Nieuuu Communisten boeken verlies in Italië Straaljager stortte neer tijdens demonstratie boven Uithuizen Is een tweede Korea elders misschien te verwachten? Schenking voor Tito van 50 millioen pond Amerika heeft ook elders verplichtingen aangegaan r.tsjsrsrr-aïïr edities voor alkmaar, hoorn, den helder, schagen Vliegtuig neergestort Mensenroof in Wenen nHd Rouw bij de luchtmacht Toezicht dat te ver gaat Paspoortregeling opgeschort Florence stemt tegen Moskou Opnieuw een Meteor verloren Kapitein Deibei vond de dood Toestel raakte een boomtop Wedemeyer verklaart: Theorie wint veld bij diplomaten der V.N. China zwijgt Man onder trein bij Sittard Carl Strauss aearresteerd Westen geeft steun Scheepsberichten Abonnementsprijs t 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m.. minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.——; HET FEIT familieberichten 20 ct.. resp. 30 ct. per m.m. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God, is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pag. 1 Woensdag 13 Juni 1951 46e Jaargang No. 12192 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59. teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN Molenstraat 52. teL 459 K 2240 NIET VAAK gebeurt het, dat tegen een wetsontwerp van de Regering zoveel actie wordt ge voerd, als het geval is met het wetsontwerp in- zake het toezicht op het credietwezen. Van vele kanten zeker, der „naastbetrokkenen", maar dat zijn er dan ook vele, en invloed rijke! wordt tegen dit ontwerp bezwaar gemaakt. Zo van de ziide der Vereniging voor de Effecten handel e.a., van de kant der ge zamenlijke bankiers, en nu weer van de zijde der gezamenlijke werkgevers en middenstandsbon den, de hoofdgroepen der be drijfsorganisaties e.a. Wat men zich nu in de eerste plaats afvraagt, is, in hoeverre de regering dan geen overleg en wel voor-overleg natuurlijk gepleegd heeft met deze „naast betrokkenen". Dat is gebeurd, ja en neen. Met het bankwezen-als- zodanig heeft dat overleg niet plaats gehad, hetgeen wel be vreemding mag wekken. Blijkbaar naar aanleiding van deze klacht in het adres der Ban kiersvereniging heeft de Minister van Financiën zich gehaast, aan de Tweede Kamer over te leggen de adviezen van de Bankraad, en van de Sociaal-Economische Raad. Daarbij vallen enige dingen op. Eerst is het voor-ontwerp naar de Bankraad gegaan, in welke raad de Nederlandse Bank de hoofdtoon voert en die bank speelt de hoofdrol in het voorgestelde toezicht. Daarna is, enige maan den later, een inderdaad gewij zigd ontwerp toegezonden aan de S.E.R., het toporgaan dus van de nieuwe Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie. Deze Raad liet zich voorlichten door een commis sie uit zijn midden, onder voor zitterschap van de heer prof. F. de Vries, die ook voorzitter is van de Bankraad, welke tevoren een principieel-gunstig advies had gegeven, en in die commissie had ook zitting de president-directeur van de Nederlandse Bank! Het verwondert ons dan ook niet, dat er een minderheid is in de S.E.R., die zich met het gun stige advies van de meerderheid niet kan verenigen, al is het wel jammer, dat wij niet precies te weten konden komen, omdat dat niet in de stukken is vermeld, wie er deel uitmaken van de meerderheid en wie van de min derheid. Toch zou het van belang zijn, dit te weten, omdat men zou menen, dat men voor een advies van „het bedrijfsleven" bij de S.E.R. toch wel aan het juiste adres is. Deze Raad mag er toch wel aanspraak op maken, „het" bedrijfsleven te vertegenwoordi gen. hetgeen, met alle respect ge zegd, feitelijk niet