Nieuw »Door de Eeuwen trouw" in ernslige opspraak gebracht Organisaties van werkgevers wenden zich tot Tweede Kamer Marshall kwam niet over vrede spreken Morrison legt verklaring af in het Lager Huis LEOPOLD TREEDT 16 JULI AF 950 Indonesische politieke gevangenen vrijgelaten EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN Slecht beloonde trouw Gelden werden bestemd voor gewapende actie-plannen Kamerlid Goedhart stelt vragen Wedemeyer getuigt: Rede van Gromyko van geen belang De vermiste Britse diplomaten Thans Andorra genoemd Scheepsberichten Grieven tegen wetsontwerp Credietwezen Nimmer zulk een blijk van eensgezindheid getoond Critiek op beleid minister Lieftinck Laatste les van een scheidende Koning Accoord der drie partijen werd doorkruist Moedige redder verdronken Gesneuveld in Korea Britse delegatie Teheran Verloren terrein thans heroverd Oplichtingszaak van zeven en half ton Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m„ minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m„ minimum f 4.-—; familieberichten 20 et., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M, Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) s H VAN HEDEN Pag. 1 Dinsdag 12 Juni 1951 46e Jaargang No. 12191 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200: DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 De Brusselse correspondent van het A.N.P. berichtte gister avond, n.a.v. de publicaties over de gewezen SS-er Sweerts in „Trouw" van Zaterdag j.l., waarin geschreven werd over de connecties van deze man met de stichting „Door de eeuwen trouw" dat Sweerts onder de naam van van Donk de laatste tijd in Brussel leefde. Hij kocht een lockheedvliegtuig van een Nederlander, dat wapens en een zendapparaat naar de Zuid- Molukken had moeten brengen. verklaring afleggen over zijn reis naar Marokko. Pot, die ook ge arresteerd was, werd als lokvo gel gebruikt om Sweerts te van gen, hetgeen gelukte. Nienhuis, de afgevaardigde van het bureau van de Zuid-Molukken, schijnt van plan geweest te zijn om Sweerts onschadelijk te maken. Pot zou geheel uit idealisme hebben gehandeld. En thans als een gevolg van de gebeurtenissen een gebroken man zijn. Sweerts had hem het hoofd op hol ge maakt. Pot wilde, dat de heer Nienhuis naar Brussel kwam. Op het bureau Zuid-Molukken kwam men langzamerhand tot de ontdekking, dat Westerling van de gelden in Belgiëgoede sier maakte. De gelden werden over de grens gesmokkeld. Sweerts werd niet op verzoek van de Britse autoriteiten losgelaten. Hij is thans gearresteerd en zodra de burgerlijke rechter hem heeft ge vonnist wordt hij nog overgedra gen aan hetzelfde militaire tribu naal, dat hem destijds in België bij verstek ter dood veroordeelde. De Nederlandse onderdaan Mij- nenpot, die in Antwerpen aan het Nederlandse consulaat werkte, is gearresteerd op beschuldiging van het vervalsen van papieren en het stelen van paspoorten. De verkoper van het vliegtuig, de heer N., had 12 vliegtuigen gekocht van een firma die failliet was gegaan. Het aan Sweerts verkochte toestel was nog in goe de staat. De heer N. was lid van de Vereniging voor oud-strijders in Antwerpen. Een zekere Pot, voormalig ambtenaar van het Ne derlands consulaat in Antwerpen, was secretaris van genoemde vereniging. Voor 75.000 francs werd het toestel aan Sweerts en P. verkocht. Binnen 14 dagen was het toestel startklaar. Een Nederlands piloot N. werd aan gezocht, maar deze had geen Bel gisch brevet. Een Belg werd aan gezocht. Verdachte zaak Deze werd door de Nederland se instanties gewaarschuwd, dat er „sprake was van een verdach te zaak" en het gevolg was, dat de Belgische piloot zich terug trok. Belgische ambtenaren na men het toestel in beslag. Het bevatte jachtgeweren en geen oorlogstuig. Zendinstallaties wa ren er wel. Westerling zou niet meegaan. „Wij willen geen sla gers bij de actie gebruiken", al dus drukte een der leden van het bureau Zuid-Molukken zich uit. Sweerts trachtte zich van Wes terling te ontdoen. Westerling