Hugo Girls kampioen Besluit tot intrekken van uitbreidingsplan Feestavonden rond zilveren priesterfeest Het communistische regiem in Tsjecho-Slowakije mislukt Handbalcompetitie De Rijp viert patroonsfeest Gemeenteraad Egmond-Binnen Buitenlands overzicht VRIJDAG 8 JUNI 1951 PAGINA 7 HEER HUGO WAARD. Dinsdagavond vond te Hoorn op het D.O.S.-veld de grote wedstrijd om het kampioenschap derde klasse plaats. Vele Heerhugowaarders waren met de Hugo- meisjes mee gegaan om hen aan te moedigen. En niet tever geefs. Toen de scheidsrechter om kwart voor acht het begin- signaal blies, hadden vele liefhebbers van de handbal het prachtige D.O.S.-veld omgeven. In hoog tempo werd begonnen. Al gauw namen de Hugo-Girls het initiatief. Zij gaven de DOS- meisjes geen gelegenheid 't eigen spel te ontplooien. Snel en goed combinatie spel brachten het DOS-doel dikwijls in groot ge vaar, maar het gooien op het doel was meestal ongevaarlijk, niet hard genoeg en niet zuiver ge richt. Met een enkele moeilijke bal wist de keepster wel raad- Dan was het gooien van de DOS- meisies beter- Bij de enkele ke ren dat zij door de Hugo-Girls verdediging heenbraken wist de H- G. keepster de harde schoten op meesterlijke wijze te houden. Met duidelijk overwicht van H-G. kwaim de rust 00. Na de rust begon DOS felle aanvallen te doen. Zij moesten winnen want gelijk spel betekende voor H- G. het kampioenschap. De Hugo meisjes werden in de verdediging teruggedrongen. De strijd om de bal was hevig, soms een beetje te fors. Zo beging een van de Hugo-speelsters in het vuur van 't spel 'n overtreding. De scheids rechter wees naar de beruchte stip. 13 m. worp. Angst in de Hu- go gelederen. De vrije worp werd hard genomen, maar kwam te- redht in de veilige armen van de H-G. keepster. Toen wist Hugo- Girls zioh los te maken uit de DOS-greep. De beide partijen gaven elkaar niets toe. Voor bei de doelen speelden zich hache lijke momenten af, maar de keepsters hielden hun doel schoon Toen de scheidsrechter het einde floot was de stand 00, zodat Hugo Girls 2 kampioen was. Geestdriftige supporters renden het veld op en namen de Hugo- keepster op hun schouders. Zij was dan ook de ster van het veld geweest. DOS als sportieve ver liezer bood de kampioenen bloe men aan. De scheidsrechter had een moeilijke taak, maar leidde L.T.J. HERDACHT LUSTRUM H.H.WAARD. Met angst om het hart begonnen wij 5 jaar ge leden in deze parochie met de LTJ, Land- en Tuinbouw-Jonge ren. aldus pastoor Verhoofstad, geest, adviseur van deze afdeling. De na-oorlogse tijd had de men sen meer gescheiden dan naar el kaar toegebracht. De LTJ stelde zich vooral ten doel deze onge zonde toestand op te heffen. Voor een waardige herdenking van het eerste lustrum was een feestelijke bijeenkomst belegd in het verenigingsgebouw. Behalve pastoor Verhoofstad merkten we onder de aanwezigen op de dis trictsvoorzitter der LTJ, de heer T. Dekker uit Warmenhuizen, de heer Machielsen uit Warmenhui zen, het LTB-bestuur, het bestuur der v.v. KSV en vele andere ge nodigden, terwijl alle leden der LTJ zich in het verenigingsge bouw verzameld hadden, Óp deze avond namen 3 bestuursleden af scheid van de LTJ, w.o. de stu wende kracht der vereniging, voorzitter Strooper. Namens de vereniging bood de heer D. Boots de oud-voorzitter, namens de af deling een mooie klok aan. Har telijk dankte de heer Strooper voor deze gave en zeide de afge lopen 4 jaar steeds met plezier bij de LTJ te hebben gewerkt. Met de heer Strooper namen af scheid de heren Jn. Beers en D. Boots. Nadat enkele verfrissingen wa ren aangeboden gaf de heer Ma chielsen uit Warmenhuizen een gloedvolle inleiding over „de mens als sociaal wezen". Hierin bracht spr. naar voren, welke goede uitwerking de sterke band van het gezin op de omgeving kan hebben. Met aandacht en in teresse hebben de aanwezigen deze lezing gevolgd, Hengefclub K.S.V. H.H. WAARD-KRUIS. Dezer dagen zijn verschillende hengel