Nieuw Achtste leger verovert gebied rondom Tsjorwon en Koemhwa Voorstel van Rusland inzake Japan Nog geen spoor van vermiste Britse diplomaten gevonden Pact-landen kunnen nog meer doen, meent Bradley Regering in Djakarta is tevreden en verheugd Sabotagedaad EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Nota van Moskou aan Washington HARDE SLAG VOOR CHINEZEN Centrum van bevoorrading voor Chinees lente-offensief Beheersing van centrale front Brand bij V. en D. in Haarlem V.S. gereed voor totale oorlog Sovjet-missie werd uitgeleid V.S. straaljagers zoek in W.Duitsland Engels militair verdronken Spanje en Joegoslavië zeer nuttig voor Westerse verdediging De verklaring van minister Peters: Meisje onder tram gedood Minister Albregts Nota aan Washington in Oost-Duitsland Weinig hoop voor Kard. Mindszenty Aftreden van Engelse Koning? Kwestie heden in Lager Huis Niet achter IJzeren Gordijn Scheepsberichten Abonnementsprijs f 5.30 per kwartaal, f 1.77 per mnd„ inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50: m alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Noordhollands Dacrhlad I Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) HET FEIT VA Al HEDEN Pag. 1 Maandag 11 Juni 1951 46e Jaargang No. 12190 Kantoren: HOORN. Draaisingel 59, teL 4243. Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 TOKIO, 10 Juni (Reuter) - Het Amerikaanse achtste leger heeft Zondag het belangrijke communistische bevoorradingsge- bied van het Chinees lente-offensief om Tsjorwon en Koemhwa in Midden-Korea veroverd, aldus maakt generaal van Fleet bekend. Aan beide zijden zijn zware verliezen geleden. De mededeling was een verrassing voor het hoofdkwartier van het Sste leger, In het Westen bleven patrouil les der verbondenen het gebied van Moensan-Korangpro bewa ken tegen een mogelijke tegen aanval. Er werd bijna geen con-' tact met de tegenstander gemeld. Bombardement van Songtsjon Zondag hebben zeventig straal vliegtuigen de communistische be voorradingsbasis Songtsjon, 65 kilometer ten Noord-Oosten van de hoofdstad Pjongjang gelegen, met bommen, raketten, napalm bommen en mitrailleurs zwaar be stookt. Met de verovering van het ge bied om Tsjorwon en Koemhwa is de langdurigste slag van de jongste Koreaanse campagne ge ëindigd. Generaal van Fleets medede ling, dat het gebied veroverd was, wekte verrassing op het hoofdkwartier van het achtste le ger. Men had verwacht, dat de communisten tot het einde toe zouden vechten om hun voor naamste bases in Centraal Korea te behouden. Verwacht wordt, dat de Ame rikaanse troepen veel materiaal buit zullen maken. Het gebied is door de Chinezen gebruikt als voornaamste bevoorradingsbasis en als springplank voor hun len te-offensief. Van Fleet beheerst thans het gehele centrale front en zal de Noordelijken vermoe delijk kunnen dwingen nog 30 km. terug te trekken. Uit de bekendmaking van Zon dagavond blijkt niet, dat de ge allieerden ook de steden Koemh wa en Tsjorwon hebben ver overd. Er wordt slechts van de omgeving gesproken. Acht vliegtuigen neergeschoten Volgens Tass wordt in een Noord-Koreaanse legerbericht van Zondag gezegd, dat „hevige vijan delijke aanvallen ten Noorden van Jongtsjon, Hwatsjon, Jang- goe en Indje" zijn afgeslagen. Aan de tegenstander waren zware verliezen toegebracht. Acht vlieg tuigen waren neergeschoten. SCHOENENAFDELING GING IN VLAMMEN OP Zaterdagavond even voor tie nen merkten voorbijgangers een vuurschijnsel voor de ramen van de eerste etage van het gebouw van Vroom en Dreesman op de hoek Verwulft-tiierstraat. Zij alarmeerden de brandweer, die onmiddellijk met groot materiaal uitrukte. Toen de ladderwagen en de motorspuit bii het gebouw arri veerden, kletterden de glas