Veel-omstreden wetsontwerp passeerde veilig de eindstreep Vrouw mengde rattenkruit door stamppot van haarman Sweerts verschijnt volgende week voor een militair gerechtshof Secretaris Linie-redactie hielp oud-SS-er ontsnappen Circustent van Mullens kwam naar beneden EERSTE KAMER Applausje van de K.V.P. bleef echter achterwege En schepte tweemaal op Vrijgesproken! K.A.B.-orgaan tegen schoenwinkeliers Naar wij vernemen De Zuid-Molukken-affaire Contra-spion zal moeten vechten voor zijn leven Sassen schreef in De Linie Stalen masten afgeknapt Jan Oerlemans (15 j.) won de hoofdprijs Doctoraal examen in de Friese taal Geen verhoging invaliditeitsrente Ongegrond beroep H.M. KONINGIN JULIANA ONTVANGT MARG. TRUMAN Woensdagmiddag heeft H.M. Koningin Juliana op het paleis te Soest- dijk de dochter van de president der Ver enigde Staten, Marga ret Truman, ontvan gen. De foto toont Margaret Truman in gezelschap van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bern- hard tijdens het be zoek op het paleis te Soestdijk. (Van onze parlementaire redacteur) Het komt wel meer voor, dat wetsontwerpen met een bewogen voorgeschiedenis zonder veel gerucht de eindstreep passeren. Dat gisteren in de Eerste Kamer het wetsontwerp „Noodregeling kinderbijslag voor kleine zelfstandigen" de veilige haven bin nenvoer zonder een enkel begroetingswoord van K.V.P.-zijde was echter toch wel erg mager. Het aandeel dat de K.V.P. in de totstandkoming heeft gehad, zou zeker, speciaal van onze kant, een hartelijk welkom hebben gerechtvaardigd. Hoe dat verder zij, hoofdzaak blijft, dat de met smart verbeide regeling met 23 tegen 7 stemmen werd aanvaard, zodat zij nu spoedig in werking zal kunnen treden. De bezwaren van deze tegen standers werden resp. vertolkt door prof. Molenaar en de heer Schipper. De a.r. woordvoerder achtte het ontwerp in strijd met de zelfstandige functie, die de be trokkenen in het distributiepro ces hebben. Waar gaan wij heen, zo vroeg de heer Schipper zich af, wanneer wij mensefi, die onbe kwaam zijn voor hun werk, met steun uit de Schatkist gaan hel pen? Hier zouden sanering en andere maatregelen uitkomst moeten bieden. Dit was de grond gedachte, die tot voor kort ook aan de socialistische midden- standspolitiek ten grondslag lag, de heer Kramer (p.v.d.a.) haastte zich dan ook om hieraan te her inneren. Toch toonde de woordvoerder van de p.v.d.a. nu zeker begrip voor de nood, die ook in deze groep heerst, terwijl de heer Schipper (a.r.) de nadruk bleef leggen op allerlei deels formele bezwaren; een hiervan was dat deze vorm van kinderbijslag niets met een herverdeling van het na tionale inkomen te maken zou hebben. Bepaald bedenkelijk was echter zijn vraag waarom nu juist de grote gezinnen in deze groep moesten worden geholpen. Konden wij ons de dag te voren verheugen in een liberale lofzang over de P.B.O., de liberale visie op dit wetsontwerp was weer echt liberaal in de gebruikelijk zin van het woord. Leunen! Prof. Molenaar (v.v.d.) kon maar niet begrijpen, waarom de regering in deze tijd nu juist nog met deze nieuwe sociale maatregel kwam. En ook in een definitieve regeling op basis van de solida- riteitsgedachte had hij maar een hard hoofd. Er kwamen steeds meer mensen, die tegen de Staat gingen leunen. Merkwaardig was dat de heer Louwes, de fractie genoot van prof. Molenaar, de dag tevoren de stelling verde digd had: Niemand of allen be scherming door de Overheid! De Staatssecretaris van Sociale EEN INTERPELLATIE- SCHALKER (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft giste ren de heer Schalker (comm.) verlof verleend om tot de minis ter van Buitenlandse Zaken vra gen te mogen richten „over de eis van de regering van de Ver. Staten, gericht tot een aantal lan den, waaronder ook Nederland, om de handel met de Sovjet-Unie en de Oost-Europese staten in zulk een ernstige mate te beper ken, dat gesproken kan worden van het verbreken van de han delsbetrekkingen met genoemde landen". De interpellatie zal a.s. Dins dag worden gehouden. 