Prof. Romme ontmoette vrees in de NOP voor openhartig woord De raad van Bergen tot minister In 't richt zich Veld Geen nieuws over de tram De Noordoostpolder in politieke sfeer Vergunning voor villa tijdens bouwstop Feestavond als waardig slot van jubileum Ambonees dorp bij Avifauna Noch over 't Oude Hof Gemeenteraad Bergen Met verkiezingen in zicht Grootse plannen in Alphen aan de Rijn Hevige discussies in de Raad Zilveren priesterfeest Pastoor Zijlstra Antwoord aan presidènt Truman BERGEN De gemeenteraad hield gisteren de jaarlijkse Bonne- faasschouw, een schouw over wegen en water en bouwwerken, die elk jaar zo omstreeks het feest van Sint Boniiacius wordt gehouden. Er pleegt aan deze gebeurtenis een korte raadsver gadering vooraf te gaan, waarop slechts enkele punten van weinig belang worden behandeld. Ditmaal was er een lange agenda, zo lang, dat omdat er over sommige punten veel te discussiëren viel deze werden aangehouden. Toen de agenda was afgewerkt, brak er een onweersbui los, die de Bonnefaasschouw in het water dreigde te doen vallen. In af wachting van het opklaren van het weer maakte de Raad een dankbaar gebruik van de rond vraag. Zo bracht de heer Hemel rijk de tramkwestie ter sprake. Hij vroeg naar de stand van za ken en wilde weten, hoever het stond met de onderhandelingen met de Rotterdamse Tramweg- Maatschappij voor het geval de Minister zijn toestemming tot op heffing van de tram zou geven; hebben we de garantie, zo vroeg hij, dat gedurende de winter de verbinding met Bergen aan Zee op een of andere wijze in stand biijft? De voorzitter, burgemeester Huygens deelde mede, dat een toegezegde conferentie met de minister wacht op een rapport van 'n zekere mijnheer Nieuwen- huis, 'n gewezen directeur van de Rotterdamse Tramweg-Mij., die de bezwaren van de Nederl. Spoorwegen tegen het rapport van het N.E.I. over de tramkwes tie zal onderzoeken en daarover de minister moet rapporteren. Van zijn conclusie zal het afhan gen, of met de Rotterdamse Tramweg-Mij. verder onderhan deld zal worden over de verdere exploitatie met dieseltractie. De heer Hemelrijk betreurde het. dat intussen niet met de R.T.M. wordt onderhandeld, ondat men klaar is. als de minister ziin beslissing neemt. Hii wees on de conclusies van het rannort om trent de mogelijke exnloitatie en vond. dat als hieroD niet verder onderhandeld kon worden. dit rannort, waar f 7000.voor was uitgegeven. niets waard was. De voorzitter deelde hieron mede. dat enkele toezeggingen, destijds door de Snoorweeen ge- daan. waaron de berekeningen van het N.E.I. ziin gebaseerd, thans niet worden ineelost: dat betekent veel hogere lasten voor de exploitatie. Spr. verdedigde voorts het rap port van het Ned. Economisch In stituut. De heer Hemelrijk bleef van mening, dat het rapport groten deels waardeloos was; speciaal t.a.v. de conclusie betreffende de Eeuwige Laan. De voorzitter bestreed deze mening en betoogde, dat juist dit gedeelte een basis vormt van be sprekingen tussen B. en W. en de Prov. Waterstaat over het ver- keersvraagstuk in het algemeen; dit rapport is volkomen noodzaak, al mogen dan enkele conclusies, zoals die ten opzichte van de Eeuwige Laan niet sympathiek lijken. Het rapport is niettemin objectief. De heer Hemelrijk blijft tegen stander van een brede verkeers weg, dwars door het dorp, zoals in het rapport wordt geadviseerd; niet, dan over mijn lijk, aldus spr. En hiermee kwam het eind van de rondvraag. Nonchalant! Bjj de ingekomen stukken kwam de schenking van de heer S. J. Sala ter sprake. Men zal zich herinneren, dat onlangs aan de Buerweg een buste van Jan Toorop onthuld werd; dit was een schenking van de heer Sala, die nog enkele andere voorwerpen voor het gemeentemuseum ge schonken