Is de TUCHTSCHOOL nog een oord van verschrikking? Amerikaanse arbeiders krijgen 69.5 pet. van nationale inkomen Huiseigenaren en bedrijven zagen inkomsten dalen De omzetten der winkeliers blijven nog altijd dalen VLUCHT IN DE NACHT Geen i Het principe bleef de methode werd gewijzigd De jeugd heeft recht op straf RADIO Welverzorgde handen PRIJSSTIJGING EN KLEINHANDEL Schoenen op nieuwe leest? door E. J. Rath Nocl PAGINA 4 WOENSDAG 13 JUNI 1951 (Van een onzer redacteuren) In de loop van het vorig jaar verscheen er in de dagbladen het sensationele bericht, dat drie opgeschoten jongens bij Leidschendam een trein wilden laten ontsporen door een stuk hekwerk op de rails te leggen. Het obstakel werd nog tijdig ontdeld en daardoor ontsnapten honderden mensen aan een dodelijk gevaar. De jongens werden gegrepen en veilig opgeborgen tot zij voor de rechtbank verantwoording over him misdaad moesten afleggen. Het bleken fan tasten te zijn, die voor zichzelf een communistisch heilstaatje hadden gesticht en op hun manier de geordende samenleving wilden saboteren. De rechters waren streng en de jongens ontgingen hun straf niet: een van hen werd naar de Rijkstuchtschool te Ginneken gezonden. Nederland las het in de kranten en een deel van ons volk gnuifde: „Daar zullen ze hem wel eens mores leren"; het andere deel schudde meewarig het hoofd en zeide: „Och, wat zullen ze nu met de arme jongen beginnen?" Wij hebben de jongen gezien. Samen met een lid van het personeel van de tuchtschool spoelde hij reageerbuisjes en kommen in de dokterskamer van het instituut. En er stonden géén barse mannen met zwepen of roeden achter zijn rug, noch was hij met zware ketfingen aan een bewaker gekluisterd. Niettemin is deze jonge mis dadiger een pupil van de tuchtschool en heeft als zodanig zijn straf, welke hem door de rechter is opgelegd, te ondergaan. Een straf die naar gegrondveste tradities, steunend op de basis van onze christelijke maatschappij, een rechtvaardige is. neer zij weer alleen gelaten wor den, kunnen zij hun opgaven gaan uitwerken en bestuderen. Er is in ons land sinds enige jaren een duidelijke afkeer groeiende tegen de tuchtschool, welke 'n instituut zou zijn, dat er ouderwetse en verderfelijke methoden op na houdt. De tuchtschool jongens zouden er geestelijk worden gebroken en de toegepaste straf zou slechts verbittering kunnen wekken. Volgens hen, die deze me ning zijn toegedaan, zal de tuchtschool daarom moeten ver dwijnen om plaats te maken voor andere instellingen, waar men de misdadige jeugd met meer liefde en toegevendheid zal tegemoet treden. Deze neiging tot een mildere behandeling van de jongen, die zich vergrepen heeft aan de maatschappelijke orde, vloeit voort uit de meer en meer aan genomen stelling, dat de misdaad vooral van de jonge mens slechts een „vergissing" is, welke ge maakt kon worden, omdat op voedingsmilieu, levensomstandig heden en aanleg, hem geen an dere mogelijkheden lieten. En men ziet dan de weg tot verbe tering van het gedrag van de ontspoorde gaan via een ideaal maken van milieu, het gewen nen aan een bepaald gemeen schapsleven en het leren uitvoe ren van een of andere taak. Uit deze overwegingen zijn de „werk kampen", waarin de veroordeel- DONDERDAG 11 JUNI 1951 HILVERSUM I, 402 M.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00 —24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoonmu- ziek; 7.45 Morgengebed en liturg, kalender; 8.00 Nieuws- en weer berichten; 8.15 Gramofponmuziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.30 Wa terstanden; 9.35 Gramofoonmuziek 9.40 Schoolradio; 10.00 Gramo foonmuziek; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gramofoonmuziek; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Schoolra dio; 12.00 Angelus; 12.03 Gramo foonmuziek; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Gra mofoonmuziek; 12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Metropole orkest en solist; 14.00 Promenade orkest en soliste; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gramofoonmuziek; 15.25 Kamermuziek; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Gramofoonmuziek; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Instrumen taal septet; 17.50 Regeringsuitz. Jeugduitzending. Heert v. Sloten over „In een vlerkprauw van Ceram naar Australië"; 18.00 Verzoekprogramma; 18.30 „Jeugd, techniek, vakbeweging", causerie; 18.45 Gramofoonmuziek; 19.15 Le vensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.30 „In dienst van het vaderland", causerie; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws: 20.05 Gramofoonmuziek; 20.45 Klankbeeld; 21.30 Piano a quatre mains; 22.00 Vocaal en semble, tenor en orgel; 22.15 Bui tenlands overzicht; 22.35 Gramo foonmuziek; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 M.