het geval is met net adres, omdat wij gisteren vermeld hebben, en dat eigenlijk niet geheel terecht werd aange kondigd als ,,een eendrachtig ver zet van het bedrijfsleven tegen de wet in zake het toezicht op het credietwezen". Het bedrijfsleven bestaat nl. uit alle bedrijfsgeno- ten, ook de arbeiders en andere loontrekkenden of ondergeschikte groepen, terwijl het adres van gisteren uitdrukkelijk afkomstig is van de werkgevers en leiders der ondernemingen. De S.E.R. is het toporgaan van het bedrijfs leven, waarin alle bedrijfsgenoten vertegenwoordigd zijn. Niettemin moet gezegd worden, dat het jongste aares door een der leidende figuren van de on dertekenaren terecht genoemd is „iiroosant van eensgezindheid". Het is stellig een imponerend stuk, dat, tezamen met de andere adressen, bij Regering en Staten- Generaal r.'.et kan nalaten, indruk te maken. Toezicht op het bankwezen wordt algemeen aanvaard. Toe zicht op het credietwezen dat is nog iets anders! eveneens, maar het hangt er maar van af, hoe het geregeld wordt. Nu is onze sterke indruk, naar men weet van den beginne af, dat dit ontwerp van de Regering, t e ver gaat. Daargelaten of de actie der re delijke bezwaren gediend is met de sterke en krasse uitdrukkin gen, welke in sommige adressen worden gebruikt geloven wij, dat een ongewijzigde aanvaarding van de nu voorgestelde wet, vele gevaren met zich brengt, welke in de bestaande politieke verhou dingen niet mogen worden onder schat. Gevaren, welke zouden voortvloeien uit de u tv o e r i n g van de voorgestelde bepalingen, welke formeel wel veelal te aanvaarden zouden zijn, indien wij niet wisten dat het eerstver antwoordelijke departement van algemeen bestuur, nl. dat van Financiën en de Nederlandse Bank, bezield zijn van een geest, die „te veel in handen wil ne men". M.a.w. het gevaar van overwe gende staatsbemoeiing, dus van staatssocialisme, is in de uitvoe ring en toepassing van de wet, verre van denkoeeldig. Terecht wordt in het adres van de Ban ken, d.d. 6 Juni gezegd, dat het hoofdbezwaar gaat tegen de kop peling van het bedrijfseconomi sche aspect m.a.w. toezicht op boniteit en liquiditeit van het bankwezen aan het algemene economische en conjuncturele aspect, waarbij de credietlening niet indirect, maar direct aan banden wordt gelegd, omdat de wet mogelijkheden openlaat voor beperkingen, zowel naar de hoe veelheid als naar de hoedanigheid (kwantitatief en kwalitatief). De Banken ontkennen ten stelligste dat hun credietverlening tot een dergelijk rigoreus optreden aan leiding heeft gegeven. Dinsdagmorgen arriveerde de dochter van de president van de Verenigde Staten, Margaret Truman, voor een kort bezoek in ons land. De foto toont Margaret Truman met de Ameri kaanse ambassadeur in Nederland, Selden Chapin, die ter verwelkoming aanwezig was, na de aankomst te Hoek van Holland. De communisten hebben ook de leiding in Pescara. In 54 van de 70 behaalden de communisten bij de gemeenteraadsverkiezingen 12.837 stemmen en het chr.-demo- cratische blok 9.634 stemmen. In Florence behaalde de M.S.I. (de fascistische Italiaanse bewe ging) 12.621 stemmen, in Taranto 10.032 en in Pespara 5.833 stem men. De resterende 33 provincies van Italië, die bijna alle in de zuide lijke helft van het land liggen, zullen haar plaatselijke besturen in de herfst vernieuwen. In Rome zullen de verkiezingen waar schijnlijk niet eerder dan in April van het volgend jaar gehouden worden. Naar wij vernemen is uitvoe ring van gewijzigde regeling voor de uitgifte van paspoorten, welke tot vele klachten heeft geleid, door de regering thans