GERRIT SCH U LTE, glorieus etappewinnaar in één ren van Echt naar Tilburg (130 km) Opvallende genezing van Lourdes-pelgrim SPORT Strafzaak Pieter de Boer in hoger beroep begonnen Schouwburg-directies zijn bezorgd over Nederlands toneelleven VLUCHT IN DE NACHT RADIO Lambrichs alleen door Limburg, coursemaker van formaat De Graevelijn nu in de Oranje-trui Limburgse bedevaart terug in het kort BEURSOVERZICHT Administratieve wanorde Dalend theater-bezoek door E. J. Rath VRIJDAG 8 jUNI 1951 PAGINA 5 'A. s "x- „üS c£. 1 ,.$vS V 0 Jan Lambrichs met Gerrit Schulte de grootste triomphator in de derde etappe is hier, foto links, aan de top van z'n roem. Vijftien minuten bedraagt de voorsprong van de Limburger in z'n eigen land. Op de foto ernaast ziet U de karavaan, tussen Maastricht en Beek nog dommelen. De vierde renner van rechts, juist voorbij de'auto, is Gerrit Schulte, omgeven door twee getrouwen. Gerrit Schulte, die nog voor een daverend stuk vuurwerk zou zorgen. (Van onze speciale verslaggever) TILBURG, 7 Juni Met een gezicht, nog verkrampt van de ge weldige inspanning na een moordend gevecht van bijna 300 kilo meter tegen een op en top eerzuchtige jeugd vlak voor de poorten van het Tilburgse Sportpark, stoof de 36 jarige Gerrit Schulte alleen de baan op van het in de avondschemering reeds vage Sport park. Schulte, de man, die telkens verkondigt, dat hij op de top punt van zijn roem de wielersport vaarwel zal zeggen, maar dat eenvoudig niet durft, omdat, zoals hij zelf zegt, zijn leven zo ver schrikkelijk leeg zal worden, deze Schulte dan, werd winnaar van de derde etappe in de Ronde van Nederland. Doch de hoogste prijs, de oranje trui, om de schouders van Faanhof, kwam om tien over acht in het bezit van de Belg, de nog jeugdige Leopold de Gravelijn, die in een nijdige eindsprint juist iets sneller bleek te zijn dan zijn grote concurrent Gerrit Voorting. knaap is al veel te oud, er zit geen pit meer in En ziet nu deze derde étappe. De reeds door de gevechten van de vorige dagen gedunde armee zat zich nog op toeren te draaien op de weg van Venlo naar Roer mond, toen Lambrichs reeds schrik en ontsteltenis verspreid de. „Jan Lambrichs is er weer vandoorging het angstig van mond tot mond in de kara vaan. Het bleek inderdaad geen loos alarm te zijn, al waren er verschillende oude rotten in de wielerwereld, die een veelzeggend gebaar naar het voorhoofd maak ten. „Die vent is stapel, drie hon derd kilometer, en nu al er tus sen uit, dat wordt Voor hem een ramp." Zo dacht een ieder, ge deeltelijk om zich zelf te troos ten. Ook is het geen geheim, dat deze Lambrichs, werkelijk in staat is. een eindeloos eind alleen te rijden. Toen vond Henk de Hoog zijn ploeggenoot, het niet meer dan een staaltje van zijn plicht hem bij te staan. Hulptroepen met Belgen. Dus trok bij Roermond De Hoog er ook tussen uit. Dat lie ten echter de Belgische comman- dotroepers niet zo gewillig toe. De gevreesde leider Mathieu Brouwers keek alleen maar even om en meteen waren twee man volop in actie om de Nederlander bij het wiel te pakken, de Gra- velein en Braeckeveld. Tegelij kertijd zag ook Gerrit Voorting de kans schoon. Hij trok eveneens in het zog van beide Belgen mee naar voren. In de buurt van Sit- tard was De Hoog in hun midden opgenomen, maar Jan Lambrichs was in geen velden of wegen meer te zien. Als de grote een zame had hij de steile weg van de Cauberg beklommen. Hij had zich pijlsnel laten vallen in de Valkenburgse kom en was in het zelfde strakke tempo door blijven rijden. Deze derde étappe heeft Bra bant