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoonmuziek; 8.45 Idem; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gramo foonmuziek; 9.30 Idem; 10.30 De Antwoordman; 10.45 Gramofoon muziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Radioscoop; 11.45 „Het to neel in de oudheid", causerie; 12.00 Orkestconcert; 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Piano en orgel; 13.00 Nieuws; 14.15 Amu sementsmuziek; 13.45 U kunt het geloven of niet; 13.50 Gramofoon muziek; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Volkszang; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Accordeonmuziek; 16.30 Kinderkoor; 16.50 Gramo foonmuziek; 17.00 Voor de jeugd: 17.30 Instrumentaal kwintet; 18.00 Nieuws: 18.15 Practische wenken voor athleten; 18.20 Sportproble- men; 18.30 Promenade-orkest en solist; 19.05 Militaire reportage; 19.15 Gramofoonmuziek; 19.45 Parapsychologisch Radio Experi ment, causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Radio Philharmonisch orkest en solist; 21.10 Rechter van Lier vertelt, hoorspel; 21.45 Surinaamse volks muziek; 22.00 Gramofoonmuziek; Intermezzi: gesproken brief uit Londen en vacantietips; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactualiteiten; 23.30—24.00 Gramofoonmuziek. de jeugd wordt opgenomen, in de belangstelling en aandacht van de opvoeders (hetzij Rijk, hetzij particuliere verenigingen) geko men. De theorie echter, dat men de jonge boosdoener met begrip van goede woorden moet tege moet treden, gaat aan één kant mank, als men net strafelement geheel door het opvoedingsele ment laat verdringen. Want hoe zeer het ook valt te begrijpen, dat jongens, die in het ouderlijk huis nimmer het onderscheid tus sen mijn en dijn hebben geleerd, gemakkelijk tot diefstal verval len, het zal hen niettemin dui delijk moeten worden gemaakt, dat zij daarmee een misdaad heb ben begaan ,die nooit straffeloos kan worden gepleegd. Straf is een logisch gevolg van de wetten, waarop onze georden de samenleving is gebouwd. Wil men die orde bewaren, dan zal men degene, die haar verstoort, moeten bestraffen, opdat hij lere zich aan de wetten te onderwer pen. Onvervreemdbaar recht Ook de jeugd, of liever speciaal de jeugd, zal moeten beseffen, dat men zich in het leven aan orde en tucht moet wennen en men bewijst het ontspoorde kind geen dienst door zijn daad louter te beschouwen als een min of meer ongelukkige vergissing, die men liever maar zo gauw moge lijk moet vergeten. Zo hande lend ontneemt men het kind een van zijn grootste rechten: het recht namelijk op een rechtvaar dige straf. Op dit principe steunt het sy steem van de tuchtschool, waar men door een strengere aanpak van de jongen een bepaalde re actie tracht te verwekken, waar door de basis gelegd kan worden voor het inslaan van een goede richting. Is dan de tuchtschool zulk een oord van verschrikking, waar steenharde mensen met een ze ker sadistisch genoegen de pu pillen zoveel mogelijk trachten te kwellen en vernederen? Wij heben, om dit zelf te kun nen vaststellen .een bezoek mo gen brengen aan de enig overge bleven tuchtschool voor jongens te Ginneken. nu sinds Februari van dit jaar de tuchtschool van Nijmegen is gesloten. Geen gevangenis Zij ligt daar temidden van de prachtige natuur, welke ook het oude kasteeltje „Bouvigne" nog geen tien minuten gaans verwij derd, omsluit. Een tuin van onge veer tien hectare strekt zich uit rond het oude gebouw, dat er, in tegenstelling tot de verwach tingen, niet als een gevangenis uitziet. ..Het lijkt een sanatorium", zo zeide