Afd. Alkmaar van de R. K. E. H. B.O. vierde !21/2-jarig jubileum Kegeltournooi geopend Friese Brug - Alkmaar Verkoop op afbraak Met een goed georganiseerde en welgeslaagde wedstrijd door burgemeester Wognum Alkmaarse matroos gedood Avida 1951 Naar wij vernemen: Marktberichten Schagen geplaatst in de volgende ronde De Perzische olie PAGINA 2 MAANDAG 11 jUNI 1951 Hoewel het twaalf en een half jarig bestaan van een vereniging eigenlijk geen reden is om te jubileren, althans het is weinig gebruikelijk, heeft het bestuur van de Alkmaarse afd. van de R.K.E.H.B.O. ,,St. Adelbertus" gemeend dit feit toch niet zonder meer voorbij te moeten laten gaan. Een groots opgezette feestviering is er niet geweest, maar men heeft dit kleine jubileum gebruikt om een grootse, goed georganiseerde en ook goed geslaagde E.H.B.O.-wedstrijd op touw te zetten waarvoor niet alleen bij vele zusterverenigingen uit den lande, er was zelfs een ploeg uit Oss, maar ook bij vele stadgenoten, die buiten het eigenlijke E.H.B.O.-werk staan, belangstelling bleek. Een 25 ploegen, ieder van vijf leden, twee slachtoffers" en drie helpers, hebben elkaar in een sportieve, behulpzame kamp be streden en laten zien wat er op de EHBO-cursussen in het land al zo wordt geleerd en gedaan. En dat is neei watl Want deze oefeningen hebben aangetoond, dat gediplomeeerde EHBO-ers met een behoorlijke ervaring een onmisbare hulp betekenen van de arts bij ongevallen en rampen, hetgeen in deze tijd met druk verkeer en vele mogelijkheden van fabrieks- en bedrijfsongeval len heus geen overbodige luxe is. Het voornaamste echter is, dat uit deze oefeningen blijkt, dat er talloze landgenoten zijn, die toch het eerste gebod van onze Chris telijke geloofsovertuiging: „Hebt uw naaste lief gelijk u zelve", tot een plicht hebben weten te ma ken. Want EHBO-er zijn betekent niet een paar gezellige avonden met een interessante cursus het betekent op de eerste plaats klaar staan als een medemens in nood verkeert! En zo hebben wij dan tientallen lijdzame slachtoffers in het „Wa pen van Heemskerk" gezien, die op deskundige wijze geholpen werden na een denkbeeldig onge val, dat hen was overkomen. In het eerste gedeelte van de wed strijd betrof het lieden, die wer den geacht op de kermis uit een zweefmolen gevallen te zijn en n beenbreuk te hebben opgelopen, en anderen die een wervelbreuk zouden hebben opgelopen. Het ging er gelukkig onbloedig aan toe en de EHBO-ers konden in 'n kwartier de patiënten op de bran cards en daarna weer op de been helpen. De tweede opgave bracht men sen, die in het kanaal zouden zijn gesprongen, uit 'n brandende trein, en daarbij een gebroken arm en een polswond hadden op gelopen op de oefenvloer en per sonen, die geacht werden brand wonden te hebben opgelopen in handen van de reddingsploegen. Er werd vlot en met animo ge werkt en al zal, van het stand punt der aanwezige artsen bezien niet een ieder geheel feilloos ge holpen zijn, het overgrote deel der helpsters en helpers kweet zich toch zeer goed van haar taak. Na afloop van de eerste oefe ningen complimenteerden velen het jubilerende Alkmaarse be stuur, dat goed in de bloemetjes werd gezet en sprak het Hoofd bestuurslid Kerlen, tevens voor zitter van het districtsbestuur, 'n woord van gelukwens waarbij hij de afdeling Alkmaar als een der besten uit het district en zelfs uit het hele land prees. De voorzitter, dokter J. F. Nij- man, dankte voor deze hulde en sprak zijn erkentelijkheid uit aan de zusterafdelingen die door hun medewerking deze wedstrijd had den mogelijk gemaakt en voorts de vertegenwoordigers van Rode H.V.Z. opgelet ALKMAAR De leden die zich voor de avond-vierdaagse hebben opgegeven en op een van deze dagen verhinderd zijn te lopen, kunnen reeds Dinsdag lopen. Zij worden om half zeven verwacht bij café* Tom, Waagplein; de an deren worden op dezelfde tijd daags daarna verwacht; allen in uniform, d.i- witte blouse en brui ne rok of broek. Het bestuur Dammen Promotie-degradatie N.H. Noorderkwartier ALKMAAR. In de onlangs gespeelde competitie om het per soonlijk damkampioenschap van het district Noord-Hollands Noor derkwartier eindigden Th. de Haas („Damlust", Zuid-Schar- woude) en H. de Jong (DDD, Alkmaar) op de onderste plaatsen van de hoofdklasse, terwijl L. Verver (DDD) en J. Jorna(DDD) bovenaan eindigden in de le kl. Tussen dit viertal worden pro motie-degradatie wedstrijden ge speeld. L. Verver slaagde er Zaterdag middag in na een mooi offer te winnen van H. de Jong, terwijl J. Jorna remise speelde tegen Th. de Hgas. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Elisa beth J. W., d. v. G. Ket en J. de Vries; Woutera, d. v. J. Lina en J. van Groningen; Jan C., z. v. C. Burger en P. K. Muntjewerf; Willem J., z. v. J. H. van Bergen en T. Vis; Cornelis N., z. v. N. C. Quant en M. Snijders. A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR. De klap op de vuurpijl, acht adspiranten XI-tal- len kwamen met de gewonnen speldjes triomfantelijk uit de strijd te voorschijn en wel A, C, D, F, en G. Gefeliciteerd jongens met dit prachtige resultaat, jul lie hebben onze hoop werkelijk heid gemaakt. De naam AFC kwam het meeste bij de prijswin naars voor, en dat was een pres tatie op zich. B, E en I kwamen in de finale, op zich keurig, maar in de finale moesten zij de meerdere in hun tegenstanders erkennen. Het tweede kwam met een ne derlaag terug. Het vierde behaalde een dege lijke overwinning op Vrone 2. En het zevende verloor. De P.P.C.-er Kruis, transportcolonne, Ned. Ver. voor EHBO, Wit-Gele Kruis en de vele toeschouwers voor hun belangstelling en medeleven. Met een feestavond bij Beem- ster op het Waagplein werd dit eerste jubileum besloten. Hier werd door het bestuur aan de voorzitter een aantal boeken ge schonken, terwijl er voor de do cent en wedstrijdleider, de heer I. Vleugel, een kist sigaren was. De cursisten boden dokter Nij- man vervolgens een tweetal fraaie boekwerken en aan Mevrouw Nijman een taart. De heer Vleu gel werd door hen verrast met een doos sigaretten, terwijl er voor Mevrouw Vleugel ook een taart was. Bovendien had banket bakker Schoon nog een taart om te verloten beschikbaar gesteld. Uitslagen EHBO-wedstrijd: In de afdeling junioren gingen de prijzen naar: Amsterdam II (142 punten) le prijs lauwertak. Uithoorn (139 p.)2e pr. medaille Hoogwoud I (136 p.) 3e pr. me daille; Haarlem I (130 p.) 4e pr. medaille. Commandantsprijzen: le prijs: Hoogwoud (45 p.); 2e prijs Uit hoorn (42 p.); 3e prijs Amster dam I en Haarlem I (35 p.). Afdeling senioren: Haarlem I (183 p.) le prijs lauwertak; Haarlem II (181 p.) 2e prijs medaille; Uithoorn (177 p.) 3e prijs medaille. Commandantsprijzen: le prijs Oss; 2e prijs Uithoorn. BIJ MOTORONGEVAL TE BERGEN Zondagavond om 8.15 uur ge- burde in de bocht van de Bèrger- weg, vlak nabij de kruising Oude Bergerweg en Nieuwe Bergerweg een ernstig motorongluk. 2 Jonge matrozen kwamen, met 'n splinternieuwe motor, met zeer grote snelheid vanaf Alkmaar, richting Bergen. De motor liep naar hun verwachtingen en iet wat overmoedig geworden, wilden zij met extra grote snelheid de bocht nemen. Hierdoor raakten zij met de step de grond, tolden in het rortd en vlogen met enorme kracht tegen een personenwagen op, die op het moment van de botsing stilstond, doordat de autobestuurder snelheid moest verminderen bij het passeren van de .juist bij de halte stilstaande Bergerbus en daarbij het ongeval zag aankomen. Het was echter reeds te laat. De duo-passagier, de 22-jarige Theo v. d. Kamer van de Clarissenbuurt uit Alk maar, werd van de motor geslin gerd en kwam onder de wagen terecht. De gevolgen waren zeer ernstig; met zware in- en uitwen dige bloedingen werd Th. v. d. K. door leden van het Rode Kruis opgenomen, doch niet alvorens hij door Kapelaan de Lange van de laatste H.H. Sacramenten was voorzien. Hij overleed in het ziekenhuis. De bestuurder van de motor, een matroos uit Beverwijk, be kwam een schouderbreuk, doch verkeert niet in levensgevaar. Loop der bevolking ALKMAAR C- Bruin, RK v. Heiloo naar Lindenlaan 38; A. Sluiter, van Zwolle naar Eikelen bergstraat 78; F. J. H. Vermeu lende Bruijn, van Najmegen n- Boterstr. 