14 JUNI H. Basilius Basilius is een van de wei nige heiligen, die zowel in de katholieke als in de afgeschei den Oosterse kerk met eer bied wordt genoemd en met dankbaarheid in de liturgische gebeden wordt begroet. Toch ligt er in de viering van zijn feest door de schismatieke christenen iets tragisch: de man immers, die in het Oos ten tijdens de woelingen van de Arianenstrijd het meest op de bres heeft gestaan voor de zuiverheid van de leer, wordt door hen, die deze zuiverheid hebben prijsgegeven, als de grootste heilige gevierd. Maar tegelijkertijd ligt deze belofte daarin opgesloten, dat Basi lius ook door hun gebeden de hereniging zal afsmeken. Maar daar moeten wij mede een stoot aangeven door dit vooral te vragen aan deze kampioen voor de eenheid op zijne feestdag en door deel te neman aan het prachtige werk van het apostolaat der her eniging. In deserto Zaken, mr. van Rhijn, zette in zijn antwoord nog eens duidelijk uiteen waarom dit wetsontwerp nodig is. Terecht merkte hij op, dat de heren Schipper en Mole- nakr blijkbaar geen voldoende begrip hadden van de nood, die in de betrokken groep heerst. Ook ontkende hij, dat het hier om een stuk armenzorg ging. Armenzorg is individueel, hier gaat het ech ter om een hele groep, wier be- drijfsuitkomsten door allerlei om standigheden onvoldoende zijn, maar waarbij zeker niet aan on bekwaamheid behoeft te worden gedacht. Dat de Overheid in deze tijd uiterst zuinig met haar mid delen moet omspringen, was de staatssecretaris wel met prof. Mo lenaar eens, maar zulks sloot niet uit, dat ook de betrokken groep aanspraak mocht maken op so ciale rechtvaardigheid. De woordvoerder van de c.h. de heer Vixseboxse, had tijdens het debat een soortgelijke gedach tegang ontwikkeld, maar hij was het er niet mee eens geweest, dat het hier slechts een noodregeling gold. Hij wilde een definitieve re geling, eveneens door de Staat gefinancierd, voor de grensgeval len, een wens, die geen ruimte liet voor een alle zelfstandigen omvattende regeling op premie basis. Tegenover deze woord voerder bleef de staatssecretaris aan de verzekeringsgedachte de voorkeur geven. Dat een derge lijke regeling uitvoerbaar was kon met buitenlandse voorbeelden worden aangetoond. De stemming hebben wij boven reeds vermeld, zij was de bekroning van een stukje katholieke gezinspolitiek. „Was dit het vergif?" Een lijkbleke vrouw, de 37-jarige W. G. H. de Z. keek met angstige ogen naar het rode doosje rattenvergif in handen van de president van de Haagse rechtbank, mr. Meijers. Afwezig knikte zij „ja". Dit was het vergif, dat zij op 23 Februari 1948 door de peen met uienstamppot had ge roerd, waarna zij haar man tot tweemaal toe een bord had opgeschept. Tien dagen later was haar man, M. A- van E., overleden. Over het gebeuren zelf had zij niet meer te vertellen dan dat zij haar man had willen doden en dat de stamppot niet lekker had gero ken. Na deze koele bekentenis van het afschuwelijke plan volgde de verdere behandeling van de zaak met het verrassende slot dat de vrouw na een kort woord van de verdediger, mr. J. L. A. Vrijmoed, onmiddellijk in vrijheid werd ge steld. Het bleek dat van E. op 5 Maart 1948 in een zenuwinrichting in Den Haag was overleden. Na het overlijden was er sectie op het lijk verricht en hierbij waren geen vergiftigingsverschijnselen aan het licht gekomen. Van E. was gestorven aan acute geel zucht.. Het lijk van van E. werd opgegraven en ter beschikking gesteld van de politiedeskundige dr. Hulst, die er echter