had. Dit bleek nu twee jaar geleden al het geval te zijn geweest, terwijl een en ander al die tijd bij Gemeentewerken op zolder had gelegen. De heer He melrijk vond deze wijze van han delen vrij nonchalant; de heer Sala, die zich onlangs in Bergen vestigde, was er nogal ontstemd over; spr. vond het ook niet juist, dat de Raad er pas na twee jaar kennis van kreeg. De voorzitter deelde mede, dat hij direct na ontvangst een be zoek aan de heer Sala had ge bracht, om hem persoonlijk te be danken; diverse kleine snuiste rijen zijn in het museum onder gebracht; een mooie houtbak staat op spr.'s kamer en met de plaat sing van de buste werd gewacht tot de verjaardag van Charley. De heer Hemelrijk vroeg het College de Raad in het algemeen meer over de gang van zaken voorzover er dan gang in zit dn te lichten; vooral waar het brandende kwesties betreft, zoals de tram en 't Oude Hof. Hij stel de voor in principe elke maand te vergaderen en dan de agenda niet te overladen, zoals meestal het geval is. De heer Swaag viel de heer Hemelrijk bij; de Raad moet niet behoeven te vissen naar het een en ander; spr. wijst b.v. op de kwestie 't Oude Hof, die 2 54 jaar geleden door de voorzitter urgent genoemd werd en waarvan sinds dien niets meer werd vernomen. Een verzoek van C. Schoorl te Alkmaar, om de frontbreedte voor woningbouw aan de Bergerweg van 150 M. op 50 M. te brengen, werd evenals een aantal voorstel len in zake onderwijsvergoedin- gen, aangehouden. Afgewezen werd een verzoek van de Bergermeer om een bij drage van f 500.in de herstel- kosten van de windwatermolen; het betrof hier nl. geen restaura tie, doch gewoon herstel. Een aan vraag van het hoofd der Open bare School, om f 122.voor multiplicatiemateriaal en f 150.25 voor tuingereedschap, werd inge willigd. De heer Hemelrijk had geen bezwaar tegen tuinieren door scholieren, mits aan het on derwijs niet tekort wordt gedaan. In de commissie voor algemene verordeningen werden benoemd de heren mr. Sluis, Broersma, Driessen, Maessen en Taets van Amerongen. Ventwegen. Besloten werd tot aanleg van twee ventwegen langs de Berger- weg tussen Oude Bergerweg en Oosterweg; de kosten van aanleg zullen op de eigenaren van de aan deze weg gebouwde percelen wor den verhaald, door 'n heffing van f 25.per M. Besloten werd tot verkoop aan H. Toepoel te Alkmaar van een perceel grond aan de Berger weg, groot 1100 M2, voor f 1.50 per M2. In verband hiermee werd even eens besloten tot aanleg van een ventweg met riolering in de Oos telijke berm van de Bergerweg, vanaf de kruising Oude Berger weg tot Nesdijk. Hier zullen 5 woningen mogen worden ge bouwd met een minimum front breedte van 30 M. Over de uitvoering in eigen beheer van enkele werken, als 't aanleggen van ventwegen, ont stond nog verschil van mening; naar de mening van wethouder Oldenburg kwapn dit duurder uit dan uitvoering na aanbesteding, reden waarom de heer Hemelrijk zich voor aanbesteding verklaar de. Wethouder Den Das was van mening, dat de betrokken arbei ders beter konden werken dan steun ontvangen, al kost hét de gemeente dan een paar centen. De heer Taets wees er op, dat het maar f 900.meer kost en al was hij in principe tegen, gezien het argument van wethouder Den Das, wilde hij er geen bezwaar tegen maken. De heer Driessen vroeg in het vervolg een en ander in de stuk ken voldoende te argumenteren. Een verordening op de heffing van rioolrechten werd conform vastgesteld; het bedrag werd ge steld op f 50.per aansluiting; voor woningen, die voorzien zijn van een goed functionnerend rio leringsstelsel met septictank zal de verplichting tot betaling van de bijdrage niet gelden. Goedgekeurd werd een uitgaaf van f 1200.voor het doen aan brengen van 12 rammelvrije pot deksels op de