K.V.PJONGEREN OVER TOEKOMST Emigratie is noodzakelijk K.V.P.-jongeren hielden weekend in West Beemster VLUCHT IN DE NACHT Alkmaar afbraak DE JEUGD TROK NAAR V/ARMENHUIZEN Wij dienen ook kind Gods te zijn in ons amusement De taak der ouders RADIO Voorzitter over federalisme bij gebrek aan inleider Perzische olie KATHOLIEKE LANDDAG GESLAAGD maar eist een degelijke voorbereiding door E. J. Rath PAGINA 3 ERSVERW ACHTING deeld door het KNMI te t. geldis van Maandag- ot Dinsdagavond. IETS WARMER weer met enkele over- le wolkenvelden, maar irioden met zonneschijn. tot matige wind tussen >st en Zuid-West. Iets no. 21683 f 20.000,— tAVENHAGE, 11 Juni 513ile Staatsloterij, twee- sse, eerste lijst, is de gevallen op no. 21683 E EERSTE KLASSERS PROMOVEREN et ter perse gaan van dit r vernamen wij uit zeer ,'bare bron dat Meervogels, en M.F.C., de kampioenen eerste klasse afd. Noord- géén promotiewedstrijden ;n te spelen, zoals aan- jk was bepaald, maar zon- er naar de K.N.V.B. pro- n. lopen morgen hier nog op s komen. LAATSTE TERUG DRP. De laatste dienst- e uit Oudorp is thans uit ië teruggekeerd. Sergeant Graaf uit de Roerdomp- arriveerde Woensdagnacht egtuig op Schiphol. De wachtten al geruime tijd thuiskomst van Jan, daar :nige malen uitgesteld was. ingstelling van familie en enden die voor een mooie t hadden gezorgd, was Vrijdagavond verscheen t corps Wilhelmina van Ou- Iv de heer Nuyens; hij >rde Jan en zijn ouders en hem een goede toekomst vaderland. VEILIG LOOPT, .OOPT LANGER MEE fan onze diplomatieke medewerker), tterlijke en figuurlijke zin sen uiterst brandbare zaak. ■zische oliekwestie bewees ar al te duidelijk- Dit olie* t sproot voort uit een be ul het Perzische parlement bronnen en concessies der Perzische oliemaatschappij onaliseren. eslui't werd niet alleen ge- onder druk van opge- nationalisme, maar even- t nood en bittere armoede, pbrengsten der olie-con- was een van de belang- maar niet toereikende n van inkomsten voor Per- [fan. Pogingen van de Sjah louverein, het vorig jaar omen. om een Amerikaan- ng te krijgen, faaldfen, Voor s van de toestanden in rerd toen duidelijk, dat 'n ting zou volgen. Jammer is dat zulke kenners niet oldoende onder de Ameri- worden gevonden, noord op de Iraanse pre- yerd de aanleiding tot een spanning. Het parlement de olie-nationalisatie en et scheen, bewilligde eerst ering daarin en toen de Toch schijnt de vraag ge- 3, of dit conflict niet in ven is geroepen, om het betaling van belangrijke n weer bij te leggen. 3ritten hebben zich mees- s diplomaten getoond in westle, toen zij dreigde mis n- De regering te Londen e Iran aan bij het Interna- Hof van Justitie te 's Gra- ;e op sterke gronden. ;ond tevens versterkingen ,et Verre-Oosten. Zij bood ritse onderdanen in Perzië tie aan, „zo hun leven in kwam." gevaar zou echter alleen in, als Engeland de natio- ie met geweld wilde keren at echter zou gebeuren, de Sovjet-Unie, krachtens ?rdrag met Perzië, Noord- ezetten. begrijpen is. dat de Ame- n zenuwachtig werden bii ïrweging van wat uit zulk estand wel voort kon vloei- n Amerikaanse senator zag -de wereldoorlog al nabil- ibassadeur der V.S. in Te- die onlangs zo in de war lat hij de Perzische premier erkeerd telegram ter hand -begon de Amerikaanse die een jaar tevoren aan <h was geweigerd, nu met aandrang aan te bieden, op aarde, dat 't conflict vreed- werd opgelost- is men zover, dat de natio- tie niet zal worden uitge - voordat er onderhandeld is. derhandelingen worden wel niet met de Britse regering met de maatschappij ge- dezelfde maatschappij, die m enkele dagen tevoren lorbarig met „voorbarig idde. Deze mag echter wel rits diplomaat, of zelfs mi- als onderhandelaar aan- ie Amerikanen verzochten itten voorlopig weer de bg- en te hervatten voor de incessies, die wel of niet ïationaliseerd zouden zijn. ziet er dus naar uit, dat er p de golven, in plaats van t vuur is genlensd en dat ssen niet veel kans maken, i olie troebel water te vis- e Alkmaar, Wilhel- verkoopt op VRIJ- r te zijnen kantore woningen aan de elijk gemerkt F 4, er staande pakhuis, zullen ter plaatse g 13 Juni a.s. van verkrijgbaar bij a.s. bij de aanwij- De 21ste katholieke landdag voor Hollands Noorderkwartier kan geslaagd heten; geslaagd, wat betreft de organisatie, de opkomst van ouderen en jon geren uit het Noorderkwartier geslaagd ook, wat de wijze be treft, waarop het brandende pro bleem van