evenmin in slaagde sporen van vergiftiging te ontdekken. Bekentenis Het verhoor van de weduwe „WE ZITTEN NIET OP JULLIE TE WACHTEN" DEN HAAG (K.N.P.) „Wij hopen, dat de minister van Eco nomische Zaken de schoenwinke liers nu eens duidelijk heeft ge maakt, dat het Nederlandse volk niet op hun diensten zit te wach ten. Bovendien begrijpen wij niet, hoe dergelijke mensen nog het woord offers in de mond durven nemen". Aldus laat het orgaan van de Nederlandse Katholieke Arbeidersbeweging „Herstel" zich uit over de moeilijkheden, welke zich in de schoenindustrie voor doen. In een nadere uiteenzetting van zijn standpunt schrijft „Herstel" dan, dat de minister van Econo mische Zaken de plicht heeft in deze tijd prijsregelend op te tre den op grond van de cijfers, wel ke het Economisch Instituut voor de Middenstand over de periode van Maart 1950 tot Maart 1951 heeft gepubliceerd. Daarin werd o.m. berekend, dat de winst per verkocht paar schoenen met 43 is toegenomen. Het blad acht de manier, waarop de winkeliers de winstmarge gebruiken om de or ders te annuleren, niet juist. mej. de Z. wierp echter een ander licht op de zaak. Zij bekende op 23 Februari een doosje rattenver gif te hebben gekocht en hiervan een theelepeltje door de stamppot te hebben gemengd met het doel haar man te doden. Om meer licht in de zaak te krij gen hoorde de reéhter-commissa- ris tijdens het vooronderzoek nog een andere deskundige die, sa menvattend, verklaarde dat van E. tengevolge van het rattenvergif gestorven kon zijn maar dat hier voor geen enkeie zekerheid aan wezig was- De kans dat de man ten gevolge van zijn ziektè over leden was was even groot. Nadat deze verklaringen op de zitting waren voorgelezen was het woord aan de Officier van Justitie mr. Fonckens die tot de conclusie kwam dat hij voor de moord vrijspraak moest vragen omdat het wettig en overtuigend bewijs ontbrak. is Jhr. A. H. M. van Sasse van lJsselt, deken en pastoor te Oos terhout, benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau.... ligt het in de bedoeling, dat het Vondelpark te Amsterdam ten ge schenke zal worden aangeboden aan B. en W mag de eerste Techni-show te Rotterdam, die machines herberg de tot een totale waarde van 30 millioen gulden, zéér geslaagd heten. 51.000 personen brachten er een bezoek.... bedroeg het tekort van Nederlawd in de Europese Betalingsunie over Mei f 120.950.200.—.... zal Philips waarschijnlijk de elec- trische en technische installatie verzorgen van het grootste zie kenhuis in Egypte, te Alexan- drië.... nam gisterochtend de heer P. J. Kers, die vanaf 1927 kooklessen voor de microfoon heeft verzorgd, afscheid met een recept voor een „Wiener baklap".... DE TROONSAFSTAND IN BELGIË Reuter meldt uit Brussel, dat prins Boudewijn de titel zal dra gen van Boudewijn I Koning der Belgen. Leopold III zou de titel dragen van Koning Leopold. Ko ning Leopold zal ter gelegenheid van de troonsafstand een rede houden en waarschijnlijk daarna een buitenlandse reis onderne men. BRUSSEL (A.N.P.) Naar te Brussel wordt vernomen, ver blijft de in de zaak Westerling genoemde Pierre Sweerts, die, zoals bekend, door de krijgsraad van Tongeren bij verstek ter dood werd veroordeeld, thans in de gevangenis van de Begij nenstraat te Antwerpen. Hij zegt een voorname rol gespeeld te hebben in het verzet tijdens de oorlog. Sedert 1945 leefde hij onder een valse naam. Sweerts werd drie weken ge leden gearresteerd onder omstan digheden, waarvan wij reeds ge wag maakten- De volgende week zal Sweerts te Luik voor het Mi litair Hof verschijnen, dat uit spraak zal doen over de al of niet ontvankelijkheid van zijn verzet te^en de in 1946 te Tongeren uit gesproken doodstraf. Het is waar schijnlijk, dat het Militair Hof het verzet van Sweerts niet ont