bestaande blinde gutten in de riolering van de reelaan, Russenweg, Kleine Dorpstraat en Studler van Surck- laan. Besloten werd medewerking te verlenen aan het bestuur van de St. Josephstichting voor de aan schaffing van een heteluchtkachel voor en de aanbouw van een kleed- en bergruimte aan het gymnastieklokaal aan de Lou- delsweg. Het College werd voorts ver zocht de aan de Raad door de Commissie tot nazien der gemeen terekeningen over 1948 en 1949 toegezonden nota van opmerkin gen, waarin ernstige critiek werd uitgeoefend op het beleid van B. en W., over die jaren, schrif telijk te beantwoorden; dit werd door de voorzitter toegezegd. En hierna het was inmiddels half 12 geworden begon de Raad aan de Bonnefaasschouw. Eens per jaar wordt in de kerk van de H. Maria Magdalena in het Zuidoostelijk deel van Londen een speciale dienst ge houden voor de „parelkoningen en -koninginnen". In optocht trekken de leden van de familie, wier kleding letterlijk be zaaid is met parelmoeren knoopjes, naar de „kathedraal der vensters", zoals de kerk genoemd wordt naar aanleiding van deze gebeurtenis. ALPHEN AAN DE RIJN Met de volle instemming van het gemeentebestuur van Alphen aan de Rijn werkt de heer G. van den Brink, eigenaar van „Avifauna", thans als initiatiefnemer aan de verwezenlijking van een groot plan om ongeveer vijf honderd hier te lande verblijvende Ambonezen te helpen. In principe is overeengekomen, dat alles in het werk zal worden gesteld om zo spoedig mogelijk op enige hectaren gemeentegrond het dorp „Radja Ampat" („Vier Vorsteneilanden" te doen verrij zen, dat in de trant van een Am- bonese woonplaats zal worden opgebouwd. Natuurlijk zal het in terieur van de huizen worden aangepast aan het Nederlandse klimaat. Vooral in de zomer ech ter zal men zich in de tropen kunnen wanen, omdat dan, vol- §ens de bestaande plannen, het orp in een palmbos zal liggen. Het is de bedoeling voor dit dorp in het bijzonder kunstvaar dige Ambonezen aan te trekken, die daar hun ambachten kunnen uitoefenen. Het zal dus speciaal gaan om het vervaardigen van modelprauwen en andere Indone sische siervoorwerpen, die als souvenirs kunnen worden ver kocht. Voorts is men van plan voorstellingen met dansers en danseressen te organiseren. „Radja Ampat" zal, als het tot stand komt, geheel ten bate van PROTEST VAN SYRIË DAMASCUS, 12 Juni (Reuter). Syrië heeft een protest ingediend bij Engeland, de V.S. en de Sov jet-Unie tegen het onlangs door de V.N. genomen besluit, waarbij aan Israël werd toegestaan droog leggingswerkzaamheden in het gebied van de Hoeleh-moerassen voort te zetten. de bewoners worden geëxploi teerd. Belastingvrijdom voor de entrée's is reeds toegezegd. Op het ogenblik worden onderhandelin gen gevoerd om het nodige kapi taal van minstens driehonderd duizend gulden of zeshonderd gulden per toekomstige bewoner Bijeen te brengen. Indien moge lijk willen de organisatoren dit bedrag a fonds perdu aan de Am bonezen schenken, opdat zij vrij van schuld hun ..dorp" zullen kunnen gaan exploiteren en be wonen. Onder meer wordt ge tracht voor de financiëring mede werking van de overheid te krij gen. DEVIEZEN POSITIE LICHT VERBETERD Nadat onze netto deviezenposi- tie geruime tijd een verslechte ring heeft ondergaan is hierin deze week een wijziging ten gun ste gekomen, al b.fjft de verbete ring bescheiden. Blijkens de jongste weekstaat van de Nederlandsche Bank Valt uit de posten die onze netto de- viezenpositie bepalen, te conclu deren, dat deze met ca. f 15 mil- lioen is verbeterd tot f 993 mil- lioen. De kaspositie van het rijk' is practisch onveranderd geble ven. 's Rijks schatkist, die vorige week wederom een creditsaldo van f 3,9 millioen vertoonde staat thans te boek voor f 4-6 millioen, hetgeen slechts een zeer kleine verbetering is. (Van onze redacteur) EMMELOORD. De enkele maanden geleden opgerichte K.V.P.