ons J. J. A. van Beek, de directeur van de tuchtschool, „en in wezen is onze school dit ook". In deze unieke omgeving kan de jongen, die de tuchtschool- straf opliep, tot rust en bezin ning komen. En dit is een van de belangrijkste voorwaarden tot een ommekeer in het gedrag. De tucht, die de jongens wordt op- legd, is daarom voornamelijk op die rust gericht. „Waar bestaat die tucht dan uit"?, zo vroegen wij aan de di recteur. En wij hoorden van de isolatiekamertjes en van de werkplaatsen, van het in de houding staan in het bijzijn van een meerdere en van het geza menlijk exerceren, van de gezel lige ontspanningsavonden en van de vervaardiging van prachtige Smyrna-tapijten. Alle slechts elementen, die het leven van elke dag in de tuchtschool tot een ge heel maken, waarin niet de ten- denz van geestelijke afbraak, maar van opbouw duidelijk is te vinden. Alleen in een kamer Iedere jongen, die de tucht school binnen komt, krijgt voor de eerste twee of drie weken een isolatiekamertje als woonvertrek toegewezen. Deze korte periode alleen in een afgesloten vertrek is waarschijnlijk de moeilijkste van de gehele straftijd in de tucht school. Toch is deze afzondering van veel betekenis voor „de weg terug", want wil men tot zichzelf komen, dan zal men noodzakelijk zich in eenzaamheid moeten terug trekken. Het is in deze stille da gen, dat de pupillen zich bewust kunnen worden van hun verbon denheid met de gemeenschap en in die gesteltenis kan er een ver langen groeien om weer als een volmaakt lid in die gemeenschap terug te keren. Toch gaan deze enkele weken niet voorbij in loutere afzonde ring en verveling. Voortdurend kunnen deze pupillen hun ka mertjes verlaten om allerlei on- derhoudswerkjes in het gebouw te verrichten, zoals dweilen, boe nen e.d. De rest van de dagen krijgen de jongens onderricht in gewone schoolvakken, zoals reke nen en aardrijkskunde en wan- „Gaat U zitten" Toen de directeur van de tucht school de deur van een der ka mertjes had geopend en wij ge legenheid kregen naar binnen te stappen, zagen wij nog juist hoe een jongen van vijftien jaar ge bogen zat over een ingewikkelde deelsom. Het volgende ogenblik echter stond hij al in de houding naast zijn tafel en bood ons de enige stoel aan, die in zijn ka mertje stond Verder was ér nog een bed en een wasbak. De ogen van de jongen keken onbevreesd en helder voor zich uit toen de directeur vertelde hoe de vriendjes van Wim op zekere dag het allemaal op hem gemunt hadden en hoe hij zich toen ver weerd had en een van de jongens met een mes een prikje in zijn arm had gegeven. Ja, zo was het gebeurd, knikte Wim, maar hij zai m het vervolg geen mes meer aanraken. Dat vvef.i hij nu wel Als de jongens zich tijdens hun isolatietijd aan de sfeer van de tuchtschool hebben aangepast, komt het moment, dat zij al naar gelang him intelligentie en ont wikkeling worden ingedeeld bij een der drie groepen van pupil len. Voordat het zover is hebben zij echter in een vertrouwelijk gesprek met de leiding van de school kunnen kiezen welk werk zij tijdens hun verder verblijf in de schooi zullen gaan doen. Keus is er dan tussen de schilders- of timmerwerkplaats en de tuin, waar steeds veel werk voorhan den is. En mocht een pupil het verlangen te kennen geven ver der te studeren, dan kan hij op geleid worden voor het midden stands- of boekhouddiploma, of zich gaan bezig houden met de moderne talen. De weg ligt open Wanneer het duidelijk is, dat de jongens wat met hun studie kunnen bereiken en er zelfs ani mo voor tonen, bestaat er zelfs geen bezwaar tegen, dat ze de gehele dag over hun boeken ge bogen zitten. Hoofdzaak is toch immers, dat tijdens de tucht- schooldagen een begin wordt ge maakt met het herstel. Heel vaak komt het ook voor. dat de jongens nooit een vak heb ben geleerd en in de school liefde opvatten voor het schilder- of timmerwerk. De opleiding, die ze dan in de werkplaatsen kunnen krijgen, brengt dan het officiële vakdiploma in het directe bereik. Welk werk de jongens ook doen allemaal krijgen zé dagelijks schoolonderwijs, dat natuurlijk is ingesteld op de individuele ken nis van elke pupil. Deze omstan digheid stelt vaak hoge eisen aan het