opgeschort. ROME, 12 Juni (A.P.) De christen-democraten hebben van daag in Florence de macht in han den gekregen, maar de communis ten houden hardnekkig stand in hun laatste grote Italiaanse ha- venbolwerk Taranto. In Florence behaalde de anti-communisten 113.181 stemmen tegen de com munisten 107.398. Sedert het ein de van de oorlog hadden de com munisten in deze stad de meer derheid. Onvolledige uitslagen tonen aan, dat de anti-communisten ook de leiding hebben in Turijn, waar de communisten in 1946 bij de gemeenteraadsverkiezingen de christen-democraten met 21 ver sloegen. In Taranto hebben de commu nisten in 156 van de 158 kies districten 33.878 en de anti-com munisten 21.196 stemmen be haald. (Van een onzer verslaggevers) „Ik doe met jullie mee, jongens," dat waren de laatste woorden die de verbindingsdienst van de L.S.K. tijdens de Legerdag op de tentoonstelling U.T.H.I.L. te Uithuizen opving van de kapitein- vlieger L. Deibei uit Den Haag. Op dat moment, het zal tegen half zes geweest zijn, joeg de zilveren Meteor-straaljager van deze escadrille-leider over het vlakke Groninger polderland. Het was toen de vier straaljagers hun laatste looping zouden demonstreren. Op het sportterrein, waar de L. S.K. haar verbindingsstation had opgebouwd, heerste een nerveuze spanning. Het contact met de straaljager was verbsoken en men uitgestrekte tarweakker de stof felijke resten van de kanitein- vlieaer Deibei terug. Een tragisch slot van een de monstratie, die beoogde leger en luchtmacht nader tot de Gronin ger bevolking te brengen. Ambu lance-auto's raasden naar de plaats van de ramp, doch hier kon geneeskundige hulp niet baten, vreesde het ergste. Een paar.se- De ontsteltenis was uiteraard conden later hoorde men een dof fe knal en toen mets meer. Mili taire autoriteiten joegen in snelle vaart naar de polder, waar het toestel waarschijnlijk was neer gestort. De grote vrees, welke zich van dit militaire gezelschap had meestergemaakt, werd bewaar heid, toen men op korte afstand van het landgoed Ottoma een stevige boom over de weg zag lig gen. Anne Dorenbos, de dochter van de landbouwer, die deze pol derboerderij bewoont, stond met haar man in de tuin. Op een ze ker ogenblik zagen ze in het zon licht de Meteor over groene ak kers scheren. Men zag dat het toe stel de boom raakte en hoorde het met een donderend geraas in de gracht rond de boerderij storten. Stoff''!iik overschot "C.vonden Toen zagen deze beide mensen, die zich uit angst on de mond hadden eeworoen. niets anders meer dan een hoon aluminium, welke eens deel uitmaakte van de trotse vliegtuigen der L.S.K. Het had geen zin meer reddingspo gingen aan te wenden, want de brokstukken lazen her en der versDreid. Eerst veel later vond men tussen het ionge groen van een groot. Toen men op de rampplaats arriveerde, vond men slechts een weggeslagen stuk grond, brokken aluminium en verwoeste bossa- ges. Spoedig waren ook de lucht machtautoriteiten uit Leeuwar den aanwezig en in de avonduren kon het bergingswerk beginnen. Glasscherven in 'n wieg Het mag een wonder heten, De Kapt. VI. ion. G. Dei- bel diende reeds voor de oorlog bij de Militaire Lucht vaart van het KNIL, waar hij bekend stond als een uit stekend jachtvlieger. Tijdens de eerste periode van de oorlog tegen Japan heeft hij zich als vlieger zeer onder scheiden en daarvoor is hem nog niet zo lang geleden de Militaire Willemsorde toege kend. Tijdens de acties op Java in 1942 werd hij ge wond en raakte in krijgsge vangenschap. Na de oorlog werd hij di rect weer ingedeeld bij de Militaire Luchtvaart in In donesië