werd naar Rijssel gelokt. Hij ver trok met Sweerts en de ambte naar Colsen via Spanje naar N. Afrika. Later keerde Colsen te rug en werd met de ambtenaar Pot, die eWstreling van valse pa pieren had voorzien, in Brussel gearresteerd. Colsen kwam vrij, maar moest aan de grens een „TROEPEN UIT KOREA MOETEN TERUGKEREN" WASHINGTON. Generaal Wedemeyer verklaarde gisteren op de eerste dag van zijn ver hoor, dat naar zijn mening Tru man gerechtigd was, Mac Arthur te ontslaan, indien hij „geen ver trouwen meer had in Mac Ar thur's vermogen om bevelen ge trouw en naar zijn beste kunnen uit te voeren". Hij voegde hier echter aan toe, dat hij „en ik geloof de meeste Amerikanen" de wijze, waarop Mac Arthur was ontslagen, niet gelukkig vond. Volgens senator Brewster had Wedemeyer bij zijn getuigenis ge zegd dat, als hij het voor het zeggen had, hij de Amerikaanse troepen uit Korea zou terugtrek ken. Een hotelhouder ergens in Duitsland heeft in zijn hotel een automatische wekkerin stallatie doen aanbrengen. De gasten behoeven niet langer aan de portier op te geven, hoe laat zij gewekt wensen te worden, en van zijn kant be hoeft de portier zich geen zorgen meer te maken om de gasten op tijd te doen opstaan. Indonesische relaties De Indonesische bladen houden zich uitvoerig bezig met de ge dane onthullingen en 'spreken de verwachting uit, dat de Neder- lanse regering geen moment zal aarzelen krachtig in te grijpen. Vragen aan minister Het Kamerlid Goedhart heeft aan de minister van justitie en binnenlandse zaken vragen ge steld over de actie van het bureau Zuid-Molukken en de financiering door de stichting „Door de eeuwen trouw". De vragensteller vraagt of niet sprake is van een samen zwering tegen een bevriende mo gendheid en of het gewenst is dat in Nederland geld wordt in gezameld, waarbij de gevers te goeder trouw in de waan leven, dat zij meehelpen- aan een huma nitair doel, terwijl hun geld in werkelijkheid wordt gebruikt om dergelijke zaken, als waarover gepubliceerd is, te financieren. In Nijmegen is de actie van „Door de eeuwen trouw" ge staakt. DE PARIJSE CONFERENTIE PARIJS, 11 Juni (Reuter) Maandag zijn de plaatsvervan gers van de ministers van bui tenlandse zaken der Grote Vier te Parijs voor de 67ste keer bij een geweest. De vergadering duurde drie uur. Een Westelijke woordvoerder verklaarde, dat de Russische ge delegeerde Gromyko twee uur gesproken had en het grootste gedeelte van zijn rede niet ter zake dienend was geweest. Van daag komen de plaatsvervangers weer bijeen. LONDEN, 11 Juni (Reuter) De Britse minister van buiten landse zaken, Herbert Morrison, heeft Maandag in het Lagerhuis verklaard, dat een der twee ver miste Britse diplomaten, Guy Burgess, onlangs uit Washington waar hij op de Britse ambassade werkte, was teruggeroepen, we gens zijn algemene ongeschikt heid. De gehele kwestie van verdere tewerkstelling van Burgess op het ministerie van buitenlandse zaken had men in overweging toen Burgess verdween. De minis ter zei, dat de veiligheidsaspecten van de zaak worden onderzocht. Het was niet in het openbaar be lang deze te onthullen. Geen voorbarig oordeel Op een vraag, of de vermiste diplomaten connecties hadden met de Sovjet-Unie antwoordde Mor rison: „Ik geloof, dat dit een zaak is, waaromtrent wij in dit sta dium niet op de een of andere manier een voorbarig oordeel moeten hebben". Een nieuw spoor Het zoeken naar de twee ver dwenen Britse diplomaten is thans gericht op Andorra, na een verklaring van een rechtskundige tegenover de politie, dat hij de vorige week Donderdag met bei den in het Pyrenese dorpje Foix gesproken heeft. De jurist, mr. Lannes, zeide, drie dagen later Grote Beer. Amsterdam Sydney, passeerde 9 Juni Guardafui. Tabinta, DjakartaAmster dam, 10 Juni te Point Su dan. Johan van Oldenbarnevelt, DjakartaAmsterdam, 11 Juni 270 mijl Z.Oostpunt Kreta. Kota Inten. Djakarta—Rot terdam, 11 Juni te Suez. Langkoeas. DjakartaRot terdam, passeerde 11 Juni Kaap Bon. Sibajak. RotterdamSydney 8 Juni van Fremantle 