-afdeling in de N.O.P., hield Dinsdagavond in het Beurs gebouw te Emmcloord een zeer druk bezochte propaganda- óijeenkomst in verband met de Zaterdag te houden verkiezing, Vijfhonderd polderbewoners waren naar prol. mr. C. P. M. Romme komen luisteren, maar toen omgekeerd prof. Romme wilde luisteren naar wat er leefde aan wensen en verlangens in de N.O.P., toen volgde daarop een even veelzeggende als pijnlijke periode van durf. tiek brandpunt was, zo liggen thans de brandpunten op ander terrein. En wel van de gezinspo litiek en van de christianisenng van ons werk. Al» katholiek, die de onver breekbaarheid van het huwelijk als beginselpunt vooropstelt, heeft elk het recht en de plicht, tot ontplooiing en ontwikkeling van een geregeld gevormd gezin en draagt mensterk het gevoel van verantwoordelijkheid, de ge meenschap zo te organiseren, dat die rechten en plichten tot vol ledige gelding komen, Prof. Romme gaf vervolgens een overzicht van wat op dit ge bied bereikt is en nog te doen valt. Hij kondigde aan dat het streven er op gericht is, dat op 1 Juli de nooüregeling kinder bijslag voor kleine zelfstandigen in werking treedt. De zeer ernstige moeilijkheden, waarmee we thans te maken heb ben. kunnen worden samengevat in het enkele woord „Korea". Al leen hierdoor zijn we per jaar een milliard gulden ongunstiger ko men te liggen, waarbij nog komt, dat het accent van de Marshall- Na enige voorzichtig gestelde vragen vanuit de vergadering, meende prof. Romme beter te kunnen doen, een bespreking in kleine kring voor te stellen, tus sen enerzijds leden van KVP- kamerfractie, partijbestuur en partijbureau, anderzijds de bestu ren van de katholieke politieke en maatschappelijke organisaties uit de N.O.P. Daar kunnen de toe standen in de N.O.P. onder ogen worden ge?ien en kan overwogen worden, wat eventueel gedaan kan worden ter bevordering van verbeteringen. Aldus vond het nrobleem. ont staan door vrees van een onen- hartie critlsch woord, ziin voor. Ionize oplossing. waaraan met verianeen was uiteezien. Men kan zich niet onttrekken aan de indruk, dat in het nieuwe land, de benauwende sfeer heerst, gelijk overal, waarvan het vrije woord geen vrijmoedig gebruik wordt gemaakt. Nadat de voorzitter, ook enige leden van de polderdirectie had verwelkomd, hield prof. Romme, die voor de eerste keer de N.O.P. bezocht, een indrukwekkende rede over de grote lijn van de katho lieke politiek. De verkiezingen, die Zaterdag worden gehouden, moet men zien als de invoering van een democratische bestuurs vorm in deze nieuwe gemeen schap. Waarde niet onderschatten. De waarde van een gekozen college, ook al is dit een advies college, onderschatte men niet. Het gaat nu om een overgangs vorm, ter voorbereiding van een definitieve democratische be stuursvorm, zoals we die overal elders in ons ïand kennen. Door deze nieuwe basis zal de recht vaardige en noodzakelijke invloed van de burgerij van de N.O.P. groeien. Spr. twijfelde er niet aan dat ook de tegenwoordige autori teit zal verlangen naar een recht matige invloed van de burgerij. Krachtens zijn functie van voorzitter van de KVP-kamer- fractie, behandelde prof. Romme algemene lijnen van de katho lieke politiek in ons land. Zoals bij de voorvaderen de gelijkstel ling van het onderwijs een poli- BERGEN Aan de Eeuwige Laan te Bergen wordt door de fa. Ringers uit Alkmaar een villa gebouwd voor een zekere mijnheer J. Besijn uit Indonesië; een villa, waarvan de bouw kosten circa een ton bedragen en voor de bouw waarvan tijdens de zgn. bouwstop vergunning werd verleend, terwijl normaal het bouwvolume voor villa's in de vrije