20; C. Kater, y. Amers foort naar Stuartstraat 12; M. C- Weelde Ruijter, RK, van Be verwijk naar Stationsweg 21; C. Th. van Egmond—Deskwitz, RK, van Schermerhorn naar Water mansstraat 13a; F. H. Groen van Amersfoort naar Baansloot 19; C. Jaspers, religieuse, v. Rotterdam naar Nassauplein 11; M. de Rijke van Renswoude naar Heiligland 55; C. A. Sandberg. religieuse, v. Rotterdam naar v. Everdingen- straat 18; A. OosterbaanBak ker, van Harlingen naar Pr. Ju- lianalaan 14; H. Dekkerv. Bem- mel, van Leerdam naar Wester burgstraat 1; D. van Diest, van Nijmegen naar Spoorstraat 17; A. JonkersDoef, van Grootebroek naar Blaeustraat 17; P. J- C. van Duyn, met gezin, van Berkel Rhodenrijs naar Nieuwpoortslaan 90; A. van der Horst, v. Middel- harnis naar Akeleistraat 20; G. Jellema, van Egmond Zee, naar Kennemerstraatweg 2; M- M. de Jong, RK. v. Delft naar v. Ever- dingenstraat 18; M. C- P. A. Jans senUlsamer van Lange Ruige Weide naar Laat 51; P. Weel. RK van Uitgeest naar Stationsweg 21 C. Wouterse, van Bloemendaal n. Wilhelminalaan 11; A. J. v. Zijl, van Dordrecht naar v. d. Kaaij- straat 5; A- Bos van Groningen naar Rembrandtstraat 8; C. A. M- van der Drift, RK, van Nijmegen naar Brouwersstraat 11; G. D. v. Emmerik, R-K. geestelijke van Hoogkarspe] naar Emmastraat 10 A. J- van Meeverden, v. Amster dam naar Hoornsekade 14; B. J. Min, RK, van Perth (Australië) naar Blekerslaan 12; A. J. Oud, RK, van Castricum naar Hekel straat 12; J. C. Vos. met gezin, v. Medan naar Geest 47; F. van der LaanWieringa, van Emmen n- schip aan afgesneden Kanaalvak J. Dorenbos van Schermer naar Lombardsteeg 21; D. Teutelink Speets van Anna Paulowna naar Bergerweg 15; M. C. Boudewlin RK, van Soest naar vanEverdin- genstraat 18; J. Elschot, reli gieuse, van Ootmarsum n- Oude gracht 218; J. C. Koeman van Schermerhorn naar Gashouder straat 7: G. Kunst, RK. met gez. van Oudorp naar Fr. Halsstr. 20. VOOR HONDERDEN SCHADE DOOR BALDADIGE JEUGD ALKMAAR Over het alge meen loopt het met de baldadig heid van de jeugd in onze stad, zoals reeds eerder gemeld, nogal los. Maar gaat men de gevallen van vernieling van particuliere en gemeente eigendommen in 'n paar maanden eens bij elkaar tellen, dan komt men tóch tot 'n teleurstellende ontdekking. Voor al in het najaar en zomer moe ten de beplantingen het ontgel den, terwijl ook de bestratingen nogal eens het kind van de reke ning worden. Zo werden in de eerste drie maanden van dit jaar 32 gevallen van straatopbrekerij gemeld. 15 vernielingen van plan ten en struikgewas en 3 maal van straatverlichting. Die baldadig heid komt de gemeente reeds te staan op een schadepost van een kleine tweehonderd gulden- In de plantsoenen vooral op 't bolwerk, werd ruim tachtig maal schade aangericht aan bloeiende heesters en planten, de schade van die bloemenplukkerij komt alleen al op f 300, En dan komen er nog de ver nielingen van particuliere eigen dommen bij, waarvan de schade moeilijk is vast te stellen. Maar als men dan hoort, dat er min stens 25 ruiten sneuvelden, ver schillende ernstige vernielingen aan gebouwen en tuinen werden aangebracht, spoorwegwagons werden beschadigd en zelfs in 9 gevallen met auto's werd gere den, dan is het duidelijk, dat ook hier aanzienlijke schade aange richt werd, die door wat meer oplettendheid voorkomen had kunnen worden of had kunnen worden beperkt. Dankbetuiging ALKMAAR. Het bestuur van de algemene Invaliden Bond verzoekt ons opname van het vol gende. De zieken en invaliden danken bij deze, de autobezitters (sters) van harte voor hun spon tane hulp om hen van huis naar de boot te brengen en 's avonds weer van de boot naar huis. Waren zij er niet geweest, dan zou alles niet zo vlot zijn verlo- Den. Nogmaals onze dank, auto bezitters (sters). De dankbare patiënten JEUGD-UITWISSELING ALKMAAR-BATH ALKMAAR. In het kader van de jeugd-uitwisseling Alk maarBath zullen op Zondag 15 Juli twintig leerlingen van Alk maarse Middelbare Scholen naar Bath vertrekken. Tegelijkertijd vertrekt een ploegje' van vijftien scholieren naar Keynsham. De jongelui worden in Engeland als gast bij verschillende families opgenomen en zullen zo nader kennis maken met de gebruiken van het Engelse volk. In tegen stelling tot hetgeen bij vorige uitzendingen geschied is, zullen algemene excursies én uitstapjes tot een minimum beperkt blijven. De heenries wordt, per bus, ge maakt via Amsterdam-Rotterdam, Gent en Oostende, de terugreis, op Zondag 29 Juli. zeer waar schijnlijk over Vlissingen. Als reisleiders zullen de heren Wiers- ma