het amusement in onze dagen aan de orde is gesteld. Het uiteindelijk effect zal pas la ter kunnen blijken, als de ge dachten over het amusement, door de beide landdagredenaars uitgesproken, zullen doorwerken in gezinnen van de landdagbe zoekers en er allerwege een nieuwe stijl van vermaak zich gaat ontwikkelen; dat zal dan 'n stijl zijn, die kenmerkend is voor de katholieke gezinnen, waarin, zoals Jan Derks het uitdrukte, het amusement een voorproefje moet zijn van de ware eeuwi ge vreugde, waartoe wij al len geroepen zijn. Tegen drie uur was het ruime schoolplein van de jongensschool dat door het ijverige plaatse lijke landdagcomité vol gezet was met stoelen en geïmproviseerde banken geheel bezet; de op komst was verheugend groot. Be halve het landdagcomité waren er ook leden van de commissie, die het rapport over het amuse- mentsvraagstuk in de kop van Noord-Holland had samengesteld; wij zagen voorts de H.E. Deken A. Th. Harst uit Den Helder; Pastoor Dr. v. d. Lugt uit Weesp. vroeger pastoor te Warmenhui- zen; Burgemeester H. Nolet, de ere-voorzitter van de landdag en echtgenote; Notaris F. Pinxter, oud-secretaris van de Lanédag en bij deze gelegenheid tot ere lid benoemd onder aoplaus der aanwezigen, voorts Dr. G. van Hesteren en echtgenote; Pastoor H. Th. Nijman van Warmenhui- zen; Pastoor W van Leeuwen uit Burgerbrug en tal van kapelaans uit de parochie van de omgeving. Nadat hij deze Dersonen in het bijzonder had welkom geheten in de gastvrije parochie van War- menhuizen, besnrak de Voorzitter burgem. J. Kalb, het rapport, dat omtrent het amusementspro bleem was opgemaakt door een commissie, die haar taak nog niet beëindigd heeft. Geheel in de geest van de conclusies van dit rapport besloot het landdag- bestuur Pater Wesseling en Mr. Jan Derks uit te nodigen het goede amusement tot onderwerp van hun rede te maken. Voordat Pater Wesseling het woord nam, zongen allen gezamenlijk onder hegeleiding van de Fanfare „D.S. V.", het plaatselijk muziekcorps, bet eerste en zesde couplet van het Wilhelmus. Wat mankeren jullie? In voor jongeren uitermate be vattelijke bewoordingen ontwik kelde de bekende radiopriester Pater Piet Wesseling, zijn theo rieën omtrent 't amusement voor de jeugd. Ook hij had het rap port over het amusement gelezen, PROGRAMMA DINSDAG 12 JUNI 1951 HILVERSUM I, 402 M.: 7.00— 24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoonmu- ziek; 7.45 Morgengebed en liturg, kalender; 8.00 Nieuws- en weer berichten; 8.15 Gev. muziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.30 Water standen; 9.45 Lichtbaken; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gramo- foonmuziek; 10.40 Schoolradio; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoonmuziek; 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 Gramofoonmuziek; 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nieuws en Katho- iiek nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Amusementsmuziek; 14.00 Gev. programma; 14.45 Gramo foonmuziek; 14.53 Pianorecital; 15.15 Gramofoonmuziek; 15.30 Ben je zestig?"; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Filmmuziek; 18.00 Waar 't bij ons om gaat, klankbeeld; 18.15 Lichte muziek; 18.30 Orgelspel; 18.45 Sportpraat- je; 18.54 Dit is leven, causerie; 19.00 Nieuws; 19.15 Actualiteiten; 19.23 Hier is Europa, vaudeville programma; 19.52 Politiek over zicht; 20.00 Nieuws; 20.05 De ge wone man zegt er 't zijne van; 20.12 Omroeporkest en soliste (Om 20.55 actualiteiten); 21.30 Ambtenaar en samenleving, dis cussie; 21.50 Gramofoonmuziek; 22.35 Gesprek met mijn zoon; 22.45 Avondgebed en liturgische kalender; 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Kamerorkest. HILVERSUM II, 298 M.: 7.00 AVRO. 7.50 VPRO, 8.00— 24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoonmu ziek; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoonmuziek; 8.45 Idem; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gramofoonmuziek; 9.30 Idem 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Gra mofoonmuziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Pianorecital;1 11.30 Voor de zieken; 12.00 Orkestcon cert; 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Orkestconcert; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek; 13.20 Finan cieel weekoverzicht; 13.30 Orgel en zang; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Gramofoonmuziek; 15.30 