onderwijzend personeel van het instituut dat bovendien nog rekening heeft te houden met het door aankomst en vertrek voort durend veranderen van de ver houding in leerlingenaantal. Smyrna in vrije tijd Maar het is niet steeds werken of studeren wat de klok slaat. De vrije tijd wordt in de tuchtschool van Ginneken goed besteed, want ook hierbij is een belangrijk ele ment van de sociale instelling be trokken. De jongens kunnen, zover dit mogelijk is, hun eigen gang gaan, maar het Smyrna knopen is thans zo in trek, dat vrijwel iedereen daar in het instituut bezig is met het maken van een prachtig ta pijt Dat zij daarbij hun mannetje weten te staan bewijst wel het feit, dat zij de bestellingen van buiten het instituut niet kunnen afwerken. De leiding heeft zich echter op het standpunt gesteld, dat dit knoop werk zuivere vrije tijdsbesteding moet blijven, waar- Advertentie in elk jaargetij Hamea-Gelei. aan elk commercieel doel vreemd is. Daarom worden de eventuele opdrachten uitgevoerd voor zover dit met de interne gang van za ken is overeen te brengen. Een van' de jongens is thans geheel voor de regeling van het Smyrnawerk aangesteld en hij heeft er zo zijn dag aan vol. Hij is zo'n beetje vrij man, maar dit is dan ook een gevolg van het feit, dat hij tot de zgn. belonings klasse hoort, een groepje jongens dat uitmunt door gedrag, ijver en netheid. Als de leiding van me ning is, dat een der pupillen voor de beloningsklasse in aanmerking komt, dan laat zij een stemlijst onder het gehele personeel circu leren, waarop ieder lid zijn me ning kan weergeven. Er breekt voor de betreffende jongen dan een andere tijd aan als het uit gebrachte oordeel van dien aard is, dat hij bevorderd kan worden.. Als beloning voor zijn gedrag gaat hij genieten van allerlei kleine voorrechten, waaronder ook is begrepen een Zondagse wandeling buiten het terrein van het gebouw. In de week gaan ze vaak met de ambtenaren mee om kleine karweitjes uit te voeren. Ook aan het gezamenlijk ont spanningsleven wordt door de leiding veel aandacht besteed en zo is er iedere Zaterdagavond een bonte avond, die vaak door het personeel, met medewerking van de jongens zelf wordt verzorgd. Er werden al filmvoorstellingen gegeven, een goochelaar vertoon de zijn kunsten, een orkestje trad op, culturele lezingen werden ge houden, en het is dan ook te be grijpen, dat de jongens die twee en een half uur per Zaterdag avond erg op prijs stellen. Ook aan de geestelijke vorming wordt uiteraard veel aandacht besteed. Het is ergens op een der ruime gangen op de eerste verdie ping van het gebouw, dat men, binnengaande in een der deuren, een stemmig kapelletje binnen komt, waarin een prachtig en ge heel door de pupillen vervaardigd altaar staat opgesteld. Door mid del van een gordijn kan dit ka pelletje voor gebruik van de pro testantse eredienst worden veran derd. Principe bleef Het instituut van de tuchtschool heeft in de loop der jaren een grote verandering ondregaan en niet altijd hebben de jongens ge leefd in de sfeer, die nu door een soepeler optreden is geschapen. Het principe is echter hetzelfde gebleven, namelijk het doen on dergaan van een rechtvaardige strafmaatregel, gericht op het zedelijk herstel van de pupil. Op het terrein der kinderbe scherming en -opvoeding mani festeren zich vele stromingen, ge baseerd op verschillende opvat tingen over een en dezelfde taak. De uitcefening van die taak zal echter steeds gericht moeten zijn op het welzijn van het kind, dat de hulp van anderen nodig heeft om zijn plaats in de maatschappij te vinden. De tuchtschool heeft sinds vele jaren haar aandeel in die taak met veel zorg verricht en dat zij daarin succesvol heeft gewerkt, bewijzen de ontelbare brieven, waarin oud-pupillen, moeders, gezinsvoogden en ver zorgers hun dank betuigen voor wat de tuchtschool en haar leiding deed. Zou de tuchtschool voor al die velen een oord van ver schrikking zijn geweest? Het is moeilijk te geloven. En wellicht is er nergens een beter bewijs van de bestaansreden van de tuchtschool te vinden dan in die éne brief van een dankbare moeder, waarin zij schreef: „U was streng voor mijn jongen, maar ik zou willen, dat ik