en Rietveld de tocht mede maken. Dammen HEMELS LEIDT IN KAMPIOENSCHAP VAN ALKMAAR ALKMAAR. De aandacht van de belangstellenden was Vrii- dagavond vooral gericht on de nartii tussen Hemels en Piederiet. konloDer van W.D.O. Hemels, die in de twee voorgaande nartiien de volle winst had behaald, zege vierde weer. en on een waarliik grootse wiize. Echter, de concurrentie is nog groot. Frans Slot won van Krui- der in een lastig eindspel, even als Nic. Oud var. Tuinman. Tuinman is nog wat onwennig temidden van deze sterke spe lers. Ook Riebeek heeft nog volop kans. Na schijfwinst won hij van Th. de Haas. Maar in de eerste klasse B is de spanning niet minder. Booy, die tezamen met Jorna de eerste plaats deelde, struikelde over Woonijk. In de partij tussen Jor na en Mekken zetten beide spe lers voor elkaar allerlei valletjes open, maar geen ervan werd ge accepteerd, zodat tenslotte werd besloten tot remise. Bijwaard herstelde zich van een slecht begin door Bak te kloppen. De jeugdige M. A. Langras toonde weer zijn goede vorm door de sterke Verver te bedwingen. De heer Jorna leidt in deze klasse met 5 punten uit 3 partijen, gevolgd door Booy, M. A. Langras en Mekken, ieder met 4 uit 3. In de tweede klasse kon men genieten van het weer opvallend mooie spel van de 75-jarige De Wijn. Na sterk centrumspel won hii van Korn. Na zijn verdienstelijke remise tegen Stam stelde Witte teleur door zowel te verliezen van Bal der als van Korn. Lencers maakt na zijn remise tegen Visser blijkbaar een inzin king door. Hij werd door M. J. Langras Sr. van net centrum ver drongen en moest tenslotte op geven. In deze klasse wordt de eerste plaats gedeeld door Mie- dema en Langras (ieder 4 punten uit 2 partijen), waarna De Wijn en Balder volgen met 4 uit 3. De gedetailleerd^ uitslagen lui den: Eerste klasse A: N. Riebeek—-Th. de Haas 2—0 W. PiederietM. Hemels 02 K. TuinmanN. Oud 02 H. Kruider—Fr. Slot 0—2 Eerste klasse B: C. BijwaardC. Bak 20 P. BonyG. Woonijk 02 J. MekkenJ. Jorna 11 L. VerverM A. Langras 11 Tweede klasse: T. Korn—J. Witte 2—0 J. Witte—C. Balder 0—2 T. KornP. de Wijn 02 M. J. Langras Sr.-N. Lengers 20 DEKENS GESTOLEN ALKMAAR. De vorige week werd door de Alkmaarse gemeen tepolitie aangehouden een 16- jarige winkelbediende en een opkoper van oud papier ter zake van diefstal van 29 wollen dekens uit het magazijn van de firma, waar de bediende werkzaam was, gedurende een periode van twee maanden. Beiden zijn in verzeker de bewaring gesteld. MOTORRIJDER MAAKTE LELIJKE SLIPPER ALKMAAR. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor vijf is een motorrijder in hevige botsing ge komen met een personenauto. De motorrijder reed over de Kenne- mersingel in de .richting van de Kennemerstraatweg en in de bocht verloor hij door te grote snelheid en te krachtig remmen, de macht over zijn stuur. Hij be gon te slingeren, viel en gleed daarna nog 14 meter door, ten slotte kwam hij in botsing met een auto die met matige snelheid uit de tegenovergestelde richting kwam. De chauffeur van de per sonenwagen probeerde nog door remmen en naar rechts uitwijken een botsing te voorkomen, doch dit lukte niet meer. De motor rijder brak zijn linkerbeen. Dok ter Gransbergen verleende de eerste hulp. Beide voertuigen lie pen schade op. B.L.O.-school te bezichtigen ALKMAAR. De uitbreiding met vier lokalen van de school voor buitengewoon lager onder wijs gelegen in het Victorypark zal op Woensdag 13 Juni a.s. om 15.30 uur officieel in gebruik worden genomen, 's Avonds zul len belangstellenden in de gele genheid worden gesteld de school te bezichtigen en wel tussen 19 en 21 uur. R. K. Toneelgezelschap ",t Masker" HEILOO Naar wij vernemen zal ,,'t Masker" o.l.v. Jean Ro bert jr. medio October 't toneel seizoen openen met een dolko misch blijspel getiteld: „De kuise Bruidegom Hiertoe heeft 't be stuur besloten om te voldoen aan de vele aanvragen weer eens van een echt lachspel te kunnen ge nieten. Verder ligt het in de bedoeling in de Heilige Vastentijd 'n groots passiespel te brengen. Ook is in overweging genomen het bekende spel „De paradijs vloek van Alphons Laudy ten to nele te brengen, dit zal dan ech ter in 1952 plaatsvinden Wij kdnnen begrijpen, dat ,,'t Masker na de vele