scherven naar beneden en sloe gen de vlammen uit vier ramen van de eerste etage, waar de schoenenafdeling gevestigd is. De brandweermannen, die in middels toegang tot het gebouw hadden verkregen, konden de vuurhaard gemakkelijk benade ren en wisten in twintig minu ten tijds het vuur in de kiem te smoren, zodat de schade beperkt bleef tot genoemde afdeling. Kortsluiting is waarschijnlijk de oorzaak. FAYETTEVILLE (Arkansas) 9 Juni (Reuter) De Ame rikaanse minister voor het le ger, Frank Pace, heeft Zater dag in een toespraak te Fayet- teville (Arkansas) verklaard, dat ,,de V.S. gereed waren voor de strijd, indien de Sov jet-Unie een totale oorlog wenste". Hij voegde hieraan toe: „Deze gereedheid kan wellicht een van de factoren zijn, die haar zal doen inzien, dat een oorlog ver geefs is". Op het terrein van de atoomwapenen zijn snelle vorde ringen gemaakt, zo verklaarde hij. IN AMERIKAANSE ZONE VAN OOSTENRIJK SALZBURG, 9 Juni (A.P.) De Amerikaanse militaire auto riteiten hebben de Russische re patriëringscommissie hedenmor gen, nadat zij opnieuw gewei gerd had de Amerikaanse zone van Oostenrijk te verlaten, naar de Russische zone uitgeleid. Toen de Russen, die in hun auto gezeten waren, niet vrijwil lig naar de Russische zone wil den rijden, trokken twee Ameri kaanse officieren en twee solda ten de protesterende chauffeur van zijn zitplaats en reden de wagen naar de zonegrens. WIESBADEN, 10 Juni (A.P.) - Autoriteiten van de Amerikaanse luchtmacht hebben vandaag be kend gemaakt, dat sinds Vrijdag j.l. twee straaljagers van het 86e eskader, die van hun basis te Gie- belstadt in Beieren waren opge stegen voor een oefenvlucht, zijn verdwenen. In geheel West- Duitsland wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld. De grote nieuwe sluiswerken te Deventer werden Zaterdag middag officieus in gebruik gesteld. De burgemeester van Deventer, mr. H. W. Bloemers, en andere gemeentelijke auto riteiten en gasten voeren aan boord van de „Holland-Fries land IV" van de rederij Van der Schuyt, van der Boom en Stanfries uit Rotterdam, tezamen met de „Maasbode" van dezelfde rederij, de sluis binnen. Deze schepen waren de eerste, welke in de nieuwe sluis werden geschut. De beide schepen in de nieuwe sluis. STAKINGEN IN INDONESIË De correspondent van .^neta te Surabaja meldt, dat rode vlaggen wapperen op de bioscopen van Surabaja, ten teken dat daar ge staakt wordt. De textielfabrieken en drukkerijen in Surabaja heb ben het werk hervat. De corres pondent van Aneta meldt voorts uit Surabaja, dat bij de vijf weeg- schaalfabrieken de staking voort duurt en dat er thans moeilijk heden dreigen met de arbeiders van Heinekens brouwerij en de British American Tobacco Cy. DOOR DE EEUWEN TROUW IN OPSPRAAK Het dagblad „Trouw" heeft in de afgelopen dagen gepubliceerd over moeilijkheden in de stich ting „Door de eeuwen Trouw". Volgens het dagblad zou het een en ander ten aanzien van het be leid voor zover het de financiën betreft, niet geheel en al klop pen. N.a.v. deze publicaties heeft het dagelijks bestuur alle afde lingen van de stichting uitgeno digd om op een vergadering op 16 Juni in Utrecht aanwezig te zijn. BIJ HOEK VAN HOLLAND Zaterdagmiddag is bij het zwemmen te Hoek van Holland een Engelse militair, gelegerd in het „Transit Camp" aldaar bij het zwemmen verdronken.' Het slachtoffer is de 26-jarige An thony John Freaiick. Zijn kle ren werden ahn het strand ge vonden. Een dame, die de man zag afdrijven heeft alarm ge slagen. Het stoffelijk overschot was gisteren nog niet gevonden. FINSE GEZANT OVERLEDEN IN DEN HAAG Naar wij van de zijde der Finse legatie vernemen is Baron Yrjö Koskinen. gezant van Fin land te 's Gravenhage op 65- jarige leeftijd in