steeds zo streng als U was ge weest." WASHINGTON De loontrekkers en werknemers, die in het bedrijfsleven in de Verenigde Staten werkzaam zijn, hebben de laatste 20 jaren een veel groter deel van het nationale inko men ontvangen dan in de daaraan voorafgaande jaren. Terwijl zij in 1929 in totaal 50.800.000.000 dollars beurden of 59,4 pet, van het nationale inkomen, waren deze cyfers in 1950 gestegen tot resp. 152.200.000.000 dollars en 69,5 pet. In 1939 bedroeg hun aandeel 66.5 pet en in 1949 68.9 pet. HARDLOPERS.... DOODLOPERS In het Amerikaanse stadje Quincy, in Massachussetts, werd de jaarlijkse dwars- door-Quincy-loop gehouden over een afstand van 10 mijl. 40 lopers namen dit keer aan de traditionele race deel. Toen de voorste lopers bij de eerste bocht van het par cours verschenen, werden zij opgewacht door twee kleine jochies. „Heee, jullie lopen verkeerd", en met dood ernstige gezichten op een andere straat wijzende, „dat is de goede weg". Even aar zelden de athleten, toen ver anderden zij hun koers. De hele sliert lopers volgde. Nog geen minuut later was de wedstrijd afgelopen. Veer tig razende en tierende ath leten kwamen uit een dood lopende straat terug bij het kruispunt. De jochies waren in geen velden of wegen te bekennen Bijgevolg is in de Verenigde Staten niet slechts het totale na tionale inkomen gestegen, doch in verhouding tot het nationale inkomen is dat van de gemiddel de Amerikaanse arbeider boven dien nog met 17 To toegenomen. De financiële positie van de mensen uit de vrije beroepen, zo als doktoren, juristen en van de naamloze vennootschappen is eveneens verbeterd in de jaren tussen 1929 en 1950, ofschoon niet in dezelfde mate als die van de salaris- en loontrekkers. Ge noemde groepen ontvingen in 1950 10,6 van het nationale inkomen tegen slechts 9,7 76 in 1929, Ofschoon het aandeel van de landbouwende bevolking in het nationale inkomen in 1950 klei ner was ,was deze daling meer schijn dan werkelijkheid. In 1929 ontving de landbouwende bevol king 6,7 van het nationale in komen, tegen 5,8 in 1950, doch hierbij mag niet uit het oog wor den verloren dat er in 1950 3 millioen minder arbeidskrachten Het gemeentebestuur van St. Goarhausen in Duitsland heeft een speciale attractie bedacht om toeristen te trekken. Zij is gebaseerd op de bekende le gende van de Lorelei. De 20- jarige Gisela Koch is aange wezen om de rol van de mo derne Lorelei te vervullen. Hier zit zij op de rots en kamt haar haren, die een meter lang zijn, terwijl zij uitziet over de Rijnvallei. VRIENDEN VAN HET ZUIDERZEE-MUSEUM Zaterdag a.s. 16 Juni, des middags om twee uur houdt de vereniging van Vrienden van het Zuiderzeemuseum haar algemene vergadering in het Museum-res taurant, Kade 1 te Enkhuizen. Naast de behandeling van enkele huishoudelijke punten vermeldt de agenda een causerie van de heer K. Boonenburg, ambtenaar Ministerie O. K. en W. over Windmolens in het buitenland" met lichtbeeldenprojectie. POLITIE-AMBTENAAR STAAT TERECHT In het proces tegen de 51-jarige adjudant bii de rijkspolitie te wa ter, H. Marselis, die in de oorlog in Zeeland dienst deed als on derluitenant van de staatspolitie en aan wie thans ten laste is ge legd. dat hij in strijd met de wettelijke bepalingen goederen uit België in zijn dienstauto had uitgevoerd en bovendien meer dere malen giften heeft aange nomen, heeft de officier voor corruptiezaken, mr. W. Overbeek uit Den Haag, tijdens de voort gezette behandeling voor de Am sterdamse rechtbank een geldboe te geëist van f 200 subs, veertig dagen en verbeurdverklaring van een in beslag genomen ra diotoestel. werkzaam waren in de landbouw, en dat de landbouwende bevol king derhalve in werkelijkheid een veel groter deel van het- na tionale inkomen ontving dan 20 jaar geleden. In tegenstelling hiertoe ont vingen zij, die hun onkomen uit lijfrenten en bedrijfswinsten ver krijgen, in 1950 een kleiner deel van het nationale inkomen dan bijv. in 1929. Het deel dat de huiseigenaars ontvingen, onderging een dras tische verlaging van 6,8% tot 3.4 Een van de voornaamste oorzaken van deze daling is het verbod de huren te verhogen dat tijdens de tweede wereldoorlog is uitgévaardigd en