13 Juni te Melbourne ver wacht. de foto's van de verdwenen Brit se diplomaten in een krant gezien te hebben. Uit deze foto's herkende hij de twee Engelsen waarmede hij Donderdag in een winkel te Foix een gesprek gevoerd had. Voordat de Engelsen van hem afscheid hadden genomen, hadden zij hem gevraagd of de Envalira-pas, die toegang geeft tot Andorra, open was. Lannes antwoordde bevesti gend. De Engelsen stapten daar na in een auto, die naar mr. Lan nes geloofde, een Brits nummer bord had, en reden weg. Onmiddellijk nadat mr. Lannes zijn relaas gedaan had, is de po litie van Parijs en Andorra ge alarmeerd. Dit geschiedde Zondag. Zie ook pag. 2 Teneinde aan de grote toeloop van nieuwe zweefvliegers het hoofd te kunnen bieden, heeft de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart dertien zweefvliegtuigen in Engeland besteld, die nog deze zomer zullen worden afgeleverd. Vier van deze vliegtuigen zijn tweepersoons leszweefvliegtuigen van het type Slingsby „Sedbergh", dat een span wijdte heeft van 16.40 meter. (Van onze redacteur) Veertien werkgevers-organisaties uit het bedrijfsleven hebben zich met een uitvoerige brief gewend tot de leden van de Tweede Kamer om hun grieven uit te spreken tegen het wets ontwerp op het credietwezen. Deze organisaties achten het wets voorstel onaanvaardbaar. „Indien de overheid een kwalitatieve en kwantitatieve controle op de bedrijfsvoering van het bank wezen nodig acht de noodzaak hiervan is niet gebleken dan was het wenselijk daarmede een onafhankelijk lichaam te belasten," aldus het schrijven. De staat werpt zich op als su perdirectie van alle credietinstel- lingen, aldus werd door mr. L. Broekhuysen tijdens een pers conferentie in een toelichting op het adres, gezegd. Mr. E. Bloem bergen sprak daarbij uit, dat het toezicht op het credietwezen het continue verloop van het produc tie en distributieproces nadelig zal beïnvloeden met onder meer als gevolg een vermindering van de werkgelegenheid. Wetsontwerp gaat te ver Mr. Broekhuysen zeide in de toelichting verder, dat een zeker toezicht aan de overheid niet kan worden ontzegd. Mr. Bloem bergen ging hierop nader in en stelde, dat zoals bij het verze keringsbedrijf de overheid zich in haar toezicht dient te beper ken tot een controle op de liqui diteit en solvabiliteit van de cre- diet-instellingen. Het wetsontwerp gaat echter verder. Van de acute nood wilde minister Lieftinck gebruik maken om de banken in de greep te brengen van de Ne derlandse Bank, c.q. van de mi nister van financiën. Minister Lieftinck heeft in het wetsvoor stel voor de Nederlandse Bank en daardoor voor jichzelf het recht opgeëist om te oordelen over het al of niet aanwezig zijn van de noodzaak om crediet op te nemen of te verstrekken. Willekeur Deze overheidsbemoeiing kan er toe leiden, dat de Nederland se Bank de aanschaffing van grondstoffen van deze industrie wèl en van een andere niet goed keurt door in het ene geval wèl in een credietaanvraag toe te stemmen en in het tweede geval niet. Zelfs is het niet uitgesloten, dat de ene fabrikant wèl en de andere geen crediet kan krijgen, ofschoon beiden in dezelfde om standigheid verkeren. Deze be voegdheid wordt als te vergaan door het bedrijfsleven aangevoeld. Daarbij komt nog, dat de Sta ten Generaal niet anders dan bij de algemene beschouwing van het beleid van de minister van finan ciën verantwoording aan de mi nister kunnen vragen. (Zie vervolg pag. 3) Opium vervoerd te Rotterdam Op het Hofplein te Rotterdam werd de 31-jarige kellner G. B. aangehouden, die anderhalve ki logram opium vervoerde. Hij zou het voor een onbekende in com missie hebben. Nadat proces-ver baal tegen hem was opgemaakt is de man op vrije voeten gesteld. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 11 Juni (Reuter-A.P.). De Belgische minister president, Pholien, heeft officieel bekend gemaakt, dat Koning Leopold de wens heeft te kennen gegeven 16 Juli af te treden. De regering en de partijen gaan hiermede accoord. Koning Leopold uitte deze wens in een schrijven aan de minister president. De Koning stelde 17 Juli voor als datum voor de troonsbestijging van Prins Boudewijn. De brief was reeds Vrijdag in 't bezit van de premier De vertegenwoordigers van de politieke partijen hebben warme hulde gebracht aan de geste van Koning Leopold. In de officiële verklaring, waarvan de premier de koninklijke brief vergezeld deed gaan, heet het, dat de voor naamste partijen „met ontroering de grootheid en de spontaniteit van het gebaar begroeten, dat de koning nog voor het nationale feest van 21 Juli heeft behaagd te stellen. Zij zien er de bezege ling in van de bereikte eendracht en een gelukkig voorteken voor het nieuwe rijk". Deze hulde is het directe ant woord op de passage in de brief van de koning, waarin hij schrijft: „Ik meen, dat de kalmte en de eendracht in voldoende mate verwezenlijkt zijn om mij toe te laten de beslissing te nemen, die definitief de overdracht van de koninklijke machten op mijn zoon zal verzekeren. Het is mijn wens, dat de plechtigheid van de kroonsafstand op het paleis te Brussel op de 16e Juli zal plaats hebben. Het nationaal belang en de stabiliteit van de dynastie ver gen een manifestatie van een dracht". Regeling juridische kwestie De koning vraagt ook, dat de eerste minister in samenwerking met de partijen de kroonsover- dracht verder zal regelen. Over al deze kwesties heeft de vorst een memorandum aan zijn brief toegevoegd, waarin hij zijn persoonlijke opvatting weergeeft. De afgevaardigden der drie par tijen zullen hierover van gedach ten wisselen en dan een voorstel doen aan het parlement. Vorst green persoonlijk in Thans heeft de koning de zaak zelf in handen genomen en heeft hij voorgesteld de kroonswisse- ling eerder te doen geschieden dan was voorzien. Hij levert daarmede niet enkel het duide lijke bewijs, dat hij zelf aan de ze kroonswisseling zijn medewer- De ondertekenende organi saties zijn: het Verbond van Nederlandse Werkgevers, het Centr. Werkgevers Verbond, Het R.K. Verbond van Werk geversvakverenigingen, het Verbond van Prot.-Christe- lijke Werkgevers in Neder land, het Kon. Ned. Land- bouwcomité, de Kath. Ne derlandse Boeren- en Tuin- dersbond. de Ned. Chr. Boe ren- en Tuindersbond, de hoofdgroep Handel, de hoofd groep Verzekering, de hoofd groep Verkeer, de Kon. Ned. Middenstandsbond, de Ned. Kath. Middenstandbond, de Ondernemersraad voor Indo- MONTGOMERY IN ONS LAND Om even voor elf gisterenmor gen is veldmaarschalk lord Mont gomery of Alamein op het vlieg veld Valkenburg aangekomen. Zoals bekend is zal veldmaar schalk Montgomery routine be sprekingen voeren met de chefs van staven. Montgomery zal vermoedelijk vandaag vertrekken. OP HET IJSELMEER Bij een geslaagde poging om een tweetal meisjes, die Zondag met een roeiboot op het IJselmeer aan het spelevaren waren, te redden, is de heer Kortekaas uit Muiderberg verdronken. De meisjes waren met haar boot enige kilometers van de kust afgedreven en toen zij bemerk ten, dat zij door de ruwe golf slag de oever niet meer konden bereiken, trachtten zij de aan dacht te trekken door zwaaien en roepen. Haar signalen werden op gemerkt door de heer Korte kaas. Deze begaf zich onmiddel lijk per kano, uitgerust met een paar extra roeispanen, op zee. In derdaad wist hij de meisjes te bereiken. Om overbelasting van de roeiboot te voorkomen, ging hij zelf niet aan boord, doch poogde met de boot mee te zwem men. Onder de ogen van de meis jes verdween hij echter door uit putting in de golven. Zijn stoffe lijk overschot is nog niet gevon den. De meisjes kwamen later veilig aan land. De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen on 1 Juni 1.1. in Korea aan bekomen verwon dingen is overleden de soldaat lste klasse Th. J. Leenders uit 's Hertogenbosch. De soldaat eerste klasse Th. J. Leenders werd 25 Februari 1925 geboren. Hij was ongehuwd en afkomstig van het regiment stoot troepen. DE PERZISCHE OLIE TEHERAN, 11 Juni. (Ass. Press) Zes bijzondere vertegenwoor digers van de