vankelijk zal verklaren, aange zien djt niet is ingediend binnen de reglementaire tijd, namelijk binnen zes maanden na de publi catie ervan in het Belgisch Staats blad- Het Hof zou in dat geval ook fl- doodstraf tegen Sweerts bevestigen. Volgens het blad „Het Volk" zou Sweerts een verzoek tot genade aan Prins Boudewijn laten overhandigen. De verdedi ger van Sweerts zal dan aan de (Vervolg van pagina 1 AMSTERDAM Volgens de officier van justitie, mr. baron van Dedem, was Sassen zeker geen figuur, die aanspraak op hulp van goede Nederlanders kon maken. Het is n.l. bekend geworden, dat Sassen na de bevrijding getracht heeft een orga nisatie van ex-SS'ers op te richten met het doel daarmede aan slagen te plegen op Nederlandse instanties, die hen moesten vervolgen. doch op 25 October reeds door de S.D. zou zijn gearresteerd. Na de bevrijding werd hij geïnter neerd en ontsnapte. Mr. van Dedem zag in de re dactie-secretaris de hoofdschuldi ge en eiste tegen hem de maxi mum straf: 6 maanden Mej. van der R. achtte hij door haar ondergeschikte functie min der schuldig. In feite was haar vader verantwoordelijk voor het onderdak verschaffen, doch zij had verdachte veelal verzorgd. Tegen haar eiste hij 2 maanden. De raadsman, mr. Stuyt, vroeg vrijspraak, subs, ontslag van rechtsvervolging voor mej. van der R. en de uiterste clementie voor mr. M., die naar zijn me ning voor een gewetensconflict was geplaatst. De politierechter deed daarna de reeds vermelde uitspraak. Sassen had tijdens de oorlog voorts zeer geslepen richtlijnen op papier gezet, waarmede de N.S.B. in het Katholieke Brabant moest pogen leden te werven. Zonder twijfel zou Sassen, indien men de hand op hem had kunnen leggen, na de oorlog door de Bij zondere Rechtspleging een aan zienlijke straf zijn opgelegd, al dus de officier. Verdachte mr. M. erkende ter zitting, dat van de hand van Sas sen in 1947 artikelen in het week blad de Linie zijn verschenen. Verdachte zelf nam die artikelen van Sassen in ontvangst en lever de ze ter redactie af. Uiteraard werden ze niet onder de naam van Sassen gepubliceerd. De moe der van mej. van der R. ver klaarde als getuige, dat Sassen naar zij had gezien eens f 25.overhandigd was voor zoll artikel. President: „Achtte u Sassen de aangewezen man om in de Linie te schrijven?" Verdachte mr. M.: „Hij was in Rusland geweest en wist dus veel van de Oekraine af. Ik zelf kon daar niet over schrijven". Kerfstok In een rapport, dat in het dos sier over Sassen aanwezig was, stond vermeld, dat deze SS-er volgens zijn eigen verklaring van 1936 sympathiseerde met de NSB. Toen Rusland in de oorlog be trokken werd, meldde hij zich voor het Oostfront, schreef daar artikelen (o.a. over de Neder landse SS-er Gerardus Mooyman) en later, toen hij gewond was geraakt, verschenen van zijn hand Duitse hoorspelen voor de radio. Vermeld werd voorts, dat Sas sen in October 1944 enkele we ken hoofdredacteur is geweest van het dagblad „De Telegraaf", Minister van Justitie de bewijs stukken kunnen voorleggen, waaruit blijkt wat de activiteit van Sweerts in het verzet is ge weest. Zoals bekend is Sweerts in het bezit van stukken, waaruit blijkt, dat hii in dienst is geweest van de Britse en Franse geheime dienst. In 1948 werd aan de Belgische Minister van Justitie in het parle ment de vraag gesteld, waarom Sweerts op vrije voeten bleef lo pen, terwiil anderen, die veel minder op hun kerfstok hadden, een zware straf moesten onder gaan. De Minister antwoordde bij die gelegenheid, dat België de eis tot uitlevering van Swe.erts nooit heeft verzaakt, doch dat met Ne derland geen wederkerig accoord bestond omtrent de uitlevering van oorlogsmisdadigers,. „Het Volk" merkt op. dat dit dus in strijd is met de informaties uit Nederland, volgens