zware klas sieke stukken weer eens 'n spel van het lichtere genre neemt, mede om de vele Maskervrien den te gerieven. Toch hopen wij dat. zij op de ingeslagen weg zul len voortgaan en de cultuur in onze gemeente blijven dienen met werken van auteurs, welke men niet zo makkelijk in ama teurs verband te zien krijgt. H. VORMSEL HEILOO Dinsdagmiddag zal Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers in de St. Willibrorduskerk aan olm. 250 meisjes en jóngens (2 laag ste klassen) het H. Vormsel toe dienen. De plechtigheid zal om 14.30 plaats vinden. Alle katho lieken van Heiloo worden ver zocht de vlag met pauselijke wimpel uit te steken. HEILOO. De Heiloër Avond vierdaagse voor fietsers wordt zo langzamerhand traditie. De voor bereidingen zijn weer in een ver gevorderd stadium. De routes zijn uitgestippeld en geheel anders dan voorgaande jaren. De tocht gaat ook nu weer door prachtige streken van Kennemerland. In de routes zullen zoveel mogelijk at tracties worden verwerkt. Bromfietsen Er is een andere regeling voor de z.g.n. „Bromfietsen". Vorig jaar starten deze na de fietsers. Dit jaar zullen zij eerder starten en zal er 'n servicewagen ter be schikking zijn. De verwachting is dat zeer veel Bromfietsen zullen deelnemen. Aan het einde der rit zullen de Bromfiets-herijders aan een eenvoudige behendig heidswedstrijd moeten deelne men. Actie in onze gemeente De middenstandsverenigingen zullen een ètalagewedstrijd orga niseren. Dit op zich is aardig en zal vele belangstellenden naar de étalages trekken. Men verwacht dat de gemeente, evenals vorige jaren, haar medewerking zal ge ven in de vorm van verlichting e.d. Ook de burgers kunnen het aspect verhogen door zeer een voudige illuminatie van tuinen etc. Dit behoeft niet kostbaar te zijn. Vastgestelde data De ritten worden gereden op 25, 26, 27 en 28 Juli. Het in schrijfgeld bedraagt 50 cent per tocht dus voor de gehele Vier daagse f 2.Hierbij zijn inbe grepen een uitgebreid route-boek wimpel en bii volbrenging der tocht een draagmedaille. Met kan zich voor deelname melden bij de heer P, Avis, v. Doornstraat 15 te Heiloo. Het in schrijfgeld moet gelijk met de aanmelding voldaan worden. Het is ook mopeliik in clubver band mede te rijden. De verwachting van de organi satie is dat dit jaar een record aantal deelnemers zullen komen. De leuze voor de Avida '51 is: Wilt U -enieten van bos, dui nen of de zee. Doe dan met de Avida mee. Heel Nieuwe Niedorp op de film NIEUWE NIEDORP. De Zangvereniging Niedorps Ge- meng Koor Iaat een film maken over Nieuwe Niedorp. Elke in woner kan meewerken, omdat 't in de bedoeling ligt, niet alleen de karakteristieke plekjes te ver filmen, maar ook de inwoners, om er een overzicht te geven van heel het verenigingsleven. De zaken en bedrijven zullen niet worden vergeten en natuurlijk zal de jeugd in de gemeentefilm niet mogen ontbreken. Binnen niet al te lange tijd (30 Juni) zal er een klank-opnamewagen in Nieuwe Niedorp verschijnen om de opnamen te maken. Het wordt dus een film van, over en door Nieuwe Niedorp, welke over enige tijd zal worden vertoond. BERGENS HARMONIE IN UNIFORM BERGEN Het was op Vrijdag 21 September 1900, de dag van oprichting van Bergens Harmo nie, dat de heer P. Blankendaal, met zijn walhoorn naar het mu- ziekgebouwtje toog en een begin maakte met zijn ruim 50-jarig lidmaatschap en 33-jari£ voorzit terschap van deze zo sympathie ke vereniging. Voor dit unieke feit werd hij op 21 September '50 fehuldigd en al maanden voor- ien was men druk bezig om de jubilaris een blijvend geschenk aan te bieden, in de vorm van uniformkleding. Spontaan en in alle stilte werd een bedrag van f 3.700 bijeen gebracht en op de huldigingsavond in de vorm van een ehèque overhandigd. Zaterdag trad 't wakkere corps vol trots en in groot tenue, voor afgegaan door het 12 man tellen de tambour-corps, aan voor het gemeentehuis, waar burgemees ter. wethouders, het uniform-co mité, Oranjevereniging en VVV hen opwachtten onder grote be langstelling van de burgerij. De heer Blankendaal bedankte allen, die dit heuglijke feit verwezen lijkt hadden en in het bijzonder de heer Boersma, die hij de ver vaardiging alle mogelijke mede werking verleende- Hierna werd een mars