in vele ste den nog van kracht is. Terwijl de rentebetalingen in 1929 7.6 van het nationale in komen vertegenwoordigden, was dit percentage in 1950 tot slechts 2,3 gedaald. Ofschoon de inkomsten van naamloze vennootschappen in dollars uitgedrukt, na aftrek van belastingen verleden jaar een re cordhoogte bereikten, bedroeg hun deel van het nationale inko men in 1950 slechts 8.4 tegen 9,8 in 1929. Uit deze cijfers blijkt duide lijk, aldus Amerikaanse econo- nomen, dat het dynamische sys teem van Amerikaans kapita lisme volkomen andere resulta ten oplevert dan door de voor standers van de communistische ideologie wel verwacht is. Vol gens de Marxistische stelling dat de arbeiders in kapitalistische landen uitgebuit worden, zouden het bedrijfsleven, de huiseige naars en het grootkapitaal een veel groter deel van het nationale inkomen ontvangen moeten heb ben, terwijl het inkomen van de arbeiders zich in dalende lijn had moeten blijven bewegen. Tweeduizend aandeelhouders namen deel aan de jaarlijkse vergadering van de Standard Oil Comp., welke te Linden in New Jersey werd gehouden. Een van hen, wiens maag da nig begon te knorren, begaf zich ijlings naar de gereed staande koffietafel en legde zodoende als eerste beslag op zijn „aandeel", zijnde een wel verzorgd lunchpakket. Niet alleen de schoenen- en textielbranche, maar ook vrijwel alle andere winkeliers hebben op het ogenblik te kampen met een daling van de omzet Alleen sport- en optische zaken zijn in April iets vooruit gegaan, klaarblijkelijk een normaal sei zoensverschijnsel. Voor Mei zijn de definitieve cijfers nog niet beschikbaar, maar het is reeds duidelijk, dat de omzetten blijven dalen. Gedeeltelijk kan dat worden geschreven op rekening van de omzetsstijging, die, sinds de Ko reaanse oorlog uitbrak, overal in de westelijke wereld te constate ren viel, veel meer echter op een steeds duidelijker wordende kloof tussen de prijzen en de koop kracht van het publiek. De reeds maandenlang dalende spaartegoe den geven daarvoor het bewijs. Tenslotte kan een gedeelte van de omzetdaling te wijten zijn aan het dalen van de internationale groothandelsprijzen van bepaalde artikelen, zoals bijvoorbeeld wol en katoen. Hoe dan ook, het feit is er en bezorgt onze kleinhandel heel wat hoofdbrekens, jui'st nu zij enerzijds door overheidsmaat regelen beperkt is in haar winst margemogelijkheden en ander zijds nog steeds niet klaar is met het opvangen van de prijsstijgin gen. De inkopen voor het komen de winterseizoen bijvoorbeeld, die thans reeds dienen te beginnen met het oog op de lange levertijd van verschillende artikelen, ver gen een veel groter kapitaal dan het vorig jaar. Waar zal de win kelier, bij beperking van zijn winstmarges en algemene cre- dietschaarste dat dan vandaan halen? Schoenen on nieuwe leest? Het scherpst in de klem zit de de hele schoenenbranche, die liefst 38 procent van haar omzet moest prijsgeven in April en me teen van de regering de „blun der" zo noemen de schoenen mensen het te slikken kreeg, dat de damesschoenen bruto 22 procent en de heren- en kinder schoenen 18 procent winst mogen opleveren. In werkelijkheid moet daar de omzetbelasting nog af. Zo komt de schoenhandel op 18,34 procent winst voor dames- en 14,46 pro cent voor ander schoeisel. En waar deze branche in zeer grote mate onderhevig is aan een mode- en noodzakelijke sorte ringsruimte, betekent dat een practische onmogelijkheid voor vele schoenwinkeliers om zelfs maar rond te komen. De industrie is reeds begonnen op massale wijze wachtgeld in te voeren. Met de handel werkt zij nu een plan uit, dat het ver langen der regering, de schoen- prijzen binnen bereik van de normale beurs te houden, en de noodzaak van de handel, het hoofd boven water te houden, kan bevredigen. Men praat over een goedkope sortering met vaste (lage) mar ges, en een vrije sortering met vrije marges. Hét wachten blijft echter daarop of „Den Haag" zijn „blunder" weer goedmaken wil Kath. Middenstandsbond in Aartsbisdom Utrecht Maandag 25 Juni houdt de Ka tholieke Middenstandsbond in het Aartsbisdom Utrecht een Centrale Raadsvergadering in hotel Noord- Brabant te Utrecht. Tijdens deze vergadering, die