veel goed gedaan, omdat het zijn eigen Bosse wielerkoning als triomfator kon toejuichen. Doch Schulte is niet de man geweest, die de étappe tot een wonderlijk en avontuurlijk geheel heeft ge maakt. Die eer komt royaal toe aan de stille Stoicijn uit het kleine plaatsje Bunde, Jan Lam brichs. Die zelfde Lambrichs, die ook in beide vorige étappes ook reeds tweemaal tot de aanval was overgegaan, die keer op keer was weggesprongen en telkens na een gevecht van meer dan honderd kilometer tot capituleren werd gedwongen. ^Lambrichs? Ach kom, die PROGRAMMA ZATERDAG 9 JUNI HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 nieuws; 7.15 gewijde muz.; 7.45 morgengebed en liturgische kalender; 8.00 nieuws- en weer berichten; 8.15 gram. muz.; 9.00 voor de huisvrouw; 9.30 water standen; 9.35 gram. muz.; 10.00 voor de kleuters 10.15 gram. muz. 11.00 voor de zieken; 11.15 gram. muz.; 11.50 „Als de ziele luistert", causerie; 12.00 Angelus; 12.30 land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 gram. muz.; 12.55 zonnewij zer; 13.00 nieuws en katholiek nieuws; 13.20 amusementsmuz.; 14.00 gram. muz.; 14.20 pianospel; 14.40 fanfare-orkest; 15.00 kro niek van letteren en kunsten; 15.35 gemend koor; 15.55 zang en orgel; 16.20 luchtvaartcauserie; 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans" 17.00 voor de jeugd 18.00 pianorecital; ,18.15 sport; 18.25 pianospel; 19.00 nieuws; 19.15 „Dit is leven", causerie; 19.21 actualiteiten; 19.27 gram. muz.; 19.52 journalistiek week overzicht: 20.00 nieuws; 20.05 de fewone man'zegt er 't zijne van. 0.12 gram. muz. 20.15 „Lichtba ken", causerie; 20.40 „Steek eens op, heren"; 21.00 amuse mentsmuziek; 21.53 „Wat zou U doen?" 22.00 operetteconcert; 22.30 „Wij luiden de Zondag in"; 23.00 nieuws; 23.15 nieuws m es peranto; 23.2224.00 gram. muz. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00— 24.00 VARA. 7.00 nieuws; 7.15 ochtendgymn. 7.33 gram. muz.; 8.00 nieuws en weerberichten; 8.18 gram. muz.; 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie; 10.05 morgenwijding; 10.30 voor de arbeiders in de continubedrijven; 11.35 viool en piano; 12.00 gram. muz.; 12.30 land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 orgelspel; 13.00 nieuws; 13.15 dansmuz.; 13.45 gram. muz.; 14.00 voor de jeugd; 14.20 Poli- tie-kapel; 14.50 Gronings pro gramma; 15.15 amateursprogram ma; 15.45 ,Van de wieg tot het graf", causerie; 16.00 gram. muz.; 16.30 sportpraatje; 16,45 gram. muz.; 17.30 voor de jeugd; 18.00 nieuws; 18.15 VARA-Varia; 18.20 hawaiianmuziek; 18.40 regerings uitzending: „Zoeklicht op de Westerse defensie"; 19.00 artis tieke staalkaart; 19.30 „Passepar tout", causerie; 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie; 19.55 „Deze week", causerie; 20.00 nieuws; 20.05 actualiteiten; 20.15 „Een zot avontuur aan de Cóte d'Azure", muzikale comedie; 21.30 Weense muz.; 22.00 socialis tisch commentaar; 22.15 Metro poleorkest, -koor en solisten; 22.40 „Onder de pannen", hoor spel: 23.00 nieuws; 23.1524.00 gram. muz. Op de ton van de door de na tuur zo feestelijk eetooide kruis berg zae de situatie er als volet uit: vooroo Jan Lambiichs. achter hem met een achterstand van 9 minuut De Hooe. Voorting de Beleen Gravelein en braecke veld. Een kwartier achter hen kwam het zwoeeende neleton dat door Siefke Janssen, de boezem vriend van Jan Lambrichs noe werd eeremd. Als een schrikduiveltje schoot Sjefke telkens over de' weg, juist als een Belg of een andere con current het snode plan had tot een demarrage over te gaan. Door het smokkelplaatsje Stein langs