sportliefhebbers bij elkaar ge weest om te komen tot oprichting van een hengelclub. Naar wij ver nemen is de geste hiertoe uit ge gaan van het bestuur der voet balvereniging K.S.V., dat groten deels uit visliefhebbers bestaat. Hoe dan ook, op deze bijeenkomst gaven zich 17 leden op, terwijl ook een bestuur is gekozen, be staande uit de heren D. Jongkind, C. Punt en C. de Vries. Als naam is gekozen K.S.V., d.w.z. Kruizer Sport Vissers. Voetbalnieuws Hugo Boys HEERHUGOWAARD-NRD. A.s. Zondag, 10 Juni. zullen de Hugo Boys 1 moeten vechten om het kampioenschap tegen L.S.V.V. 1 op het voetbalterrein te Noord-Scharwoude. Als ze. een gelijk spel spelen of winnen, zijn ze kampioen. Dus jongens, doet jullie allen je best en laat dit niet voorbijgaan, want als er verloren wordt dalen de kansen veel. We hopen dat vele suppor ters mee zullen gaan om de moed er in te houden. Goed suc ces. Binnenbrandje CASTRICUM Bij de firma Groot, kolenhandelaar. is een binnenbrandje uitgebroken, de oorzaak was dat een looplamp enige tijd op een paar kolenzak- ken had gelegen, zodat deze zijn gaan smeulen. Omstanders wis ten erger te voorkomen, en blus ten met man en macht; de scha de was niemendal. FORENSEN OP EXCURSIE CASTRICUM Zondag 24 Juni gaan de leden en donateurs van de Ned. Ver. van Forensen ge vestigd te Castricum op excursie in de duinterreinen van de Pro vinciale Waterleiding Bedrijven. 30 Juni zal 't toneelgezelschap „Genesius" uit Uitgeest voor ge noemde vereniging het „Meis jes Lyceum" ten tonele brengen. uitstekend- Aan Hugo-Girls onze hartelijke gelukwensen. Meisjes uit Heerhugowaard, de handbal sport, is de sport van de toekomst- Wordt daarom lid van onze hand balclub. Geef je gauw op. In de zomermaanden gaan we hard trai nen voor het volgende seizoen. Dit eerste succesje moet door meerdere worden gevolgd. Maar daarom moet onze club veel leden hebben. Ook meisjes uit Heer hugowaard Zuid zijn welkom. Donderdagavond is het trainen, dan kunnen nieuwe leden zich melden. Voor de oudjes SINT MAARTEN. Dinsdag 12 Juni zal Sint Boys 1 een wed strijd spelen tegen Dirkshorn 1. De opbrengst van deze wedstrijd is ten bate van de tocht voor de Ouden van Dagen. Toont door uw opkomst uw medewerking voor het mooie doel. Geslaagd CASTRICUM. Aan de R. K. Kweekschool „Concordia" te 's-Hertogenbosch slaagde voor het examen voor onderwijzeres onze plaatsgenote mej. S. Portegies. Mej. Dirkmaat gaat heen ZIJPE. Mej. G. Dirkmaat, sinds 16 Augustus 1948 onderwij zeres aan de openbare lagere school te Schagerbrug, heeft met ingang van 1 September a.s. eer vol ontslag uit deze functie ge vraagd. Voor zover bekend gaat Mej. Dirkmaat het onderwijs ver laten. Waarnemend Gemeente architect ZIJPE. In verband met het plotseling overlijden van de Ge meente-architect, de heer C. de Leeuw, moest voorlopig in deze vacature worden voorzien. Het Gemeentebestuur heeft de heer D. Eriks Az. te Burgerbrug bereid bevonden deze functie voorlopig waar te nemen. Oud wapenbroeders spelen wedstrijd OUDORP. Woensdagavond had op het terrein te Oudorp een geanimeerde Volleybalwedstrijd plaats tussen oud-militairen (oud- Indië-gangers) uit Alkmaar en Oudorp. Het was een gezellige wedstrijd; er werden vijf partijen gespeeld, waarvan Oudorp de eer ste vier won en de laatste door Alkmaar werd gewonnen. Blijk baar was de club van Oudorp be ter geoefend, vermoedelijk vindt dit zijn oorzaak in het feit, dat de Alkmaarders nog niet over een terrein beschikken. Men hoopt in de toekomst meer van dergelijke wedstrijden te organiseren. DE RIJP. In samenwerking met de parochie van Beemster is in de Rijp het feest van de pa troonheilige der parochie, de H. Bonifatius met enige luister ge vierd. Het ligt ih de bedoeling het volgende jaar eveneens een dergelijke dag te organiseren; dan zal echter de parochie te Beemster als gastheer fungeren. De dag werd begonnen met een plechtige H. Mis opgedragen door pastoor