een ziekenhuis, waar hij eniige tijd geleden ter behandeling was opgenomen, overleden 5 I wmm Trots op hun zojuist verworven „Maple Leaf"-vleugels staan deze Nederlandse piloten, die in het raam van de organisatie van het Noord-Atlantisch Pact in Canada een opleiding tot vlieger hebben gekregen, voor een Harvard trainingsvliegtuig met de Nederlandse vlag op de luchtbasis Centralia voor hun vertrek naar Nederland, waar ze inmiddels zijn aangekomen. LONDEN, 9 Juni (A.P.) - Ge neraal Omar Bradley heeft heden verklaard, dat uit militair oog punt bijdragen van Spanje en Joego-Slavië nuttig zouden zijn voor de verdediging van het Wes ten. De voorzitter van de geza menlijke Amerikaanse stafchefs zeide in een persconferentie, dat hü alleen kon spreken over mi litaire en niet over politieke aspecten van de verdediging. „Hoe meer macht wij tezamen kunnen brengen hoe beter", zeide hij en hij voegde hieraan toe: „De vorige keer hadden wij Rus land aan onze zijde". Hij ver klaarde dat hij met de Britse minister van landsverdediging, Emanuel Shinwell, en de Britse stafchefs geen nieuwe plannen noch een bevel tot staking van het vuren in Korea had bespro ken. Tijd is belangrijk Op de vraag of hü tevreden was over de organisatie der ver dediging krachtens het Atlanti sche Pact in Nederland. België, DJAKARTA, 9 Mei (Aneta). De Indonesische regering is zeer verheugd, dat de Nederland se regering open oor heeft voor de wensen van het Indonesische volk. Indonesië streeft naar de opheffing van het Uniestatuut, teneinde betere en gezondere ver houdingen tussen Indonesië en Nederlan'd te kunnen aanknopen" aldus verklaarde men in re geringskringen Zaterdagochtend aan Aneta naar aanleiding van de verklaringen van minister Pe ters in de Tweede Kamer. „De regering juicht de verkla ring van de minister van Unie zaken en Overzeese Rijksdelen toe," zo zeide men. Speciale conferentie. Herinnerend aan het voornemen om een speciale conferentie met Nederland te houden, zeiden ge noemde kringen, dat de Indone sische en Nederlandse regeringen vooraf overleg zullen plegen over de „tijd en voorwaarden van de speciale conferentie". De con ferentie kan evengoed in Indo nesië, alsin Nederland of Zwit serland gehouden worden, zo ver klaarde men, er aan toevoegend, de plaats van de conferentie is niet belangrijk, belangrijk is, dat het Uniestatuut geannuleerd wordt. West Irian blijft de nationale claim, totdat Indonesië het beheer VERKEERSONGEVAL IN HAARLEM Zondagmiddag is een 6-jarig dochtertje van de familie Jan sen uit Haarlem bij het overste ken van de Leidse Vaart onder de tram van de lijn Amsterdam- Zandvoort geraakt. Het meisje wilde vlak vóór de tram de straat over en werd op slag ge dood. De tram ondervond een half uur vertraging. over West Irian heeft. Naar de mening van mr. Tamunim, vice- voorzitter van het parlement zijn er voor de oplossing van het pro bleem Irian slechts twee wegen mogelijk, ten eerste: vrijwillig heid van Nederland om gevolg te geven aan de Indonesische claim, door een vreedzame oplos sing van het geschil. Ten tweede: Geweld. Ik hoop van harte, dat Indonesië de tweede weg niet zal behoeven te bewandelen. Het pro bleem van West Irian kan de bron van een wereldoorlog zijn, gezien de aanwezigheid van in ternationale belangen in Indo nesië, aldus de vice-voorzitter van het Indonesische parlement. AMSTERDAMSE KELLNER STICHTTE BRANDEN Een Amsterdamse kellner werd ongeveer een week geleden vrij gesproken van de beschuldiging een groot aantal auto's in de hoofdstad in brand te hebben ge stoken. Hij werd opnieuw in ar rest gesteld, omdat de politie hem verdacht van brandstichting in een hotel aan de Achterburgwal te Amsterdam in 1949. Eerst bleef de man