en fungeerde gerui me tijd als commandant van een jachtsquadron (Mus tangs) op de vliegbasis Pa- dang. dat dit ongeval niet meer slacht offers heeft geëist. Het toestel kwam namelijk neer op enkele meters afstand van de boerderij en de wieg van de baby van de familie Dorenbos was bezaaid met glasscherven, toen door de luchtdruk de ramen sprongen. Op dat ogenblik viel een don kere schaduw over de tentoonstel ling en werd een zwarte bladzijde geschreven in de historie van de Nederlandse luchtmacht. Diplomaten bij de Verenigde Naties beginnen er ernstig aan te twijfelen, of de communisten in dit stadium werkelijk vrede in Korea wensen, aldus Reuters correspondent Michael Fry. Uit de verklaringen van Dean Acheson moet het de regering te Peking wel volkomen duidelijk zijn geworden, dat zij, of zij de gevechten in Korea staakt of niet, voorlopig geen kans maakt op Formosa of op vertegenwoordiging bij de Verenigde Naties. Het wordt daarom niet uitge sloten geacht dat de communisti sche plannenmakers, met het oog op het feit dat een staking van het vuren op het ogenblik geen voordeel zou brengen, het voor deliger vinden de strijdkrachten van de V.N. in Korea te binden, terwijl zij voorbereidingen tref fen om in een ander deel van de wereld toe te slaan. Deze theo rie wint veld bij de Verenigde Naties als een mogelijke verkla ring voor het stilzwijgen van de Chinese communisten. Frontsituatie De strijdkrachten van de Ver enigde Naties zijn vandaag verder Noord-Korea ingetrokken. Van het centrale front zijn de Chinezen nagenoeg verdwenen. Door de massale terugtocht van de Noordelijken uit Tsjorwon en Nu geloven wij gaarne, dat de financ!"le verhoudingen van ve lerlei aard, de Regering in zware moeilijkheden hebben gebracht. Maar het lijkt ons ongeoorloofd, deze noodtoestand op deze wijze op te lossen. Met alle gevaren, daaraan verbonden. Bannen en ondernemers heb ben hernaaldelijk getoond, dat zij bereid zijn, de Overheid uit de put te helpen waai zij zich zelf ook wei een fceelje in gewerkt heeft. Maar dan moet men deze instanties in 'nur, waarde laten en tot samenwerking bewegen. In het wetsontwerp bewandelt men voor een doeltreffende s a- menwerking de verkéérde weg. Koemhwa is er thans tussen hen en de optrekkende troepen van de V.N. een brede strook grond die slechts dun bezet is. Naar Pjonggang Verbonden eenheden trekken op in de richting van Pjonggang, de top van de z.g. ijzeren driehoek, en naar Tsjorwon, aan de basis van de driehoek. Het zwaarste gevecht van de dag, aldus het communiqué van het achtste le ger, werd geleverd tegen een Noordelijk regiment, dat zich ten slotte „op beperkte schaal" moest terugtrekken. Vorderingen in het Westen Ten Noorden van Indje, in het Oosten, blijven de Noordelijken zich krachtig verdedigen. Aan het Westelijk front zijn geallieer de patrouilles doorgedrongen in de omgeving van Moensan, Ko- rangpori en Jongtsjon. Vliegtui gen van de V.N. bombardeerden aanvoerwegen en een druk ran geerterrein ten Noorden van Pjonggang. 8 DODEN IN ARGENTINIë BUENOS AIRES, 12 Juni (Reu ter). Een vliegtuig van het Rode Kruis is kort na het ver trek van Rivadavia bij Buenos Aires neergestort. Wegens de he vige storm heeft men het wrak nog niet kunnen bereiken. Men vermoedt, dat de acht inzitten den om het leven zijn gekomen. VERKLARING VAN DR- NIKIJULUW Dr. J. P. Nikijuluw zendt het A.N.P. de volgende verklaring toe: „Naar aanleiding van de be richten in de pers betreffende „duistere activiteiten" van Am bonezen van het „Bureau Zuid- Molukken" te Den Haag wens ik als algemeen vertegenwoordiger van