het Julianakanaal trok het pele- ton, dat danig met vermoeidheid worstelde twee dagen voortdu rend jakkeren gaat in de benen zitten naar Obbicht, de eerste verzorgingsplaats. En daar werd door de nloeglei- ding van de Wagtnans-eauiue 'n grove blunder gemaakt. Lam brichs. een van de vazallen van het nittige Wout ie. kwam dorstig en hongerig in Beek aan. maar er was geen sterveling, die hem kon helpen. Dus reed Lambrichs maar door. 20 KM lang. totdat hij het niet meer kon houden en de wedstrijdleiding smeekte om ba nanen en sinaasappelen. Dat ge beurde. al werd er later door de Belgen hevig tegen geprotesteerd. „Jullie hebt er niets mee te maken; als een van jullie het was geweest, hadden wij ook ge holpen. Internationaal is dat trouwens een stille wet. Weten jullie niet dat Monsieur Boddet, de koning van de Tour de Fran ce, een renner in moeilijkheden persoonlijk helpt? Fransman of niet, het laat hem op dat moment Syberisch koudZo wees de leiding met een resoluut gebaar het protest van de baan. Maar er lag nog meer pech op Lam brichs te wachten. In het plaatsje Urmond hobbelde hij ineens met een velg over de keien. Rap een nieuwe band erom, maar dat rappe kostte hem altijd nog een minuut. „Een koninkrijk voor "n sinaasappel", riep hij even later, dorstig door alle stof van de droge Limburgse wegen. Lam brichs kreeg de sinaasappelen. Het grote wielerstuk met nog steeds Lambrichs in de hoofdrol, werd vervolgd. In Echt was zijn voorsprong op de vier mus ketiers achter hem nog vijf en een halve minuut. Vijf man bijeen. Toen Roermond weer in zicht kwam en Lambrichs bijna vier en half uur dood alleen had gereden, was de achterstand tot 2 J4 mi nuut geslonken. Toen kreeg de Limburger, die het tot de finish in Tilburg toch niet alleen kon redden, het sein zich te laten terugvallen. Tussen dat hele bedrijf door was er echter ook iets gaande geweest achter zijn rug. In de bochtige straten van Echt had Gerrit Schulte einde lijk het grote moment gezien, waarnaar hii reeds uren had uit gekeken. On een stiile hoek. toen het neleton hem iuist niet kon zien. schoot Schulte onverwachts als een komeet naar voren, al leen gevolgd door Cor Bakker en de Beier Jos. de Feiiten Toen Lambrichs in Helmond was, waar jan en alleman naar 71.07.24. buiten was gesneld om hem een grootse ovatie te brengen, was Schulte tot op twee minuten ge naderd, met nog 100 KM voor de boeg. Het zou voor Gerrit Schulte nog een hele toer worden dit nog in te lopen. „Ik heb het in mijn hoofd gezet, dus zal het lukken" knarste Schulte tussen zijn tan den. En hij liet tussen Asten en Deurne een staaltje kracht zien, dat alleen het monopolie is van deze Bosse wielerkoning. Over 'n afstand van amper tien KM ge lukte het Schulte bedenkt u dat even twee en een halve minuut weg te werken van de drie minuten. De rest was nog kinderspel, als Schulte tenmin ste nog fut genoeg zou hebben. Dat had hij inderdaad. Bakker viel eerst af door een lekke band. Daarna zakte op de weg van Eindhoven de Belg Feyter doodvermoeid over zijn stuur. Toch reed Schulte door. Vijf en twintig KM vóór de finish kregen Jan Lambrichs en zijn makker De Hoog een fikse tik. Met Voorting en de Gravelein storm de Schulte op Tilburg aan. De weg was erbarmelijk, brokken steen en- daartussen mul zand. Schulte had geluk. Een lekke band had hem zo kunnen bre ken, dat hij voor de rest de ronde de ronde had gelaten. Nu kon hu veilig de laatste barricade ne men. Het was een spiegelglad de heerbaan, die regelrecht naar het majestueuze Tilburgse sport park leidde. En daar voltooide