Holtkamp. daarbij ge assisteerd door pastoor v. Leip zig en pater Straathof. Onder deze H. Mis hield pastoor Holt kamp een kleine predikatie over de H. Bonifatius. Gezongen werd voor de meisjes uit Beemster o.l.v. de Eerw. Zuster Maria Fr. Na de H. Mis was er voor de kinderen van de scholen van Beemster en De Rijp een ge meenschappelijk ontbijt. De ge hele morgen werd verder gevuld met verschillende wedstrijden. Begonnen werd met een teken wedstrijd. Hierna werd door de kinderen van beide scholen, of afgevaardigden van hen ge zongen, gedeclameerd of gemu siceerd. In het middaguur waren de Beemster kinderen de gasten van die van de Rijp. Na de middag werden op het DREO veld verschillende demon straties gegeven in rijdansen door de Beemster meisjes en gymnastiek door de Rijper jon gens. Hierna werd een voetbal wedstrijd gespeeld, waarbij Dr. Wegdam als scheidsrechter fun geerde. De Rijpers wonnen met 2—0. In café Blokdijk werden na af loop van de voetbalwedstrijd de prijzen uitgereikt. De uitslagen waren als volgt: Tekenen: Jongens: 1. Jo de Bakker, Beemster; 2. H. Meyer, De Rijp; 3. P. Droog, Beemster; 4. J. Plukker, De Rijp; 5. Sj. van Straaten. De Rijp. Meisjes: 1. Riet van der Nes, Beemster: 2. Tinv Smit. De Rijp; 3. Ann. Beers, Beemster; 4. S. Deckwitz, De Rijp; 5. C. Klous, De Rijp. Declamatie: 1. P. Tromp, De Rijp: 2. Jos Put, De Rijp; 3. Jo de Bakker, Beemster; 4. A. Klapmuts. De Rijp; 5. J. Deckwitz, De Rijp; 6. Tiny Duin, Beemster: 7. N. Timmer, Beemster: 8. Gita Groot Beemster en 9. L. Taam, De Rijp. Bij de zangwedstrijd behaalden De Rijp en Beemster beiden 7 punten. Na afloop van de prijsuitrei king werd aan pastoor Holtkamp, als cadeau voor zijn 25-jarig priesterjubileum, een door de Rijper meisjes onder leiding van de Eerw. Zuster op de V.G.L.O- school vervaardigde fraaie super plie aangeboden. ERGERLIJK GEVAL VAN DIERENMISHANDELING DE RIJP Naar wij thans vernemen heeft in de nacht van Maandag op Dinsdag in de ge meente De Rijp een ernstig ge val van dierenmishandeling plaats gehad. Iemand heeft de laffe moed gehad om van enkele koei en van de heer Muntjewerf, wel ke op het land aan het Oostdijk- EGMOND-BINNEN. Onder voorzitterschap van burgemeester M. Niele kwam de raad in spoedvergadering bijeen. Het voor naamste punt betrof wel het uitbreidingsplan. Blijkens van des kundige zijde verkregen inlichtingen is het thans ontworpen uitbreidingsplan in onderdelen niet conform diverse voorschrif ten. Daarom zal de Kroon tot afkeuring moeten overgaan. Dit komt de gemeente ten goede, aangezien zij zich door omstan digheden door de ontwerper een plan heeft moeten laten op dringen, dat lang niet overeenkomstig de wensen van de raad was. De voorzitter deelde mede per soonlijk met twee heren uit Den Haag de gemeente te zijn rondge gaan, met het zeer gunstige ge volg, dat van hoger hand nu een veel milder inzicht bestaat ten opzichte van de bezwaren, welke de raad tegen het uitbreidingsplan heeft, zeer in het bijzonder ten aanzien van de omlegging der hoofdwegen buiten de bebouwde dorpskommen. Indien de raad nu tot intrekking van het bestaande plan besluit, wordt van hogerhand de gelegenheid gegeven een ge heel nieuw plan te ontwerpen, maar dan een plan, waarin de raad zijn opvattingen en ziens wijze zal mogen vastleggen. Het ontwerpen van dit plan zal ge schieden onder supervisie vgn de heer ir. Heida, secretaris van de vaste commissie voor de Gemeen telijke Plannen, die zich inmid dels bereid heeft verklaard de supervisie op zich te nemen. Na deze uiteenzetting wordt tot in trekking van het uitbreidingsplan besloten. Demping sloot Van de zijde van Ged. Staten waren bezwaren gerezen tegen de geraamde uitgave van f 7495, bestemd voor het dempen van 't uiteinde van de Hoevervaart welk werk niet dringend nood zakelijk werd geacht. Volgens Ged. Staten behoorde dit werk te worden uitgesteld, mede omdat de kapitaalsinvesteringen dienen te worden beperkt