Onze Amerikaanse buren; 16.00 Gramofoonmuziek; 16.30 Voor de jeugd; 16.50 Kinderkoor; 17.20 Dansmuziek; 17.45 Regeringsuitz.: K. Hoekendijk over „Voorlich- tingswerk in Indonesië"; 18.00 Nieuws; 18.15 Pianorecital; 18.30 Promenade-orkest, klein koor, kinderkoor en solisten; 19.05 Pa ris vous parle; 19.10 Musettemu- ziek; 19.45 „Pleegkinderen", dis cussie; 20.00 Nieuws; 20.05 Ac tualiteiten; 20.15 Theaterorkest en solisten; 21.15 De Antwoord man; 21.30 Operamuziek; 22.15 Orgelconcert; 22.45 Buitenlands overzicht; 23.00 Nieuws; 23.15 Dansmuziek; 23.3524.00 Gramo foonmuziek. dat in vele opzichten zeer teleur stellend is. Hij nam direct het dansen als een voorname vorm van ontspan ning in deze tijd, bij de kop en schetste de omstandigheden, die zich vaak voordoen: kleine, be dompte zaaltjes, ontzaglijk veel danslustige paren, die elkaar in de weg lopen, piepjonge jongens en meisjes, die de dansavonden plegen te bezoeken, het gebruik van sterke drank tijdens dans partijen, de onbehoorlijke wijze van naar-huis-gaan en het late thuiskomenDeze avonden zijn maar al te vaak zonder stijl, zonder geest, zonder rede, zon der dat er „maat' gehouden wordt; avondjes, die toch maar een heel groot vraagteken zetten achter je katholiek-zijn; want ze zijn er helemaal niet mee in over eenstemming. Deze platvloerse, grove, onbehouwen wereld van vermaak strookt niet met onze wereld van Geloof en is in strijd met onze waardigheid als Kind ■van God: immers een Kind van God heeft tot enorme taak. God op de eerste plaats en onze naas ten om Hem te beminnen, zonder enige zweem van egoisme, maar met de grootste opofferingsge zindheid Als we ons overgeven aan de platvloerse wijze van dan sen, van vermaak in het alge meen. speel je roekeloos met die Liefde, waartoe Christus ons in staat heeft gesteld; zo ook, als we ons overgeven aan grofheden in onze taal, in onze omgang, in ons denken, in al ons doen en la ten, in onze ontspanning. Dat is lijnrecht in strijd met onze roe ping n.l. die van te beminnen, zoals God ons dat vraagt. Dit soort amusement is bovendien 'n verraad aan deze tijd. Dus Katho liek zijn moet niet alleen blijken Zondagsmorgens in de kerk, maar altijd en overal. Dat moet uit stralen uit ons gehele wezen, overal moeten wij getuigenis af leggen van ons Geloof, omdat we in deze tijd geen halve Katholie ken kunnen gebruiken, daarom moeten we ons vermaak zoeken op redelijke en gepaste „Katho lieke" wijze. Als ons Geloof niet meer in staat is, ons te inspireren bij ons vermaak, dan zijn we niet meer in staat onze Liefde-roeping te vervullen, en daarin gelukkig te zijn, want dan zoeken we ons geluk in surrogaat en import van 'n heidense wereld. Hanteer ten slotte nooit tegen over God de veelgebruikte slag zin: „Ik ben wel goed, maar niet gek" Ik ben goed, want: ik ga iedere Zondag naar de Kerk en te Com munie; ik biecht geregeld, ik bid zelfs iedere dag het Rozenhoedje, etc., maar ik ben niet gek, want: vanavond ga ik nu eens „lekker" uit! goed, als het een voorproefje is van de eeuwige vreugde, waar voor wij allen geschapen zijn. Als er op ons amusement een kater volgt, dan demonstreren wij. dat wij uitgesloten zijn van die blijd schap der kinderen Gods. Driekwart van onze kinderen ontmoeten hun huwelijkspartner op 'n vrolijke avond, op 'n feest. Hij zei het niet met zoveel woor den, maar via een bedevaart naar Kevelaer kwam Mr. Derks tot de vrome wens," dat onze kinderen hun levenspartner allen mogen ontmoeten op 'n feest, waar geen kater op volgt; op 'n feest dus, waarvap de vreugde een voor proefje is van de enig-ware vreugde, waartoe wij allen ge roepen zijn. Evenals de eerste spreker, oogstte ook Mr. Derks een dank baar applaus. Aan de heer Kalb was 't daar na de taak beide sprekers, in wie het landdagbestuur zich niet te leurgesteld voelde, dank te bren gen; in zijn dankwoord betrok hij voorts allen, die aan het wel slagen van de landdag hadden medegewerkt Nadat met begeleiding van „D. S.V." het „Aan U, o Koning der Eeuwen" was gezongen, cele breerde de Z. E. Heer Pastoor H. Th. Nijman met assistentie een plechtig Lof op het landdagter rein. waarbij de honderden land dagbezoekers de Lofgezangen zongen. Tegen half 6 was het feest ten einde. WACHTGELDREGELING SCHOENINDUSTRIE 45 aanvragen binnen Tot nu toe zijn bij het ministe rie van Sociale Zaken 45 aanvra gen van schoenfabrieken bin nengekomen om de wachtgeld