Daarop heeft het gehele Hof, d.w.z. de leden van de Hofhouding, ontslag genomen, ,,'n Faan hof", zei de Amsterdammer, die juist door de radio gehoord had, dat Faan- hof de tweede etappe van de Ronde van Ne derland gewonnen had!... Petroleum De geschiedenis her haalt zich altijd. Als er een vredesconferentie be legd werd in den Haag, brak er een oorlog uit; nu is er een Wereld-Pe- troleumcongres in die stad en prompt brak de petroleum-oorlog uit in Perzië. En.... prompt werd de olie duurder. Tenslotte moeten de kos ten van het congres óók betaald worden. Hoe hoog die zijn, kan men bevroeden uit een kran tenbericht, waarin ik lees, dat „het petroleum- congres moe wordt", van alle lezingen en recepties en cocktailpartijen. Pe- troleum-moedat is weer wat anders dan aardappelmoe, alleen zit ten ze allebei in de grond. De Russen Een Amerikaans blad vertelt, dat er ingebro ken is in het Russische departement van Bin nenlandse Zaken. Er viel niet veel buit te maken als een map met papie ren, welke bij nader in zien bleek te bevatten de volledige uitslag van de eerstvolgende verkiezin gen! Adam en Eva Toen Stalin vroeg naar het wetenschappelijk be wijs van de bewering, dat zelfs Adam en Eva Russen waren, werd hem het volgende gerappor teerd: „Zij hadden geen kleren, geen huis, en ze aten alleen maar appels en ze dachten, dat ze in het paradijs waren...." „Bijzondere arbeid" In Hongarije zijn een aantal arrestanten dat zijn daar mensen die een politieke mening hebben, afwijking van die der TERECHT, MENEN WIJ, wordt er van verschillende kanten bezwaar gemaakt tegen de nieuwe regeling voor de paspoor ten. In een tijd, dat wij er op uit zijn, het verkeer tussen de landen zo goed mogelijk te verbeteren, en tot internationale eensgezindheid en verbroedering te komen, met allerlei af spraken over Unies en overeenkomsten, alles saam te vatten onder het gezellige Nederlandse woord integratie, gaan wij nog weer eens bewijzen, dat we de Chinezen van Europa zijn. Hoe men de zaak ook bekijkt, de nieuwe regeling van onze paspoorten beperkt het reizen en beperkt ons aandeel in het internationale verkeer. Wij geloven, dat dit jammer is, of.... moeten wij aannemen, dat „de Waarheid" de waarheid onthult, als het blad op zijn bekende manier de genomen maatregel aldus omschrijft, dat het reizen in het bijzonder beperkt zal worden voor arbeidersdelegaties naar de Sovjet- Unie en de volksdemocratische landen!! En dat zegt het blad, dat bestaat bij de gratie der denkbeelden van een land, dat zijn grenzen hermetisch afsluit. Maar toch is het dan jammer, als op die manier de goeden met de kwaden lijden.... heersende klasse ver oordeeld tot „bijzondere arbeid". Dat is een ele gante uitdrukking voor dwangarbeid in een con centratiekamp. Wolfram Van elegante uitdruk king of omschrijving ge sproken: kunt u een edel metaal noemen, met twee vogels er in verborgen, vroeg de man van de hersengymnastiek. Ja, was het antwoord, een koperen kooi met twee kanariepietjes! Het goede antwoord staat hierbo ven. Zeg het met- beesten Bij de Rode Kruiscol- lecte in Friesland werd, temidden van veel gul dens en rijksdaalders en briefjes van tien ook eenkoe opgehaald. Een heuse stamboek- vaars, die op de markt in Leeuwarden 1125 gul den opbracht. De man, die in het „Handelsblad" een los rubriekje, geti teld „En tenslotte" ver zorgt, vindt, dat, nu er een vaars over de dam is, wel meer dieren kun nen volgen ten bate van charitatieve instellingen, want wij hebben het al zo lang „met bloemen" gezegd, laten wij het nu maar eens met dieren zeggen, in ons agrarisch land. Zou de man nooit gehoord hebben van kerkschapen en kerkbol- len???? Waf is een naam? Die klassieke vraag van Shakespeare wordt nogal eens gesteld. Zij is dezer dagen ook aan de orde gekomen in het schriftelijk verslag van de Tweede Kamer over een aantal naturalisatie- ontwerpen. Daar komen nogal eens mensen aan bod, die erg uitheemse en onuitsprekelijke