om half elf be gint, zullen huishoudelijke aan gelegenheden worden behandeld. Tevens zal een nieuw hoofdbe stuur worden gekozen. Het hui dige hoofdbestuur stelt zich slechts gedeeltelijk herkiesbaar. Mr. L. C. Kaas, secretaris van de Katholieke Actie in het Aartsbis dom, zal bovendien spreken over beroepskerstening. VEEMARKT LEIDEN LEIDEN, 12 Juni, aanvoer 232 vette varkens. Notering: zware 1.87—1.93 per kg.'levend gewicht, lichte 1.81—1.86 per kg. levend gewicht; zeugen 1.701?78. Han del slepend. Voorts nog vier nuchtere kalveren aangevoerd. FEUILLETON 49) „U moest eens weten, hoe ver schrikkelijk ik het vond!" riep zij op erbarmelijke toon uit. „Ik vond hem een misdadiger en ik schaamde me, dat ik me voor zulk werk leende; maar ik had zo'n angst voor hem, dat ik niet anders dorst te doen dan te ge hoorzamen. Vinton had 't al zo ver gebracht, dat ik geen moed meer kon vinden. Dus toen heb ik mijn vrouwelijke waardigheid en mijn begrip van eerlijkheid vergeten er»., en.." „Ik begrijp het wel," zei ik kalmerend. „U hebt 't niet vrij willig gedaan. U wist niet, hoe u er «nders mee aan moest." „Maar wat zult u wel van me gedacht hebben!" „In het eerst wist ik niet, wat ik er van denken moest," zei ik openhartig. „U begrijptik kende u niet en ik wist niet waar het om ging. Maar ik heb wél. direct gemerkt, dat u iets deed, dat tegen uw gevoel in druiste. Waarom u het deed, wist ik natuurlijk niet." „Ik zorgde dat ik bii u in de buurt bleef", ging Mary voort „maar als u me niet.gehol pen had zal ik maar zeggen, had ik denkelijk niet eens kans ge zien, met u in contact te komen. In mijn hart was ik blij, dat ik bii u vandaan kon gaan vanmid dag; en toer» ik voor Het Witte Huis op de vlucht was geslagen was ik nog veel blijer. Toen had ik weer moed. Ik wist hoe ik me er uit zou redden, maar ik wist wel, dat ik niet meer deed wat Vinton van me eiste." „Ik stond anders wél beteuterd te kijken, toen u zo onverwachts wegreed," zei ik. „Waarom liet u me niet meerijden naar het station?" „Ik wou er maar meteen een eind aan maken", antwoordde zij „er» ik moest rapport uitbrengen om daarvan af te komen, moest ik naar Purvis' huis. En ik ik schaamde me om u nog aan te kijken, na hetgeen er op het Witte Huis gebeurd was." „Ja, ik had natuurlijk ge vraagd, wat die komedie bete kende" zei ik. „Misschien mag ik nü zo vrij zijn. Mevr. Mac- Carthy...." „Was een der personen, aan wie Vinton huwelijksaankondi gingen had gestuurd", vulde zij aan. „Door haar heb ik die uit nodiging voor het Witte Huis gekregen; zii dacht dat ik., als jonggetrouwde vrouw in 't huis van mijn oom bii Baltimore lo geerde. Ik was helemaal niet van plan om te gaan. Vinton die drong er op aan dat we samen ginger»; dan was de schroef weer een slag aangedraaid, want u be grijpt wel, dat hij van die ont moetingen flink partij zou heb ben getrokken. Maar dat voelde ik zo'n beetje aan, dus ik wei gerde beslist." „U hebt dus toch nog wel moed!" bracht ik haar onder de ogen. „Ja, dat blijkt als de nood aan de man komt.. Enfin toen ik niets van u aan de weet was ge komen vanmiddag, over 't kom pas bedoel ik dorst ik niet terug te gaan om tegen Vinton te zeg gen, dat het mislukt was. Toen dacht ik aan het Witte Huis, en vroeg ik of u mee wou gaan; dan was het contact tenminste niet verbroken en misschien gebeur de er iets, waardoor ik toch nog te weten kwam, wat ik infor meren moest. Maar ik heb ieder ogenblik een hekel gehad aan mijn werk. en ik verfoeide me zelf, omdat ik zo zwak was! Kunt u dat geloven?" „Ik geloof u", antwoordde ik. „Ik geloof al wat u zegt." „Toen we mevrouw MacCar- thy tegenkwamen wist ik geen andere raad dan u voor Vinton uit te geven. Ik had natuurlijk geen tijd, om na te denken, maar ik kon haar slecht tekst en uitleg geven." „En met die dwaasheid, die ik er uitflapte, heb ik het nog eens zo moeilijk voor u gemaakt", voegde ik er aan toe. „U zult wel gedacht hebben: die juffrouw kan liegen of het gedrukt staat!" ging ze voort. „Maar toen u dat eenmaal ge zegd had, moest ik er wel op voortborduren. Ik wist er niets anders op". „En luitenant Ferris?" „Ja toen hoefde ik u niet als Vinton voor te stellen. Hij was een