regeling 1946 van toepassing te verklaren. Er is nog in geen enkel geval een beslissing gevallen. Wel hebben, zoals bekend, sommige bedrijven op eigen risico de wachtgeldregeling al ingevoerd. Wapenvondst in Italië ROME, 10 Juni (A.P.) De Italiaanse politie heeft volgens mededeling van het ministerie van binnenlandse zaken opnieuw een klein arsenal van verborgen wapens ontdekt met kanonnen, munitie en explosieve stoffen. Tijdens de Landdag te Warmenhuizen. Inzet: Pater P. Wesseling tijdens zijn inleiding. Het kader van de K.V.P. Jongerenorganisatie, voor een weekend bijeen in het R. K. Verenigingsgebouw van West Beemster, bezon zich Zondagmorgen ernstig op de problemen: bevolkings aanwas, industrialisatie, massawerkloosheid en emigratie, stuk voor stuk onderwerpen die in het centrum van de belangstelling staan omdat ze betrekking hebben op het particuliere leven van elke Nederlander. Inleider J. G. M. Bosman van het bestuur der R. K. Centrale stichting voor emigratie wist zich Wie waarachtig God en Zijn dus bij voorbaat verzekerd van naaste liefheeft, zegt zoiets niét. Want een dergelijke vorm van vermaak is een belediging van God en spelen met onze mede mensen. Proberen we te beseffen, dat Christus in ons leeft, in ons bidt, in ons werkt, dat Hij het is, die al onze handelingen richt en verricht. Als de grote Liefde zelf ons hart doordringt en wij Ka tholieken zijn uit geheel ons hart en onze geest, dan zal ook ons amusement Katholiek zijn, zullen we begrijpen wat we zijn, waar toe we geroepen zijn, zullen we onze verantwoordelijkheid ken nen ten opzichte van ons zelf. van ieder ander, van onze parochie, onze stad en ons dorp, ons huis gezin, ons vaderland en de gehele wereld Volksdansen Onder leiding van de heer Lammers voerde de Alkmaarse Volksdansgroep voor Katholieken enkele aardige volksdansen uit. De bedoeling was te laten zien, hoe het óók kan. Geheel het ka rakter van de volksdans werd hier min of meer gedemonstreerd en ook de vreugde, die dansenden ondervinden door de activiteit, welke de dans vraagt, terwijl die vreugde een meer gemeenschap pelijk karakter krijgt door het gezamenlijk dansen van de fi guren. in kringen, riien en groeD- jes. Bijzonder aardig is altijd de muziek, een eigen melodie bij iedere dans, welke via gramo- phoonplaten werd weergegeven. Feest zonder kater. Had Pater Wesseling in zijn causerie betoogd, dat ons amu sement het stempel moet dragen van het kindschap Gods, Mr. Jan Derks op zijn beurt legde het accent op het stempel, die het gezinsleven op ons amusement moet drukken. Hij sprak maar kort (het was de tweede keer, dat hij op het spreekgestoelte stond op deze dag), maar zijn praatje was gees tig en pakkend, zoals deze enkele regels van een verslag het niet kunnen weergeven; wij volstaan daarom met de enkele gedachten, die hij lanceerde, weer te geven. Na even vastgesteld te hebben, dat ook de overheid hier 'n taak heeft - zij het 'n subsidaire taak - wees Mr. Derks op de primaire taak van de ouders. Het lustte hem niet 'n somber verhaal op te hangen van de uitwassen van het amusement van onze heden daagse jeugd; dat verhaal zou triest en eentonig zijn, zoals de tegenwoordige dansmuziek een tonig is. Liever schetste hij het vermaak, zoals dat in een goed gezin het element van binding is. Hij richtte zich daarom op de eer ste plaats tot de ouders, hen op de man-af vragend, of zij wel eens eerlijk geprobeerd hebben de jeugd enig idee te geven van het echte, gezonde amusement. Het ouderhuis moet gezellig zijri; daar moeten de ouders een sfeer scheppen, die het de kin deren een vreugde doet zijn, zich in de beschutte kring van het ge zin te amuseren. Door kind te zijn met de kin deren, zowel in het spel als in het gebed, in lief en leed, sme den de ouders een hechte band tussen hen en hun kinderen. Dat is echter alleen mogelijk in 'n gezin, doordrenkt van een katho lieke geest en werkelijke gods dienstzin. Ons amusement is eerst dan een tot het uiterste gespannen auditorium, vooral ook omdat juist voor de nu aankomende ge neratie zoveel zal afhangen van het verloop van industrialisatie en emigratie. Wij Nederlanders worden elke dag weer opnieuw geconfronteerd met het steeds nijpender worden de probleem van de overbevol king en van de tengevolge van de rationalisering van de bedrijven voortdurend kleiner worden van de werkgelegenheid. Tegenover de aanwas van nieuwe