Anglo-Iranian Oil Cy zijn vandaag uit Londen ge arriveerd voor besprekingen met de Perzische regering over de nationalisatie van de olie-indus trie. Op het vliegveld waren geen vertegenwoordigers van Mossa- deq aanwezig om de Britse dele gatie te begroeten. De Iraanse regering heeft ge zegd dat zij met de Britse ver tegenwoordigers alleen wil spre ken over de uitvoering van de nationalisatie. De Engelsen daar entegen hopen Perzië er van te overtuigen, dat de maatschappij een directe nationalisatie niet zal kunnen verdragen en hierdoor te gronde zal gaan. De Anglo-Iranian heeft een jaar-omzet van 400 millioen doilar. George Marshall, de minister van defensie der V.S., heeft te Tokio tegenover persvertegen woordigers verklaard, dat alle speculaties omtrent de mogelijk heid, dat zijn bezoek aan Korea en Japan vrede zou betekenen, van alle gronden zijn ontbloot. Hij had geen nieuwe richtlijnen voor generaal Ridgway meegeno men. Uit Washington meldde A.P. gisteravond, dat de diplomaten van de landen, die betrokken zijn bij de actie in Korea nog deze week bij elkaar zullen komen, om te onderzoeken of de huidige situatie enige hoop zal geven, dat Peking-China meer toeschie telijk zal worden. Doel achtste leger Marshall heeft wel te kennen gegeven, dat het doel van het achtste leger was, om de com munisten te verhinderen, opnieuw Zuid-Korea binnen te rukken. De king verleend, maar geeft de par- I minister heeft nog een onderhoud tijen ook een laatste les. I gehad met de Japanse premier. DJAKARTA (Pi-Aneta) - Don derdagochtend gaf de procureur- generaal luitenant-generaal Sup- rapto, aan de directeuren van ge vangenissen en betrokken instan ties overal in Indonesië instruc ties om Donderdag uiterlijk te 18.00 uur Indonesische standaard- tijd de 950 politieke gevangenen in vrijheid te stellen. De lijst van de 950 in vrijheid gestelde personen werd Donder dagavond even voor de aanvang van de openbare plenaire verga dering van het parlement door de minister van justitie mr. Mu hammad Yamin aan de parle- ments-voorzitter mr. Raden Mas Sartono overhandigd. De vrijlating van de 950 poli tieke gevangenen (allen Indonesi sche staatsburgers) heeft van de zijde van de leiding van de In donesische weermacht reacties opgewekt, welke ten gevolge hadden, dat gedurende het gehele weekend besprekingen werden gehouden in een speciale kabi netszitting en een bijeenkomst van de divisiecommandanten van geheel Indonesië ten paleize van de president. Verzet neemt af Tanks en infanterie van de V.N.-troepen hebben gisteren de steden Tsjorwon en Koemhwa in genomen. De laatste stad ligt op een kruispunt van wegen, dat naar het Noorden wijst. Op het ogenblik bezetten de verbondenen over de gehele cen trale en oostelijke sector van het front op Korea een linie, die aan merkelijk noordelijker ligt dan die welke zij voor het Chinese offensief op 22 April innamen. Volgens een communiqué van het achtste leger neemt het verzet van de Noordelijken langs het gehele Koreaanse front af, uitge zonderd in de westelijke sector, waar de hoofdmacht der verbon denen ten zuiden van de rivier de Imdjin blijft. Het achtste le ger heeft thans al het terrein, dat de Noordelijken in de afge lopen zes maanden hebben ver overd, weer in bezit gekregen. Mariniers-landing Schout bij nacht .Scott Mon- c'rieff heeft bekend gemaakt, dat een afdeling mariniers onlangs aan de Noord-Koreaanse kust zijn geland. De operatie werd zonder verliezen uitgevoerd. Naar ver luidt werd de landing verricht bij een plaatsje aan de Oostkust, 160 km. achter de Noordelijke linies. SCHILDERIJEN VAN VAN MEEGEREN? In de oplichtingszaak, waarbij een Haagse dame en een Rotter damse koopman tesamen voor minstens zeven en een halve ton zouden zijn benadeeld, heeft de Haagse politie bij verder onder zoek een aantal schilderijen in beslag genomen die, wat de stijl van schilderen betreft, lijken op werk van van Meegaren Tot dusverre zijn geen aanhoudingen verricht.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1