de republiek der Zuid-Moluk- ken uitdrukkelijk te verklaren, dat, indien deze activiteiten wer kelijk bedreven zijn door genoem de personen, zij dit gedaan heb ben buiten verantwoordelijkheid van de regering der R.M.S." DUITS AMBASSADEUR IN DEN HAAG Benoeming dr. Dumont Dr. Karl Dumont, thans Duits consul-generaal in ons land. zal waarschijnlijk binnenkort be noemd worden tot ambassadeur van de Duitse bondsrepubliek. Dr. Dumont was van 1920 tot 1935 aan de Duitse ambassade te Parijs werkzaam en nadien te Berlijn op het ministerie van bui tenlandse zaken. Toen in 1938 von Ribbentrop minister werd, werd Dumont „wegens ongewens te politieke instelling" ontslagen. OP SLAG GEDOOD Maandagnamiddag werd de 73- iarige heer H. Vreken uit Echt hii de sDoorbrug over de Vloed- graaf te Nieuwstadt on het baan vak Sittard-Roermond door een electrische trein, komende uit de richting Sittard. iregrenen en on slag gedood. Een machinist van een kolen- trein had het slachtoffer even te voren tussen de rails zien lopen en had nog een wachter gewaar schuwd. Deze spoedde zich per fiets naar de aangeduide plaats, om het ongeluk te voorkomen, maar kwam te laat. Hij was onge veer 60 meter van het slachtoffer verwijderd toen het door de trein gegrepen werd. WASHINGTON, 12 Juni (Reu ter) Dinsdag is generaal We demeyer wederom voor de ver enigde senaatscommissie van on derzoek verschenen. Hij verklaar de, dat hij zeven Amerikaanse divisies had gevraagd om Mands- joerije na de nederlaag van Ja pan in de tweede wereldoorlog tegen Russische penetratie te be veiligen. Generaal MacArthur had echter dit verzoek afgewezen. Wedemeyer deelde de senatoren verder mede, dat hij had willen zorgen, dat de Japanse wapenen in Mandsjoerije aan de Chinese nationalisten waren gekomen, op dat deze wapenen niet in commu nistische handen zouden vallen. Jalta en China Aangaande de overeenkomst van Jalta zei de generaal, dat het niet zozeer de voorwaarden wa ren geweest, die hem niet bevie len, als wel het feit, dat de V.S., Engeland en de Sovjet-Unie naar zijn mening stappen hadden ge nomen, die in strijd waren met de aan Tsjang Kai Sjek op de conferentie van Cairo gedane be loften. Over de toestand in Korea ver klaarde Wedemeyer, dat hij geen MARSHALL TERUG IN V.S. WASHINGTON, 12 Juni (Reu ter) De Amerikaanse minister van defensie, George Marshall, is Dinsdag na een bezoek van ze ven dagen aan Korea en Japan in Washington teruggekeerd. Hij zeide, dat de operatie der verbon den troepen in Korea zeer succes vol verloopt. beslissende overwinning van de verbondenen kon zien. Hij was van mening, dat de huidige „on gelukkige situatie" nog wel maan den zou kunnen voortduren. Elders verplichtingen De krachtsinspanningen van de Verenigde Staten in Korea zou den kunnen maken, dat dit land niet in staat zou zijn om „ver plichtingen na te komen, welke uit een oogpunt van veiligheid en later uit economisch oogpunt van veel groter belang voor ons zijn", aldus de generaal. Hij had tevoren gesproken over de reeds aangegane verplichtin gen in Europa en gezegd: „mis schien zullen we elders verplich tingen moeten aangaan". AMERIKANEN SLAAN EEN GOEDE SLAG De Amerikaanse veiligheids dienst heeft in Wenen een goede slag geslagen, zoals de correspon dent van het K.N.P. ons meldt. Vijftien personen zijn gearre steerd die in dienst van officieren van het Rode leger mensen ont voerden uit Wenen. De bende stond onder leiding van een berucht smokkelaar, die voor elke „vangst" een bepaalde periode gelegenheid kreeg om zijn smokkelpractijken op grote schaal uit te oefenen. Voor meer dan f 