ten gehore gebracht, ge componeerd en opgedragen door de heer Beekman en aan de bur gemeester een manuscript over handigd. Burgemeester bedank te voor de erkentelijkheid en be loofde, dat het een goede plaats z.ou krijgen. Hij waardeerde ten zeerste de samenwerking tussen B en W- Voor het eerst werd de compositie „Mooi Bergen", een vlotte mars, gespeeld. Daarna trok men naar huize Cranenburg, waar de oud-burgemeester en beschermheer, de 92-jarige J. v. Reenen zijn bewondering uit sprak voor het corps. Door fami lie omgeven genoot deze krasse heer zichtbaar van de huldiging. Vervolgens maakte men onder grote belangstelling een rondgang door het dorp. Raadsvergadering AKERSLOOT. Op Woensdag 13 Juni a.s., des voormiddags 9 uur zal de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen komen. Aan de orde komt o.a. de benoeming van een hoofd der Openbare Lagere School en een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling met de gemeente Alkmaar betref fende het Bouw- en Woningtoe zicht. VISAKTEN AKERSLOOT. Nu het vis- seizóën wederom is aangebroken, worden door verschillende per sonen, die nog in het bezit zijn van geldige visakten, visakten aangevraagd. Het is nl. zo, dat de akten, die het vorige jaar af gegeven zijn, ook dit jaar nog geldig zijn tot en met 30 Juni a.s. De nieuwe visakten zijn geldig van I Juli 1951 t.m. 30 Juni 1952. Op de secretarie zullen verkrijg baar worden gesteld: Grote visr akten, kleine visakten, henger- akten en de hengelbewijzen. Om de uitreiking van de vis akten zo snel mogelijk te doen verlopen, zullen de belanghebben den in de gelegenheid worden ge steld om van 20 Juni t.m. 23 Juni a.s. aanvraagformulieren op de secretarie te komen afhalen, om ze vervolgens weer vóór 24 Juni a.s. in te leveren. De nieuwe akten kunnen dan worden afgehaald van 27 Juni t.m. 30 Juni a.s. CIRCUS ROLTINI BERGEEN Vandaag Maan dag en morgen Dinsdag, speelt 't circus Boltlni, het bekende grote viermast-circus met zijn uitge breide stal edele raspaarden te Bergen een galavoorstelling om 8 uur. Bovendien Dinsdag om 4 uur een uitgebreid kinder- en familiemnatinée. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te de Bilt. geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond. IETS WARMER Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden, maar ook perioden met zonneschijn. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Iets warmer. Op no. 21683 f 20.000,— 's GRAVENHAGE, 11 Juni In de 513de Staatsloterij, twee de klasse, eerste lijst, is de f 20.000,gevallen op no. 21683 DRIE EERSTE KLASSERS PROMOVEREN Bij het ter perse gaan van dit nummer vernamen wij uit zeer betrouwbare bron dat Meervogels, V.Z.V. en M.F.C., de kampioenen van de eerste klasse afd. Noord- Iiolland géén promotiewedstrijden behoeven te spelen, zoals aan vankelijk was bepaald, maar zon der meer naar de K.N.V.B. pro moveren. Wij hopen morgen hier nog op terug te komen. DE LAATSTE TERUG OUDORP. De laatste dienst plichtige uit Oudorp is thans uit Indonesië teruggekeerd, Sergeant Jan de Graaf uit de Roerdomp straat arriveerde Woensdagnacht per vliegtuig op Schiphol. De ouders wachtten al geruime tijd op de thuiskomst van Jan, daar dit al enige malen uitgesteld was. De belangstelling van familie en omwonenden die voor een mooie erepoort hadden gezorgd, was groot. Vrijdagavond verscheen 't fanfarecorps Wilhelmina van Ou dorp olv de heer Nuyens; hij feliciteerde Jan en zijn ouders en wenste hem een goede toekomst in het vaderland. SCIIAGEN. ..Als de tiiden veranderen, veranderen wil met hen. Aan dit oude snrcekwoord moet ik denken bii het onenen van dit kegeltournooi. Blijkbaar werd in de griize oudheid deze tak van snort reeds in ons dier bare vaderland beoefend, doch niet met svmnathie van de over heid. integendeel. In een onzer oude steden hadden zelfs de Doortwachters de ondracht. dat bedelaars, dobhelaars. kegelaars en ander gesnuis met stokslagen moesten worden verwilderd." Aldus burgemeester Wognum bij de opening van het kegeltour nooi, dat, georganiseerd door het district Schagen van de Alkmaar se Kegelbond vanaf Zaterdag avond j.l. gedurende zeven dagen in Hotel Igesz wordt gehouden. Spr'. concludeerde echter dat de overheid er thans geheel