na men hebben, vooral als ze van Poolse afkomst zijn. Dat ongewijzigd overnemen van die vreemde namen voor toekomstige Nederlan ders vinden de Kamer leden bezwaarlijk en zij stellen een vereenvoudi ging in de spelling voor. Als voorbeeld hebben zij er de naam Rzemieniecki uitgepikt. Deze schijnt ons gemakkelijk te ver eenvoudigen. Sjeeminiki is, als kinderlijke bast aardvloek in ons land niet onbekend. Curatele dreigt Volgens -de sociaal- economische redacteur van het Vrije Volk dreigt ook ons land onder cura tele van de Europese Be- talings-Unie te komen, want, zo heeft deze man ontdekt, „er is in ons land een ontwikkeling gaande, die grote geva ren inhoudt voor onze economische zelfstandig heid en tevens voor het levenspeil van onze ge hele bevolking". Gek, dat deze man dat nu pas ontdekt heeft. Die ont wikkeling is n.l. al sinds enige jaren gaande en daarom is het zo moei lijk, de boel „gaande" te houden. De socialisten hebben het altijd wel ge zegd, beweert deze schrij ver nu, maar hij be doelt natuurlijk, dat ze het altijd wel gedaan hebben, d.w.z. de boel in de verkeerde richting gestuurd. Maar dat is natuurlijk de schuld van anderen. Verkeerd adres De socialisten hebben het nooit gedaan, de rode ministers ook niet. Het Vrije Volk dringt er bij de Tweede Kamer op aan, haast en nog eens haast te maken met de behandeling van de be lastingvoorstellen van minister Lieftinck. Op 21 Mei heeft de Kamer haar voorlopig verslag over deze voorstellen uit gebracht. Dat is twee en een halve week geleden. De Kamer kan nu verder in stede van haast en nog eens haast te maken, niets anders doen, dan afwachten, tot minister Lieftinck zijn Memorie van Antwoord heeft uit gebracht. De aandrang tot haast is dus op het ogenblik aan het ver keerde adres gericht. Be halve dat minister Lief tinck toch wel even tijd mag hebben, om dat nog al critische verslag te beantwoorden. In ballingschap Men zal de interessan te reportages over konin gen in ballingschap in ons blad hebben gelezen. Wat ik niet heb gelezen is, dat ze niet allen in weelde baden. Ex-koning Peter van Joego-Slavië en zijn gade, koningin Alexandra, hebben bei den een baantje moeten aannemen. Peter zal pro beren sportauto's aan de man te brengen, en de Koningin maakt mode- ontwerpen. En nou wachten ze beiden in spanning wie het meeste thuis zal brengen. Beleefd of?.... Wij lazen, dat men na de presidentsverkiezin gen in Oostenrijk nog meer stijgingen van de prijzen verwacht, omdat de regering der Christe lijke Volkspartij, die het pleit bij die verkiezing inmiddels verloren heeft, en voor de prijsregeling verantwoordelijk is, het mogelijke had gedaan, om verdere stijging tegen te houden tot na de ver kiezingen. In Frankrijk doet men ook zo iets. Daar is voorgeschreven, om de kiezers nu, voor de verkiezingen van 17 Juni, niet lastig te vallen met belastingbiljetten, want dat zou hen bitter kunnen stemmen ten opzichte van het heer sende regiem. Men noem de dat, met Franse hof felijkheid, „beleefd" van de regering daar. Ik vrees, dat velen er een ander woord voor zullen kiezen, als ze toch „kie zen" moeten de Kamer zowel in als buiten verzet. Minister Mulderije verklaarde zich bereid in de instructie voor de voordijraden vast te leggen, dat het onderzoek bij de normale pleeggezinnen zoveel mogelijk moet worden beperkt. Mr. de Haas (K.V.P.) nam met deze toezegging echter geen ge noegen. Hij handhaafde een amendement, waardoor in de wet zou moeten worden vastgelegd, dat een onderzoek niet plaats vindt, tenzij het redelijk vermoe den hestaat, dat er in het pleeg gezin of de inrichting misstanden heersen of dreigen te ontstaan. Minister Mulderije ontraadde het amendement. De stemming erover zal Woensdag 20 Juni worden ge houden. Evenals over 't ontwerp, maar dan weer in het vernieuwde Kamergebouw, want deze avond was het de laatste vergadering in de Ridderzaal. OUD-KAMERLID SURING OVERLEDEN (Eigen bericht) Gistermorgen is