hij zijn strategie. De uitslag van de derde etappe 1Uldt Schulte (Ned. A) 7 uur 36 min. 38 sec.; 2. De Graevelijn (Belg. A) 7.37.18; 3. Voorting (Ned B) z. t.; 4. Braekeveld (Belg A) 7.41.08; 5. Lambrichs (Ned. C) z. t.; 6. De Hoog (Ned. C.) z. t.; 7. Wagtmans (Ned. C) 7.42.18. Het algemeen klassement luidt: 1. De Graevelijn (Belg. A) 23.13.24; 2. Voorting (Ned. B) z. t.; 3. Van Kerkhoven (Belg. A) 23.15.31; 4. Wagtmans (Ned. C) 23.15..40; 5. Buyl (Belg. B) 23.16.15; 6. Braekeveld (Belg. A) 23.16.16; 7 Schoenmakers (Ned. A) 23.17.16: 8. Van Brabant (Belg. B) 23.17.20; 9. Delahaye (Fr.) 23.17.26; 10. Peters (Ned. B) 23.18.24; 11. Faanhof (Ned. B) 23.19.13: 12. Bogaert (Belg. B) z. t.; 13. Schulte (Ned. A) 23.19.36. Het ploegenklassement: 1. België A 69.45.11; 2. Neder land B 69.51.01: 3 België B 69.52.48; 4. Nederland C 69.56.56; 5. Nederland A 69.58.00; 6. In tern. ploeg 70.38.07; 7. Frankrijk (Van een speciale verslaggever). LOURDES. De Limburgse bedevaart is Woensdag in ons land uit Lourdes teruggekeerd; de terugtocht is vlot verlopen. Dins dagmorgen reeds werd begonnen de zieken in de trein te brengen, toch hebben de brancardiers, ver kenners en doktoren tien uur achter elkaar moeten zwoegen om de plaatsing te verzorgen. Eerst tegen vier uur was men hiermede gereed, daarna konden de Neder landers vertrekken. Nauwelijks hadden zij hun koffers gepakt of er verscheen reeds weer een nieuwe bedevaart, thans uit Rennes, Rijssel en Angers met in htm midden Kardinaal Roques. Zij telden 3800 pelgrims en 1200 zieken. Toen de gewone bede vaartgangers Woensdagmiddag in Maastricht arriveerden, waren de doktoren en verkenners reeds druk bezig met de zieken uit te laden. Onder de bedevaartgangers be vond zich een tienjarig jongetje, wiens naam de ouders niet gaarne bekend zouden zien. Dit knaapje leed sinds geruime tijd aan in wendige bloedingen en was daar door niet meer in staat te lopen. Hij is in Lourdes dan ook voort durend met een wagentje naar de bevoorrechte plaatsen gebracht en tot vijfmaal toe heeft men hem in de baden neergelaten. Op het bureau voor het onderzoek der genezingen is hij door zeven dok toren onderzocht. Van zijn ziekte zijn officiële rapporten opge maakt. Hoewel nog niemand het op dit ogenblik waagt van een wonderbare genezing te spreken, kan toch iedere leek constateren, dat de knaap thans weer loopt. Deze opvallende gebeurtenis heeft dan ook niet nagelaten op de pel grims een diepe indruk te maken. Nel Hermsen is de eerste in het damesenkelspel, die te Noord- wijk bij de internationale tennis kampioenschappen de halve fi nales bereikte. Euwe heeft in het internatio naal schaaktournooi te New-York de tweede plaats met 2)4 punt. Reshevsky leidt met 3)4 punt. Voor de aankomst van de Ronde van Nederland in Tilburg klopte v. Vliet de wereldkampioen Harris tweemaal in een sprint wedstrijd. Bayens, Couvreur, De Rijcke, de Mulder, Jobe, Rosseel, van Brabant, van Ende, van Steen bergen, van Steenkiste en Ver schuren vormen de Belgische ploeg in de Tour de France. Bobet won de zeventiende étappe van de Ronde van Italië. Tweede werd Fausto Coppi. In het algemeen klassement heeft v. Steenbergen nog steeds de lei ding. Magni is tweede, Astrua derde en Coppi vierde. Advertentie WE', -A AN DE „SLANKE ZJJN GEDAAN? AIÊE,EEN CORSET VANTEKQF^ AAN/ Scicoia) V*HIKEBQEyEB> CORSETRY JdvE.ter» KORTENAAR MIENT 21 ALKMAAR AMSTERDAM, 7 Juni. Het dividend van 12 pet. tegen 8,9 pet. vorig jaar, dat door de Uni lever in het vooruitzicht is ge steld, werd op de Amsterdamse beurs gunstig ontvangen. Reeds