cultuur grond door inpoldering staat een onteigening aan cultuurgrond voor stadsuitbreiding, aanleg van wegen, vliegvelden, recreatieoor den en de vestiging van indus trieën. Aanwinst van cultuurgrond is er dus geenszins, en de ar- beidsopnemingsmogelijkheid van de Nederlandse landbouw is vor- 31 qok wegens de immer voort schrijdende mechanisatie uitgeput. Elk jaar hebben we alleen in de landbouwsector 10.000 mensen die overcompleet zijn, terwijl over alle beroepen jaarlijks 40.000 mensen het overschot aan werk lieden komen vergroten. Op het ogenblik is voor 30.000 productief geworden mannen geen emplooi meer te scheppen, en binnen en kele jaren zal dat leger tot 700.000 zijn aangegroeid, vooral ook we gens de vernietiging van Duits land, waarvan 20 pet. van onze bevolking afhankelijk was. Een deel van deze nieuwe aanwas zou opgevangen kunnen worden door de vestiging van nieuwe indus trie of verhoging van de prpduc- tie, ware het niet, dat men niet straffeloos goederen op de markt kan brengen zonder te weten of daarvoor een afzetgebied is te vinden. Bovendien moeten we op de wereldmarkt kunnen concur reren. En dat is gezien het feit dat wij onze grondstoffen duur moeten inkopen en dan nog ver voeren, een vermoedelijk onver wezenlijkbare opgave. Stel daarnaast, dat verreweg het grootste deel van de agrari sche jeugd nimmer gelegenheid krijgt om zelfstandig een bedrijfje te voeren, terwijl die groep juist in de fabriek als ongeschoold het minst kan verdienen en groot ge vaar loopt te degenereren, ook tengevolg van het gemis van de vrije natuur waar men als kind reeds mee verbonden was. Emigratie is dus onontkoombaar. Natuurlijk kunnen de agra rische jongeren uitstekend de di verse openbare functies ten plat- telande vervullen als notaris, die renarts, geneesheer, gemeente ambtenaar, plaatselijk bureauhou der e.d. en het verdient aanbe veling de ouders er van te door dringen, dat zij de kinderen die toch geen eigen bedrijf kunnen krijgen voor zoiets opleiden. Doch dat blijft een druppel op de gloei ende plaat. De jongeren uit land en tuinbouw zulen tenslotte in grote getale moeten emigreren, doch wij houden er aan vast, dat het een vrijwillige emigratie dient te blijven en dat iedere vorm van dwang uit de boze is. Het is ech ter zeer de vraag of dat op de duur is vol te houden. Wij vech ten er als standsorganisatie met inzet van al onze krachten voor, om de emigratievoorlichting en selectie in eigen hand te houden, teneinde mensen dié godsdienstig niet al te vast in hun schoenen staan hier te kunnen behouden. Voorbereiding noodzakelijk. Het eerste gebod voor de emi grant is: „beheers je vak volle dig", en het tweede daaraan ge lijk: „beheers de taal volledig". Van niet minder belang is het vooraf te weten, waar men te recht komt, en dus of men katho liek onderwijs voor de kinderen kan krijgen of niet. In het laatste geval drukt immers 100 pet. van de opvoeding op de ouders. Neem boeken mee, vertrouwde werken, die tot lering kunnen strekken over opvoeding en levensvoorlich ting. Iedere emigrant krijgt tal van moeilijkheden te overwinnen, dus het moet een aanpakker en doorzetter zijn. Canada vooraan. Achtereenvolgens besprak de inleider de mogelijkheden van de verschillende emigratielanden. Van deze landen is allereerst te noemen Canada, dat een opper vlak heeft van Europa met Rus land inbegrepen. Sommige mensen hebben vrees voor Canada, want het zou daar zo koud zijn. Spr. stelde zijn ge hoor gerust. 1 gr. vorst in Neder land is erger dan 15 gr. in Ca nada. Als het harder dan 25 gr. vriest moet men oppassen niet te bevriezen, want die koude voelt men niet. De mogelijkheden in dat land zijn nagenoeg onbe grensd en men ambieert niet al leen goede boeren, maar evenzeer timmerlieden, monteurs e.d. On geveer 47 pet. van de Canadese bevolking is katholiek, van de Frans sprekende provincie Quebec 90 pet. De sociale voorzieningen laten niets te wensen over. Kin derbijslag krijgt b.v. iedereen. Ge vaar voor dienstplicht behoeft men niet te koesteren, want het aanbod van vrijwilligers bedraagt ieder jaar het veelvoud van de behoeften aan militairen. En de land- en tuinbouwvoorlichtings- dienst is er perfect georganiseerd. Het land is er best en spotgoed koop. AustraliëNw Zeeland Australië dat veel mensen wil importeren omdat het anders ge vaar loopt militair onder de voet gelopen te worden, biedt goede kansen aan vaklieden. Doch de woningnood is er ontstellend. 