welke Neder land aan België de uitlevering van Sweerts had voorgesteld. Verklaringen Het Bureau Zuid Molukken te 's-Gravenhage zendt het ANP de volgende verklaring toe: ..In verband met de sinds 9 Juni 1951 in de Nederlandse dagblad pers gepubliceerde berichten over een ^crisis in de Stichting Door de Eeuwen Trouw" te Eindhoven deelt het bestuur van de stich ting „South Moluccas Office" (Bureau Zuid Molukken) te Den Haag, mede, dat genoemde 'stich ting met de affaireSweerts in België niets heeft uit te staan. Het bestuur heeft nimmer Telkenjare worden door de Engelse modehuizen bij de aanvang van de koninklijke Ascot-races de nieuwste crea ties aan het publiek getoond. Onder de vele dameshoeden trok dit „Paddestoel"-model zeer de aandacht. HAARLEM Voor het Ne derlandse circus Jos Mullens, dat gisteren zijn eerste voorstelling in Haarlem zou geven, is de 13e Juni wel een echte ongeluksdag geworden. Het materiaal van het circus arriveerde Dinsdag in Haarlem en gisteren ging men de Een detachement van de Genieschool ter sterk te van 350 man is begonnen,met een meer daagse brugslagoefening. Zuidelijk van Maas tricht. Over de Maas en het Kanaal naar Luik werd een ongeveer 190 meter lange Bailey- brug geslagen, geschikt voor 24-tons lasten. Een van de bruggedeelten wordt opgetrokken aan de Maasoever. Op de achtergrond de St. Pietersberg. grote tent, een viermaster, bouwen. op- Er stond een straffe wind, die het werk bemoeilijkte, en op een gegeven moment sloeg een zg. uitschieter onder het tentzeil. Twee van de stalen masten knap ten af en de hele zeillawine kwam naar beneden. Dertig werklieden werden onder het zeil bedolven en onder het talrijke publiek dat de opbouwwerkzaamheden gade sloeg ontstond een paniek. De dertig mensen konden door hun collega's onder het zeil van daan worden gehaald. Twee van hen bleken verwondingen te heb ben opgelopen. Het circus heeft door dit voorval een schade, die op ongeveer f 25.000.geschat wordt, waarbij inbegrepen de entreegelden van twee reeds uit verkochte voorstellingen. De di rectie van het circus heeft aan stonds getracht maatregelen te treffen om heden toch nog te kunnen spelen. Zij verwacht, dat uit Groningen een tweede tent kan worden verzonden, die dan vandaag zal moeten worden op gesteld. VAN DOODSKOPPEN-ACTIE DEN BOSCH Wij vernemen dat de hoofdprijs van de prijs- rebus „Doodskoppen-actie" ten deel is gevallen aan de vijftien jarige Jan Oerlemans, wonende te Schijndel in Noord-Brabant. Hij ontvangt vijfhonderd gulden va- cantiegeld en bovendien vijf en twintig gulden per dag een jaar lang. Rupsen op de rails SAULTE STE MARIE (Michi gan) (A.P.) In Boven Michi gan en in de wouden van Zuid- Canada waren de wouden en vel den zo dik bedekt met rupsen, dat het verkeer zelfs met de trein er door vertraagd werd. De wielen van de wagons en auto's kwamen zo vol te zitten met dode rupsen dat zij genood zaakt waren langzaam te rijden. Sweerts of enig ander persoon aangezocht illegale hulpacties ter bevrijding der republiek Maloe- koe Selatan op touw te zetten. De stichting „Helpt Ambon in nood" deelt aan het ANP het vol gende mede: „Teneinde misverstand te voor komen deelt de Stichting „Helpt Ambon in nood" mede, dat deze stichting uiteraard niet de minste bemoeienis heeft of gehad heeft met de ongeoorloofde activiteiten, welke volgens persberichten door of in samenwerking met de stich ting „Door de Eeuwen Trouw" en het Bureau Zuid Molukken zou den zijn bedreven". 