gisteren, na de publicatie werd officieus 10 punten meer betaald, een avance, dat tijdens de officiële beurs zo goed als ge heel gehandhaafd bleef. Zowel van publieke als van arbitrage-zijde bestond er begin beurs goede kooplust Hierna luwde de belang stelling, zodat de notering amper fluctueerde tussen 241 en 242 op welke prijs eveneens gesloten werd, n.l. 241'/, (232). In Kon. Olie stonden publiek en arbitrage tegenover elkaar, zodat hier een zeker evenwicht heerste tussen vraag en aanbod, waardoor olies aanvankelijk onveranderd bleven op ruim 300. Tegen slot kreeg lichte vraag de overhand, zodat op het hoogste punt, 302''> (300''>) gesloten werd. Philips- aandelen eveneens aan de vaste kant, n.l. 242 (239). Nu twee van de Nederlandse industriële „reu zen" de jaarcijfers bekend heb ben gemaakt, en gunstige dividen den annonceerden, verwacht de beurs ook spoedig de verantwoor ding over 1950 van dit Eindho- vense concern en rekent op een hoger dividend dan vorig jaar. Vandaag was de ondertoon overal vrij vast. De locale in dustrieën bleven goed op peil en waren merendeels iets hoger. Ook de cultures overwegend beter. De drie voornaamste soorten hier monteerden twee punten. De scheepvaartafdeling aanvankelijk onveranderd, doch daarna licht oplopènd, waarbij aandelen Pa- ketvaart met een winst van vier nunten de leiding hadden. De Beleggingsmarkt opende prijshou dend maar gaf hierna een verbe tering te zien. Amerikanen no teerden onder matige belangstel ling ongewijzigd ten opzichte van gisteren, waarbij er evenmin een verandering kwam in het agio- percentage, dat ruim 12 pet. bleef. MARINIERS NAAR SURINAME VERTROKKEN Met het m.s. Willmstad van de K.N.S.M. vertrok gisteren een contingent van 61 mariniers met bestemming Paramaribo (Suri name). De commandant der Mari niers, generaal majoor M. R. de Bruyne was persoonlijk gekomen om van zijn mannen afscheid te nemen. (Van onze verslaggever) LEEUWARDEN Op 21 Juni 1950 sprak de Leeuwarde: rechtbank Pieter de Boer, propagandist van de Bond van Mobi lisatie-Invaliden en van de Stichting „De Nederlandse Soldaat' vrij van de hem ten laste gelegde meermalen gepleegde vsrduis teringen tot een bedrag van f7000.De officier van Justitie die een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaar delijk en aftrek van preventief had geëist kwam van dit vonnis in appèL Gisteren behandelde het gerechtshof deze zaak, waar voor de procureur-generaal mr. Besier zeven getuigen had ge dagvaard, terwijl van de zijde van de verdediging acht getui gen waren opgeroepen. De verdediging werd gevoerd door d« mrs. J. Vis, P. E. van Krevelen uit Leeuwarden en J. Walvius uit Drachten. Aan verdachte is ten laste ge legd opzettelijk diverse gelds bedragen tot een totaal van f7.000,of daaromtrent en toe behorende aan bovengenoemde Bond en Stichting zich weder rechtelijk te hebben toege- eigend. Bepaalde fraude had de rijks accountant Koenders niet kun nen ontdekken, wel een erger lijke slordigheid, doordat vele postwisselbedragen niet bleken te zijn geboekt. Privé uitgaven van verdachte werden alleen op kladlijsten geboekt. Aan het einde van eeni jaar werd een zeker bedrag genoteerd, om overeenstemming te brengen tussen het kasgeld en de boeken. Volgens berekeningen moet een veel hoger bedrag zijn binnen gekomen dan verantwoord is, Gezien de levenswijze van ver dachte moet hij een veel hoger inkomen hebben gehad, dan is aangegeven. Op een vraag van de procu reur-generaal of verdachte zich destijds ook heeft uitgelaten over de grootte van zijn vorde ring op de Bond