te Utrecht op 69-jarige leeftijd plotseling ten gevolge van een hartverlamming overleden de heer J. G. Suring, oud-lid van de Tweede Kamer fractie en lid van de Utrechtse gemeenteraad. De heer Suring die belangrijke werkzaamheden heeft verricht op het terrein van het onderwijs, heeft in de Tweede Kamerfractie van de R. K. Staats partij gedurende lange jaren een plaats ingenomen als onderwijs- specialist. ABBÉ BOULIER IN BELGIË NIET TOEGELATEN BRUSSEL, 7 Juni (K.N.P.). De gesuspendeerde Franse pries ter Abbé Boulier is door de Bel gische politie gearresteerd en na een zorgvuldig verhoor weer naar Frankrijk teruggezonden. Abbé Soulier was met nog enkele an dere Franse communisten naar België gekomen om daar te spre ken op een bijeenkomst van com munistische „Vredesstrijders". MINISTER LIEFTINCK OVER „SPAREN" Minister Lieftinck heeft, ter gelegenheid van het dertiende in ternationale congres van actuaris sen in Den Haag een rede gehou den over de „Grenzen van de sociale zekerheid". De minister ging van de stelling uit, dat de toekomst van een volk nauw sa menhangt met zijn bezit aan pro ductiemiddelen, als ook consump tiegoederen van lange gebruiks duur. De welvaart die wij thans genieten is te danken aan de be sparingen van het voorgeslacht. Het is tragisch, dat thans geen voldoende gelegenheid voor spa ren bestaat. Reeds geruime tijd wordt door economen overwogen m.n. voor de oudedagsverzekeringen, die door de overheid worden gedra gen, de heffing van premies ach terwege te laten. Vooral t.a.v. de staatsschuld zal men voorzichtig moeten zijn, om geen te grote lasten op het nageslacht af te wentelen. BRANDKAST UIT IJSELMEER OPGEVIST Tussen Enkhuizen en Stavoren, ongeveer een half uur varen van Enkhuizen is door de bemanning van de UK 136, schipper J. Baar se, een brandkast opgevist van 1 meter lengte en 0.80 cm breedte. De kast, die in ongeschonden staat verkeert, is afgedragen aan de strandvonderij te Enkhuizen. Ook de marine-autoriteiten zijn gewaarschuwd, daar het niet on mogelijk is, dat zich explosieven in de brandkast bevinden. Aan het uiterlijk te oordelen heeft zij zeer lang onder water gelegen. Behalve de millioenen-nota van het Onveilig Verkeer waarvan wij gisteren berichtten, is er nóg een feit dat het verbond voor Veilig Verkeer heeft doen beslui ten om de a.s. Veilig-Verkeers- week tot een periode van „bij zondere leerplicht voor iedere weggebruiker" te proclameren. Dat is de stijging van het aan tal verkeersongevallen, doden en gewonden in 1950 in vergelij king met het jaar daarvoor, zo als uit de cijfers hieronder blijkt Verkeersongevallen 1950 66.146 (1949: 54.137) toename 22pct. doden in 1950 947 (1949: 910) toename 4pct. gewonden in 1950 18.950 (1949: 16.951) toename 12pct. Het middel nu, om zowel de financiële schade als het verlies van mensenlevens belangrijk te doen dalen is een stipte naleving van de verkeersregels door iede re weggebruiker. Doch dit ver onderstelt dat iedereen dan ook de voorschriften kent! NEW CASTLE ON THE DELAWARE Drie eeuwen geleden door Hollanders gesticht In de zomer van 1651 werd de stad New Castle aan de Delaware door Pieter Stuyvesant gesticht. Hij was gouverneur van het ge bied rond de Delaware en de Hudson, waaraan bij de ontdek king in 1609 door de Hollanders de naam Nieuw Nederland was gegeven. In 1626 stichtten zij Nieuw-Amsterdam, het latere New York. In 1631 hadden de Hol landers voornamelijk afkomstig van Hoorn de grondvesten ge legd voor de stad Lewes, in de nabijheid waarvan de Indianen onder de pioniers een groot bloed bad aanrichtten. In een periode van vrede met de Roodhuiden werd New Castle gebouwd. De stad heette aanvan kelijk Nieuwer Amstel, tot het onder Engelse heerschappij zijn tegenwoordige naam ontving. Het 3e eeuwfeest zal op 16 Juni wor den gevierd. De herdenkingscom missie werkt met instemming en medewerking van de Nederlandse ambassade.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3