anders tegenover staat. Het gemeente bestuur van deze plaats (en voor al de burgemeester als enthou siast beoefenaar van de kegel- sport) is dankbaar gestemd, dat de organisatoren van dit tournooi Schagen hebben uitverkoren en v/aardig hebben bevonden om deze eer te beurt te vallen. Burgemeester Wognum sprak de wens uit, dat het doel waartoe dit tournooi georganiseerd is in deze week verwezenlijkt moge worden, wenste alle deelnemers „hoog hout" en verrichtte tot opening de eerste worp. Ruim 250 deelnemers. Tevoren had reeds dé heer Burgers als voorzitter der com missie voor onderlinge wedstrij den een welkomstwoord gespro- is Zaterdag in Amsterdam het veertigjarig bestaan gevierd van het museum „Het Rembrandt- huis" organiseert het Nederlands ge nootschap voor landbouwweten schap, in samenwerking met het Nederlands instituut van land bouwkundige ingenieurs, van 9 t.e.m. 13 Juli de zestiende Neder landse landbouwweek in Wage- ningen heeft generaal Nimitz op zijn bui tenhuis in Californië een depu tatie van de bemanning van het ms. „Utrecht" van de Kon. Rot terdamse Lloyd ontvangen. Mevr. Nimitz verrichtte kort na de oor log in de V.S. de doop van het schip werd Zaterdag in de buitenhaven van Vlissingen het op de werven van de maatschappij „De Schel de" gebouwde emigrantenschip „Maipu" officieel overgedragen aan de Argentijnse regering heerst er in de Bommclerwaard een grote meikeverplaag. Men heeft zelfs de hulp van een vlieg tuig uit Soesterberg moeten in roepen om de bomen te bespui ten ALKMAAR, 11 J.uni 7 paar den 4501100; 80 vette koeien 5001200; 87 nucht. kalveren v, d- slacht 35—85; 245 varkens 1,85 1,90 per kg. GROOTEBROEK, 11 Juni De eerste vroege aardappelen eersteling groot 3442; klein 31 34; kriel 1931. Aanvoer 1250 kg. LANGEDIJK, 11 Juni. 6800 kg aardappelen 3036, kleine 22—36; 240 kg uien 15.10; 7)4 kg eerste tomaten 100. WOGNUM, 11 Juni. Vroege aardappelen 4043, kriel 33; wit lof 18; sla 24.40; aardbeien I 1.80—2.20, II 1.02—1.60; slabonen 2.462.51; bospeen 36—45; bloem kool 15—45; stamsnijbonen 1.31; rabarber 13.1013.90; bossjalot- ten 7; postelein 1720. ken en enige mededelingen ge daan, welke er op wezen, dat dit met groot enthousiasme begroet en opgebouwd tournooi, zeker zal slagen. Vanwege de Alkmaarse Bond werd spontane medewer king verleend. Uit de wijde om geving van Den Helder iot Alk maar wordt door ruim 250 kege- laars(ters) deelgenomen. Het bondsbestuur heeft de korpsprij- zen beschikbaar gesteld en het aantal individueel beschikbaar gestelde prijzen overtreft alle verwachtingen. De heer Igesz kreeg een bijzonder woord van lof over de wijze waarop hij zijn gasten ontvangt. Alle banen wa ren met de grootste nauwkeurig heid in prima conditie gebracht. Ook de voorzitter van de Alk maarse Kegelbond, de heer Joh. Diepen, was de overtuiging toege daan, dat dit tournooi niet alleen zal bestaan in het spelen van een aardig wedstrijdje, maar voor insiders zal hier 'ook nog van goed kegelspel kunnen worden geno ten. Voor de sportieve ontvangst in de gemeente Schagen en de grote eer van de spontane opening door burgemeester Wognum is 't bondsbestuur zeer erkentelijk. Met de beste wensen voor het welslagen kon het tournooi een aanvang nemen De eerste uitslagen. De uitslagen en standen van Zaterdagavond luiden als volgt: Korps heren B „Op de lat", Purmerend, 1403. Korps heren C: „Omsmijters", S 1219 Korps dames B „Vredlust" 1398 Korps dames C „Vredelust" 1198 Personeel: Dames A: Mevr. de Haas 299. Dames B: Mevr. Roggeveen 269; mevr. Mulder 261; mevr. v. d. Hoven 249. Dames C: Mevr. Peetoom 290; mevr. Volten 279; mevr. Raven 261; Zr. v. d. Eem 250; mevr. Schene 231; mevr. Zonneberg 207 DOOR 2-0 ZEGE OP RANDERS SCHAGEN Zondagavond vond op het terrein aan de Loet de wedstrijd om de N.H. voetbal beker plaats. Schagen moest om te kunnen doorbekeren, met minstens twee doelpunten voor sprong winnen, wat op 't nip pertje is gelukt. De gastheren begonnen met de vrij sterke wind in de rug maar konden hiervan niet voldoende profite ren om zich in de eerste helft reeds veilig te stellen. Een fraaie kopbal van Grootes bezorgde de thuisclub de leiding 10. De gasten hielden het meestal bij kort tik-tak spel en konden het niet verder brengen dan enkele niets opbrengende corners. In de tweede helft werkten de geel zwarten er beter aan en drongen steeds verder op. Prachtige kan sen werden aan beide zijden ge mist, totdat Schoorl uit een cor ner fr&ai in hét hokje kopte. 