wegens achter stallig salaris, antwoordde ge tuige dat verdachte geen cijfer heeft genoemd. Wanbeheer Mr. Besier noemde de me thode van sluitposten aan het einde van het jaar wanbeheer. Voorts wees de procureur-gene raal er op, dat van zekere Brian een bedrag van f2.000,was ont vangen: er werd rond f800. verantwoord. De rest werd het volgende jaar geboekt, maar een zelfde cijfer verscheen onder uitgaven. Ook komen er raderin gen in de administratie voor, zelfs in afgesloten boekjaren, waarover reeds een accountants rapport was verschenen. Op een vraag van mr. Vis be treffende het tegoed van ver dachte aan salaris, las de procu reur-generaal een proces-verbaal voor, dat verdachte eind 1947 geen genoegen wilde nemen met een bedrag van f31.260,waar uit volgens pleiter geconclu deerd mag worden dat verdach- te's vordering aanzienlijk was. De ex-boekhouder van de Bond G. Veeristra zeide geei licht te kunnen werpen op he feit. dat er zovele postwissel; niet geboekt zijn. De privékas er die van de Bond liepen dooreei terwijl privé-opnamen niet ii het kasboek werden genoteerd A. Bloemerink uit Erica is se dert 1918 oorlogsslachtoffer ei werd in 1930 lid van de Bond Met verdachte beeft getuige vee conflicten gehad, omdat hij nie accoord kon gaan met het feil dat er geen controle op de finan ciën was en omdat de statutei te vaag waren gehouden. Toer getuige mede namens anden leden inlichtingen vroeg, werder die geweigerd. Daarna werd ge tuige „wegens wangedrag" ge royeerd! DE NIEUWE PASPOORT REGELING Speciaal zij die binnen 'korter tijd voor vacantie naar het bui tenland gaan vragen zich thans naar aanleiding van de maatrege len voor een nieuw paspoortrege ling af, wat voor hen de conse quenties van deze regeling zijn Naar de ANWB ons mededeel is de situatie thans zo, dat d< thans besctaande paspoorten ii elk geval geldig blijven tot d< officrële vervaldatum. Daarna za men een nieuw paspoort moeter hebben. Wat echter de paspoorter betreft, die voor 1 Septembe 1951 vervallen, staat het de be trokken afgifte instanties vri een verlenging te geven, dan we een nieuw paspoort te verstrek ken. WIM VAN EST IN DE TOUR DE FRANCE Het is thans zeker, dat Wim van Est met de Neder landse equipe in de Tour de France zal starten. Naar wij vernemen zijn gisteravond in Tilburg de contracten getekend in bijzijn van Pel- lenaars en Rud de Grood, respectievelijk technisch lei der en chef d'equipe in de Tour. Het vierde jaarverslag van de Vereniging van Schouwburgdi recties in Nederland, door de se cretaris, de heer W. Mooy, uit Alkmaar dezer dagen tijdens de jaarvergadering in Hilversum uit gebracht, is voornamelijk gewijd aan de interne toestand van de theaterwereld. Geconstateerd werd, dat de Vereniging in een werkellijke be hoefte voorziet en organisatorisch goed werkt. Voor de ledenverga deringen was steeds een goede belangstelling- Veel nut heeft het werk van de Technische Commissie opge leverd welke werkt onder lei ding van de heer P. Houtman, die op advies van de Minister van O.K. en W. is benoemd tot lid van de Rijkscommissie van advies voor de bouw van Schouw burgen en concertzalen. De actie voor het Weduwen- en Wezenfonds voor Nederlandse Tonelisten is een succes gewor den. Er werd e.en bedrag van f 18250,83 bijeengebracht in de Schouwburgen. Op de komende Najaarsbeurs zal door middel van een affiche propaganda voor het werk van de Vereniging worden gemaakt. Het theaterbezoek, aldus de secretaris, vertoont een dalende tendenz, hetgeeen geweten wordt aan de enorm gestegen kosten van levensonderhoud, waardoor