tijdens zijn verhoor ontkennen, maar nu heeft hij ook toegegeven de autobran- den te hebben gesticht. ENGELS SPORTVLIEGTUIG VERMIST Blijkens een in Scheveningen opgevangen radliobericht wordt in Engeland een licht sportvlieg- tuig van het type „Aeronca" ver mist. Het toestel was met een piloot en twee passagiers op weg van Ronaldsay (eiland Man) naar Blackpool. Syrië sluit Syrisch-Libanese grens DAMASCUS, 9 Juni (Reuter) - Syrië heeft Zaterdagavond de Syrisch-Libanese grens gesloten uit protest tegen de uitwijzing van ongeveer 1000 Syrische ar beiders uit de Libanon. Italië en Frankrijk, antwoordde hii, dat naar zijn mening alle twaalf landen van het pact meer kunnen doen. „De tijd is hoogst belangrijk en wij moeten alles doen wat wij kunnen om de zaak te bespoedi gen", voegde hij hieraan toe. Engeland in Korea Op de vraag of hij Engeland had verzocht meer troepen naar Korea te zenden antwoordde hij: „Dat is een aangelegenheid van ons ministerie van buitenlandse zaken, maar ik zou zeggen, dat grotere deelneming van andere landen ons altijd welkom zal zijn". Hij voegde hieraan toe: „we stuiten in dit opzicht op politie ke oppositie in ons eigen land. Men vraagt ons altijd hoeveel hulp de andere landen in Korea geven". COMMANDEUR H. SILVESTER Z.H. de Paus heeft prof. dr. A. H. M. Albregts, minister zonder portefeuille belast met de ver hoging der productie en tot voor kort secretaris-generaal van de Uniapac (Union internationale des Associations patronales ca- tholiques Internationale Unie van Katholieke Werkgevers or ganisaties) alsmede de heer Gharles Harmei, voorzitter van de Uniapac, ter gelegenheid van de zestigjarige herdenking van Rerum Novarum benoemd tot Commandeur in de Orde van de H. Silvester. NOODLANDING IN BELGIË Van Nederlands sportvlieger TURNHOUT, 10 Juni (Belga) Een Nederlands sportvliegtuig, bestuurd door de heer Beek uit Voorburg heeft wegens benzine tekort een noodlanding gemaakt op de Ringlaan te Turnhout. De landing verliep zonder ongeval len en na benzine te hebben in genomen kon de Nederlandse pi loot weer opstijgen MOSKOU, 10 Juni (Reuter) De waarnemende minister van buitenlandse zaken der Sovjet- Unie, Valery Zorin, heeft de Ame rikaanse ambassadeur te Moskou, Alan Kirk, op het ministerie ont boden en hem een nota overhan digd. Amerika wordt er in de nota van beschuldigd, dat het tracht de Sovjet-Unie en China uit te sluiten en een afzonderlijk vre desverdrag met Japan te sluiten „met het doel een agressieve groep in de Stille Oceaan te vor men en het Japanse militairisme tegen de Sovjet-Unie en China tot nieuw leven te brengen". De Sovjet-Unie heeft voorge steld in Juli of Augustus een conferentie te houden van alle staten die tegen Japan hebben gevochten. Het doel zou zijn het opstellen van een vredesverdrag met Japan op basis van de ont werpverdragen, die door Ameri ka en Rusland zijn voorgesteld. Het Russische voorstel is Zon dag gedaan in een nota, die te Moskou door de waarnemende CENTRALE OPGEBLAZEN BERLIJN. 10 Juni (D.P.A.) Naar het anti-communistische West-Berlijnse blad „Telegraf" meldt, zou de centrale te Ober- Oderwitz bij Loebau in Saksen (Oost-Duitsland) Dinsdagnacht door een explosie volkomen ver woest zijn. Over het aantal doden en ge wonden zouden nog geen juiste cijfers bekend zijn. Het blad spreekt van de „grootste sabota gedaad", die tot dusver in Oost- Duitsland is gepleegd. De aanslag zou een aantal omvangrijke plan nen in het kader van het vijf jarenplan voor de energievoorzie ning van Oost-Duitsland op losse schroeven hebben gezet. minister van buitenlandse zaken Zorin werd overhandigd aan de Amerikaanse ambassadeur Kirk. Afschriften zijn toegezonden aan de ambassades van Engeland, Frankrijk