tot de onver mijdelijke uitgaven. B. en W. al dus de voorzitter, wensen hieraan geen gehoor te geven. Reeds is contact opgenomen met de In specteur van de Volksgezondheid te Leeuwarden, de heer Ebels, die verklaarde, dat demping drin gend noodzakelijk moet worden geacht, daar bij nalatigheid daar van groot gevaar voor de volks gezondheid bestaat. De heer C. Apeldoorn is bang, dat bij door voering van dit plan (demping) het wegenplan bij zijn uitvoering schade zal ondervinden. Dit is niet het geval. Beide plannen staan los van elkaar. Het wegen plan mag uitgevoerd worden; echter, zodra de gemeente in staat is daarvoor geld (f44.000) te kunnen opnemen. Ditzelfde be zwaar zal zich straks waarschijn lijk ook voordoen, indien het dem pingsplan goedgekeurd zal wor den. Dan zal het niet verkrijgen van de daarvoor benodigde gel den, de uitvoering eveneens in de weg staan. Met alg, stemmen wordt beslo ten de woning bewoond door J. Mannes, onbewoonbaar te verkla ren. Hierdoor wordt de mogelijk heid geopend langs de Herenweg aldaar na sloping van genoemd perceel een behoorlijk nieuw bouwplan uit te voeren. Verbetering Herenweg Voorlezing wordt gedaan van het request van de heren G. Bel leman en P. Mooij om verbetering van de Herenweg. Het ontbreken van een wandelpad veroorzaakt een onhoudbare toestand, wat Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef, als gezochte vacantie- oorden en doortrekplaatsen van duizenden toeristen, niet langer kan en mag dulden. De raad is 't met de requestschrijvers volkomen eens, dat de kosten tot grondige verbetering, welke door het Hoogheemraadschap geraamd worden op f 142.000, weliswaar niet onderschat mogen worden, maar toch niet van overwegend bezwaar mogen zijn gezien het grote belang dat voor de gemeen te, als snel opkomend toeristen en vacantieoord, hiermede ge moeid is, afgezien nog van de vraag welke grote gevaren het ontbreken van een goed wandel en ruim fietspad met zich mede kunnen brengen. De heer C. Apeldoorn vraagt, of het niet beter is andere instan ties voor dit zeer urgente vraag stuk te winnen. Spr. denkt hier bij aan de ANWB. Meerdere re- questen zullen nog moeten wor den ingediend. Dan zullen B. en W. persoonlijk met het Hoog heemraadschap te Alkmaar gaan praten, teneinde toch tot een op lossing te komen. Burgerlijke stand GRAFT Geboren: Erna, dv W. Honig en A. Kuyn; Jan Wil lem, zv T. de Haan en N. Broek huis. Ondertrouwd: Floris Cornelis Fluit, 22 jr. en Geertje de Jongh, 20 jr. Getrouwd: Dirk Mus en Maar- tje Bruin; Floris Cornelis Fluit en Geertje de Jongh. Overleden: Engel Heertjes, 72 jr., echtg. van M. Madderom. Het koninklijk paleis Amalienberg te Kopenhagen bestaat feitelijk uit vier afzonderlijke paleizen, die precies eender gebouwd zijn. Het ruiterstandbeeld van Koning Frederik V (1746-66) in het midden op de voorgrond, werd vervaardigd door- de Franse beeldhouwer Saly. Het paleis rechtsboven op deze luchtopname is de residentie van wijlen Koning Chris- tiaan X en wordt thans bewoond door Koningin Alexandrine. Het paleis rechts onder is de Kopenhaagse residentie van Koning Frederik IX en Koningin Ingrid. De koepel op de achtergrond is die van de Marmeren Kerk. je liepen, de staarten af te knij pen. Welke onmenselijke gevoe lens iemand kan hebben om tot een dergelijke daad over te gaan kan men alleen maar raden. Tot nu toe is er geen spoor van de dader bekend. Het zou niet al leen voor de eigenaar van de ge martelde beesten, die hierdoor schade heeft opgelopen maar ook tot voldoening van ieder welden kend mens zijn als de dader kon worden gevonden en zijn ver diende straf zal ondergaan. Bij het overlijden van pastoor Coppens DE RIJP Woensdagmorgen bereikte de parochie De Ryp- Graft het ontstellende bericht dat haar oud-pastoor, de Z. E. Heer H. F, Coppens plotseling is overleden. In zijn pastoraat te De Rijp heeft de overleden priester tij dens de oorlog veel gedaan voor de ondervoeden