2-0 Randers probeerde het nog wel met verre schoten op het Scha- gendoel, maar deze werden door keeper Slikker weggewerkt. Naar wij vernemen hebben met deze wedstrijd de keeper Jaap Slikker en Siem Grotes, die bei den gedurende een aantal jaren de geel-zwarte kleuren hebben verdedigd, van hun club afscheid genomen, wegens vertrek naar elders. De S.C. Schagen ziet haar beide trouwe spelers node ver trekken. WIE VEILIG LOOPT, LOOPT LANGER MEE (Van onze diplomatieke medewerker). In letterlijke en figuurlijke zin is olie een uiterst brandbare zaak. De Perzische oliekwestie bewees dat maar al te duidelijk. Dit olie conflict sproot voort uit een be sluit vaq, het Perzische parlement om de bronnen en concessies der BritsPerzische oliemaatschappij te nationaliseren. Dat besluit werd niet alleen ge nomen onder druk van opge zweept nationalisme, maar even zeer uit nood en bittere armoede. De opbrengsten der olie-con cessies was een van de belang rijkste, maar niet toereikende bronnen van inkomsten voor Per- zië of Iran. Pogingen van de Sjah Irans souverein, het vorig jaar ondernomen, om een Amerikaan se lening te krijgen, faaldfen, Voor kenners van de toestanden in Iran werd toen duidelijk, dat 'n uitbarsting zou volgen. Jammer echter is dat zulke kenners niet of onvoldoende onder de Ameri kanen worden gevonden. De moord op de Iraanse pre mier werd de aanleiding tot een grote spanning. Het parlement eiste de olie-nationalisatie en naar het scheen, bewilligde eerst de regering daarin en toen de Sjah- Toch schijnt de vraag ge wettigd, of dit conflict niet in het. leven is geroepen, om het tegen betaling van belangrijke sommen ^weer bij te leggen. De Britten hébben zich mees terlijke diplomaten Betoond in deze kwestie, toen zij dreigde mis te gaan- De regering te Londen klaagde Iran aan bij het Interna tionale Hof van Justitie te 'sGra- venhage op sterke gronden. Zij zond tevens versterkingen naar het Verre-Oosten. Zi.j bood aan Britse onderdanen in Perzië evacuatie aan, „zo hun leven in gevaar kwam." Dat gevaar zou echter alleen ontstaan, als Engeland de natio nalisatie met geweld wilde keren Als dat echter zou gebeuren, mocht de Sovjet-Unie, krachtens e.en verdrag met Perzië, Noord- Iran bezetten. Te begrijpen is, dat de Ame rikanen zenuwachtig werden bii de overweging van wat uit zulk een toestand wel voort kon vloei en. Een Amerikaanse senator zag de derde wereldoorlog al nabii. De ambassadeur der V.S. in Te heran die onlangs zo in de war was, dat hij de Perzische premier een verkeerd telegram ter hand stelde begon de Amerikaanse lening, die een jaar tevoren aan de Sjah was geweigerd, nu met grote aandrang aan te bieden, op voorwaarde, dat 't conflict vreed zaam werd opgelost. Nu is men zover, dat de natio nalisatie niet zal worden uitge - voerd. voordat er onderhandeld is. De onderhandelingen worden wel iswaar niet met de Britse regering maar met de maatschappij ge voerd, dezelfde maatschappij, die Teheran enkele dagen tevoren wat voorbarig met „voorbarig" aanduidde. Deze mag echter wel een Brits diplomaat, of zelfs mi nister, als onderhandelaar aan wijzen. En de Amerikanen verzochten de Britten voorlopig weer de be talingen te hervatten voor de olie-coneessies, die wel of niet genationaliseerd zouden zijn. Het ziet er dus naar uit, dat er olie op de golven, in plaats van op het vuur is geplensd en dat de Russen niet veel kans maken, in van olie troebel water te vis sen. De Inspecteur der Domeinen te Alkmaar, Wilhel minalaan 4, telef. K 2200/2790 verkoopt op VRIJ DAG 15 JUNI a.s. v.m. 11 uur te zijnen kantore bij inschrijving: op afbraak 5 woningen aan de Kanaaldijk te Alkmaar, plaatselijk gemerkt F 4, 5, 6, E 1 en 2 en het daarachter staande pakhuis. Aanwijzingen en inlichtingen zullen ter plaatse worden verstrekt op Woensdag 13 Juni a.s. van 1012 uur. Volledige voorw. verkrijgbaar bij Inspecteur vnd., en op 13 Juni a.s. bij de aanwij zing op het terrein.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2