's-GRAVENHAGE - Ten ver volge op het bericht over het in stellen van een doctoraal examen in het Fries aan de Rijksuniver siteit te Groningen kan nog me degedeeld worden, dat de overige universiteiten bij het ministerie van Onderwijs een verzoek heb ben ingediend, eveneens daartoe te kunnen overgaan. Dit verzoek is naar de Onderwijsraad gezon den om advies. DE NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING •s-GRAVENHAGE. In een nota aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het verslag over het wetsontwerp „Verhoging van de inkomensgrenzen en de uit keringsbedragen van de noodwet Ouderdomsvoorziening" herinnert de regering eraan, dat de commis sie van voorbereiding niet kon verhelen, dat de inhoud van het ontwerp haar heeft teleurgesteld. Deze teleurstelling betreft het niet tegemoet komen aan de wens om de aftrek van eigen inkom sten, in ieder geval tot een be paald bedrag, te laten vervallen. De regering is tot de slotsom gekomen, dat aan deze wens in de huidige financiële uiterst moei lijke omstandigheden niet kan worden tegemoet gekomen, en zij moet haar standpunt in dezen, on danks de aandrang van de com missie, tot haar leedwezen blijven handhaven. MET ZIJN TONG TOKIO (A.P.) De Ameri kaanse soldaat Eugenet Lucas be stuurde een vrachtauto van het luchtafweergeschut van de ze vende Amerikaanse divisie op Korea, toen hij een kogel tegen hield met zijn tong. Een vijandelijke kogel drong door het windscherm van zijn auto, kwam van de weeromstuit op een metalen arm terecht, ver wonde de lip van de soldaat, brak twee voortanden en kwam daar na tegen zijn tong. Lucas schud de zijn hoofd en spoog de kogel uit. Pater Jelsma en prof. Romme discussiëren op Drakenburgh BAARN (K.N.P.) Op 14 en 15 Juli a.s. zal op de Volkshoge school Drakenburgh te Baarn een week-end worden gehouden, waarop het probleem „De Jonge ren en de Politiek" aan een na der onderzoek zal worden onder worpen door Pater Jelsma en prof. Romme, die over dit onder werp reeds hevige discussies heb ben gevoerd. Beide tegenstanders hebben zich bereid verklaard op Drakenburgh hun wederzijdse standpunten op dit weekend uit voerig toe te lichten. 's-GRAVENHAGE Naar aan leiding van de vraag van de vas te commissie voor de sociale ver zekering der Tweede Kamer of het niet mogelijk zou zijn ook voor degenen, die van de verschil lende verhogingen der invalidi- teitsrenten niet profiteren, om dat zij reeds de 65-jarige leeftijd hebben bereikt, doch die ander zijds geen uitkering krachtens de noodwet ouderdomsvoorziening genieten, de achtereenvolgende verhogingen van renten en toesla gen te doen gelden, merkt de mi nister van Sociale Zaken in een nota op, dat van de zijde der re gering bij verschillende gelegen heden reeds is te kennen gegeven, dat hiertoe naar haar mening niet voldoende aanleiding bestaat. (Vervolg van pag. 1) het particuliere bedrijfsleven, de banken e.d. inbegrepen. Dat is o.a. het standpunt van minister van den Brink, en het feit, dat hij medeondertekenaar is van het onderhavige wets-o n t w e r p, doet daaraan niets af. M.a.w. de K.V.P. staat vrij te genover dit wetsontwerp, met zijn te vérgaand toezicht van Overheidswege, en men kan en mag niet beweren, dat de K.V.P., op grond van het regeringspro gram, verplicht zou zijn, voor deze wet, in de thans ingediende vorm, te stemmen. Het is dus ook overbodig, met grote woor den als „de blinde woede van de reactie tegen deze wet", en de „rebellerende bankiers e.a. die in stilte de diepe drang koesteren om de sociale voorzieningen af te breken" e.d., te speculeren op mogelijk hier en daar sluimerende tegenstellingen. Zelfs zelfs! de ondernemers en de bankmen sen kennen, om de woorden van het Vr. Volk te gebruiken, „geen aarzeling, nu het om zulke grote volksbelangen gaat", want zij zijn volkomen bereid, om de regering te helpen in haar moeilijkheden, maar dan op de basis van vrij willige samenwerking en in de geest van een regeling, gelijk in het regeringsprogram, zonder dwang, is voorzien.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3