het budget voor theaterbezoek steeds krapper wordt. Het pu bliek bezoekt nu alleen dan het theater, als het zeker is waar voor zijn geld te krijgen. Het is daarom zeer te betreuren, aldus het jaarverslag dat de repertoire's van de meeste gezelschappen niet meer aan de gestelde eisen voldoen. De pathologische en negatieve tendenzen. die de meeste stuk ken kenmerken, ziin niet in staat de schouwburgbezoeker te bevre digen. Men wordt dit alles moe en het zal voor de gezelschannen een taak ziin. zich on deze mate rie ernstig te bezinnen. Een gunstige uitzondering hierop werd gemaakt door de Haagse Comedie en voor een groot deel ook door de Neder landse Comedie. Voor de Schouw burgdirecties wordt zodoende het organiseren van voorstellingen steeds moeilijker. Ook de gang van zaken bij het Coördinatie-bureau vraagt naar het oordeel van de Vereniging om verbetering. Men zag gaarne een vertegenwoordiger van de direc ties in dit bureau opgenomen. De gehele exploitatie van het theaterbedrijf is weinig lonend geworden. Daardoor kunnen b.v. groot gemonteerde revue's e.d. in ons land niet opgevoerd worden De enorm gestegen onkosten en de, in verhouding met het buiten land, veel te lage entreeprijzen maken dat ten enenmale onmoge lijk. Het bespelen van de provincie wordt daardoor steeds moeilijker, zo niet onmogelijk, mede omdat het publiek niet in staat is noch bereid is, een veelvoud van de huidige prijzen te betalen. Slechts in de meer gegoede kringen is men bereid, voor buitenlandse gezelschappen, ballet e.d. hogere entreeprijzen te betalen. De grote massa echter zal voor de meest eenvoudige ontspanning toch geen grote bedragen kunnen uittrek ken en prijsverhoging zal op dit terrein ongetwijfeld nadelige in vloeden hebben'. Wat het verhuren van zalen be treft stelt het bestuur zich op het standpunt, dat een verhoging naar verhouding van de gestegen on kosten zeker niet onbillijk is, doch waar de meeste amateur-toneel verenigingen, die doorgaans de zalen, vooral in de provincie, toespelen noodlijdend zijn, zal aan een verhoging, hoe noodzakelijk ook, niet te dénken zijn. Dat allemaal zijn geluiden, die voor het theaterbedrijf niet erg hoopvol klinken. De directies zul len derhalve door een efficiënter bedrijfsvoering aan dé ene kant en een intensiever propaganda aan de andere kant, een vermeer dering van het theaterbezoek moeten stimuleren. FEUILLETON 45. ACHTSTE HOOFDSTUK Het arme kind was doodop. Zij liet haar hoofd tegen de rugleu ning steunen en deed haar ogen dicht. Zij zat slap in de stoel en liet haar handen lusteloos naast zich neerhangen. Zo bleef zij ze ker een minuut lang zitten. Het was haar aan te zien dat zij na zoveel opwinding een felle reac tie onderging, daarom liet ik haar bijkomen, en wachtte kalm, tot zij iets zeggen zou. hoewel ik brandde van ongeduld. Er was zoveel dat ik haar vragen wilde! Eindelijk keek zij op. en dof staarden haar grote, bruine ogen mij aan, alsof haar geest nog maar heel langzaam werkte. „U wou maar niet weggaan!" De woorden kwamen er hulpe loos bijna verwijtend uit en werden vergezeld door een slap gebaar. „Nee. Ik wou niet weggaan. Dacht u, dat ik 't zou doen?" „Ik hoopte het. 