van miin kennissen, die van dat zogenaamde huwelijk niets wisten. Dat begreep ik da delijk, toen hij me aansprak met „juffrouw Donaldson". Ik vond het eer» opluchting, dat ik met hem net zo kon praten als vroe ger, en dat ik niet weer met die hatelijke leugen voor de dag be hoefde te komen." „Ik vond het raadsel hoe lan ger hoe ingewikkelder worden", zei ik. „Zoals u zich misschien herinnerde, zei u, dat ik „meneer Larned" was." „Ik zei maar iets, het eerste 't beste wat me voor de mond kwam. Ik wist dat u Mansfield heette, maar die naam wilde me op het moment niet te binnen schieten. Vond u het erg..?" „Erg, erg., het hinderde op zichzelf niets; maar luitenant Ferris sprak me met die naam aan, waar juffrouw Fenwick bij was." „O, en u bent.. Dat was ik vergeten! Ik zal maar niet vra gen», of u het me kunt vergeven; maar ik zal mijn best doen dat beloof ik eerlijk om het haar uit te leggen. Als u me haar adres geeft, zal ik haar schrijven; ik zal haar precies vertellen hoe de vork aan de steel zit." Terwijl ze me haar geschiede nis vertelde, was er geleidelijk meer kleur op haar wangen ge komen. (Wordt vervolgd.) BERGEN De laasschouw, eer die elk Jaar zo gehouden. Er p gaderfng voora weinig belang agenda, zó lont te discussiëren Toen de agend: brak er een onv» de Bonnefaasscho dreigde te doen wachting van he het weer maakt dankbaar gebruil vraag. Zo bracht rijk de tramkwe Hij vroeg naar d< ken en wilde we stond met de o: met de Rotterdai Maatschappij voc Minister zijn toes heffing van de t: hebben we de ga hij, dat gedurend verbinding met I op een of andere blijft? De voorzitter, Huygens deelde r toegezegde confei minister wacht oi van 'n zekere mij huis, 'n gewezen de Rotterdamse die de bezwaren Spoorwegen tegei van het N.E.I. ov< tie zal onderzoek de minister moi Van zijn conclusii gen, of met d Tramweg-Mij. vei deld zal worden exploitatie met d De heer Hemel het. dat intussen R.T.M. wordt ond* men klaar is. als beslissing neemt, conclusies van hi trent de moereliik vond. dat als hiei onderhandeld kon raDDort, waar f 71 uitgegeven, niets De voorzitter mede. dat enke destiids door de S daan. waaron de van het N.E.I. thans niet worde: betekent veel hog de exploitatie. Spr. verdedigde port van het Ned. stituut. De heer Hemel mening, dat het deels waardeloos t.a.v. de conclusie Eeuwige Laan. De voorzitter mening en betoogt gedeelte een basis sprekingen tussen Prov. Waterstaat keersvraagstuk in dit rapport is volkc al mogen dan enl zoals die ten opzi Eeuwige Laan nri lijken. Het rappo: objectief. De heer Hemelri stander van een t weg, dwars door 1 in het rapport wor niet, dan over mijr En hiermee kwa: de rondvraag. Bij de ingekomen de schenking van Sala ter sprake. Ii herinneren, dat o Buerweg een bus Toorop onthuld we: schenking van de nog enkele ander* voor het gemeent* schonken had. Dit jaar geleden al he' geweest, terwijl ee die tijd bij Gemet zolder had gelegen meirijk vond deze delen vrij noncha Sala, die zich onla vestigde, was er n over; spr. vond het dat de Raad er pa kennis van kreeg. De voorzitter dei hij direct na ontv zoek aan de heer bracht, om hem pei danken; diverse 1 rijen zijn in het ir gébracht; een mooie op spr.'s kamer en sing van de buste tot de verjaardag i De heer Hemeli College de Raad in meer over de gang voorzover er dan dn te lichten; voor brandende kwesties de tram en 't Oude de voor in princip te vergaderen en c niet te overladen, het geval is. De heer Swaag Hemelrijk bij; de 8 behoeven te vissen en ander; spr. wi; kwestie 't Oude Ho geleden door de voi genoemd werd en n dien niets meer w< Een verzoek van Alkmaar, om de froi woningbouw aan i van 150 M. op 50 I werd evenals een a: len in zake onder gen, aangehouden. Afgewezen werd van de Bergermeej drage van f 500. kosten van de wii het betrof hier nl. i tie, doch gewoon he: vraag van het hoo bare School, om f multiplicatiemateria voor tuingereedscha willigd. De heer I geen bezwaar teg door scholieren, mi! der wijs niet tekort In de commissie i verordeningen wer de heren mr. Slui Driessen, Maessen Amerongen. Besloten werd ti twee ventwegen lai weg tussen Oude t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4