kinderen uit de Vredes parochie te Amsterdam. Door hem werden verschillende verbeteringen aangebracht aan interieur en exterieur van de Kerk. Onder zijn leiding werd de gymnastiek vereniging T.I.O.L. opgericht. Voor de zielerust van de overleden oud pastoor zal in de parochiekerk te De Rijp, op Za terdagmorgen een plechtige H. Mis van Requiem worden opge dragen door de Z. E. Heer Pas toor Holtkamp. UITSLAG ENQUETE OVER DUUR VAN DE KERMIS DE RIJP. Enige tijd ge leden werd op initiatief van de beide Jongeren Organisaties van K.V.P. en Nieuwe Koers een enquête gehouden betreffende de vraag of de Rijper kermis te lang duurt. Naar we vernemen is de uitslag hiervan als volgt: Op de vraag „Bent u van mening dat de kermis te lang duurt", antwoordde 538 met „ja", 108 met „neen", 18 stemmen wa ren blanco uitgebracht en 28 on geldige stemmen werdeq geteld. 525 juichten het toe als de ker mis tot vier dagen zal worden verkort. Van deze 525 waren er 262 voor een kermis in de eerste vier dagen der week en 263 voor een kermis in de laatste dagen tot en met Zondag. FEESTUITVOERINCEN EEN GROOT SUCCES DE RIJP. Zondag, Maandag en Dinsdag werden in de grote zaal van de heer C. Blokdijk de uitvoeringen gegeven welke be doeld waren als een geschenk voor de Z. E. Heer Pastoor Holt kamp, die op zijn beurt op de eerste avond zijn familie en be kenden en de ouderen uit de pa rochie en op de beide andere avonden de overige parochianen en andere belangstellenden en medewerkers aan het welslagen van zijn feest, een mooie avond kon aanbieden. Wij geven hieronder een kort verslag van de laatste avond. Na dat de heer notaris Th. R. Luyckx lid van het ere-comité, een ope ningswoord had gesproken en na dat pastoor Holtkamp zijn blijd- schaD had geuit over de uitste kende verhouding die er in De Rijp bestaat tussen Katholieken en niet-Katholieken, trad het congregatiekoortje op o.l.v. de heer G. Hop. Vervolgens gaf „Benedictus XV" een opvoering van het blij spel in drie bedrijven „In een andere wereld", van Joh. Blaaser Sr. en Jr. De verschillende jeugd verenigingen voerden ten tonele de schets van J. Pielage, onder wijzer aan de latere school „De Pastoor viert feest. De zangver eniging „Arti et Religione" ook o.l.v. G. Hop trad tenslotte voor het voetlicht. Er werd uitstekend gespeeld en zeer goed gezongen. Het was een alleszins geslaagde avond. Pastoor Holtkamp dankte allen die hebben meegewerkt aan het welslagen van zijn priester feest. Burgerlijke Stand EGMOND-BINNEN. Gebo ren: Cornelia E. M. dv J. Groot en J. Kuiper; Sietske J. dv L. Strooker en M, Zwaan; Joannes P. M. zv J. Liefting en J. Kuiper, Elisabeth M. dv J. Genet en J. M Laas, Petrus J. zv P. J. Hop man en M. M. Apeldoorn, Aga tha M. dv J. A. Schoorl en A. C. Bijman, Gerardus M zv C. J. Kle verlaan en A. Welboren, Arvid zv J. W. Beekmann en Fr. C. Haskes, Emmarentia M. dv C. J. Castricum en M. Rijper, Cornelis H. M. zv P. H. Ranzijn en G. M. Hoogervorst, Willem P. zv A. Scholten en Th. .Baltus. Overleden: W. Koper, 76 jr. echtg. v. A. Peetoom; J. Dirkson, 86 jr. wed. v. W. Schoorl. Ondertrouwd: A. A. Kuijs te Limmen en A. G. de Waard; A. Schut te Akersloot en A. Zijp. Gehuwd: N. Limmen te Castri cum en G. C. Apeldoorn; Th. v. d. Kolk te Heemskerk en J. Schuit R. K. Lagere Landbouwschool EGMOND-BINNEN. Bij het gehouden overgangsexamen wer den bevorderd van de 2e naar de 3e klas: Th. Swart, G. Apel doorn, Joh. Baltus, P. Baltus en P. Franken van Egmond-Binnen; Joh. v. Assem en G. Delis van Schoorl, M. Beentjes en H. Veldt van Castricum, M. de Dood, J. Leek en J. Smit van Alkmaar, C. Pepping, W. Schoen van Limmen, C. Sander uit Akersloot, F. Seig- nette uit Heemskerk, C. Schouten W. Swart en M. Zut van Heiloo, A. Stoop v. H.H.Waard, P. Terra van Zuidschermer, Fr. Vink van Bergen, H. Wulp van Bakkum en N. Zonneveld v. Egmond aan de Hoef. Eén werd niet bevorderd. Burgerlijke stand NIEUWE NIEDORP. Geboren: Chris, zv