en Peking-China. OP VRIJLATING, ALDUS WASHINGTON WASHINGTON (K.N.P.), 9 Juni „Het ministerie van bui tenlandse zaken heeft geen rede nen om te geloven, dat er een kans is oin binnen afzienbare tijd de vrijlating van Kardinaal Mindszenty. primaat van Honga rije, te bewerkstelligen". Dit was het antwoord van de onderminister van buitenlandse zaken van Amerika op een op roep van de New ïorkse senator Jacob K. Javits. Deze had in een brief aan het State Department erop aangedrongen om na de succesrijke onderhandelingen met de Hongaarse regering, die de vrijlating van de Amerikaanse zakenman Robert Vogeler tenge volge hadden, thans dezelfde weg te volgen ten einde de invrijheids- stelling van kardinaal Mindszen ty te verkrijgen. LONDEN, 10 Juni (A.P.) Volgens de Sunday Pictorial be staat er kans. dat Koning George VI om gezondheidsredenen zal abdiceren. Het is bekend, dat de koninklijke familie zich bezorgd maakt over de gezondheidstoe stand van de koning. De laatste twee weken is hij lijdende aan een lichte longont steking. Sinds 1948 lijdt hij aan een stoornis in de bloedsomloop, in het bijzonder in het rechter been. De koning is 55 jaar oud. Dit is het wrak van een van de acht F-84 straaljagers, die nabij Moreland (Ind.) in de Verenigde Staten zijn verongelukt. Drie bestuurders kwamen om het leven. De acht verongelukte vliegtuigen maakten deel uit van een eskader van 71 straal jagers, die van Dayton naar de luchtbasis Selfridge in Michi gan vlogen. De bestuurder van het hier afgebeelde vliegtuig werd gedood. Een zegsman van de luchtmacht verklaarde, dat „sabotage altijd mogelijk wordt geacht zolang de oorzaak van de ramp nog niet is vastgesteld. Een onderzoek wordt ingesteld". PARIJS, 10 Juni (Reuter) Vijftienduizend detectives in West-Europa, van Sicilië tot Stockholm, houden zich bezig met de opsporing van de twee Engelse diplomaten MacLean en Burgess, die sinds 25 Mei vermist worden. Men kan niet geloven aan een vertrek naar de landen achter het ijzeren gordijn. Hoewel te Rome geen enkel radiotelegram is gevonden van Burgess aan zijn moeder (met het nazoeken van de gewone te legrammen is men nog bezig), heeft de perschef van het Engel se ministerie van buitenlandse zaken, William Ridsdale, beves tigd, dat Burgess Donderdag uit Rome een telegram naar zijn moeder heeft gezonden. Geen documenten vermist De Engelse minister van bui tenlandse zaken, Morrison, zal Maandag in het Lagerhuis een verklaring afleggen. Op desbetref fende vragen van journalisten heeft Ridsdale de verklaringen van het ministerie herhaald, dat geen geheime documenten van welke aard ook worden vermist. Maclean had toegang tot officiële stukken van verschillende aard op het ministerie, doch niet tot stukken, die bijvoorbeeld met een nieuwe atoombom konden te ma ken hebben, aldus Ridsdale. Franse politie zwijgt De Franse politie bewaart een stilzwijgen, doch men gelooft in Frankrijk algemeen, dat de bei de mannen het land hebben ver laten. Poolse en Tsjecho-Slowaak- se luchtvaartfunetionarissen heb ben verklaard niet bevoegd te zijn passagiers te onderzoeken of inlichtingen over hen te ver strekken aan iemand anders dan aan de politie. De berichten, dat beiden in Praag of Warschau zou den zijn, worden tegengesproken. Italiaanse verkiezingen ROME, 10 Juni (A.P.) Gis teren, vandaag en morgen wor den in 2161 Italiaanse steden en dorpen gemeenteraadsverkiezin gen voor de nieuwe provinciale besturen gehouden. Johan van Oldenbarnevelt: DjakartaA'dam: 9 Juni 400 mijl van Suez; 20-6 in Amsterdam. Kota Inten: Djakarta-Rotter dam: 8 Juni Rode Zee; 21-6 in R'dam verwacht. Goya: 15-6 te R'dam ver wacht van Djakarta.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1