sector 500 M3 bedraagt, werd voor deze villa een bouwvolume van 1300 M3 toegewezen. Dit inderdaad opmerkelijke feit was een onderwerp van he vige discussie in de gistermor gen gehouden raadsvergadering van Bergen. De heer C. Ellis (K.V.P.), die reeds in de Commissie voor Ge meentewerken zijn verontwaar diging over eeni en ander had uitgesproken, herhaalde dit in openbare vergadering, in de hoop. dat dit geluid zou door dringen tot het Ministerie van Wederopbouw. Minister in 't Veldt zo zei hii heeft eens gezegd, dat er wel eens vreemde dingen gebeuren in de bouw wereld; naar spr.'s mening was dit zo'n vreemd geval. Spr. vroeg zich af, hoe het in deze tijd van woningschaarste moge lijk is, dat voor 'n particuliere villa 1300 M3 bouwvolume wordt verstrekt, terwijl voor de volks huisvesting praktisch geen vo lume beschikbaar is. Naar spr.'s inlichtingen betreft het hier iemand met veel geld en relaties en werd de bouwvergunning verleend tijdens de bouwstop. Op 5 Maart, de datum, waarop de bouwstop afkwam, werd dit object gelijk met een object voor de bouw van een dubbel woonhuis voor de heer C. Noort ter goedkeuring verzonden; wegens te late indiening werden beide objecten echter geretour neerd; dit is correct. Na enige dagen echter, aldus de heer Ellis, werd het object-Besijn opge vraagd; men wilde het nog eens onder de loupe nemen. Een po- êing van Gemeentewerken óók et object-Noort in behandeling te doen nemen faalde en na enige dagen kwam de goedkeu ring voor het object van de villa van 1300 M3. Enige dagen voor dat de bouwstop werd opgehe ven, werd ook het object-Noort opgevraagd, waarvoor onmiddel lijk na opheffing van de bouw stop vergunning werd verleend. Men vreesde schijnbaar al dus de heer Ellis dat de heer Noort de gang van zaken aan de kaak zou stellen. Wie zijn hier de schuldigen, aldus spr. en wat is hiertegen te doen? Dit is spotten met de wo ningnood en in strijd met elk rechtvaardigheidsgevoel. Spr. verzocht daarom de Raad het college van B. en W. op te dragen bij de Minister van We deropbouw te informeren, hoe het mogelijk is, dat ondanks de bouwstop voor de bouw van deze villa vergunning kon wor den verleend; en ondanks het beweerde tekort aan bouwmate rialen en bouwvakarbeiders hier één enkel gezin de beschikking krijgt over 1300 M3 bouwvolume, terwijl normaal het maximum, dat wordt toegewezen 500 M3 bedraagt; en het antwoord van de Minister ter kennis te bren gen van de Raad. Dit riekt naar corruptie De heer Broersma (C.P.N.) vond het ook eer» ergerlijk geval; men bouwt enerzijds duplex - woningen van 150 M3, om zoveel mogelijk mensen onder dak te brengen en anderzijds smijt men met bouwvolume; dit riekt sterk naar corruptie, terwijl het hele land schreeuwt om bouwmateri aal. Dit is spotten met de voor schriften aldus spr., die er voorts op wees. dat in Bergen tal van grote villa's staan, waar meer dan één gezin ip ondergebracht kunnen worden. Spr. steunt van harte het voorstel-Ellis. De Voorzitter merkt op, dat de grote villa's, die in aanmer king komen voor inwoning, dit ook hebben; het is hier niet zo als in Baarn, waar soms één juf frouw in een grote villa zit. Hier wordt niet naar rang er» stand gekeken, doch alleen vrijstelling verleend wegens ziekte of de leeftijd van 70 jaar. Overigens was de toelichting van de heer Ellis in dit geval juist, hetgeen aan de heer Brak de opmerking ontlokte, dat het dan een schan- tl3 al is De Voorzitter betoogde, dat de vergunning in dit geval verkre gen was. omdat de aanvrager een groot gezin heeft en wegens ziin trant van leven. De heer Hemelrijk meent, dat er geen bezwaar tegen kon wor den gemaakt, dat Gemeentewer ken, de objecten na de bouwstop nog ter goedkeuring opzpnd; ook tegen de bouw in de vrije