50 pet. en meer van elk salaris gaat weg aan kamerhuur. Bovendien zijn de communistisch geörien- teerde vakbonden oppermachtig, zodat het nagenoeg onmogelijk is om zelfstandig ooit een bedrijf te beginnen. De echte Australiër drinkt en gokt verschrikkelijk en is in elk opzicht een exponent van de super-materialistische geest. Meedoen is moreel gevaar lijk, en niet meedoen betekent bitter isolement. Trouw eerst Het is beslist onverstandig van verloofden om de jongeman voor uit te laten gaan. Overwin geza menlijk de moeilijkheden, dan ben je ook gelijk ingeburgerd. Leef vooral niet te sober. De lonen zijn niet van dien aard, dat men sober moet leven. Al te hard sparen gaat ten koste van de levensvreugde in het gezin. Het is niet zo erg als het twee of drie jaar duurt voordat je een eigen bedrijf hebt, want dan is er ook Al staan de fruitbomen in de Beemster niet meer m bloei, toch is het een gezegend, vruchtbaar en welvarend gebied. Daarvan spreken de weelderige weiden en keurig verzorgde akkers, het glanzende vee en de uitstekend onderhouden hofsteden. En op het gelaat van de Beemster jeugd leeft de blijde glimlach, die spreekt van levensmoed, kracht en, ondanks de sombere achter grond van bet wereldtoneel, vertrouwen in de toekomst. Een weekend hebben we temid den van deze jeugd, bijeengeko men op uitnodiging van de Jonge renorganisatie van de K.V.P. mo gen doorbrengen. Diverse omstan digheden waren oorzaak dat de belangstelling voor dit politiek gerichte weekend beneden de verwachtingen bleef, doch wat aan kwantiteit ontbrak vergoedde de kwaliteit. Want behoudens een ontegenzeglijk zeer prettige stem ming heerste er in het sobere doch voor het doel toereikende lokaaltje van het R. K. Vereni gingsgebouw ook de geest van bereidheid om de naar voren ge brachte problemen ernstig en vrijmoedig onder ogen te zien. Tijdens de discussies na elke in leiding ontstond er dientengevolge een zeer vruchtbaar en geani meerd debat, waaraan overigens de groepsgewijze bespreking van de onderwerpen stellig niet vreemd was. Pech voor en na. Toch moest het weekend be gonnen worden onder het odium van een vernield programma. Niet alleen had Drs. Schiphorst welke het onderwerp Federalisme zou inleiden, verstek laten gaan omdat hij voor de Nederlandse Federalisten naar Duitsland moest doch ook alle vervangers gaven geen gehoor. Het begon al met mej. Marga Klompé, en daarna met pater Beaufort, beiden lei dende figuren uit de R. K. Fede- Mr. v. d. Ploeg, de waarnemend partijsecretaris, en het Kamerlid ralistenbeweging van de K.V.P. Majoor J. J. Fens, gaven de een voor en de ander na ook geen ge volg aan het dringende verzoek om naar West Beemster te komen, zodat men te elfder ure zonder inleider zat voor de Zaterdag. Daar het bestuur met aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid wist dat de heer Bosman Zondag de emigratie wèl zou komen be handelen, besloot men de zaak toch door te zetten, waarbij voor zitter G. Luyckx op zich nam, uiteraard min of meer improvi serend, de taak van de verstek- ganger op zich te nemen. Dit alles viel op te maken uit het uiteraard zeer hartelijke welkomstwoord van deze met activiteit en geest drift geladen jonge politicus. Een Federaal Europa mogelijk. De vier blozende meiskes en 18 zongebruinde jongemannen heb ben ontegenzeglijk nog heel wat kunnen opsteken van de beknopte maar desondanks zeer begrijpe lijke uiteenzetting die de heer Luyckx gaf over het begrip fede ralisme. Hij ging uit van de stel ling, dat de ontwikkeling van de natie van nature in de richting van federale wereldregering gaat. In den beginne kende men alleen de kleinste gemeenschap, het ge zin. Vervolgens de stammen met stamhoofden, dan de dorps- en stadsbestuurders, steeds opklim mend totdat men nu is aan de regeringen van staten waarin ste den, districten, provincies e.d. (in de middeleeuwen Heren, baron nen, graven etc.) zijn opgegaan. Die staten zijn ontstaan omdat grotere gemeenschappen in staat waren tot prestaties en onderne mingen waartoe de kleineren niet konden geraken. En thans, nu de techniek afstanden en verschillen heeft uitgewist, nu inmiddels grootmachten zijn ontstaan die zo wel een economisch als militaire overvleugeling van de kleinere alle gelegenheid om goed uit te kijken. Iemand die gezellig leeft en ook zijn godsdienst goed be leeft, denkt