't Helpt toch allemaal niets." „Dat staat nog te bezien. We waren nog niet uitgesproken. Maar u bent te moe, u moest eigenlijk naar bed." „Ik kan toch niet slapen." „Hebt u me in de waan willen brengen, dat U weg was? Dat u met Vinton was meegegaan?" Ze knikte vermoeid. „Waarom deed u dat, juffrouw Donaldson?" „Ik was bang dat u weer aan het vragen zou gaan. Daar wou ik af zien te komen. Als u merkte, dat ik weg was zou u ook wel vertrekken, dacht ik. Het leek me de gemakkelijkste manier, om er een eind aan te maken. Ik was zo overstuurik kan 't heus niet meer aan." Ik wachtte even. Ik had haar graag met rust gelaten, maar wie weet, wat me de volgende mor gen te wachten stond, als we nu niet uitpraatten. En ik wenste er geen eind aan te -maken door heen te gaan. Daar was ik zelf niet mee geholpen, en zij ook niet. „U hebt waarschijnlijk wel be grepen, dat ik het grootste ge deelte van dat gesprek beneden heb afgeluisterd?" vroeg ik. „Ja, dat was ook een reden, waarom ik u weg wou hebben," antwoordde zij langzaam. „Ik wou u daarna liever niet meer zien. Ik voelde me zo.... vernederd. Ik wist zeker, dat ik door de grond zou zinken van schaamte." „Ik heb er van staan te kijken, dat u zich nog zo flink hield", zei ik. „En u had niets te vrezen. Ik stond klaar, om u te hulp te ko men, als 't nodig mocht blijken", hielp ik haar onthouden. „Ja, dat weet ik; ik zag u staan. O!" Zij sloeg haar handen voor haar gezicht. ,U weet nog niet half. wat eeri verschrikke lijk mens hii is. Hij maakt me doodsbang. Ik heb soms een ge voel, of ik het besterf, als hij me aankijkt. Dan kan ik haast geen adem meer halen." .Heeft hij u weieens mishan deld?" vroeg ik. zacht en bemoe digend zo probeerde ik het ten minste. „Lichamelijk bedoelt u? Nee, op die manier doet hij 't niet. Als hii me met zijn vuist tegen de grond sloeg, zou ik 't lang zo erg niet vinden. Maar hij slaat me met zijn ogenen met zijn tong. Die manier, waarop hij me aankijkt.... ik kan 't niet eens onder woorden brengen!" „Hypnotiseert hii u?" trachtte ik haar te helpen. „Nee, dat is 't eigenlijk niet. Hij jaagt me alleen een ontzet tende angst aan. En hij prent me voortdurend in, dat ik niets te betekenen heb en niets kan dat ik niets ben dan een speelbal voor anderen, een wezen zonder wil. of energie. En 't is de waar heid! Dat is juist 't afschuwelijk ste, het bitterste; hij heeft me zover gekregen, dat 't waar is!" Zij stiet het er onstuimig uit era haar ogen keken wild rond. Toen ze wat bedaarde bleef haar blik rusten op de lakleren tas, die ik op het bureau had laten liggen. Ze keek mij vragend aan. Ik knikte. „Ja, die tas van Vinton", zei ik. „Ik heb ze op die plank daar ge vonden, naast dat hoopje stenen." „En hebt u ontdekt „Wel iets, ja. Zoveel ten minste dat ik weet, waar 't hun om te doen is. De omstandigheden in aanmerking genomen, achtte ik me gerechtigd, van de inhoud kennis te nemen." „Dus u weet. wat Vinton wil, en waarom ik Kort brak zij de zin af, en ik zag aan haar gezicht, dat het haar zwaar viel, te spreken over de rol, die ze had gespeeld. „Ik weet, wat Vinton zoekt", zei ik, „maar 't is me nog steeds een raadsel, hoe hij u heeft kun nen overhalen, om iets te doen, dat u afkeurt en dat u niet wénst te doen. U lijkt me geen vrouw, die stopverf in haar hoofd heeft in plaats van hersens. Dom bent u niet, geloof ik. En ik geloof ook niet, dat Vinton er in zou slagen, u in een stuk gereedschap of machine te veranderen, zonder eigen wil en zelfstandigheid om te besluiten, als hij niethoe zal ik 't zeggenniet een soort hefboom had, waarmee hij u uit uw voegen kan lichten. Zegt u me eèras: staat u alleen op de we. reld? Hebt u niemand, die u kan helpen?" Weer verborg zij haar gezicht achter haar handen en ik hoorde een droge snik. „Geen vrienden of bloedver wanten waar u heen kunt gaan? Als u maar van hem af was! Al moest u zich verstoppen...." (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5