sector van villa's van 500 M3 wil spr. geen bezwaar maken. Wat het bouwvolume van 1300 M3 be treft, herinnert spr. zich een uit lating van de voorzitter, die zei, dat hem dit wel gefrappeerd had. Spr. zou gaarne de argumenten willen vernemen, waarom dit maal in plaats van 500 M3 1300 M3 bouwvolume verstrekt werd; spr. heeft er ook geen be zwaar tegen bij het ministerie te informeren, hoe men dit verant woordt' opdat de gemeente zich kan verantwoorden tegenover de burgerij. De heer Ellis maakt ook geen bezwaar tegen bouw van villa's van 500 M3; de heer Broersma echter wél, met het oog op he_ï gebrek aan bouwvolume en het feit, dat er in Bergen 350 wo ningzoekenden zijn; eerst de wo ningnood opheffen, aldus spr. en dan bouwen in de vrije sector. De voorzitter zegt nog, dat B. en W. niet zoveel aandacht aan de zaak gewijd hebben, omdat zii meenden het aan het Rijk te moeten overlaten, hoe te hande len; B. en W. konden niet ingrij pen en meenden, omdat zij deze villa als een aanwinst van Ber gen beschouwden geen be zwaren te moeten maken. Deze 1300 M3 bouwvolume spelen geen rol. als men het to tale bouwvolume over het hele land in aanmerking neemt. De Raad ging tenslotte unaniem accoord met het voorstel-Ellis, zodat B. en W. zich tot het Mi nisterie zullen wenden. Nog meer vreemde dingen Tijdens dit debat over de grote villa aan de Eeuwige Laan, bracht de heer Broersma nog een ander geval ter sprake. Het betrof een beslissing van de huis. vestingscommissie, die aan een medicus uit Amsterdam vergun ning gaf tot bewoning van per ceel „Rozenhof", Russenweg 11, zonder dat hier kwestie was van woningruil. Bedoeld perceel was voorheen bewoond door mevr. Posthuma- van Warmeloo met als neven bewoner de heer London. Thans worden er veranderingen in aangebracht, welke de 'heer Broersma de indruk gaven, dat het perceel ongeschikt werd ge maakt voor samenwoning. Mevr. Posthuma kreeg vergun ning voor de bouw van een wo ning in de z.g. vrije sector, doch naar de mening van de heer Broersma is door deze gang van zaken woonruimte voor twee ge zinnen verloren gegaan, terwijl er 350 woningzoekenden zijn. Knoeierij? Doch ook de wijze, waarop deze transactie tot stand geko men was, gaf de heer Broersma aanleiding tot critiek. De verkoop van bedoeld per ceel, kwam blijkens zijn inlich tingen tot stand met medewer king van de makelaar Schmidt, voorzitter van de huisvestings commissie; tussenpersoon was een andere makelaar, die na dat de makelaar Kraft van Er- mel er niet in geslaagd was het perceel te verkopen een kr* per vond voor de gevraagde prijs van f25000,Zonder dat er van woningruil sprake was. aldus de heer Broersma, kreeg de dokter uit Amsterdam deze woning, waaraan hij toevoegde, dat de heer Schmidt zijn deel in de makelaarsprovisie hulp is verlegd van de economi sche naar de militaire sector. Thans gaan we de besteding ver minderen door de koopkracht te verlagen en door de investeringen te drukken. Daarbij is de leiden de gedachte geweest, dat de koop kracht zover verlaagd wordt als noodzakelijk is om met te verval len in omvangrijke werkloosheid. De koopkracht niet verlagen be tekent, stopzetting van de inves teringen en verdere industrialisa tie. Het wetsontwerp credietsres- trictie. kan niet volledig worden afgewezen, maar moet omvane- riike amenderingen ondergaan. De kern van veler moeilijk heden. ligt in het veel te hoge be lastingniveau. Sor. is zich de daaruit voortvloeiende bezwaren ten volle bewust, maar het gaat. zoals hier. om primaire vrijheden en rechten en dan zal men over die bezwaren moeten heenstap pen. Na de pauze dienden zich twee vragenstellers aan. De een over de onbillijke toewijzing van bedrijven aan boeren van het „oude land" met voorbijgaan van