er niet meer aan om naar Nederland terug te keren en heimwee zal practisch aan zijn deur voorbij gaan. Een goed katholiek blijft ook in de vreem de goed, al moet hij soms wegens de afstand een keer de H. Mis overslaan. Als dat zo is, zal hij thuis rond de tafel met het Mis saal bidden. Koop in elk geval zo gauw mogelijk een auto, dan kun je naar de kerk. En de H. Mis, dat ervaar je reeds in Ne derland, is voor je geestelijk wel zijn van onschatbare betekenis. Al het bovenstaande is niet alleen ontleend aan de buitenge woon goed verzorgde inleiding van de heer Bosman, doch veel eer ook de vrucht van het geani meerde zeer vruchtbare debat dat alleen reeds bijna 3 uur vroeg. staten tot een reële dreiging heb ben gemaakt ,nu is het moment daar, dat de staten met het ge deeltelijk prijsgeven van enkele facetten der souvereiniteit op die nen te gaan in de eenheid van het federale contingent. Wegens de nog immer heersende tegen stellingen zal een federale we reldregering voorshands nog een utopie blijven, doch een federaal Europa behoort tot de mogelijk heden. Daarvoor is het echter vol strekt noodzakelijk, dat de staten eerst de onderlinge naijver en tegenstelling opruimen. Een be langrijke stap in die richting is de vorming van de Federale Raad van Straatsburg, al zijn de prac- tische resultaten van deze raad tengevolge van de tegenwerking van bepaalde landsministers he laas nog pover. Niemand kan voorspellen of het federalisme een derde wereldoorlog kan voorko men, wegens de acute dreiging van het Russische blok, doch daarom juist is het streven naar dit grote doel schoon. Wij als katholieken zouden voor de fede rale samenwerking liefst de ka tholieke beginselen als basis ne men, doch dat is practisch niet te verwezenlijken. Waar nu de politiek het realiseren van het mogelijke beoogt, dienen we uit te gaan van de algemene positief christelijke basis, welke ons vol doende godsdienstige en maat schappelijke zekerheid biedt om aanvaardbaar te zijn. Wij als jeugd hebben hier een belangrijke taak, niet alleen omdat de jeugd de grootste offers brengt (mili taire dienst, woningnood, extra belastingen etc.) maar omdat het de jeugd mogelijk is, het nieuwe bouwsel op de ruïnes zodanig te schragen dat het staande blijft. En al schijnt alles nog zo duis ter: het bouwen aan een nieuwe betere wereld gebaseerd op de eeuwige beginselen maakt het leven nog volledig het leven waard. En wij jongeren van de K.V.P. willen bouwen, niet bre ken. SPOORWEGONGELUK IN V.S. NEW YORK, 10 Juni (A.P.) De Knickerbocker-Express van New York naar St. Louis is van daag bij Muncie in Indiana ont spoord. Elf wagens liepen uit de rails. Vijftien personen werden gewond, niemand kwam om het leven. MCCLOY NAAR DE V.S. FRANKFORT. 10 Juni (Reuter) John Mccloy, de Amerikaanse hoge commissaris in West-Duits- land, is Zondagochtend per vlieg tuig uit Frankfort naar de V.S. vertrokken. Hij zal in Washing ton rapport uitbrengen over de politieke en economische ontwik kelingen in West-Duitsland. 11 JUNI Barnabas, Apostel Sterk gebonden aan zijn geboorteland, het eiland Cyprus liet Barnabas vol droefheid zijn meester de apostel Paulus vertrekken, om zich geheel te wijden aan de bekering van zijn vader land. Ofschoon Paulus deze missiegedachte te eng vond, prees hij toch zijn vader landsliefde waardoor hij aan zijn land het beste gaf wat hij bezat: zijn geloof. Evenals Barnabas praten wij, vooral in deze naoorlogse tijd, over vaderlandsliefde. Wij zingen op nationale feestdagen ont roerd het Wilhelmus, tooien ons met oranje en hangen in onze huizen portretten van onze prinsesjes .Wij denken dan, dat we al een heel eind op weg zijn om een goede va derlander te worden: maar er is meer nodig. Men moet ook iets, ja veel en vooral 't beste aan zijn land geven; en wel het geloof door een voorbeeldig leven en door een daadwerkelijk deelnemen aan de werken van het apos tolaat voor eigen land. Jam mer is het, dat daar zo wei nig aan wordt gedacht! In deserto FEUILLETON 47) Niet dat ik hem wantrouwde., toen nog niet; maar echt ver trouwen in hem gehad heb ik nooit. Mijn eigenlijke doel met die reis naar Amerika was, bij hem vandaan te komen. Maar hij is me nagereisd." „Helemaal naar Los Angelos?" „Ja. Ik kon niet van hem af komen, en hij wist het zo aan te leggen, dat ik hem aan al mijn kennissen moest voorstellen. Én ze vonden hem aardig; hij werd overal ontvangen