C. Wiedijk en M. Coops Ina dv L. J. Pesch en E. Schelvis; Margaretha Christina Maria dv J. J. Takken en M. C. Beukers. Ondertrouwd: A. Blokker, oud 26 jaren en A. Boomsma, oud 21 jaren. Getrouwd: P. Bankersen, oud 27 jaren, wonende te Langedijk en T. de Graaf, oud 23 jaren; R. M. de Bruijn. oud 23 jaren, wo nende te Winkel en B. Eijssen, oud 23 jaren; J. Spek, oud 22 ja- De berichten, welke de laatste dagen van betrouwbare, dit is communistische, zijde uit Tsjecho i Slowakije tot ons komen, beves- 1 tigen opnieuw, dat men een cul tureel en politiek hoogstaand volk als de Tsjechen, door bruut machtsgeweld wel tot slaven kan degraderen, maar dat men met gevangenissen, concentratiekam pen, mitrailleurs en andere te- reurmiddelcn, geen opbouwend werk kan verrichten. Het rode bewind, dat in Febr. 1948, niet door een vertrouwens votum van het volk, maar door een overweldiging van gewapen de communistische corpsen, de Tsjechen een communistisch re giem oplegde moet thans openlijk erkennen, er niet in geslaagd te zijn, het aan de massa voorge houden „Rode Paradijs" te ver wezenlijken. Integendeel, men heeft deze week moeten erkennen, dat de zaken in het land er economisch en financieel wanhopig slecht voorstaan en dat de doeleinden van het vijfjarenplan niet ver wezenlijkt zijn. Zeker, men geeft nu, zoals de secretaris-generaal van de Tsje chische communistische partij, Josef Frank dezer dagen in zijn rapport, dat hij op de jaarverga dering in Östrowa uitbracht, van deze mislukking de schuld aan de saboterende arbeiders, maar met deze beschuldiging is dan toch ook wel het afdoende bewijs geleverd dat de communis tische heilstaat aan vrije arbei ders, die een zekere welstand ge wend waren, geen enkele verbe tering maar alleen verslechtering kan brengen. Immers dit jaarverslag van de heer Frank was een litanie van klachten en verwijten aan de ar beiders, het was al sabotage, op zettelijke vertraging, daling van de productie, wat deze rode klok sloeg. Maar arbeiders, die werkelijk aan den lijve de zegeningen van het communistische regiem zou den hebben ondervonden, waren wel stapelgek, als zij door al deze middelen van het lijdelijk verzet aan hun paradijs een einde maakten. Al deze sabotage is' dan ook niet anders te verklaren, dan uit het feit, dat deze arbeiders, wat hun levenspositie betreft, na de invoering van het communistisch regiem, er oneindig slechter aan toe zijn geworden en het gemis van hun politieke en geestelijke vrijheid aanvoelen als een min derwaardige slavernij, waarin zij niet willen leven. De verwijzing van de commu nisten naar Rusland, waar toch maar zo belangrijk veel verbe terd is en de arbeiders dankbaar zijn, bewijst dan ook niet anders dan de juistheid van stelling van onze oud-ambassadeur in Mos kou, dr. Visser, die, op grond van zijn jarenlange ervaring met het communisme in Rusland, verklaarde, dat het communisme, alleen enige verbetering kan brengen aan arbeiders, die op de allerlaagste trap van een sociale beschaving stonden zoals in Rus land het geval was. Als hij dan ook eens een Rus sische arbeider, die er op wees, dat hij het toch beter had dan in de Czarentijd, eens vroeg of hij dan de geestelijke en politieke vrijheid niet miste, kreeg hij ten antwoord: „Vrijheid?. Hadden wij onder de Czaren vrijheid?" Een vrij hoogstaand ontwikkeld volk als de Tsjechen kon het communistisch regiem, alleen maar ellende en verbittering brengen. Voor deze mensen was het rode paradijs in Rusland in elk opzicht een aanzienlijke verslechtering. Machteloos als zij stonden te genover deze communistische re gering, die onverbiddelijk en on verzoenlijk elk verweer daarte gen neerslaat in bloed, hadden zij geen andere keus dan het lijde lijk verzet. En de resultaten daarvan moest Frank nu erkennen: de stagnatie bij de spoorwegen, de aanzien lijke daling van de producten in de mijnen en fabrieken, de ach teruitgang bij de landbouw, de mislukking