500 werd beloond wanneer iemand uit de Westelijke secto ren werd ontvoerd. Weense poli tieagenten bleken eveneens zich aan deze misdadige practijken schuldig te maken. Voor iemand, die als „anti communistisch" bekend stond was dit al een reden om bijzon der op te passen, dat hij of zij niet in handen van de ontvoer ders zou vallen. Tot nog toe is bekend geworden dat honderden op deze manier achter IJzeren Gordijn zijn vervoerd. De bende bleek buitengewoon go«d getraind. Zelfs werden voortdurend schietoefeningen ge houden en werden de leden on derwezen in de knepen van het „kidnapnen". De Amerikaanse autoriteiten is gebleken, dat de leiding berustte bij een officieel bureau van de Russische bezet ters in de Sovjetzone van Wenen. SPOOR NAAR VERDWENEN DIPLOMATEN? PARIJS, 13 Juni (Reuter) - De Franse contra-spionnage- dienst heeft Carl Strauss ge arresteerd, een Brits genatura liseerde Tsjechoslowaak. In Maart verscheen Strauss voor een Britse commissie, be last met het ontnemen van het burgerschap. Sir Hartley Shaw- cross, toen procureur-generaal, verklaarde, dat de Tsjecho- Slowaakse regering via Strauss microfilms ontving. Nadien heeft Strauss Engeland verla ten; hij vertrok naar Frankrijk. In Parijse bladen zoekt men verband tussen het verdwijnen der twee Britse diplomaten en de arrestatie. De politie in de Westelijke lan den zoekt nog steeds naar de verdwenen diplomaten. Overste Basset, de stiefvader van Burgess, heeft gezegd, dat de vermiste di plomaat wel ergens met een klein schip op de Middellandse Zee zou zwerven. Basset „gaf niets voor al het gepraat over een overlopen naar de Russen", zo zeide hij. LONDEN, 12 Juni (Reuter) De onderhandelingen, die te Lon den tussen Amerika, Engeland en Frankrijk zijn gevoerd over het verlenen van hulp aan Joego slavië, hebben naar uit gewoon lijk betrouwbare bron wordt ver nomen, geleid tot overeenstem ming. Naar verwachting zal zeer bin nenkort worden bekendgemaakt, dat de drie landen bereid zijn te- Reeds binnen 24 uur na zijn aankomst op Curagao aanvaardde de nieuwe Gouverneur van de Nederlandse Antillen, Z.E. Mr. A. A. M. Struycken, in een plechtige zitting van de Staten zijn ambt. Bij zijn aankomst bij het gebouw, waarin de Sta tenzaal zich bevindt, wordt Gouverneur Struycken begroet door de Commissie van Ontvangst uit de Staten. samen een bedrag van 50 millioen pond te schenken, als bijdrage tot de stabilisatie van de econo mie van Joego-Slavië en om dit land te helpen zijn deviezenmoei- lijkheden te overwinnen. De verdeling De besprekingen, die op offi cieel niveau zijn gevoerd, heb ben meer dan twee maanden ge duurd. Zij werden vertraagd, doordat de drie landen het aan vankelijk niet eens konden wor den over het aandeel, wat elk zou bijdragen. Het laatst werd 'n verhouding besproken van 62'A> voor Amerika, 25 voor En geland en 12'/2 voor Frank rijk. De onderhandelaars zullen hun aanbevelingen aan de betrok ken regeringen voorleggen. V.S.-LENING AAN INDIA WASHINGTON, 12 Juni (Reu ter) Amerikaanse en Indische regeringsambtenaren leggen van daag de laatste hand aan een overeenkomst voor een lening van 190 millioen dollar aan India, waarmede dit land in de Ver. Staten 2 millioen ton broodgraan, waaraan het zo dringend behoef te heeft, zal kopen. Goya, Djakarta-Rotterdam, passeerde 11 Juni Gibral tar. 15 Juni te 12 uur in Rotterdam verwacht. Sibajak, Rotterdam-Sydney, 11 Juni 480 mijl O.Z.O. Kaap Leeuwin. Grote Beer, A'dam-Sydney, 11 Juni 540 mijl N.N.O. Seychellen. Kota Inten, Djakarta-R'dam, 12 Juni te Port Said. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1