gegadigden, die reeds jaren in de polder werken (applaus) en over het kolonisatiebèleid en de con trole daarop. Op de achterstelling drong prof. Romme aan op schriftelijke mede deling van Concrete feiten, welke dan zullen worden onderzocht. Een door de Kamer geratificeerd kolonisatieplan bestaat er niet. Op dit terrein bestaat een achter stand, dié men bezig is in te ha len, nu het Centrum voer Staat kundige vorming dit of.derwerp in studie heeft genomen. Over de achterstelling van katholieken bij benoemingen, zei prof. Romme het op pr;js te stellen, dat hier over nader gerapporteerd wordt. De bevolkingsgroepen moeten evenredige rechten hebben en dit slaat ook op de benoemingen. heeft. ontvangen Gezien de woningischaaBSte gaat het niet aan. aldus spr., dat de beschikbare woningruimte wordt verkwanseld aan lieden, die hier niet woonachtig ziin; en als zulks geschiedt met derge lijke hulp van de voorzitter der huisvestingscommissie, dan aldus spr., is hier sprake van knoeierij, die alle grenzen te buiten gaat. Spr. vroeg zich af. hoe vaak de Raad er op die wijze al tusser» genomen is. Spr. drong er op aan, dat de voorzitter van de huisvestingscommissie, die op deze wijze zijn eigen belang de voorrang geeft boven de aan zijn goede zorgen toevertrouwde be langen zijner medeburgers, met de meeste spoed zou verdwijnen. De Voorzitter zegde toe, dat het college dit geval zal onder zoeken. ENGELSE KONING GAAT VOORUIT LONDEN, 12 Juni (Reuter) In een Dinsdagavond- op Bucking ham palace uitgegeven medisch bulletin wordt het volgende ge zegd: „De gezondheid van de ko ning gaat goed vooruit. In de af gelopen week is de temperatuur normaal geweest en de longont steking is afgenomen. Met het oog op de catarrhale infectie, waaraan Zijne Majesteit dit jaar geleden heeft, hebben wij voor geschreven, dat een lange rust periode noodzakelijk is. Het bul letin was door vier artsen onder tekend. WIERINGERWERF. Het zil veren Priesterfeest van pastoor W. N. Zijlstra van Wieringerwerf. dat vorige week Zondag op zo'n luisterrijke wiize kerkelijk werd gevierd, werd Zondag 10 Juni in dezelfde stiil besloten met een feestelijke bijeenkomst van de gehele parochie in de grote zaal van Hotel Smit te Middenmeet, omdat Wieringerwerf niet over zulk een grote zaal beschikt. Onder de aanwezigen merkten wij op de Burgemeester van Wie- ringermeer en* een deputatie van het Kath. Lyceum te Alkmaar, alwaar de jubilaris gedurenpe een zestiental jaren de zielzorg der leerlingen had verzorgd. Voor de pauze werd na de priestercantate van Hub. Cuypers een declamatorium uitgevoerd, dat speciaal voor deze gelegen heid door een der parochianen was geschreven, afgewisseld met zang door het versterkte kerk koor onder leiding van de diri gent Nic. Beemster. In ademloze stilte beluisterde men de met gave stemmen ge brachte gedichten, waarin de priester en het Priesterschap wer den gehuldigd. Het tweede gedeelte van de avond droeg tot titel: „Jubelklan ken rond de zilveren jubilaris." In woord, spel, dans en zang hebben de parochianen van Wie ringerwerf getoond deze jubel klanken op de juiste wijze tot uiting te kunnen brengen. Terstond nadat het doek voor de eerste maal op ging, werden de ruim 600 aanwezigen getroffen door de blijheid en het pittige tempo, dat uitging van hetgeen men bracht. Er ontstond een warm contact met de zaal, dat niet verflauwde, doch behouden bleef totdat om circa kwart over elf het doek zich onder enthou siast en dankbaar applaus van de toeschouwers voor de laatste maal sloot. In een bonte rij schakelden zich de- taferelen aaneen, telkens weer een andere episode of eigenschap van de pastoor belichtend. Geno ten heeft men van de sappige taal der Westfriese vrouwtjes. Schatergelach onderbrak de gees