van de collectivise ring, het tot stilstand komen van de huizenbouw en de overvallen, moorden en diefstallen op com munistische leiders. ren, wonende te Gladstone (Ca nada) en M. J. Puhl, oud 21 ja ren: N. G. Hauwert oud 28 jaren, en M. M. C. Wit, oud 23 'jaren. Overleden: G. Ott, oud 38 jaren. Twee- dan ook kostelijk amuseerde. De SLHËRMEKHUKN maal was deze week de zaal van 's Lands Welvarpn gevuld met feestvierende parochianen op de feestavonden welke waren uitge schreven bij gelegenheid van het 25-jarig priesterfeest van pastoor Standenmeijer. Na het openings woord van de voorzitter, waarbij op de eerste avond ook speciaal burgemeester Driess,en werd wel kom geheten, bracht onder leiding van de heer P. «V Schaper de speciaal voor deze ge*«igenheid opgerichte R.K. Zangclub op uit stekende -wijze de liederen: „Nieuw Leven" en het „Ave Maria" van Arcadelt ten gehore. De zang van de solozangeres Mevr. Dragtsma bleek voor Schermerhorn d,e ontdekking van een uitstekend talent te zijn. Ontroerd luisterde het publiek naar de uitvoering van enkele opera-aria's. Op de 2e avond over handigde de voorzitter haar een bouquet „donkerrode rozen" de zelfde als waarvan ze zo mooi gezongen had- De hoofdschotel van de avond werd gevormd door het optreden van de toneelvereniging „Laeti- tia" in „De Gebroeders Kal koen," een bekend oud blijspel, dat steeds weer graag gezien wordt en waarmee de zaal zich opvoering overtrof alle verwach tingen. Vooral de veteraan op 't toneel, de heer Joh. Broersen, was buitengewoon op dreef. Ook enkele jonge spelers, die voor 't eerst op de planken kwamen, deden het goed. De regisseur, de lieer J. Pietersen, komt alle lof toe. Tijdens de pauze vertolkte de heer Gerritsen uit Bergen een piano-sonate van Mozart, welke ondanks 't prachtige spel slechts door een deel van het publiek werd gewaardeerd, blijkens het geroezemoes in de zaal. Aan 't slot van de beide feest avonden memoreerde de jubila ris verschillende aspecten van de afgelopen feestdagen w-o- de een drachtige samenwerking. Ook wat de samenwerking met de andere bevolkingsgroepen betreft, zegde hij voor de toekomst zijn volle medewerking toe- Verder bedank te hij allen die aan het schitte rend welslagen van deze feesten hebben medegewerkt. De voorzitter van het feestco mité dankte op de tweede avond ook nog in het bijzonder de fa. P. J. van Kessel uit Alkmaar voor de boven alle lof verheven wij ze, waarop de kerk zo prachtig door haar was versierd. De heer Frank heeft dit alles in cijfers nader aangetoond en er daardoor geen twijfel aan laten bestaan, dat het communistisch regiem in dit land een volkomen mislukking is geworden. Wie daaruit intussen zou willen con cluderen, dat het einde van dit regiem hier in zicht is, zou zich echter aan een overdreven opti misme schuldig maken. Wij kunnen er zeker van zijn, dat de communistische leiders zich door deze sabotage niet zul len laten verdrijven, ook al zou den de economische gevolgen daarvan nog eens zo erg zijn. Zolang de geweldige militaire macht van Rusland achter de sa tellietstaten staat, zolang zullen deze volkeren onder de Russische hiel geplet blijven. Men zal de economische gevol gen op de bevolking afwentelen, de toestand zal er door ontbering nog ondraaglijker worden en elk verzet daartegen zal door Russi sche bajonetten en mitrailleurs in bloed gesmoord worden. Wie eenmaal de communist als zijn heerser heeft binnengehaald, raakt hem niet gemakkelijk meer kwijt, want de communistische heersers vinden geen middel te laag en te mensonwaardig om hun regiem te handhaven. Het 'feit, dat dezer dagen een communistische volksrechtbank in Brandenburg (Oost-Duitsland) een viertal jongens van 17 tot 25 jaar dwangarbeid veroordeelde, alleen omdat ze een onschuldig stinkbommetje geworpen hadden in een vergadering waar de heer Pieck sprak, bewijst afdoende, met welke methoden deze heren hun regiem handhaven. Het Tsjechische volk zal met deze sabotage voor zich zelf dan ook niets bereiken dan verscher- Ding van zijn ellende. Hoogstens leert het hierdoor aan de arbei ders in de nog vrije landen om toch te begrijpen, dat geen offey te groot of te zwaar is, om dit vreselijke communistische regiem buiten hun grenzen te houden. HET VREEMDELINGEN VERKEER IN 1950 Het bracht ruim 78 millioen aan deviezen op Uit het jaarverslag over 1950 van de Alg. Ned. Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer in Nederland, blijkt, dat het vreem delingen verkeer na de oorlog, niet alleen het voor-oorlogse peil weer reeds heeft overschre den maar ook dat de zg. vreem delingen-industrie een belang rijke deviezenbron geworden is. Terecht wordt opgemerkt dat de intensieve en vaak kostbare pro paganda om vreemdelingen naar ons land te trekken, zijn voorde len begint af te werpen. Zo mag 1950 voor ons land een goed toeristen-jaar worden ge noemd en in verband hiermee wordt genoemd de viering van t H. Jaar in Rome, dat millioenen mensen uit alle delen van de wereld naar Italië deed reizen. Van die millioenen hebben zeer velen de gelegenheid benut om ons land eens te bezoeken. Geslaagde attractie in ons land Ook de Keukenhof in Lisse, de Passiespelen in Tegelen en de Rotterdamse Ahoy bleken be langrijke aantrekkingspunten te zijn Het aantal buitenlanders, dat ons land in 1950 bezocht be droeg ruim 400.000 tegen ruim 300.000 in 1949. Uit Belgie kwa men er 85.000; Engeland 55.000; Frankrijk 33.000; Scandinavië 44.000: uit overig Europa kwa men 109.000. Uit de Ver. Staten kwamen 40.000 personen ons land bezoeken. Het aantal over nachtingen kan op bijna l.mil- locn gesteld worden. Deze cufers hebben alleen betrekking op de vreemdelingen die in de hotels cn bii de Horecabedrijven onder dak zochten en het bedrag, dat zij hier achterlieten kan zeker op ruim 58 millioen geschat wor den. In 1949 bedroeg dit bedrag f 34.500.000. In .deze 58 millioen is niet begrepen het bedrag, dat door deze vreemdelingen reeds betaald was voor passage op Ne derlandse boten of vliegtuigen en welk bedrag ten minste op 20 millioen mag worden geschat. Uit deze cijfers, zo zegt 't jaar verslag mag gerust geconclu deerd worden, dat het toerisme tot de voornaamste bron van in komsten gerekend mag worden. Het bezoek, vooral uit de Ver. Staten» zou zeker nog groter zijn geweest indien midden in 't sei zoen de oorlog in Korea niet uit gebroken was. waardoor ver schillende Amerikanen hun reis afbraken of afzegden. Het binnenlandse toeristenver keer liep terug. Uit de cijfers van het binnen lands toeristenverkeer, zo gaat het verslag verder, bleek wel, dat 1950 aantoonde, dat onze landgenoten zich moeten gaan beperken in hun uitgaven. Niet alleen daalde het aantal bin- landse vacantiegangers, maar ook de hotels met hoge prijzen werden door Nederlanders min der bezocht. Dat deze grote ho tels toch nog een goed seizoen hebben gehad, danken zij aan de buitenlanders. Trouwens dit „goede seizoen" geldt alleen voor de hotels in het Westen, buiten de grote centra is bezoek van buitenlanders nog niet groot Vooral de Amerikanen bewegen zich nauwelijks buiten de grote steden in het Westen. Het heeft overigens aan goede initiatieven, om de vreemdelin gen ook uit de grote steden naar het binnenland te trekken, niet ontbroken, al hebben niet alle initiatieven tot een succes ge voerd. De Keukenhof, de Ahoy en de Avifauna bleken alleen succes te hebben en de Passie spelen te Tegelen, waarbij de 28 voorstellingen met 5000 zit plaatsen per voorstellling ge heel uitverkocht waren Overigens bleek in 1950 duide lijk. dat in de centra, waar de buitenlanders gaarne verblijven, de hotelcapaciteit onvoldoende is. Het jaarverslag acht het dan ook een verbliidend teken, dat dp regering uit het Marshall te genwaarde fonds een bedrag van 7 millioen voor hoteluitbreidir.g wil beschikbaar stelen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 7