en uitgenodigd. Hij heeft er buitengewoon goed slag van, mensen in te palmen, als hij 't de moeite waard vindt. Hij kan goed praten en geestig zijn, hij is ontwikkeld en heeft uitstekende manieren. Een toon beeld van uiterlijke beschaving." ,Nee dat geloof ik niet. Hij gaat wel voor rijk door, maar ik kan onmogelijk aannemer», dat hii het is. Anders hoefde hij maar daar komen we straks aan. Toen ik in Californië was, kreeg ik een brief van mijn broer: va der was ziek en het leek nogal erg, en bijna vlak daar bovenop „Geld ook?" vroek ik. kwam er een telegram, dat hij op sterven lag. Ik wist me geen raad. Ik was over mijn zenuwen heen. Ik had op z'n minst elf of twaalf dagen werk gehad, om in Europa te komen. Maar zolang er leven is is er hoop, dacht ik, dus ik wou direct op reis gaan. Maar toen heeft Vinton net zo lang geredeneerd, tot ik bleef. Hij liet me eerst nog eens tele graferen en haalde me over, om op antwoord te wachten. Als mijn vader werkelijk op sterven lag, zei hij, kon ik toch niet op tijd bij hem zijn. En toen kwam er weer eer» telegram en daar stond in. Haar stem sloeg over en het duurde even, eer ze verder kon spreken. „Er stond in, dat het voor m'n vader een hele geruststelling in zijn stervensuur zou zijn, als hij wist dat ik Vinton's vrouw was" „En wat. „Wat moest ik doen?" riep ze uit, en met een meelijwekkend gebaar stak ze haar gevouwen hander» voor zich uit. „Ik was dol op mijn vader, en nu lag hij op z'n sterfbed; en in het telegram stond, dat ik hem gelukkiger kon maken., dat het van mij afhing of hij met een gerust hart zou sterven. Ik zou hem nooit meer terugzien, en 't was het laatste, wat ik voor hem kon doen, dus ik kon het niet weigeren en tochik kon er mezelf onmogelijk toe krijgen, om te doen, wat hij wilde!" „Wist uw vriend in Los Ange les, wat hij van u vroeg?" „Nee, ik heb ze dat laatste te legram niet laten lezen. Ik schaamde me er voor. Ze wisten alleen, dat hij ziek was. Maar Vinton wist het wel. Hij stond er bij, toen ik het las, en toen heeft hij het uit mijn handen getrokken. Hij vroeg wat ik van plan was. Ik heb hem gezegd ik had het hem trouwens al va ker gezegd dat ik niet van 'm hield en dat we geen van beiden ooit gelukkig zouden worden, als we trouwden. Hij praatte er verder heel hartelijk en kies over. Hij kon zich volkomen in denken, hoe ik in tweestrijd stond, zei hij; ik kon mijn vader niets weigeren, in zulke om standigheden, maar van de ande re kant een huwelijk zonder de liefde was niets. Er moest iets op gevonden worden zij hij. En hij bracht me heel geleidelijk en o zo listig een idee, dat vol gens hem de beste oplossing was Ik moest telegraferen, dat ik met hem getrouwd was dan had mijn vader tenminste rust in z'n laatste uren. Maar hij zou me niet aan mijn woord houden, zei hij; de hoop gaf hij natuurlijk niet op hij zou afwachten, of ik soms later van hem ging hou den, en toch zijn vrouw werd, en hij zou me nog wel eens pol sen, maar als ik vond dat het niet ging, zou hij er nooit op aandringen. Ik was zo van streek dat ik haast niet meer kon den ken, en en andere uitweg zag ik nietj en zo is het begonnen dat hij zo'n macht over me kreeg Ik telegrafeerde een leugen naar mijn vader: ik seinde dat ik met Vinton getrouwd was. Wat vindt u nu heb ik verkeerd gedaan? Ik weet het nu nóg niet. Ik was totaal overstuur." „Het was inderdaad een bui tengewoon moeilijk geval", zei ik. Aan een rechtstreeks ant woord op haar vraag waagde ik me niet. „En toen.." Weer stokte haar stem. „Een paar dagen later kwam er weer een telegram; va der was de crisis te boven geko men en de dokter kreeg weer 'n beetje moed „Leeft hij nog?" riep ik uit. „Hij is bijna helemaal beter", antwoordde zij. Nu denkt hij dat ik met Vinton getrouwd ben!" „En hebt u hem niet ingelicht van het tegendeel? U had hem toch kunnen uitleggen, hoe het gegaan was „Dorst ik niet! Ik schaamde me, dat ik hem bedrogen had. In het eerst was ik bang dat 't zo'n zware klap voor hem zou zijn, dat hij weer instortte. En hoe langer het duurde, hoe moeilij ker het werd." „En Vinton wist, dat u dat te legram gestuurd had?" „Ja, natuurlijk. Hij had 't zelf voorgesteld. En daarna heb ik Vinton in zijn ware gedaante le ren kennen. Bij al wat ik deed gaf hij me raad, heel vriendelijk, maar hij hield steeds net zo lang aan, tot ik hem zijn zin gaf. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3