tige rijmen van de „dichter en boer" J. van Wesemael. De bijzondere samenstelling van de parochie bleek toen voor het slot de diverse gewesten in DE PERZISCHE OLIE TEHERAN, 12 Juni (Reuter) - De Perzische president Mossadeq heeft president Truman geant woord op zijn persoonlijke bood schap van 1 Juni .1.1, Mossadeq verzekert de Amerikaanse presi dent dat Perzië er op gesteld is „de bestaande hartelijke betrek kingen met Groot-Brittannië te handhaven". Mossadeq voegde hieraan toe: „Er bestaat geen reden voor on gerustheid van de zijde van re gering en volk van Engeland". De Perzische olieraad heeft „in de naam van Allah" een procla matie uitgevaardigd, dat het werk „in het gebouw van de voormalige Brits-Iraanse oliemaatschappij" is begonnen en dat de raad zijn best zal doen, de olieproductie en de winsten te verhogen. Aan de En gelse en Perzische employé's wordt verzocht op hun post te blijven en naar beste vermogen hun werk te verrichten. hun eigen taal en klederdracht de pastoor van „het nieuwe land" hun gelukwensen aanboden. Deze woorden getuigden van de liefde van de parochianen voor hun herder, maar, ook van hun liefde voor hun eigen nieuwe gemeen schap, daar in dat wijde polder land. Dankbaar getuigde de zilveren jubilaris dan ook aan het slot van de avond van zijn respect en achting voor hetgeen men hem geboden had met eigen middelen, met eigen krachten, met eigen enthousiasme. Ook richtte hij zich in gevoelvolle woorden tot allen die zijn priesterfeest, op welke wijze ook, tot zo'n buiten gewoon iets hadden weten te maken. Ook namens zijn moeder dank te hij de gehele parochie, omdat men'ook haar op zulk een wijze in het feest van haar priester zoon had betrokken. De organisatoren van het zilve ren priesterfeest van de pastoor van Wieringerwerf kunnen terug zien op een in alle opzichten ge slaagd feest, VEILIG RIJDEN, VEILIG LOPEN? UW OGEN EN UW OREN OPEN! Staking bij Shell te Suez CAIRO, 12 Juni (Reuter) Werknemers van de Shell te Suez zijn in staking gegaan. Zij eisen betere arbeidsvoorwaarden. BRAND IN DEN HAAG In Den Haag brak gisteren een felle brand uit in een pension op de tweede etage. De benedenbe- woners hoorden houtblokken naar beneden vallen. De kamers wer den bewoond door een onderwij zeres. In het pension woonden elf gasten. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. De brandweer was weldra het vuur meester. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER ALKMAAR De president van de arrondissements recht bank te Alkmaar, Mr. A. D. van Regteren Altena, deed gister morgen uitspraak in de volgen de zaken: G. v. d. S. uit Beemster, over treding rijtijdenbesluit en over belasting van chauffeur, die dooi de kantonrechter veroordeeld was tot een voorwaardelijke hechtenis van 7 dagen met een boete van 65 x f 10 subs. 50 x 1 dag, werd vrijgesproken. De eis van de officier van Justitie luid de: 14 dagen hechtenis en een boete van 50 x f 10 subs. 50 x 1 dag. F. Sch.. eveneens uit Beemster, die voor een zelfde feit terecht stond waarbij dezelfde straffer» werden geëist, werd eveneens vrijgesproken, P. J. D. uit Haarlem, die dron ken op de motor te Bergen had gereden, werd veroordeeld tot 'n boete yan f 100- of 50 dagen en ontzegging van het recht om mo torvoertuigen te besturen voor de tijd van 1 jaar, G. J. W. uit Alkmaar, die een wielrijder had aangereden na 'n slechte verkeersmanoeuvre, werd veroordeeld -tot een boete van f50 of 25 dagen. J. W. S. uit Alkmaar, die on der invloed van sterke drank achter het stuur had plaats ge nomen, werd veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf en ont zegging van het recht om motor voertuigen te besturen voor de tijd van 6 maanden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5